“Shengeni i vogël”, Rama: I zoti e nxjerr gomarin nga balta

October 10, 2019 11:43

“Shengeni i vogël”, Rama: I zoti e nxjerr gomarin nga balta

Në fjalën e përbashkët me Vuçiç dhe Zaev në Novi Sad, Edi Rama u shpreh se në deklaratën e përbashkët për “Mini Shengenin” flitet gjatë gjithë kohës për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ai tha se dy vite më parë është rënë dakord për një plan veprimi në funksion të zonës rajonale ekonomike dhe tashmë ky plan po shkon përpara.

Rama e mbylli fjalën e tij me fjalët: I zoti e nxjerr gomarin nga balta”. 

“Ky takim nuk ka ardhur nga hiçi dhe dua ta bëj të qartë se nuk synon asnjë ekskluzivitet, por është një hap me synimin për një proces gjithëpërfshirës. Në deklaratë do të lexoni se flitet gjatë gjithë kohës për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ka një rrugë që na ka sjellë deri këtu. Kemi mundur të mësojmë se duhet të bëjmë më shumë, pa pritur më shumë nga të tjerët. Më shumë në funksion të njerëzve tanë, në funksion të lëvizjes së lirë.

Dëshiroj të theksoj se pavarësisht se e dimë botërisht që ka çështje të hapura në zemër të këtij rajoni, kjo nuk duhet të na pengojë që duke rënë dakord që të mos biem dakord për këto çështje.

Qëllimi i këtij formati është të shtyjmë përpara procese që në letër janë shkruar më shumë se një herë dhe të mos presim që të tjerët. I zoti e nxjerr gomarin nga balta”, tha Rama.

j.l./ dita

October 10, 2019 11:43
Komento

17 Komente

 1. anticensurë25642654 October 10, 12:07

  ” I zoti e nxjerr gomarin nga balta”
  fjalë me vënd e thënë që në kohë të kohëve!
  POR çdo fjalë e urtë ka një yçkël pas!!
  si i bëhet kur gomari është i i zoti!?a mundet që gomari ta nxjerrë vetveten??
  ti o ndyrësirë kur ke leverdi i di gjërat,problem është kur nuk të leverdis!!atje luan rrolin e budallait!!
  një lëvizje e lirë e mallrave dhe e financave a do të ishte e leverdisëshme për shqipërinë,kosovën??apo ashtu të kanë urdhëruar??dhe puna tënde më e madhe është si ti mbushësh mëndjen vetes me monologje oratorie “të përkryer”??
  mor copë idioti,bashkpunimi me fqinjët është i rëndësishëm,por në asnjë mënyrë në emër të bashkpunimit të bësh pushtimin ekonomik nga fqinjët!!
  për këtë duhet të bëhet debat,të flasin profesionistët dhe jo ti o gore lumi!!duhet të jepen humbjet dhe përfitimet që kemi dhe më pas të shohim e të bëjmë!!
  ti si dështak në art nuk ke fjalë në këtë punë!!
  maksimumi po qe se bëhet vër një firmë të bukur se si plas kujt më!!

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati October 11, 03:58

   Rama mire hajdut, por edhe hilqar i piste qe punon per llogari te Serbise

   Ky minShengen i Rames i sherben vetem Serbise qe te shesi ato mallrat e saj te skaduara dhe kancerose ne tregun tone,
   sepse azgje tjeter nuk mund te besh me nje treg si Serbia e cila nuk ka fuqi te bleje azgje

   I lig shume doli ky hajduti i PS, qe esht Kryeminsiter

   Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 October 10, 12:08

  e dini që po bohet më i bukur qeratai me atë mjekër që po e zgjat!?
  po i ngajn rahsanxhanit,një çallmë dhe të duket vëllai i vogël binjak i tij!!

  Reply to this comment
 3. Gzim Kulufi October 10, 12:23

  I zoti nuk ka si ta nxjerre vete gomarin nga balta, sepse gomari (shqiptar) eshte zhytur aq shume ne balte, sa i zoti i tij nuk ka kellqe ta nxjerre i vetem nga balta! Por me ndihmen e shokeve dhe te gjithe katunarve te fshatit, po, mund ta nxjerre gomarin nga balta!

  Reply to this comment
 4. LORA October 10, 12:43

  Vetem perpara z.Kryeminister. Jeni gjigand.
  Ps: Me pelqen modeli i ri i mjekrres suaj.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 10, 13:01

   paskemi të njëjti mendim lora!
   po zbukurohet dreçi!!
   për trashësinë mos u bëj merak lora ka gjatësi sa të duash!!
   si thu a i porosisim një çallmë??
   apo ja dërgon sulltan salep tahipi i parë??

   Reply to this comment
 5. kris 1 October 10, 12:51

  Gomari eshte bere filozof

  Reply to this comment
 6. Arben October 10, 13:02

  Po moj lule, po

  Reply to this comment
 7. llapi October 10, 13:05

  Ndodh qe e qet po ka ndodh qe te dy bashk kan perfunduar ne gremin !

  Reply to this comment
 8. Taksapaguesi October 10, 13:16

  Pse nuk i thuhet publikut hapur nga qeveria qe kemi votuar qe kjo eshte nje nisëm serbe e nxitur nga Rusia??

  Apo nuk jemi të denjë për të vërtetat ne populli shqiptar se jemi plebej?

  Edhe sa do vazhdojë.me gënjeshtra dhe trukime Rilindja ?

  Reply to this comment
 9. Genti October 10, 13:37

  I zoti ka ngecur vete ne balte, bashke me gomarin.

  Reply to this comment
 10. mirel October 10, 13:45

  Gomarin e Serbise? Ta ka zene Serbia gryken me para o qen bir qeni i Zogut..
  I hape tregun Serbise pa dogane. Po demton buxhetin e shtetit duke i hequr taksen Serbise, dhe duke rendur si qen i terbuar pas biznesit te vogel shqiptar.
  O kerme e historise, dhe thiken mbas shpine e tregon me krenari si patriot.
  Plere e ndyre, duhesh qerruar nje ore e me pare..bashke me keto larvat qe te ngjiten pas bythe si puna e Lora Pisepalit

  Reply to this comment
 11. Aleksander Thana October 10, 14:11

  Nje Minijugosllavi, sot per sot, eshte nje kumbull e papjekur qe te mpin dhembet kur e degjon, jo me te realizohet me kulisa politike dhe per me teper duke kapercyer Kosoven qe eshte viktima kryesore ne kete mes dhe qe s’ka zgjidhur ende asnje problem me Serbine per shkak te kasaj te fundit. Ide e parakohshne, “me gomar ose pa gomar”!

  Reply to this comment
 12. labi October 10, 17:43

  Z Aleksander nga menyra se si ke bere koment duket se e njeh ose me mire nuk di gje fare se cka qene ish Jugosllavia,ose si quhej ne ate kohe Amerika europes, sa per Kosoven e Kosovaret ishin Shqiptare sa ishte lufta neper kembe,tani jane Kosovare dhe e quajne veten shtet,le ti zgjidhin vete punet e kombit dhe shtetit te tyre,fundja kministri kur tha i zoti e nxjerr gomarin nga balta nuk ja futi kot,bravo Rama ky eshte dinjitet shteti.Europa kurve kshu na ka trajtuar qe ne 1913 dhe deri me sot.

  Reply to this comment
 13. Aleksander Thana October 10, 18:41

  KY eshte mendimi yt ! Por kjo, se pari nuk perkon me asnje nga politikat e qeverise me fqinjet, sic eshte me Greqine qe jo vetem s’ka “bravo”, por vetem nenshtrim. Analogjia me lejon te mendoj keshtu sepse nuk ka asnje lloj transparence se cfare perfiton Shqiperia qe sprodhon asgje dhe eshte nen nivelin e gjithe fqinjeve per sasi e standarte europiane prodhimi. Dhe marredheniet ne kishte pabarazie te theksuar dihet se ku te cojne. Se dyti, sa per ish Jugosllavine, me cilen “Amerike” e krahason ne Europe, me Gjermanine, me France, me Skandinavine, me Angeline, apo me Cekosllovakine e Polonine. Jogosllavia ishte nje tollombace qe sic u fry, erdhi dita dhe u cfry.

  Reply to this comment
 14. labi October 10, 20:50

  Ate tullumbace qe thua e shfryu Amerika per interesa te veta,dhe e fryn per interesa te veta,si ka filluar ta fry,e jo vetem Amerika po dhe europa kurve,mjaft te shikojme ekonomine e Serbise.Dy fjale per ish Jugosllavine,qe ne ate kohe udhetonin pa viza ne europe,bile as nuk denjonin te qendronin,pervec te pa shkolleve Kosovare dhe ciganeve,e ne ato vende te lindjes qe permend Kosovaret shkonin per femra dhe per pushimet e shkolles,fol me ndonje se te tregon dhe e qajne kohen e Titos,jeten qe ka pas ish Jugosllavia as sot nuk e kane shume shtete antare te BE,uroj qe kjo nisme te jete serioze dhe mos te nderhyne te tjeret per shkopinj neper rrota,ballkani nuk ja ka nevojen europes nese punon bashke,perkundrazi europes kurve i duhet ballkani per treg,kjo eshte arsyja qe ben luftrat dhe krimet,a nuk u vrane me mijera boshnjak para syve te ushtareve Hollandeze,qe sot na flasin per mafie Shqipatre dhe korrupsion.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim