Shefja e Infektivit: Vazhdoni rrini në shtëpi, virusi është i pabesë (VD)

April 11, 2020 20:37

Shefja e Infektivit: Vazhdoni rrini në shtëpi, virusi është i pabesë (VD)

Në një video mesazh shefja e shërbimit të Infektivit Najada Çomo, ka shprehur se është ulur numri i personave të shtruar, por ajo thekson se në spital ka pacientë të rënduar.

Gjithsesi e bën optimiste shifra e ulur dhe numri i personave të shëruar të dalë nga Shërbimi Infektiv.

Mjekja deklaron se ka dy elemente të rëndësishëm. Fillimisht sipas saj, mjekimi që i është ofruar pacientëve është një “mjekim bashkëkohor dhe me të gjitha standardet në vendet e Europës”.

Mjekja shpjegon se ky mjekim i është ofruar të gjithë pacientëve.

Çomo shprehet se qytetarët duhet të vazhdojnë të ruajnë masat, duke qëndruar të izoluar sepse sëmundja ka vështirësi të jashtëzakonshme dhe pabesi po ashtu.

“Sëmundja është shumë tinëzare në momentet që prek pacientin, kështu që arma e vetme që ke është të mbrohesh. Arma që kemi ne është të mjekojmë pacientët që shtrohen, pranë shërbimit tonë, duke ofruar ndihmë maksimale, duke filluar nga sanitarë, infermierë, reanimator, pra gjithçka ka qenë në shërbim të këtyre pacientëve,” theksoi Çomo.

e.k. / dita

April 11, 2020 20:37
Komento

7 Komente

 1. Shenasi Rama April 11, 20:47

  MIDIS SKLLEVËRVE DHE PRONARIT SI MIDIS KUDHRËS E CEKANIT – PARIA E TIRANËS DHE ZGJIDHJA E KRIZES EKONOMIKE

  Paria e Tiranës e din thellësinë e ciklonit te krizës ekonomike dhe duhet të jetë shumë e vetëdijshme se kjo është një goditje nga e cila nuk do të dalë pa disa plagë të thella, afatgjata, e ndoshta vdekjeprurese. A janë apo jo vdekjeprurëse këto goditje për parinë, kjo mbetet të shihet sepse nuk varet nga ajo por edhe nga populli, edhe nga pronari. Ama dihet që pronari fiton nga cdo rrugë që të ndjekë kriza. Po ashtu dihet se populli do të humbë nga cdo rrugë që do të ndjekë kriza. sa shume apo sa pak mbetet qe te shihet.

  Tani të sqarojmë termat. Paria janë ata që drejtojnë shtetin shqiptar dhe kane kontrollin mbi politikën, ekonominë, mediat, krimin, dhe mbi të gjitha, mbi shtetin. Popull janë të gjitha ata që nuk i përkasin kësaj shtrese të ngushtë që në Tiranë nuk I kalon 3000 vetët dhe që janë ose rrogëtarë, ose që në kalkulimet e tyre duhet të përfshijnë parinë dhe sjelljen e saj politike dhe ti paguajnë haracin asaj, në një mënyrë ose në një tjetër. Pronari është ai që kontrollon tapitë (me kreditë dhe kolaterale), politikanët (me korrupsion dhe me investime), dhe paranë (përmes bankës dhe sistemit bankar). Si trupi që nuk funksionon po nuk pat gjak e oksigjen, kështu shteti nuk funksionon pa paranë. Pra, duke i anashkaluar të gjithë këta ekonomistët e shumtë që ndrisin faqet e revistave shkencore shqiptare, ndërkombëtare, planetare dhe galaktike me te dhena dhe tabulate, do të shkoja tek ai jeniceri I edukuar mirë Hasan Zyko Kamberi që nja 250 vite më parë shkroi: “Edhe mbreti që ka taraphanë/ dhe që ia presin paranë/ ia di kimenë trahanasë.” Tani trahananë e ha populli. Por mbreti yne, ne kete rast shteti është lakuriq sepse ne kete krize, paranë ia kontrollon tjerakush.

  Në parantezë, në shtetin shqiptar ka plasur një debat ekonomistësh. Dallohet që shumica janë shumë të edukuar mirë në profesionin e tyre. Unë nuk jam ekonomist por kam dhënë ca vite lëndë si Ekonomi Politike dhe Ekonomi Politike Ndërkombëtare. Kështu që pa hyrë në thellësi, dallohet se ne loje janë katër shkolla mendimi që po synojnë të ndikojnë në debatin mbi të ardhmen ekonomike të vendit. Në një anë janë ekonomistët libertarianë që e shohin këtë gjendje si një krizë tregu dhe në të cilën tregu duhet të vendosë se kush nga firmat do të jetojë apo të falimentojë. Në një grup tjetër janë ndjekësit e Bernanke-s që kërkojnë ndërhyrje nga banka qëndrore dhe hedhjen e parave në treg “me helikopter” që të mos bjerë fuqia blerëse dhe ekonomia të gjallërohet. Një grup tjetër kërkon që shteti të ndërhyjë duke marrë përsipër përgjegjësitë dhe të sillet me ligjiken Keynesiane duke ndërhyrë në ekonomi dhe duke ringjallur aktivitetin ekonomik për derisa të rimëkëmbet ekonomia. Dhe në fund është pronari, ai pronari, mo ai qe nuk doni ta njihni, d.m.th., Banka që thotë, cdo gjë është mirë, sistemi financiar ka likuiditet të mjaftueshëm, dhe përgjegjësitë ti marrë qeveria. Banka që duhej të ishte e një shteti, e sheh veten si autoritet i shkëputur nga kontrolli i shtetit (që me demek e mbikqyr) dhe jo vetëm po kushtëzon atë që mund të bëjë shteti, por po i tregon shtetit se sa larg mund të shkojë e cfarë duhet të bëjë. sepse puna e Bankes ehste fitoje parane e jo te punoje per popullin apo te rrezikoje per parine, qe ne fakt eshte ne sherbim te saj, pse e paguar prej saj.

  Tani në këtë gjendje kryeministri Edi Rama dhe Paria e Tiranës janë të kapur në situatën më qesharake por edhe te ndyre, si dhe shume te neveritshme të mundshme. Popullit që I ka zgjedhur, paria dhe Kryeministri Edi Rama I tregojnë dhëmbët, e fusin në shterrethim dhe e mbajnë të lidhur si qen stani. Sikur virusi nuk bie mbas orës 17:30 në Tiranë… Ama paria po rrinë si qene të rrahur para pronarit bankës që nuk duket se kanë c’ti bëjnë dhe nuk flasin.

  Pra Edi Rama dhe paria e Tiranës popullit I tregon dhëmbët dhe para Bankës, ul qafën e ngre këmbët, kur nuk dalin ato te atyre pa lesh, bejne edhe keto te basketbollisteve me lesh. Paria është midis kudhrës e cekanit. I bie kudhrës, por mbi të rri gati cekani I bankës. Pronari po I thotë se cfarë duhet të bëjë: rri urtë se ta kemi dosjen, mos ha mut dhe futja këtij populli skllevërish, merr borxhe tek ne dhe laji dyfish, dhuno e frikëso se gjithsesi je I marrë me kartelë, merri pasurinë shtresës së mesme dhe skllavëroji të gjithë, shtyji sklleverit të luftojnë me punëdhënësit, qiradhënësit me qiramarrësit, borxhlinjtë me kreditorët, legalizo botën kriminale e krimet e veset që nxjerrin paratë nga gjaku I të tjerëve, falimento biznesin vendas, pasuro oligarkinë dhe rri urtë se ndryshe të tregoj tapinë… dhe je I mbaruar.

  E c’ta zgjas???? kështu po luhet komedia e mjerimit të parisë së Tiranës, që duke menduar se po ia fuste popullit shqiptar po sheh se vetë ka qënë me brekët ulur gjtihë kohën dhe me këmbët hapur. Parisë I ka dalë pronari dhe pronari të bën atë që meriton. Sidomos kur je mësuar që në moshë të njomë, vesi del me shpirtin. Kur të hyn kurvëria, dhe sidomos kur ajo të bëhet mjeshtëria, nuk të del për katërqind vjet. Besoj e kuptoni vazhdimin…

  Dhe unë që e humbi kohën duke shkruar por të paktën argëtohem se ua kam thënë, e kam ditur mirë, po kujt ia thua??? Deshën para, duan t’ia fusin popullit, dmth, te shtyjnë përpara dhe ja, doli se edhe e hëngrën nga mbrapa… epo te te shkerdheje edhe banka nuk kishte ndodhur nder shqiptaret, por ja qe ndodhi. na futen piramidat e Sudes, tani edhe banka. Lum ju se te pakten po e hani institucionalisht.

  kudhra dhe cekani dhe në mes shteti I parisë. Do te merren borxh kete vit te pakten 2 500 000 000 (dymiliardepeseqindmilionedollare BORXH, ore borxh). Ja, pa nisur kriza u moren 110 milione euro peara tre javesh, 120 milion euro javen e kaluar dhe 170 milione euro borxh dje. ne maj 600 milione euro borxh. po ne SHTATE muajt qe mbeten, ere??? shkurt, o popull i karantinuar, kalojani mire. ju paguani, banka fiton. ju mbeteni skllevwr, paria shpreson t’ia hedhe me nje te shkerdhyer te mire, por si zor. nje vetem nuk mjafton.

  Kaloni mirë këtë ditë bukur. Dhe ju ruajt Zoti. Rrini në shtëpi e hani groshe. te pakten nxirreni te keqen ne ballkon se ndryshe qelbet edhe dhoma. Është protesta më e mirë.

  Po cdo e keqe e ka nje te mire. Ja, po vdiq ekonomia, që tani është në grahmat e fundit, do të frikësohet paria dhe ju të paktën e kuptoni c’është skllavëria. Ah, edhe kush është pronari. Qejfi paguhet, lale, qejfi paguhet.

  Reply to this comment
  • Lana nga Tirana April 11, 20:52

   Një Hebre i Rusisë merr lejen e shpërnguljes nga Rusia për në Izrael.
   Në kufi, policët rusë i kontrollojnë bagazhet dhe i gjejnë një bust të Leninit dhe e pyesin: “Çfarë është kjo?”. Pyetja e duhur nuk është “çfarë është?”, por “kush është?” – thotë hebru dhe vazhdon:
   “Ky është Lenini, themeluesi i socializmit, i cili i ka sjellë mirëqenien popullit rus. Po e marr me vete si kujtim për kohët e begata që kam kaluar.”

   Pasi kalon kufirin dhe shkon në aeroportin e Tel-Avivit, policët e doganës i kontrollojnë bagazhet dhe kur shohin bustin e pyesin: “Çfarë është kjo?”
   Pyetja e duhur nuk është “çfarë është?”, por “kush është?” – thotë Hebreu dhe vazhdon:
   “Ky është Lenini, krimineli i çmendur që më detyroi të ikja nga Rusia. E kam marrë me vete që ta mallkoj sa herë që ta shoh!”.

   Pasi shkon në shtëpinë e re, të afërmit i vijnë për vizitë. Një prej nipave e pyet: “Kush është ky?”
   Pyetja e duhur, nuk është “kush është?”, “por çfarë është?”- tha Hebreu dhe pa e zgjatur tha:
   “Ky është një bust 10 Kg ari 24 karat, pa doganë!”

   Kjo është politika: aftësia për t’ia sqaruar një çështje shumë personave në forma të ndryshme, me kusht që secili prej tyre të bindet me sqarimin tënd!
   Rezultati: rruga për në pushtet është e mbushur me hipokrizi e manipulime.
   Ngase në politikë nuk ka vend vetëmse për një ligj: “Ose bëhu gjuetar profesionist, ose bëhesh pre e ndonjë profesionisti!”

   Reply to this comment
 2. QEKA MUZLLUMAN April 11, 21:08

  FM PER PARALAJMERIMIN

  SHQIPERIA E KA PESUAR NE SHEKUJ NGA KY

  VIRUS I PAVESE TINZARE

  Reply to this comment
 3. Kevin April 11, 21:46

  Të pa bes jeni ju qe për hapni panik.

  NUK KA ASNJË VIRUS QË PROVOKON PANDEMI.

  Vet shifrat tregojnë që po mashtroni.

  Reply to this comment
 4. Zgalem April 12, 03:20

  Opinioni i shprehur nga Shezai Rama eshte nje kritike, qe duket , qe ne rreshtat e para , eshte tendecioz . Ne vend , qe te ishte njeri , qe jep kurajo, me nje fjalor krejt te piste , felliq , ne radhe te pare veten . Une shtroj nje pyetje te thjeshte : C’eshte ai fjalor , me te cilin i imponohet gazetes ? I rruat profesorlleku , kur nuk arrin te formuloje nje opinion , pa fjale extremisht te pa lejushme , per nje opinionist ordiner . Ka ngritur problemin e nje krize , qe e pret vendin . Ky eshte zbulimi me i madh i profesorit . E dyta, ngre problemin e borxhit . Borxh marrin te tera shtetet . Te krijohet pershtypja se “profesori ” nuk besoj ta dije , qe atdheun e tij te “dashur ” e ka tronditur nje termet , i pa pare , per shume vjet. Po c’metode di profesori , per te eliminuar krizen , qe pritet te ndodhi, jo vetem ne “atdheun ” e profesorit . Nje shkrim i tille , kam besim , qe percmohet nga shumica e diaspores . Sa per menazhimin e pandemise , nuk ka pse te japi mendje , nga togu me pleh ku kendon avazin e mukes . Zgalem

  Reply to this comment
 5. Gzim Kulufi April 12, 13:06

  Shume e drejte, shoqja shefe! Ky virusi i tanishem eshte mjaft tinzar dhe i pabese! Kishe qejf te merrje virusin e gripit! Virus i sinqerte dhe i drejte! Te lajmeronte dite me pare, qe po vij, dhe ti pregatisje cajin me limon me pare!

  Reply to this comment
  • mirel April 12, 18:34

   Hahaha, mi more fjalet, megjithese per sinqeritetin e virusit te gripit nuk me vajti mendja. E forte!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim