“Ai pëlqente orgjitë dhe lesbizmin. Fjeta me të kur isha 7 muaj shtatzanë”

February 20, 2018 13:58

“Ai pëlqente orgjitë dhe lesbizmin. Fjeta me të kur isha 7 muaj shtatzanë”

Organiza joqeveritare britanike Oxfam është përfshirë në një skandal seksual në Haiti.

Drejtori i përgjithshëm i Oxfam Mark Gkolntringk pritet të dalë përpara një komisioni parlamentar të martën në Londër.

Skandali lidhet me Roland van Chaouvermeiron (në foto djathtas), shefi belg i OJQ-së për Haitin.

Sipas një raporti të brendshëm të vitit 2011, të cilin Oxfam e bëri publik dje në një version të censuruar, drejtori belg ka pranuar se në vitin 2011 kishte kryer marrëdhënie me prostituta në shtëpinë e tij, qeraja e së cilës paguhej nga organizata.

Por nuk bëhet fjalë për “prostituta”.

Vajza në foto, ishte 17 vjeç dhe 7 muaj shtatzanë kur ka shkuar për herë të parë me drejtorin belg – raporton Dita.

“Isha 7 muaj shtatzanë dhe në vështirësi. Ai mu afrua dhe më tha: Je shumë seksi, si mund të të ndihmoj? Unë shkova me të, por shumë shpejt ai humbi interesin sepse shumë vajza të tjera afroheshin tek ai nga nevoja. Ai pëlqente orgjitë dhe lezbizmin, – ka dëshmuar vajza përpara autoriteteve.

Oxfam i kërkoi dje falje zyrtarisht popullit haitian, duke shprehur “turpin” dhe duke ia dorëzuar dosjen e hetimit të brendshëm autoriteteve të Port-au-Prince.

“Ne kemi ardhur këtu (për të shprehur turpin tonë dhe për t’i kërkuar falje  qeverisë së Haitit dhe popullit të saj për atë që ndodhi”, tha Simon Taischerst, drejtor rajonal i Oxfam për Amerikën Latine dhe Karaibet në Port-au-Prince) .

Javën e kaluar presidenti i Haitit, Zovenel Moisiu ishte ankuar se skandali seksual që përfshiu punëtorët e Oxfam-it ishte vetëm “maja e ajsbergut”.

Ai kërkoi të kryhen hetime edhe për Save the Children, për Médecins sans Frontières dhe organizata të tjera humanitare që shkuan në Haiti pas tërmetit.

b.m. / dita

February 20, 2018 13:58
Komento

4 Komente

 1. Hasani February 20, 14:14

  Hapni syte se dhe ne Shqiperi kurverimi me keta nderkombetaret eshte sheshit.
  Burra e gra.
  Burrat jane dhe me kollare.

  Reply to this comment
 2. One14 February 20, 14:17

  Tipike pet vendet e vogla t varfera.
  Ven keta t huajt dhe ata t mjeret per nje cope buke shesin t vetmen gje qe kane, trupin.
  Pale si u duken keta nderkombetaret. Sikur dhjesin ndryshe nga t tjeret. Edhe keta si ky belgu e bejne qejfin qejf duke bere bosin me leke organizatash

  Reply to this comment
 3. Jam kunder February 20, 14:18

  A kan shku me deshire?
  Lereni rehat burrin e huj
  Nuk ti ul njeri breket me zor
  Duhet paraja ama kush ka dinjitet si femer gjen zgjidhje t tjera nuk hap shalet

  Reply to this comment
 4. Doganieri February 20, 14:19

  Keshtu bejne italianet ne Shqiperi.
  I ke te gjithe duke u palluar me nena te divorcuara.me femije te 20 -25 vjec qe gjasme ofrojne masazhe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim