SHBA: Prishtina të heqë taksën, Serbia të njohë pavarësinë

March 2, 2019 10:03

SHBA: Prishtina të heqë taksën, Serbia të njohë pavarësinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkojnë Prishtinës që të heqë taksën ndaj Serbisë për mallrat, ndërsa Beogradit njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Kosova duhet ta heqë ose pezullojë taksën. Serbia duhet ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran”, tha zëvendës- ndihmës sekretari  amerikan i Shtetit, Matthew Palmer.

Por cili është qëndrimi i SHBA-së për marrëveshjen Kosovë-Serbi dhe rishikimin e kufijve? “SHBA-ja dëshiron të ndihmojë në atë çfarë palët në dialog dëshirojnë të bëjnë. Marrëveshja e Prespës ishte e suksesshme sepse krerët e të dyja palëve e donin atë.

Ne duam që kjo të përsëritet në negociatat midis Serbisë dhe Kosovës, dhe Beogradi e Prishtina të pranojnë marrëveshjen. Nuk ka linja të kuqe”, tha Palmer duke lënë të kuptohet se janë të hapur për çdo marrëveshje që mund të arrijnë palët.

o.j/dita

March 2, 2019 10:03
Komento

8 Komente

 1. katarakti March 2, 10:11

  Bukur. Tani udheheqja e Kosoves po te jete e zgjuar merr e para iniciativen. “Gati per nje marreveshje gjitheperfshirese me Serbine. Heqim taksen, Serbia pranon sovranitetin e Kosoves, Zubin Patoku dhe rrethinat e tij i bashkohen Serbise, Presheva Kosoves. Takohemi ne Bruksel per te nenshkruar Marreveshjen e Madhe” = ky duhet te jete sot mesazhi i Prishtines drejtuar Beogradit dhe bashkesise nderkombetare.

  Reply to this comment
 2. Lili March 2, 11:20

  Katarakt,
  Ka disa shqiptare te tjere qe mendojne se eshte ma mire te kemi presheven ne Serbi se eshte interesi i yne afatgjate me qendruar ne trojet tona ,bile edhe me i kerkuar ato deri ne Nish ku ishin.
  Jugu i serbise eshte ne shpopollin e siper e jo rastesisht po sepse serbet e dine se nuk eshte ´e tyré ´
  Pra avash avash,asgje per ngutjenuk e kemi,edhe bashkimi do behet ,po jo me kushtet e Serbise po me tonat. Rezistojme asimilimit edhe per nje gjenerate ne Presheve,mos u merzit 😉 ,

  Reply to this comment
  • ganiu March 2, 17:45

   Je fantastike Lili.
   Një zgjuarsi të jashtëzakonshme, vetëm kujdes se mos e kuptojnë serbët. Fol me zë të ulët.

   Reply to this comment
 3. intelektuali March 2, 13:07

  Te lumte palla o Ramush!

  qe:

  Nuk u tute dhe nuk u nenshtrove dyshes Thaci_Rama qe duan t’ja falin Mitrovicen Serbise dhe ta ndajne Kosoven si “Byreku ne tepsi”

  sepse:

  Ja doli qarte pa mashtrime enveriste kush eshte pozita zyrtare e SHBA qe i djeg me shume te dyshes Thaci-Rama, te cilet njesoj si Enveri bejne pazare te pista ne kurriz te Kosoves per interesat e ngushta te pushteti personal.

  Reply to this comment
  • Pellazget do rikthehen March 2, 19:09

   Halektuali i madhe, si Enveristi flakur bythkrum mundedishte na trego se kur ka qene tradhetia e Enverit per Kosoven. Nese Fazllici u ka reguar dokumentin dhe u dha keshillen qe vetem ju duhet ta dini eshte pune mbarume. Qe ju atdhetaret dhate jeten dhe shpirtin per lirine e kosoves kete e ka pare gjithe bota. Qu ju punoni dite nate per te shkaterruar kete te mbijetuar bote shqiptare nuk eshte veshtire te shihet. Beji te fala LULES & SALIHIT per kufijte detare qe na i rregulloj pas 100 vjet shtet. Mos harro edhe TRITANIN e preshit qe ndenjti 2 jave tek sivllezerit e tij grek te djadhte qe te siguroj qe kufiri detar eshte i mbrekullushem. Gjynahet tuaja jane te tmerreshme mor bajga te ketij kombi, qe ka mbijetuar si rralle kombe ne bote. Ne sikterre vafshi.

   Reply to this comment
 4. Nje shqiptar March 2, 14:11

  Kosova vetem si nje shtet i pavarur, i njohur edhe nga Serbia te nise bisedimet per te zgjidhur çeshtjet qe kane te bejne me fqinjesine e mire.

  Reply to this comment
 5. Dulla March 2, 14:13

  Yes Sir ! You’re welcome !

  Reply to this comment
 6. Jak Boston March 2, 17:19

  Po Sanxhakun pse se kerkon Kosova?
  Te njihen keshtu si jane sot si shtete.
  Rregullimet teritoriale nuk duhet te behen pa Nishin dhe Sanxhakun brenda teritoreve shqiptare.
  Dikush do te thote qe atje ka serbe!
  Le te kete do jene minoritet i respektuar per shqiptaret ashtu si serbet e tjere te Kosoves.
  Jashte kesaj kornize cdo marreveshje eshte pazar dhe shitje teritoresh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*