Shëmbja e kishës në Dhërmi, reagon Dule: Rama, vegël e Koço Kokëdhimës

August 26, 2015 11:32

Shëmbja e kishës në Dhërmi, reagon Dule: Rama, vegël e Koço Kokëdhimës

PBDNJ ka reaguar ashpër për prishjen e Kishës së Dhërmiut. Partia e Vangjel Dules e konsideron atë si një akt vandal. Në deklaratën e saj, thuhet se kryeministri Rama po përdoret nga Koço Kokëdhima për grabitjen e pronave të Bregut.

“Vandalizmi qeveritar ne Shen Athanas, Dhermi, eshte deshmia e radhes dhe me domethenese se ne vendin tone Kushtetueshmeria, shteti i se drejtes, dimensioni human dhe liria e besimit po i lene vendin perdite edhe me teper arbitraritetit, arrogances, dhunes dhe hipokrizise.

E kapur nga interesa klienteliste, qeveria qe deshtoi te ndertoje per qytetaret shkolla dhe spitale, po i shkaterron atij objektet e kultit dhe i dhunon jeten shpirterore. Asnje “patriotizem” nuk mund te behet strehe per qellimet grabitese, tashme te njohura boterisht, te Z. Kokedhima me mbeshtetjen e kryeministrit Rama ndaj pronave te Bregut.

Ne keto kushte behet imediate nevoja e nderhyrjes se komunitetit nderkombetar per te vene ne mbrojtje vlerat tona shpirterore nen kercenim dhe garantuar respektimin e lirise se besimit ne vecanti dhe te drejtat e njeriut dhe minoriteteve ne pergjithesi.

Nen hijen e ketyre zhvillimeve, ku do ta gjeje valle hipokrizine proverbiale qe do ti duhet sot kryeministrit Rama per te pare ne sy kancelaret Merkel dhe Freyman si edhe koleget ballkanoperendimore ne samitin e Vjenes?! Po popullit shqiptar si do ti shpjegohet qe po ia ben perdite edhe me te larget arritjen e endrres europiane”, thuhet në deklaratën e PBDNJ.

August 26, 2015 11:32
Komento

32 Komente

 1. Amerikani... August 26, 11:35

  Nqs kolera turko-mongole ktheu me shpate shqiptaret ne fene e vet, dhe me ligj ua ndaloi gjuhen, me qellim asimilimin,…. dhe ne kohet e sotme i quan…”vellezer”,…por nuk ka pretendime territoriale,…kolera greke (perfshi dhe ate sllave), ..jo vetem qe eci ne gjurmet e otomaneve, por jua kaloi atyre , duke pretenduar edhe territorin…..Prandaj eshte domosdoshmeri jetike dhe historiko-kombetare, qe e verteta te shpallet boterisht, te respektohet ajo duke u kthyer ne origjinen tone te vertete europiane….Kjo eshte rruga e vetme dhe e sigurte per kombin tone, qe te rreshtohemi dhe te zeme vendin e merituar qe na takon….vetem keshtu realizojme te gjitha aspiratat tona….

  Reply to this comment
  • Elia August 26, 12:40

   Dule eshte produkt direkt i Janullatosit, i planifikuar qe ne krye te heres per t’u bere krahu politik i planeve shoviniste greke. Ne foton e dites se kurorezimit te Janullatosit, kur ndergjegjia e popullit qe nuk gabon kurre therriste, jo, jo, dhe i padenje, Dule mavria qendronte kokepaqethur dhe perkthente ne ekstaze Janullatosin dhe duartrokiste diten e pushtimit te KOASH-it nga qeveria dhe shteti grek. Ndaj nuk ka si te flase ndryshe ky ditezi, se nuk i duron dot shtetaret tane patriote qe i treguan vendin dhe e shporren nga kryesia e parlamentit, pasi nuk kishte trup me te madh drejtimi qe i bente seancave me shqipen e tij te cale.

   Reply to this comment
  • marion August 26, 12:52

   Mire qe Rama qenka(sipas teje,o Dule greku) vegel e Koco Kokedhimes,po ti qe je VEGEL E ARMIQVE TE SHQIPERISE QE TENTOJNE TE GRABISIN GJYSMEN E Shqiperise,si te duket???
   PBDNJ-ja duhet te nxirret JASHTE LIGJIT si parti kriminale anti shqiptare!!

   Reply to this comment
 2. gegetoske August 26, 11:42

  Paska pjelle ky moooooooooooooooooooooo!
  Paska mbaruar ditet e pushimit te paslindjes!
  Kush me thote, cfare polli?
  GOMAR ?!?!??!?! hahahahahahahahhahh
  Isha i sigurte,me gomar ishte palluar !!!!!

  Reply to this comment
 3. GRAMOZ August 26, 11:43

  Koloneli i Asfalise greke Janullatus u ankua tek Cipras ,veglat Dule ,Bollano dhe filogreket jane kundra prishjes te kesaj kishe,,kjo kishe u renua ne vitin 1970-1980 dhe guret fshataret i muaren per te ndertuar ujesjellsin e fshatit ,kjo kishe ka qene e rendesishme per kulturen shqipetare dhe historine ,atje meshoi dhe u varos Nilo Katalani nje figure e shquar e kultures shqipetare dhe gjuhes shqipe ,pra Katalani ishte krijuesi i pare italo-arberesh i MISIONIT -BAZILIAN ku aktiviteti gjate tre shekuj .por greket me teorine megalidese dhe te helenizmit quajne shqipetaret ortodoks ne greke ,duhet ti vihet shkopi tek thane grekeve ,por ishte turp dhe tradheti qe doli ne mbrotje te filogrekeve opozitari Lulzim Basha..turp..

  Reply to this comment
 4. Naftetari August 26, 11:46

  O plere e ndyre mjera i lindur dhe vasal i shovinizmit shporru ti dhe kyepeshkopi nga shqiperia antishqiptare te ndyre.

  Reply to this comment
 5. intelektuali August 26, 11:56

  PATRIOTIZMI FALS I EDI RAMES E KA ZANAFILLEN NE BOTKUPTIMIN E TIJ ENVERIST

  dhe dita-dites po behet nje rrezik real i Shqypnise per integrimin ne strukturat e BE-se Demokratike dhe antikomuniste. Edi Rama perdite po demonstron bashke me Liken e tij te Florinjte se i perktet shpirterisht te kaluares ateiste enveriste qe e lejon ate si LIDER komunist te vendoset mbi Zotin dhe besmin e njerezve tek feja dhe prandaj edhe prish kisha te vjetra apo objekte kulti duke i quajtur pa piken e turpit “garazhe” dhe nderton pa piken e turpit dhe te moralit qytetar streha apo tenda idiote tek Kryeministria sikur ta kishte kete ndertese historike te Kohes se Zogut prone te babes se vet.

  Medet me kete kryeminister fodull dhe pa shkolle, njesoj si BOSI i tij pederast Enver Hoxha. Ka ardhur koha qe shqyptaret perpara se te zgjedhin azilin si cifutet e Moisiut ne shkretetire, te hapin syte se ke BOS zgjedhin ne krye te shtetit.

  Reply to this comment
  • Thomaidha August 26, 12:56

   More intelektu-HASLE!
   Po si e harrove Bahri mOmarin o TUTKUN pa permendur???
   Sa mire e di ti,qe Enveri ishte pederast dhe sa here ha buke te kujtohet Enveri dhe …kruan SUMEN,sic bente yt ate!!!

   Reply to this comment
  • ceni August 26, 18:25

   Ky kryeminister ka perkrahjen absolute te popullit shqiptar per kete qe beri. (shih shtypin e mediat shqiptare (jo greket) pyet njerez te thjeshte ne rruge a kafene
   E kundershton vetem ti, Vangjel Dule, Bollano, Lulzim Basha, Sali Berisha, etj. .
   Por edhe antishqip[taret Dule e Bollano pak me siper ne batakun moral ne te cilin je fundosur ti, sepse ata dalin ballehapet me pikepamjet e tyre antishqiptare kurse ti peshperit vetem ne internet se i trembe patriotizmit shqiptar.
   Mendim personal e kam: ti je nje Sali Berishist i ndyre.

   Reply to this comment
  • KORCARI August 26, 19:53

   Ore intelektuali i bythes, mos je gje nga vicidoli ti mo, bashkefshatar i Sali Mutit???
   Sepse vetem TI – TOPALLKA – DHE SALI MUTI i thone Shqiperise Shqypni si puna e Ahmet Laraskes, oh me fal Zogut desha te thesha

   Reply to this comment
  • Dardhari August 27, 01:10

   Nuk do zgjedhim me Ramen INJORANT po do zgjedhim nje cope
   GOMARI INTELEKTUAL SI PUNA JOTE OSE SI DULLJA

   Reply to this comment
 6. Goni me August 26, 12:12

  Z.Dule duhet ta dije se jemi shtet laik,dhe partite nuk kane pune me fene,ose te lene [asrtine e te kthehen ne fetare.Nxitja e turbullirave per nje kishe nuk eshte asgje pozitive dhe nuk tregon vlerat e PBDNJ-se,,sepse kjo parti i ka sherbyer pikerisht kishes greke ne dem te shqiptarizmit,prandaj te heshte.Pse nuk e ndje asnjehere qe myslimanet shqiptare ne greqi jo vetem nuk kishin xhami e asnje kult tjeter per te kryer sherbesat(sepse sipas fese se krishtere edhe fete e tjera jane vellazeri)por edhe detyroheshin te ndryshonin fene per te perfituar disa lehtesira.Ky eshte vandalizem dhe poshtersi fetare e shteterore e jo prishja e nje barake me blloqe,qe duhej vetem per te thene qe eshte kishe,aq me shume kur u theksua se kisha do ndertohet tamam.Atehere prisni,nese nuk ndertohet,keni te drejte.

  Reply to this comment
 7. Zoro August 26, 12:14

  Dule dhe PBDNJ nuk jane gje tjeter vecese nje seksion i Asfalise Greke
  Ky dhe ca bole te tjere ngaterrojne Shqiperine me Greqine.Toleranca e madhe qe u eshte lene keto 25 vjet ketyre plerave ka bere qe keta te shqyejne gojen sikur po prishet kishe ne Greqi nga Shqiptaret.Kultura jone te rikthehet ne vend mbi baen e historise, qente e greqise le te lehin se per kete pune paguhen.

  Reply to this comment
 8. eni August 26, 12:14

  Dolii kyy moo pzzz vegla e Grekut ketu ne Shqiperi pzzz turp bene dhe deklarate.

  Reply to this comment
 9. nendetsja 105 August 26, 12:19

  Gramoz e ke gabim informacioni, qe Eksarku Janullatos ka qene kolonel i EYP-it. Madje edhe perdorimi i termit Asfali eshte krejt i gabuar. Janullatosi ka pasur maredhenie te ngushta bashkepunimi me EYP-in, qe rreth 35 vjet me pare, kur shef i madh i EYP-it ishte Georgios Politis, gjeneral trim dhe i afte ndonese filokomunist. Janullatosi dhe Politis kishin mik te perbashket deputetin influent (si puna e Kocos te Rama) te PASOK-ut te famshmin Antonis Dragosiannis.Te tre keta mytebere i bashkonte nder te tjera edhe urrejta e tyre per amerikanet sidomos djemve te CIA-s qe punonin ne EYP.Kulmi i raporteve te Jnullatosit me EYP-in arriti, kur shef i madh i EYP-it u be ambasadori Bikas. Me pas Janullaotis u ftoh me EYP-in, sepse nuk shkonte mire me Theodore Dravillas-in, qe kishte nje pozite te forte ne sherbim. Ishte nje sherr per pasurite e stermedha te kishes ortodokse dhe per rastet e pederasise ne rangjet e larta te klerit ortodoks. Kaq per sot…

  Reply to this comment
 10. LORA August 26, 12:40

  PBDNJ-a e janulles ka deleguar ish-dhjaksin dule ne arenen e politikes ne Shqiperi.
  Eshte gezim per mua ky elektrizim I gjakprishurve sherbetore te kolonelit te Asfalise greke.
  Shenjestrimi qe I bejne Koco Kokedhimes eshte diploma me e shkelqyer per shqiptarizmin e tij,,,, ec perpara ,pa u ndalur ,Koco,je ne anen me progresive te shqiptarizmes dhe historise se progresit te Shqiperise.
  TUNG

  Reply to this comment
  • intelektuali August 26, 12:46

   AMAN se na plase shpirtin me idiotizmat per Koqen e Kokedhimes, qe donte ta bente Shqypnine nje “KOPSHT TE LULEZUAR” me kanabis sativa enveriste dhe kokaine socialiste te Xibrakes te Rilindjes Socialsite.

   Reply to this comment
 11. emigranti August 26, 13:18

  Per kishen Mendoj se duhet te ishte menduar pak ,por ky Dule mos ta zgjase shume se nje karafil Greku eshte , po te mos ti pejqeje te kthehet ne Greqi dhe te kerkoje te drejtat e shqiptarve qe shkelen me dy kembe dhe te mos bej gam gam aty.

  Reply to this comment
 12. mira August 26, 13:37

  O dule, ne Greq

  Reply to this comment
 13. mira August 26, 13:38

  O Dule, ne Greqi shko e ngule, se ne Shqiperi e ha ne tule

  Reply to this comment
 14. SuloKapedani August 26, 13:49

  Mos ki merak dhjaku dule se Dhermiu nuk eshte minoritet me kapul por shqipfoles qe ti do me i shkul.Shiko halene tende dhe mos i perzie fetaret me politoke.Kur ju leverdis ju greket dhe partite tuaja bashkoheni si miza ne mut.Keshtu jeni rraca juaj ndaj shqiptareve prej kohesh por nuk u shkon.Merrni me vehte edhe lamashet e p.d.-es dhe beni pllitike me janullen e perlyer me bema ndaj shqiperise si edhe kete here shkoi ta zgjidh me presidentin e kryeministrin grek.Apothiqet do i quani kisha ne shqiperi ndersa ne greqi strehonit shqiptaret si te ishin qen.Keshtu jeni rraca me e poshter ne europe o durdule.

  Reply to this comment
 15. skiferi August 26, 13:58

  Kisha ortodokse eshte grabitse e pasurive te popullit grek ajo ndihmon krizen dhe vjedhe djersen dhe gjakun e popullit thjeshte grek .Sipas te dhenave numri I kishave dhe prifterijve eshte shtuar shume mbas luftes dyte botrore, kjo sot eshte nje barre dhe plage shume te madhe per ekonomin e nje populli me 12 miljon banor siq eshte greqija. Numri I klerikve qe paguhen nga taksat greke dhe arkidioqeza dhe dioqeza jane shtuar mbi 6000 famulli,ka akademi teologjike ne Athine etj ka universitete ortodokse ,numri I kishave eshte shume I madhe ,ka shkolla fillore dhe te mesms qe marrin rregullisht mesime fetare etj,Kisha drejton politiken greke ,qeverija punen si fasade,Kisha eshte nje organizat kriminale qe asapirin per shqiperine e jugut kerkon te grabise vendet e tjera si vendet e shejta te jugut te shqiperise ku edhe ne kete kuader ai proteston per garazhin qe u prishe .Kaçaket prifterije si Janullatos ,dhe zagaret politikane te P.B.D.NJ me Dulen ne krye , keto sahan lepirsa te shpifur te histories 24 vjeçare bjne politiken e aneksimit te shqiiperise jugut nga officer grek qe kane veshur petkun e priftit kane shume shanse per tu ankuar si Janullatesi e disa prifteri ne Himare dhe bregdet qe kan lulzuar si kerpurdhat pas shiut ne nje fushat kunder qendrimit te drejte te qeverise shqiptare qe I tregon vendin : Kufiri te thana .Keta politikane si Dulja me shoke ,hane buken e shqiperise dhe lehin per dhespotet dhe qafleshet prifterije Grek per pushtimin e shqiperise 24 ore ne 24 ore .Ketije pizavengu I dhan detyren deri n/kr.Parlamenti perseri nuk pushon lehjen.Ai vende eshte vendevarrimi I priftit bemires shqiptar Katalanja qe lutjet e I bente ne gjuhen shqipe.Jo si Janullats qe akoma nuk flet pase kaqe vitesh qellimisht gjuhan e bukur shqipe.#######

  Reply to this comment
 16. I shqetsuar August 26, 14:56

  Ne nje vend demokratike me ligje te forta do kishe perfunduar si cifti Rosenberg or Dule per sherbime intelegjente kundra shtetit tend e shume pislleqe e papergjegjshmerira te tjera.

  Boll me shpifje, akuza kunder shtetit tend qe je rritur dhe i ke marre me shume se shqiptaret qe jane 100% shqiptare.
  Nuk e ndihmon dot ti askurrkush Greqine, nje vend qe ka zhvatur nga Banka Evropjane dhe vendet e BE mbi 600 miliarde dollare dhe qe po vazhdon te marre dhe 130 miliarde te tjera.
  As 100 vjet nuk i lane dot, ka marre fund, na ishte ne here Greqia.

  Reply to this comment
 17. I.Troplini August 26, 15:26

  Besimtaret e besimit ortodoks, motrat e vellezerit tane shqiptare, kane detyrimin kombetar te mos rrine menjane si spektatore te tulatur te nje shfaqjeje te felliqur por te prononcohen per kombin dhe flamurin tone.
  Bojkotoni uzurpuesit dhe mbjellesit e dasise kombetare. Mesojuni ketyre te ardhurve, vargjet e rilindasve tane,,,,,,,,,,, conj, u shqiptare, prej gjumit conj, u, e n, nji bese prej vllaut ju t, tane bashkon, ju,,,,,, e mos nigjoni kisha xhamija, se feja shqiptarit asht SHQIPTARIJA.
  Ortodoksia shqiptare, nuk ka lidhje me Janullat dhe prifterinjte e tij, qe vijne ne kete vend per te perdhunuar kulturen dhe femijet e ketij kombi.

  Reply to this comment
 18. ceni August 26, 18:30

  Do t’i vije radha edhe Dules edhe Janullatosit.
  Shqiperia po ngrihet mbi hiri qe mbeti pasi e dogji Saliu!

  Reply to this comment
 19. shkelzen August 26, 18:34

  O zoti DULE ti mund te jesh zene me grek,dhe 100%je ”GREK”por kush te llogarit ty ,se ti I pa fytyre ke qene dhe I pa fytyre do vdesish,por lepi ndonji kocke qe te hedhin “GREKET”ate shiko .

  Reply to this comment
 20. mirel August 26, 19:31

  Dule na trego pak ku I keni degdisur eshtrat e te vdekurve te Kosines.
  Ka ardhur koha qe tju behet ADNja qe duhet te ishte bere qe ne momentin e cvarrimit.
  Te gjitha kockat duhet te ishin administruar nga shteti shqiptar qe jo vetem nuk e beri kete po e la vendin ne duart e Dules.
  Do japesh llogari nje dite o Dule b.q.ri

  Reply to this comment
 21. tradita August 26, 20:10

  o Enver te lumte Bitha
  kjo i spuegon te gjitha ” Arshi Pipa”
  pothuajse komentuesve jane 100% jane enveriste

  Reply to this comment
  • intelektuali August 26, 20:24

   Kur shkojne ne Greqi per te kerkuar pune dhe buke, enveristat behen te gjithe greke dhe thone vazhdimisht OQI! Kur kthehen ne Shqypni fillojne te shkruajne pamflete enveriste ne DITA per te treguar sa patriote te devotshem jane. Por kur kerkojne azil ne Gjermani po keta enverista jane gadi te shesin edhe nonen dhe gruan e vet duke share dhe anatemuar klasen tone polityike per ndonje lemoshe nga kapitalistat e Merkelit me shprese se gjermanet do te mallengjehen dhe do t’i mbajne atje. Keto jane VEMJET qe na i la ne dere Partia e Punes.

   Reply to this comment
 22. tradita August 26, 20:12

  o Enver te lumte Bitha
  kjo i spuegon te gjitha ” Arshi Pipa”
  pothuajse 100% e komentuesve jan eenveriste.

  Reply to this comment
 23. Arben August 27, 06:12

  PO TI, KUSH M….. JE?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*