SHBA paralajmëron qytetarët e vet: Në meshën e Papës, 500 mijë njerëz. Kini kujdes

September 19, 2014 09:43

SHBA paralajmëron qytetarët e vet: Në meshën e Papës, 500 mijë njerëz. Kini kujdes

Ambasada amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët e saj që jetojnë në Shqipëri, të kenë kujdes gjatë vizitës së Papa Françeskut.

Kjo, pasi sipas ambasadës, në meshën e Papë mund të marrin pjesë rreth 500 mijë njerëz.

Për këtë arsye, ambasada amerikanë kërkon nga qytetarët e saj që të jenë vigjilentë.

Ambasada pret turma të mëdha në çdo aktivitetet dhe disa përllogaritje flasin për mbi 500 mijë njerëz, që do marrin pjesë në meshën publike në sheshin “Nënë Tereza”.

Raportimet e mediave flasin për kërcënime ndaj Papës.

Edhe pse autoritetet shqiptare do marrin masat e nevojshme, sa më mirë të jetë e mundur, nisur nga përmasat e turmës, do jetë e vështirë për autoritetet që t’i përgjigjen situatës në rast emergjence.

Kapacitetet e qeverisjes lokale për të ofruar shërbim mjekësor dhe përgjigjen e parë të emergjencës janë të kufizuara.

Ambasada nuk do jetë në gjendje që të lokalizojë dhe të ofrojë ndihmë të menjëhershme për qytetarët amerikanë në turmë.

Nëse zgjidhni të merrni pjesë në meshë, ju duhet të keni të kujdesshëm për atë që u rrethon, të ruani një nivel të lartë vigjilence dhe të keni një plan për t’u larguar nga zona shpejt, por në mënyrë të rregullt, nëse ngrihet kjo nevojë”, thuhet në një njoftim të ambasadës amerikane.

September 19, 2014 09:43
Komento

10 Komente

 1. beni September 19, 09:55

  Po ktta qytetaret amerikane mos jan te ardhur nga planet tjetr! A te qifja racen o bashibozuk qor e caker i amerikes, qenkeni vertet me teper se shkerdhata, ku kreun e vatikanit e nderon gjith bota perparimtare, ska rendesi cfar besimi i perkasin, !

  Reply to this comment
  • IORAL September 20, 11:33

   Po ca ju duhet ju zhulsave,se si i trajton AMERIKA qytetaret e saj.
   Edhe pa buke,ju kuqalet me AMERIKEN e keni

   Ikni dhe shifni punen tuaj,te dashur zorrthare,,,ashu,,shqiptare,,morraxhinje e botes,se gjithmone shihni tjetrin

   Reply to this comment
 2. Strazimiri me paruke September 19, 09:57

  Ambasade qe ngjall panik per viziten e Papes , kete e bejne vetem ata qe kane bere e bejne keq. Z.Arvizu le te fshihet ne dhomen e sigurise brenda ambasades dhe te lene te tjeret rehat. Kur nuk ndodhi gje me viziten e Papa Vojtiles, ku Shqiperia ishte nje vend pa shtet, se komandohej nga plehrat e Tropojes, tani jemi anetare te NATO-s dhe vend kandidat per ne BE. Do apo nuk do Arvizu, shqiptaret do te dalin te gjithe nga jugu ne veri, katolik e mysliman per te pritur sic i ka hije Papa Franceskun.

  Reply to this comment
 3. ALBANO September 19, 11:02

  perse i shani ju ;;; amerikanet kane te drejte ;;; nuk i zihet bese policise se edit rames ;; e vrane bankierin ne mes te tirones dhe policia flinte gjume ;;; cfare policie ;? , prandaj shefi i policise i sigurimit te bejne kujdes ;;; se mund te vine edhe serbe per te bere nje atentat ;keshtu bota te na quaje islamista ;;; cdo gje mund te ndodhi ;;; nuk e pate atentatin ne boston ;;maratone ;; ishin cercene por i kishte ikur truni ;;;; kafshe ka gjithandej ;;prandaj atensione ;;;vigilant maximum ;;

  Reply to this comment
 4. arben September 19, 14:40

  keto i ka thene edhe ne protestat mbas nje apo dy vjeteve te 21 janarit per opoziten e e rames ky ambasador i cuditshem qe rrin ne shqiperi po mandat si ambsador i shba , dhe fut hunden ky don dhe si don ne shqiperi .

  Reply to this comment
 5. LORA September 19, 18:02

  Cudi,sa shume perqasen paralajmerimet e nahijes se arixhiut te rruges se Elbasanit me propaganden brekedhjere te Shqup-it!!!!!
  Uroj qe arixhiu i rruges se Elbasanit ta gjeje ne hale sigurine e tij.
  Jam e sigurt qe Papa Franceskut do t’i behet nje pritje dinjitoze dhe e paharrueshme nga Populli Shqiptar.
  TUNG.

  Reply to this comment
 6. Agim Hamit September 19, 21:27

  Zotrinj te ambasades mos kine merak se ne dime ta presim mikun,e dime qe ju vjen keq per ne. http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
  • IORAL September 20, 11:37

   Po nuk te tha ty,oj zuske,i tha qytetreve te tij..Sa per ty,nuk i rruhet kujt,aq me shume shtetit tend,te qelbur

   Reply to this comment
 7. dada September 20, 10:43

  Kjo thirrje eshet e gabur krijon panik se me21 do te kete revolta, gabim zoti ambasador

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*