SHÇBA çon dosjen e vetëvrasjes së Shkëlzen Qordjes në Prokurori

July 3, 2018 14:22

SHÇBA çon dosjen e vetëvrasjes së Shkëlzen Qordjes në Prokurori

Shërbimi për çështjet e brendshme dhe ankesat depozitoi në prokurorinë e Tiranës materialin hetimor të vetëvrasjes së Shkëlzen Qordjes, shoferit të ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj.

Dosja i referohet nenit 99 të kodit penal, shkaktimi i vetëvrasjes, për aq kohë sa ngjarja ende nuk ka një motiv.

Në dosje krahas rezultateve mjeko ligjore është dhe ekspertiza balistike e përfunduar e armës tip MP5 me të cilën 31-vjeçari i dha fund jetës.

Verifikimi i armës së përdorur konfirmoi çdo dyshim mbi rrethanat e ngjarjes në të cilat Shkëlzen Qordja u gjet i vdekur.

Në armën gjysmë automatike u gjetën gjurmët e gishtave të viktimës duke hedhur poshtë çdo teori tjetër mbi ngjarjen e rëndë. Nga ana tjetër Laboratori shkencor doli në konkluzion se edhe gëzhojat janë qitur nga e njëjta armë ndërsa 2 nga plumbat kishin mbetur në muret e grazhdit nëntokësor të Gardës së Republikës.

Në dosje janë dhe pamjet e kamerave të sigurisë që tregojnë Shkëlzen Qordjen kur hyn në ambientet e gardës me makinën e shërbimit tip “Hyundai”.

Kamerat kanë fiksuar vetëm momentin e hyrjes deri në garazhin nëntokësor ndërsa brenda saj zona nuk monitorohet.

Pak para vetëflijimit Xeni ashtu siç e thërrisnin të gjithë i shkroi mesazh nënës së tij duke i kërkuar falje. Deri më tani motivet e aktit të rëndë mbeten ende mister ndërsa prokuroria pritet të marrë në pyetje sërish familjarët.

o.j/dita

July 3, 2018 14:22
Komento

1 Koment

  1. alphade July 3, 22:38

    Komenti im ……

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*