SHËNIM: Ç’lidhje ka Saliu me 20 shkurtin? Nuk ka qenë as në ballë të turmës as ka bërë ndonjë thirrje. Madje zyrtarisht PD e ka dënuar aktin e rrëzimit të monumentit

February 19, 2021 21:21

SHËNIM: Ç’lidhje ka Saliu me 20 shkurtin? Nuk ka qenë as në ballë të turmës as ka bërë ndonjë thirrje. Madje zyrtarisht PD e ka dënuar aktin e rrëzimit të monumentit

Çdo 20 shkurt, Berisha poston në FB video për veten. Do ta bëjë me siguri edhe këtë 20 shkurt, për të thënë që po jetojmë prapë në diktaturë e për të paralelizuar qeverisjen aktuale me figurën e ish-diktatorit, sipas stigmës së sajuar nga ai vetë për kundërshtarët politikë si bij të etërve.

20 shkurti është dita e rënies së monumentit të Enver Hoxhës. Logjike ose jo, PD mund ta trajtojë si të dojë, sipas këndvështrimit që ajo zgjedh, që është pjesë e përrallës politike, për të cilën kjo parti mendon ende se vlerësohet nga elektorati.

Por kjo broçkull është pjesë e një manipulimi që “vlente” për 10-vjeçarin e parë të pluralizmit. Sot, gara duhej të ishte me ide, me projekte, me vizione. Që mungojnë nga “të dy krahët” e këtyre 30 viteve dështim dhe rënie tragjike të imazhit dhe dinjitetit të vendit.

Ka ndryshime? Po normal që ka, jetojmë në kohë të tjera. Nuk e ka sjellë ndokush këtë kohë të re, ndokush me emër e mbiemër, por e ka sjellë inercia e gjërave, ndryshueshmëria e situtave dhe rrethanave, si dhe e mënyrës së të menduarit mbi politikën dhe realitetin.

Por përsa i përket ditës së rrëzimit të monumentit, 20 shkurtit të vitit 1991, Berisha nuk ka asnjë lidhje. Ai vetëm është parë brenda një automjeti Fiat duke kaluar në hapësirën mes turmës së irrituar e kordonit policor në mbrojtje të monumentit, gjest për të cilin nuk ka dhënë ndonjëherë sqarim.

Nuk ka qenë as në ballë të turmës as ka bërë thirrje për rrëzimin e monumentit. Madje zyrtarisht, nga PD-ja është dënuar akti i rrëzimit të monumentit dhe kjo mund të vërtetohet lehtësisht nga arkivat e kohës.

 

—–

©Copyright Gazeta DITA

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës DITA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar DITA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016

February 19, 2021 21:21
Komento

91 Komente

 1. Student i shkurtit 1991 February 13, 11:36

  Kjo që thotë artikullshkruesi është më se e vërtetë. Berisha jo vetëm që nuk ka lidhje me hedhjen e monumentit, por ka qenë kundër qysh nga dita e parë që studentët vendosën të futeshin në grevë urie. Madje, kjo gjë krijoi edhe thellimin e kotradiktave me Arben Imamin dhe Azem Hajdarin, pasi këta të fundit ishin përfaqësuesit më të spikatur të atij grupi që mbështeste studentët.
  Po ky Berisha, që fillimisht ishte kundër, kur u vendos që studentët të lënë grevën e urisë, pasi Adil Çarçani kishte firmosur vendimin për heqjen e emrit të qelbësirës Enver Hoxha nga UT, kishte zënë vend tek dera për të pritur studentët, a thua se dy një ditë më parë nuk kishte qenë kundër.

  Reply to this comment
  • Gjon.Shkoder February 13, 14:23

   Ok Kjo eshte e verteta.

   Reply to this comment
   • ardian February 13, 20:23

    Po car lidhje leshi ka psiqiku sali me 20 shkurtin zero fare kjo eshte si ti kerkosh prostetutes ceshte morali,me 20 shkurt kokrra e psiqikut sali i veshur me palltesy bridhte me fiat 131 ngjyre te verdhe apo bezhe nuk me kujtohet ekzaktesisht,fiati i komitetit te partise ku ky plere bente edhe pjese car lidhje thoni juve…

    Reply to this comment
    • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku February 13, 22:35

     Mbreti i Gamorve.

     o Sali QEN i TERBU
     s’njeh kufi o llafazan
     foltoren e bone hale,
     bythen zbulu akoma e mban.

     O Sali o skizofren
     derdellis ne parlament.
     dhe gamoret mburen me ty,
     opozita t’ka shpall mbret.

     o Sali o burre i dhjer
     nga trut e kaptines je lenu
     shan e genjen pa u ndal
     je bo dizanteri e gjall.

     O Sali te rraft tenja,
     je kurtizanja e demokracise,
     orgazma jote shum po zgjat,
     je bo VIRUSI i Shqipnis.

     Mallku qofsh o kriminel.
     per kombin je nji tragjedi
     mallku qoft tan raca jote,
     qe te vrasin ne pabesi.

     o Sali vishi PAMPERSAT,
     shko tek gruja ne shtepi,
     te te lidhi ne krevat,
     te te japi gji me pi.

     Reply to this comment
    • Mesuesi i Gjuhes February 20, 15:29

     Ti o ardian, qysh se shkruan “palltesy” eshte me mire te lexosh se sa te shkruash.

     Reply to this comment
     • studenti February 20, 16:13

      Zoti Mèsues : – Din apo nuk din, don apo nuk don Ti , emri shkruhet gjithmonè me tè madhe ! Adrian ! Nuk e dija qè Saliu i kishte bèrè dhe mèsuesit me tremujorsha si avokatèt e plepave !

     • Mesuesi i Gjuhes February 20, 17:53

      Ti o student, nuk e dike qe emri shkruhet me te vogel kur do ta stigmatizosh dike.Heu bre student!

   • Rrezimi i statujes se Enverit ishte e keqja më e vogel dhe ne te vertete pas saj nuk pati asnje te gjalle te terhequr zvarre nga kasta e kuqe February 19, 22:27

    Madje Saliu eshte pare ate dite te 20 shkurtit, te kalonte me nje Fiat te bardhe, permes sheshit Skenderbej. Ate 20 shkurt, Salihu ishte koke me koke me Ramizin, duke diskutuar se si Salihu i te shfaqej sa me i besueshem para studenteve greviste. Edhe midis grevisteve vetë, ishin njerezit e Ramizit, qe sipas skenarit, do te shfaqeshin te revoltuar, Por qe do ta pushonin greven, sapo Saliu tua kerkonte kete, gje qe ai ua kerkoi vertete. Do krijojme partine tuaj u tha studenteve te vertete greviste, por nuk u tha te verteten e madhe, qe partia po krijohej nga ish sigurimsat dhe pushteti po kalonte nga nje dore e regjimit ne doren tjeter, por te veshur tashme me nje dorashkë PD-je.

    Reply to this comment
  • mira February 14, 10:22

   Saliu eshte nje mashtrues,jeton akoma me enderr per karrike edhe ps duhet te kishte dale ne pension,ai nuk ka as nje lidhje me renjen e bustit por si mashtrues qe eshte don te pervehtesoje cdo gje,ai eshte nje dictator edhe me I keq se ENVER HOXHA,SEPSE KA QENE NXENES I TIJE,sherbetore I tije qe I shpetonte menderja perpara tije e sot na ben trimin te drejtin e gjoja I vjen keq per popullin,turp per popullin qe te bjere ne batakun e tije,jo me 20 shkurt por ne asnje rrethane e moment.

   Reply to this comment
  • Dulla February 20, 15:51

   Enver Hoxha jo vetem qe nuk u hodh e u rrexua sa qe gjalle, as ai dhe as cfare beri ai per Shqiperine, por te gjithe ata qe perpiqeshin ta shanin deri dje, kane qare me kuje ne varrimin e tij dhe kane shkruajtur vjersha pa fund. Sot pas gjithe ketyre viteve te deshtuara demokratike, kur shqiptaret nuk kane pune dhe buke, ja kane ngritur perseri monumentin duke krahasuar kohen e tij me kohen e sotme, ku populli i thjeshte vidhet, vritet, perjashtohet perdite. Jeta e njeriut qe vritet perdite tani eshte aq pa vlere sa nuk i ben pershtypje askujt.
   Shumica e shqiptareve perfitoi ne kohen e Enver Hoxhes, pakica u denua. Sot pakica sundon me para te vjedhura, shumica vuan dhe eshte e denuar.
   Kjo eshte matematike e thjeshte qe e ben cdo njeri….
   Tani gjemoni ate bronxin e bustit se Enverit i rruajtet leshte…

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku February 24, 23:23

    Shumica e shqiptareve perfitoi ne kohen e Enver Hoxhes, thua zotrote??? Cfare perfitoi shumica mer Dulla Haleja, apo tallonin dhe gishtin ne bithe?

    Reply to this comment
  • syri February 20, 18:25

   C’lidhje ka Saliu? Po Biberaj qe i vuri flaken shqiperise? Na erdhi UDB dhe FARK i Kosoves dhe na dogjen e vodhen Shqiperine! Nuk pashe Tosin perkrah tij sot! Pra Berisha nuk eshte pjese e Enver Hoxhes as Lubonja as ish ministri apo shkrimtrari! Berisha filloi nje lufte klase te re me dnihemen e Elezit! Te rojne shtremberuesit e historise!

   Reply to this comment
   • 20022021 February 20, 16:21

    He pra te gjitha jane te verteta e i gjithe brezi jone i kemi pare vete kto qe thote Thano por ai vend ka aq shume kara sa hala vojtojne pd.

    Reply to this comment
  • Ilia Toli February 21, 04:51

   Azemi bëri të pamundurën ta prishte grevën e urisë. E di se isha vetë brenda.

   Reply to this comment
 2. Besimi February 13, 11:52

  Qe jane bijte e eterve ,kjo nuk don mend o shoku ermir hoxha.
  Se cfare do te bejne me idete e tyre falas me leke,kete mund ta shpjegosh vetem ti.
  Njerezit jane lodhe me protesta,besoj se keni me pervoje nga ne.
  Une do i lutesha artikullshkruesit,qe sic ne i lexojme shkrimet ne gazeta,te paguara per cfare shkruajne,…..te lexoje dhe shkrimet tona te pa paguara.

  Reply to this comment
  • Amant February 13, 14:52

   Ne se flitet per eter le ti kerkojlme ne rradhe te pare ata tek Pedeja qe e mban veten ende si antikomuniste. Filloni listen me Saliun qe per 30 vjet u sherbeu dhe u perkujdes qe te mos na pesonte gje biroja politike. kalo pastaj te gramoz Pashko djali i ish prokurorit Josif qe me dore te hekurt çoi para plumbave e litarit ajken e inteligjences shqiptare. Pastaj beni zahmet e permendni Genc Pollon e stefanaqit kryeideologu shkencor e balalajka e sistemit. Maneci Tritan, i biri i Masar gjakatorit komunist, Genc Ruli djal i funksionarit te larte te sigurimit te shtetit, Ilir Rusmali djali i Cajupit qe perbente bllokun e axhitacionit komunist e deri tek te tjeret me prinder ish komunist. Mos haroni se ne legjistaturen e shkuar ishin 16 deputete te pedese me testerat e komunistit te Enverit. Ne se nuk e njihni historine mos merrni pergjegjsine qe te leshoni llafe si grate pa moral ne forume. Mos u beni pjese e pulitikes se komunistit me stalinist te vendeve ish socialiste, Sali viçidolit i cili u ka perdoruar politikisht e menderisht per shkak te interesave te tij e klanit qe ngarkoi Ramiz Alia per te bere “demokracine”. Ju lutem beni bilancin se sa te persekutuar ka sot ne listen e politikaneve. pa ata luhet mjaft mire loja e kungulleshkash. Mjere ata qe i besojne dhe u shkojne nga pas si delet.

   Reply to this comment
 3. LSSAH February 13, 11:56

  Berisha nuk ka lidhje me 20 shkurtin, por pyetja me e drejte do ishte ; C fare lidhje ka PS me 20 shkurtin? Sepse si trashegimtare politike e PPSH, partia e Rames nuk flet dot nje fjale per bustin e Enverit te dhjere nga qytetaret me 20 shkurt, por nxjerr fotot e Dulles ne gazetat e kontrolluara nga ata.

  Reply to this comment
  • Daja February 20, 13:29

   Ps mbase ska lidhje fare. Po rrezimi bustit u inskenu nga ramiz alia dhe saliun ne shesh e coi xhelil gjoni dhe hekuran isai o sigurimsi vjeter.

   Reply to this comment
 4. Korabi,France February 13, 12:05

  Krimineli gjithmone don te perfitoje nga veprimtaria e te tjereve.Ai me 20 shkurt ka qene i shoqeruar nga punonjesit e ish Sigurimit te Shtetit se mos i ndodhte gja.Ai duhet izoluar nga familja se i ka filluar edhe skleroza,do niset per ne shtepi e perfundon ne Paskuqan.

  Reply to this comment
 5. inf February 13, 13:13

  Po eshte e vertete eshte pare ne makinen e drejtorise se Dyte te asaj kohe e cila drejtohej nga Raqi Ftica Drejtor nen drejtor Lejadin Bardhi te dy miqte dhe shoket me te ngushte te mjekut te bllokut shetiste me urdher te Ramiz Alise berisha dhe raportonte me radio te Ramizi per situaten se si po shkonte me vone u depozitua ne ish degen e PD te zyra e tij ne katin e dyte.
  Nuk ka pas lidhje kurre ky delenxhi me renien e bustit aty kane qene çunat e Tiranes te cilet i dolen per zot Kputjes se kembeve te bustit te Diktatorit.
  Kjo eshte e verteta se si do ta beje berisha eshte pune e tij çdo gje eshte e Filmuar dhe nuk ka bir Kurve qe ti mohoje faktet.
  berisha u zemerua shume ate dite qe nuk mundi te bllokonte Rreximin e bustit te dikatorit.
  Une jam nji nga ata qe kam qene aty ate minut jane te gjitha kamerat e TVSH aty ka qene gati tre kater kamera te TVSH dhe kjo eshte fakt i pa mohushem o mjeku i shurres qe qaje tinas kur bustu Ra.
  Kjo dite i perket Popullit te Tiranes dhe askujt tjeter te tjerat jane rrena me bisht .

  Reply to this comment
  • feniks February 13, 18:56

   Akoma me mbrockullat e Berishes ju,o dallkauke???
   Enverin e rrezuan bijte e komunisteve,o kaqola e jo ju qe ju kishte futur LEPURI NE BARK!!!
   Me qe atehere paskeni qene TRIMA,po me vone e deri me sot,PSE JENI SQULLUR SI MUTI NE SHI???
   Ju pertdori Berisha dhe ju hodhi si LIMONA TE SHTRYDEHUR aq sa bete greven e urise,kishin frike shoket tuaj t’u afroheshin deri sa i VUTE FLAKEN VETES!!!
   Per 23 vjet asnje nga ju nuk u be minister,asnje nuk ka sot deputet etj!!!
   Shumica e juaj jetojne ne MJERIM se i sherbyet SERBIT TRADHETAR Sali Berisha!!!
   Krijuat gjoja “SHOQATAT ANTIKOMUNISTE”,por ato ju deshen vetem Berishes e jo juve!!!
   PLEHRA KENI QENE E PLEHRA DO MBETENI!!!

   Reply to this comment
   • Koz Dynjaja February 13, 23:16

    – E ke fjalen per Mehmet Shehun,poliagjent ,Kadri Hazbiun, Beqir Ballukun, Koci Xoxen, e gjithe pasardhesit politik te tyre ????!!!!
    Numerikisht komunistet te burgosur nga komunistet ,pra nga shoket e tyre jane shumica e te denuarve -apo nuk e di???
    E di ti kush ka qene grupi hetimor kunder Fecor Shehut ???A lexon Dosier te gazetes Dita apo jo???E di ti se jane denuar mbi 400 kuadro ushtarake me grupin e Beqirit e Petrit Dumes ????
    -Po mund te thuhet qe nese Edi Rama i qendron fjales se tij ne 1991-92 dhe Ilir Meta i qendron qellimit te protestave te Dhjetorit 90 ku eshte pjesemarres aktiv atehere ato duhet te dalin me 20 Shkurt ne Proteste perkujtimore dhe mos te lene Berishen por te mbajne ato parullen “poshte diktatura “……tung

    Reply to this comment
  • Daja February 20, 13:31

   Ne makine saliu ishte me xhelil bej gjonit. Pse andi bushati e gim nesho jane sot me saliun. Dhe ndoje delfin xheles ne ps.

   Reply to this comment
 6. nasruddin February 13, 13:39

  20 SHKURTI ESHTE DITA ME E SHENUAR NE HISTORINE E SHQYPNISE DHE ANTIPODI I 29 NENTORIT TE ZI.

  Kjo dite eshte e bekuar nga Zoti, sepse u ktheu besimin shqyptareve dhe u hapi syte per nje Bote tjeter te ndryshme nga FERRI enverist.

  Sali Berisha nuk ka si te kete gje te perbashket me kete date sepse ai ishte PJELLA e Partise se Punes dhe Mik i familjes Hoxha. Sali Berisha u zgjodh nga Ramzi dhe Nexhmija qe mileti te mos i masakronte si Causheskun ne Rumani dhe kete detyre enveristi fanatik Sali Berisha e kreu me se miri duke u maskuar me lekure dele si demokrat dhe duke e mbushur PD-ne e tij me spiune te Sigurimit te Shtetit.

  Reply to this comment
  • Student i shkurtit 1991 February 13, 13:57

   Shyqyr që fole njëherë drejt o Nastradin Aga!

   Reply to this comment
   • nasruddin February 13, 15:07

    Gjate gjithe kohes dhe jetes se tij, nastradini ka folur drejt dhe pa dorashka. Ka pasur shume nga ata qe e kane kuptuar, por ka pasur edhe shume oponente dhe zemerake qe jane terrbuar nga te VERTETAT e nastradinit. Kjo eshte e kuptueshme qe rrjedh nga fakti se Koha e Qepes e Enver Hoxhes akoma vazhdon te veproje ne mendjet tona, por edhe me zullumet dhe zullumqaret e saj te implementuar ne poltike me qelllime perfitimi, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit si ASKUND ne Bote, per fatin e keq te popullit shqyptar. Sa me shpejte ta kuptojme ne kete te VERTETE aq me shpejt do te renditemi si nje popull normal ne BE dhe Bote.

    Reply to this comment
  • shqiptar February 14, 11:18

   Kaqol paske met hala OOOOOO NASTRADIN se si ke vone dhe emrin qeke,e kthe nga te vije.Po pse o loqe qe duhet te dish historine ne rradhe te pare e dinte kush ne 1944 se si do te vepronte Enver Hoxha qe na shake ti 29 NENTORIN ?
   Une qe te jap pergjigje kam humbur dy gjyshet e mi ne ate lufte prandaj ste lejoj qe tipa si ti e te llojit tend te luajne me gjakun e atyre.Jeni te politizuar si dhe me keq se vete pseudopolitikanet te kujt krahu qofshin dhe se kuptoni qe vetem ju kane zene syte e ju shpelajne trurin (ne qofte se keni) DHE asgje tjeter:RRACE IDIOTESH

   Reply to this comment
 7. Horri i Bulevardit February 13, 14:20

  Per lidhjen e Berishes me 20 shkurtin, do ti lutesha redaktoreve dhe kryeredaktorit te gazetes DITA, te na nxjerrin nje foto te asaj dite te stuhishme, ku Saliu, tregohet qarte se ishte ne anen e kundert te demonstruesve, pjese e se ciles isha edhe une.
  Sali Berisha ne ate dite, eshte fotografuar brenda nje makine te tipit FIAT, ne vendin e pare te pasagjerit, kjo veture ishte nje automjet i ish sigurimit te shtetit komunist.
  Kjo foto eshte edhe film, ne kamera film qe e kane dhe TV, ne Shqiperi.
  Kjo eshte lidhja e ish komunistit, ish sekretarit te partise, ish spiunit te sigurimit, ish denoncuesit dhe deshmitarit te viktimave te shtetit komunist, Sali Plehr Berisha.

  Reply to this comment
  • inf February 13, 15:11

   eshte e vertete e kam pa dhe un FIATI i perket drejtorise se DYTE e cila mbronte personalitet e asaj kohe kjo eshte fakte e permenda dhe ke shkrimi me pare .

   Reply to this comment
  • ardian February 14, 00:40

   o Horr ishte FIAT 131 SUPERMIRAFIORI me benzine ngjyra e verdhe o bezh nuk me kujtohet me ekzaktesi po e di qe ka qene e komitetit te partise ku psiqiku sali ka qene sekretare,eshte neper arkiva e ka dhe ai sme kujtohet emri drejton emisionin xhungel,po pse nuk i hap bthq sali dosjet se e dine shume mire se eshte i zhytur ne mut deri ne gryke….

   Reply to this comment
   • X February 22, 09:39

    Fiati ishte 131 Mirafiori. Ne fillim te vitit 1990 Sigurimi shqiptar i perfaqesuar nga Lorenc Nenshati me ndermjetesine e camorra-s napoletane Michele Zaza-s dora vete beri pazar me dr. Di Lorenzo_n perfaqesues i admiral Fluvios shef legjendar i SISMI-t per ti liruar familen Popa qe te shkonon ne Itali ne kembim moren nder te tjera nja 30 cope Fiat Mirafiori (131) dhe Supermirafiori (132) te perdorur. Shumoca i kaloi ne inventar Sigurimit dhe zevensesoi Polski Fiat mbi 10 vjecare qe kishte Sigurimi. Vetem 2 nga Fiat€et 131 ishin ngjyre bezhe. Njerin e mori kryetari i deges puneve te brendshme Durres Adriatik Muka dhe tjetri i shkoi deejtorise se ruajtjes se udheheqjes te Sigurimit. Definitivisht Fiati 131 o 20 shkurtit, me te cilin kaloi nepe shesh z. Berisha ishte inventar i Sigurimit te Shtetit. Si e qysh z. Berisha perdorte nje makine te tille per tu zhvendosur ne Tirane nuk ka shume rendesi. Faktet jane thjesht kokeforte!!!!

    Reply to this comment
 8. shpendi February 13, 15:10

  Berishes i ka ngele keq ora. Them keq, se edhe nje ore e ngecur, nje here ne dite tregon kohen ekzakte. Ora e Berishes eshte pa shigjeta, pa tregues. Berisha ka shtere. Thesi politik i Berishes eshte boshatise. Kultura politike e Berishes ka qene “para partizane”, greva demonstrata, rremuje, vrasje, djegie, shkaterrime, vrisni, rrezoni “qe te ngrihem une”. Deri me 1991, ai ishte nje zhapik qe zvarritej ne oborrin e kuq. Ndodhi permbysja. Berisha ndolli rrebeshin dhe krijoi situaten permbytese. Ne permbytje, ata qe dine not, mbyten nga ata qe s’dine not . Pra, Berisha doli si nje aksident e rast rrethane historike. Nuk mund te themi se aksidenti apo rasti Berisha nuk i sherbeu nje domosdoshmerie hitorike. Tani, vete koha e shvleresoi Berishen dhe kerkon domosdoshmeri te reja. Berisha e kupton kete, nuk don ta pranoje dhe behet qesharak, kalon ne kundrakohe. Hidhet 23-vite pas, por atje nuk gjen as bustin e Hoxhes, as te zemeruarit e atehershem, as Ramiz Aline, icili kishte vetem kater dite buke per popullin e ti dorezoje pushtetin, siç ndodhi ne v.1992. Troç, kohen as mund ta ndryshojme, as mund ta spostojme. Qe nje kohe e Esat Pashes, qe nje kohe e Zogut, qe nje kohe e Hoxhes dhe qe nje kohe e Sali Berishes. Te gjithe kane patur nje fillim dhe nje fund. Berisha, nga zvarranik oborri, u ngjit ne majen me te larte, deshi edhe te fluturunte dhe…i fluturoi mendja e ra nalt e poshte. Nuk don ta besoje, inshallah jam ne ender-,thote- dhe enderron vitet ’91-92.

  Reply to this comment
 9. xhino February 13, 15:11

  atehere me kete rast motoja e grumbullimit me 20 shkurt te jete -Qelbesira ne litar- per te izoluar dhe denuar Diktatorin e fundit ne Shqiperi SALI babane dhe 40 ajdutet

  Reply to this comment
 10. koco February 13, 17:19

  Po 20 shkurti duhet te jete nje proteste mbare popullore , per te shprehur zhgenjimin dhe denuar e nenshkuar Tiranin SAli qen Djallin , Ky katil i cili ben sjellesin e demokracise dhe shteti e te drejtes e te ligjit , ky kriminel intrigant i pa skrupullt , kujton se me keto veprime djallezore kujton te shitet per Shenjt ky Monster i te gjitha koherave .

  Reply to this comment
 11. ODINI February 13, 17:49

  Kush trembet ne 20 shkurt? Trashegimnia politike e PPSH sot ka pushtetin. Keshtu si e ka nisur do sjelle fukarallekun e 20 shkurtit 1991. Kush po kerkon te reabilitoje mostren diktator Hoxha sot? Ata qe per histori duan perrallat e Paskal Milos me kopjim te historise se PPSH qe Enveri e nderronte cdo 5 vjet sipas grupeve armiqesore qe shpikte. Kush qau me shume me 20 shkurt 1991? Gramoz Ruci dhe vullnetaret e tjere te Enverit, sot kryetar grupi i PS.

  Reply to this comment
 12. MARKO February 13, 18:34

  Me 20 SHKURTIN Berishen e lidh, shetitja me varken e Enver Hoxhes, me femijet e tij, natyrisht se bashku me Sllobodanken Liri, ne Drilon Pogradec.

  Reply to this comment
 13. feniks February 13, 19:01

  Kujtuat se fituat gje me 20 shkurt,o budallenj fatkeqe???
  Gishtin ne SUME fituat,se per te tjerat u moren vete Sali Berisha me pasdronet e tij SERBE te UDB-se!!!
  KRAHASOJENI SHQIPERINE SOT ME ATE TE 24 VJETEVE ME PARE dhe do konkludoni se populli shqiptar jeton ne MJERIM TE PLOTE!!!
  Papunesia,krimi dhe korrupsioni po e gerryejne shtetin,ndaj QEPNI LLAPEN se Shqiperine Berisha ua shiti te huajve!!!

  Reply to this comment
 14. Hyseni February 13, 19:50

  20 Shkurtin duhet ta festojme me buje e tamtame, sepse rrezuam nje bust dhe bashke me te edhe nje shtet, qe u ndertua me djersen e prinderve tane dhe tonen njekohesisht…Si vijues te se njejtes udhe realizuam po ate çka shkruhet ne kengen e proletareve, “Internacionalen”, se:”Mbi germallat e botes se vjeter do te ndertojme boten e re…”. Asgje nuk ndertohet mbi germalla, vetem mbi themele…Themelet e shtetit i kishim, duhej vetem te rindertonim “boten tone”, pas rrenimit te atij busti dhe jo te rrenonim veteveten duke djegur e shkateruar shkollat, spitalet, uzinat, kombinatet etj, etj, e sot endemi udheve te botes per pune e buke…”Roma nuk lindi ne nje dite”, andaj edhe Shqiperija jone nuk mundej te linde ne nje dite me 20 Shkurt 1991…Ajo dite duhet te ishte ndarja me ate pjese te se keqes qe jetuam ne 45 vite diktature, dhe jo rrenimi i vetvetes…”Kur te vine mente nuk ti hane as qente”, thote nje fjale e te urtit popull…Ata qe na kritikonin kur lexonim libra te ndaluar, kur degjonim muzike te huaj, kur visheshim jashte standarteve te kohes, kur shprehnim ndonje mospajtim me ate çka shihnim dhe jetonim, apo na denonconin ne polici apo ne sigurim per keto gjera, PERFTUAN dhe u PASURUAN nga PAPJEKURIA dhe NXITIMI i veprimeve tona…Jane po ata qe per te fshehur bemat e tyre na therrasin te ridalim ne rruge e te bejme po ato mbroçkulla qe beme 23 vite me pare…Para se ta varnin nazistet çeku i famshem Julius Fuçik leshoj thirrjen epokale: “Popuj ju kam dashur, jini vigjilente…”.

  Reply to this comment
 15. Jozi February 13, 20:32

  Pse ja hidhni mundin posht ja zek ju qoft po bebelinat kush ja nderoj Enverit popull mosmirnjohes

  Reply to this comment
 16. Dukati February 13, 20:38

  Kjo video tregon kush e rrexoj bustin e Enverit. http://www.youtube.com/watch?v=WCQjZtU-iww

  Reply to this comment
 17. Ura e Bunes February 13, 20:58

  Akoma me perrallen e tanishme të Berishes se e rrezoi populli Monumentin? Po ne Kucove kush e rrezoi Stalinin! Pse me beni të shkruaj ato qe pjerdhanake ne tru per kete ceshtje, bejne sikur nuk i dine?

  Saliu dhe Azemi sipas ketij të fundit, nje natë me pare ishin tek Alia, ku ishin të thirrur…Azemi ka deklaruar ne rreth të ngushte ku kam qënë prezent se:”Kallami i gjatë i Ramizit, me ka cu pa e dijte mirë ky po shkojsha dhe vetem pranë Shtepise se Alise ma ka tregu qe na kerkonte ndihme Alia!As ai nuk dinte gje per ndihmen!
  Kena shku dhe jena taku dhe Ramizi ka thanun se partia i hoqi bustet e Stalinit(ishte hequr ai i madhi ne Kucove me makine) por nuk na besojne dhe duhet me gjet zgjidhje dhe per monumentin e Enverit, Si mendon ti,Sali, iu drejtua. Kallami i gjatë nuk foli por kuptova se nuk ishte dakort. Fola unë”E heqim Shoku( skisha si me i thane ndrysh)Ramiz po si me e hek
  E di partia! Bejme nje proteste të madhe! Masat i kena ne, ju njerzit! Une thash e heqim qe neser, kjo është e verteta dhe Ramizi foli me Xhelil Gjonin! I dha porosi per neser nga mesdita! Une i thash se duheshin hjek bullonat, dadot se nuk mujtet me ra! I marrim ne masat tha Ramizi dhe ketu Kallami i gjatë ka nderhy duke thane se ” si do e presin komunistet ne Baze?Ramizi i rrahu krahet dhe tha duhet ta bejme…” Kena hik.

  Kam Taku Arben Imamin dhe ja thash se duhet të bajme neser proteste ne sheshin Skenderbej! Vet pastaj shteti i Ramizit mori masat!

  Dhe dihet tani me fakte, u hoqen naten bulonat, dadot nga sigurimi i shtetit! U njoftuan kameramanet të shkonin pas ores 8 ne sheshin Skenderbej dhe ai qe ka filmuar renien është Petrit Oneri nga skrapari qe ka treguar dhe si e urdheruan të hipte ne taracen e Pallatit të Kultures, nga kemi dhe regjistrimin! Dhe nje regjisor i shquar ka treguar të verteten dhe Pyetini serish per vertetesi!… Nje helikopter vezhgonte e filmonte nga lartë pa ardhur protestuesit! Luan Pobrati ka takuar Raimonda Bulkun dhe ka ndodhur ajo qe ndodhi, ajo beri thirrje! Është gjallë!… Pyetini të dy!… Ka dhe të tjera dhe vertet Berisha nuk ishte dakord dhe ndaj nuk ka ardhur fare!

  Sa të mjerë beheni duke u marrë me ramizizmin qe zyren e kish ne Beograd!… E verteta është me e shenjtë se perrallat! Les Valesa dhe Merkel kane pranuar se gjithshka e beri sherbimi i fshehte pasi Kriza po rendohej dhe perëndimi duhej pushtuar paqesisht! Andreoti ka thene se sherbimet lindore na prune anijet ne dere mbushur me emigrante!… Ta dinim me pare nuk do i lejonim të afroheshin brigjeve tona!

  Ju besoni perralla dhe merreni me të vdekurit!

  E vdekur është edhe PD dhe Ramizi i PD dhe djali i Enverit,si thone,Basha! Shikoni krizen sot o njerz!…

  Reply to this comment
 18. lejleku February 14, 09:51

  Eshte koha te rrezojme hienat e komunizmit ,dhe fantazmen e Enverit (Sa-lulin) qe nuk po i shqitet ketij populli edhe pse e ka flakur si demode dhe bashke me te edhe idhetaret e 55-es gazete qe ngrysen e gedhien me enderra te frikeshme per popullin e tyre .

  Reply to this comment
 19. ali February 15, 01:36

  Kur ishte ne Spanje Balliu i 55-ses ,shkonte neper tezgat arixhinjeve dhe vidhte unaza , varese,
  etj. Kishte nje metode origjinale per te vjedhur ! Prostitute politike qe qimen s’e ndrron dhe zanatin s’e harron !!!

  Reply to this comment
 20. Shkerdhatokracija politike shqiptare dhe riciklimi 27 vjecar i politikaneve hajdut mashtrues perves delikuent ! February 20, 15:05

  Ne fakt ne 20 Shkurt 1990`u rrezua idhuli i Sali Berishes Fakt. Ai si djallezor i pashembullt gjeti momentin te kapercente 25 vjet antar i PPSH dhe te hidhej me studentet Ai vodhi levizjen studentore dhe ja doli te hypte ne pushtet
  Tragjedia me e madhe e popullit shqiptar ne krye u vendos nje ish komunist i devotshem qe arriti te futej deri ne Bllok ku nuk hyje kollaj pa qene qen bir qeni !

  Reply to this comment
 21. skifteri February 20, 16:41

  Bravo Berisha !

  Reply to this comment
 22. ARBER ILIRI February 20, 17:40

  Saliu jo VETEM KOMUNIST, SPIUN, VRASES, HAJDUT, MAFIOZ E GENJESHTAR POR EDHE PA ASNJE IDE TE RE.kY DUHET TE HESHTE.

  Reply to this comment
 23. Ohoooo February 20, 17:59

  Enverit.sa ishte gjalle I hengren mutin ,,,,,,rrezuan bustin me urdher te Ramiz Qen Alise.,,I cili perdorte sigurimsat si Sali Berisha,,,Neritan Ceka,,,Arben Imami. Gramoz Pashko,,,,e plot soiuna te tjere ,,,gjith pardesyte e bardha,,,,,,,,,,,,, ,,,,Sa per Saliun nuk e ka.shpeguar.asnjehere perse ndodhej tek ai Fiati ,,,,,,,,

  Reply to this comment
 24. Serbiberaj i shoshajve February 20, 20:08

  Si o Bedri nuk the nje gjysem fjale per sali berishen e WDC ? elez biberaj qe izet haxhia dhe alban dega e kauzojne per serbofil &islamik

  Krimi me i madh sot eshte se PD & ELEZBIBERISTAT akoma mbahen si don kishoti me flamurin e luftes kunder komunizmit qe eshte nje doktrine e Serbise qe hyne ne intervenim te maskuar qe nga 2 prilli 1991 dhe vazhdon dhe sot.
  Ndersa amerika zytare ka marredhenie te shkelqyera me kinen KOMUNSITE ( kujtojme 60 miljonet e vrare na Mao ce duni,dhe mijra te shtypur me tanke ne Tien an men)…perse antishqiptari me i madh ,praktikisht dhe nje antiamerikan i llojit te tij elez biberaj dhe ca ambasadore famekeqinj si rajersoni ose arvizu akoma vazhdojne luften idiote kunder mender komunizmit per te mbuluar genocidin e berishes dhe devilave te tij
  Ndersa amerika zytare lidhi mardhenie dipllomatike dhe me KASTROT E KUBES..pse admistrata amerikane vazhdon “ligjin e luftes” me enverin qe ka 30 vjet qe ka vdekur..
  Pse nuk denojne MONSTREN BERISHE me dosje dhe fakte te plota per mega-krimet e tij ?

  Vetem te lexosh intervistat e Izet Haxhise kur ky i fundit deklaroi me fakte se Berisha ne mars 1997 urdheroi dy akte terroriste karshi ambasades amerikane dhe kontigjentin gjerman per tja faturuar kete “rebelave te kuq” per te shpetuar vete sic veproi ne 2 prill 1991 dhe 21 janar 2011…lind pyetja ??
  .PSE NUK VEPRON DASH-IWASHINGTONIT ? PER TERRORISTIN BERISHE
  Po keshtu Izet Haxhia me fakte dhe emra AKUZON shkelzen berishen per trafikante droge.
  PSE NUK VEPRON DREJTESIA SHQIPTARE APO EUROATLLANTIKE PER BURGOSJEN O TE DROG-DILLERIT SHKELZEN O TE IZETIT SI MASHTRUES
  Pra kush e mbron Berishen per mega krimet e tij ??
  Pse Edi Rama jo vetem qe eshte I pafuqishem te arrestoje Berishen ( aresyeje pse mori votat cudiberese ne 23 qershor) por me gafa te tilla si ne 70 vjetorin e clirimit,budallakijet me bunkartin e Enverit,me shitjen tani se fundi te albetrolit dhe me miopine qe po tregon me guvernatorin duket se eshte nje jelek antiplumbi pallosh dy metrosh per te mbrojtur me cdo kusht “burrin e shtetit te arvizuse “
  Enigma e hidhur ka nje emer Elez Biberaj.
  Ky lloj antishqiptari me I madh per te gjithe kohrat ka qene mentori dhe shenjtori qe ka kllonuar berishen nga zgafellat e udb jugosllave ne 1991 dhe po e mbron akoma me cdo kusht.
  Mbi Elez biberajn ketij serbishtfolesi rendojne dy faje te medha pas 1991:..
  1- ne vend te nje pajtimi kombetar ne vitet 90’ dhe te nderhyrjes per ndonje plan marshall ne ate vend te dobritur ai per te kenaqur epshet e tij antikomuniste u be zbatuesi I doctrines rajersoniane per ‘dekomunistifikimin”
  2-S i person me detyra speciale ne vitet 80-90 ne funksion te hakmarrjes tij karshi sistemit te enver hoxhes ben te mundur te ‘karikoje” dipllomate,zyrtare dhe politikane amerikane ne menyren me antishqiptare te mundeshme ku si rezultat I saj ky vend ka degraduar dhe eshte shperfyturuar plotesisht
  Fill pas pucit kriminale te shtetit se 1998 te Sali Berishes, pas vrasjes se Azem Hajdarit, sherbimet inteligjente shqiptare kishin mundur te regjistronin nje bisede telefonike mes Berishes dhe nje personi ne SHBA me dialekt nga veriu i Shqiperise, i cili i kishte thene Berishes te terhiqej sepse SHBA nuk do e njihte marrjen e pushtetit me dhune.
  Kush mund te kete qene ai person me dialekt verior? – shtrohet pyetja. Dikush mund te thote, e kush tjeter vec z. Elez Biberaj(-fran shkreli zedhenes.) Dhe natyrisht kush tjeter vec Elez Biberajt ishte/eshte aq i fuqishem ne Washington sa te dinte deri dhe opinione te tilla sekrete te Depertamentit te Shtetit per mos-njohjen e marrjes se pushtetit nga kryengritja e ’98s e Berishes.
  Ne nje interviste te fundit ne Top-CH, z. Biberaj shprehet se ai ka qene gjithmone aktiv per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi, dhe madje pikpamjet tij ja kishte parashtruar edhe ish Presidentit amerikan Ronald Reagan. Sipas tij, komunizmi ne Shqiperi mund te permbysej nga njerez te afert te regjimit, individe te brendshem, pra nga ndonje “grusht shteti” ose “grup armiqesor.”
  Dhe natyrisht per te gjetur njerez te tille te besuar, brenda keshtjelles se regjimit, duhej fillimisht biseduar me ta. Kontakti ishte pjesa me e veshtire e procesit. Pra, si do takohej z. Biberaj me individet e synuar, dhe nese po, me ke? Me ke konkretisht??? Dhe ne kete aspekt, a ka egzistuar nje prirje per te kontaktuar vetem tropojane?
  [Ne vijim te ketij spekullimi, a eshte rastesi fakti qe tropojanet dominuan post-’90 ne Shqiperi? Kujt ia priste mendja se tropojanet do qeverisnin Shqiperine “demokratike”? Kujt? Natyrisht askujt. Tropoja njihej vetem per geshtenja… e Fatime Sokolin…. Po atehere cfare ndodhi?]
  Qe Elez Biberaj ka dore ne kete histori, eshte naivitet te mendohet e kunderta, perndryshe s’ka pse tropojanet te bejne ligjin prej 20 vitesh ne Shqiperi. Qe Elez Biberaj mund te kete kontaktuar fshehurazi Sali Berishen, ose Mehmet Elezin, gjate kohes se komunizmit kjo edhe mund te supozohet…
  Perndryshe, si do themelohej PD nga nje tropojan, Azem Hajdari, nese s’do ishte dora e Biberajt nga pas? E imagjinoni dot kete? Partia e pare opozitare pas 50 vjetesh komunizmi te themelohej nga nje student konviktor nga fshatrat e Tropojes – give me a break!!! – do thonin amerikanet. Ose fakti tjeter, qe Azem Hajdari u spostua dhe ne vend te tij u vendos nje tjeter tropojan (Sali Berisha – i brendshem i regjimit, sic ishte dhe vete filozofia e z. Biberj per te rrezuar komunizmin ne Shqiperi), flet per ate se i gjithe skenari mund te kete patur nje mastermind nga Tropoja, nje tropojan te fuqishem qe jetonte diku ne Perendim. Dhe natyrisht, tropojan me te fuqishem se z. Biberaj nuk kishte ne ate kohe pertej/ketej Atlantikut.
  Ronald Reagan qeverisi gjate viteve 1981-1989, dhe njihet si Presidenti qe i dha “grushtin” e fundit komunizmit. Kjo nenkupton faktin se administrata e tij duhet te kete investuar shume ne kete aspekt, dhe ne vijim te kesaj linje, ndoshta dhe per te kompromentuar individe te caktuar ne Shqiperi.
  Te mos harojme faktin se z. Biberaj kishte parashtruar direkt para Presidentit Reagan pikpamjet e tij per rrezimin e komunizmin ne Shqiperi, pra ai ishte nje figure e rendesishme ne kete aspekt, dhe ndoshta mund t’i jete dhene dore e lire per te vepruar.
  Po si mund te jete takuar Biberaj me Sali Berishen/Mehmet Elezin gjate dekades se fundit te komunizmit ne Shqiperi (’80-’90), nese me te vertete jane takuar? Dhe a ka ndikuar ne kete aspekt linja malazeze e gruas se Berishes per te lehtesuar kontaktin? A ka interferuar ne kete histori UDB meqenese ne ate kohe ishte nje sherbim aleat me sherbimet sekrete perendimore? Cfare roli kane patur njerezit e gruas se Berishes ne Beograd (UDB)?… e shume e shume pyetje te tjera, por natyrisht pa pergjigje…
  A ka dore z. Biberaj ne pasojen e 21 janarit? Pse Berisha duket kaq i fuqishem ne Washington dhe pse mbrohet edhe kur ben te 99t? Pse demokratet ne pushtet ne SHBA heshten per 21 janarin? Kush republikan i fuqishem (nga te kohes se Reagan dhe BUSH-ATEVE) ne SHBA eshte prapa Berishes, ose Biberajt, qe influencon direkt ne administraten e sotme amerikane?… A benefiten njerezit e Berishes ne Washington me perqindje korrupsioni nga Shqiperia?
  Dhe e fundit, nese sa me siper eshte e vertete, kur do mbaroje i ashtuquajturi “mallkim tropoje” per Shqiperine?
  Pikerisht Edi RAMA mori votat ne 23 qershor 2013 per ti hequr kete mallkim tropoje shqiptareve por me sa shohim koha per denimin e Berishes nga Rama ka kalur dhe qendrimi I tij I fundit me guvernatorin quhet nenshkrim I kaputillimit te tij pa kushte ndaj kartelit criminal te berishajve.
  K a ardhur koha qe kongresi amerikan te marre ne shqyrtim dosjen e shqiperise per te vene ne shqyrtim aktivitetin antishqiptar dhe antiamerikane te treshes biberaj-berishe-basha-FAZLLIC NICK GAGE dhe aktivitetin e tyre te lexueshem ANTISHQIPTAR.
  Me ndryshe:
  Mund ti quaje nje diplomat amerikan dy vrasesit e 21 janarit njerin Burre shteti dhe tjetrin yll ne ngjitje pa patur ca elez bibere ne amerike qe krijuan monstren berishe dhe po e mbrojne ne menyre te shemtuar dhe sot e kesaj dite duke na tallur me figura groteske si Nishani,Meta ,Rama
  A mund te te bashkjetoje doktori kriminel me piktorin qe po ben nje tradheti kriminale ?!
  Kush eshte zgjidhja ?Hapja e dosjeve nga admistrata amerikane te dyshes 2B (BIBERAJ-BERISHE ) per 2 prillin 1991 dhe atehere do gjendet qeni I ngordhur berisha prapa hekurave qe do jete dita e clirimit te shqiperiSe nga-berishizmi dhe elezbiberizmi. Kjo do jete dhe dita e pare e normalizimit te marreneve reciproke dhe dinjitoze midis amerikes dhe shqiperise.

  Reply to this comment
 25. MH February 20, 20:30

  Me vjenkeq per ju qe dyshoni ne lidhjen qe ka Berisha me 20 shkurtin 1991.
  Berisha me 20 shkurtin e keti viti ka lidhje si prodha neper breke.Kjo asht e rregjistruar edhe ne arkivat e kohes.

  Reply to this comment
 26. MH February 20, 20:31

  Me vjen keq per ju qe dyshoni ne lidhjen qe ka Berisha me 20 shkurtin 1991.
  Berisha me 20 shkurtin e keti viti ka lidhje si pordha neper breke.Kjo asht e rregjistruar edhe ne arkivat e kohes.

  Reply to this comment
 27. alphade February 21, 02:06

  A e ndoqe sonde, zoti Llalla, intervisten e Sali Vicidolit
  dhene Eni Vasilit ne emisionin televiziv ?! A e pe ? Cfa-
  re konkluzioni nxori ne keto momente te veshtira te jetes
  tende ?! Saliu i lau duart me Ty si Pons Pilati ! Bile vuri
  ne dyshim kusarine dhe korrupsionin tend. Te hoqi qafe !
  Nuk ia mbajti bytha te dali kunder Z. Tillerson ! Ti qe ju
  bere ure Sali Berishovicit a e sheh tani ?! Ti terhoqe zja-
  rrin e gjithe furtunes amerikane me gomarlleqet tuaja, pa
  folur ketu per korrupsionin tend real. Salltanetet tuaja prej
  sulltani,familja jote me fustane e pulovere 8-6 mije eurosh
  e meritoni Recin plotesisht dhe atje do te kesh kohe te
  kujtosh jeten e lumtur ne Jahte 7 milion eurosh,ne ditet
  e veshtira,qenroje e Sali vicidolit ! Go to hell !!!!

  Reply to this comment
 28. Mark .U.K February 21, 09:38

  Nuk me habisin shume disa zagar qe mohojn ate cfar beri pd per pluarizmin.Berisha ishte kryetar dhe ka meriten kryesore per cdo gja.Mire qe nuk thon kta klysh komunistesh qe Rama ka te gjitha meritat edhe per rrezimin e bustit.Kta te shkret ju jan mbydhur syt a nuk e shohin se edhe tash ne mitingje komunistesh del me
  portretin e Enverit.Mire do ju pyes kush e organizoj grusht shteti te shkolla e bashkuar,thuani Ramizi per rrezuar vehten.

  Reply to this comment
  • mirel February 24, 08:05

   Mark .U.K
   Diten qe shqiptaret rrezonin permendoren e diktatorit Saliu qe ti ke idhull (vazhdo mbaje se aq di) shetiste verdalle sheshit Skenderbej me makinen e sigurimit te shtetit…
   Mos harro fjalimin e mbajtur para studenteve “Nje pershendetje e vecante shkon tek shoku Ramiz Alia…”

   Reply to this comment
 29. MH February 21, 10:12

  Mark .U.K
  Se sa dinte Berisha se cfare asht pluralizmi ndjek takimn e intelektualve ne Tirane ne takim me R.Alin.Ti sot je ma kopetnte se cfare asht pluralizmi se sa Berisha ne ate mbledhje ku Ramizi e bani per dy leke qe nuk dinte cfare do te thoshte termi pluralizem.Megjithse ti e ke shkrue gabim(pluarizmin) rrezik me i than Pularizem.

  Reply to this comment
 30. Adih February 21, 03:35

  Ke qene legen qe ne ato fillime o Sali ,se sot ,po tregohesh palaco .Mos na ofendo ore derr bir derri ,nuk ke te drejte ti te flasesh per demokraci ,se nga sekretar i PPSH nga me karjeristet ,u ngjize ne sekonde ne “DEMOKRAT ”
  Do doja ore m.t pergjigju te pakten nje here ,kur e kishje seriozisht atehere apo sot .Dua grosh une budalli nga nje here ,kjo eshte tallja qe i ka bere popullit dhe dhjerokracise ky malukat qe ne kohen
  hereshme te themelimit te shtetit shqiptar .
  Por nuk je i vetem o Sali ,se eshte edhe Lali ERI se edhe ai nga levizja MJAFT , u njgjiz ne sekonde ,si puna jote ne “Socialist “

  Reply to this comment
 31. Ethem Lalaj February 21, 10:54

  DITA:Pyetje shume e drejte.
  -Saliu eshte ekzemplar i vetem ne bote qe loz rolin e HIPOKRITIT.
  1-I kapur nga UDB qe ne 1974 u vendos ne keye te Shtetit per te luftuar KOMUNIZMIN NDONSE ISHTE KOMUNIST 100 KARAT.Kete rol mund ta luante vetem AI dhe asnje tjeter.Tashme ne krye te PD jane dhe disa agjent te tjere si L.Basha,F.Noka,etj,te cilet i kemi lexuar e degjuare ne FB,pamflet,etj,dhe pritet qe Vuçiç te publikoi listen 1948-1991.
  2-Fakti qe SB qendron si gur varri ne krye te PD ne moshen 76 vjeç,tregon se tashme ate nuk e len te ik ata qe e vune president, Kryeminister dhe tashme si marionete ne doren e tyre per destabilizimin e vendit qe Shqiperia te konsiderohet dele e zeze ne Ballkan,qe Shqipetaret nuk din te bejne shtet dhe qarqet SERBE,RUSE,GREKE,etj, te ferkojne duarte.Lobimi Rus e tregon kete.
  3-Ka shtete e njerz qe thone se ” po u arrestua,po iku Sb nga PD e vendi,ne Shqiperi istalohet KOMUNIZMI”,ndaj Ai do qendroi si LITAR NE GRYKEN E ÇDO SHQIPETARI DERI NE VDEKJE.
  4-Sb po perdor Ilir Meten duke shfytezuare kolltukun Presidencial per te gjunjezuar L.Bashen per protesta te dhuneshme,te rrezoi qeverine e PS,te prishi imazhin e vendit ne nje situate te mire kur Bota na ndihmoi shume per fatkeqt e termetit dhe kur jemi ne prag te hapjes se negociatave me BE.
  -Kjo marresmzi e ka emrin SALI+ILIR.
  -FLM-DITA

  Reply to this comment
 32. demo February 21, 11:25

  Ky funderrine,ky felliqesire,specie kafshe,kameleon pa karakter eshte turpi i popullit shqiptar qe e turperon gjithe jeten kur kujton qe ky qelbesire malok ka qene tre mandate kryetar i shtetit.
  E keqja me e madhe eshte se ka mbetur pa ndeshkuar.si nje tumor ne zorre te trashe,,populli shqiptar dhjet gjak prej kancerit sali berisha.
  As vetingu,as SPAKU nuk ben derman,Vetem Avni Rustemi.

  Reply to this comment
 33. Sokoli February 21, 11:31

  Berisha ne ditet e tij me te mira na u shit si demokrat komunist i reformuar. Sot ne pleqeri nuk ka ambicie te tjera, pervec se te telemdise neper studio me fotomontazhe Edin si edhe te pengoje reformen e nisur ne drejtesi, paçka se sipas nje llogjike, populli e priste kete reforme rreth 30 vite me parë. Po ska gje, me mirë vonë se kurrë.

  Reply to this comment
 34. Dhimbia e madhe Popull February 22, 01:15

  U lodha së lexuari jo vetëm shkrimin,po dhe komentet qe më çlodhën;- komentuesit ,bërë Sërbiberaj i Shohsave ,*demo*-me *Avni Rustemin*- dhe *Sokoli* -me thënien* –*më mirë von se kurrë*. Ju faleminderit…

  Dhimbia e madhe Popull.

  Reply to this comment
 35. fteri February 22, 19:29

  Pas shkrimit “disident” të Sali Berishës gjoja kundër Enver Hoxhës me rekomandim të R.Alisë me 20 shkurt përkontrollin e PD-së funksionoi.Pra me një komunist fanatik në krye të opozitës si Sali Ram RRupalla ai ishte i sigurtë ,perendimi do e pranoi se për perendimin nuk ka shumë rëndësi demokracia ,por tërheqja e B.S nga europa ,nga gara e armatimeve lëshimi i europës tërsisht.
  Sali Berisha vion të përdorë edhe sot si argument shkrimin te zëri Popullit për të kontrolluar PD-në.

  Nga ana tjertër të gjithë spiunët e sigurimit të shtetit u rabilituan nënë kujdesin e Berishës në PD,gjyqësor dhe diplomaci ,ndërsa antarët e byrosë politike shpëtuan .

  Pra ditën e 20 shkurtit 1991 ,ditën që rrugaqët përmbysën shtatoren e Enver Hoxhës ,Sali Berisha ka qenë thirrur në zyrën e Ramiz Alisë ku ka marr detyrat që i caktoi regjimi dhe si kataluptoi në krye të PD-së .Pra roli i Berishës në rënjen e bustit të Enver Hoxhës më 20 shkurt është aktiv,me fakte kronologjike..

  Reply to this comment
 36. fteri February 22, 19:35

  Pas shkrimit “disident” të Sali Berishës gjoja kundër Enver Hoxhës me rekomandim të R.Alisë me 20 shkurt përkontrollin e PD-së funksionoi.Pra me një komunist fanatik në krye të opozitës si Sali Ram RRupalla ai ishte i sigurtë ,perendimi do e pranoi se për perendimin nuk ka shumë rëndësi demokracia ,por tërheqja e B.S nga europa ,nga gara e armatimeve lëshimi i europës tërsisht.
  Sali Berisha vion të përdorë edhe sot si argument shkrimin te zëri Popullit për të kontrolluar PD-në.

  Nga ana tjertër të gjithë spiunët e sigurimit të shtetit u rabilituan nënë kujdesin e Berishës në PD,gjyqësor dhe diplomaci ,ndërsa antarët e byrosë politike shpëtuan .

  Pra ditën e 20 shkurtit 1991 ,ditën që rrugaqët përmbysën shtatoren e Enver Hoxhës ,Sali Berisha ka qenë thirrur në zyrën e Ramiz Alisë ku ka marr detyrat që i caktoi regjimi dhe si kataluptoi në krye të PD-së .

  Pra roli i Berishës në rënjen e bustit të Enver Hoxhës më 20 shkurt është aktiv,me fakte kronologjike..

  Reply to this comment
 37. Alban Dega February 23, 16:04

  SALI BERISHA PERBALLE ENVER HOXHES

  ME GJUHEN E SHIFRAVE !

  A E DINI SE !?

  SALI BERISHA PERBALLE ENVER HOXHES !

  1- Per 15 vjet sundim te Sali Berishes, alias Salikracise, ne Shqiperi jane vrare dyfishi I viktimave, ekzekutimeve te bera per 46 vjet diktature komuniste te Enver Hoxhes me vendime gjykatash ligjore!?

  2- Per dy vjet 1999-2000 ne vendlindjen e Sali Berishes dhe timen, Tropoje, e njohur ndryshe si Malesia e Gjakoves jane vrare 175 tropojane, ose mbi katerfishi i tropojaneve te vrare, ekzekutuar perfshi diversante, spiune te Beogradit, terroriste, vrases ordinere apo autore te krimeve teper te renda, per 46 vjet diktature komuniste ne Shqiperi !?
  A e dini aresyen!?

  3- Per thirrjen e nje cunaku 16 vjecar te Haklaje “ Poshte Sali Berisha “ ne mitingun elektoral te PD-se ne Bajram Curri ne qershor te vitit 1997 !
  “ E dua gjalle a vdeke ate djale ne Tirane” ishte urdheri i prere i Presidentit te Shqiperise ne detyre ne ate kohe Sali Berisha” i kapur me ze e figure ne ate miting kobezi te kobeziut me te madh te vendlindjes se vet dhe Shqiperine ne historine e saj!
  Pra per aresye absolutisht politike !?

  4- A e dini se me kete baterdi
  “ Kanunari “Sali Berisha qe e permend ore cast Kanunin edhe kunder kryeministrit ne detyre sot, ka shkelur e dhunuar jo vetem Kanunin, qe nuk lejon hakmarrjen as gjakmarrjen ndaj nje femije, ndaj grave , bile as te shoqeruesit te nje gruaje shtatezene, qofte edhe dorasi …..dhe cdo ligj demokratik kudo ne Bote pa vendim gjykate ligjore !
  Edhe ne kete pikepamje ish-diktatori komunist Enver Hoxha ka qene me finok…
  Pothuajse cdo denim me vdekje eshte dhene me vendim gjykatash dhe te gjitha ekzekutimet e tyre jane kryer me pranine e prokurorit dhe mjekut ligjor, pervec rasteve te perleshjeve te armatosura me bandat e terroristeve te Beogradit, Athines dreqit e te birit apo me kriminele te rrezikshem !

  Reply to this comment
 38. ALBAN DEGA February 23, 16:17

  Replike me fakte

  ENVERI NA MUNDI EDHE PER SE VDEKURI !

  – A e ka shkruar Kikia apo ka fole rakia ?

  – Enveri midis nesh … me kokat tona .

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  “… Enverin e terhoqem zvarre… “ rren vetveten se pari dhe orvatet te mashtroje edhe lexuesin Mentor Kikia!
  Cila eshte e verteta me gjuhen e fakteve ?
  Cili ishte ai shqiptar nr Shqiperi qe nuk e duartrokiti, nuk e uroi, nuk i kendoi me hir ose me pahir Enver Hoxhes !
  Deri edhe viktimat i terrorit te tij, shoket e luftes dhe punes se tij para se tia terhiqnin kembezen revoles vetvrasese apo perballe skuadroneve te pushkatimit pasi ishin torturuar barbarisht me urdher te tij ekzekutoheshin me thirrjet “ Te na rroje shoku Enver !” “ Te rroje partia ! “ !?
  Cmenduri ne kohen e koleres!
  Deri ne ate shkalle sa na zune kallo duart dhe na u ngjir zeri me thirrjet e kenget per partine dhe “shokun” Enver!
  Marrezi kolektive e imponuar dhe detyruar, e vetimponuar dhe e vetedetyruar me dhune e me terror sa “ Enver Hoxha o tungjatjeta” e zevedesoi edhe Himnin Kombetar
  “ Me ne ose me armikun e kllases… Rruge te mesme nuk ka . Per armiqte e kllases ka vetem nje gjuhe: plumbin ballit !” thoshte Enver Hoxha dje.
  Po sot !?
  “ Edi Rames do ti japim plumbin ballit …!”- Sali Berisha- Ish-Sekretari i Byrose se PPSH- se se Enverit per spitalet e Tiranes
  “Lefter Koka nuk eshte me i joni…..” – “Pionerja e Enverit” Kejdi Mehmetaj, deputete e LSI-se se Tepsise se Like Flori Mona Cizmes!
  Kandidatet per depútete ne listat e LSI-se qe pranuan te marrin mandatet “ jane tradhetare. Tradhetaret nuk falen”. – Monika Kryemadhi Trashegimtare e fronit te kryetares se LSI nga bashkeshorti Ilir Meta, sot President i Shqiperise.
  E gjithe lista qe ka botuar Rudina sot eshte deshmi e gjalle e mendesise 24 karat envero- staliniste, polpotiste dhe e dinastise koreanoveriore Kim Young Un per pushtet te perjetshem.
  Ata duhet te vdesin ne karrike pushteti kur dihet se truri dhe organizimi i njeriut me kalimin e moshes fillon te atrofizohet, dobesohet, sic thote populli, shkon per lesh.
  Shembulli me i qarte eshte ai i Sali Berishes megjithese zevendesi dhe qehajai i tij ne krye te PD dhe Mona Cizmja jane me per lesh se vete Lugati i Vicidolit dhe Drakula i Beogradit, Athines dhe nenes se tyre “ Perandorise se Djallit” Putanin !
  E keqja e te keqijave eshte se mendesia e tij vazhdon edhe sot e kesaj dite deri ne kokat kryesore te politikes shqiptare si Sali Berisha, Monika Kryemadhi, Lulezim Basha, Petrit Vasili…. me thirrjet e tyre per “ plumba ballit!” “ me Tritol” … “ me ne ose kunder nesh rruge te mesme nuk ka”.. etj. etj… cka me kujton nje kinoreportazh me titullin“ Enveri midis nesh !”
  E thoni po deshet se Enverit e terhoqem zvarre!?
  E thoni po deshen se Enveri ka vdekur!?
  Edhe vete Kikia e pohon me shkrim se Enver Hoxha, fjalimet, kenget per te nga Mitrovica e Veriut e Vermoshi e deri ne Konispol e deri edhe nga Wellingtoni i Zelandes se Re e deri ne Greenlande, nga Alaska e deri ne Londer klikohen nga miliona shqiptare, pra shume… shume me teper se sa kur ishte gjalle kur mungonte edhe radioja e jo me Ifonet, Samsunget, Huawei…
  Gjysma e se keqes!?
  E keqja me e madhe, tragjedia jo vetem shqiptare, por edhe me gjere eshte se nga Spanja ne Italy, nga Japonia ne Gjermani, nga Rumania, Rusia, Kroacia… e deri ne Serbi, bile edhe ne Kosove, Maqedoni, Mali i Zi … po ringjallet jo vetem nostalgia, malli e nderimi per diktatore nacional- socialiste( naziste ), fashiste e komuniste ala Benito Mussolini, Adolf Hitler, Josif Stalini, Josif Broz Tito, Nikolae Caushesku, Enver Hoxha….
  A nuk deshmon shume qarte per kete rrezik fuqizimi i frikshem e forcave politike nacional- socialiste dhe ultra te djathta apo komuniste ne mbare Boten.
  A nuk deshmon qarte per kete edhe sondazhi I para 2 vjeteve i OSBE-se ne Shqiperi se po te ringjallej Enver Hoxha ai do te fitonte shumicen e votave ne vendin tone.
  E mos te harrojme se vdekja fizike eshte nje akt qe nuk i shpeton dhe nuk i shmanget asnje gjallese…e as vet planeti yne Toka bile as Dielli !
  Pra megjithese i vdekur fizikisht Enver Hoxha jo vetem nuk ka vdekur, eshte midis nesh, por edhe na ka mundur per se vdekuri derisa nga kokat dhe truri i ne shqiptareve e pikesepari politikaneve tane te mos zhduket mendesia autokratike, diktatoriale… envero- staliniste jo vetem e Partise- shtet por se pari e njeriut shtet !
  Ilaci i vetem eshte demokracia ne cdo qelize te politikes dhe vendimarrjes se shtetit shqiptar e me gjate !
  Sa me shume demokraci te kemi aq me shume do te kerkojme. Sic e kam shkruar disa here ne keto gati 30 vjetet e fundit: demokracia eshte si dashuria. Sa me shume e ke aq me shume jo vetem e kerkon por edhe lufton per te.
  “Demokracia fiton cdo dite” eshte titulli i analizes se pare serioze e krejt te lire qe kam shkruar ne dhjetor 1991- Janar 1992 botuar me 19-21 qershor 1992 ne gazeten “ Zeri i Popullit”, pra vetem nje jave pas heqjes se pranges se fundit qe me mbante lidhur per aresye etike me demokraturen e Sali Berishes, flakjes nga puna si editor per Kosoven be ATSH.
  Demokracia shqiptare lindi i vdekur qe ne embrion.
  E vrau koburja e Azem Hajdarit mbi tavolinen e mbledhje-zgjedhjes se Sali Berishes ne krye te saj! Vazhdon agobia….

  Shkruar me 21 qershor 2018

  Reply to this comment
  • Pali Miska karrocieri February 22, 12:52

   Alban ke shkruar shume llafe ketu por nje llaf nuk e shkrove per te ‘reformuarit’ partine tende te dashur PS si bije e partise meme PPSH. Keta qe jane sot ne pushtet jane vazhdimi direkt i asaj kolere qe sundoi per 40 vite. Dhe ti prape merresh me saliun moniken dhe opoziten.
   Ne themi ja ujku ti kerkon gjurmet. Ti e di shume mire qe demokraci nuk ka ne asnje parti ne shqiperi por per cudi nuk ta nxe goja te permendesh partine tende te dashur PS si parti qe ka udhehequr shqiperine qe nga 1945-1990 plus 15 vite te mira pas 90……jo or jo nuk behet stani me lepuj si ty qe shfaq vetem hipokrizi

   Reply to this comment
 39. Dash Pacja February 24, 20:18

  Ka nje lidhje te Saliut me 20 Shkurtin. Ai eshte pare madje filmuar brenda nje makine te markes FIAT te Ministrise Brendeshme duke pershkuar qendren e kryeqytetit.

  Reply to this comment
 40. Lili February 19, 22:42

  Shytttt! Mos tregoni se ka qene kushti qe ia kemi vene ramizit po thone disa kendej!

  Reply to this comment
 41. usali serbiberishaj-......21 may1991 February 19, 22:55

  Busti I Enverit ne fakt u ngrit I rrezuar Pse ?

  Nuk mund te vihej ne nje shesh me Gjergj Kastriotin,,si thone popullorce

  Nuk mund te kendojne 2 gjela ne te njejten qymez,

  Ose tjetra qe vete Enveri e kishte lene amanet qe as I gjalle as I vdekur nuk donte permnedore te tilla
  .
  Vini re ;
  Per nje sy te vemendshem
  ne 20 shkurt 1991 akoma Salehu nuk kishte firmosur per “lugen e prishur te corbes”
  ne Utah,,
  .
  Pas votimeve te 31 marsit 1991 qe I fitoi e majta TETE ME DY( I thane kokpalare atyre qe votuan pro PS ATEHERE
  ,
  Erdhi ne 1 prill usta Elezi me Frankeshtein Shkrelin dhe colonel Rajersonin dhe paguan KESH azemin e Rudines qe e dogji ate vend
  pas 2 muajsh ne 22 maj 1991 ne Washington u zgjodh
  mekemebesi I mretit Bush qe e quaj ditet me te zeze qe pas pamvarsise kete tragjedi me poshte
  .

  WASHINGTON D.C.: Më 22 Maj 1991, Dëshmija e Dr. Sali Berishës, Kryekar i Partisë Demokratike të Shqipërisë, liderit të Dhjeretorit, Azem Hajdari, dhe shkrimtarit të madh Ismail Kadavra, në Kongresin Amerikan, më 22 Maj 1991, …..( menaxheret e ketij takimi te turpshem me keto 3 ish turbo-komuniste ishin Bardhaj dhe Biberaj)
  .
  Me thoni ju lutem a ka ndonje fjale per Pajtim Kombetar apo kerkese per ndonje plan mini Marshall ne kete takim me rendesi…..aty u fol vetem per nje gje….ngrenia e kockave te Enverit nga ata qe I kishin mbajtur shurren nen zgredhimjete e 2 B-ve Bardhajt dhe Biberajt..
  ,
  Shenim;

  nese shtepia e lyeme me te bardhaj
  ne Washington
  dhe LGBT E Brukselit
  do te guxojne te bien Bash Berishen ne pushtet si ne 1992-2005 apo si faqeziu Arvizu ne prillin e ardheshem kjo do jete permendore Diamanti qe Euro-amerikanet I bejne cunit te Gjylistanes..jo per merite te tij po per hipokrizine kozmike dhe antishqiptare
  qe nga Bushatllinjte e Teksasit
  e deri te plakushet Tramp & Biden

  Reply to this comment
 42. mirel February 20, 03:00

  Saliu mbase nuk ka qene, po e kuptoi shpejt cfare samari donte populli shqiptar. Dhe ja vuri. E mbajten samarin e Saliut ca kohe e nuk u pelqeu, tani u pelqen samari i Ramutit.
  Nderkohe e njejta pyetje vlen per Ramut kurven. Ku qendroje ti ne lidhje me monumentin, pro apo kunder? Dhe llogjika te con te pyetja cfare lidhje ka Ramuti me PSne?

  Reply to this comment
  • Pali Miska karrocieri February 22, 12:56

   Mirel, saliu nuk ka lidhje me rrezimin e bustit por edhe ata qe paten lidhje dhe ishin me te vertete anti komuniste, keta komentuesit e kuq hipokrite qe shkruane ketu, kurre nuk i kane dashur, sepse vazhdojne te jene skllever muzhike sic i mesoi nena parti, te nenshtruar pa dinjitet.

   Reply to this comment
   • mirel February 22, 17:49

    Nuk kutpon gje mor karrocier. Skllever muzhike jane te gjithe ata qe mbajne horra ne pushtet. Dhe ata qe rrezuan bustin u bene skllever te Saliut dhe sot te Ramiut.

    Reply to this comment
 43. selami zalli February 20, 08:14

  nuk ka kuptim po mos merreni perdite me Berishen. Jeni gazeta e nexhmijes dhe enverit, dy qelbanikeve me te medhenj qe ka parë kjo toke.

  Reply to this comment
 44. Tori February 20, 08:35

  Si ka mundesi qe te gjithe ju qe shani BERISHEN jeni mbeshtetes te flakte te sistemit te monizmit?! Nese Berisha ishte me te vertete siç thoni ju atehere ju duhet te jeni krenar me te se ju mbrojti partine dhe udheheqesit tuaj duke filluar nga Nexhmija me familje dhe duhet te ankohen demokratet per tradheti , ndersa po ndodh e kunderta. Kot nuk thone qe politika eshte kurve dhe ju rilindsocialistet me politiken e ndyre te lini kopilin ne dere.Ju bete 2 Prillin ne Shkoder dhe kerkuat e kerkoni t’ja ngjisni PD-es,Ju vrate Azem Hajdarin dhe ja ngjitet PD-es ,bete firmat piramidale me njerezit tuaj me te devotshem duke filluar me Arben Malajn,Xhaferrin e Popullin dhe ja ngjitet PD-es sepse ishin te paditur ne keto gjera , Luani me ligjet e kushtetutes si t’ju doje qejfi,,emeruat Meten kryetar kuvendi e me pas president megjithse per te u vrane kater vete dhe per kete fajin e kishte opozita,keni tete vjet ne qeverisje , i shkrite me GJ ,L . GJ,K dhe akoma ankoheni se drejtesia eshte ne duart e Berishes,a nuk na thoni;Po ju çfar pergjegjesie keni e çfar pune keni bere ?!.Akuzoni L.B per vjedhje te rruges se kombit,akuzoni Berishen per kompleksin Partizani por nuk shkoni kurre me teper se artikujt ne gazeta dhe keto ne kohe fushate.Perse nuk i hidhni ne gjygj ?

  Reply to this comment
  • Jari February 20, 10:24

   Sepse Ramizi me shoke e dinte, qe i priste fundi i Causheskut. Ai mendoi, sa te vije dikush, qe mund te na i heqe kokat, ta vëme vetë njeriun qe do na shpetoje. Si tia benin, dhe menduan rrezimin
   e shtatores se Enverit. Me mire thane te iki nje shtatore dhe ne shpetojme bythet tona. Dhe vertet njerezit qe krijuan dhe moren PD-ne ne dore ishin ish sigurimsa me krye komunistin dhe sigurimsin Sali Berisha i cili e shperndau shpejt greven, duke bere sikur negocioi me Ramizin ne favor te grevisteve.

   Reply to this comment
   • mirel February 22, 17:54

    Po mo Jari, mutin do i hanin barbaret Ramizit me shoke. Njerehere dolen forcat speciale me shkop gome, dhe iken e u bene ere gjithe trimat e hordhise dhjerotiste.
    Kemi qene deshmitare, nuk na tregoni dot peralla. I deshi bytha Alise ta bente pershesh, dhe e beri

    Reply to this comment
  • Beni February 22, 13:07

   Tori ky eshte komenti me real qe ke shkruar
   Keta funderrinat e kuq sklleverit muzhike qe komentojne ketu, nuk kane hallin e saliut por te atyre qe rrezuan bustin. Ata nuk i kane dashur kurre sepse rrezuan babain e tyre shpirteror.
   Keta plehra do vdesin po ashtu si minj gjirizash pa dinjitet te nenshtruar ashtu sic i mesoi PPSH.
   Te pergezoj per komentin e duhur

   Reply to this comment
  • mirel February 22, 17:53

   Une jam realist Tori. Shikoje, thashe qe Berisha ishte me nje fare ndergjegje dhe nuk ishte per degradimin e Enver Hoxhes, por e pa qe rrumpalla dhjerokratike mori rrugen e ferrit, dhe mendoi qe ishte me mire te dilte vete persiper e i fituar, sesa ndonje horr mashtrues si Ramut Aliaj. E pa qe hordhite ishin te etur per barbarizma e u doli zot. Kete samar doni, kete po ju ve.
   E kerkuan vete shqiptaret kete derexhe, nuk jua solli Saliu. E sollen Komunistet e Ramis Alise qe u tuten si pordha neper breke, dhe nuk e mbajten shtetin, po e dorezuan si pula te vandalet

   Reply to this comment
 45. Titi February 20, 10:13

  Pse ky Berisha neper foto ishte o ne shtepine e Enverit ose me femijet e Enverit duke shetitur me varke.
  Ky mesa dime ishte mjek i Hysni Kapos, Keshtu shume shume, mund te dilte ne foto me femijet e Hysniut. Apo mos po e shperblenin per zhdukjen e Kapos.

  Reply to this comment
 46. Ky problemi ! February 20, 10:31

  Shqiptaret kujtohen 1 here ne vit per 20 Shkurtin 1991!
  ..dhe fillojne nga e para diskutimet per 30 vjet rrjesht te njetat gjera !

  Po pse nuk e dime ne kush ka qene Sali Berisha ?! Nje mut muti ka qene! Te gjithe e dinin qe ai ishte nje psikopat, orator uzurpator i levizjes se studenteve!
  Partine Demokratike e krijuan te tjere dhe Berisha rrembeu kreun me “gangesteret e Tropojes” qe vrisnin prisnin kercenonin ne Tiranen e viti 1991!
  Kush nuk e di kete ?! Sa here eshte perseritur ne cdo 20 Shkurt?!! Sa kilometra rreshta gazetash eshte shkruar?!!

  Per 30 vjet lexoj te njetat rreshta per 20 shkurtin asgje nu ka ndryshuar Sali Berisha eshte aty si kokra e molles ne politik aktiv dhe me”influence” sa nje Zog gomari! Tashme i zvogluar por edhe me nje dhemb ne goje te jete eshte gati te ngrihet dhe te bej gjemen!

  Aha tani ne fakt Berisha jo prej juve prej shqiptareve eshte katandisur si nje zog pa pupla pa force pushteti por … nga Amerika ja lumsha se per shqiptaret Sali Berisha do te kishte qene akoma ne pushtet!

  Prandaj thone themi qe Enveri Sa ishte gjalle Sali Berisha i hengri mutin bashke me “antikomunistet” dhe ish komunistet! …pastaj edhe Sali Berishen i hengren mutin per 30 vjet ! Hahahaha

  –Po derdellisni me njeri tjeterin cdo 20 shkurt a qifsha udhet ?!!

  Jeni i njejti popull si me enverin si pa enverit !
  Jeni skllave te INDIVIDEVE dhe jo te ideve !

  Reply to this comment
 47. Shqiptari February 20, 14:15

  Sali Berisha pra ishte ai “Njeriu i Ri” qe polli Partia Punes nga 1944 (kur lindi dhe Saliu) e der ne 1990.
  Jane rrobe doket e jugosllavizuar se pari, sovjetizuar se dyti, kinezeruar se treti dhe izoluar se katerti nga kjo Parti Pune ish Komuniste, sot Socialiste me po ate Gazete “Zeri Popullit” qe nga koha luftes.
  Pra kur te shani ate Saliun, kujtoni me pare te mallkoni ate Parti qe e polli Anti-njeriun “e Ri” sharlatan ne kohe te Socializmit “fitimtar”

  Reply to this comment
 48. Shqiptari February 20, 18:04

  20 shkurti 1991 eshte dita kur shqiptaret pa krere a prijsa ne balle shkelmuan simbolin e nje diktature te urryer.
  Sot ato qe qajne akoma per ate statuje gerdalle jane sherbetoret e asaj diktature. Asgje e re, c’do diktature le bishta pas qe e qajne me lot.
  Edhe Neronit qe dogji Romen kishte budallenj qe ja zbukuronin varrin me lule.

  Reply to this comment
  • kanani February 20, 21:18

   I NDERUAR KOMENTUESI SHQIPTARI
   .
   Sa ishte Saliu “njeriu I ri” i Enverit ka sheruar qindra njerez si mjek ( edhe pse ishte turbo komunist I peshtirosur)
   .
   Por pasi u be “njeriu I zi’ I Elez serBiberit pas 2 prillit 1991 ai ka vrare mijra njerez ku Gerdeci apo 21 janari mjafton per burgim te perjetshem dhe eshte jashte burgut se eshte Hija e makartisteve te amerikes
   .

   Vetem te lexosh intervistat e Izet Haxhise ( te harruara tashme) kur ky i fundit deklaroi me fakte se Berisha ne mars 1997 urdheroi dy akte terroriste karshi ambasades amerikane dhe kontigjentin gjerman per tja faturuar kete “rebelave te kuq” per te shpetuar vete sic veproi ne 2 prill 1991 dhe 21 janar 2011…lind pyetja ??

   .PSE NUK VEPRON DASH-IWASHINGTONIT ME SPAKUN? PER TERRORISTIN BERISHE

   Po keshtu Izet Haxhia me fakte dhe emra AKUZON shkelzen berishen per trafikante droge.

   PSE NUK VEPRON DREJTESIA SHQIPTARE APO EUROATLLANTIKE PER BURGOSJEN O TE DROG-DILLERIT SHKELZEN O TE IZETIT SI MASHTRUES

   Pra kush e mbron Berishen per mega krimet e tij ??

   Pse Edi Rama jo vetem qe eshte I pafuqishem te arrestoje Berishen ( aresyeje pse mori votat cudiberese ne 23 qershor) por me gafa te tilla si ne 70 vjetorin e clirimit,budallakijet me bunkartin e Enverit,me shitjen tani se fundi te albetrolit dhe me miopine qe po tregon me guvernatorin duket se eshte nje jelek antiplumbi pallosh dy metrosh per te mbrojtur me cdo kusht “burrin e shtetit te arvizuse “

   Enigma e hidhur ka nje emer Elez Biberishaj

   Ky lloj antishqiptari me I madh per te gjithe kohrat ka qene mentori dhe shenjtori qe ka kllonuar berishen nga zgafellat e udb jugosllave ne 1991 dhe po e mbron akoma me cdo kusht.

   Mbi Elez biberajn ketij serbishtfolesi rendojne dy faje te medha pas 1991:..

   1- ne vend te nje pajtimi kombetar ne vitet 90’ dhe te nderhyrjes per ndonje plan marshall ne ate vend te dobritur ai per te kenaqur epshet e tij antikomuniste u be zbatuesi I doctrines rajersoniane per ‘dekomunistifikimin”

   2-S i person me detyra speciale ne vitet 80-90 ne funksion te hakmarrjes tij karshi sistemit te enver hoxhes ben te mundur te ‘karikoje” dipllomate,zyrtare dhe politikane amerikane ne menyren me antishqiptare te mundeshme ku si rezultat I saj ky vend ka degraduar dhe eshte shperfytyruar plotesisht

   tung !

   Reply to this comment
   • Shqiptari February 21, 20:13

    Sa ishte Saliu Njeriu i Ri i Enverit ishte burre i mire dhe kur hoqi dore nga Enveri u be burre i lig?
    Jo o vlla jo!
    Nga enverizmi mire eshte te heqin dore e mendje te gjithe e te shohim perpara se nuk shko dot gjekundi sot me Enver nen sqetull.
    tung !

    Reply to this comment
 49. Aliu nga Selenic February 20, 21:34

  Mire se Enverin e rrezuan dhe e shqelmiten lomarinat. pore me uzinat, fabrikat,kombinatet bujqesine shendestsin dhe arsimin dhe kulturen perse i shkatrruan. U shkatrruan 1 milion vende pune.
  Ato asnje nuk i beri Enveri me doren e vet.Me doren e vet i beri populli shqiptare per tu len brezave pasuri te pa tundeshme.
  Kjo perse ndodhi. Ju qe kerkon te festohet 20 shkurti perse nuk u kerkoni llogari atyre qe i lan shqiptaret pa pune dhe sote me paturpsin me te madhe keta gojme shqyer qe therrisni te shkatrrojme c`do gje se do ndertojm me te mira dhe bashkohore, ku i kane,Hajde jepni llogari e mos komentoni kote.
  Ne Rusi kure triumfoi rrevolucioni i Tetorit rrevolucionaret u turren te shkatrrojen hekurudhet pore Lenini i Madh u tha.”Jo vllejzere keto hekurudha nuk jane te Carit.Jo keto jane ndertuar nga dora e juaj, ndaj mos i prishni pore ne do te ndertojeme te tjera me te mira se keto” Perse Krimineli Berisha nuk e beri nje gje te till pore i inkurajoi kriminelet te shkatrrojne punen djersen e 50-vjetev qe ndertoi puntoria shqiptare,
  Hajde sote Ballafaqohun me kete realitet te hidhur qe u bete shqiptarve.Keta kriminel nuk kan asnje te drejte te therrasin.”Po ikin shqiptaret se Rama i la pa pune” Jo Nuk i LA RAMA PA PUNE PORE I LA SALIU, MEDIU, BASHA, E TER E DJATHTA SHQIPTARE E KRIMINALIZUAR DERI NE PALCE.
  DHE SOTE KERKOJ PUSHTET KETA KRIMINEL.KURRE PUSHTET KETA NUK DUHET TU BJER NE DORE KETA JEN E ZEZA E KOMBIT SHQIPTAR.!

  Reply to this comment
  • kush e beri Enverin Perendi ? February 21, 21:05

   I nderuar Ali !

   Respektoj mendimin tuaj por nese nuk thoni gje per Berishen se kush eshte pas tij ngelesh te quajme vuvuzel se ke 30 vjet qe kendon kengen

   OBOBO NA RRAFI SALA ..

   Vetem nje njeri qe nuk do te kuptoje realitetin pasi… ose nuk ka tru ose nuk do te prishet me “mikun amerikan” qe nuk thote se pas Berishes qendron doktrina antishqipare-antiamerikane dhe anti humane e dekomunistifikimit e dyshes famekeqe rajerson-Biberaj dhe Saliu me Azemin ishin dy PIT BULLE te tyre

   I Takoj atyre shqiptareve qe nuk ja kam kaluar mire ne kohen e Enverit..e kritikoj deri ne infinit por ne lidhje me kohen e koleres sot ajo ishte kohe e arte

   Nuk e kuptoj pse keto komentues nuk permendin fare gabimet fajet dhe krimet e dipllomateve perendimore ne 1991 -1992 ku do vecoja kete timin ketu poshte:
   Ne, kaviet e ndërkombëtarëve | Gazeta Dita 22 gusht 2018’’’
   A duhet te ” respektoje’ akoma Euro-amerika saliun e tyre qe hodhi gjasme “komunizmin ” qe ne fakt ishte dhe eshte nje genjeshter kriminale?

   THIRRJE TERRORISTE
   NGA “BABAI” I DOBICIT SALISERBIBERISHES 1992
   (nga ylli xhabiri)

   Në mitingun e madh në përmbyllje të një greve të pakuptimtë me bllokime rrugësh të punëtorëve të Kombinatit Metalurgjik të Elbasanit (mars 1992), oratorët, përfshirë zotin ambasador Rajerson, flisnin për shkatërrime makinerish dhe repartesh, sepse ato ishin ndërtuar nga “komunistët”. (Rajersoni ishte Ambasadori i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipërinë pas – komuniste. Fliste shqip. Një shqipe të rëndë, ishte pa roje dhe vinte në takim në mes të vapës me biçikletë. Nuk dukej aspak si diplomat.).Ai shprehej duke klithur: Komunistët janë kafshë, qenër, gjarpërinj, tigra, gomerë, të pabesë, vrasës gjakftohtë, pa moral.
   .
   Pra 20 shkurtit I ka humbur dhe ai pak shkelqim qe kishte para 30 vitesh ku ketu kam parasysh idealistet te te dy kraheve.
   .
   Kushdo shqipfoles qe fajeson Berishen per gjemen pas 1992-it ka problem te higjenes mentale,,
   .
   Do jap nje rast te papare ne historine njerzore:

   Ne 14 shtator 1998 Berisha beri nje puc shteti te armatosur dhe duhej denohej me vone ose me pushkatim ose burgim te perjetshem..
   .
   Ka dokumente autentike qe dipllomate ne rendesi ne Amerike dhe BE kane kerkuar nga xhambasadoret e tyre ne Shqiperi te ushtrojne presion& shantazh qeverise kohesgjate viteve 1998-1999 te mos arrestohej Berisha (I tyre),

   Dhe nje adoleshent do te thote qe Amerika dhe Europa mbrojten hapur nje terrorist per superkrimin e 14 shtatorit 1998..
   .
   Mund te rradhis dhe 10 shembujt te tjere qe perendimi ka mbrojtur apo toleruar ne menyre kriminle Saleh Berishajn dhe pikerisht keto argument me bejne te uluras dhe une qe kam qene pjese e ndryshimit te sistemit ( jo shkaterrimit sipas rajersonit dhe kelyshit te tij Azem Biberishaj)
   Pra le te themi Na fal Enver,,hodhem nje statuje bronxi 13 metra te larte dhe “miqte tane porno-perendimore ja ngriten 1300 metra te larte me tolerimin ndaj zagarit te tyre Berishe dhe enverkockangrenesit Rama qe I bashkon kufoma e Enverit
   ————————–

   Reply to this comment
 50. Ska February 22, 02:41

  20 Shkurti duhet te shpallet feste zyrtare, si dita e rrezimit te komunizmit ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • Sulo kapedani February 22, 12:36

   Shume e sakte!
   Edhe dicka tjeter per keta minjte e kuq te gjirizave qe komentojne ketu.
   Keta funderrina hipokrite edhe sot jane gati t’a ngrene bustin qofte largut, lere se cfare…..jane krijesa te peshtira

   Reply to this comment
 51. Sulo Kapedani February 22, 12:32

  Saliu ska lidhje me rrezimin e bustit por edhe ata qe kishin lidhje ju sklleverit e kuq muzhike nuk i keni dashur kurre sepse u rrezua perendia juaj prandaj mos na cani karin me hipokrizia o minj gjirizash

  Reply to this comment
 52. instituti celo pordhes & qullo kapidonit February 22, 15:45

  Lexova diku se ne nje pjese anesore te selise PD kishte nje “grup zjarri” mediatik qe komandoheshin direct nga komandanti ( kunati Lulit)…Aty ndodhej nje byrektore dhe ne kohe pushimi per ushqim servirej nje cope byreku…qe ishte dhe pagesa e ketyre cupave te pederave..
  Nuk eshte cudi dhe te instituti I Celos te perndjekurve boletike te kete gruphedhes-fekalesh qe nuk pushojne 24/24 ore sidomos ne forumet e Dites dhe Temes dhe I japing ndonje slice pice
  .Ja dhe Sulo Kapedani pasi ka marre dhe kestin e 11-te…nga ish komunistat e kuq Berisha-Rama-Meta pasi ka ngrene dy pica nga Celoja I fut dy komente kunder te kuqve qe po I japing kestet dhe c’I qi temen Shqiperise
  Hallall picat e qelos zoti sulo !

  Hallall 11 kestet qe po ti japing te kuqte qe ta futen dje..po ta fusin sot do ta kesh te futur dhe neser se Bisht Qeni Do Ngelni Gjithe Jeten

  Reply to this comment
  • mirel February 24, 12:01

   @instituti celo ….
   Boll tani mos na dekonspiro se jam edhe turni i pare sot e ketu tek karrigia ngjitur kam Zigurin trim me flete, vec ta shohesh si perlan byrekun…

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim