SHBA, tërmet politik nga mesazhet e ambasadores Faber

January 12, 2016 19:54

SHBA, tërmet politik nga mesazhet e ambasadores Faber

Gojët e liga thonë se javën e kaluar, në një takim me fëmijët e kopshtit nr. 5 në Atlanta, Xhorxhia, ambasadorja e Republikës së Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Shqipërisë në SHBA, zonja Floreta Luli-Faber, rrëfeu një përrallë që për shumë media dhe analistë amerikanë, ishte një alegori e hollë për të përcjellë një mesazh politik.

“Dhe Hirushja u sëmur, ndaj e shtruan në QSUT, në Tiranë”, po thoshte ambasadorja, “por njerka e Hirushes u gëzua shumë kur drejtuesit e spitalit i thanë se nuk do paguante asgjë, pasi ishte falas. Shumë mirë, tha njerka, se s’kisha ndërmend të paguaja për këtë tyryfyçkën që ecën zbathur dhe sëmuret…”.

Mësohet se fëmijët amerikanë u shastisën nga koncepti i mjekësisë falas, dhe pëshpëritën me njëri-tjetrin, “ua spitali falas, si jashtë shtetit…”.

Por mesazhi i diplomates kyçe në Uashington, ishte më i thellë: “Edhe ju brezi i ri në Amerikë, duhet ta mbështesni nismën e presidentit për reformën e shëndetësisë, Obamacare…”.

Pas këtij episodi, një pjesë e mediave e lavdëruan nëntekstin e zonjës Faber, madje sollën në kujtesë ndërhyrjet e tjera delikate të saj, siç ishte rasti i kontestimit të zgjedhjeve lokale në kontenë Bakaçunga të shtetit Uajoming.

“Do doja shumë që këto zgjedhje të ishin një hap përpara për demokracinë e komunitetit të Bakaçungas”, pat deklaruar Faber, “por kjo në radhë të parë është në dorën tuaj”.

Pati ndërkaq, edhe reagime kritike, megjithëse me doza të moderuara. Më i drejtpërdrejtë ishte kandidati republikan për presidencën, Donald Trump, sipas të cilit “ambasadorët e vendeve mike ne i respektojmë, por hallet tona s’na i zgjidh kush nga jashtë, nëse nuk lëvizim vetë”.

Por menjëherë pas një deklarate të shkurtër të ambasadores, sipas të cilës “ka disa kandidatë për presidentë, pasuria e të cilëve kalon 123 herë GDP-në e vendit tim”,  Trump iu desh të bënte një hap pas.

“Ajo fjali është nxjerrë nga konteksti”, deklaroi Trump.

Opinioni publik amerikan pret me kureshtje mesazhet e ambasadores shqiptare, gjatë vizitës së përbashkët që do të kryejë me presidentin Obama në çerdhen “President Nishani” të Bronksit, e ndërtuar me ndihmën e një granti të Fondit Shqiptar për Vendet e Botës së Parë.

January 12, 2016 19:54
Komento

14 Komente

 1. lom deliu January 13, 11:12

  sa fat paska Amerika qe I ka shkuar atje kjo ambasadore qe po e ndihmon me keshilla te mira….lum Amerika ti kendojme kengen
  Amerik çe pate fat qe u bere me ambasadore Faber//

  Reply to this comment
 2. Muli January 13, 11:36

  Imagjinova nje sekond Hirushen te shtruar ke spitali QSUt; do kish vajtur me te shumtet qysh diten e par hahahaha

  Reply to this comment
 3. Davidi January 13, 11:40

  Po kjo Floreta paska fantazi te shfrenume! cerdhja ‘president Nishani’ ne Bronx???

  Reply to this comment
 4. mala January 13, 13:45

  po tallni thenby me keto lajme per aktivitetin e amasadoreve tane. keta vetem per dreka darka, barcaleta dhe guide shoppingu jane, gje tjeter sdine te bejne

  Reply to this comment
 5. Lleshi January 13, 14:16

  Bravo qenka vajze me fantazi çika ?! Dhe une kur e emeruan , mendova “cfare ka kaq te vecante kjo si vajze ?” !

  Ja pra , fantazia , qe jo cdo vajze i qellon ta kete , lere pastaj ta beje realitet !

  Reply to this comment
 6. Qamili January 14, 08:16

  Fycke…flet sikur Shqiperia eshte superfuqi…qsut eshte bere per filma horror…

  Reply to this comment
 7. rudin January 14, 14:05

  ah sa kam qesh
  keto po qe paskan qene komente

  Reply to this comment
 8. roberti January 14, 17:25

  Termet politik….haaaaaaaaa…po kush qan b….. ne Amerike per nje ambasadore anonime.
  Behuni pak serioz.

  Reply to this comment
 9. faro January 15, 13:59

  Do te uroja te ishin ne kete lartesi te gjithe perfaqesuesit tane ne marredhenjet me te huajt, sepse pergjithesisht jane me sh te prirur per tu perulur e lepire dhe as nuk u shkon ndermend te lartesojne popullin qe perfaqesojne. Vecanerisht ne histori vlera qe u mungojne popujve te tjere, ne folklor, etnografi e lashtesi gjuhesore.
  Ju lumte Z. Faber!
  Fasleminderit shume!

  Reply to this comment
 10. antonio January 15, 15:00

  Ua paskemi dhene Nishanin amerikaneve qe t’i beje edhe ata GJYTYRYME si veten??
  Po per ne kush do kujdeset tani e tutje pa Nishanin???

  Reply to this comment
 11. ali ish socialisti January 15, 15:19

  ahahaaaaaaaa
  sa kam qesh
  hallall :):)

  Reply to this comment
 12. MH April 28, 20:33

  Dashuria e shqiptarise duhet te jete e dashuruar me Ameriken perjetesish pavarsisht se kush vjen President.
  Ne jemi vend i vogel si zogjet e shqipes ne cerdhe.Nga na duhet kohe te behemi te afte te fluturojme.
  Nga e gjithe shtetet e botes askush nuk na doli ne mbrojtje te liris vec Amerikes.Mos te ngutemi me zgjuarsi kur nuk kemi kapacitet.

  Reply to this comment
 13. Bashkim October 10, 06:07

  Ambasadoresha jone e nderuar Faber thuhet se po merret me punera te medha.Keshtu ajo eshte duke bere listen e Bilaleve te diaspores ne Amerike qe do te ftohen ne Tirane per tu “instruktuar” nga Kryecari i qeverise se si te ndihmojne qeverine dhe popullin american ne keto dite te veshtira te korrjes se canabisit per te arritur rezultate me te larta .

  Reply to this comment
 14. kris 1 February 6, 14:23

  nje gje eshte e vertete qe gjithe diplomatet e huaj qe kane sherbyer ne Shqiperi perfitojne nga Ramakar shebim shendetesor falas

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*