SHBA përgëzon qytetarët për ushtrimin paqësisht të të drejtës së tyre

June 22, 2015 15:52

SHBA përgëzon qytetarët për ushtrimin paqësisht të të drejtës së tyre

Shtetet e Bashkuara përgëzojnë qytetarët e Shqipërisë për ushtrimin paqësisht të të drejtës së tyre demokratike për të votuar në zgjedhjet vendore më 21 qershor 2015. Përmes një deklarate për mediat, SHBA thekson se: “Numërimi i votave vazhdon dhe u bëjmë thirrje institucioneve demokratike të sigurojnë certifikimin e shpejtë dhe tërësor të rezultateve.

Votimi ditën e zgjedhjeve nuk pati incidente madhore apo akte dhune. Ne i bëjmë jehonë gjetjeve paraprake të OSBE/ODIHR për zgjedhjet vendore dhe ndajmë shqetësimet e tyre për blerjen e votave, pretendimet për presione mbi votuesit, institucionet e politizuara zgjedhore dhe parregullsi të tjera. Nxisim qeverinë dhe partitë politike të punojnë për t’i trajtuar këto gjetje dhe rekomandimet e tjera të ODIHR”.

June 22, 2015 15:52
Komento

27 Komente

 1. 5/1 June 22, 16:14

  me keto dalje kaq shpesh dhe me keto deklarata te llojit “rakia e rrushit behet nga rrushi ”
  Ju ambasadoret po e merrni me qafe ate vend….po e trajtoni jo si ferme kafshes te George orwell-it por si stan me qen.

  merreni shembull nga ambasdorja kineze qe dhe emrin nuk ja dine shqiptaret..

  boll me sindromen arvizu me menge te perveshura

  e fundit zoti Lu

  kur e keni si dite pushimi qe nuk dilni ne TV…..BEJENI NJE DITE PUSHIMI JU LUTEMI SE TE CLODHEMI DHE NE..

  Reply to this comment
  • redi June 22, 16:51

   donald lu po pergezon nje proces i cili nisi qe me nje fushate te qete, pastaj me nje dite te qete votimi dhe tani vazhdon me nje proces numerimi shume te qete dhe pa incidente. i vetmi incident ishte ai i lezhes kum kriminelat e pd qelluan makinen e monika kryemadhit

   Reply to this comment
   • goni June 22, 17:07

    mbi te gjitha duhet pergezuar edhe qeveria shqiptare qe beri te mundur zgjedhje te lira edhe te ndershme. nuk ushtroj te presion ne voten e qytetarve, nuk vuri polici edhe ushtri per te vjedh vota por besoj ne voten e qytetarve dhe i la te lire ne zgjedhjen e tyre!

    Reply to this comment
    • andi June 22, 17:13

     kto zgjedhje do mbahen mend gjate ne hsitorin e gjithe zgjedhjeve shqiptare. do mbahen mend si me te lirat edhe me te ndershmet duke treguar nje integritet te larte nga shqiptaret edhe duke i treguar botes se mbas 2013 ne shqiperi filloj nje ere per shtetin shqiptare!

     Reply to this comment
     • miranda June 22, 20:19

      Shqiptaret e dhane verdiktin e tyre duke zgjedh aleancen per shqiperine europinae edhe kandidate e saj per kryetar bashkie. shihet qarte nga fitoret qe ka marre ne bashkite e shqiperise duke hapur nje ere te re ne qeverisjen e bashkive!

   • gjyshja June 22, 17:15

    Lajm i mire. Te gjithe po vleresojne procesin e ketyre zgjedhjeve. Ambasada e SHBA ne Shqiperi, nderkombetaret, OSBE/ODIHR, te gjithe ato te cilet vezhguan keto zgjedhje i vlersuan maksimalisht ato. Ne Shqiperi po zhvillohen zgjedhje te lira e demokratike, ky eshte edhe nje nga kushtet qe vendosin europianet per anetaresim ne BE jane pikerisht zgjedhjet. Ky kusht u permbush edhe kesaj radhe.

    Reply to this comment
   • 5/1 June 22, 17:21

    Dy fjale per komentuesin redi

    I nderuar komentues ju lutemi mos I nderhyni komentuesve si nje zhurmues I paguar.

    keto votime te “qeta ” dhe habia e juaj dhe e nderkombetarve bie ere e keqe se e konsideroni ate vend te eger dhe ju duket cudi qe nuk u vra njeri….a je ne vete o derzi

    e dyta:
    Kritika ime ndaj ambasdorit Lu ka te beje me nje nderhyrje te perditeshme dhe per problem banale qe ne nj efare menyre poshtron njerzit normale te atij te vendi.

    Le te ndryshoje kushtetuta e Shqiperise ku ambasdori amerikan te jete ne rolin e nje mbreti apo perandori te shqiptareve dhe te mbaroje kjo pune me ligj.

    Sepse me keto nderhyrja kaq te shpeshta,ne cdo kohe dhe ne cdo vend dashje pa dashje po luan rolin e nje mbreti te pa shpallur dhe illegal.

    nqs se ka deshire qe zoti Lu dhe ato qe jane pas tij te ndihmoje te rregulloje ate vend eshte gjeja me e thjeshte ne bote:

    Te fuse berishen,bashen dhe fatmir mediun te lista e te inkriminuarve te ambasdes amerikane dhe per 24 ore dhe pergjithmone ai vend shpeton nga ky kancer berishist…Tung

    Reply to this comment
    • LORA June 23, 08:07

     Lu-ja pasi e pa se shqiptaret as qe e pordhen ,me elegance,taktiken dhe strategjine e prishjes se zgjedhjeve me te ashtuquajturen liste te kandidaturave te inkriminuara,po vijon me skuthllek te felliqe voten e shqiptareve duke I bere “jehone blerjes se votave”,,,,eshte I shqetesuar dereziu ,pasues I arixhiut arvizu llereperveshur,per procesin e pandalshem te normalizimit dhe vendosjes se sovranitetit dinjitoz te shqiptareve.Nuk u ngop ai dhe shpura e tij me dy dekada turperim te programuar te Shqiperise dhe qytetareve te saj.Me duket se nuk ia kane thene fjalen e urte shqiptare,-“gomarin e nxjerr vetem I zoti ng a balta”,,,,ja ka mundesine t’a marr vesh badiava ,tek porta jone e dashur e DITES.
     TUNG.
     Kam gezim per kete trishtim te Lu efendiut.

     Reply to this comment
  • Lagunari June 22, 17:06

   Zgjedhjet ishin te lira paqesore e te drejta. Qeveria i organizoi dhe miremenaxhoi zgjedhjet. Procesi i votimit por edhe ai i numerimit po shkojne ne menyre te qete. Keto zgjedhje vec ambasades se SHBA edhe OSBE/ODIHR i vleresoi si zgjedhje te mira, me te mira se ato te vitit 2013. Kjo eshte tejet pozitive per te dy krahet politike por edhe per shtetin per faktin se ndikon per mire ne imazhin e vendit qe u percillet nderkombetareve.

   Reply to this comment
   • Elma June 22, 17:24

    Eshte shume e vertete jane zgjedhjet me paqesore qe mund te kemi pasur ndonjehere ne 25 vite demokraci dhe kjo eshte shume e rendesishme ne nje vend qe nuk kishte zgjedhje te paqta, tani njerezit po zgjedhin ta ushtrojne lirshem te drejten e votes dhe shteti eshte garant e kesaj te drejte.

    Reply to this comment
  • Janaqi June 22, 17:10

   Shqiptaret ne keto zgjedhje u treguan vertete te civilizuar. Zgjedhjet kaluan pa probleme mund te cilesohen pa frike si zgjedhje pozitive. Qytetaret e dhane verdiktin e tyre ato votebesuan serish te majten, kandidatet e Aleances per Shqiperine Europiane. Pjesa derrmuese e qyteteve po shkojne ne drejtimin e duhur kjo eshte shume e rendesishme. Shqiptaret treguan se mbeshtesin reformat e ndermarra nga qeveria aktuale.

   Reply to this comment
  • shba June 22, 17:39

   eshte shume e rendesihme qe ambasada amerikane deklaron per nje proces te mire zgjedhjesh dhe votimesh pasi kjo eshte pergjigja me e mire per partine demokratike e cila pretedonte qe kete zgjedhjet jane me te keqij te mundhsme! tani ata duhet te kerkojn falje!

   Reply to this comment
  • Ranheim June 22, 17:41

   nomale qe duhen eprgezuar se ishte nje votim paqesor dhe nje votim i drejte dhe me standarte t elarte qe garanto hyrjen ne bashkimin europian dhe certifikimin e zgjehdjeve

   Reply to this comment
 2. tutkun June 22, 16:16

  Dolen dhe hajdutet e botes per te na then cduhet ber.

  Reply to this comment
  • Renata June 22, 17:27

   Eshte shume e vertete Shqiperia ka rilindur nje cdo drejtim dhe ne menyren sesi zhvillohen zgjedhje ky vend po tregon pjekurine e duhur te nje vendi ku votimet shkojn shume paqesisht dhe perpos te tjerave ky eshte tregues zhvillimi per shoqerine dhe qeverisjen tone.

   Reply to this comment
 3. SS June 22, 16:22

  Cja fut kot dhe ky!! Po aedin SHBA se nga bie Shqiperia???

  Reply to this comment
 4. Barist ne Vicitol June 22, 16:26

  Po ik ore kinezi Lu, nuk kane mbetur shqiptaret ti lavderosh ti, shko futi ndonje pilaf me shkopa, se me luge nuk di te hash.

  Reply to this comment
 5. Artur June 22, 16:31

  verja kapakun ambsador, mjafton te mos kete dhune ditene e zgjdhjeve dhe sipas jush gjithshka eshte okay? Procesi shkaterrohet shume kohe para dites se zgjdhjeve dhe rezultatet llogariten jo nga poll-es por nga leket e shperndara. Ju lumte ambasador, e certifikuat dhunimin e zgjdhjeve per here te dyte.

  Reply to this comment
  • koli June 22, 16:46

   keto zgjedhje treguan qe jane vendosur standarte shume te larta zgjedhore. mazhoranca tregoi qe ishte e gatshme qe gjithe procesin mos ta kompromentonte sic behej deri para 2 vjetesh. keto zgjedhje treguan qe administrata shtetrore nuk u perdor me dhune ne fushate. policia ishte shume larte me detyren duke mos u bere ne asnje cast pjese e procesit por vetem duke e monitoruar ate

   Reply to this comment
 6. LABI June 22, 16:32

  Prape doli ky? Si shume i qesh fytyra….. A thua ti kete funksionuar mire plani perca&sundo???Po prit more Lu se nuk je ti KRYETAR shteti ne Shqipari!! Apo Jo? Prit rradhen!!!
  Shqiptaret nuk I nenshtron dot as miku e as armiku, as politika e as arithmetika, as me fjale e as me dhune. Prit se do ta shohim edhe kete pune…….

  NE SHQIPERI NUK DO TE GJENI KURR SKLLEVER, AS EDHE ME NHJYRE. KETU NUK KA DALLIME COLORIKE………..

  Reply to this comment
 7. Besnik June 22, 16:40

  Shqipetaret nga viti ne vit po bejne zgjedhje shume te mira dhe te lira. Nuk ka me incidente qe prishin qetesine e zgjedhjeve sepse njerezit jane ndergjegjesuar per pergjegjsine e madhe qe kane zgjedhjet.

  Reply to this comment
  • klodi June 22, 16:41

   Keto ishin zgjedhje te lira dhe qe per here te pare nuk kemi pasur incidente te renda si rrahje masive, kercenim me arme apo dhe vrasje. Keto gjera kane ardhur si pasoje e masave qe ka marre policia dhe ndergjegjesimit te qytetareve,

   Reply to this comment
 8. Alesia June 22, 16:42

  me ne fund pas kaq vitesh amerika aprovon te parat zgjedhje mbas rilindjes se shqiperise ne 2013. keto zgjedhje kane qene aq te qeta sa cdokush qe ka ndjekur ato te tmerrshmet e 2013 nen terrorin e berishes nuk do ta besonte qe jane po te njejtet njerez qe votuan dhe para dy vitesh dhe dje, por qeveria eshte e rilindur tanime, dhe askush nuk pati frike te hidhte voten e tij ne kuti.

  Reply to this comment
 9. Andi June 22, 16:47

  fillimisht duhen pergezuar qytetaret qe u treguan vertet qytetare te denje duke mos shkaktuar asnje problem gjate procesit te zgjedhjeve. se dyti duhen pergezuar qeveritaret qe duke apeluar njerezit gjeten kurajo dhe nuk hezituan te votonin ne 21 qershor. keto ishin zgjedhje super te suksesshme

  Reply to this comment
 10. Darius June 22, 18:25

  Komentuesi 5/1…..
  Rref shume lart ti vllai,ti kujton se e ka lexu njeri xh.orwell-in,mendoj shume pak.!!!
  Shqipot ne 2015 kujtojne akoma se zgjedhje te lira dhe demokratike jane,po nuk u vra njeri,po ja thyen gjymtyret ndonjerit ….etj,Shqipot jane akoma larg STANDARTEVE,sepse POLIQENTE nuk duan,kur BAGETIA E ORWELLIT,duan kineze,japoneze,kongoleze…te flasin per perparimet e tyre.
  Ne Albani-stan,ka marre ferra Uraten,ku IDIOITI,INJORANTI,TE CMENDUR ME CERTIFIKATE,MASHTRUES,ORDINERE,jane ne krye te Politikes dhe Kandidate.
  Niveli mesatar Intelektu-HAL,NE politiken shqiptare mezi kalon noten 5,sot e gjithe Politika jane nje prerje me Haxhi Qamilin para 100 vjeteve.
  Turmat kotrollohen lehte kur u vene nje coban Budalla,se dhe turmen e konsiderojne te tille.
  Sot,sistemi politiko-ekonomik ne Albanistan eshte i deshtuar,por neser do marre me vete dhe femijet e ketyre Poliqeneve,se cdo mbjellesh Sot,do Korresh neser,sot e 80 vjet eshte mbjelle vetem INJORANCE dhe NESER po INJORANCE do korrim.

  Reply to this comment
 11. NEO June 22, 20:04

  Ky Ambasador me kujton shprehjen “Fshati digjet , kurva krihet” … Kabllogrami Wikileaks tregoi se Qeveria Amerikane eshte ne dijeni per mashtrim votash qe prej 1996-es e ketu sot … Keshtuqe une per veten time bojkotova , nuk ndihem sikur ma kane futur por zere se ua kam futur une ketyre … Hem thote mos votoni te inkriminuarit , qenkan ne dijeni dhe ketej thone se zgjedhjet vajten per se mbari … Ky Japonez duhet te pirdhet nga Shqiperia …duhet ti rishikohen letrat… Siduket ka ngrene mish maceje apo bole qeni per dreke …

  Reply to this comment
 12. Lul June 23, 07:48

  Populli eshte i urte z. Ambasador po politikuajt i kemi nevrik kjo na shqeteson demokracin ne vendin tone!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*