Shëndetësia nderon 72 mjekë me “Certifikatën e mirënjohjes”

November 20, 2012 22:13 Updated

Shëndetësia nderon 72 mjekë me “Certifikatën e mirënjohjes”

Mjekë të vjetër nga ata që kanë ngritur shërbimet, por dhe mjekë që aktualisht punojnë në shërbimin shëndetësor, janë nderuar në 100-vjetorin e Pavarësisë me “Certifikatën e Mirënjohjes” për punën e tyre ndër vite në shërbim të qytetarëve. “Kjo certifikatë është vetëm një simbol modest i falënderimeve të thella që jo vetëm ne, por e gjithë shoqëria shqiptare ka ndaj jush”, deklaroi ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, gjatë ceremonisë ku u ndanë certifikatat. Ky nderim shkoi për 72 mjekë të njohur të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë, si: Eli Foto, Nikollaq Kaçani, Dhimitër Kraja, Anila Godo, Mihal Tase, Edmond Çeliku apo dhe themelues të shërbimeve si Adelina Mazreku dhe Besim Elezi, si dhe mjekë të spitaleve rajonale, Shkodrër, Fier, Vlorë, Korçë, Durrës, Gjirokastër, Kukës, por edhe nga Spitali Ushtarak.

Neurokirurgu i njohur Mentor Petrela ka detajuar edhe një historik të shkurtër të shëndetësisë shqiptare që prej krijimit të shtetit shqiptar, në 2012-n. Ndër emrat e mjekëve të nderuar janë dhe ata të materniteteve të Tiranës, të spitalit të Mushkërive “Shefqet Ndroqi”, stomatologë, të Institutit të Shëndetit Publik.

Emrat e mjekëve që u nderuan për kontributin e dhënë në fusha të ndryshme të shëndetësisë

Qendra spitalore Universitare “Nënë Tereza”

1. Eli Foto

2. Nikollaq Kaçani

3. Dhimitër Kraja

4. Hysen Heta

5. Durim Bebeci

6. Anila Godo

7. Mihal tase

8. Edmond Çeliku

9. Mustafa Xhani

10. Spiro Qirko

11. Bashkim Resuli

12. Pal Xhumari

13. Artan Godo

14. Agim Sallaku

15. Edi Gjika

16. Krenar Preza

17. Jera Kruja

18. Arian Xhumari

19. Ajli Alushani

20. Thoma Kristo

21. Adelina Mazreku

22. Sulejman Kodra

23. Besim Elezi

Spitali Rajonal Shkodër

24. Leonard Kcira

25. Zyliha Kraja

26. Agron Agolli

•Spitali Rajonal Fier

27. Henrik Hamitaj

28. Mehmet Malaj

•Spitali Rajonal Vlorë

29. Ziadet Muhametaj

30. Elvira Ndini

31. Imer Hoxha

•Spitali Rajonal Korçë

32. Pëllumb Bregu

33. Themistokli Polena

Spitali Rajonal Lezhë

34. Llesh Ndreu

35. Dede Jaku

•Spitali Rajonal Durrës

36. Paskal Prodani

37. Eqerem Enesi

38. Meleqe Velaj

39. Petrit Kasa

40. Liri Dibra

41. Rifat Shahi

42. Fiqiri Kelliçi

43. Eduarta Vokopola

44. Miri Hoti

45. Fatmir Haxhihyseni

46. Thanas Bucaj

•Spitali Rajonal Gjirokastër

47. Vasil Jorgji

48. Vasil Laboviti

49. Vladimir Bashari

50. Jorgo Buka

51. Hodo Çela

•Spitali Rajonal Kukës

52. Mustaf Mustafa

53. Mark Nufi

54.Misin Braha

•Spitali Ushtarak

55. Bedri Mihaj

56. Luan Nikollari

57. Anila Shkurti

58. Esat Duraku

59. Veli Toto

•Spitali Obs-Gjin “Koço Glozheni”

60. Nikolla Verushi

61.Flutura Erebara

62. Skender Kosturi

•Spitali i Mushkërive “Shefqet Ndroqi”

63. Jul Bushati

64. Elez Selimi

65. Arta Bici

•Stomatologë

66. Foto Toti

67. Zenel  Kokomiri

•ISHP

68. Eduard Kakarriqi

69.Afrim Tabaku

•Materniteti “Mbretëresha Geraldinë”

70.Maliq Bekteshi

71. Skënder Pogoni

72  Ali Sulejmani

November 20, 2012 22:13 Updated
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*