Shefi i Europol: 5 mijë xhihadistë janë rikthyer

February 19, 2016 11:44

Shefi i Europol: 5 mijë xhihadistë janë rikthyer

Rreziku i sulmeve terroriste në Europë është aktualisht më i larti në më shumë se 10 vitet e fundit.

Alarmin e dha kreu i Europolit, Rob Ueinrajt gjatë një interviste për të përditshmen gjermane Nojen Osnabryker Cajtung.

Duke iu referuar të dhënave të institucionit që drejton, Ueinrajt tha se deri 5 mijë shtetas europianë janë rikthyer në vendet e tyre kohët e fundit, pasi janë stërvitur në kampet e Shtetit Islamik në Irak e Siri për të kryer akte terroriste.

Madje numri i tyre vjen gjithnjë duke u shtuar. Qëllimi është që gjatë sulmeve të shkaktojnë sa më shumë të vrarë mes popullsisë civile dhe dëme të konsiderueshme materiale.

Ata veprojnë në mënyrë të pavarur – tha Uejnrajt.

Modeli konkret që u kërkohet të ndjekin është ai i sulmeve të shumëfishta të 13 nëntorit në Paris, ku u vranë 130 persona.

Shefi i Europol thotë se qeveritë europiane duhet të përgatiten për t’u përballur me sfida të reja në luftën kundër terrorizmit.

Ai thekson se fluksi i refugjatëve nuk është mënyra e shfrytëzuar më shumë nga terroristët për të mbërritur fshehurazi në Europë, sikurse besohej deri më tani.

Ata po përdorin gjithnjë e më shumë rrugë të reja, jashtë vëmendjes së policive të shteteve europiane.

February 19, 2016 11:44
Komento

2 Komente

 1. R. Protector February 19, 12:29

  Shefi i Europolit ben nje informim te zvogeluar te depertimit te ISIS ne Europe. Kjo dihet, nuk ka mandat politik qe te flase me shume se i nxjerr bojen fare politikes kurve te BE dhe personalisht te Kancelares se Mikpritjes se Xhihadit ne Europe. Por shefi i Europolit thote se qeverite europiane duhet te pregatiten per sfida te reja ne luften kunder terrorizmit. Nuk ka bythe kjo politike e sotme qe solli kete Murtaje ne Europe, te luftoje terrorizmin qe solli vete. Nuk ka as vullnet te pranoje ate qe di mire – Deshtimin total politik! Europa eshte e pushtuar sot nga terroriste te fshehur te ISIS dhe me shume akoma, e pushtuar nga politika qe sjell terroriste ne Europe!

  Reply to this comment
 2. # February 19, 13:37

  Hallall komunizmi se cfare po vjen nga ISIS Europes e botes.
  Po te ekzistonte komunizmi shqiptare ne normat e E.Hoxhes.Te jeni te sigurt se asnji nga keto te ISIS nuk do depertonte gjurmen brenda vendit e jo te rihyjne me mijra ISIS te pergaditur per krime ndaj njerzimit.Populli do flinte si per 7 pale qefe.Sot dite e nate me lepur ne bark.Kur po kerset damllaja mbas koket e mbas veshit.E filifiu ne boten e pertejme tek te shumet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*