SHËNIM: A mos ishim më mirë kur ishim keq?!          

July 31, 2014 19:59

SHËNIM: A mos ishim më mirë kur ishim keq?!          

Kjo epokë e çmendur që po jetojmë që pas rënies së komunizmit, ku është shformuar çdo sistem vlerash, është rrënuar çdo standard moral; me një njeri, shoqëri e shtet krejtësisht  të shpërfytyruar, na ka detyruar që të qëmtojmë nga e shkuara për të gjetur se mos diç logjike ka ekzistuar ndonjëherë në këtë vend.

Ka prej atyre, që i janë trembur një nostalgjie të riaktivizuar ndaj sistemit monist, por nuk ka vend për t’u frikësuar, derisa dhe në komunizëm, kërkohej nga e shkuara e njëjta gjë. Nuk kanë qenë të pakta këto vite, faktet e publikuara mbi ca ligje e norma që kanë ekzistuar dikur, në kohë të konsideruara nën pushtim e despotizëm, që të çojnë të mendosh se paskemi qenë më mirë kur ishim keq!

Duke analizuar skandalin e grabitjes së Bankës së Shqipërisë, gazetari investigativ Artur Çani solli një fakt mjaft interesant nga vitet e para kur kjo Bankë ishtë themeluar, që koincidon me periudhën e Zogut. Sipas asaj çfarë tha Çani, për t’u punësuar aso kohe në Bankën e Shtetit, duhej të prisje përgjigjen tre muaj që nga dita e aplikimit, pasi gjatë kësaj periudhe, hetohej çdo e dhënë e personalitetit të aplikuesit.

Kriteret bazë ishin: të mos kishe borxhe, të mos jepeshe pas bixhozit e po ashtu ndaj femrave, shoqëruar dhe nga të tjera jo pa rëndësi. Ndërsa sot, mjaft të jesh i biri ose e bija e dikujt me rëndësi, sidomos me efekt në votat e Parlamentit dhe kaq mjafton për t’u bërë nëpunës në atë bankë. Hë, ec e thuaj pastaj se nuk ishim më mirë kur ishim keq! / E.H.

                                                                                            

 

July 31, 2014 19:59
Komento

25 Komente

 1. AGAÇJA LOPESHERUESE July 31, 20:36

  TIRANA PA TURIZMIN ME HOTEL PEZEN NE SFOND

  Ç’na risolle ne ato kohra, me hotel Pezen ne sfond, pa hotel Turizmin, me lulishten hale-fshehese ne balle te Pallatit te Kultures.

  Vetem nje gje vazhdon ta ngaterrosh: komunizmin ! Ishte dhe mbetet shoqeria e socializmit real, asgje te perbashket me komunizmin teorik, asnje here e ne asnje vend te realizuar.

  Aty ne te djathte, ne fillim te bulevardit Deshmoret e Kombit (Marko Dajti – edhe per ti rivene emrin bulevardit ke kohe deri ne Shtator), u hap e para kafe 24 oreshe, ku Driteroi gelltiste dopion e fundit pas mesnate, e kushurirat arixhofaka te Agaçes keshilledhenese te Kalifit te Tirones, pasi mbeshtetnin bishtat e fshesave rremeçe, ndanin mes tyre nje pakete “Partizani” pa filter, duke mallkuar me gjuhen gjuhe-gjate Kadarene qe pastronte balten e kepuceve takelarta, te vjedhur me ecejaket muzekerkuese ne oborrin e mbyllur te Lidhjes se njerezve te artit.

  Nuk kish pasuri per tu vjedhur ne banka aso kohe, as njerez te vrare apo te mbajtur ne polici per tekat e ndonje ministri injorant si ky i sotmi ne Kuvend.

  “Distance klinike mes politikes dhe policise se shtetit” – u shpreh ne nderim te doktorit viçidolas ne mungese, dhe “me ndarjen e re territoriale, policine do e dergojme aty ku ka probleme” se pjesa tjeter e vendit eshte shndruar me kohe ne vetepolici.

  E si mund ti harrojme ato kohra qe nuk vijne me, ku gjenerime “qurravecesh tirone” i numeroje me gishtat e njeres dore, e sot detyrohemi te rimesojme edhe shqipen tone, per te kuptuar domethenjen e nje tjeter togfjaleshi te ri: “dhe ndernekohe” te fjalizuar nga Edi ne Kuvend.

  Reply to this comment
 2. Cibuku July 31, 21:31

  Ato te mira qe kane ekzistuar ahere kur ishim keq, duhen trasheguar me ligj. Ato parandalojne nepotizmin qe eshte bere semundje e pushtetareve tane, parandalojne probabilitetin e grabitjes. Nuk eshte kthim tek e shkuara, trashegimi i rregullave te mira te se djeshmes. Une do thoshja se mosndeshkueshmeria e sotme do coje ne ndeshkimin perfundimtar kapitel te Shqiperise e shqiptareve, ndaj qe te mos vije kjo dite, duhen ndeshkuar hajdutet dhe gjithe rrjetin e lidhur me ta.

  Reply to this comment
 3. ARUSHA July 31, 21:42

  NORMAT DHE PRINCIPET FORMOJNE SHOQERITE E CIVILIZUARA DHE MBROJTJA DHE SHTIMI I TYRE KRIJON SHTETIN E MIREFILLTE !

  Reply to this comment
 4. VEZHGUESI July 31, 22:11

  Artikull shkruesi shtron pyetjen : ” A mos ishim me mire kur ishim keq? ”
  Une mendoj se ne ate kohe, sistemi socialist,jo se ishim keq ,po nuk ishim ne nivelin qe ishte bota ,e kjo eshte e vertet. Po a patem rritje ne zhvillimin e vendit ne krahasim me ate te mbreterise? Patem dhe shume ,ne te gjitha fushat. Kryesorja ishte arsimimi I popullsise. Te gjithe ne te moshuarit I mbajme mend perpiekjet e mesuesve ,te rinjeve e te rejave qe dinin pak shkolle,per kurset kunder analfabetizmit. e deri ne hapjen e universitetit,fakulteteve , shkolles ushtarake e deri ne cuarje te studenteve jasht shtetit. Populli arriti qe nga 90% analfabet ,po thuaj 100% te arsimuar. U ngriten gjithe ato vepra industrial,ku punonin mijera punetore, u zhvillua transporti automobilistik e hekurudhor qe nuk e kishim pare as ne enderr ,vetem filluam te shohim neper filma. Bujqesia ne ato vite pati nje investim te pallogaritshem , qe nuk realizohet dot kurre sot me kete shtet. Nje shembull . Ne nje fshat malor para berjes kooperetive merrej 5-6 kv. per hektar grure, ne vitet 1975 arriti te merte mesatarisht 16-17 kv per hektar. E ishte Fshati me prodhimtari me te ulet,per aresye te struktures se tokes.
  Zhvillim te pa krahasueshem mori kultura, Te gjithe I kujtojme me krenari teatrot e estradat e rretheve Tirane, Durres-Vlore – SHKODRA. .pa le kinemate e muzeumet. Libri shkonte deri ne skajat me te largeta te atdheut. si dhe filmi. Por mbi te gjitha I nderuari artikullshkrues ishte dashuria e respekti per njeriun. Kemi udhetuar diten e naten, ne rruge e ne pyll, po nuk kishim frike se do hanim ndonje thike prapa kurrizit…. Jam lindur e rritur ne nje fshat me fe ortodokse, po kurre nuk na thane nje here ik,or turk,apo mysliman ,refrene qe sot jane ber te modes.,por shoket e mi ortodoks kane ndar kafshaten e bukes me mua myslimanin. E kjo ka qene gjeja me e cmuar qe kemi patur. Po nuk hanim bercolla e ku di une, nuk kishim nga 3-4 costume ,po lakuriq nuk ishim. Femijet ne shkolle nuk u pikonte klasa,nuk rrinin ne kembe,nuk benin mesim ne natyre. Sot I nderuar ka pasaniker,po ka dhe nga ata qe nuk e shohin ate buken me djath e domate,po gezohen se per vit te ri nena u zjeu fasule. Jam thirrur ne shtabin e brigades, e me vjen mire qe ai oficeri eshte ende gjall.sepse ushtari me zbrazi armen kur do merrte sherbimin e jo nje here po 4 here e kjo behej per te zen mend ,pasi pakujdesia vriste edhe shoke. Tani vithet thesari I shtetit jo nje here po dy here ,jo pak, po 7 milliard 135 million leke e guvernatori del e thot se siguria ka qene e larte ,inventari eshte bere. Te gjithe heshtin.Heshtin edhe ata qe kane drejtuar e qe per nje fije kanabis mbanin ne burg pleq me nje kembe ne varr. Ndaj I nderuar themi se ne ate kohe nuk ishim te pasur ,po ishim me mire. Kur flitet per ato vite ,asnje nuk flet per punen heroike qe ka ber populli ,per te gjitha ato suksese,por pernjehere thone se kishte tollona. PO tollona kishte vitret e fundit ,e jo me pare….. Pseja dihet. Eshte e vertet qe tani dyqanet jane plot ,po I shikojme me sy, e nuk dim se cfar hane. Guvernatori nuk e bente dot punen ,pasi aty ishin emruar persona qe I kishin burrat ,vellezerit apo motrat,kuneter e kunata ne poste drejtuese,,,,e do bente si thoshin ato. Pse nuk flet presidenti ? Ka gruan ,madje dhe keshilltare te guvernatorit qe pa tjeter ka tundur celsat. Pse nuk flet Sali Berisha,kishte kunaten, e te tjere e te tjere ,jo llogaritare te thjeshta ,po ne poste drejtuese……… NUk po vazdoj me!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi July 31, 23:33

   Në një mëndje me ” Vëzhguesi” dhe ” Çibuku”? Më pëlqen analiza konkrete në situatë konkrete. Nuk dua të bej koment mbi komentet tuaja por sidoqoftë dua te theksoj një mendim né kontekstin e idesë se disa kufizime te asaj kohe nuk vinin nga mosdashja por nga te tjerë faktorë? Nuk duhet te harrojmë se ishte “periudha e luftës se ftohtë” tepër e nxehtë nën sipërfaqe? E kjo kerkonte miliarda për siguri e kunderdiversion!? Miliarda? Mbi te gjitha atëhere kishim solidaritet me njeri-tjetrin? Tani janë shkatërruar shumë nene të kodit moral e material… Më thoni njëmijë mungesa te asaj kohe dhe unë menjëherë do t’ju them një milion te kësaj!? Tani për tani vlerësimi i te mirave dhe i të keqijave në të dy sistemet anon në dobi të atij që lamë? Këtë të tanishmin ta shohim ? Për 23 vjet kemi pare dhe po shohim edhe në vitin e 24, vetëm prodhim hajdutërie me shumicë,- dhe vlerash njerëzore si mikropakicë? Tani për tani qytetërimin e shqiptarëve e kanë grabitur hajdutët!? Nesër ta shohim,po presim,prova s’ka ose ka aq sa sejcili ta ndjejë vehten pesimist? Rrembimi i pushtetit ekonomik nga hajdutet nuk më krijon shumë shpresa se në pazarin politik këta nuk do të jenë fitimtarët? Keta kanë para,njerëzit me vlera nuk kanë para,- dhe kjo…më duket se zgjidh dhe ekuacionin politik për te ardhmen e Shqipërisë dhe te shqiptarëve? Qofsha i gabuar dhe dua të jem i tillë sepse nuk dua që unë dhe bashkekombësit e mij të mos gëzojnë liri e progres? Tung!

   Reply to this comment
  • Pellazgu August 1, 08:28

   @Vezhguesi

   Mos vazhdo më o Vezhguesi trapit, se mjaft e shpalose budallallëkun dhe qelbësirllëkun enverist që ke në shpirt. Sa i “mençur” dhe i “drejtë” që je more Vezhguesi i leshit. Nuk e dinim që “më mirë të ishin dyqanet bosh,- p.sh. dyqani i mishit, ku i vetmi mish ishte ai i shitëses, ai i miut kockë e lëkurë dhe ai i prindit që s’kish me ç’farë t’i ushqente fëmijët dhe hynte në të, duke e gënjyer mendja se mund të kishte fat e merrte ndonjë kile mish qeni, që s’dihet se nga e kishin blerë çakejtë katundarë (si ty) të Enver Hale Hoxhës (nuk shkruajta Halil, se Halilit ia kishte dredhur Ane kurva dhe Dylberin Tonë e kishte zënë me bimbashin e Gjirokastrës,) – sesa sot që janë të mbushur me gjithë të mirat e natyrës, por që zotrote o koqe enveriste nuk e dike se ç’ha”!!!!!!!!!!
   A bën vetë, se je gomar dhe kujton që me këtë propagandë bythe mund të mashtrosh të tjerët, apo je vërtet oficer enverist RR.K????!!!!

   Reply to this comment
  • petrit August 1, 10:00

   Duket se shoku E.H. te ka ngacmuar atje ku te djeg o shoku vezhgues.
   “Ishim me mire kur ishim me keq” eshte fillozofia e njerezve te deshtuar qe nga pa aftesite apo nga nga e kaluara e piste, e shohin boten se prapthi duke vleresuar me nostalgji nje kohe qe nuk perseritet me pasi bota ecen vetem perpara e jo mbrapshte.
   Me keto marezira qe shkruan ketu o vezhgues, eshte njelloj sikur te dilte sot nje zezak ne SHBA e te thoshte se ishim mire kur ishim keq si skllever.
   Ose ke qene pjese e KuKlus Klanit komunist, ose je shndruar thjesht ne nje kavie e deformuar e skllavit..
   Ky “pellumbi” komunist me poshte, e ka gjetur arsyen e se keqes :
   Sipas tij fajin e paskej pasur “lufta e ftohte” qe miliardat ne vend qe ti perdorte qoftelargu per ngritjen e mirqenjes se popullit, i harxhoi per te mbushur me bunkere Shqiperine per te ruajtur b…. e tij.
   Vetem qorrat e ish kriminelat mund te pretendojne sot se Shqiperia ka shkuar me keq e kjo jo vetem per ndryshimet e medha ne nivelin e jeteses, por edhe ne lirite e te drejtat njerezore qe kane ndryshuar tashme krejtesisht.
   Ata qe e kane perjetuar kohen e diktatures, e dijne shume mire se krimi ordiner e vjedhja ishin masive, por ndryshimi eshte se keto thuheshin ne popull e jo ne media. Ne popull thuhej me ironi : “Shtet i pasur paskemi qene, vidh e ska te mbaruar” apo “kjo qeveri ben sikur paguan e ne bejme sikur punojme”. Qeveria diktatoriale e dy tre gazeta te saj apo TVSH, flisnin vetem per “krimin politik” e nuk guxonte askush qe te fliste per krime ordinere se akuzohej per krim politik.
   A do te guxonte ndonje gazete si Dita apo gazetari i saj E.H. qe te shprehej me ndonje shkrim se “ishim me mire kur ishim me keq” duke aluduar per kohen e Zogut ?
   Botuesi i gazetes me gjithe gazetarin e gjithe soj e sorollopin e tyre do te futeshin ne burg apo internoheshin si armiq “te partise e te popullit” per krimin e madh te agjitacion e propogandes.
   Do te ishte budallallek sigurisht qe edhe ne kushtet e nje diktature mizore, te mohonim edhe ndonje aritje qe e diktonte koha prej 5 dekadash sa zgjati kjo diktature.
   Po pikerisht kjo e vertete e hedh poshte idene e nostalgjise per te kaluaren.
   Ne historine e njerezimit, sistemet politike e shoqerore e nivelet e zhvillimit ekonomik kane evoluar gjithmone.
   Jo per Shqiperine se ne nuk e provuam asnjehere bumin ekonomik, por ka pasur edhe shtete diktatoriale qe i sollen popujve te tyre nivele te larta te mirqenjes. Por midis kesaj “te mire” dhe krimit monstruoz te shkeljes se te drejtave themelore te njeriut e ndjekjeve, vrasjeve e persekutimit politik, bota demokratike ka denuar me se shumti diktaturat.
   Shkurt muhabeti, me mire te jesh i varfer e i lire, se sa te jesh i pasur e skllav e me keq akoma te jesh edhe i varfer edhe skllav sic i katandisi shqiptaret diktatura komuniste.

   Reply to this comment
  • info analitike August 1, 15:33

   “Zhvillim te pa krahasueshem mori kultura… Libri shkonte deri ne skajat me te largeta te atdheut”

   Te lutem mos ngaterro makinen e propagandes enveriste me kulturen. Pasojat e mungeses se nje formimi humanistik po i vuajme edhe sot e kesaj dite. Gjithe kjo qe jemi sot eshte produkt ia atij regjimi sepse njerezit nuk ndryshuan nga nje dite ne tjetren si per magji. Akoma ka njerez qe nuk dine abc-ne e kultures se debatit por sulen si kafshe mbi kedo nuk ndan te njejtin mendim me ta.
   Shikoje fotografine e publikuar ne kete artikull, shikoje qendren e Tiranes, shetitoren, ministrite, korpusin qendror te Universitetit. Kush i ndertoi ato? Krahasoji me ndertimet qe u bene ne kohen e diktatures qe pavaresisht se u ndertuan shume me vone nuk arriten t’i rezistojne kohes pa u shkermoqur.
   Sistemi paranoik enverist ishte i destinuar te deshtonte sepse propaganda bombarduese e sukseseve nuk mund te fshihte problemet e shumta.
   Ne ate kohe ishim kaq te mire sepse kultura e spiunllekut i bente punet nen rrogoz e kishte njerez qe perfundonin ne burg edhe pa e marre vesh arsyen pse.
   Uji i pijshem mezi ngjitej ne kat te peste, katet e para kishin gjithmone probleme me tubat e shkarkimit per shkak te “cilesise se larte” te ndertimit te pallateve.
   Vidhej edhe atehere neper fabrika, uzina duke krijuar nje lloj tregu shkembimi midis njerezve hallexhinj. E mban mend ate skecin e Fadil Hases qe mbyllet me batuten: “Dum turshi”!, ja aty pershkruhet me se miri realiteti i asaj kohe.
   Nuk po zgjatem se eshte nje teme per te cilen mund te shkruhet pa fund por thjesht desha te permendja se gjerat nuk ishin aq “te bukura” sa i pershkruan.

   Reply to this comment
   • LAZARELA August 1, 16:37

    @ATSH-ne (info analitike)

    Ne foton e publikuar duket edhe godina e ATSH-se, ku bytheulet edhe nje podgoriçan si zoteria juaj, me te vetmen merite qe hengre çorbe ne shtatembedhjete legena.

    Ne foto duket edhe Pallati i Kultures i pashkermoqur edhe sot. Ne humanet nuk dallojme Universitetin ne kete foto, ti e shikon mbase me syte qe te montuan avet tuaj malazeze pas vesheve akoma te pa shkulur.

    Shkodra nuk harron poshtersite qe i bere kur prefektoje me zagare te Berishes. Ke surrat te flasesh per kulture dialogu ti qe paftyresine e ke ves, poshtersine profesion.

    Reply to this comment
    • info analitike August 1, 17:38

     Po ti nga na dole? Nga dera e madhe e spitalit psikiatrik?
     Mos shkruaj budallalleqe se le nam ne forum.
     Lere fare se edhe historine e Tiranes e ke bere pershesh.
     Per keta si puna jote “tironcit” kane nje shprehje: “qeke ftof m’tajar”.
     Meqe nuk te rrihet pa u kruajtur me forumistet:
     “Mes rruges se Kavajes dhe asaj te Durresit, gjendej nje rrugice qe paskalonte Lidhjen e Shkrimtareve”
     “paskalonte” sic duket eshte bazuar nga nje frymezim i stilit te Rames.
     Je fantastik ne pershkrimin e Tiranes se ke bere nje pershesh nga ata te tute.
     Pastaj, si o burre i dheut harrove se ne ate rrugice ndodhej nje hotel shume i famshem ne Tirane!!!
     Nuk po merrem per pasaktesite e panumerta ne perrallat qe tregon ketu ne forum, por ky detaj me terhoqi vemendjen sepse” tironcit e vjeter” nuk do ta pershkruanin kurre keshtu.
     Mos u perpiq te mbulosh fantazite e budallalleqet e tua me nje gjuhe vulgare dhe arrogance qe qendron ne antiteze me qytetarine.
     Po vazhdove keshtu do te semuresh nga inatet qe ke grumbulluar brenda teje ndaj njerezve te ndryshem qe te kundervihen per te frenuar vjelljet e herepashershme te vrerit.
     Po Frank Shkreli cfare te paska bere qe po ia ze emrin ne goje, apo kjo vjen nga ai “savoir faire” qe te mesonin ne shkollen e partise per t’u perballur me armiqte e popullit!

     Reply to this comment
    • info analitike August 1, 17:49

     qe te mesosh pak me teper nga perrallat e xhaxhit Enver:
     http://gazeta-nacional.com/?p=8694

     Reply to this comment
    • LAZARELA August 1, 21:24

     MIKUT TE PEPELLUGOVSKIT

     Kultura ne pedagogjikun dy vjeçar ku u brumose, te rrjedh nga veshet edhe pas nje dushi me varikine, aq me teper per “njohjen e thelle” qe paske per Tironen, edhe pse me te gjithe arkivin e ATSH-se ne dispozicion. Nuk ka me te ndyre se nje podgoriçan kur fryhet bythesh nga te tjere te sojit te vet, si Shkreli e Biberaj.

     Nuk dua te te them mendimin qe ka per ty Pepellugovski i Maqedonise. Ai hoteli (hotel dipllomati) shkarkonte halene ne rrugicen paskaluese te Lidhjes se Artisteve dhe Vrasesve te Poeteve, e hyrjen e kishte ne rrugen e Durresit. Do kisha shume deshire te te quaja “gomar” po meqe nje fare Denis ([email protected] hotmail.co.uk) nga Anglia shkruan me kete nik ne Revisten Klan, me mjafton veteprezantimi qe i beni rraces se ndyre qe i perkisni, duke filluar nga ai hajduti i thesarit te Postes se Durresit… ish prefekt ne kohen e Zogut, si qelbnaltesia qe te karakterizon.

     Çepanioti qe te ka marre nen bythe, kur te digjet nga mutnxehtesia qe i provokon do jete teper vone, nuk do kete mundesine te pendohet. Ke pushuar edhe plot 15 punonjese sapo vure surratin ne ate karrige, se te duhen parate per poshtersite qe ke bere e ben ne jeten tende prej kodoshi malazez e antishqiptar.

     Reply to this comment
     • info analitike August 2, 09:29

      Sa keq te ka bere emigrimi ty , te ka hequr fare trurin!
      Ndonese kane kaluar vite nuk ke hequr dore nga zakoni i vjeter i “komunisteve”, ai i shpifjes dhe genjeshtrave me qellim denigrimin e “armiqve te popullit”.
      Hotel Diplomati????
      Me kete budallalekun tend te fundit i ke vene vulen injorances tende edhe mbi Tiranen!
      Te shkoj jeta duke share njerezit, je bere per te ardhur keq se si je katandisur.
      Mire te ka thene “Pellazgu” meso e lexo perpara se te shkruash se nese vazhdon keshtu nxjerr zbuluar gjithe injorancen tende.

      ps. per qetesine tende shpirterore e mendore, une nuk kam te bej as me revisten Klan, as me ate personin qe citon e as me politiken ne Shqiperi por sic duket ti ke nevoje te krijosh armiq imagjinare per shfryre helmet qe ke ne shpirt.

     • AGAÇJA LOPESHERUESE August 2, 11:39

      KE QENE DHE DO VDESESH CMIREZI

      Ne emigrim quan transferimin tim nga Lezha ne Vlore, ke nevoje per dush me shurre çengijesh, sepse edhe Hysa i shkolles se Koplikut u pushua nga puna per infektimin masiv te nxenesve me morra (nga tuajat e te tijat). E keni si rrace bastardhesh malezeze qe jeni, te bytheshiteni kodosheve me te fundit.
      Andaj vazhdo me emigrimet e mia, po troket edhe ora qe aq shume te frikeson per poshtersite qe ke bere e ben.
      Krekosu edhe pak me ate mute fryrjen nga brenda qe te mban ne sevda.
      Nuk kisha dyshim qe je i njejti muteces si Agaçja e Kalifit te Tiranes. PUSHT.

     • info analitike August 2, 12:54

      A ha ti ke marre per tangenten e ketu vazhdo vete me delirime se nuk te ndjek me.
      Gjej nje psikanalist te mire se me te vertete ke shume nevoje.

    • HYSA NGA PODGORICA August 2, 17:12

     RE SI TRAP NE RRJETE

     Sa ke nevoje (edhe per ta ngrene) te rritesh se ke ngelur trap, si shurrani i tyt’eti, qe bezdiste gjithe maloket e Pultit e te Grudes se Re, se ne Vrake ja zmadhuan te dalmen kur provoi te te nxirrte pas shtate muaj kapslleku (je shtatanik). Imagjino qe te perdor @-mailet dhe nick namet e emrat e te tjereve, ne çfare dileme mund te te fus. Nuk dua te qendrosh ne koshiencen e LSI-se te ciles ju lidhe pas brekbythjeve.
     Kam nje torte te mrekullueshme per ty para se te ti tregoj kallamat e Xhuxhes.

     Reply to this comment
 5. Pellazgu July 31, 22:25

  @ AGAÇJA SHURRËPRODHUESE JOZEFINA TOPALLOVIÇI GUSHI BESIANA CAKJA E KAUT VAKU

  Mirë lopë në menopauzë biologjike e mendore, por qenke edhe qorre. E vetmja lulishte në atë fotografi është ajo pas sumës së kalit të Gjergjit, ku xhaxhi fotografi u bënte fotografi tiranasve, ndërkohë që për prindërit e tu katundarët, që në Tiranë kishin ardhur (ishin sjellë) me porosi të Dylberit për të përndjekur dhe masakruar inteligjencien, ajo lulishte ishte vendi ku punonin së bashku me fotografët agjentë të sigurimit (që çdo fotografi e çonin më parë tek godinat e krimit ku punonte qelbësira yt atë me katundarët e tjerë katilë. Ti moj shurrane e njeh Tiranën vetëm nga ndonjë sekuence e retushuar filmash të të pjerdhurit realizëm socialist, përderisa nuk arrin të dallosh se në atë foto bashkia e vjetër e Tiranës është në këmbë dhe përpara saj shtrihet i zbrazët dhe pa asnjë fije bari në të Sheshi Skënderbej, në anë të të cilit ende nuk është shembur qisha ortodokse, në vend të së cilës më pas do të ngrihej ndërtesa e shpifur e 15-katëshit.
  Të kam thënë: shkruaj më pak dhe më lexo më shumë që të kulturohesh e të mos vijosh të bësh figurën e lopës shurrane, por ti vazhdon me kokëfortësinë e dybrirëshes cicëmadhe që mbush kovat me qumësht (Mos të të gënjejë mendja, se ti vetëm me shurrë mund t’i mbushësh.)

  Reply to this comment
  • Arben August 1, 07:18

   Pellazg, c’ja bere mire !

   Reply to this comment
  • AGAÇJA LOPESHERUESE August 1, 08:34

   SEKSERJA E EMRAVE TE TIRONES

   U gjenda rastesisht ate dite tek zyra e rregjistrimit ne maternitetin e Tirones. Sapo kisha zbritur nga treni çek qe me solli nga Vora, ku veja here pas here per te inspektuar nje mushke albine, e vetme ne sojin e saj, qe nuk i ndahej Ramizit edhe kur flinte pas jerevise se te vetmit dervish te zones, mulla Agaçina nga Maqellara.

   Kishte kerçitur dajaku i shtete pale qejfeve mes tre barnavekmbajtesve nga Mulleti, grindeshin per atesine e nje te sapolinduri. Bushtra qe e dinte mire kush e kish lene me barre gjysme e vdekur gajasej me sekseren e emrave, ndersa kerkonte nje emer per kelyshin bastardh vetem nenteqind gramesh.

   Nga nje thes prej lini nxirte rrypeza letrash me emra per te zgjedhur deri sa perleshja mes mulletareve gati e vuri ne mes. Iku sa hap e mbyll syte, duke lene pa emer bastardhin e sapo pjerdhur.

   “Dhe ndernekohe” (Edi Rama – veprat shqipe v.2 -2014) kish mberritur policia per te ndare sherrin. Me zuri syri nje nga rrypezat e letrave me emra te sekseres, e mora dhe me nje gjest natyral ja dhashe bushtres pa burre te mbetur pa emer per kelyshin nenteqindgramor.

   Edhe sot e kujtoj ate emer qe shkaktoi lufte ne maternitetin e Tirones, ate dite vjeshte me shi e bubullima: ai u quajt ARBEN (pyet bushtren tet’eme per kete histori se do ngelesh goje hapur per jete).

   Reply to this comment
 6. AGAÇJA LOPESHERUESE August 1, 00:36

  MES SHALEVE TE KALIFIT

  …ke veshtiresi te shohesh, mes kruarjesh me thonjte e paprere qe nga Belle Époque te nen urave te Senes edhe pse nipi i Frank Shkrelit, qe ha “paçamur me zhigla derri” kur e ndalin te Rrasa e Gabelit ne Shkoder, ne intervalin mes bojekuqimit te mureve te bordelit ku prostituohesh dhe rrefimit te Tirones se viteve kur ishe ne topet e ndonje berberi arab te Sahares, duket se nuk je vetem ne kuren e urdheruar nga Gjin Gjoni me TOS.

  Pas Bashkise se vjeter te Tirones duket fare mire nje nga bredhat gjigante qe rrethonin halene pas saj. Vetem nje çerek veterinari mund ti veje ne ndonje cep te trurit qe i ka shpetuar avullimit, idea qe Bulevardi Deshmoret e Kombit fillonte nga Bashkia. Tek ato pemet qe shihen ne te djathte, ulej jot’eme per te pritur autobuzin per tek 21-shi e Muhamet Gjollesha e babushit kontrabandist ilaçesh te gangsterit Tahiri, e here pas here ferkohej pas Termometrit te Madh te Tirones.

  Menjehere pas halese ku kryepastruese ishte gjyshja e tyt’eti, furnizonte me llalle e boze Demneret e Tirones, ajo tezja topalle qe se njohe kurre. Pak me tutje ishte kafeja dhe ndalesa e stacionit te Laprakes, me Torren “çun tirone” si kalifi yt , bjond i oksigjenuar ne kerkim te klienteve per llustraxhinjte e Tirones, per njerin nga te cilet, legjendat metropolitane tregonin se ishte babai i Bruno Vespes qe te pompoi kur erdhi se fundmi ne Tirone.

  Mes rruges se Kavajes dhe asaj te Durresit, gjendej nje rrugice qe paskalonte Lidhjen e Shkrimtareve. Ishte ajoe preferuara e Kadarese kur kthehej per ne shtepi. Sapo e shihnin evgjitet llustraxhinj, po edhe taksistet mbyllnin dyert, se nuk i paguante kurre.

  Kaq per kete here, frankshkreliani nuk di te te tregoje edhe ku shurronte jot’eme pas boshatisjeve te topeve te panumurta te Surrelasve e Babruneve qe epshuante e deshperuar ne kerkim te arabit qe i ngeli ne dore.

  Reply to this comment
 7. Ali Asllani August 1, 08:43

  Kryetari i Bashkise se Vlores shkruante dikur: “Erdhi koha e maskarenjeve”.

  Reply to this comment
 8. Naci August 1, 09:28

  Keq a mire sdi ca me te thane….po na ma mire po ham….qeverit sa shpejt po nderrohen….ne as kem as na marohen….rrofte shkodra.

  Reply to this comment
 9. VEZHGUESI August 1, 12:20

  Pellazgut .
  Te falenderoj qe paske lexuar komentin tim,e kjo tregon se ditke te lexosh.
  Edhe une e lexova komentin tuaj ,si kunderpergjigje te komentit tim,po me keqardhje te them se e meritoke emrin “pellazg” Nuk ke asnje kundershtim me fakte ,por ke cuar nga goja nje fjalor qe edhe pellazget e kohes se tyre nuk besoj se e perdornin. Fjalori yt eshte mjeran,me fjale te mesuara permendesh nga urrejtesit e shpifesit e atij regjimi. Une nuk kam ofenduar njeri,po kam dhen mendimet e mia ,per te cilat isha I bindur se nuk do pelqeheshin nga njerez si puna juaj,po faktet jane fakte te pa mohueshme . Nuk ma merr mendja te jesh I moshes se anise qe te dish se me ke e lindi Enverin,,,,, ndaj thash qe ke mesuar permendesh vetem disa shpreje te cilat nuk te nderojne ,po te ulin vlerat si njeri. Edhe njehere te faleminderit per kundra komentin ,po ato qe shkruhen nuk me takojne mua,po ndonje tjetri qe I ka ne mendje dhe I perdor per te treguar kulturen e tij.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 1, 18:53

   @Vezhguesit Rr.K.

   Nuk ka fjalor më të ndyrë se ai budallallëk që ke shpalosur skajshëm në komentin tënd. Ti fyen një komb me maskarallëqet që shkruan. Vetë fakti që t’u bëka bonë për një buçe ordinere si “gruaja” e Nexhmies, tregon se ç’mut krimineli je. Kundër budallallëkut nuk ka prova o WC komuniste. Keni kurajë e flisni pas asaj çka i keni bërë këtij vendi e këtij populli, o farë e keqe.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*