Shembja e pallateve të “Enverit”, Maks Velo: Nuk mund të bëhet

April 12, 2016 15:40

Shembja e pallateve të “Enverit”, Maks Velo: Nuk mund të bëhet

Deklarata e Stefano Boerit dhënë në Top Story të hënën për të shembur ndërtesat e vjetra dhe për t’i rindërtuar ato, kundërshtohet nga arkitekti shqiptar, Maks Velo.

Ai mendon se kjo ide cënon pronësinë.

Përcaktime të tilla kategorike, që mund të bëhen edhe me ligje dhe banorët nuk i kundërshtojnë dot, janë të dëmshme. Shqipëria nuk është as Milano, as Vjena dhe as Berlini. Kjo ka ndodhur në vende të tjera”, thotë ai.

Velo shkon me tej kur thotë se deri më tani vetëm kemi shkatërruar duke humbur atë që kemi trashëguar.

April 12, 2016 15:40
Komento

10 Komente

 1. Agron April 12, 15:56

  Gjalle qenka ky tipi akoma?! Une e dija qe kishte vdekur!!!

  Reply to this comment
  • kujtesa April 12, 20:12

   Ky tipi ne fakt eshte duke marre fryme. Ka gjera qe nuk ja fut kot ky budalla por ka gjera qe sdi cben!
   Cte keqe ka qe, bie fjala,pallatet ne ane te rruges te stadiumi Dinamo te prishen dhe te behen me te mira dhe te bukura. Mendoj qe te gjithe banoret aty mezi e presin kete dite.

   Reply to this comment
 2. petrit April 12, 16:18

  Qe ne pamje ky njeri duket qe eshte Primitiv,si mund te merren mend prej tij !

  Reply to this comment
 3. SuomynonA April 12, 16:29

  Po ku ka ngel gjo pa shkaterru???

  Reply to this comment
 4. LORA April 12, 16:45

  Respekt per argumentin e Maks Velos.
  Mua me revoltoi deklarata e ketij arkitektit italian, bile m’u duk paranojake.Ky ka ardhur per te bere projekte urbanistike apo per te krijuar probleme sociale ne Shqiperi ???

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 April 12, 17:12

   ed pallosh rama nuk ka mo kohë për ti bërë të gjitha,lyerjen e bëri,zbukurimet po ashtu e nga zgjedhjet në referendum nga romanet në përkëthime si ka mbetur kohë as për lindën,se zahos i ka bërë tëmën!kështu që ja ka deleguar taljonit!!jo për gjë por për të pasur një vazhdimsi italiane në urbanistikën e tironës!!çuni i tironës e do tironën,pranej bo gjithçka për ta shkatërruar!!duhen hapur sheshe ndërtimi për zgjedhjet e reja!!
   po nuk i fitoi shkoi në të anetës!!
   ps:hë se bëra shaka se ku do të shkojë rama po humbi!!ja gjen anën ai,e ndryshon në sekondat e fundit!!

   Reply to this comment
 5. Edi April 12, 16:52

  Pse mos e fillojnë njëherë nga shtëpitë e tyre? Ngelën duke prishur pronat e njerëzve. Kjo qeveri u kthye në pashallëk dhe pashai në një inatçor të sëmurë.

  Reply to this comment
 6. [email protected] April 12, 18:46

  mendimi i zotit velaj ,nuk ma mbush mendjen !

  shume mire do te behej qe te shembeshin te gjithe pallatet e vjeter dhe te fitohej hapesire gjelberimi ,si parqe ,shkolla ,kopshte etj ,ne favor te popullit.

  ne nji vend ku eshte nji pallat sot.psh ;4 katesh ,mund te ndertohet nji pallat 10 katesh,pra banoret qe jetojne ne 2 pallate e gjysem,do te strehohen ne nji pallat te vetem ,komod dhe me te gjitha te reja jashte e brenda !

  ku eshte problemi ketu ?

  me nji kusht qe askush te mos fuse doren ne xhep qe te blej hyrjet.

  ato te sigurohen me asisistencen bashkiake dhe qeveritare.

  nuk behet fjale as per obuzime lejesh,,,,,por a behet dot ne kete menyre ?

  Reply to this comment
 7. gjermani i fundit April 12, 21:32

  Ore, shembja behet qe c’ke me te, po hall eshte rindertimi.Nuk ka me euro te kollajta e me shumice.Ka kosto sociale te papare. Ai koqja arkitekti duhet ta dije shprehjen italiane qe thote se Roma nuk u ndertua per nje dite.

  Reply to this comment
 8. E verteta April 13, 11:20

  Z.Stefano ka shume te drejte po ky Velo kush eshte dhe pse nderhyn.Velo shko te shohesh sa bukur po ndertohet ne Kosove.Ata I dogji lufta dhe po I ndertonin te reja per tu pater zili.Ne skemi pasture lufte po kemi krijuar nje kaos se as nje qeveri nuk vuri apo vendos rregull.Llafe kush te mundet dhe pune zero.Ne kurre nuk do te behemi se jemi rebela dhe shteti nuk ben Rolin qe I takon.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*