Rama në CNN: Trump, kërcënim! Gazetari: Po flisni për zgjedhjet e një vendi tjetër

April 14, 2016 08:55

Rama në CNN: Trump, kërcënim! Gazetari: Po flisni për zgjedhjet e një vendi tjetër

Kohët e fundit kryeministri Edi Rama po përsërit vazhdimisht akuzat ndaj Donald Trump, kandidatit që kërkon votën e republikanëve për të garuar për President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

I ndodhur aty, Rama po e përsërit në çdo takim se “zgjedhja e Trump do të jetë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara”.

Në një intervistë për gazetarin e njohur të CNN, Richard Quest Rama tha se “deklaratat që dëgjohen kohët e fundit nga Trump janë frikësuese”.

CNN: Kryeministri i Shqipërisë thotë se zgjedhja e mundshme si president e kandidatit që kryeson garën e republikanëve do të dëmtonte marrëdhëniet amerikane me këtë vend. Pyes Edi Ramën se përse e tha këtë dhe se çfarë nënkupton ekzaktësisht?

Kryeministri Edi Rama: SHBA është “një qytet i shndritshëm mbi një kodër” për ne, por perspektivat që po dëgjojmë nga Donald Trump janë me të vërtetë shqetësuese dhe po cënojnë realisht atë çka SHBA është në sytë tanë.

CNN: Ju jeni në dijeni, pa dyshim, që kortezia diplomatike zakonisht nënkupton që liderat e huaj nuk komentojnë mbi zgjedhjet në vende të tjera, por duket qartë se ju keni vendosur që kjo çështje është aq e rëndësishme sa që e tejkalon këtë protokoll.

Kryeministri Edi Rama: Nuk komentova mbi zgjedhjet. Unë thjesht thashë diçka që kuptoj, pastaj nuk jam as i pari dhe as i vetmi që e thotë. Udhëheqës të tjerë në Europë kanë shprehur të njëjtat shqetësime, pasi SHBA-të janë vend lider dhe shumë të rëndësishme për të përkitur vetëm vetes së tyre. SHBA është në sytë tanë një lider botëror, që ne e ndjekim si një shembull vërtet frymëzues dhe ky shembull frymëzues është ngritur mbi vlera dhe parime për të cilat Amerika ka luftuar dhe që e kanë bërë Amerikën të madhe.

CNN: Nëse do të ndodhë që Donald Trump të fitojë emërimin e Partisë Republikane, atëherë do të bëhet shumë më e ndërlikuar për të gjithë ata që kanë shprehur këtë frikë.

Kryeministri Edi Rama: Larg qoftë! Besoj se do të dëmtonte shumë SHBA-në dhe do të dëmtonte shumë botën demokratike, pasi ai, në fund të ditës do të duhet të bënte disa prej gjërave që po thotë se do të bëjë dhe pa dyshim, kjo do të ishte shumë e dëmshme. Gjithashtu, shpresoj që ndërkohë ai të jetë në gjendje të mësojë më shumë mbi botën, të mësojë më shumë mbi myslimanët, të mësojë më shumë se si ka shumë njerëz, që pavarësisht besimit apo etnisë së tyre, jetojnë me krenari me vlerat që Amerika përfaqëson dhe i mbrojnë këto vlera, edhe përmes sakrifikimit të fëmijëve të tyre, në luftrat që bëjnë përkrah Amerikës.

 

April 14, 2016 08:55
Komento

24 Komente

 1. Claus April 14, 09:26

  A eshte ne vete ky njeri?!
  A eshte normal Edi Rama?!
  A mund te shprehet keshtu Kryeministri i Shqiperise?!
  Ne jemi mesuar me shkarjet psikike te Edi Rames,qekur ai ishte kryetar bashkie,por eshte e veshtire te mesohemi me keto shkarje te renda psikike kur ai eshte kryeminister.
  Eshte e veshtire ta pranojme.Eshte turp.Eshte turperuese per Shqiperine e shqiptaret,tek shohin Kryeministrin e tyre t’i leshoje fjalet si lopa bajgen.Eshte turp i madh per Shqiperine dhe shqiptaret tek shohin Kryeministrine tyre te beje paliacon ne takimet me partneret e huaj,me mediat dhe forumet e huaja.
  Ky njeri ka probleme te renda psikike.Asnje njeri normal ne vend te tij,nuk do te kepuste te tilla turpe,qe na bejne te skuqemi te gjithe kur i degjojme.
  Une jam mese i bindur,se edhe vete mbeshtetesit e tij me te flakte ketu ne Shqiperi,ndjehen keq,ndjehen ne siklet kur shohin dhe degjojne Ramen te kepuse te tilla brockulla turperuese.

  Reply to this comment
  • .....maj thanes April 14, 09:49

   Te jesh i sigurte se ky eshte komplet normal. Por meqe ky i ha m… tere diten Sales dhe Metes, dmth ska byth te merret jo me keta te dy po as me drejtoreshen e tatimeve, ka vendos me bo emer si ANORMAL jashte Shqiperise.

   Reply to this comment
  • intelektuali April 14, 09:58

   Dipllomacia Perendimore mesohet ne Universitete Prestigjoze ndersa Dipllomacia Rrugace e Enver Hoxhes mesohet duke ngrene makarone ne rruget e Parisit.

   KU TA DIJE EDI RAMA SE C’ESHTE DIPLLOMACIA PERENDIMORE KUR MESIMET I KA NGA PARTIA E PUNES?

   Reply to this comment
  • Kiu April 14, 16:31

   Ky mavriu kerkon te behet Nostradamus dhe del si Nastradin…

   Reply to this comment
  • Futja Kot April 14, 19:41

   Jo vetem kaq por ky pse perkrah kaq shume gjithe Trump-at Shqiperise duke filluar nga Kokedhimi et tej

   Reply to this comment
 2. elio April 14, 09:44

  Qe je I paafte e dinim, qe je delirant po ashtu, tani dole edhe totalisht bllof…dhe nuk ta thame ne…ta tha spikeri amerikan(edhe sipas ligjit te ri te informacionit qe po imponon ne Shqiperi)..

  Reply to this comment
  • Lleshanaku April 14, 17:12

   Me sa duket ju komentues nuk dini as te lexoni e jo me te kuptoni ato cfare ka dashur te thote dhe qe i tha kryeministri. Nuk keni faj. Kujtoni fabulen e dhelpres me rrushit. Per sa kohe nuk e kapni dot, thoni se nuk ben dhe e mbyllni ketu. Thirrini mendjes!

   Reply to this comment
 3. intelektuali April 14, 09:54

  KESHILLAT E EDI RAMES SI KESHILLAT E ENVER HOXHES

  Enver Hoxha ne delirin e madheshtise se tij si GJELI MAJE PLEHUT leshonte papushim per Boten dhe bosat e saj, nderkohe qe kishte mbetur ne Dimrin e Madh te Vetmise debile dhe dallkauke duke e bere Vatanin si nje CIFLIG feudal te familjes se tij lakmitare kriminale.

  prandaj:

  Eshte koha qe shoqeria Civile shqyptare t’i kujtoje Artistit pa shkolle Edi Rama:

  BEHU ME MODEST O EDI RAMA SE NUK JE NE KOHEN E QEPES TE PARTISE SE PUNES!

  Reply to this comment
 4. XUME PROTOPAPA April 14, 10:28

  SHAQJA, PASTRUESJA E ZYRES

  se kalifit psikopat te Surrelit, e lodhur nga oret e vona te se djeles ne darke, mbante akoma ne gurmaz dufin e wiskey-it te fundit te gelltitur pa ditur persene. Veshtrimi i humbur ne sallonin e stergjate, ish ngulur tek nje nga shkarravinat shumengjyreshe qe modelonin muret e bardha, nen driten opake te llampave supermoderne LED.

  Dukej se fuqite po e linin te teren, ashtu akoma e pershtjelluar ne asgjene mendore, beri te ulej ne njeren nga poltronat italiane te sapo importuar, gjymtyret e leshuan te teren ne boshllek, nje duf renjeje mbushi hapesiren katermureshe te zyres ku dhe rrufeja po te binte, kapsulohej e mbytur nga izolimi zanor.

  Nuk dihet sa zgjati denesa e saj e palot’te, mes humbjes se avullte e butesise se poltrones lekure bardhe. Pa pritur ding-dongu i ores mom’gjyshore e beri te shkundej nga humbetira e embel, e nje te dehure te oreve te vona te se djeles se sapo fshire…. Ah, u kujtua se duhej te griste fletushken e kalendarit te varur ne mur.

  U ngrit barkolante e mbeshtetur ne shkopin e fsheses rrameçe, dhe beri dy hapa drejt tryezes se shefit shalegjator, u rrezua pa dhimbje e thyerje gjymtyresh, ish goxha e mbushur te pesonte ndonje dem madhor. Filloi te zvarritej drejt tryezes se xhamte, pas te ciles, pupilat e geshtenjeta kundronin preden e varur ne mur.

  Me ne fund, ashtu perdhe, me bishtin e fsheses rrezoi nga muri kalendarin me te djelen e destinuar te vdiste pergjithmone. E gezuar nga arritja, nje currile loti i rreshqiti ne faqen se saj te brumte, beri nje topth me te djelen e grisur dhe per te nderuar shefin e saj psikopat, gjuajti drejt koshit te plehrave gryke ngushte..dhe kosh, kish bere kosh qe me gjuajten e pare!

  E kenaqur pa mase nga suksesi i papritur, u ngrit si pa gje te mbaronte pastrimin e sallonit, pa shtupa e lengje, e spruze te zakonte, me fshesen e thupurte kaloi me nje fryme edhe pluhurin elektrostatik te monitorit kompjuterik me ate mollen e kafshuar qe akoma nuk kish arritur te mesonte nga kush e perse.

  Tashme rrumbullakosja nga wiskey i fundit, po zvanitej, dy te trokitura ne dere e bene gati te esellte qe duhej te mbaronte pune. Beri dhe dy tre toptha te tjere me letrat ankimore, ne ate sirtarin gjysme te hapur qe duhej boshatisur çdo dite, dhe perseri kosh, pa pike mundimi ashtu si shefi i saj, vetem se njerin e beri me rikoshet.

  Para se te largohej u kujtua se duhej te bente shenimin ne flete sherbim, se çdo gje ishte lene ne rregull dhe nuk mungonte… wow, mungonte nje nga gotat e ujit qe zakonisht ishin per mysafiret e shumte te shefit psikopat. Kerkoi me nje veshtrim te shpejte mos ish harruar ne ndonje skute te sallonit, dhe me ne fund ja zune syte ne fundin e koshit me topthat e letrave ankimore e te djelen e grisur te kalendarit diteshenues.

  Dergjej aty, e copetuar pa meshire, me ato dy germat te stisura ne fundin e saj goxha te trashe: B.B. !

  Beri te kujtoje kujt i servirej uji me ate gote, Banka Boterore, Bashkia Berat…. Ben…ah ishte gota e atij Benit te filmit te pare dhe te fundit qe kish pare, atij qe kish mesuar te ecte vete ne jete…

  Reply to this comment
 5. gjermani i fundit April 14, 10:32

  Po i kthen reston ambasadorise qe 26 vjet na eshte kthyer ne Porten e Larte dhe komandon de facto rrumpallen shqiptare. Njehere Edi shprehet per nje kandidat ne Amerike dhe shiko cfare reagimi, neve kandidatin per president Artan Hoxhen na e shkarkoi ambasadori me celular kur Hoxha po shkonte me makinen e Parlamentit.Ishte ai ambasadori karagjoz qe s’ikte pa takuar aktoren bjonde, a thua se jetonte akoma ne Tajlanden koloniale. Ne fakt Edit s’i takon te flase ne publik per pozicionin qe mban, por s’do te thote qe Tramp nuk eshte nje m..t m..uti qe do ta coje Ameriken ne krize te thelle.

  Reply to this comment
  • elio April 14, 10:49

   Ashtu them edhe une, ti cjerrim masken imperialisteve..
   Pse ku qendron pabarazia..????.Shtet ata shtet ne, qeveria ata qeveri ne, ekonomi ata ekonomi edhe ne…Po na luten per ndihma dhe investime…

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 14, 14:39

    Elio, nuk ka me maske, gjerat po behen shqeto. Ne s’po na lene rehat te zgjidhim punet tona, mbeti qe Rama tu zgjidhe punet atyre, hane shan hane Bagdad.

    Reply to this comment
 6. LORA April 14, 10:35

  Ky gazetari I njohur Quest qenka ordiner ne pyetjet e tij.
  Mbeshtes kendveshtrimin dhe shqetesimin e Kryeministrit te shqiptareve;shrehur ne parametra diplomatike,,,pavaresisht se Claus-efendiun e bejne me turp.
  Jam e bindur se D.Trump eshte vetem nje aksident fushate ,,,,e qe nuk do t’a preke dot fronin presidencial te SHBA-ve,,,ne saje te pergjegjshmerise politike te qytetareve amerikane,,,,qari free I Hillary Clinton.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 April 14, 11:31

   a mi lora mi lora sipas trunit ja vlen ta mbështesësh ramën!!aq keni të dy!!me ju bo bashk nuk bëni gjys truni!!
   megjithëatë ty të vlerësoj më shumë!!
   sepse si prish punë askujt!!me një fjalë sta var kush për ato që thua!!
   ky idioti i tironës është bo krieministër,dhe si po duken punët ska nërmen me hik pri andej!!

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 April 14, 11:33

   a thu të ketë mësu dhe ky nga vllai i tij erdogan??
   të lumtë bitha o udhëheqësi inë!!
   ja bëre rup sup europës dhe amerikës!!
   farkar ndriçues për tërë botën do të të kemi!! një herë në 6 miliardë vjet lind në tokë prijës i tillë!!
   përpara erdogan!!
   edi desha të thesha!!

   Reply to this comment
   • Tartufi April 14, 14:41

    E keqija e madhe e nje populli eshte kur hajvanllekun e
    kupton me shume vonese. E keqija shume e madhe e ketij
    populli eshte kur ky ben lufte i ndare ne disa pjese,me njeri
    tjetrin per te mbrojtur hajvanlleqet qe bejne ne kete jete te
    mjere.Po te kuptohesh thjeshte nga te gjithe c pune kryen samari ne kuriz i shtrenguar,do te qe fati i madh per miletin qe vuan nga ngarkesa. Ky bythe cjeri kallam i
    gjate shqiptar,nuk vret mendjen per hallet e popullit te vet,qe eshte ne coroditje,por diskuton si do ngatrohet puna e amerikaneve nga ky Donaldi !!! Vari teneqen.

    Reply to this comment
 7. Agron April 14, 11:30

  Fjalet e Rames jane te drejta, por qellimi eshte i mbrapshte. Duke qene i bindur qe Trump nuk fiton, kerkon te kete mik Clintonin. Harron ky i gjori qe sharjet e tij i japin pike Trump. Eshte njelloj sikur ne zgjedhjet per kryetar komune ne nje fshat, te te shaje kovaci (pra jevgu) i fshatit.

  Reply to this comment
 8. Koli April 14, 12:49

  Kryeministri duhet pergezuar per kurajon e tij. Jo gjithmone duhet diplomaci megjithese jam dakord ne hipotezen me siper per afrimin e metejshem me Hillary me shume se demtimin e Trump nepermjet ketyre deklaratave ( nje gje shume e drejte sidoqofte). Bravo Edi.

  Reply to this comment
 9. Gezimi April 14, 13:00

  Rama nuk do Trump president se ky nuk ja di fare per nder ato muxhahedinet qe mban Rama per hater te Obames. I shkon kot Rames gjith ajo servilosje.

  Reply to this comment
 10. D O K L E A T I April 14, 13:33

  SHBA eshte me teper se zgjellja e presidentit. Ne tubinet e Tramp vetem ne shtetin e New York marrin pjese me dhjetra mijra votuas. Me dhjetra milione votuas do e votojne. Do e votione edhe shume persona qe marrin pjese ne vendime te te rendesishme per SHBA dhe me gjere. Prandaj eshte parim i shejte qe udheheqesit e jashtem mos te perzihen ne procesin zgjellor te nje shteti. Ky eshte problem i madh edhe mbrenda nje partije.
  Neve nuk jemi ne pozite te ndikojme ne zgjelljen e nje lideri te SHBA ashtu sikurse SHBA mund te dorezoj nje zarfe me emer te presidentit.
  Obama ka mundesi te organizoi iftarin ne Shtepine e bardhe. Po te njejten gje nuk duhet ta benin shtetet shqiptare.
  Tradita demokratike tek ne eshte shume, shume me e shurter. Ndoshta gjashte muajte e Nolit.

  Reply to this comment
 11. MH April 14, 14:16

  O intelektual.
  50 vjet luftoi diplomacia e botes dhe i hangren mune sa ke gjall,diplomacise,Enver hoxhes.Duke mbetur tek fakti.Ti, jasht deshiret dhe qellimit politike.I ke ba nji vlersim teper te larte diplomacise se rruges qe triumfoi mbi diplomacit e Universitete Prestigjoze.
  Ti duhet te stabilizosh pllakat e trunit se cdo here qe shkruan gjindesh ne pozicioni forigjoko.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 14, 16:21

   Ky KULUFRUTHI yne gjatosh nga Rilindja Enveriste po kerkon te mesoje amerikonet si te votojne, mendo pastaj se cfare ben ky KAQOL pa shkolle apo me shkollen e makaraonave te Parisit kur fillon te numeroje si nje stalinist i vertete votat e shqyptareve dru me pre ne kutite e votimit. Apo nuk e pe se cfare beri me votat e socialisteve dru me ca ne Referendumin Famoz te Mafies se Kuqe me pushtet qe la pas Enveri me Nexhmijen.

   Reply to this comment
   • i pa nenshtrumi April 14, 20:07

    Gjithmone i sakte dhe konciz.I admiroj komentet e tuja. Ato jane perhere shume te sakta.Jane shume qe mendojne si ti, komentuesit e tjere qe te kundervihen jane po ato te djeshmit dhe bijte e tyre,qe kakarisin si pula te hutume .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*