SHËNIM: A ia vlen të “flijohet” një kokë shqiponje për hir të së ardhmes?!

May 5, 2014 14:54

SHËNIM: A ia vlen të “flijohet” një kokë shqiponje për hir të së ardhmes?!

Sistemi komunist është quajtur ndryshe dhe sistemi monist, ku mono-ja, pra njëshi, ka marrë një ngarkesë negative, kuptueshëm për shkak të një partie dhe të një njeriu të vetëm që qeverisi për më shumë se 40 vjet, duke mos lejuar askënd tjetër si alternativë pushteti. Dhe që kur u shpall pluralizmi, pra u fut në lojë dyshi e numrat e tjerë çift e tek, është po ai tejkalim mase alla shqiptar, si në rastin e njëshit. Nuk ka mbetur parti, organizatë, grupim, që të përcjellë unitet, por kudo shfaqen ndarjet, si dy kokat e shqiponjës në çdo gjë e për çdo gjë.

Në 10 -vjetëshin e parë të pluralizmit u arritën rekorde me ndarje partish në dysh, derisa u arrit që të shklyheshin dhe ish të përndjekurit, pasuar nga shkrimtarët dhe artistët, ku njëra prej gjysmave kishte si prapashtesë tiparin ‘antikomunist’, ç`ka nënkuptonte se pjesa tjetër ishte patjetër komuniste. Nga kjo flamë ndarjeje me kriter ideologjik shpëtoi vetëm Mis Albania, ku gjysma tjetër e quajtur Mis Shqipëria nuk përbëhej nga kurme femërore me prapavijë partiake, por me mospajtime të karakterit përfitues.

Dhe rasti më i fundit ishte një Festival i Librit dhe i Arteve pamore, që u pa si një investim i të majtëve për t`i bërë karshillëk një aktiviteti të ngjashëm dhe tradicional, që hamendësohet se u përket të djathtëve. Dhe kur nuk gjenden arsye racionale për t`u shpjeguar, kalohet më pas në teori konspirative me substrat superticioz, sipas së cilës, dy kokat e flamurit më shumë se krenari, bartin mallkimin e ndarjes. Nëse do vazhdohet kështu, a nuk do vlente që për hir të së ardhmes të cënojmë diçka nga e shkuara?! Që do të thotë, t`ja këpusim shqiponjës një kokë për ta zëvëndësuar mallkimin me bekim?! Mjaft që nuk po flijohet një shpirt njerëzor si në rastin e Rozafës, por thjesht një kokë virtuale shqiponje! / E.H.

May 5, 2014 14:54
Komento

9 Komente

 1. pionier Lubonja May 5, 15:20

  kush je ti mor idiot

  Reply to this comment
 2. enea May 5, 15:53

  KETE KAM QEJF TA SHKRUAJ ME GERMA TE MEDHA:

  ATA QE KANE DHENE JETEN PER KETE FLAMUR, JANE POSHTERUAR NGA SHQIPERIA E SOTME. ATA QAJNE SE SI SHQIPERIA ESHTE KTHYER.
  E PRA, NJERA KOKE SULMON TJETREN, KOKAT NE FLAMUR I KANE KTHYER SHPINEN NJERA-TJETRES SEPSE SHQIPTARI URREN SHQIPTARIN.

  PER KETE REFLEKTONI. PERSONALISHT SKA KUPTIM TE FLITET AS PER FLAMUR E AS PER KOKA.
  ATA QE DUAN BASHKIMIN ME KOSOVEN JANE TE MARRE, TE RRJEDHUR, DHE DELIRANTE. BASHKIMI ME KOSOVEN ESHTE FUNDI I SHQIPERISE TIME TE DASHUR.

  SHQIPTARET FLAMURIN E TYRE E KANE NJELLOSUR ME KARAKTERIN E TYRE TE NDYRE.

  MOS VAZHDONI KOT TE DUKENI PATRIOTIKE SEPSE JU PO TA DONIT SHQIPERINE NUK DO TA POSHTERONIT SIC E KENI POSHTERUAR KETO 23VITE.

  O SHQIPTAR!!! O SHQIPTAR ME KARAKTER BARBAR!!!

  Reply to this comment
  • feniks May 5, 19:17

   Te lumte “enea”!
   Gjithmone ARMIQTE E SHQIPERISE kur nuk justifikojne dot veprimet e tyre ANTISHQIPTARE e kerkojne te keqen tek FLAMURI ME DY KOKE etj!!!
   Po mire,more zoti Ermir,qe shqiponja paska dy koke,po NE SHQIPTARET,PSE KEMI QINDRA KOKE DUKE NGRENE NJERI TJETRIN???
   Mire e thote “enea”,qe BASHKIMI ME KOSOVEN” eshte vdekja e SHQIPERISE!!!
   Kemi 100 vjet,qe jetopjme me vete!
   I Shqiperia i ka perballuar te gjitha HALLET e saj vetem,pa ndihmen e Kosoves!
   Ne 1920-ten italianet e hodhem ne det vetem!!!
   LUFTEN ANTI FASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE e beme vete,!!
   Me urdher te Enver Hoxhes,pas Clirimit te Shqiperise 4 DIVIZIONE PARTIZANE kaluan kufirin shteteror dhe luftuan per mbi 1 VIT per CLIRIMIN E TROJEVE SHQIPTARE NE ISH JUGOSLLAVI!!!
   Ne 1999-ten Shqiperia e qeverisur nga SOCIALISTET,keta bijte e ish PARTIZANEVE TE DIKURSHEM,i PRANUAN SI VELLEZER E MOTRA mbi 700 MIJE KOSOVARET E I KUR NGA TMERRI SERB !
   Per LUFTEN NACIOANAL-CLIRIMTARE ,kosovaret,qe u bene bashkepuntore me PUSHTUESIT NAZISTE,formuan DIVIZIONIN NAZIST “SCANDERBEG”.\,ndersa Enver Hoxhen ne vend qe t’i jene MIRENJOHES,se per ata dhane jeten 650 deshmore,por shpifin se gjoja MASAKREN E TIVARIT e ka bere Enveri!!!
   Kane 6 vjet pavaresi,por ASNJE FJALE nuk thone kunder ARMIQVE TE TYRE TE VERTETE,SERBEVE,qe per 100 vjet i kane THERUR,DJEGUR,PERDHUNUAR e PERZENE SI CIFUTET NE SHKRETETIRE,por merren akoma me Enverin!!!
   Sali Berisha ishte kunder UCK-se dhe furnizoi tanket serbe me nafte,ndersa keta e bejne HERO kete VRASES E TRADHETAR!!!
   Atehere PER CFARE NA DUHEN KETA KOSOVARET NE NJE SHTET TE PERBASHKET???
   KURRE MOS ARDHTE AJO DITE!!!
   DO TE JETE NJE PUSHTIM I RI NJELLOJ SI AI OTOMAN!!!

   Reply to this comment
 3. arvanitasi May 5, 17:11

  Po ja; dy koka njra ne njeren ane e tjetra ne tjetren do te thote ndasi sikur gjithmone shqiptaret kane shkuar keq me njeri tjetrin. sqepa te kthyer do te thote qe te ha sikur shqiptaret e kane treguar veten edhe per kete virtyt qe i kane ngrene koken njeri tjetrit. Thonjte e medhenj e te kthyer perseri tregojne grabitje sikur shqiptaret e kane perseri kete virtyt. ngjyra e zeze tregon shpirtin e zi te cilin edhe kete e kane shqiptaret qe vrasin vellain e tyre per nje hy gardhi apo nje mullar bari. Dhe ngjyra e kuqe eshte se gjithmone shqiptaret kane derdhur me shume gjak per gjakmarrje se sa per interesat e vendit. Me vjen keq qe i shkruaj keto por duhet ta shikojme te verteten sikur eshte e mos hapemi bythesh kot te tregojme sikur c’fare jemi sepse perpara popujve te tjere jemi vetem nje hic. Duhet te reflektojme te gjithe sepse sikur jemi ne shpirt e ne karakter ashtu kemi edhe flamurin.

  Reply to this comment
 4. Pac Martini May 5, 21:41

  Krenaria e vertete e historise shqiptare dhe vazhdimsia e pamvarsise jane te lidhura me LANÇ ashtu si edhe te drejtat dhe njohja e respektimi i popullit te Kosoves jane te lidhura nga LANÇ E POPULLIT SHQIPTAR E UDHEHEQUR ME URTESI DHE GUXIM TE PAPERSERITUR NGA IDEALISTET NACIANALIST SHQIPTAR ME NE KRYE UDHEHEQSIN LEGJENDAR ENVER HOXHA .

  Reply to this comment
 5. pelivan May 5, 22:07

  Mar me shkurtime, nga poema:
  ” ME NJE KOKE,SIC E BE ZOTI !….”
  (U shkrua,neteve te vitit, 1997)

  Ne vend te parathenies:

  Dy gjuhet,si ne ekstaze, lepijne gjak e s’kane te ngopur,
  Por, dhe gjaku yne flake, vellezer, s’paska te sosur…
  Shkurt,do them ate qe ndjej. Kjo zhgabonje,mbytur ne gjak!
  na eshte futur thell’ ne dej,s’vdesim dot,pa marur hak (!)

  PJESA E DYTE.

  Mos meria vjen e mbarsur,
  neper shekuj, bam e bum!?…
  pse nje fjale e thenur hapur,
  sot te vret,si te ish plumb!?

  S’po pyes per varferine,
  asaj i behet derman!
  por,pyes per cmendurin,
  – Pse me sheh ne sy! Dhe, Bam!…

  Shihni,mijra te ngujuar,
  ndukin gjuhen,brenda gojes.
  Ndare e s’paskan te bashkuar,
  si dy kokat e zhgabonjes!…

  Gjysma jon,ka humbur jashte!
  Te shumtit,ne arrati…
  Ne qe mbetem,ham ashash,
  Buk e lot e plumb ne gji…

  Neper shekuj nenat tona,
  vun ne ball,shamit e zeza!
  Se vdekja i paskej prona (!)
  Bijt’ e saje neper breza.

  Nuk u vram vec me dushman…
  Vrame dhe vehten ne pusi,
  prap vellai,vret vellan,
  cdo dite mbyllet nje shtepi…

  Qindra kenge,mijra vargje…
  thirrje bejne per vllazerim,
  sa here veme sofren e madhe,
  vjen nje dreq e na peshtyn!

  Ze e mbarset prap meria,
  sofra shtruar,mbetet bosh!
  Arratin mer mencuria,
  cmendurit na vine ne qosh!

  S’gjen derman bardhoshja Nene,
  goja i ka vajtur prapa!…
  Edhe,s’do t’i vije ne vend
  dhe pse ,dy her’, u fal Papa!…

  Pra, me zi nuk ka ku shkon,
  NENA, me nje barre halle!…
  JUGE – VERI,Kombi renkon,
  Bota rrotull hedhka valle!…
  …………………………………..
  Nga buron gjithe ky mellef,
  Ky batak,qe s’ka te thare?!
  A mos eshte po aq i hershem,
  sa dhe simboli Kombtar?!

  Se dhe dy kokat e shqipes,
  Kurr se shohin njera tjetren!
  ashiqare,mbajne meri
  dhe pse jane nje trup i vetem!

  mendje,qe pikoni ar
  mendja juaj,jeta jone.
  Qe te mbije ky vend i thar’
  beheni zhgaben,shqiponje!

  Me nje koke,sic e be Zoti,
  dhe te but,edhe te serte!
  bardherore,pike loti…
  Me shikimin thell ne det…

  Nje shqiponje me nje koke,
  Si ajo,mbi malet tona!
  Nga ato,qe mblidhen tok,
  Gjithnje majave,mbi hona!

  Eshte pjell’ e Perendise,
  Nga gjiri saj ka ler…
  Andaj shqipet,jane nje fis
  me nje kok’ e jo dy krer…

  Me dy koka,kater koka…
  jane kucedrat,jane lubit!..
  Ndjellakeqas,neper perralla,
  shekujve,trembem femijte!…

  Zbardheni zemren e Kombit,
  Se e zeza,vetem nxin!
  Ky popull,njomur prej lotit,
  ka thene: – Zia ndjell zin!-

  Edhe bota eshte vrare,
  zin,se mbajti nga here!
  shihni flamurt e tyre…
  flakerojne copza ylber!

  Gjake zi, e zi qe nxine!
  zi e zgjatur,mijra vjete…
  Boll u morem me vakin…
  Vum ne hall dhe Zotin vet!.

  Duhet te ndryshojme thelle,
  Ndryshe Zoti,s’vjen ketu!
  Qe nga flamuri ne dere,
  Flamuret nuk jane tabu!

  Te veme, nje shqipe te bardhe,
  Shqipen me krahet Dardane…
  vecan kjo o shqiptar,
  eshte e mbetet Ilirjane.

  Dergona o Zoti yne,
  nje Engjell me sy burimi
  Boll ka fryjtur suferine,
  clirona nga mallekimi…

  Qe dy kokat Arberore,
  t’i shohem tek perqafohen,
  dhe dy kthetrat aq mizore,
  si dy duar te shterngohen.

  Ishalla,Zoti qe thone,
  (Maries,do i thote ne vesh)
  – Sonte,do zem nje te njom!…
  T’ja bejme Shqipris,peshqesh.

  Reply to this comment
 6. MALUKATI May 6, 03:38

  TE GJITHE KANE NGA NJE KOKE DHE KOMANDOHEN NGANNJE KOKE NE SI SHQIPTAR KEMI 40 KOKE SI PUNA E KUCEDRES DHE HAME KOKET E NJERI TJETRIT . KETU S KOMANDON AI QE ESHTE NE PUSHTET NJESHI POR KOMANDON PADRONI I TIA QE E SOLLI NE PUSHTET SE TE GJITHE JANE SPIUNE TE NJE AGJENTURE APO TE NJE TJETRE PRANDAJ SA FILLOJEM TE MARIM KEMBET SI SHTET NA SHKATERROJEN DHE NE E FILLOJEM NGA E PARA DHE SKEMI PER TU BERE NDONJEHERE PRANDAJ DHE KOKET E SHQIPONJES TERHEQIN NJERA TJETREN DH SHIKOJEN SEJCILA PER HESAP TE VET

  Reply to this comment
 7. beni May 6, 07:57

  Keshtu mundet te perdhosen simboli nacional,kur flitet per nje komb artificial te imponuar e jo deshires se simbolit nacional te 2 kokave te shqiponjave,qe simbolizojne shikimin majtas e djathtas ne politike,kulturen bizantine,dhe monarkine Cariste Russe!!
  Kujt nuk i pelqen ky simbol,ne te semes vajte andej nga ka ardhur nga Anadollia ose nga Kroacia!!!Kete simbol do ta respektojme,ne bijte e Gjergj Kastriotit i biri Vojsaves e Sternipi i Car Stefan llazarit!!

  Reply to this comment
 8. shqiptari May 6, 09:17

  e para eshte reale nje shpend apo cfardo nuk e gjene me dy koka e dyta sa te jete serbia dhe greqia qe punojne sote pere 100 vitete qe vijne se e kane te sigurte me keta antishqiptare qe jane ne parlamente dhe qe paguhene na armiqte e shqiperis pra duhene djegure te gjalle ne mese te tirane keta te ketyrve 24 viteve dhe kushdo qe tradhton dhe shkatrone shqiperin po kemi armiqe te fuqisheme qe paguajne shume pere te shkatruare kete vende dhe po nuk u sollene shqiptare qe te punojn e pere shqiperi nuk behee me ky vende nuk kame degjuare njehere te vetme injorantin lul basha te flase pere ekonomi dhe mirqenie te popullit te tije po veteme terore pra shifeni cfare te ardhme kemi pale te mendoshe qe fshihete pabesia e berishes e bija qe eshte me e lig se i jati dhe do ta coj deri ne funde zhdkjene shqiperis se luli eshte kote deri tani po e ardhmja eshte argita qe tani po fshihete dhe sja mbane njeriu ta zere ne goje dhe pse ka bere dhizme dhe poshtersira

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim