Basha për Tiranën dhe ”Tirona” e Lulit

Eugen Vasili January 27, 2014 19:27

Basha për Tiranën dhe ”Tirona” e Lulit

Pothuaj është lënë mënjanë deri në harresë fakti që Lulzim Basha është kreu i Bashkisë së Tiranës, kjo edhe për faktin se marrja e kryeqytetit prej tij në zgjedhjet e tre viteve më parë, ishte ndër shfaqjet më të shëmtuara e më të trukuara berishiste, në një palë zgjedhje spektakolare, ku pas përdorimit të të gjithë formave të mundshme për ta marrë Tiranën më vota, prapseprap nuk e mori dot, duke thirrur në ndihmë dyshën e famshme Tomë-Sashenkë, të hyrë tashmë në histori si dy gjygjtarë (qyqarë në një tjetër variant etiketues), që i dhuruan Lulit në tavolinë, atë që nuk e mori dot në sheshin e burrave.

Por është Tirona, ajo që po i kujton Bashës, se nuk paska qenë për të, siç nuk ka qenë dhe për shumë punë të tjera. Në një shkrim kushtuar gjendjes katastrofale të klubit të madh shqiptar, ‘SK Tirana’ ose ndryshe ‘Tirona’, gazetari Ben Andoni, është rrekur të zbulojë rrënjët e rënies së bardhëbluve, që sipas parashikimeve, këtë sezon do cekin fundin e humnerës, që është rënia nga kategoria superiore.

Duke nisur dhe nga reagimi me protestë e tifozerisë së ekipit, Andoni i ka kushtuar një shkrim në Java gjendjes kapitulluese të Tironës, ku pothuajse çdo i prononcuar i atyshëm ndër emrat e mëdhenj të Tironës e të fubollit shqiptar, e kanë drejtuar gishtin e përgjegjësitë tek Basha, si i paaftë për të krijuar një skemë mirëmenaxhuese të klubit. Por tej këtij preçedenti, a ka arritur ai në tre vjet, të afirmojë veten si një administrator i aftë i kryeqytetit?! Si kurorë suksesi, ai ka paravendosur në kokë ndërtimin e një Trami, si dhe zgjerimin e Bulevardit Zogu i Parë, ku kjo e dyta është shoqëruar dhe me reaksionin e ashpër të banorëve të shpronësuar. Janë vepra të mëdha, sigurisht, e me plot kokëçarje, aq sa jo patjetër do ngarkohej me faj nëse nuk do arrinte t`i bënte realitet. Por në rastin e Tironës, nuk mundet kursesi të ketë justifikim. Do mjaftonte aty dhe vetëm aty të tregonte se mundet ta bëjë kryetarin e Bashkisë, krejt pa Berishën si cimbicës në çdo rrethanë e situatë e që ja jep të gatshme në tepsi, gjithë ç`ka nuk arrin t`i fitojë vetë në jetë.

 

Eugen Vasili January 27, 2014 19:27
Komento

11 Komente

 1. nasruddin January 27, 11:25

  “KARREMI” I SALIUT LULZIM BASHA VLEN VETEM PER TE MASHTRUAR PESHQ

  Bile edhe kur Saliu e caktoi si minister te transporteve per te vjedhur fondet publike ne rrugen Durres-Kukes, ky debil dhe dallkauk nuk e morri vesh qe me shume e vodhen vartesit e tij sesa ai vete shtetin shqyptar ne kete afere te piset korruptive.

  Thjesht jashte proteksioneve te Sali Berishes ky “KARREM” politik eshte nje HIC qe nukja vlen as ta komentosh.

  Reply to this comment
 2. Horri i Bulevardit January 27, 12:03

  Si nje ish tifoz i vjeter i ekipit te 17 nentorit, protestoj per shkaterrimin qe ky kryebashkiak, i ka bere nje prej ekipeve elitare te futbollit shqiptar.
  Protestoj edhe per shkaterrimin qe ju be ekipit te Dinamos e Partizanit, ashtu sic duhet urgjentisht, te ringrihet ekipi teper simpatik i Shkendise.
  Sporti eshte ne fundin e tij, basketbolli, volejbolli, atletika e qitja, sporte qe mbushmin stadiumet.
  Nuk eshte koha te qajme, por eshte koha qe specialistet e sporteve te ndryshme, ta marrin situaten ne dore, duke hequr dore nga politika bastarde.
  Nuk jam kunder Kukesit apo Lacit apo dhe disa ekipe futbolli te ardhura rishtazi ne arenen e futbollit, por degradimi i ekipeve elitare, eshte nje fatkeqsi kombetare.
  Cpune ka Lulzim Basha me ekipin e Tiranes, apo pse eshte krxebashkiak, po keshilli bashkiak, qe ka shumicen, ska asnje rol, apo jane vetem per te bete mbledhje te stergjatura.

  Reply to this comment
  • loni January 27, 23:53

   o i zgjuar,po kush ka pune per ekipin e tiranes tjeter une apo italia,apo gjermania,e leme 17 nentorin se nuk ka pune ky idhudhi yt basha,po per sportet e tjera nu ka pune ky,e leme edhe sportet e tjera te kryeqytetit,por cfare tjeter ka bere ky ketu e tre vjet si kryebashjak se ne tironsit nuk po shohim asgje te re qe kur ka ardhur ky ne kry te bashkise,,ee po preu ato rrapet disa qindra vjecar se mblithnin mishkonja prandaj dhe i futi sharrat,vitin tjeter do konkuroj perseri per kryetar bashkie me cfare fytyre do kerkoj votat ky legeni,apo me punet qe ne tironsave po na del nga hundet,ky o njeri ska bere asgje per ate tironen tone te bukur,vetem ka vjedhur me te dya duart,dy here zgjodhem demokrate ne tironen tone qe te dy dolen maskarenj,i pari e mbushi me kjoska qe shurronin te gjithe rrugve,dhe ky i dyti qe beri vetem bustin e heroit tone kombetare qe vdiq ne krye te betejave kunder okupatorit te huaj fashist nazist AHMET ZOGUT,nje nga heronjte me te medhenj qe ra deshmor per atdheun,bravo luli do fitosh ne zgjedhjet e ardhshme.

   Reply to this comment
 3. TJ January 27, 12:22

  Zgjedhje e Bashes ,por edhe i Nishanit apo edhe te deputeteve te PD-se, eshte metode komuniste.Mbani mend si drejtoret qimtonin njerez servile,pa karakter, gati te shisnin bythen dhe gruan.Njelloj edhe Berisha.Z. Rama -eshte koha e reformave.Krijo shtet.Te urojme pune te mbare .

  Reply to this comment
 4. alket January 27, 12:57

  POR KUR NGELI TIRONA NE DUART E KETYRE DALLKAUTEVE KETA SKANE FAJE .FAJIN E KENI VETE QE KUR DOLET NE FUSHATE PER KETE DALLKAUKK TE GJITHE E NJIHNIT DHE PERPARA SE TA VOTONIT PREMTIMET QE JU BERI TJA MERNIT ME SHKRIM FIREM DHE VULE KETIJ NJERIU TE PA BESE –

  Reply to this comment
 5. ganiu January 27, 13:55

  Per fat te keq Tirona eshte nje nder deshtimet spektakolare te “holandezit fluturues”, mashtrues deri ne ekstrem dhe pergjegjesi kryesor per katandisjen e klubit me te titulluar dhe me te mire te historise se futbollit shqiptar ne gjendjen e mjerueshme qe eshte sot. Megjthe shpirt uroj qe Tirona te arrije te mbijetoje sepse pa te kampionati i futbollit te shqiperi nuk do te kishte kuptim megjithese jam skeptik qe ajo do t’ja arrije. Po perse more ky i gjati qe e mori bashkine me vota te vjedhura nuk ishte as edhe njehere ne gjendje qe te ofronte nje strategji per ta bere Tironen ashtu sic edhe premtoi si super ekip dhe ekip model per nga menaxhimi dhe rezultatet? Ai i ka pasur te gjitha mundesite per ta bere nje gje te tille. Une mendoj se faj ne kete mes kane edhe disa ish futbolliste qe i kane krehur bishtin Lulkes sic jane fortuzi qe e shiti tironen per minibashkine, e ka sule mema qe e shiti tironen per pd, e ka krenar alimehmeti nje i paafte dhe militant partie por edhe sharlatane te tipit agustin kola bixh balerina, perikli dhales, niko xhacka qe benin fushate me lulezimen… turp per te gjithe keta ish sportiste qe per nje karrike shiten shpirtin dhe emrin e tyre.

  Reply to this comment
 6. klodi January 27, 14:47

  ky debil antishqiptar seshte gje tjeter vec se ceri i berishes.. jo qe si ka lezet bashkia e tiranes.. po dhe partia demokratike .. se ky vetem demokrat sesht.. 23 vjet keta pseftodemokrat e mban peng shqiperine.. e shkatruan dhe e vollen.. tani po bejn teror ne mes te militanteve te tyre shpellar.. ku mundohen me ane te frikes qe perhapin ti shpetojn drejtesise.. shpresoj qe se shpejti te gjenden ne burg aty ku e kan vendin

  Reply to this comment
 7. asi January 27, 15:04

  me terorisste dhe injorante se ky ska si tha ne fevziu kame dhene 2 milion dollare pere tiranene dhe smaje pergjegjsi ku kane vajture ca doni me kure europa dhe amerika ishine dakorde qe ky vodhi votate dhe vendine ne bashki kushe pyete pere ne si populle si thoshin specialistete qe nuk ka votime te permbyse 40 mije vota para te edite po ja qe se dinine qe europa dhe amerika te fundose pa meshire de kete e bene veteme ketu ne shqiperi te presime se ka me keqe sic e hengreme me ilir kadaifine dhe ky pa elektorate dhe 18 deputete te presime se me keqe do shofime veteme qe ky venede te ngelete penge i mszhvillimite po te zhvillohete me injorance dhe skllaveri kete duane amerikanete dhe europianete dhe ashtu po behe ajo po fitone injoranca

  Reply to this comment
 8. Mondi January 27, 16:01

  KY NUK ESHTE GJE TJETER VETEM SE NJE PEDERAST HIPOKRIT ( QE I THONE NJE FJALE KOKRRA E MASHTRUSIT ).KY HAJDUT ME CIZME PASI VODHI VOTAT, MORRI TIRANEN PASTAJ I HYRI VJEDHJES SE PASURIVE TE PA TUNDSHME ME KUNATIN E TIJ ERJON ISUFIN DHE KSEKSERIN E TYRE FLORENC HOXHEN QE ESHTE NJE KOKERR DEBILI PJESTAR I GRUPIT TE HOMOVE. KY ESHTE LUL BASHA NJE HIC I KATAPULTUAR NGA BERISHA PER TE MBROJTUR VJEDHJET E BERA NGA FAMILJA E TIJ.

  Reply to this comment
 9. astrit January 28, 07:16

  Kush ja ka fajin kryeqytetasve? Basha? Berisha? Rama? Kur ata sjanw tw aftw tw mendojnw e tw reagojnw si qytetar tw kryeqytetit çfarw presin? Kur kryeqytetasit bwjnw zgjedhje sipas mendwsisw provinciale e fisnore kush ja ka fajin?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*