Shembja e kishës, Meksi: Qeveria duhet të konsultohej

August 27, 2015 08:14

Shembja e kishës, Meksi: Qeveria duhet të konsultohej

Ish-kryeministri Aleksandër Meksi, në pozitat e arkeologut, sqaron një pjesë të historisë që lidhet me ndërtesën e kishës së Dhërmiut.

Sipas tij, objekti dhe trualli në të cilin ishte ngritur kisha u përket besimtarëve, fakt të cilin ai e cilëson si të pakundërshtueshëm dhe të panegociueshëm me qeverinë.

Meksi thekson se do të ishte mirë që qeveria të konsultohej përpara se të ndërmerrte aksione konkrete mbi objektin në fjalë.

“Mendoj se kishë katolike quhet ajo që përdoret nga besimtarët katolikë. Territoret e dy kishave edhe kanë ndryshuar në kohë, por sot quhen të atyre që i kanë prej një kohe jo të vogël. Këtë nuk e vendosin qeveritë. Deri kur u prish, kisha ka qenë në përdorim nga besimtarët ortodoksë. Do të ishte mirë që shteti të lidhet me komunitetin që e përdor, strukturat e Kishës dhe besimtarët dhe të mos shkojë tuj përça. Se po filloi ky farë sherri, nuk e mbyllim dot”, shprehet Meksi.

Sa u takon vlerave historike që kishte Kisha e Shën Thanasit në Dhërmi, Meksi ka sqaruar se ai objekt nuk ka qenë asnjëherë monument kulture, ndërkohë që prishja e saj është bërë në vitin 1972.

Ish-kryeministri ofron një zgjidhje edhe për varrin e misionarit Nilo Katalano, i cili ndihmoi në përhapjen e gjuhës shqipe.

“Le të gërmohet varri si duhet, le ta lënë aty në mënyrë dinjitoze, le ta spostojnë pranë. Duhet dhe një përmendore për kontributin e tij ndaj shqiptarizmës”, thekson Meksi.

August 27, 2015 08:14
Komento

27 Komente

 1. beni August 27, 08:24

  Me nilo katalanon luhet loja e shahut z,meksi ku polarizimi i kesaj ceshtje kerkon te heqe nga vemendja problemet e medha ekonomike,disfaten refugjatet qe po zaptojn shtetet europjane dhe nje ngjasi e nacionalizmit ekstrem per te perhapur urejtje nderetnike deri sa te shoqerohet edhe me nje situate te tille si ne 97 kete po e pergatit kisha katolike e zvendsi saj edi rama?
  Amerikanet po hedhin grepin per te kapur peshkun qe ata duan e jo cironkat!

  Reply to this comment
 2. zoti August 27, 08:30

  Me njeher duken rekrutat e grekut qe mbajn anen gjasme te ortodokseve . Ju ben thirje shteti helen rekruteve te vet ka ardh koha e sulmit ndaj qeveris shqiptare qe po i fut ngjetron planeve progresive te fashisteve. Dhe rekrutat po nxjerrin koken nje nga nje per te justifikuar detyrat e dhena nga fashizmi grek.

  Reply to this comment
 3. drini August 27, 09:01

  Ne Stamboll, kisha e dikurshme e shen Sofise ka shume shekuj qe perdoret si xhami ( kohe shume me e madhe se sa disa vjet qe perdoret ndertesa e Dhermiut si kishe), por qe Greqia ”europiane” akoma dhe sot e kesaj dite nuk e pranon kete fakt, pa pyetur fare per komunitetin qe e perdor. (kishë katolike quhet ajo që përdoret nga besimtarët katolikë, dhe per rastin e Stambollit, kishe ortodokse quhet ajo qe perdoret nga besimtaret ortodokse.

  Reply to this comment
 4. shoqeria civile August 27, 09:20

  qeveria dhe fashistet prishin pronen e kishes dhe te komunitetit sikur eshte prona e tyre.
  vend barbar qe nuk respekton qytetaret e vet dhe pronat e tyre si dhe besimin e tyre.
  ushtrojne pushtet si xhihadistet, nuk pyesin as per te drejta e as per njerez. Barbare me plote kuptimin e fjales.

  Reply to this comment
  • fjala August 27, 14:08

   CA SHOQERI CIVILE JE TI MOR TRAP .TI DO JESH NDONJE SHOQERI CIVILE FASHISTE GREKE .DHE JO SHQIPTARE …JU DONI ENVERIN SE AI JU VINTE HAKUT PLERAT E DREGJIT PLERA.

   Reply to this comment
 5. mesila August 27, 09:43

  doli mumja nga sarkofagu,

  Reply to this comment
 6. AA 748 KU eshte e vjedhur August 27, 10:08

  Kete here ka te drejte.

  Reply to this comment
 7. Arben August 27, 10:12

  NDERTIM PA LEJE, QOFTE EDHE SIKUR TRUALLI TI JETE KTHYER KISHES, PRAPE DUHEJ SHEMBUR PO QE SE KA NDERTUAR PA LEJE DHE NUK KA APLIKUAR PER LEGALIZIM.

  CFARE NEVOJE KA KETU PER KONSULTIM MORE KRIMINEL GREKOFON.

  Reply to this comment
 8. beni August 27, 10:13

  PO MIRE, MOR ALEKSIS, DERI SA ATY NUK KSHTE KISHE, PO VETEM NJI RIFUXHIO BETONI, ME KE DO TE MERREJ VESHT SHTETI, ME GERQINE! GERQIA ESHTE PRONARE E ATIJ BETONI?!

  Reply to this comment
 9. beni August 27, 10:19

  VAZHDIM …….NUK E KUPTONI SE GERQIA NUK E KA HALLIN TE KISHA, PO TE FAKTET QE PO DALIN SE NE HIMARE NUK KA PASE ASNJHERE MINORITARE GREKE, POR VETEM SHQIPTARE QE NUK KANE PASE ASNJI LIDHJE ME GERQINE OBSKURANTISTE, PO ME PERENDIMIN SI GJITHE KRAHINAT E TJERA SHQIPTARE. KESHTU QE HIMARA NUK ESHTE MINORITET GREK. KETU I PERCELLOHET GERQISE BYTHA.

  Reply to this comment
 10. emigranti August 27, 10:29

  Doli dhe ky hajduti qe vodhi paret e shqiptarve me anen e Sudes.

  Reply to this comment
 11. LOVE August 27, 10:39

  doli dhe ky reaksionari te kritikoje qivirine
  po qiviria jone nuk ka konflikte ,thjesht i krijon se i duhen lek
  nejse ,ti qivirise tone ,i merr te keqen
  se ajo beri spektakel me 3 lapsa ne xhakete , i treguam botes se ne jemi shembull ,mor shembull ….tamam si baballaret .

  Reply to this comment
 12. CANI August 27, 10:49

  O njerz seshte problem pse u prishe nje garazhe qe ortodokset grek po e quane kishe ,pore qellimi eshte se u zbulue e verteta se aty skapase kurre kishe ,ketyre grekve qaty po ju dhemb se skane fakte .

  Reply to this comment
 13. gjermani i fundit August 27, 11:15

  Edhe Pelivani per te mos ia prishur garazhin e karroces e quan kishe. Cfare mendimi kane arkeologet? Duhet mbrojtur garazhi i Pelivanit? Per te mbrojtur garazhin Pelivani do deklaroje e betohet qe aty eshte varrosur Aleksandri i Madh, sulltan Sulejmani me gjithe Hyrremin dhe haremin e me gjasa ky garazh do hape luften mes Greqise e Turqise, bash per garazhin me kashte te Pelivanit qe mbyll karrocen per te mos e zene shiu.

  Reply to this comment
 14. tomsojeri August 27, 11:35

  Nuk kuptoj dhe nuk kam asnje far anesie ne kte “problem”qe u hap keshtu brenda nje nate ndaj te gdhir ! Skam iden cfar esht atje dhe nese esht Kish apo Haur !sidoqoft mendoj se nese aty frekuentohej nga besimtar te kujdo besimi qofshin ,mendoj se perpara se te kryej ky akt keshtu ne 3 te mengjesit ,qe te le pershtypjen e egzekutimeve dhe internimeve pa buj ,a nuk do ishte e urt te behej parasqarim e te mos mar dimensione te tilla kjo ceshtje ! Nuk esht as e drejt e as e leht te injorosh ate pjes besimtaresh te cilitdo fe qofshin ata !Nuk ka vend ktu te perplasemi ortodoks,katolik apo mysliman sepse ne kemi treguar qe respektojm besimin dhe skemi pasur kurr perplasje mesnjeri tjetrit bile dhe as martesat skan munguar kur mes nesh ! Un kte lloj veprimi e shof si nje demonstrim force dhe munges respekti dhe nuk kuptoj cpun kan greket ne kte “corb” !Ata qe jetojn dhe shkojn ne ate kish, jan shqiptar dhe Edi Rama mendoj se duhet te ish me i matur e te respektoj shtetasit e tij pa ndermar aksione qe percajn shqiptaret ! Pse vall kjo faltore na qenka ndertuar pa leje aty ???Krisurin e tij le ta tregoj me premtimet, qe ska byth ti mbaj e len te livadhisin kriminelet e hajdutet qe vran e vodhen diten per Diell, se ka humbur shum vlera me heshtjen dhe kompromiset ne kuriz te viktimave, qe e votuan e ska arsye te hap probleme aty ku ska !Avash se na plasi te meremi tani me faltoret kur mileti po mer rruget si ne vaktit !

  Reply to this comment
 15. gogo August 27, 11:40

  Injoranca dhe ligesia nuk kane brire,por i nxjerrin briret,kur s’kane gje ne koke! Katalanua nuk eshte aty,e kane marre italianet qe ne vitin 1942,por banoret e fshatit e nderonin njelloj sikur te ishte aty!Nuk quhen kisha vetem ndertesat luksoze,o injorante,por edhe nje gur te jete,per sa kohe qe njerezit e nderojne si shenjt,nuk preket,por vetem respektohet!Por,ku di derri,c’eshte nderi ne Arnautistan!

  Reply to this comment
 16. Zoro August 27, 13:42

  Dakort mo Meksi, dakort, po me ke te konsultohej ? me Janullatosin qe mori vrapin per ne Athine apo me Dulen dhe Dulet e tjere qe mbajne veshet perpjete se cfare ju thote Athina, jemi apo jo ne Shqiperi, apo jemi ne Greqi o qirjo Meksi.
  Ministria e Kultures se bashku me arkitektet le te bejne me te miren per kishen e re dhe per ate komunitet te ncitur qe bertet kot se koti per sebep te Athines.

  Reply to this comment
 17. SuloKapedani August 27, 13:58

  Edhe ne pronat fetare ligji vepron,nuk ndertohet pa leje.nuk legalizohet dhe pa tjeter duhet prishur.Per ç’fare duhen negociatat?Apo ashtu te pelqen,nuk eshe birre stela por nje apothiqe qe greqistet dhe dreqistet duan ta quajne kishe.Po kur te ndertohet ashtu si ka qene orgjinal ç’fare do thoni?Vazhdoni beni politike ne favor te helenizimit,se keshtu duan te gjithe Vangjelet e helenizuar me janullen ne krye.

  Reply to this comment
 18. shen LLuka August 27, 14:02

  Foli dhe Kopetenti nga Labova. Radhen e ka Fatosi nga Nokova .

  Reply to this comment
 19. Iremila August 27, 14:33

  Meksi flet si per Piramidat e Sudes,Rrapush Xhaferrit,etj etj…………….!!!!!!!!!!!!!??????????

  Reply to this comment
 20. abc August 27, 14:37

  Ik o I rrjedhur nga trute, shko ne shtepi e me ndonje gote raki se tani ke plot.
  Per tjeter s’ke qene e as qe do te jesh.

  Reply to this comment
 21. protesilahu August 27, 15:09

  Na vrau Zoti,cartem Kishen po na merr mbreti nizame……….
  -keshtu ka qene e keshtu do te jete pergjithmone..!

  Reply to this comment
 22. spiro koleka August 27, 15:29

  Zoti Meksi ne te birose te vume ne pushtet qe kurre mos te thuash te verteten. Prandaj dhe re nga fiku se nuk te donim me neve. Shiko nipcen tim. Kurre nuk thote te verteten prandaj do te rri per ca kohe me shume ne pushtet ai.

  Reply to this comment
 23. M A R K O August 27, 16:23

  Mire do te ishte te behej shesh.. qe me pas pershesh…

  Reply to this comment
 24. toni August 27, 16:25

  Po ta dini se i biri i kujt eshte ky do i jepni te drejte per menyren se si flet,shkurt eshte nje ish i Saliut

  Reply to this comment
 25. nostradamus August 28, 01:34

  Kisha beri lufte 4 qind vjet ,lidhur me engjejt ,ne se ishin femra apo meshkuj !??
  E pati mire xhaxhi qe i qeroi keto vatra percarese te kombit shqiptar ! Rilindasit
  tane e kane sqaruar me se mire kete ceshtje : ”feja shqiptarit eshte shqiptaria ” ,
  duke i thene Europes ! Pirdhuni….!!! Ndjese per kete fjalen e fundit ! Por plaka
  Europe e meriton nje gje te tille.
  Shenim : Vetem Amerika eshte tolerante ne FETE ! Prandaj mos u lodhni kot ju
  shqiptare me Europen , ktheni shikimin perfundimisht te Amerika ! God bless Amerika !!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*