SHBA: Nuk mbështesim asnjë kandidat

June 19, 2017 12:51

SHBA: Nuk mbështesim asnjë kandidat

 

Ka nisur java e fundit e numërimit mbrapsht drejt 25 qershorit dhe fushata elektorale është tensionuar pas disa incidenteve të njëpasnjëshme.

Partnerët ndërkombëtarë janë angazhuar ta monitorojnë nga afër procesin.

Në një reagim ambasada e SHBA në Tiranë komenton situatën në prag të 25 qershorit dhe shton se ata nuk kanë asnjë kandidat të preferuar, por i takon popullit shqiptar të vendosë.

Ky qendrim erdhi pak ditë pas takimit te kryetarit te PD, Lulzim Basha me presidentin Donald Trump.

Zëdhënësi i ambasadës, Ryan Roberts iu përgjigj pyetjes së Gazetës Shqiptare: “Çfarë po bëjnë Shtetet e Bashkuara për të mbështetur zgjedhjet parlamentare dhe çfarë presin ato prej tyre?”

Ryan Roberts: Shqipëria ka një mundësi të madhe këtë verë. Nëse mund të zhvillojë zgjedhje paqësore dhe të besueshme, të reduktojë në mënyrë thelbësore trafikimin e narkotikëve dhe të fillojë procesin e vetingut, kjo do t’i jepte shtysë ekonomisë nëpërmjet investimeve dhe do të provonte se Shqipëria është gati për hapin tjetër në procesin e anëtarësimit në BE.

Për zgjedhjet e kësaj të diele, ambasada e SHBA do të ketë mbi 30 ekipe që do të vëzhgojnë votimin në të gjithë vendin. Gjithashtu, USAID ka ofruar mbështetje teknike për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ka punuar për të përmirësuar transparencën e partive politike, si dhe po sponsorizon monitorimin nga shoqëria civile në mbi 500 qendra votimi.

Nxisim të gjithë personat me të drejtë vote të marrin pjesë në këto zgjedhje dhe të ushtrojnë të drejtën e tyre demokratike themelore.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë kandidat të preferuar në këto zgjedhje; është në dorën e popullit shqiptar që të zgjedhë.

June 19, 2017 12:51
Komento

3 Komente

 1. Malsori June 19, 13:17

  O Lulushka i Saliut fluturove kot me presh ne byth per te takuar Trump.Harxhove ca para nga ato te vjedhurat ne rrugen e kombit dhe the “FITORE”.Amerika respekton zgjedhjet e lira.Ilir floriri dhe Zeni se shpejti ne burg.Rrofte Vetingu Malsori.Boston

  Reply to this comment
 2. s June 19, 13:23

  Ai gisht nuk shkon per miresi ne Shqiperi.
  (Vjen nga e kaluara e larget), i thone:

  “Hip ketu te shkikosh Stambollin”

  E kuptove Luli ?

  Reply to this comment
 3. Arben June 19, 17:52

  TRAPI E KA LENE BOTEN NE RENIE TE LIRE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim