Dashamir Shehi: Duhet të sjellim prokurorë dhe gjykatës të huaj

October 30, 2014 20:50

Dashamir Shehi: Duhet të sjellim prokurorë dhe gjykatës të huaj

Me iniciativën e ish-presidentëve, ditën e sotme është zhvilluar një konferencë për drejtësinë.

Deputeti socialist, Fatmir Xhafaj, paralajmëroi se mazhoranca në nëntor do të ndërmarrë një reformë për ndryshime të thellë kushtetuese.

Do të jetë një reformë e thellë. Dhe kur them një reformë e thellë, duhet të jetë një reformë me ndryshime kushtetuese” tha Fatmir Xhafaj.

Kjo gjë, sipas tij, do të bëhet pavarësisht pjesmarrjes apo jo të opozitës.

Kjo, pasi sipas tij, fakti që mazhoranca me opozitën mund të bashkëpunojnë, nuk do të thotë se mund të bëjnë një reformë më të mirë.

Kemi eksperiencën e vitit 2008 ku u bashkuan jo pak, po të dyja forcat politike në vend, që prodhuan padyshim deformimin më të madh që i është bërë Kushtetutës në këto vite”u shpreh Xhafaj.

Ndërkohë, deputeti opozitar, Dashamir Shehi, i pranishëm në këtë debat, ka thënë se ndoshta ka ardhur koha që Shqipëria të marrë prokurorë dhe gjykatës të huaj.

Ka ardhur dita që ca prokurorë të huaj dhe gjykatës të huaj ta veshin këtë tokën e Shqipërisë tonë.

Përderisa nuk jemi të zotët të krijojmë një model moral të nëpunësit civil, e mira është të marrim ca nga jashtë”, tha Shehi gjatë fjalës së tij.

October 30, 2014 20:50
Komento

7 Komente

 1. Naci October 30, 18:57

  Njftim; njoftojme te interesuarit se nje pjese e deputeteve te P.D i kane hedhur ne shitje mandatin e deputetit nismetari i tyre eshte Ed Paloqja…te paret qe jane te interesuar jane Lek Plepi…Ai vampiri na elbasani…qe sja kujtoj emerin dhe po nje tjeter qe kerkon shtepi tek emisioni Arian Canit eshte nga durresi…dhe pastaj opozita themi qe eshte kompletuar.

  Reply to this comment
 2. SuloKapedani October 30, 18:58

  E respektojmè pjesèmarrjen e z.Shehi dhe mendimet e tij pèr reformèn i cili èshtè i bindur qè pa tjetèr duhet bèrè reforme dhe besoj se edhe tè tjerè deputet tè opozitès janè qartèsuar pèr tè bashkèpunuar me shumicèn nè parlament.Ata qè bien nga fiku nuk kanè qènè dhe nuk duan tè jenè parimor nè drejtimin e shtetit.Ata janè e do tè jenè myku i shoqèrisè shqiptare.

  Reply to this comment
 3. Meteh October 30, 19:37

  Z.Shehi,ka te drejt.Duhen prekuror e gjykates te huaj,bilez nga Gjermania ose SHBA,ndryshe ky vend nuk behet me drejtesi me juristet e plepave-6 mujoresh.

  Reply to this comment
 4. Sokol October 30, 20:27

  Mos i lini premtimet pa realizuar z.Xhafa.Bejeni sa me pare reformen ne drejtesi.Bejeni te thelle dhe te plote e jo me arnime si rasti i KLD ku 2-3 qytetare dhe profesioniste qe derguat sot nuk kane cfare te bejne asgje perballe 9 fshatareve dhe malokeve me juridik korrespondence dhe kurse plepash qe ka Saliu aty.
  Drejtesia ka nevoje per revolucion,duhet punuar qilizem.

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi October 31, 09:23

  Reforma në drejtësi me ritmin e ngadaltë rilindas dhe siç duket, pa një strategji të përcaktuar qartë( nuk kam lexuar as parë ndonjë strategji) ka shumë gjasa të dështojë ose të bëhet shkeleshko? Strategjia e reformës në drejtësi duhet t’i shpaloset opinionit publik!? Të tjerat janë përralla publicistike apo “sallatë plepaxhinjsh”? Tung!

  Reply to this comment
  • Komiti 3 October 31, 16:14

   Mirë i kini thënë gjerat o pëllumb por unë dua të di kur shpallet tenderi për “import prokurorësh e gjykatësish”??? Me një fjalë kur do të shpallet importi i “zaganjorëve dhe i llallëve” që t’ju bëj njoftim tellallëve?

   Reply to this comment
 6. Tartakuti October 31, 20:14

  Tenderi i zaganjorëve bëhet te zyrat e salistanit,tenderi i importit të llallëve bëhet te sheshi i tellallëve,tenderi i ristanëve te klubi i urës se dajlanëve, tenderi import-halimi s’ka ditë fillim-mbarimi ? E mër taj,na ka pushtu budallaj?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim