Shefja e Epidemiologjisë: Rastet e reja me Covid në Shqipëri, për shkak të shkeljes së karantinës

April 12, 2020 11:30

Shefja e Epidemiologjisë: Rastet e reja me Covid në Shqipëri, për shkak të shkeljes së karantinës

Përhapja e pandemisë në Tiranë dhe Shkodër ku çdo ditë po zbulohen raste të reja, sipas shefes së epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini lidhet me mosrespektimin e rregullave të karantinës dhe distancimit social.

“Gjurmimi i kontakteve të brezit të parë dhe të dytë ka bërë që numrit jetë më i lartë në këto dy qytete. Por ndërkohë, paralelisht me ketë po ecim dhe me ndërprerjen e vetëkarantinimit dhe mosrespektim deri diku të masave për disnacimin sociale dhe indirekt kjo çon rritjen e pozitivitetin e rasteve duke bërë që zinxhiri të pasohet në vijimësi”.

Në një intervistë për edicionin e lajmeve në Tv Klan, Tomini thotë se rritja e numrit të personave të intubuar në dy spitalet Covid lidhet me problemet shëndetësore që kanë pacientët përvec infektimit nga Covid-19.

Deri tani asnjë pacient që ka kaluar në intubim nuk është rikuperuar.

“Sigurisht është e vështirë që pacientët e intubuar të kalojnë në të gjithë procesin dhe të kalojnë atë krizën multiorganore për tu rikuperuar, megjithatë puna e mjekëve të Infektivit dhe Pneumonologjisë është duke bërë maksimalisht për shpëtimin e jetëve të pacientëve”, ka thënë ajo.

Duke u ndalur tek mbledhja e komitetit të ekspertëve, Tomini tha se situata në vendin tonë pritet që të ketë një ulje të mëtejshme të numrit të të infektuarve në javët në vijim, por gjithnjë sipas saj nëse qytetarët do të respektojnë rregullat e përcaktuara për frenimin e koronavirusit.

j.l./ dita

April 12, 2020 11:30
Komento

3 Komente

 1. info analitike April 12, 12:19

  Sa mjerim jane keta mjeket qe udhehiqen nga vija e partise ne vend qe te udhehiqen nga parimet e mjekesise. Po ti qendrojme linjes se kesaj Lajes i bie qe edhe mjeket u semuren se nuk respektuan protokollet.

  Reply to this comment
 2. Berati April 12, 16:16

  Ik.moj bibe e Edvinit. Fajin gjithmone e kane qytetaret. Si ai i gjori ne Vlore qe i thyen dhembet para femijes.

  Reply to this comment
 3. Noc Rroku April 13, 08:42

  Shifni ruani b*then ju.Ajo po keshillon ato qe po i ben gjithe bota.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim