SHËNIM: A ka të drejtë Toma?

Nga Eugen Vasili July 24, 2014 13:22

SHËNIM: A ka të drejtë Toma?

Deputeti Doshi prej disa ditësh po akuzon drejtuesit e Ministrisë së Rendit për nepotizëm dhe arrogancë. Dje përfaqësuesi i Shkodrës që njihet si dorë e fortë në bazën lokale të PS-së, tregoi raste kur policia vepron dhunshëm kur sheh “persona me makina të bukura”, ose arreston njerëz të thjeshtë për gabime të tolerueshme. Janë dy ekstreme, që megjithëse duket sikur përjashtojnë njëra tjetrën, në fakt mbeten ekstreme.

Është ende herët për të spekuluar mbi arsyet e akuzave të deputetit Doshi, por mbetet e vërtetë që shpesh qytetarët kanë rënë viktimë e tendencës për ekzagjerim që është vënë re sidomos në veprimet policore ku ka vëmendje mediatike.

Padyshim që përpjekja për të rivendosur rend dhe rregull është e mirëpritur nga publiku. Dhe jo rastësisht lëvdatat e qytetarëve sidomos për ministrin e ri të rendit nuk kanë munguar, veçanërisht kur ky i fundit vihet në shënjestrën e Berishës, që tashmë ka humbur çdo kredibilitet në opinion si zë politik, por që arrin të krijojë me sukses të plotë mite tek e majta, aty ku godet.

Që të kthehemi tek Toma, pavarësisht se ka mbetur tek denoncimet dhe nuk hyn te analiza ai ka të drejtë kur thotë që reforma në rend duhet të arrihet me ndërhyrje në thelbin e problematikës dhe larg gjesteve teatrale me efekt të përkohshëm. Publiku shqiptar është deri në fyt me modele dhune, nuk ka nevojë për të tjera; në fund ai i refuzon ashpër ato. Aq më tepër kur sheh në rrugë policë që brenda 5 minutash të tregojnë ashpërsisht ligjin për një gjysëm-parkim të gabuar, por fshihen nëpër cepa kur janë dëshmitarë vrasjesh në mes të Tiranës.

Nga Eugen Vasili July 24, 2014 13:22
Komento

50 Komente

 1. genci July 24, 13:34

  Po, Toma ka shume te drejte per 10001 arsye qe nga drejtori i pergjithshem i policise dhe deri tek disa njerez qe jane emeruar kohet e fundit pa pike merite

  Reply to this comment
  • misteri July 24, 14:31

   Kur jemi femije lozim e flasim me kafshet por kur ritemi eshte absurde qe kafsha te flas me njeriun keshtu dhe puna e ketij Tom veriori qe deri dje ishte nje barbon sot e kujton veten baron…. DELETED … ky i FORTI TOM DOSHI

   Reply to this comment
   • koli July 24, 15:12

    DELETED (replike me nje koment te fshire)

    Reply to this comment
    • misteri July 24, 17:43

     DELETED

     Reply to this comment
     • koli July 24, 18:29

      DELETED

     • ruxheli July 24, 19:31

      Turp qe merreni me batuta te tilla,Vleresojeni me drejt kohen ne te miren tuaj,te komunitetit e te gjithe shoqerise tone qe ta bejme ate se me te shendoshe e te denje per te ecur gjithnje perpara.

     • Miranda July 25, 13:49

      Deletet

   • genci July 24, 15:26

    DELETED (replike me nje koment te fshire)

    Reply to this comment
   • ruxheli July 24, 17:42

    Pse more Mister i ofendon njerezit nga veriu?

    Kuptohet injoranca jote kur perdor me tej ate fjalor te ndyre te padenje per nje qytetar te zakonshem.Sa me pak komentues te tille .

    Reply to this comment
 2. At red lake July 24, 13:34

  Nuk e morem vesh, kishte apo nuk kishte te drejte Toma.

  Reply to this comment
  • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku July 24, 19:01

   A e ka te drejt Toma???
   Toma osht burre arogant dhe primitiv ne sjellje
   Per ndonje veprim te policis ai ka te drejt por nuk e ka drejt me menyren qi ka gjet duke ju kundervi Ministrit Tahiri.
   Tom Kodoshi vepron dhe flet si roje Diskoje dhe jo si nje deputet i Mazhorances.

   Reply to this comment
 3. DASHI July 24, 13:34

  TE GJITHE ATA QE U PRISHEN INTERESAT KANE TE DREJTE ……….???????????????!

  Reply to this comment
 4. Miri July 24, 13:40

  Mire e tha moj mire a tha…po kush e tha?…kush e tha?…Toma kokrra debilit. Kur u bene dhe keta morrat te japin opinione.

  Reply to this comment
 5. jan July 24, 13:54

  Toma dhe rendesia e tije ………………nqs e kan shqetsuar makinat e bukura Tomen te dali ne Shkoder te shohi cilat makina bredhin me xhama te zinj e parkojne vend pa vend ne Shkoder …..nje dite do te ja japim SAIMIRIT targat e tyre …dhe nqs nuk i gjobite saimiri atehere ka te drejt TOMA……………….

  Reply to this comment
 6. sali July 24, 13:57

  Do ti kete djegur shume tomes arestimi o zenie e nanje te grupit te tij nga policija.E pashe dije diskutimet e tij ne parlament ,Nivel shume i ulet ,Fliste si nje i pire

  Reply to this comment
 7. Bilo July 24, 14:01

  Zoti Doshi ka shume te drejte.

  Reply to this comment
 8. LSI & SKRAPALI July 24, 14:10

  KU PUNON?
  NE MINISTRI
  ÇFARE PUNE BEN?
  JAM LSI

  KU PUNON?
  NE POLICI
  ÇFARE PUNE BEN?
  JAM SKRAPALI

  Reply to this comment
 9. reli July 24, 14:13

  po Tom Doshi nuk ishte ai qe rrahun gazetarin qe zbuloi qe eshte me diplome fallco?

  Reply to this comment
 10. trimi July 24, 14:22

  po lere tomen se do jet prekur interesi te Rovena se i erdhi policia dhe i zbythi te dy me cim babasin. ky nuk di te lidhe dy llafe tani te jep dhe mend. por per nje gje ka te drejt. qe drejtori i policis se tiranes duhet te kish dhene dorheqjen per vrasjen e santos. Dikush duhet te mbaj pergjegjesi.

  Reply to this comment
 11. Lleshi July 24, 14:31

  E ngritur si nje hakmarrje per ndonje qejf te prishur zoti Doshi nuk ka aspak te drejte ! Madje dobesia e tij behet edhe me e padrejte kur iu drejtohet enrave te pervecem me mllef dhe jo fenomeneve qe duhet te shmangen apo rregullohen ! Kjo tregon se ne rastin Doshi kemi te bejme me hakmarrje ndaj ministrit dhe Drejtorit te pergjithshem si persona se sa me “te meta” ne punen e policise ! Dhe kuptohet lehte se behet fjale se keta te dy nuk i kane marre parasysh ndonje nderhyrje apo hater te kerkuar ! Po ky eshte niveli i Dosheve , na i kane zgjedhur , nuk kemi c’te bejme !

  Reply to this comment
 12. BJORN July 24, 14:31

  Per kete person duhet te shprehet Z Edi,se sipas thenieve te tije qe e njeh per patriot e te tjera merita,kur shumica e njerzve e njohin per tjeter njeri dhe tjeter veprimtari.

  Reply to this comment
 13. Miri July 24, 14:36

  DELETED

  Reply to this comment
 14. Kapter Jari July 24, 14:51

  Le ta themi troc ku e ka hallin Toma : Toma si malesor ndjehet i koritur sepse cubat e tij dhe te Cim Babasit shkuan per te nxjerre me dhuna nga lokali Rovena Dilon dhe policia e rendit i mori per bythe dhe i flaku tej. 😛

  Mos uroni qe te fitoje llogjika Tom Doshi ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 15. marku July 24, 14:59

  Vetem policia ka arritur rezultate te dukshme ne punen e shtetit dhe sa per specialitet nga i ka marr per mua ka pak rendesi ( vetem Enveri bente kete politike-shperndarje ) ka rendesi te bejne punen e tyre ,keto nderhyrje te Tomes jan per te prishur pune e vene bishta atyre qe punojne – dhe ne se ke veretje thuaja me pare me ze te ulet e jo per te krijuar grupe ” ja une ”prish pune -e me hakmarrje nuk ndreq ”ti keshtu e une keshtu ” turp deputet .
  Gabime jan bere me specialist pa qene te tille me diplloma falcao e nga nje familje apo krahine por ata nuk e benin punen – eshte e drejte ta thuash O Tom keshtu me z te larte .
  Theksoj se aksidentet me te mbedhaja po i bejne ata qe kan mjete te shtrenjta mosha e re qe nuk pyesin kur ecin , nuk shikon ne parakalime etje. mos ju dil zot se eshte per te keqen e tyre o Tom- falemin.

  Reply to this comment
 16. Naci July 24, 15:11

  Zef Mici caktohet hoxhe per ne shkoder….kure filloj prezatimi njeri e pyeti? ti qe vjen nga larg si e ke emerin? Ai pergjigjet e kam Zef Mici……besimtari i thote kushe te solli per hoxhe ne shkoder ..dhe ai ju pergjigj me ka sjell L.S.I……..nese deri dje Saliu ishte njeriu qe i solli te keqijat shqiperis, sot Ilir Meta LS.I ja.

  Reply to this comment
 17. Mali July 24, 15:25

  Z.Tom nuk ka asnje pakenaqesi me drejtuesit MB por vetem dobesin njerezore kur dikush ka bere gabim te vogel sic thuhet.Kur parkon keq,kur prish qetesin publike,kur leviz padokumenta
  identifikimi e.t.jpa tjeter do te ndeshkohesh me gjoba apo ndalime verifikuese.Toma si zemergjere do te mos ndeshkohen por mendoj se nuk ka te drejte.

  Reply to this comment
 18. emigranti qe lexon diten July 24, 15:48

  duhet te kete
  1.te drejte po nuk e shtyn doshin S…. KODOSHI ose E..GJATOSHI
  2.te drejte nqs ka prekje te interesit,se do ta provosh sa te duan,prishjau njehere.
  3. te drejte nqse tahiri,didi,nuk blejne paisje per punen e policise,si radio,karburante etj,por blejne perpara salltanete zyrash.
  4te drejte .nqs didi ne detyra kryesore nuk ve dubland qe te mos mbetet pa njeri te salla qe e largojne ate urdheronte vendosjen e postblloqeve
  5 te drejte nqs.analza e shkaqeve eshte e vonuar dhe ku jane te denuarit me lirim detyre
  apo dorheqje te drejtueseve kryesore qe kane pergjegjesi
  drejtuesve qe nuk jane te afte te bejne detyren

  Reply to this comment
 19. gjini July 24, 15:50

  ai ehste bandit dhe parlamenti shqiptar duhet te pastrohet nga keta bandiote, shikoji kush nuk votoi sot ne partlament ligjet me 84 vota ata qe njerezit e thdhjete i nkohin si bandite dhe drogaxhinj

  Reply to this comment
 20. meço sulejmani July 24, 16:09

  Le té mos shqetsohemi nga ata qè e thoné mendimin e tyre,hapur e pa dorashka.Ti ruhemi atyre qé “Té ferkojné krahun e ta bejné gjilperen”.E di si thoné nè Shkoder,njé fjalé?:”Gjylpana,n,bythé t,huj,si dhemb kèrkuj”

  Reply to this comment
 21. Pëllumb zaimi July 24, 16:11

  Z. Eugen? Nuk kam ndònjë gjé me shkrimin. Ishte korrekt. Por pas këtij shkrimi dua të degjoj dhe Tom Doshin. Debati nuk ka vlerë n.q.s degjohet vetëm njera pale pjesemarrëse në debat? Nderime!

  Reply to this comment
 22. Kol Frakusha July 24, 16:47

  DELETED

  Reply to this comment
 23. Naci July 24, 17:40

  per kete fare Tome sa eshte hap faqja e pare e dosjes.

  Reply to this comment
 24. Ballkan Web July 24, 17:53

  Tom Doshi eshte deputeti me tipik e me perfaqesues i ketij pushteti. Miliarder i Parlamentit, ish demokristian i Ndokes, sot me PS e Rames, ka dhene kontribut te math financiar per kete pushtet ne 23 qershor, ashtu si financoi 21 janarin me mercenaret e tij qe i nxiste nga afer kunder policise. Pra per Ramen eshte i vyer Doshi prandaj nuk ja merr per ters keto qendrime.

  Reply to this comment
 25. G July 24, 17:59

  **Padyshim që përpjekja për të rivendosur rend dhe rregull është e mirëpritur nga publiku. Dhe jo rastësisht lëvdatat e qytetarëve sidomos për ministrin e ri të rendit nuk kanë munguar**,shkruan zotrote. OK ka disa qe lavderojne punen e policise, por ka dhe qe akuzojne shume probleme. Qe do te thote se ka edhe probleme qe duhet te ishin trajtuar ndryshe. E megjithate, sic e di shume mire edhe ti, problemi kryesor i diskutimit te Doshit me Tahirin nuk eshte pikerisht puna e policise. Do isha kurioz te na *ilustroje* pak mbi keto.

  Reply to this comment
 26. MARKO July 24, 19:57

  Toma prej malcie.. Andej ka thone … Hiqja Lenes … futja Prenes…

  Reply to this comment
 27. Jimi July 24, 20:01

  Ky Toma e ca si ky ka te drejte se asnjehere se ka ftohur kariken, sa majtas sa djathtas, a thua se vetem ky i mbron parimet?

  Mjere ato forca politike qe mbajne ne gjirin e tyre individe si ky,te cilet nuk dallohen per f orcen
  e llogjikes por per llogjiken e forces (kjo e dyta ne ndonje rraste eshte e arsyshme por jo gjithmon),

  Reply to this comment
 28. zeqo July 24, 20:16

  KONKURSI VERES. A mendoni se brenda asaj koke te Tom Doshit ne forme shpelle prehistorike mund te kete tru dhe mendje?
  Kush jep pergjigje te sakt behet deputet si miserpjekesi i bregut te liqenit te Shkodres prof. dr. Tom Doshi dhe si akademik Nard Ndoka

  Reply to this comment
 29. Jozi July 24, 20:38

  O TOM CUBI ME QAFSH KU TE KA NGEL HATRI ME SAJMIRIN?? SE JU CUBAT FLISNI KUR U NGEL QEFI NE EMER TE POPULLIT DHE JU CUBAT KINI NJE GJE TE MIR QE CFRYENI SHPEJT

  Reply to this comment
 30. Aleko Gjoka July 24, 21:04

  Dua rregull e ligj.Dua shtet ligjor.Kenaqem dhe respektoj cdo kontroll dhe sa here qe me behet,por revoltohem kur policat e trafikut fillojne me tedenca dhe pa kulture e pa edukat dhe nese Tomi e ka fjalen per keta ka te drejte,por kjo e drejte gjendet aty brenda ku bene pjese e jo te flasi ne publik,flasim ne se nuk kemi mundesi ,flete dhe Tomi….!!?? Perse ju votuam per te bere shere midis vehtes…!!??,beni debat dhe gjejeni gjuhen e mos u beni gazi i te keqijeve.Shkoni ne paelament e votoni ligjet qe duhet ti kishit votuar e te ishin zbatuar se bredhin e birbilojne ata qe na katandisen ne kete gjendje.Parlamenti mblidhet nje here ne jave e deputete nuk vene te votojn por meren me axhenta te tjera e deri aty sa me e rendesishme eshte te festojne ditelindejet se sa te marin pjese ne parlament,pse ju kemi votuar ?????

  Reply to this comment
 31. S.p. July 24, 21:19

  Toma ka te drejte. Ato qe tha ne Komisionin e Ligjeve i ka thene edhe ne Grupin Parlamentar te PS dhe nuk i ka thene fshehurazi.
  Ju qe po i kunderviheni nuk jeni gje tjeter vetem servila te Rames dhe Tahirit.
  Ai kurre nuk ka thene se eshte kunder PS, por edhe te talli bythen nje Sajmir Tahiri dhe Artan Didi me deputetin 4 manatesh te Kuvendit te Shqiperise nuk ka bythe te rrije, kunder dhe t’ja perplasi mire dhe me fakte se ka sa te duash per ta.

  Reply to this comment
  • Samiu July 24, 22:03

   Fakte shume domethenese …sidomos ajo akuza se “…thone qe pi droge Saimir Tahiri..” eshte tamam fakt…. Deputeti i se njejtes force akuzon me shprehjen thone…..dmth thashetheme….. Turp..

   Reply to this comment
  • psy July 25, 15:10

   Toma edhe sikur te kete te drejte…ka pranuar te jete anetar i nje partie dhe para se te flase e te sillet si kalama,le t’a shtroje problemin ne parti.Po te jete burre,qe ne fakt nuk duket te jete,le te thohe se ku i jane cenuar interesat ne luften qe po ben qeveria me krimin.
   Saimiri te vazhdoje punen e t’i bjere kokes nese eshte i zhytur ne llum Toma e shoket e Tomes,nuk ka njeri te pa zevendesueshem,mjaft me se na lodhet me sjellje çilimijsh qe luajne te fortin.

   Reply to this comment
 32. bylys July 25, 01:19

  TOMA mos e shfrytezo ate moment qe ndodhesh P.S dhe I duheshje dhe ti aty ne Shkoder per parat qe kishje jo per mendje se mendje mender nje m.. ke ti Po si I thon atij lafit andej nga ne . Moj para me hengsh m.. qe bere zengjin HARBUN

  Reply to this comment
 33. AJET DELAJ July 25, 02:09

  Fakti qe komentues te shumte marrin mundimin te shkuajne ne kete link te thjeshte me shume sesa per editorialin e tregon vete rendesine e kesaje levizje brenda mazhorances gjithsesi edhe ashtu te brishte megjithse e fryre si tullumbace.
  Shqiperia per 68vjet ka udhtuar ne erresiren e lindjes megjithse me kohe Naimi i madh ka the o diell qe lind andej nga perendon per kombin shqiptar.
  Disa e kane vene re por dalja e pakices bllokuese me nje grup katolikesh eshte shme me teper se pakice bllokuese.
  Nese i shtojme kesaje situate shqetesimin e diplomacise amerikane per pengesat e investitorve Amerikan ne Shqiperi dhe fjalimin e hapur e pa dorashka te zv/sekretares se Shtetit Nuland atehere mendoj se panorama behet edhe me e qarte.
  Madje pa frike mundem te them se panorama eshte jo vetem me e qarte por edhe mjaft shpresedhense per ndryshime pozitive ne Shqiperi.
  Pushtetit komunist te Zones se Pare Operative ju hoq kopertura perendimore me largimin e deputeteve katolike.
  Realisht feja nuk ka ndikuar dhe nuk ndikon ne politiken shqiptare por jam i bindur se per arsye shpirterore e historike grupi i deputeteve katolike jane me afer Perendimit e Kishes sesa Rames, Athines e Moskes.
  Nuk mendoj dhe nuk dua te besoj se ne vendimin e ketij grupi deputetesh nuk eshte ndikuar edhe nga cermonia e hapjes se Kishes Orthodokse ne qender te Tiranes me “miqe” te ftuar Ruse, Greke e Serbe duke perjashtuar malazezet qe jane Ilire si ne , Maqedonsit e Kishen Ukrainase.
  Historia na meson se rilindjen shqiptare e kane udhehequr kleriket katolik e shkruajme shqip prej te madhit Gjergj Fishta qe komunistet sllavo ortodoks i treten edhe eshtrit dhe bijte e tyre akoma nuk ja kane hequr nishanet Enverit qe i ka pas dhene vetes..
  Kjo eshte po aq e vertete sa edhe kisha ortodokse Greke me sherbetoret e tyre ne Shqiperi kane qene po aq antishqiptar sa edhe pushtuesi turk.
  Une mendoj se grupit”katolik” do ti bashkohen edhe te tjere properendimore mbase ne te “majte” e ne te “djathte te politikes shqiptare.
  E thashe katolik nen thojza pasi jam i bindur se nuk eshte grupim me motive fetare por eshte fryma perendimore e natyrshem miqte e tyre perendimore qe i menaxhojne.
  Shtatori po vjen e Shqiperine do ishte mire ta gjente me qeveri teknike pasi ka shanse se ne te njejten rruge do shkoje edhe fqinjet tane. Rruga e Shqiperise eshte drejt perendimit pa kthim dhe sipas shume gjasave se bashku me fqinjet ballkanike.Let see

  Reply to this comment
 34. shqip hesapi July 25, 02:54

  Gjithsesi te afte per ne polici nuk ka vetem ne Tepelene.Te aftet i gjen ne cdo rreth te Shqiperise po deshe t’i gjesh.

  Reply to this comment
 35. Toma "Biznesment" July 25, 03:09

  Mire ja ben Rames ky. Ky Eshte rezultati i listave te kryetarit qe vuri keta mercenare dhe hoqi socialistet. Harron qe PS Eshte force politike dhe jo shoqate. S’ka faj ka akoma komplekse se mos e quajne komunist. Pse nuk shkoi ne PD me mire. Sa per kete gomarin nuk ja vlen te diskutosh. Ky nuk di me fol. Dje ne komision thoshte matorri dhe bisnesmenti. Analfabet.

  Reply to this comment
 36. labinot July 25, 06:18

  Tom Doshi i dha forcen PS,i dha agresivitet,se ndryshe nuk mposhten falangat e Saliut.E pate ne 21 Janar,si qendronte midis turmes dhe policise?Mje njeri qe te ka dhene zemer mos e hidh per nje bushter kengetare mashtruse,femer ordinere si keto qe mbante Sala per te ngritur..adrenalinen.Edhe per vrasjen e Artan Santos ka te drejte Doshi.Si nuk u gjindkan dy motorriste te filmuar dhe fotografuar kudo,duke bere xhiro ne kryeqytet per gjys ore?

  Reply to this comment
 37. Skenderbeu July 25, 08:19

  Per mendimin tim Toma dhe Tomet kane te drejte.Eshte bere me keq se ne kohen e sales se dyte.Ne polici ne kohen e sales ne cdo 3 polic dhe drejtues policie,4-ter ishin nga Tropoja.Tani ne kohen e Rames dhe te Tahirit ne cdo 3 drejtues policie dhe polic ,5-se jane nga Tepelena.E po keshtu nuk duhet te jete e drejte.Per fitoren e PS-se kane kontribuar te gjithe te majtet dhe tani nuk i bie ndermend kujt per nje pune dosido.

  Reply to this comment
 38. Zeqo rrapushi July 25, 08:36

  O. ti LSI & Skraparli. Ty Kina te befte nenen, dhe baben ta coje ushtar. Mos u merr me pergojime o qen bir qeni, jep fakte, o pleh.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim