A kanë elitë partitë tona?!

December 2, 2018 17:11

A kanë elitë partitë tona?!

Siç shoqëria në përgjithësi, edhe bashkësi më të vogla të gjithfarshme si pjesë e saj, kanë kategoritë e tyre të përbërjes me diferenca, më e pakta në aspekte etike.

Ndër to janë partitë politike, që përbëhen nga disa shtresa, në varësi të kategorive shoqërore të pranishme aty. Anëtarësia e saj përfshin  militantët si baza e partisë, por në radhët e tyre ka të rëndomtë por ka dhe njerëz të kultivuar.

Po kështu dhe nëpër forume.

Një parti ka ideologët e vet, teoricienët, apo të urtët thënë ndryshe; ndërkohë që ka njerëz më shumë të aksionit e veprimit politik.

Ka dhe një elitë përfaqësuese, një ajkë, që dallohet si për gjuhën e latuar kujdeshëm, idetë që përçojnë, formatin e lartë kulturor e stofin intelektual.

Po PD-ja a e ka një ajkë të tillë? Që fjala vjen, në përballje përfaqësohet me klas, në ligjërim, koncepte, edhe pse brenda një mosdakortësie të natyrshme opozitare?! Gati e pamundur!

“Yjet” e zbritur befas këto vitet e fundit nga qielli i hirtë i parveny-izimit që karakterizon PD-në ndjekin rregullin e anonimit që befas bëhet “vip”, duke prishur çdo rregull social); emra që nuk i thonë asgjë Shqipërisë, veç çaprashitjeve pa pikë intelekti e finese, plus dhe ndonjë bëmë sa për të qenë të plotësuar si portrete të gjymtuara në politikë. 

Stili i ligjërimit të tyre, eshte po ai, tipik prej “mamurasish” , që e shndërrojnë sallën e Parlamentit apo studiot televizive në mejhane katundesh, ku gjindja zihet e rrihet, pa bërë diferencë mes ligjërimit në politikën e ditës e atij të përzgjedhur.

E tille nuk eshte  vetem PD, por si pretedente teorike qe kerkon pushtetin, kjo mungese aty eshte goxha me e dukshme me gjithe tragjizmin dhe komizmin e vet.

k.a. / dita

December 2, 2018 17:11
Komento

58 Komente

 1. Loku March 7, 12:51

  Foto e bukur i paska ra zia.

  Reply to this comment
  • Glad I left Albania! UK March 7, 22:58

   O parti hajdutesh dhe kriminelesh e udhehequr nga nje komunist. Demokratet origjinal i hoqi qafe baca nje nga nje, ca i vrau, ca i rrahu, ca i deboi, dhe ka mbajtur vetem hajvanet qe nuk dine te lexoin. Rrofte Partia e Punes Demokrate!

   Reply to this comment
   • Zorro December 4, 20:50

    Aq shume e kane nxitur kultin e individit pushtetaret keto 17 vjet sa edhe sot njerezit therrasin “Berisha-Berisha” apo “Rama-Rama”!
    Dhe nje diutre kur po kritikoja qeverisjen e Rames duke shprehur mendimin se ai nuk eshte i afte per te qeverisur ketre vend prandaj duhet te largohet,ca njerez tre mij,militante te PS te llahtarisur nga cfare po u thoja m’u sulen:
    -Po iku Rama do te vijhe Berisha ose Basha”!
    Kush ju ka thene ju se po iku Rama medoemos do vije Rama?-u them une.
    Pse kush do vije tjeter, vazhduan atra,se nuk ka njeri tjeter se kush do vije!
    Ja pra se sa krim te madh kane bere keta pushtetare te tipit Berisha dhe tani Rama,qe kane punuar vetrem per kultin e tyre diktatorial,qe cdo gje qe behet ketu do dale nga goja e tyre,do te miratohet vetem nga ata dhe ne se del njeri kundra tyre largohet nga partia,nga qeveria etj!
    Ky eshte shemtimi i demokracise,prandaj Rama e zhgenjeu elektoratin edhe per kete fakt,se nuk ka lene asnjeri ne PS te evidentoje kapacitetet e veta ne qeverisje,por thjesht te jete nje zbatues i rendomte i teorive te deshtuara te Rames!
    Ja se si e pranoi edhe vete Rama per sajesen amorfe te ashtuquajtur “100 fshatrave turistike”,se do ta heqim nga fjalori fjalen e “fshatit turistik”!
    Keto jane mbrockullat e Rames qe fillon e heq dore,ashtu sic duhet te heqe dore urgjentisht edhe nga portali kryeministror mashtrues qe njerezit nuk kane ku ankohen tjeter vecse ne kryeministri!
    Kaq pak pune paska kryeministria sa te mbledhe te gjitha ankesat e 3 milion shqiptareve atje?
    Po ata mijra zyrtare qe i bejne keto shkelje ligjore ne dem te qytetareve a nuk duhet te japin llogari para tyre per mangesite e vartesve?
    Nuk drejtohet shteti me karagjoze!

    Reply to this comment
  • Intelektuali January 4, 07:56

   Po ka. Jane disa emra te perkryer si Grida Duma, Dhori Kule, Tritan Shehu, Besnik Mustafaj, Ina Zhupa, Besnik Aliaj, Adrian Fullani, Adrian Civici, Beqir Meta, Marenglen Verli, Romeo Gurakuqi, Luan Malltezi, Artan Fuga, Mynir Koni, Valentina Duka dhe plot te tjere.

   Reply to this comment
   • fteri January 4, 15:30

    Intelektual : kjo nuk është elitë PD-je ,por skaljoni i dytë i grabitjes ekonomike dhe e zhvatjes në çdo brimë e skutë ,rrënimit të shtetit shqiptar nga 90-ta e deri më sot .

    Këto kriminel Ardian Fullani,Ardian Civici,Tritan Shehu etj,jan distributor në ” hije ” janë prapvia e PD-së që ka mbështet e mbështet PD-në e S.Berishës dhe L.Bashës për 26 vjet në vjedhjen e shkatërrimin e shqipërisë.Dhe përsëri furnizuesit ekonomik e politik të PD-së jan.

    Reply to this comment
    • Toreadori December 4, 17:57

     Te dashur komentues!
     Kemi 28 vjet qe fatin e ketij vendi e shohim tek partite politike dhe vecanerisht tek bajraktari i saj,qe e kemi votuar si te tille vetem se flet bukur,shan e shpif bukur,se mashtron bukur dhe vetem kaq!
     Kemi 28 vjet qe ne jeten tone hyjne e dalin vetem fytyrat dhe fjalet e lidereve,se ata jane sjelle si diktatore e jo si qeveritare!
     Ne Kuvendin e Shqiperise pak degjon ide,alternativa etj,por me shumice akuza te ndyra,shpifje dhe sharje pa fund!
     Kemni 28 vjet qe cdo gje e ndertuar ne kohen e socializmit e baltosem,e shkaterruam e grabitem sa qe sot vuajme edhe per nje domate,qepe,bostan,rrush etj shqiptar se me lire vjen nga jashte!
     Ankohemi se rrogat dhe pensionet i kemi te vogla,por akoma nuk kuptojme se pasurite kombetare te rrenuara apo te dhena me koncesion privateve hajdute,ne se do ishin nen drejtimin e shtetit,fitimet e privatit do te shkonin per 2-3 fishimin e rrogave dhe pensioneve!
     Ne se dje minierat e bakrit punonin me tre turne,furnizonin fabrikat e bakrit dhe keto te fundit Uzinen e Kabllove te bakrit ne Shkoder prodhimet e te ciles ishin te nje cilesie shume te larte,te pa konkurueshme ne bote se eksportohej 95% e prodhimit,duke futur ne pune mbi 10 mije punonjes,kjo kupton nje shtet te pergjegjshem!
     Si mund te rriten rrogat dhe pensionet kur kryeministri,presidenti,ministrat etj bredhin ne te kater anet e botes kudo ku behen takime te lidereve boterore me gjithe shpuren e tyre prej dhjetra njerezish dhe qe i kushtojne shtetit qindra milione euro ne vit?
     Shkon presidenti i SHBA,lideri boteror,shkon edhe presidenti apo kryeministri i Shqiperise,nje vend i mjere,qe nuk ka nevoje njeri t’u degjoje fjalen?
     Pse duhet shkuar kudo neper bote kur nuk kane interes per pjesmarrjen e Shqiperise direkte dhe kur materialet e tyre mund te merren ne rruge diplomatike?
     Perse duhet 140 deputete ne nje vend te vogel qe vetem rolin e taksidarit luan,se punet e bejne privatet?
     Pse duhen 14-16 ministri kur edhge 5-6 te tilla mjaftojne duke bashkuar funksionet e peraferta te tyre?
     Eh sa gjera si keto ka,por Shqiperise jo vetem i mungojne IDEALISTET,por edhe DIKTSATURAT SUNDUESE u kane mbylluar gojen njerezve!
     Provo te dialogosh me Edi Ramen,por te mbyt me “peshtyme” duke te te fyer!
     Ai eshte mesuar vetem te shese mend,ndonese ka pak te tille me vlere!

     Reply to this comment
   • VANDALET E PD-se January 4, 19:52

    O Inteloleshi , llogaria eshte e qarte :
    15 X 0 = 00

    Reply to this comment
   • DASHAMIRESI October 10, 19:15

    Bere tere kete liste , por do kishte qene mire , ta nenvizoje emrin tend te lyer e perlyer nga te gjitha anet !

    Reply to this comment
   • Montro December 4, 20:34

    Se pari tek ne nuk ka PARTI politike,por BANDA POLITIKE per te marre dhe mbajtur pushtetin!
    Se dyti,tek ne nuk ka elita sepse bandat politike sundohen nga DIKTATORE,qe kudo dalin vete dhge nuk lejojne qe te shfaqin veten e tyre njerezit me potenciale te larta drejtuese!
    Shikoni se si veprojne sot Rama si kryeminister,si kryetar i PS dhe Veliaj si kryebashkiak!
    Kudo dhe per cdo gje do flasin vetem keta te dy dhe nuk lejojne te dalin para tyre asnje minister,drejtor etj!
    Rama flet per politiken e jashtme,per bujqesine,per doganat,per.per,per peerrrrrr te gjitha!
    Veliaj del vetem per cdo gje qe behet ne Bashki!
    Veliaj brigadier per mbjelljen e pemeve dhe nuk mjafton tre dale vetem nje here por per 3 muaj vjet gati cdo duite!
    A ka ky njeri pune te tjera qe kerkojne mend,studim,konsultim etj,apo vetem tre shfaqe skecin e bostanit,te gjelave tre detit etj!
    Del Veliaj dhe organizon takime me njerezit vetem atje ku ka investuar!
    Doemos qew atje njerezit te kenaqur do jene!
    Pikerisht per ketre vetre ky delirant se kenaqet nga lavderimet e njerezve!
    Kurre nuk ka bere vaki qe as ky por as Rama te shkoje atje ku ka pakenaqesi apo atje ku nuk kane investuar asnje qindarke!
    Po te vijne ne Yzberisht do te ballafaqohen me mjerimin dhe diskriminimin qe keta mashtrues i kane bere 50 mije banoreve,qe i kane trajtuar njelloj sic bente klika Tito-Rankovicit me kosovaret qe nuk u jepte investime fare ose pak!

    Reply to this comment
  • Epiriiiii December 3, 09:51

   Na ishte 1her 1 Parti qe quhej Partia Demokratike(PD). Humbi u venit u tret si kripa ne uje qe kur “aksidetuan” liderin e vertete Olldashin. Tung te gjithve. Dashte Zoti e Ringjall PD. se keta te PS po luajne Koqet me popullin qe kur ska Opozite.

   Reply to this comment
  • Montro December 4, 18:39

   Se pari tek ne nuk ka PARTI politike,por BANDA POLITIKE per te marre dhe mbajtur pushtetin!
   Se dyti,tek ne nuk ka elita sepse bandat politike sundohen nga DIKTATORE,qe kudo dalin vete dhge nuk lejojne qe te shfaqin veten e tyre njerezit me potenciale te larta drejtuese!
   Shikoni se si veprojne sot Rama si kryeminister,si kryetar i PS dhe Veliaj si kryebashkiak!
   Kudo dhe per cdo gje do flasin vetem keta te dy dhe nuk lejojne te dalin para tyre asnje minister,drejtor etj!
   Rama flet per politiken e jashtme,per bujqesine,per doganat,per.per,per peerrrrrr te gjitha!
   Veliaj del vetem per cdo gje qe behet ne Bashki!
   Veliaj brigadier per mbjelljen e pemeve dhe nuk mjafton tre dale vetem nje here por per 3 muaj vjet gati cdo duite!
   A ka ky njeri pune te tjera qe kerkojne mend,studim,konsultim etj,apo vetem tre shfaqe skecin e bostanit,te gjelave tre detit etj!
   Del Veliaj dhe organizon takime me njerezit vetem atje ku ka investuar!
   Doemos qew atje njerezit te kenaqur do jene!
   Pikerisht per ketre vetre ky delirant se kenaqet nga lavderimet e njerezve!
   Kurre nuk ka bere vaki qe as ky por as Rama te shkoje atje ku ka pakenaqesi apo atje ku nuk kane investuar asnje qindarke!
   Po te vijne ne Yzberisht do te ballafaqohen me mjerimin dhe diskriminimin qe keta mashtrues i kane bere 50 mije banoreve,qe i kane trajtuar njelloj sic bente klika Tito-Rankovicit me kosovaret qe nuk u jepte investime fare ose pak!

   Reply to this comment
 2. ben March 7, 13:05

  Po cèlite zeza, komunistet jane futur edhe aty dhe nuk e lene te marri fryme, kameleone te forte paskan qene, cfare fare…..

  Reply to this comment
 3. xarti March 7, 13:12

  te gjithe e dime qe PD nuk ka elite intelektuale jo e jo por as elite morale…ajo parti bande eshte turpi me I madh I Shqiperise pas komuniste….parti delesh qe u jepte pak bar krimineli berisha dhe ishin gati per te mbyllur gojen syte e veshet perpara gjemave e skandaleve te perditshme te vrasjeve e vjedhjeve qe krimineli berisha dhe grupi I I tij malok benin mbi kurrizin tone. Po te kishte elite ajo parti bande nuk do te lejohej nje I cmendur e kriminel, nje medioker dhe I paafte (I afte vetem per te keqija), nje kriminel e vrases te sundonte ne kete parti bande per me shume se 20 vjet….asnje nuk foli e nuk kundershtoi per 1997 kur krimineli berisha beri gjerat me te paimagjinueshme ne Shqiperi….asnje nuk foli per gerdecin ku kriminelet sali berisha dhe shkelzen berisha vrane e shkaterruan fshtra te tera, asnje nuk foli per 21 janarin ku krimineklet sali berusha dhe lulezim basha vrane ne mes te bulevardit, askush nuk foli dhe ngriti zerin kur krimineli sali berisha e lulezim basha ne bashkepunim ne ristanet tomat e shshenkat vodhen bashkine e tiranes duke masakruar votat tona…po te kishte elite intelektuale kjo parti bande do te dilte njeri….sikur njeri t’ja perplaste n sy krimineleve ….intelektuali , aq me keq elitar nuk mund te bashkejetoje me kriminele e bandite te tille.

  Reply to this comment
 4. lejleku March 7, 13:20

  Na intereson te perfaqeshemi nga INTELEKTUALE te mirefillte ne opzite por;te gjithe ata qe te tille jane ose u veteshmangen ose i shmangen ,(vetem ata e dine)
  Aktualisht nese flitet per politikane ne plot kuptimin e fjale (E…e….e ;politikan eshte) ne PDne e sotme nuk ka te tille (me keqardhje) .
  Edhe pse te rinj ne moshe ata qe dalin e diskutojne per problemet nga me te ndryshmet ,bejne demagogji boshe te shkeputur komplet nga realiteti Shqiptar ,thua se kane zbritur nga planet tjeter.
  Kjo jo vetem nuk eshte e mire por do te jet edhe kosto per aspiratat e popullit ,per te ardhmen.
  Per mendimin tim Agjitatoret e PD duhet te dalin ne terren ne elektoratin e vet te bisedojne me popullin e thjeshte packa se jane te djathte e te majte per rrugen qe po ndjekin si opozitare(nuk behen punet me Yrra- thote populli)
  Na duhet te gjitheve te mendojme te rindreqim Shqiperine ne keto vite TRANZICIONI nese duhet te prishim ate qe kemi bere keq ,ta ndreqim jo ti dalim ne mbrojtje se keqes ….

  Reply to this comment
  • DASHAMIRESI January 4, 20:44

   O “Lejleku” , kjo bande , per te cilen po flasim . eshte e diskredituar dhe tejkonsumuar ne syte e popullit . Edhe ne se dalin ne popull , ata nuk do te bindin asnjeri , sepse e kane humbur teresisht besimin tek ta . Aq me teper e keqeson poziten e cdo PD-isti , kur perpiqen te tregohen sa me besnik ndaj bajraktarit , apo ta imitojne ate . Politika konfliktuale , agresive , fjalori banal , e i shthurur , prej rrugacesh , mungesa totalisht e ideve dhe objektivave te besueshme , njollat e puneve te felliqura kriminale dhe shkaterrimin me themel te shtetit , qe e kane shoqeruar ne cdo hap , bejne qe kjo parti te vije cdo dite duke u tretur e zvetenuar , deri sa te dale fare nga skena politike dhe te kujtohet vetem neper barsoleta . Tirana , e mbare Shqiperia eshte bere si nje burse spiunazhesh , qe veprojne si ne shtepite e tyre dhe , te vetmern pengese kane konkurencen midis tyre , si ata krimbat qe e brejne nga brenda nje lis , qe po i mbetet vetem lekura .gati per tu rrezuar , per te mos u ngritur me

   Reply to this comment
 5. mato March 7, 13:28

  Fituesi ka me shume miq, ndersa humbesi ka me pak por me te mire, tha dikush…

  Pd-ne une nuk doja t’a vleresoja me kapacitetet qe jane ne parlament,pasi ata jane nje perzgjedhje e nje paraardhesi,llogarite e te cilit dolen gabim,por nuk zhbehet dot…Por pd si domosdoshmeri ne demokraci,ka rastin qe ne zgjedhjet e brendshme te perfshije ne forume ‘eliten’ perkrahese dhe ‘ideologet’ e saj qe e duan ate per kariere politike dhe jo si kariere miniere floriri.

  Basha,nese e lejon ’emertesa e tij Sali’, ka te drejten e perzgjedhjes e cila shoqerohet me stres te madh dhe stresi bie edhe amulli. Populli thote se po nuk lulezuan pemet tani ne pranvere mos prit fruta ne vjeshte.Pavaresisht pritshmerive qe jane te uleta, mundesia ekziston per te bere ‘qilizem’ ne ate bace te mbytur nga gremi dhe kacavjerresat…

  E verteta e Bashes nuk eshte ajo qe shperfaqet por ajo qe rri fshehur brenda tij.Edhe pse bene ca gabime foshnjarake me gjallerimin e ‘dallgeve’ aro shojne perpara si vale, por uji qe i krijon rri ne vend, pra sa per sfond ose spektatore per te brohoritur. Bashen si legjitim tanime, t’a kritikojme por edhe t’a mbeshtetim, pasi kandari i do te dy krahet qe te tregoje sakte peshen.

  Anipse politika eshte si kastraveci : Dikush e ha dhe freskohet dhe dikush tjeter e ha dhe sikletoset…

  Le te presim !

  Reply to this comment
 6. Horri i Bulevardit March 7, 14:04

  Elita e PD-se, eshte ekualivalente me ish byrone politike te ish partise qe nderoi Sali Berishen si militant partije.
  Enveri e rinovonte byrone politike me gjak te ri, se te vjetrit i shpallte armiq dhe Saliu e furnizon byrone e vet politike, po me gjak te ri, se te vjetrit shpallen armiq.
  Enveri i conte ne gjyq dhe i pushkatonte.
  Saliu i con me mision partije dhe i aksidenton per vdekje.
  Pyetja eshte, kush e ben bllokqenin dhe shurrtarin, ne bllokun blu, se ne ish bllokun e kuq, tashme e dime, se kush ishte bllokqeni dhe shurrmbledhesi.

  Reply to this comment
 7. Pëllumb zaimi March 7, 14:47

  Unë e prisja ndryshe titullin e kétij shënimi o ermir? Titulli që prisja unë duhej te ishte “A ka hale pd-ja”. Do t’ju përgjigjeshim të gjithë “po ka” n.q.s do t’i kishit vënë këtë titull!? Megjithate duke menduar për titullin tuaj gjeta se pd-ja ka disa elita 1. Elitën shpellare 2. Elitën e vrasesve 3. Elitën e hajdutëve 4. Elitën e kodoshëve 5. Elitën e memecëve 6. Elitën e sharlatanëve 7. Elitën e bythelëpirësve ose të qenve të rrahur 8. Elitën e dygishtakëve 9. Elitën e halabakëve 10. Elitën e komunistëve antikomunistë 11. Elitën e renegatëve nga partitë e tjera 12. Elitën e miqve të sërbisë ? Kaq gjeta unë. Kush te dojë është i lirë të shtojë më. Por, për një gjë vë veton. Mos shtoni elitën e njerëzve të urtë se nuk ka . N.q.s gjen ndonjeri qoftë dhe një “të urtë ” të vetëm unë ju premtoj se do ta qeras rëndshëm! Dhe ta dijë se unë nuk rrezikoj kot !???

  Reply to this comment
  • Arturi March 8, 17:57

   🙂

   Reply to this comment
  • shqipe January 4, 12:25

   Po ç’eshte kjo pyetje, o z.Zaimi?!..Po, si mund te pyetet: – A ka hale Pd-ja?!- Kur,ajo eshte e tera!…Gjithesesi,ate kafen,(do jet bere akull),s’po mund t’a pim akoma!

   Reply to this comment
  • shoku January 4, 19:09

   Pellumbo i ke permendur te gjitha, por do te shtoj: elite kriminelesh, elite jo sociale, elite mashtuesish dhe ne fund ELITE TRADHETARESH TE DEMOKRACISE.
   Njerezit e urte nuk i afrohen kesaj soj partie, jo me te behen antare te saj. Keshtu qe nuk rrezikon.
   Mbaresi e per shume vjet gezuar. Te uroj shendet te plote.

   Reply to this comment
 8. Elita eshte... March 7, 15:33

  Perderisa ka te pakenaqur, Elita eshte.

  Ne PD ka te pakenaqur, qysh prej fillimit. Se, ne krye te saj dolen serish ish-komunistet.
  Asokohe shpresuan se, sidosi, ish-komunistet do modifikoheshin, do zhvebdoseshin aresyeshem djathtas, gje qe s’ndodhi.

  Por Elita e Se Djathtes eshte. Jane Elitaret e Viteve ’30, librat e punet e tyre atdhetare, qe sot e kesaj dite lecohen e referohen prej gjoja-elites se sotme. S’ka asnje problem se ish-komunistet e quajne ende kete periudhe si “me te errten”, me anadollaken. Ne flasim per Elita, dhe Elita ’30 nuk u krijua dot me kurre, as pasi kaluan ne perjetesi elementet e mbrame te saj…

  Elita eshte ajo qe, kur Borite Borizanet e Partive, Zedhenesat e gazetat e tyre, bejne zhurme. ata rrijne menjane e plotesojne veten, mendjet e shpirtrat e tyre. Pashmangshem vjen koha kur masa e gjere e njeerzve inisohet prej kesaj Elite dhe kerkon ndryshime.
  Aso kohesh bjen titujt e lavdet e perfituara nen diktaturen rrafshuese dhe ne u kthehemi trajtesave reale te Elites se vertete…

  E.H, meqe ishte nenshkrues i ketij shenimi te lehte-lehtshem, e di se nuk mund te behsh/jesh.mbetesh Elite kur shfaqesh perdite neeper gazeta me nga dy tri kater pese a dhjete shkrime/shenime/akuzime te gjitha nga e mengjerta e shqiperise se gjore qe tera po zvarritet prej se majtes si ndeshkim anti-elitar…

  Reply to this comment
 9. bie shi March 7, 15:33

  -S’besoj..,por ka nje bajraktar me bindje amorfe per tu mbrojtur qofte edhe kundra ligjit..duke shkelur mbi ate pakice..elitare ne PD qe gri-noset nen hijen e tij
  -.Une mendoj se elita ne PD do te kristalizohet me vullnetin e demokrateve te vertete,qe duhet te shkeputen historikisht nga perdorimi i ulet i tyre dhe nga performanca aktoriale ne publik i cili i vlereson me nota minimale ,se aty nuk sheh,s’i mund ti zgjidhet halli…

  Reply to this comment
 10. Leonardo March 7, 15:52

  Këta janë një bandë kusarësh që të vrasin natën e të qajnë ditën dhe sa për elitë as që bëhet fjalë

  Reply to this comment
 11. Diana March 7, 16:12

  Parti provincialesh mo ama…dru me pre bre…..provinca rethon qytetin….katunar o katunar me t’i heq 7 lekure qytetar s’behesh kurre. e c’pret nga halim supa e rustan rakia…njerei me i shpifur se tjetri. Deficencat e vogelise e kane bere punen e tyre …bish qeni do te vdesin edhe sikur me flori te mbulohen ata dhe kerma sali…..vicidolli do ta ndjeke me 7 e 10 breza. fatekeqesi por kjo eshte elita e PD-se. Oh harrova putanen Majlinda qe i shoqi bente tregeti me droge e prostitucion ne vitet e fillimit te demodhracise berishiane. thone qe edhe putanen majlinde e ka taku kur shkonte si prostitute ne itali. Dashuri me shikim te pare……karma do ti ndjeke dhe do ti lajne te tera ne kete bote dhe ne boten epertejme…femijet jkane per ti paguar se cfare krimesh e pislleqesh kane bere prinderit e tyre.Vonon por nuk harron. Krahasoni fjalorin lekuencen e Inva Mules(qe dhe asaj provinca mjerane jargavile shqipetare ia kane sha nenen e baben dy artiste te nderuar )me te Majlinda Brekaren…..cfare diference ne pamje kulture dhe fjalor.

  Reply to this comment
 12. Eli March 7, 16:45

  Fix me kujtohet kur Saliu dhe Llulla vrane Olldashin….vrane naten dhe e qane diten….puuuu sa fare e keqe pasken qene kata dy vemje…do deshiroja litarin per te dy keta vrases ordiner.

  Reply to this comment
 13. Pensionisti March 7, 17:02

  Si mund te flitet per elita ne Shqiperi,e aq me pak te vihet ne pikepyetje ne se ka ose jo nje elite ne PD.Kjo parti nuk ka “elite” por ka nje “helike” qe i ngren perpjete e i ul ata te PD-se sa here don piloti i madh i te gjitha kohrave, Berisha!

  Reply to this comment
 14. karamamund-elefanti i trete March 7, 17:38

  Po, qe ka elite Pd-ja.Sali ndyraqi, Xhozi e perdale,ate fytyre pederastin e bashkise Bashen,ate kokekuqin qe e ka koken si koka e ka…Pollon,ate hajdutin me shkolle Rulin,malokun e derrit Flamur Noken,ate Halimin dhe sidomos ate qurrashin Boden,kryehajdutin.

  Reply to this comment
 15. Mark uk March 7, 18:17

  Po ka hale te Pd jeni i lire te shkosh e ti shijosh.

  Reply to this comment
  • Psikologu March 8, 18:02

   Akoma nuk e di or z. Mark.uk se haleja eshte për te dhjere dhe jo për të ngrënë? Cfarë ben ti atje ha apo menderos? Kjo tregon se ju vuani nga sindromi i “realitetit te shtremberuar ose te dyfishtë”. Përgjigja juaj nëse e kini dhéne ju tregon qartë se ju nevojitet mjekimi. Shkoni sa nuk eshte vonë dhe merni prozac ypsilon,k92 acba.

   Reply to this comment
  • VANDALET E PD-se January 4, 21:00

   Ti , portjeri i halese PD , Mark Ujku , qe e pranoke vete … , ti pra e di vete , se perse hyn ne pune haleja , por i zene ngushte dhe si injorant e portjer haleje qe je , nuk gjen dot as nje fjale tjeter …., pervec ushqimit tend te perditshem .

   Reply to this comment
 16. GRAMOZ March 7, 20:04

  PD NE KETE GJENDJE QE ESHTE SOT ESHTE PA ELITE DHE E PAAFTE NGA ANA PROFESIONALE SEPSE JANE MBESHTETUR NGA REBELET E MAMURASIT DHE LACIT DUKE SJELLE TRAZIRA DHE KERCENME..

  Reply to this comment
 17. MARKO March 7, 23:17

  Eduart Haleja se bashku me Arben RISKARIN….

  Reply to this comment
 18. petja March 8, 21:04

  Sali Berisha ka patur nostalgji per partine e punes te Enver Hoxhes
  kjo ka qene arsyeja qe udhehoqi ate ne ndertimin e PD
  bindja e tij ideollogjike e kultivuar nga ai regjim por dhe geni i tij familjar ka bere qe bindja etij te jet per te udhehequr per gjithmon kete vende duke perdorur si demogagji demokracine
  cfare pret nga nje njeri qe eshte pa boshte ideollogjik kur per interesa te momentit pranon deri edhe deputet si Kastriot Islami

  Reply to this comment
 19. Liu March 9, 10:44

  Po,ka nje tuf zagaresh qe shajne vendin e tyre per te mos u pranuar ne BE.Nje tuf zagaresh qe vetem lehin, qe qeveria te humb pike ne opinjonin shqiptare dhe te huaj.Ata lehin qe duke mos na pranuar si vend kandidat, te mund te marrin pushtetin.PD,nga elit parti demokratike,e kane kthyer ne nje parti fashiste,kjo eshte ” Elita”.Z. E.Hoxha,e partise PD

  Reply to this comment
 20. Ardi January 4, 00:42

  Pothuajse gjithe komentet (megjithese ca jashte etikes qe ska aresye pse te shkelet) jane brenda logjikes normale,
  Partia e punes paska qene shume e forte, sepse edhe pas 25 vitesh pluralizem pushteti i mbeti që i mbeti ne dore bijes se saj PS, pasoje kjo edhe e formimit te manget te berishes si njeri.
  Sigurisht per elite ne Pd as qe mund te behet fjale prandaj dhe titulli nuk eshte i shume i goditur, por perhere dhe më shume po behet e qarte se per te miren e Shqiperise që kjo Pd duhet te shkrihet fare, dhe te dalin te tjera forca te pakorruptuara, sepse Pd nuk ka më karburant, ose pushteti do i mbese ne dore bijes Ps, bijes se Partise te Punes, per shume dekada, gje kjo aspak e mire per vendin tone

  Reply to this comment
 21. fteri January 4, 06:27

  Vetëm një tufë hienash është PD-ja e Sali Qenit . Kaq dëme i kan sjell SHqipërisë sa asnjë armik nuk do të ja bënte.Habitem si ka mundësi që shqiptarët duruan gjithë këto hajdut e kriminel.

  Reply to this comment
 22. Deshmuesi January 4, 10:42

  Jo PD apo PS, por mbare politika nuk ka Elite!
  PD ose nderrmarrja Berish e dhen me qera te Basha.-
  Saluk Ram Beshir sajoi nje parti rrumpalle ( Dr. Rrumpalla ja ka ngjitur mire dikur Ed Rama, por ” cuditerisht ” nuk ja thote me se po i ngjan ). Ne ate ” parti ” ne fillim mbledhjet degjeneronin ne ca sherre karagjozesh, pastaj Saluku Beshir urdheroi mos kishte mbledhje fare. Ai qe quhej Keshill kombetar me duket, ishte nje kompani njerezish qe kurre nuk bejne nje mbledhje nga frika e diskutimeve.
  Partia e Salukut ishte vetem mitingjet ne sheshe ku vete Saluku Beshir bertiste dhe turma ulerinte njekohesisht dhe nuk kuptohej asgje ( Saluku bertiste : Shqiperia 1 Euro, Turma ulerinte : Azem ti je gjalle, ne te njejten kohe ). Kur Saluku shkonte diku, nje grup me makina e shoqeronte, pastaj e priste ne shesh, pastaj e brohoriste ne tribune per ta shoqeruar prap ne Tirane. Saluku ne sheshe i fliste nje turme kudo qe e ndiqte me autobuze.
  Dhe qeveria e Salukut ashtu ishte, si PD, ku Saluk Beshir fliste, bertiste, qeshte, perqeshte, mallkonte dhe bente njekohesisht ministrin e jashtem, te brendeshem, te kultures, te transportit etj ( vetem Minister Shendetesie nuk behej, ate ministri ja jepte ” aleateve ” nga Nard Ndoka te Petro Vasili ), bente Kryeministrin dhe mbledhjet i hapte dhe mbyllte vete. Po keshtu te grupi deputeteve Saluku hapte e mbyllte fjalen.
  Dhe PD ishte vetem ne leter ( as ne leter se nuk kishte as liber anetaresie ) nje parti, ne realitet ishte nje nderrmarrje Saluk Beshir.
  Kur u dorehoq nga humbja Saluku ne 2013, u pane se mungonte dhe Libri i Anetaresise ne PD!
  Pra PD vetem parti nuk eshte.
  Per komunistet perfaqeson fashizmin (!)
  Per te djathte nuk perfaqeson antikomunizmin.
  Per te tjere perfaqeson vetem farefiset e atyre qe ka ne Parlament!
  PER SHUMICEN pd DHE ps PERFAQESOJNE DY GJYSEM-BAJGAT E DALE NGA BYTHA E PPSH.

  Reply to this comment
  • fteri January 4, 11:53

   Të lumtë dëshmuesi jam plotësisht dakort ,u shkriva razit kur the se Saliu ,kishte marr në dorë të gjitha pushtetet.,vetëm ministër shëndetësis nuk e bënte se kishte N.Nokën.Po harrove se kishte Ministër mbrojtje njëfar F.Mediun që bëri gjëmën në Gërdec,lere pastaj L.Bashën që vodhi 250 miljon euro të rr.Kuksit.etj…

   Reply to this comment
 23. info analitike January 4, 11:07

  Pyetja eshte tendencioze po nuk mund te pritet neutralitet ka nje gazete qe ka zevendesuar Zerin e Popullit dhe mbledh rreth vetes, ish-ushtarake enveriste, nostalgjike te regjimit etj. Une do ta shtroja keshtu pyetjen: A ka elite politika shqiptare?
  Nje titull si ky i Dites sherben si ushqim per militantet ne menyre qe ata te shkarkojne frustracionet e tyre e jo te reflektojne se si eshte katandisur politika.

  Reply to this comment
  • l ri January 4, 14:12

   Edhe infoanali, intelektuali,skypioni,fari balliu,ujkumark janë apo jo elitë,,,,Unë them se këta janë kandidatët e mundshëm për zgjedhjet e ardhshme elektorale Ndarja e Pëllumb Zaimit nuk shahet e as kritikohet vetëm një sugjerim,,,se parti apo dlitë demokratike nuk ka por çfar ka,,,?
   KA NJË BANDË KRIMINALE TË ALIBASALIUT,,,, TË thënat e tjera janë kot.
   Prandaj emrat që citova më sipër pritet të vinë në pushtet si elita reale demokratikase e qershorit 2017

   Reply to this comment
  • ! ! ! January 4, 21:21

   Je ca pusht , ti Fotaq , me fal , ti infoanaleshi , qe perpiqesh te dalesh nga tema dhe ta shkaperdish , ate qe kerkon artikulli , sepse nuk gjen asnje argument qe t`i kunder vihesh dhe te provojsh ate qe deshiron !
   S`ta veme re , se pushtllekun e ke pjese te edukimit tat .

   Reply to this comment
 24. Ehhhhh January 4, 11:25

  Respekt Pellumb.Te gjitha keto elita qe permende ti qendrojn

  Reply to this comment
 25. Lpl January 4, 11:56

  PDja ka elite elektoratin demokrat pak rendesi kane figurat rendesi ka populli opozitar qe eshte elite dhe nuk eshte komuniste si ju qe komentoni ketu qe jeni nistalgjike te Enverit , dhe kete nostalgji jua ploteson Rama dhe per kete arsy jeni me PSne nga nostalgjia qe keni per diktaturen dhe babain tuaj shpirterire Enver Hoxhen diktatorin me te tmerrshem per popullin e tije .Ne jemi krenare qe jemi opozitare , dhe qe mbrijme vlerat humane dhe njerxore .

  Reply to this comment
  • fteri January 4, 20:13

   Lpl-! Cilat vlera humane njerzore mbron ti more katil opozitar ? Krenohesh me shkatërrimin shqiprisë ?…

   ” Dje ” ishit klasa më shtazarake e shfrytëzimit kapitalist të borgjezisë së çifligarve e bajrektar ,bashibozuk e tradhëtar të babzitur që për qindra vjetë popullit i vodhët pasuritë dhe pitë gjakun.!

   Kurse sot për 26vjet klasa e juaj e kapitalistëve të ri vodhët ,vratë , shkatërruat ,trafikuat dhe shitët atdheun si mallë pa zot.Jeni autorët dora vetë e kriminalizimit e diskreminimit popullit ,ku populli vuan për bukën e gojës.

   Opozitar lajë gojnë kur të përmendësh E.Hoxhën !

   Ai ishte udhëheqës brilant i pa arritshëm i historisë.!

   Si ka munësi që për 40 vjet arriti një zhvillim të pa parë e të pa arritshëm të Shqiprisë Re .Zhvillimi i shqërisë socialiste eci me hapa gjigand shumë të shpejtë në të gjitha fushat e ekonomisë , si modernizimi i ekonomisë, bujqësisë,elektrifikimit,industrisë lehtë dhe rrugve ,hidrcentraleve,hekurudhave ,unuversitetet deri te akademia e shkencave të RPSH-së ,te modernizimi i shëndetësisë .zhvillimi i mekanikës,ndërtimi i uzinave dhe fabrikave moderne,punsimi i gjithë popullit ,forcimi shembullor i rendit dhe qetsisë e sigurisë së lartë .

   Prandaj këtu nuk ka vend nostalgjia për E.Hoxhën por faktet flesin vetë për njerzit e ndershëm ,kur përdorim krahasim -kontrastin ,dhe kontrasti në favor të E.Hoxhës duket qartë ,si nata me ditën.

   Vetëm krahasim-kontrasti është mënyra më e sakët për të shpartalluar kriminelët ,egoistët,dhe falsifikatorët e pa skrupullt të historisë ,revanshistët dhe dilengjijt ordiner.!

   Reply to this comment
  • ! ! ! January 4, 21:30

   Per Lpl
   Je kaq i trashe , sa duhet te dalersh nga shtepia , i shoqeruar me njeri normal !
   Napoleoni , perseriste shpesh se ,”… eshte me mire te kesh nje luan ne krye te nje ushtrie me gamore , se sa te kesh nje gamor ne krye te nje ushtrie me luane …”
   Por ti nuk ke as idene me te vogel se c`jane lideret dhe cili eshte roli i tyre ne nje parti politike dhe per nje vend !

   Reply to this comment
 26. kris 1 January 4, 13:22

  Cila parti ka ?

  Reply to this comment
 27. l ri January 4, 14:13

  Edhe infoanali, intelektuali,skypioni,fari balliu,ujkumark janë apo jo elitë,,,,Unë them se këta janë kandidatët e mundshëm për zgjedhjet e ardhshme elektorale Ndarja e Pëllumb Zaimit nuk shahet e as kritikohet vetëm një sugjerim,,,se parti apo dlitë demokratike nuk ka por çfar ka,,,?
  KA NJË BANDË KRIMINALE TË ALIBASALIUT,,,, TË thënat e tjera janë kot.
  Prandaj emrat që citova më sipër pritet të vinë në pushtet si elita reale demokratikase e qershorit 2017

  Reply to this comment
 28. Penecilina January 4, 14:51

  Po ti shikosh me Radhe ,jane qe te gjithe , Spiunat te Ulur ne nje Tavoline…
  Sali Berishovici krye-Spiuni…Topalli..si dhe Arben Imami Koloneli Greke…qe pasi i Theu Brinjet Berisha..u be “Demokrat”…Mbase vetem ky Shkurtabiqi “Halimi” nuk eshte direk Spiune i Udb-SE, por eshte Marjonet ne Duart e Berishes…
  Duam sduam KETA PO NA MARRTIN ME QAFE….Tradhetaret ne LITARE..lol

  Reply to this comment
 29. Bert October 10, 22:12

  Pse Ed Paloka,Eduard Halimi megjithese katunar sade,nuk jua mbushin mendjen per elite?Po Albana Vokshi qe eshte elite fare,helikopter fare nga trute,dhe ju thoni a ka elite PD-ja?Ja pra elita

  Reply to this comment
 30. vasili October 11, 12:27

  Vec me nje penelate zoti Thano e keni nxjerre te tere permbajtjen e bandes katundare aziatike te kulles vicidolase.
  Dhe stafeta vazhdon me pjella te njejta,ku dhe emrin ky katundar i ri(fotua e me siperme ka tre katundare dhe tre qytetare-katundar) e ka si te nje gjarperi salianji(te me fali specia e gjarprinjeve pasi ky eshte dhe shume me i keq se ata).
  Te rinjte,nuk zgjodhen kete si kryetar i rinise se pd-se,por nje te ri me te vertete me vlera te kultivuara njerzore.Dhe koha tregoi qe ay nuk dinte te lehte dhe te kafshonte si qente e moshuar te bandes.Kurse salianji,me nje tru te terbuar,ja u kalonte ne ndonje rast atyre dhe tere kohen si muti mbas kepuces e ke ne krah,te qenerve te ngjirur,qe jane ne krye te tufes.

  Reply to this comment
 31. demo October 12, 10:24

  Kur behet dasem ne Sulove,pyesin:- A u rrahen? – Jo, nuk u rrahen.-Eee po atehere nuk pasken bere dasem!
  Pasi perzuri themeluesit e PD,Sali Berisha mblodhi ne ate parti kusare,sherretare,katundare,jo per te ndertuar,por per te shkaterruar.Po atij njeriu nuk i ze shpirti vend,i leviz macoku zi brenda,po te shohe kuadrot e PD qe te merren me ekonomine me politiken,me qyteterimin,me projekte zhvillimi,me mireqenien e popullit.Po ai hodhi ne ere qeverine e koalicionit te Gramoz Pashkos,se po shihte qe intelektualet me te mire te vendit ne ate kohe po anetaresonin Shqiperine ne strukturat Europjane,po sillnin ndihma te huaja,po projektonin nje shqiperi evropiane,po ndertonin legjislacionin evropian.Ne te gjitha keto projekte Sali Berisha ishte jasht loje.U ndje si bisha e shpelles i lidhur si kau kur terheq parmenden.Po a mund te mprehet bisha si kau ne parmende?Ai kerkonte tufen e bishave,cetore,bande cubash per te grabitur,jo bashkepunetore per te ndertuar.Nuk i shihni se edhe femrat ne ate parti hyjne gra dhe dalin cuba?CETORE.

  Reply to this comment
 32. demo October 12, 15:34

  lshoje dhe komentin tim se nuk u be qameti!

  Reply to this comment
 33. socialisti December 3, 09:19

  Ku ka Elite PD more shoke? Gjithe Eliten e politikes e kemi ne ne Partine Socialiste. Ja, Gramoz Ruci a nuk eshte nje elite-relike e vjeter si ajo rakia e ziere 3 here? Po shoku Taulant Balla, nje elitar i katunarise qe i ben nder gjithe zonave rurale. Pastaj shoqet tona Gjylja e Metit , Arta e Xhackes a Moza e Kumbaros (qe nuk ta perton te thote “Fuck you” ne Facebook) elite e shkuar elites. Pastaj mbi te gjithe kemi krye-elitarin Edi Rama aq te zgjuar aq te pregatitur ne gjithe fushat sa ne ekonomi-finance, sa ne ligjshmeri, sa ne politiken e jashtme, sa ne ceshtjet e Bashkimit Europian. Pra si perfundim mos kerkoni kot elita te PD, ato Elita nga Rama deri te socialisti i fundit jane vetem e vetem ne Partine Socialiste.

  Reply to this comment
 34. NJE POPULL December 3, 09:35

  Ka helite dmth koke PD, por vetem qe e ka nga kembet,qe te pije uje kollaj !

  Reply to this comment
 35. NJE POPULL December 3, 09:36

  Ka elite dmth koke PD, por vetem qe e ka nga kembet,qe te pije uje kollaj !

  Reply to this comment
 36. Mala December 4, 10:34

  Partit politike shqiptare, andej e kendej Drini, se pari duhet te ndertojne Lider partiak, politik e kombetar. Lider kane vetem PS ne Shqiperi dhe PDK ne Kosove kishte Liderin e saje Hashim Thacin,Por, per te tash lirshem mund te thuhet eshte Lider Kombetar, siç eshte Lider partiak, politik e kombetar EDI RAMA ne Shqiperi. Lideri nuk ndertohet shpejt e leht, sic po mendojne disa pretendent aktual ne disa parti politike kendej e andej Drini.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim