25 VITE PAS: Iliesku në gjyq

February 27, 2016 12:16

25 VITE PAS: Iliesku në gjyq

Ish-Presidenti i Rumanisë, Ion Iliescu do të dalë përpara drejtësisë. Megjithëse është tashmë 85-vjeç dhe nga ngjarja për të cilën akuzohet kanë kaluar 25 vjet.

Mbi të rendon akuza për krime kundër njerëzimit.

Në vitin 1990, ai thirri mijëra punëtorë minierash nga Rumania Perëndimore drejt Bukureshtit për të dhunuar opozitën (foto). Gjatë përplasjeve, shtatë persona humbën jetën dhe mbi 1 mijë u plagosën. Por, opozita e asaj kohe tha se 40 persona u vranë dhe u varrosën në një varr të përbashkët.

Iliescu mori pushtetin në 1989, pas rrëzimit të diktatorit Nicolae Caeausescu.

Me ardhjen në pushtet, ai u bëri thirrje të paktën 4 mijë minatorëve që të dilnin në rrugë kundër opozitës. Urdhri ishte sekret dhe ishte zbatuar nga shërbimi sekret rumun.

Dosja “Mineriada” rihapet sërish me presionin e Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut.

Shumë nga viktimat shpresojnë në fitoren e drejtësisë dhe që përgjegjësit të dalin para drejtësisë më në fund.

Në Shqipëri disa botime të Ditës rreth krimeve të 25 viteve të fundit në Shqipëri dhe pasurimi i tyre me dëshmitarë të dorës së parë, shkaktojnë reaksion, fatkeqësisht edhe nga kolegë të mediave të tjera.

Sali Berisha në Parlament

Sali Berisha në Parlament

Vijimësia është gogoli i mendjeve të cekëta, por procese të tilla si ky në Rumani dëshmojnë se drejtësia (aty ku vullneti për drejtësinë mbahet gjallë) vonon por nuk harron.

Mazhoranca aktuale po tenton të forcojë autoritetin e shtetit dhe opinioni i shëndoshë qytetar është i gatshëm ta mbështesë. Por jo pa parë që ndëshkimi ligjor është njësoj për të gjithë.

Këmbëngulja ligjzbatuese e ndihmon transformimin e madh dhe tejet të vonuar të mentalitetit shqiptar kundrejt zbatimit, e madje, diktaturës së ligjit, por ka diçka që stonon.

Ku qëndron stonimi? Tek një ndjesi që po përhapet, mbi ngatërrimin e radhës dhe të masës në këtë shije të re, apo të paktën të harruar, që shqiptarët po marrin mbi diktaturën e ligjit.

Qeveria bën sikur nuk shikon se ndërsa të vegjlit e pambrojtur bien kaq kollaj në rrjetën e ligjit, peshqit e mëdhenj e sidomos peshkaqenët, që kjo mazhorancë i ka denoncuar që ditën e parë (e që me imazhin dhe bëmat e tyre në gojë mori aq shumë vota) janë jo vetëm të lirë por sot gëzojnë “të mirat materiale” dhe u kushtohen lezeteve të jetës, si bon viveur-ë të sprovuar.

Edi Rama e Ilir Meta

Edi Rama e Ilir Meta

Sot paralajmërohen burgime deri në 10 vjet për prindërit e fëmijëve lypës, ndërkohë që kryeabuzuesi i pushtetit që Shqipëria përmbysi me shpresë ndëshkimi në 23 qershor tallet çdo të enjte nga salla e Kuvendit.

Sistemi aktual i drejtësisë nxirret sot si alibi kyçe, megjithëse ishte i njëjti edhe kur u bënë premtimet për ndëshkim.

Sido që të jetë, kjo alibi nuk e fsheh hendekun e thellë dhe disproporcionin ndëshkimor që po aplikon qeverisja e sotme.

Juristi Zef Brozi, me përvojë në sistemin gjyqësor (ka qenë kryetar i Gjykatës së Lartë në fillim të viteve ‘90), në një intervistë të gjatë për Jakin Marenën e së përditshmes Shqiptarja shkruante qysh në janar të 2014-s:

“Populli e votoi këtë mazhorancë për ndryshim të situatës së papranueshme edhe në gjyqësor e prokurori, dhe jo për t’u justifikuar. Çfarë ju pengon zoti Prokuror i Përgjithshëm të merrni të pandehur Sali Berishën, që urdhëroi vrasjet terroriste më 21 Janar 2011?

Zef Brozi

Zef Brozi

Pse s’po e hetoni Berishën e disa ish ministra të tij për Gërdecin, për grabitjet dhe abuzimet me pasuritë publike dhe paratë e popullit?

Çfarë ju ka penguar ta merrnit Sali Berishën në pyetje dhe si të pandehur për zhdukjen e Remzi Hoxhës më 1995 për shkeljen e embargos ndaj Serbisë më ‘92-‘96 e kontrabandën e naftës me të cilën furnizonte Sllobodan Milosheviçin për të terrorizuar e përgjakur Kosovën, për shkatërrimin e vendit dhe vrasjet e mijëra vetëve më 1997-ën, për grushtin e shtetit më 1998, për abuzimet qindra miliona euro me prokurimet publike, për akuzat e rreme dhe fyerjet e shpifjet ndaj Presidentit, Prokurores së Përgjithshme, Kryetarit të SHISH-it e disa gazetarëve për puç shteti më 2011?

Ku i ka provat e puçistëve që tha ne televizion e në Kuvend se i kishte zbuluar?”

Mustafa Nano duke replikuar një ditë më pas me Brozin shkruante:

“Ka një common sense që na thotë se Sali Berisha duhet dënuar. Duhet dënuar, jo sepse është një ‘criminal mind” (siç më tha dikush këto ditë), por sepse ka kryer sheshit vepra penale (21 janari 2011 është një provë, dhe këtu nuk kam parasysh datën 21 janar, por ngjarjen e 21 janarit, dmth vrasjen e katër qytetarëve në bulevard dhe përpjekjet më pas për të fshehur provat, për të marrë në mbrojtje vrasësit, për t’u mburrur me krimin e bërë, e për të kërcënuar me përsëritjen e tij).

Mustafa Nano

Mustafa Nano

Por puna është se Berisha nuk mund të ndëshkohet me logjikë berishiane. Gazeta Dita, më saktë Adrian Thano, i mëshonte dje idesë se një milion vota kundër Berishës janë një apel e detyrim për të vepruar, për të bërë drejtësi. Por jemi sërish tek e njëjta grackë.

Thuhet se “çfarë”, por nuk thuhet “si dhe kush”, dhe kështu arrihet kollaj tek përfundimi se është më mirë të bëhet, e në këtë mes nuk ka rëndësi se si e se kush do ta bëjë.

Unë mendoj se kjo ka rëndësi. Madje, mendoj se vetëm kjo ka rëndësi. Për mua, më mirë Berisha i lirë, edhe pse e di se kjo është një tallje me drejtësinë, se sa Berisha i dënuar nga institucione që veprojnë nën këtë presion…

Le ta lëmë Berishën në idiotësinë e marrëzinë e tij. Të paktën, ai nuk është më i dëmshëm. E shumta, është bezdisës, por jo i dëmshëm. Ai është i marrë fund, dhe nuk merret vesh pse s’duam ta marrim vesh. Pastaj, ai është në një farë mënyre edhe i burgosur. Është i burgosur i frikës së vet, në të gjitha kuptimet (e keni vënë re që mbeti në Facebook?

Unë zgjidhjen e shoh ndryshe. Gjithçka që ka të bëjë me sistemin e drejtësisë duhet të fillojë e duhet të bëhet jashtë obsesionit “Berisha”. Le ta lëmë sistemin të bëjë aq sa mund të bëjë edhe përsa i takon kësaj çështjeje bëjmë mirë të mos ngatërrojmë përparësitë. Përparësi pra mbetet reformimi i sistemit të drejtësisë”. / Dita /

Rrahja e protestuesve në 1990

Rrahja e protestuesve në 1990

Çifti Iliescu në rrugët e Bukureshtit

Ion Iliescu

21 janar 2011, Tiranë

21 janar 2011, Tiranë

Çifti Berisha

Sali Berisha

 

 

February 27, 2016 12:16
Komento

99 Komente

 1. Daullja January 19, 12:29

  Kjo tjerrje kaq e gjate eshte thjesht carje bythe. Shqiptaret votuan nderrimin e qeverrise pikerisht per kete shkak: qe te denoheshin te korruptuarit dhe kriminelet e ngjitur ne fronet me te larta te shtetit. Do s’do stafi i ri qe ti cvendos ingranazhet e krimit te Berishes, kjo do perbeje ngercin tjeter te neserm, denimin e Rames per mosveprim. Krimi qe i eshte bere vendit nepermjet politikaneve eshte i pashembullt dhe i patolerueshem. Vec vrasjeve dhe perndjekjeve te banditit Berishe, Shqiperia kaloi edhe perplasjen civile jug-veri e cila eshte ngjarja me rende kombetare. Sot Shqiperia rezulton nje vend i falimentuar ekonomikisht. Enver Hoxha i meriton te gjitha mallekimet dhe anatemite qe iu bene, por ama le te themi per te edhe faktin se Shqiperine e la pa asnje qindarke borxh. Ngjitja e ketij borxhi ne shkallen 75% eshte kapaku i arqivolit per vendin. Ky borxh u krijua vetem per te mbushur xhepat Berisha dhe banditet e tij te shumte. Kur do fillojne sekuestrimet e pasurise se grabitur?

  Reply to this comment
  • ai qe te lexon prej 20 vitesh January 19, 14:15

   o Muc i jeni qepur te gjithe gazetes Dita vetem pse kerkon denimin e Saliut.. Sa qesharak jeni. Prape doni ta falni e ta lini te lire kafshen e maleve??
   Politikanet i kuptoj. Sidomos ata qe duhet te fusin brenda vrasesin. Normal se urrejtja e popullit per te, i mban ne pushtet pa patur nevoje me bo gje tjeter ne politike.
   Po ty nuk te kuptoj.. As te tjeret ne media qe heshtin per denimin e Berishes. Diten dhe Temen te vetmet media qe e kerkojn kete denim sipas ligjeve e keni zhdukur nga gjithe ekranet qe mos amplifikohen thirrjet per denimin e Berishes. Kurse Dita fisnike ju boton juve qe e kritikoni Diten lirisht.
   Shume keq keshtu. Cojeni ate zaberhan ne qeli. Behuni bashke media, politike e drejtesi dhe shpetojeni Shqiperine nga ky kancer me metastaza te plota

   Reply to this comment
  • Theofan January 19, 17:55

   I nderuar Daulle, sa per dijeni, Enver Hoxha i la nje borxh te madh ketij vendi rreth 400 million dollare Kines. Z. Mustafa i kujtoj se Berisha pret rastin per te perseritur 1998-en. Ka patur dhe guximin te kercenoje disa here nderkohe qe falangat kriminale i ka gati per veprim. Nje shkrim i tille ben qe te bjere vigjilenca qytetare, pushteti ligjor(berishian) fillon e merr fryme lirisht, pushtetit ekzekutiv i hiqet nje telash i madh, bie ne gjume dhe shenjat e para te kesaj pergjumjeje kane filluar te duken,

   Reply to this comment
   • matteo January 19, 23:11

    Nuk ka dhembe si dikur Berisha, dmth nuk kafshon dot me dhembe te krimbur. Megjithate, pushteti duhet t’u heqe friken historike institucioneve e organeve kompetente te bejne detyren shteterore. Jo t’u marrin kompetencat. Ketu jam dakord me Muçin.

    Reply to this comment
   • tomor labi January 20, 11:18

    or legen , mos na kujto enver hitlerin se do te te gjejme dhe do te te thyejme kockat ne qe na i varrosi dhe nuk e dime ku i kemi mor enverist i qelbur

    Reply to this comment
   • intelektuali February 28, 13:02

    400 milione USD qe i kishte borxh Kines shtoji po kaq edhe borxhet qe i kishte sovjetikut, rusit dhe Hrushcovit, po ketyre borxheve shtoji edhe afro 4 ton flori qe Enveri i vodhi njesoj si Like Floriri dhe i depozitoi ne Zvicer per familjen dhe Ermalet e tij dhe pastaj mund te flasim me sakte per Kohen e Qepes te Partise se Punes apo per Kohen e Preshit te Ahmet Zogut.

    Reply to this comment
    • Lion February 28, 16:13

     Intelektuali nuk flet ne havadan.Perndryshe nuk e quan veten intelektual. Ose eshte intelektualme leng qepe!

     Reply to this comment
   • Lion February 28, 16:11

    Nuk eshte aspak e vertete qe i kemi pasur borxh Kines 400 milion usd. Asnje qindarke! Kemi bere tregeti mall me mall dhe jemi shlyer brenda viteve 1980-te.

    Reply to this comment
  • reformer January 19, 19:29

   I dashur Muci,

   ne pergjithsi jam dakord me ty, sidomos nuk do te doja qe Rama dmth qeveria socialiste te perdorte ato marifetet e Saliut, qe i permend dhe ti, per ti bere presion drejtesise dhe per te denuar Saliun “me cdo kusht”. nuk duam nje gjygj politik, por duam drejtesi per ata qe kane humbur jeten per faj te Saliut.

   1 milion shqiptare kane votur sepse donin Saliun politikisht te vdekur.

   vetem se ketu nuk perputhem me pikeveshtrimin tend se tashme Saliu eshte i pademshem. sipas meje nje kufome e gjalle dhe e pa kallur mund te jete burim i nje semundje te tmerrshme vetem me viruset dhe murtajen qe emeton ne cdo fjale qe shqipton. kufoma duhet varrosur, nuk ka menyre tjeter per te qene i sigurt se murtaja qe ai mbart nuk do te behet serisht epidemi.

   Reply to this comment
 2. Euro Maloku January 19, 12:30

  Ekzistenca e Salihit edhe si fosile eshte nje pengese per krijimin e shtetit ligjor ne Shqiperi..
  Jane mijera e mijera “salinjer” gjer ne te ashtuquajturin Parlament qe do te sterzgjasin tranzicionin shqiptar.Si zgjidhje per ne mund te sherbente “Veza e Kolombos” qe ashtu siç thot Muçi edhe “mishi te piqej e helli te mos digjej!!!”

  Reply to this comment
 3. asi January 19, 12:38

  jane fjale kure anglezete nuk dorzuane kumbaron nje peshke te vogele as qe behete fjale pere berishene qe eshte koka nga shqiptaret po plera per te tjerete ky berisha eshte njeriu qe te varete ne mese te tiranes per 15 minuta mose ta leshe te vdes po ta shohime kure perpelitete ta ndiej mire co te thote te masakroshe populline tende dhe te vjedheshe pasurite e kombite dhe pastaje ta ndashe ne katere copa e ta ndashe ne katere anete e shqiperis qe te vebne mende ata qe do vijne me pase se ndryshe keta politikane shqiptarte po antishqiptare dhe terorista me te poshtere per vendine e tyre nuk ndallene dote se beri keqe kesaje toke dhe ketije populli qe e kthyene ne skllave po nje gje kame a eshte dakorde amerika si thoni ai eshte produkte amerikane dhe ai ja jep te gjitha te drejtae po done ja bene kete qe theme po sdone ne do pelcasime se e kemi peshqeshe ate dhe me e poshtra dhe me e keqja ata qe do lere pase jne me te zinje se sala mjere shqiperine ce prete

  Reply to this comment
 4. LORA January 19, 12:51

  “Le ta leme sistemin te beje aq sa mund te beje”, thote Muci ne kete shenim.
  Duket se Muci po i shkon nga pas avazit te atij sakatit president,i cili e shikon drejtesine si te permiresueshme vetem nga oreksi i vet,kurrsesi nga kerkesa e ligjshme e shqiptareve per t’i dhene fund epokes se shtetit gangster qe i vret njerzit ne te drejten e tyre kushtetuese te protestes.
  Nuk e kuptoj dot perse Muci e ngaterron zerin publik qe kerkon reformim te shpejte te drejtesise,rruge nga e cila duhet te shkoje ndeshkimi i krimit dhe kuserimit te shqiptareve ne 23 vjtete e fundit.Kjo me deshmon nevleftesimin qe Muci i ben zgjimit ne rritje te frymes civike te shqiptareve ne rastin me te mire,ose mengenene e tij si te shume mender-opinionisteve qe nuk duan kurrsesi prishjen e statukuose se shtetit-armik te qytetarve ne rastin me te keq.
  Sidoqofte,Muci mbetet per mua pas qytetareve dhe ben me mire te korrektoje ritmin e tij sesa te kritikoje ate te gazetarit avangarde Adrian Thano.

  Reply to this comment
 5. Bocari January 19, 12:58

  Edhe Rumania na e kaloi..
  Pikerisht sepse sipas llogjikes se z.Nano qe per mua sqendron gjekundi, neqoftese krimi nuk u dashka denuar ne rastin e Sales per kete apo ate sebep, atehere nxirrini nga burgu te gjithe vrasesit dhe mos denoni se bini ndesh me sebepet tuaja. Cjane mor zoteri keto brockulla? Qenkemi bere per te marre kujen, bir Selman i nenes, cfare te qaj me pare.

  Reply to this comment
 6. Cokja January 19, 13:00

  Te lejosh nje shtetas te keqperdor detyren perben krim. Lexova sot se nje punonjes i shtetit eshte pushuar ne Durres se ka perdorur Facebook gjate orarit. Mase e ashper per tu hequr nga puna, nderkohe qe ish- kryeministri qe eshte akuzuar cdo monent per shkelje te ligjit, vjedhje, urdher vrasje, etj, sugjerohet te jete i lire. Drejtesia nuk behet me emocione. Nuk kemi te bejme me nje gabim. Ne se duam shtet, ai dhe shume te tjere duhen gjykuar. Dyshoj se hezitimi ka te beje me garancine e anasjellte se keto te sotmit nuk do te preken kur te lene pushtetin. Qytetaret mund te jene te pafuqishem, por jo budallenj.

  Reply to this comment
 7. arjan January 19, 13:07

  KY MUC Ckrapari, thote qe… Le ta lëmë Berishën në idiotësinë e marrëzinë e tij. Të paktën, ai nuk është më i dëmshëm. E shumta, është bezdisës, por jo i dëmshëm.
  O MUCI i skraparit, po Saliu eshte kriminel i regjur dhe ti si burre i shkolluar skrapari qe je, besoj e kupton qe nuk ka kriminela ta pademshem. apo keshtu te kane instruktuar te besh thirrje ne medie qe saliu nuk perbenrrezik?!!!!!! Po te kujtoj nje gje o Muc, ty ish-sherbetori i zvaranik i Saliut deri ne vitin 1997 kur e tradhetove pasi ai ra nga pushteti: krimineli me i rezikshem eshte ai qe nuk pendohet dhe lihet i lire. Saliu nuk eshte penduar dhe nuk pendohet per krimet e tij, bile i quan ato krenari dhe arritje. Mos valle edhe ti o MUC ke marre persiper misionin e Artan Hoxhes qe mbron kriminel Brecanin?!!!!!!!!! Saliu duhet te shkoj ne burg te te ndeshkohet per krimet qe ka bere. Nje nga krimet eshte edhe pagesa qe te ka bere ty prej 1000 dollare ne muaj me 250 dollare ne jave cdo te enjte ku ti lehje si opinionist tek TV Klani ne mbrojtje te krimeve te tij duke u shpelare trurin shqiptareve dhe sic rezultoi pas hapjes se letrave paguheshe me taksat e shqiptareve qe vicidolasi kriminel i jepte si reklama ketij telivizioni bordello e hale publike.

  Reply to this comment
 8. TJ January 19, 13:07

  Le te mos denohet por te shkoje ne gjyq,t’i merren , ti konfiksohet pronat e patundshme,kompanite dhe assetet e tjera dhe te jete i zhveshur si nje pensionist. Kaq kerkojme.Te thirret ne prokurori te thote te verteten per 21 janarin ,Remzi Hoxhen dhe po e meritoi -lereni te lire.Une nuk e kuptoj kush eshte pengesa te shkoje ne hetim.Po qe eshte prokurori Rama ta heqe dhe te vere prokuror tjeter me ligj ne parlament.Por po qe se eshte Meta qe ka frike dhe nuk e lejon Ramen kjo eshte histori tjeter.Pse Rama nuk beri minister drejtesie Ngjelen..?! Se do te hetonte Ilirin ..!

  Reply to this comment
 9. At Zefi January 19, 13:12

  Sikurse n’ çdo vend t’botës, dikush qi ka marrë përsypër hallet e ktij vendit tonë, formulon kallximin tek Kryprokurori i Republikës. Po u vej nënvizim tri prej akuzave:
  – Ka urdhnue me qillue me pluma mbi masën e njerzve të paarmatosun. Ka fshi provat, gjurmët dhe ka mbrojtë në mënyrë t’kundërligjshme vrasësit edhe sikur këta të kishin shtie pa urdhën!.
  – Ka akuzue për grusht shteti figurat ma të nalta të shtetit. Të thirret të dëshmojn e të paraqesin provat!.
  – Ka pranue se me vendim kryekput personal, ka shkelë embargon e OKB-s dhe i ka çue për tre vjet naftë e benzinë kriminelëve serbë qi masakronin kosovarët dhe bosnjakët.
  Po i lamë të tjerat! Pas ktij kallximi nuk ka nevojë me ndrrue Kryprokurorin. Le të shofim e të presim si po vepron ky, që ka vue vetë i akuzuemi!

  Reply to this comment
 10. 21 janari January 19, 13:13

  zef brozi ka te drejte
  kurse Muc Nano harron qe ato qe shkruan i lexohen edhe nga ata qe kane humbur te afermit e tyre me 21 janar . dhe nen deshperimin e tyre ,botes se maskernjve intelektuale ne shqiperi, i shtohet edhe nje pene qe e konsiderojne denimin e nje krimineli satrap nje alternative. duhet te presin te reformohet bota e korruptuar e drejtesise sone, nen penen e dikujt qe menderen e ka te ulur ne nje kolltuk te rehatshem lekure dhe nen pushtetin e atyre qe i konsiderojne thjesht si koke palare…

  Reply to this comment
 11. Marin Barleti January 19, 13:17

  Nuk eshte e vertete qe Sali Berisha ka marre fund dhe,sic thote gazetari Nano, “Le ta lëmë Berishën në idiotësinë e marrëzinë e tij. Të paktën, ai nuk është më i dëmshëm. E shumta, është bezdisës, por jo i dëmshëm. Ai është i marrë fund, dhe nuk merret vesh pse s’duam ta marrim vesh.”

  Portreti i mesiperm i Nanos me kujtoi shume zera qe dolen ne fund te Luftes se Dyte Boterore mbi izolimin e te marrit Hitler, parrezikshmerine e tij etj. Jo zoteri, Berisha ka kryer krime dhe ai duhet te dale perpara gjyqit te Nurembergut te Shqiperise!

  Ne si votues e dhame kontributin tone, po pse nuk vepron Drejtesia? Sepse Berisha ka deformuar Kushtetuten e RSH dhe ka ngritur kupolen me te larte shteterore me mekanizmin 70+1 vote te deputeteve ne Kuvend dhe vuri njerez me dosje ne sirtaret e tij. Po pse mazhoranca qe i ka 84 vota nuk i korigjon deformimet e Berishes dhe te beje zgjedhjen e emerimet e kupoles me te larte te shtetit me 3/5 e deputeteve? Sepse Partia Socialiste qe ka shumicen ne Kuvend ka ne dore vetem Pushtetin Ekzekutiv, ndersa dy pushtetet e tjere: Legjislativ dhe Gjyqesor i ka ne dore Ilir Meta, ish bashkepuntor i ngushte i Sali Berishes ne korrupsionin dhe vjedhjet marramendese shteterore.

  Pra njeriu me i fuqishem ne Shqiperi nuk eshte Edi Rama, por Ilir Meta dhe Ilir Meta nuk pranon te ndryshohet Kushtetuta. Ilir Meta vazhdon te veproje sinkron me Sali Berishen per mbrojtjen e kupoles me te larte te shtetit, te quajtura “Institucione te Pavarura”. Strategjia e Sali Berishes dhe Ilir Metes eshte diskreditimi i Qeverise se Edi Rames ne pergjithesi dhe i Ministrise se Puneve te Brendshme ne vecanti; i pari duke nxitur e perkrahun cdo veprim terrorist; i dyti duke heshtur per sukseset e ministrave te PS dhe duke lavderuar Ministrine e Drejtesise e te Bujqesise (!). Synimet e Ilir Metes jane te shpallura hapur me kohe…

  Reply to this comment
 12. Pëllumb zaimi January 19, 13:25

  Për berishën duhet ngritur ” institucioni Avni Rustemi ” o muç nano? Për monstra të tilka të kalibrit të madh vetëm ky institucion bën punë. Ky mund të quhet ndryshe dhe “institucioni i patriotizmit mbi antishqiptarizmin”. Po pritem të bejme institucionet e reformat ne drejtesi kam frikë se kjo punë nuk do te zgjidhet ndonjeherë. Ose pse ndeshkohen e denohen kriminelet e tjere me pak te rrezikshem se berisha kur ne nuk paskemi instituciòne e nuk kemi bëre reformen ne drejtesi? Kjo do te thote se ne po i ndeshkojme keta kriminelë pa pasur institucione te reformuara? Ti kalojmë dhe gjithe kriminelet e tjerë ne “gjendje bezdie” siç ështe berisha!? A jane te gjithe njelloj para drejtesise? Përse kriminelet e tjere duhen denuar me institucione te pareformuara e berisha jo? Kur dihet nga i madh e i vogel se ky birbo ështe kryekrimineli qe i ka sjellë demet më të mëdha këtij vendi! Të pallogaritshme nga përmasat! Ju muç mirë e arsyetoni problemin por,kam frikë se mos edhe ju kini rené viktime e asaj alibie qe po ngrihet për ta shtyrë ndeshkimin e ketij shkaterruesi,vjedhesi e vrasesi ne kalendat greke me pretekstin e dobesise se institucioneve te drejtesise!? Le të shtyhet për te gjithe kriminelet atehere? Nuk mendoj se qendron këtu “ngërçi”!? Më duket se qendron tjeterkund? Sepse krimi dhe kriminelet nuk duhen lënë asnje dite te livadhisin! Më duket se qendron te “katovica shqiptare” dhe,nê funksion te kesaj alibie tirren e tirren sebepe!!? Qofsha i gabuar muç!

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. January 19, 15:56

   PELLUMB ZAIMI hec e beje kete institucjonin AVNI RUSTEMI un jam i dyti pas teje qe do vij me mish e me shpirt…por ti thua duhet te behet zoteri !me nji fjal qe geshtenjat nga zjarri ti nxjeri nji Avni i ri apo nji Adem Jashari dhe fitoret e kesaj sakrifice ti gezojne te tjeret .. packa se shumkush tallet nen hunde .me thuaj ti i dashur PELLUMB ku eshte familja e AVNI RUSTEMIT pasardhesit e tije cfar kemi bere ti ,un e shum te tjere qe i permendim emrin ketij te pavdekshmi…me thuaj o Pellumb qe deri dje gazetat shkruanin qe varrin e Luigj Gurakuqit e mbulojn plehrat, cfar bere ti e un e te tjeret kur Berisha vuri bustin e Zogollit ne mes te Tiranes dhe per Bajram Currin qe e ka dhe nga vendlindja as e zuri ne goje plakun e Dragobise!!mos flasim pastaj ketu per Hasan Prishtinen apo Fan Nolin qe mir e tha SKLLEVER E BIJ SKLLEVRISH…perse he de me thuaj ..qe mos ta zgjasim shum ,kjo eshte nji menxyre ose me mire nji mallkim qe ne zditem ti mbanim ti mbronin keto figura qe donin Vatanin.dhe perfundi del ky qe ne meritojm te na udheheqin satrap si Zogu ,apo Diktator si Hoxha .tartuf si ALIA , e lloj lloj cite e hijene qe permban zhungla shqiptare..

   Reply to this comment
   • animus January 20, 15:33

    Vetem per tju’a vene ne dukje …qe te dy ju Zaimi dhe Asllani) jeni duke nxitur (direkt apo indirekt) vrasjen e nje individi dhe nese nje i marre shkon dh e ben kete pune ju mund te ndiqeni penalisht per nje gje te tille si nxites!!!!
    Une besoj fort tek denimi ligjor i Bishes si individ (ne mos sot sic duhet te ishte pas 5 apo 10 vjetesh kur shqiperia te jete prane ose ne evrope)….pasi sa per denimin popullor ata shqiptaret ja dhane fort mire ne 23 Qershor 2013. Jam i bindur se Historia jone gjithashtu do ta denoje paekuivok kete maskara te pacipe e antishqiptare duke e vene ne nje kategori me Esat Toptanin

    Reply to this comment
 13. MJAFT! January 19, 13:32

  CINIK!
  PO ME B.THEN E KUJT?
  E ATYRE QE DORA E SALIUT I KA THERUR BABANE APO VELLAIN. ME MENDJELEHTESI PO I SHNDERROJME NE GJAKSA HAKMARRES, QE SHUME SHPEJT KANE PER TE LEMERISUR BOTEN.
  TI E DI QE JANE SHUME DHE NUK KANE PER TA NISUR ME SALIUN, SE SJU DEL RRADHA. E QE TE MOS PERFUNDOJME NE KETE THERTORE HAKMARRJE PER FAMILJEN E MERHUMIT E TE MERISIM GJITHE BOTEN, DUHET DREJTESI DHE SHPEJT.
  SKA ALTERNATIVE TJETER PER BERISHEN, BURGU ESHTE ZGJIDHJA E VETME E DREJTE. DHE KJO DUHET TE NDODHE SHPEJT ME IMPENJIMIN E TE GJITHEVE PER TE MOS E KTHYER VENDIN NE NJE THERTORE.

  Reply to this comment
 14. pogradeci January 19, 13:34

  cfare do te benin gjermanet po te kishin keta politikan,duke e rraskapituar vendin etyre ne fund te listes,jo mor zoti Gazetar i quajtuar me pak kurajo se mos e lend ate pretendonte te behej mbret,lider historik , Media e shkruar dhe ajo vizivi detyruan presidentin e Gjermanise per nje 25 mije euro te dhena te jap doreheqje,por ju mburreni se keni rroga 3500 deri 10000 euro ne muaj dhe mund ti sherbeni ju vendit si pusheti i katert dhe me i fuqishem, harroje qe ne kemi kete fat ,,keshtu qe e keqja seshte vetem berisha ai ka ekipin e tij qe e fundosi kete vend por ka dhe badigardet qe jo vetem e mbrojne por donin ta beni hero kombetar, cudi nuk guxon kush ta sheroj kete vend por lete shpresojme se ato mesazhe qe dergon zefi i dhane mbi 1000000 shqiptar

  Reply to this comment
 15. beni January 19, 13:35

  Jjam shume shume dakort me shkrimin e z. M. Nano.

  Reply to this comment
 16. kokpalari 21 janarit January 19, 13:37

  Po te ndiqet shembulli rumun i bie qe Sali Berisha te dale ne gjyq per vrasjet e 2 prillit ne shkoder.
  Dhe une jam 1 mije perqind i bindur qe UDB dhe Sali Berisha organizuan ato vrasje qe te krijohej alibia e renies se qeverise se Alise me zgjedhje.
  Sa krime i rendojne ne supe ketij sperme Beogradi
  E vrafte zoti se Shqiperia nuk ka burra qe ti dalin zot

  Reply to this comment
 17. koco January 19, 13:39

  Po citoj e perifrazoj , nje fraze te artikull shkruesit zotit .Nano : ” Le te leme Berishen ne Marezine e Idiotesine e tij , se paku ai tashme s’eshte i demshem , por vetem i bezdisshem … ” ? ! Mjafton vetem ky perifrazim , per te kuptuar mendesine e ketij artikull shkrues Oportunist . Perse ? sepse po nuk u qendrua tek ky Perbindesh i Shqiperise , grabites i lirise , shkaterimit te shtetit , monstres te krimit e korupsjonit te ketij vrastari i shqiptareve , Kauza e Rilindjes eshte e shkelmuar e poshteruar , populli eshte i zhgenjyer e tjera pa fund . Prandaj edhe sikur “azgje ” te parashtruar te mos realizoje eshte tjeter gje , dhe ka aresye mbase edhe objektive, ne se nuk do behen te flasim si tersi. Por venja perpara drejtesise e kesaj bande te babeziturish alabakesh qeveritare , pa moral , atdhetari jane teresisht per aresye Subjektive dhe duhet te gjykonen e nenshkohe. Per sa arsyetova dhe komentova , mendoj se ky artikull eshte i menderosur e duhet shumzuar me zero , dhe duhet çuar, atje ne banje mbasi mund te kryeje nje pune , qendrimi i Muçit mendoj se eshte sa i gabuar , i pa ndershem , i demshem dhe i denueshem .Ky eshte qendrim i nje shkruesi renegat ,oportunist , teresisht Sofizem politik , fatkeqesi pet ty o zoti Muçi , nje shkrim qe nuk nxiret as koka as bishti as helmi i ketij Gjarperi?! Muçi tip i Rudini Shedrini.

  Reply to this comment
 18. Rripa e strorës January 19, 13:47

  Ma sillni mua saliun ta hedh në këta shkembinjte e gérxhet e mija se këtu e kanë vendin shejtanët. Saliu duhet zhdukur pa nam e nishan dhe këté punë e zgjidh vetëm uné! Unë i shpetoj shqiptarët nga ky hale !!!

  Reply to this comment
 19. SALI BERISHA January 19, 13:56

  RROFSH MUCI!
  TA SHPERBLEFSHA NE TE MIRA!
  MIQTE E MIRE DUKEN NE DITE TE KEQIJA.

  Reply to this comment
 20. Pëllumb zaimi January 19, 14:00

  Z. Muç? Kam një pyetje: kur institucionet përfaqësuese te popullit nuk mund të bejnë drejtësi për ato arsye që rrjeshtòni ju,atehere a mund ta zgjidhë këtë ngërç drejtpërsedrejti populli,sundimtari,prokurori dhe gjyqtari absolut i këtij vendi ? Me r e f e r e n d u m !!! Nuk besoj se ka fuqi kush, t’ja mohojë sovranit këtë vullnet suprem!!! Dhe jo vetëm për berishen por pér te gjithë banden e tij!?

  Reply to this comment
  • nino January 19, 15:46

   z.pellumb eshte e vetmja zgjidhje …..vetem me referendum behen keto gjera dhe jam shume dakort …por….kush do ta bej kete

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi January 19, 22:16

    Nino? Faleminderit për pëlqimin e propozimit qe bëj. Kush do ta bëjë referendumin pyesni ju me te drejte? Nuk e di. Por barra ju takon atyre qe nuk bëjnë dot reforma dhe në këtë rast të udhëheqin sovranin për ta bëré drejtësinë! A ju takon ketyre të pavendosurve te na udheheqin? Pyetje e vështirë për mua! Sidoqoftë unë e kam një mendim por nuk me duket e arsyeshme ta publikoj. Nderime nino!

    Reply to this comment
 21. ijs January 19, 14:16

  Muc fshtari, qe ne kohen e komunizmit dhe postin e brigadierit te kooperatives e kishte shume,ky mesjetar i provincave me te errta te albanisanit qe perfitoj nga renia e sistemit me shume se cdo fshatar tjeter kooperative . jo se ngriti dy gishtat perpjete, por se ishte nje nga zagaret me te zjarrte ne Pd e oreve te para te krijimit te saj. Ky lloj zagari, qe predikon sot mosndeshkimin e Berishes ai ne fakt mbron veten e tij se bi(ri)sha, nuk ishte vetem ne krimet e tij kunder kombit, shkaktar i shkaterrimit, degjenrimit, kriminalizimit, grabitjes, vrasjes, masakrimit me te madh historik, qe mund ti kete ndodhur ketij populli ne tere historine e tij, por me shoke shume dhe kete e ti shume mire fshatari muc, qe luan rrolin e kundeshtarit te bi(ri)shes tere kohes, per te ti dale pikerisht ne mbrotje kur vjen dita e tij me zeze, ajo e ndeshkimit te tij. Ky fshatar qe eshte mesuar te mashtroje kafshet e albanistanit duhet ta dije se kusuret e tij, te propopagandes mafioze , te te keqes me te vogel ne emer te stabilitetit e tregon si njeriun me te peshtire, si shume sahanlepiresa te ketyre 23 viteve qenie pa taban, pa bosht, kameleone me shpirt te shitur tek djalli, ku nderrimi lekures eshte pjese e lojes se mashtrimit ku perfituesit jane dhe mbeten pikerisht keto vemje te ndyra, qe prodhoje levizja e dy gishtave perpjete!

  Reply to this comment
 22. Horri i Bulevardit January 19, 14:23

  Perse vete populli nuk i jep nje dore qeverise, nje ndihme, kur ne vete e shohim, se qeveria me gjithe vullnetin e saj, per te denuar shkaktaret e korrupsionit, e ka te veshtire, te vendose vete, se nje gjysem llafi te thote kryeministri, qe drejtesia te denoje kete apo ate, do te hidhen sali jte si brenda vendit dhe jashte vendit, Ja si nderhyn qeveria tek drejtesia.
  Pse vete populli nuk merr iniciativen, ashtu sic u organizua per lendet kimike dhe te demonstroje para presidentit, prokurorise dhe gjykates kushtetuese e te larte, qe te denohet Sali Berisha.
  Apo mos dalja per lendet kimike ishte organizuar nga langaraqe berishiane dhe per denimin edemonit, nuk behet me thirrje.
  Te shkarkohet presidenti
  Te shkarkohet krxeprokurori
  Te shkarkohet gjykata kushtetuese
  Te shkarkohet gjykata e larte
  Te shkarkohet gjykata e apelit.

  Kerkohet nje Avni Rustemi.

  Reply to this comment
  • fidaho January 19, 18:56

   Replike H.B !
   Populli e kreu detyrimin e vet, i dha mandat te plote mazhorances per te kryer te gjithe ndryshimet e nevojshme,per ti dhene fund perversit Sali dhe langove te tij.
   Problemi eshte se Edi Rama e deshi pushtetin per vete dhe jo per popullin. Nuk ka nderkombetare, dhe kombetar qe te mbuloje vepren antishqiptare te Berishes.
   Ka Edi Rama qe eshte “sozia” e Berishes, i cili i rrahu krahet ne Gerdec per ti thene se ka ate mburoje,qe perdridhet si “lavire bulevardi” dhe nuk kryen ndryshimet thelbesore,kushtetuese,per te vene ne eficens,gjyqesorin shqiptar te mbushur me “k…… bulevardi qe prostituojne me cdo qeveri.
   Populli s’mund te jete fajtor pse “cunat e bulevardit “,dine vetem te qahen dhe lepihen kembeve te cdo pushteti.
   Sot ne vitin 2014, na vjen turp kur degjojme togefjaleshin e neveritur “s’na lene nderkombetaret”. S’ka nderkombetare ne bot te pengoje drejtesine e munguar ndaj antishqiptarit S.berisha.
   Mosndeshkimi i S.Berishes do te thote vazhdim i rruges se tij,nga E.Rama dhe puthadoret e tij, do te thote vazhdim i mjerimit shqiptar nen nje flamur te ri,ate te rilindjes.
   Mazhoranca e ka detyrim moral ndaj votes popullore qe te nderroje te gjithe kreret e organeve te sherbimeve,te procedures,te gjyqesorit,ato ligjzbatuese per te vendosur rend dhe drejtesi ligjore.
   Ndaj e votuam qe te kryeje operacion radikal ne te gjithe sistemin ligjor,ekzekutiv, per te permbushur detyren e saj.

   Nuk behet shqiperia me A.Rustem,pasi nuk jemi ne 1920 por ne 2014.
   Avni Rustemi beri nje akt heroik per kohen, por per 15-vjet pas vrasjes se tij qeverisi nipi i Esat Toptanit Zogolli.

   Kater “Avni Rustema” u vrane ne bulevard ne 21-Janar,duke kerkuar ndeshkimin e “paterices” se Berishes, dhe sot kjo paterice eshte kthyer ne KOLLONE vertebrale e mazhorances qeverisese. Pra gjaku i tyre shkoi kot,pasi “Kollosi” Edi Rama,i mori nen sqetull,shkaktaret e 21-janarit. Prandaj s’mundet Edi Rama te beje reforma,sepse eshte peng i se kaluares se tij.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit January 19, 20:14

    E kaluara e Edi Rames eshte e kaluara e gjithe te rinjve ne Tirane, ndryshe nga e kaluara e Berishes.
    Mos harro, qe shqiptaret i dhane Metes, nje shtytje dhe nje gur ne forcimin e pushtetit te tij.
    Cuarja e Berishe para drejtesise, me kete drejtesi, dote thote, qe ta ligjerosh paligjshmerine e Berishes, me vendim gjyqsor.
    Shperberja e korrupsionit ne drejtesi, eshte puna me e veshtire, kur mendo se KLD dhe PRESIDENTI, jane bishta te kriminelit Berisha.

    Reply to this comment
 23. nasruddin January 19, 14:24

  PA DENUAR ENVERIN NUK MUND TE NDESHKOHET SALIU.

  Enver Hoxha akoma mbahet me vendim te Kuvendit si HERO i popullit dhe HERO i punes socialiste, 25 vjet pasrenies se Murit te Berlinit. Piramida e tij Famekeqe, e projektuar nga dhenderi i tij Kolaneci pinjoll spiunesh te Sigurimit te Shtetit dhe kriminele me vule ne balle qendron akoma ne mes te Tiranes dhe u kall friken edhe femiljeve ne barkun e nenes. Politika debile shqyptare akoma vajton 8 nentorin, 5 majin dhe 29 nentorin e Enver Hoxhes, qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare dhe ben cdo vit homazhe ne varrezat e krimineleve komuniste qe mbushen lumenj me gjak shqyptari dhe vrane anglezet ne Kanalin e Korfuzitmemina jugosllave. Tani i kendojne elegji permortore LANC-it komunist, qe Gjykata e Hages e shpalli si organizate terroriste ne vitin 1946. Ne kete situate lind pyetja: A mund ta denoje Edi Rama Sali Berishen? Kur i ka dale ashiqare ne mbrojtje Enver Hoxhes? Kur Fatos Nano vrau me makine nje kalimatar ne autostrade bashke me Blendi Klosin dhe ne vend qe t’i jepnin ndihmen e pare e hodhen ne kanal si nje qen rruge dhe ja mbathen te dy nga vendi i krimit? Pergjigja eshte fare e qarte qe Edi Rama nuk ka si te denojne Sali Berishen e PD-se rivale pa denuar me pare Enver Hoxhen ne Ferrin e tij dhe Fatos Nanon ne Vjenen e tij, tedy BOSA brenda Partise se tij me histori gjakatare. Prandaj edhe nastradini parashikon qe:

  ME SHUME GJASA KA TE RIKTHEHET BERISHA SESA TE QENDROJE RAMA NE PUSHTET.

  Prandaj brockullat e Muc Gazetarit per Berishen e parrezikshem dhe te izoluar ne FB duken tejet qesharake. Pse keshtu?

  sepse:

  Tani Edi Rama kerkon te ktheje Kohen e Qepes te Enver Hoxhes. Filloi me aventuren fiskale te ZERIMIT enverist te taksave dhe tatimeve per biznesin e varfer brekecjerre dhe taksen famoze PROGRESIVE per biznesin barkderr pasanik albanez. Por e pa ashiqare qe kishte gabuar dhe ja futi “tullumin” progresiv mjeraneve te administrates dhe popullates se coroditur qe nuk ka marre vesh akoma se cmimi socialist i karburantit do ta godase si comage ne koke per viteme radhe. Nga ana tjeter Aleati Strategjik i Edvinit LSI-ja me Mbretin e Ryshfetit Ilir Meta nuk mund te linte jashte vemendjes klientet e hershem te tefterit te BOSIT Meta, qe jane pikerisht fasonistet dhe kerkuan menjehere ne sallen e Parlamentit rishikimin e buxhetit me preferenca tatimore per ta. Ministri Ahmeti premtoi per rishikimin e buxhetit ne muajin mars 2014. A thua qe kishte marre leje nga Edvini enigmatik per bamiresi tatimore per klientet e Ilir Metes? Nuk dihet, por dihet qe Edvini premtoi te riparonte Piramiden e Enver Hoxhes dhe te festonte me buje dhe brohoritje 70 vjetorin e 29 nentorit te ZI enverist duke i thurrur hymne LANC-it kriminal te Enver Hoxhes. Me pas ne emisionin OPINION ku Blendi Fevziu e pyeti a ka qene diktator Enver Hoxha Edvin Artisti u pergjegj:

  MBRETI ENVER VDIQ RROFTE EDVINI!

  Prandaj edhe nastradini shkroi nje material te posacem per kete teme me kryeradhe:

  KU PO E CON VATANIN TIMONIERI EDI RAMA?

  por nuk morri asnje pergjigje adekuate, vecse fyerje dhe sharrje halabakesh te fanatikeve nga te dy kahet e politikes: nga sigurimsa temajte dhe nga sigurimsa te djathte.

  Ne kete kendveshtrim nastradini i del kunder teorise iluministe te se Muc Djalit se Saliu eshte bere krejt i parrezikshem, sepse nuk funksionon Drejtesia Perendimore dhe nuk vendoset NDESHKIMI ne vendin tone:

  EDVINI MUND TE BEHET ME I RREZIKSHEM DHE ME ZULLUMQAR SE SALIU.

  Reply to this comment
  • DREAM January 19, 20:54

   Edvini nuk mund te denoj Saliun
   Saliu prandaj nuk e denoi Enferrin
   Shperfillen dhe vazhdojne te shperfillin ligjin europian qe me direktiva te pastra ka kerkuar denimin e figurave diktatoriale dhe sherbyesit e tyre
   Kjo klase politike nuk denoi dhe nuk do denoi askend ,sepse
   NUK FLITET PER LITARIN NE SHTEPINE E TE VARURIT !
   Do ishte nje precedent i rrezikshem per ta sikur te lejohej denimi qofte edhe nje personi te vetem…Hem ..DO JU VINTE RADHA TE GJITHVE !

   Muuuuuuuci si demagogje qe ka qene dhe eshte na tregon qe duhet ta leme ne marrezine e tij ….kur mjafton te presi te marten dhe 4 viktimat do na vijne vizite neper shtepija te gjithve …do fillojne nga Saliu dhe do perfundojne te Muuuuqi
   Por si bashkefajtor ne instalimin e ktij pushteti kriminel , sepse Muuuuuqi ka kontribuar jo pak ,del me kte pacavuren manipulatore ku therret
   Nuk eshte i rrezikshem Saliu …duhen reformuar sistemet …sesi do riformohet sistemi kur askush nuk perfundon ne bangen e te akuzuareve …kte e di Muuuuci ….ne fakt ka te drejte ,rreziku nuk fillon te Saliu …rreziku fillon te kta qe manipulojne mendjet tashme te varfera ,te kta qe deri ne 22 qershor u ngjiren duke therriturr ” SHqiperia eshte ne diktatur me Saliun …ne fakt do kalonte ne demokraci me qelbesiren …ops Meten ….

   Injorant , perdori hormonet e tua me dicka qe do ja vleje …mos na caj kaptinen neve perdite ne gazete !

   Reply to this comment
   • Tartufi October 28, 21:08

    @DREAM
    Sot jane hamulitjet te embela,nuk ka shum te cjera dhe nuk ka shum
    te zgerdellitura,eshte kohe e bukur per fryrje bythe.
    Vetem Pellumbi dhe nje farre Asllani bejne thirje per atentat kunder
    shpellarit . I ziu popull shqiptar ngeli si gjithmone i braktisur vetem
    duke c fryrre dhe duke votuar e duke bene thirje per therje te hajduteve qe vine ne qeverisje njehere ne 4 vjet.

    Reply to this comment
 24. Pjetri January 19, 14:41

  Do te doja ta permblidhja keshtu kete artikull ,me titullin e artikullit te A.Thanos qe z.Nano kerkon edhe te beje aludime mbi ç’ka ka thene z.Thano ,ku me siguri nuk e ka kuptuar :KURVA KRIHET E FSHATI DIGJET!

  Reply to this comment
 25. adeci January 19, 14:42

  Muc o Muc.Te ka hyre vetja aq ne qejf sa je gati ti japish mend tere botes. Mbaje fort Saliun.

  Reply to this comment
 26. Korabi,France January 19, 14:46

  Zoti Nano,edhe pse te kam mik ne fb,edhe pse je nje nder analistet dhe gazetaret qe i pelqej dhe ju lexoj ne rastin konkret jam kunder mendimeve tuaja. Por njekohsisht jam edhe kunder metodave qe ndiqte Sali Berisha per te luftuar kundershtaret politike,ato metoda kane mbaruar nje here e mire me 23 qershor.Cili ashte mendimi im ? Ne radhe te pare maxhoranca qe ka shumicen ne Parlament duhet te beje ne menyre urgjente ato reforma ne sistemin e drejtesise qe te beje te pamundur qe ndokush qofte edhe Sali Berisha t’i shpetoje ndeshkimit te ligjit per krimet qe ka bere nga viti 1991 e deri me sot. Ne radhe te dyte, te reformohet sa ma pare KLD si nje çerdhe e mbrojtjes se krimit dhe korrupsionit. dhe se treti me ato çfare ka ne dore Ekzekutivi qe nuk jane te pakta ne te gjitha Ministrite por ne veçanti Ministria e Brendshme te hetoje çdo rast te korrupsionit ne çdo qelize te jetes se vendit.Dhe ne fund , qe nuk jam me ju per ta lene te lire Sali Berishen ne idiotsine e marrezine e tij.Ai mbetet i rrezikshem per vendin tone ne çdo moment,ka qene dhe mbetet mbrojtes i te gjitha krimeve dhe korrupsionit perveç se ka qene pjesmarrers ne to.Nuk duhet nenvleftesuar,ai çdo dite ban thirrje per te permbysur Qeverine me dhune.Te gjitha ata qe kane perfituar ose jane te lidhur me krimet ne keto vite japin jeten per Sali Berishen dhe e mbeshtesin ne çdo moment..Nuk e di sa arrita te te kundershtoj Zoti Nano megjithse jam thjeshte nje lexues i rregullt i shtypit dhe si çdo shqiptar i ndershem dua qe vendi im te zhvillohet e te bahet ma i mire se e gjithe Europa.

  Reply to this comment
 27. fidaho January 19, 14:50

  Nuk jam aspak dakort me Ju z.Nano ! Kurr,kurr kurr !
  Nuk mund te falet dhe te lihet i qete, me arsyetimin se Berisha nuk mund te jete me i demshem, ndaj le te lihet i qete ne marrezine e tij, kurr JO ! Dikur, diku me ka ngelur ne mendje nje rast i treguar nga i nderuari z.N Lesi. Ai shpjegonte se ne nje takim ne Danimark, patur me funksionare te atij shteti, ne bisede e siper u kishte deklaruar duke qeshur se “ne kemi nje fjale te urte ne Shqiperi : hapi rruge budallait”. Danezet jo vetem nuk kishin qeshur,por serioze i kishin thene se ata jo vetem nuk u hapin rruge,por i marrin e izolojne qe te mos bejne deme.
  Mazhoranca ka mjetet,ka numrat,ka te drejten,ka shumicen derrmuese te popullit me vete per te realizuar ne rruge ligjore drejtesi.
  Ju vete e deklaroni ne piken nr.2 ku i referoheni Obames, Drejtesi Vetem permes ligjit.Kete kerkojne dhe shqiptaret drejtesi,drejtesi,drejtesi,asgje me teper se drejtesi.
  Kete kerkoi dhe z.Brozi thoni ju,por kur e kerkon z.Brozi i cili jeton ne Amerike,shtetin enderr per me shume se gjysmen e planetit,po ne qe jemi ketu dhe kemi ngelur “jevgjit” e Europes pikerisht nga dhunimi i ndyre i ketij “kafshe”me fytyre njeriu, Ne nuk paskemi te drejte te kerkojme drejtesi, per dhunuesin e endrrave tona,endrra qe ngelen varur litareve te anijeve dhe ferrave e honeve te Greqise!!!
  Jo z.Nano ! Mazhoranca i ka te gjitha mjetet per te z.v Prokurorin e Pergjithshem,dhe ti jape shansin Spartak Ngjeles te hyje ne histori si Prokurori qe zbatoi te drejten penale shqiptare pa u ndikuar nga politika,duke vendosur para bankes se te akuzuarve “Berishe-Toptanin”.
  Ne te kundert gjithshka ju deklaroni, tregon se ju jeni duke shtruar “asfaltin” per shfajesim te E.Rames lidhur me fatin e S.Berishes.
  Tradhtari dhe vrasesi ka vetem nje emer : tradhtar dhe vrases. E drejta penale nuk i parashkruan kurr keto vepra.
  Duhet te denohet S.Berisha qe historia te mos perseritet me, ndryshe perse votuan shqiptaret,qe te degjojne dhe thithin helmin qe vjell Berisha cdo dit te f.b.
  Femijet shqiptare, duhet te mesojne ne lenden e historise, se Shqiperia ka patur nje bure shteti,te quajtur Sali qe shiti detin per te ndejtur dhe nje mandat ne pushtet.
  Vetem keshtu do te ndalet shitja e trojeve.
  Berisha ne bangen e te akuzuarve, nese duam te bejme shtet ligjor.

  Reply to this comment
 28. Prodi January 19, 14:53

  Muç Nano ke me teper vlera kur nuk shkruan se sa kur hedhe disa mendime,i zhgaravit,i derdh bojen,pasketaj kerkon te beshe ribashkim te fjaleve ,me pas te vijne disa mendime duke harruar fillin e te shkruajturit e kalon tek emra te perveçem si ai i A.Thanon,qe brilantesine e tij e nivelin gazetaresk nuk e keni sikur te mblidheni Ti,Cili,Zhei,Fevzua,Dervishi,e disa budallenj qe kane zaptuar faqet online te internetit me broçullat e tyre,duke mbajtur peng pushtetin e katert ne Shqiperine qe akoma ska dale nga zgjedha e torollakeve e bythelepiresve.Ti reshtohesh si Juristet e plepave ne gazetari .

  Reply to this comment
 29. Tomorri January 19, 14:54

  Dikur thoshin vdekja e filanit eshte kapak floriri se pse ja kishte pruere ne maje te hundes X dhe Y.
  Futja ne burg e Sali Berishes eshte kapak floriri per shqiptaret.
  Sote kush derdellis dhe nuk do burgimin e Sali Berishes duke perfrazuare drejtesine,reformat,votat popullin rreziqet etj.etj. nuk eshte as me shuem dhe as me pak veçse nje antishqiptar i lindur.
  Do te jete BRILANTE mbajtaj e nje referendumi ku te kerkohej qe neper mjet ligjit te gjthe ata qe e çuane shqiperine ketu si te djathe dhe te majte te dalin para gjyqit te popullit dhe te gjykohen me trupe gjykuse te perbere nga amerika dhe europa,pastaj une do thoshja vozhdo RILINDJE.
  Kush e pengon kete,çfar veshtiresije ka,sa kushton,jam i mendimit se kushton shume me pake se lirija e nje kombi.Presim…….

  Reply to this comment
 30. Ali ASLLANI.. January 19, 15:03

  Vdiqen ato burra qe ta numeronin ne lule te ballit …Te gjithe llapim per te dhene mend pas tastjeres se kompjuterit fshihemi te gjithe perfshi dhe mua ne kete mes ..fjalet i mer era zoterinj…llapje dhe vetem llapje…kjo na ka ngelur asgje tjeter…Pikpyetja kryesore nuk eshte Berisha per te shpetuar ne si komb.. as Ahmet Zogu qe vrau PATRIOTET ME TE MIRE TE VATANIT..as ENVER HOXHA qe shkrumboi nji komb te tere vetem per te mos humbur karriken e tij pavarsisht te mirave qe trasheguam nga ai !!si shtet dhe si individ qe si shijuam asnjiher ..!!por neo bllokmenet.as Ramiz Alia urithi gjirizeve me sulltaneshen Nexhmije me shpirtin e tyre makjaveliste.jo ore jo as nga Qehajai i tyre doc i docave Nano..as filizat e reja me pardesy te bardha shtangista e piktor, kardiolog e kuc e mac.eshte ushqimi qe kemi ngrene ne stomak nder shekuj se cfar jemi ne Orient apo ne OKSIDENT, kush te triumfoje…

  Reply to this comment
 31. TROJA January 19, 15:07

  Une qe te njoh mire,po habitem me kete shkrim,e ka shkruar Mustafa Nano,apo Henri Çili,
  kete nuk po kuptoj ?
  Po shoh si gjithe shqiptaret qe Edi Rama,mbasi nuk ka me fuqi dhe vizion per te ecur perpara,ose i intereson atij dhe qeverise qe ka zgjedhur qe te vazhdoje rrugen e Saliut per hesap te PS dhe LSI,po paguan analistet e leshit qe ka ne krah ta propogandojne kete teori,duke mohuar sakrificen e nje kombi.
  Sipas jush Saliu dhe gjithe shpura e tij le te lihen te lire,se jane te pa rezikshem,le te tallen,si tallet ILIR METa me Ramen qe i ka mare 80 perqind te vendeve te punes,le te jetojne mes lluksit qe kane krijuar nga vjedhjet e grabitjet e ketij populli,le te bredhin ne bote e te jetojne ne vilat dhe vendet lluksoze te botes aty ku kane depozituar milionat e Eurove te grabitura,ja pra teoria Juaj,Mustafa.Me habit fakti qe perse e shkruani sot kete,kur dihet aksioma e vertetuar nga historia;E doni te lire Saliun,por pa pasurine e grabitur,doni Boden,doni Imamin,merjani pasurite dhe jepjani popullit.
  Ju qellimish,fuqine ekonomike nuk e permendni dhe nuk kerkoni te konfiskohet,as tek Zef Brozi nuk pashe nje kerkese te tille,e keto jo se i keni haruar,por se ideollogjia juaj eshte e tille,duke i dhene dhe Edi Rames,Ilir Metes dhe gjithe pushtetareve te tjere idene se ky rotacion do vazhdoje,ky korupsion do jete sa te jete kjo klase politike ne pushtet,vetem me nje ndryshim;GRABITJA ME RADHE E ME VITE,POR VETEM NGA JU,4 VJET NJERI KRAH,E 4 VJET KRAHU TJETER.
  Kurse ky popull qe shkruan ketu po zien,po grumbullon vrer per keta qe e varferuan,e grabiten,e shkateruan ekonomikisht,menderisht,e injoruan ne bote,e lane te zvaritet vete dhe te kerkoje te drejten ,po ku dhe kush do tja jape.ATA QE JU DONI TI LINI TE LIRE,PAS MILIARDAVE QE KANE VJEDHUR,APO KETA QE PO PLANIFIKOJNE MILIARDAT PER VETEN E TYRE? DERI KETU NUK DUHET TE KISHIT ARITUR ZOTI MUSTAFA.

  Reply to this comment
 32. tan KAVAJA January 19, 15:10

  Po ti ti vet e ke thon 1000 here qe Berisha e ka venin ne burg dhe tashti na del me teza (pordhi kali ne der te honit ) hajde mik hajde !

  Reply to this comment
 33. Tomorri January 19, 15:15

  Berishen ne kete kondicion ekonomik qe eshte Shqiperija nuk e fut dot Rama apo prokuroria ne burg. Vetem nje bum mireqenie per te gjithe e con Berishen drejt rrenimit perfundimtar.
  Atehere eshte koha te merret Rama me te.
  Zhvillimi ekonomik i le turmat larg sheshit te Kryeministrise dhe Berishes i heq mbeshtetjen .
  Perndryshe ne se e arreston sot , eshte mire te lere vend tek ajo pllaka qe po vendos dhe per ca emra te tjere.
  Deshtimi i Rames per te sjell prosperitet ekonomik per Shqiptaret brenda ketij legjislacioni
  automatikisht i ngjall shpresen Berishes ta provoje dhe nje here si president.
  Per orgazmen e pushtetit Berisha nuk eshte kurre i vjeter.

  Reply to this comment
 34. pelivan January 19, 15:25

  Muci… Gjithe ky shkrim?! Pse s’na i pruve ne ligjirate te drejte fabulen : ” Dhelpra dhe rrushte… ” Dhe kaq. Ckojcidence! Edhe z. Meta,me perpara se Muci, ka thene: – Berisha eshte i lire te flas,(Gjoja e ironizon),Sa here qe te doj,(Ne fakt se ndalon dote),Ose ” DHelpra dhe rrushi…”, Muci na thote,se berisha eshte i pa demshem duke qene i lir,dhe i demshem ne burg,sepse na bie trazira nga turmat (!)

  Reply to this comment
 35. ILIRET January 19, 16:06

  Shume ketu siper, nuk e kane kuptuar Mustafa Nanon. Ai ne asnje rresht dhe ne asnje rast nuk thote te mos denohet Berisha.
  Nano kerkon qe Berisha te denohet, por te denohet si ne Kosove. Aty EULEX arreston zyrtare te larte, kushdo qofte ky dhe qeveria e merr vesh nga lajmet ne TV. Keshtu e kerkon arrestimin dhe denimin e Berishes, zoti Nano.
  Pra prokuroria eshte duke pergatitur dosjen me akuzat ndaj Berishes ( dhe per te ka aq shume, sa per secilen akuze, vec e vec, ai duhet te mare burgim te perjetshem) dhe nje dite nxjerr urdher arrestin, dhe si te gjithe shqiptaret edhe qeveria Rama, degjon e habitur ne lajmet e mengjezit, se sonte naten eshte arrestuar ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha.
  Mirepo edhe Nano eshte i bindur se kjo gje nuk ka per te ndodhur kurre ne Shqiperi. As nuk pritet qe prokuroria te ndermarre hetime kryesisht, ndaj Berishes.
  Keshtu qe duhet qe dosjen per kallzim penal ndaj tij, elektorati 1 milionesh, ta prese nga qeveria dhe kete t’ja dorezoje prokurorise duke e nxitur te zbatoje ligjin. Ndryshe te shkarkoje prokurorin e pergjithshem.
  Mirepo ne dijenine tone, as qeveria nuk po e ben kete pune.
  Askush nuk po mbledh e sistemon provat e fakte qe e cojne ne burg Berishen.
  Atehere nga kush e prisni denimin e Berishes. Klithma qe permend zoti Nano, “Te denohet Berisha”, eshte thirrje ne shkretetire. Askush nuk e degjon.
  Kush duhet te jete dosja e pare me te cilen duhet derguar Berisha ne burg dhe pastaj te vijohet me te tjerat, nje e nga nje. Dosja per thyerjen e embargos nderkombetare dhe furnizimi me nafte i regjimit te Slobodan Miloshevicit.
  Ketu ka plot akuza. Dalja kunder NATO s dhe SHBA, krime kunder njerezimit. Pa naften e Berishes, tanket Serbe nuk do te vrisnin dot asnje kosovar, asnje kroat apo boshnjak. Mirepo si mund ti duronte te gjalle kosovaret Berisha? Ai si nje agjent qe ne djep i serbise, ishte edukuar me urrejtjen ndaj kosovareve.
  Pastaj mund te vazhdohet me radhe me akuzat e tjera si 1997, firmat piramidale, grushti i shtetit 1998, Gerdeci, vrasjet e 21 janarit, vjedhjet e pasurive publike, korrupsioni galopant etj.etj.

  Reply to this comment
 36. Tradita January 19, 16:14

  Urrejtja juaj klasore enveriste,ju ka bllokuar mendjen,nese kunder Berishes votuan 1000000 shqiptare,vetem Nje fije floku po ti preket ngrihen 4 million shqiptare te tjeret,pastaj gjeni vend ku te futeni ju enveriste mjerane.

  Reply to this comment
 37. LILOLABJA January 19, 16:24

  Kisha kohe qe si lexoja shkrimet e ketij amatori te gazetarise ,se me thene te drejten eshte fyerje intelekti me lexuar kete pseudogazetar .Ky eshte nje pjese e diktatures se budallenjve qe na eshte bere peshqesh ketu e 23 vjet dhe çeshte me e keqja i eshte mbushur mendja ketij hajvani qe ben pjese dhe ne eliten e gazetarise .Ti zoteri ben mire te zhdukesh si nga medja e shkruar dhe ajo televizive ,koha juaj more zoteri mori fund ne 23 qershor e kuptoni qe na vrisni syte dhe na fyeni intelektin sa here ju merni rolin e shpelarjes se trurit ?

  Reply to this comment
  • mucdajari January 19, 16:39

   labe,
   ke te drejte, nese eshte anal ist nje i tille, te ofendon.
   nese duam ta bejme hero, atehere ta arestojne.
   nje hakmares prej malsie si zef brozi e ka ne gjak kete gje d do te na jape leksione nga usa.
   le te vije ketu e ti shihim sa ja mban torovica per veprime te tilla.
   ri o zuf atje ku je.

   Reply to this comment
 38. Vëzhguesi F. January 19, 16:26

  Nuk e lexova deri nefund shkrimin tuaj or Muç a Mustafa se me erdhi perziere, apo me keq akoma, per te vjelle.
  Qe je berishist ne logjik, mendim dhe shkrim, kjo nuk aspak mendje.
  Por ti je dhe nje nostalgjik deri ne histeri ndaj kriminelit Berishe.
  Po si mor gazetaruc pa kurrfare vlere kerkon te imponohesh me thirrjet e tua sharlataneske se Berisha duhet lene i lire. Berisha nuk eshte vetem nje njeri, nje ish president bajraktar dhe kryeminister hajdut, kriminel dhe batakçi, por ai eshte tashme nje fenomen, nje lloj shembulli monstruoz.
  Po pse si kujton zotrote se do te luftohet korrupsioni, krimi, mafia, qe burimi e ka tek ky fenomen duke u marre me sardeledhe duke lene te lire kryepeshkaqenin?!
  Zoti Brozi e thote açik, por jo, ty nuk te pelqen se ai eshte jurist dhe e thote ne menyre juridike!
  Ti lakon gjuhen e popullit qe ia kerkon Edi Rames dhe e bene popullin berishist!
  Por populli, mor gazetar i zgjuar, ja kerkon Rames, jo si kryeminister dhe shef i kezekutivit, por si kryetar i mazhorances qe ne programin e saj ka luften kunder kultures se pandeshkueshmerise dhe gjetjen e mekanizmave ligjor per te vene para pergjegjesise se shtetit ligjor autoret e kultures se pandeshkuesmerise se krimit dhe krimineleve. Dhe ky autor dhe ekzekutor eshte Berisha yt mor “gege” prej skrapari.

  Reply to this comment
  • Tani January 19, 17:07

   Jo, zoti vezhgues. Prej Skrapari eshte Ilir Meta dhe Muc Nano eshte nje varese floriri e hajdutit Ilir Meta. Pushteti nuk eshte ne dore te Edi Rames, por te Ilir Metes. Sepse Berisha dhe Ilir Meta kane deformuar Kushtetuten e RSH duke ngritur kupolen me te larte shteterore me mekanizmin 70+1 vote te deputeteve ne Kuvend. Ne do te vuajme pasojat e kompromisit te panevojshem qe Edi Rama beri me Ilir Floririn. Partia Socialiste qe ka shumicen ne Kuvend ka ne dore vetem Pushtetin Ekzekutiv, ndersa dy pushtetet e tjere: Legjislativ dhe Gjyqesor i ka ne dore Ilir Meta, ish bashkepuntor i ngushte i Sali Berishes ne korrupsionin dhe vjedhjet marramendese shteterore.

   Pra, arrestimi i Berishes eshte ne dore te Ilir Metes e jo te Edi Rames qe bashke me ministrat e tij jane vene si kuaj perpara karroses se krimit te dy njerezve me te fuqishem te Shqiperise: Ilir Meta dhe Sali Berisha. Ilir Meta nuk pranon te preket Kushtetuta, sespe do t’i ike nga dora pushteti i trashegaur nga kupola e Sali Berishes. Ai vazhdon te veproje ne bashkepunim te plote me Sali Berishen per mbrojtjen e kupoles me te larte te shtetit te tyre duke i marre nen sqetull si gjoja “Institucione te Pavarura”. Strategjia e Sali Berishes dhe Ilir Metes eshte diskreditimi i Qeverise se Edi Rames; i pari duke nxitur e perkrahun cdo veprim terrorist; i dyti duke vezhguar si nje gjahtar se kur do t’i vije momenti te te marre pushtetin.

   Reply to this comment
 39. Ana January 19, 16:56

  Sh dakort me Mucin. Nuk me ndodh shpesh!!!! Asgje nuk krahasohet me arrestimin e S. berishes dhe L. Bashes, por nuk mund te ngelemi te varur nga njeri apo tjetri politikan. Duhen institucione qe te funksionijne sid duhen dhe pozita mund te stimuloje ngritjen e tyre. Frytet do te vonojne por do te vine, dhe ne menyre te qendrueshme.

  Reply to this comment
 40. koco January 19, 17:07

  Duket se Muçi sikur e ka shkruar nen efektin e droges ose drejt e thosh dikush me lart duket sikur e ka shkruar Cili dhe Muci vetem se e ka firmosur kete palo shkrin mercenari .

  Reply to this comment
 41. Bocari January 19, 17:20

  @iliret
  komenti yt me beri ta lexoj edhe nje here me qetesi artikullin e Nanos, pot te them te drejten e kuptova njesoj si heren e pare dhe nuk e di se ku e gjen ti se Nano eshte per denimin e Bajlozit Sale. Ai shkruan:
  “Për mua, më mirë Berisha i lirë, edhe pse e di se kjo është një tallje me drejtësinë, se sa Berisha i dënuar nën presionin e turmave e të udhëheqësve “qëllim mirë”, e nga institucione që veprojnë nën këtë presion.” ose me poshte:
  “Le ta lëmë Berishën në idiotësinë e marrëzinë e tij. Të paktën, ai nuk është më i dëmshëm. E shumta, është bezdisës, por jo i dëmshëm. Ai është i marrë fund, dhe nuk merret vesh pse s’duam ta marrim vesh”
  Pra ku shprehet Nano per denimin e Berishes qe ne nuk e paskemi kuptuar?!
  E vetmja fraze e drejte qe shkruan Nano ne kete artikull eshte mbyllja e artikullit:

  …. duhet të kërkojmë nga maxhoranca…..i. Ka numrat në parlament, ka mbështetjen e publikut, ka mbështetjen e votuesve, e prandaj duhet të veprojë,….. shqetësimet e atyre që, pasi kanë plaçkitur pasurinë publike për tetë vjet, tani duan të mbrohen pas parzmores së opozitarit, as për zëra të tjerë që mund të dalin nga zgëqet e zgafellat reaksionare të kësaj shoqërie e të këtij kombi.”

  Reply to this comment
 42. kristo January 19, 17:28

  te denohet si cdo qytetar qe shkel ligjin, qofte duke marre nje kapak pusete per skrap e jo me berisha.pse dy standarte.denimi i tij kerkon mbeshtetje te gjere popullore qe per kete rast eshte shume e madhe.le te startoje demokracia me denimin e tij dhe parate qe mungojne tju merren atyre qe i kane vjedhur.

  Reply to this comment
 43. agroni January 19, 17:39

  TI HAN (DELETED )BERISHES KETO…

  Reply to this comment
 44. AP January 19, 18:28

  Kur shkruante dikur tek SHEKULLI ky Mustafai çoç me dukej.Atehere kapte tema te veçanta dhe, sipas meje, i trajtonte mire.Kur filloi te merret me tema me te gjëra, me globale, u bë ç’do dite e më i peshtirë. Kështu ndodh me njerëzit me kapacitet intelektual modest por me egoizem pa limit. Mustafai sot, i ngjan një nuseje provinciale, te llustrosur e të pudrosur , qe tund gjoksin e vithet , me dëshiren pëvëluese per të qenë në qëndër të vëmëndjes të Kazase.
  Unë s’kam asnjë interes të di se ç’mendon ky analist por ai më del perpara tek DITA, më zë rrugën, si te thuash. Unë kam interes per DITËN!
  Logjika e Mustafait ne artikullin e sotëm është mjerane, skandaloze!

  Reply to this comment
 45. matura 79 January 19, 19:09

  Shkrim brilant! Nje nga me te miret te koheve te fundit te gazetarise shqiptare. Pa hyre ne komente me te detajuara ne lidhje me permbajtjen e shkrimit (per ata qe kane nje minimum formimi apo informacioni te funksionimit te shtetit ligjor eshte plotesisht i qarte, per te tjeret nuk ka rendesi…), do te permendja nje shembull te madh historik, gjyqin e Nurembergut ne perfundim te luftes se dyte boterore. Kjo ngjarje provon me se miri drejtesine e parimeve te shprehura nga artikullshkruesi. Ju pershendes nga Kanadaja z. Nano. Faleminderit!

  Reply to this comment
 46. lexusi January 19, 19:18

  Hedh budallai nje gur ne pus (Muci) dhe mundoheni ta nxirrni ju te tjeret qe merreni me te.Mucit i duket vetja njeriu me i mencur e te tjeret jane budallenj.

  Reply to this comment
 47. sadik \\\\Malaj January 19, 19:25

  VONESAT DHE JAVASHLLEKU QE PO E KARAKTERIZON QEVERINE rama NE ARRESTIMIN E QEVERITARVE ME berishen DHE HAJDUTEVE E KRIMINELVE ME NE KRYE berishen DO TI
  PAGUAJE ME VOTA .. 4 VJET KALOJNE SHPEJT DHE POPULLI TANI ESHTE LODHUR DHE ESHTE MERZITUR DHE NUK DURON ME.
  Z.RAMA ARRESTO BERISHEN ME SHOKE DHE MOS U NDAL. GJYKATA LE TI LESHOJE SE POPULLI E SHIKON DHE E VLERSON PUNEN E SEICILIT. DUHET TE BESH ATE QE TE TAKON DHE NUK DUHET TE HEZITOSH.
  ME VEPRIMET TUAJA NXJER NE DUKJE PUNEN E INSTITUCIONEVE TJRA DHE SHKARKON PERGJEGJESITE. ne qofte se ke frike i ke hy kesaj rruge gabim, e more kete popull ne qafe dhe nji dite do ta paguash.

  Reply to this comment
 48. DRENICA E KUQE January 19, 19:59

  Kjo eshte thirrja me e drejte e te gjithe shqiptareve: Berisha ne pranga! Berisha ne burg! Berisha ne varje publike! Per krimet e tij ne kurriz te Shqiperise e ne kurriz te popullit shqiptar!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 49. hareku January 19, 20:08

  Analize frikacaku dhe e ben kete analize pak dite para 21.Janarit.Ti vije turp e ben te mbroje milionat qe merr duke mashtruar opinionin,dhe frika nga perlymja qe kane pase me pushtetin qe iku.

  Reply to this comment
 50. Prodi January 19, 20:51

  TE GJITHE NE SHESH PASNESER ME 21 JANAR DUKE KERKUAR DENIMIN E KRYEKRIMIT SALI BERISHA,KU MOS TE KETE ME BIRR KURVE TI DALI NE MBROJTJE SI DERI ME TANI.VETEM KY DO TE JETE RESPEKTI NDAJ TE RENEVE NGA 2 PRILLI 1991 E DERI ME 21 JANAR 2011.KJO BESOJ SE DO TE JETE EDHE PERGJIGJIA ME E MIRE PER KETE GAZETARUC !

  Reply to this comment
 51. NextGen January 19, 21:19

  Problemi kryesor i ketyre 23 viteve tranzicion eshte pandeshkueshmeria!!!! Ne vitet e para te demokracise u dhane ca denime per ish byrone qesharake per dem ekonomik e pirje kafesh, per genocid , vrasjet ne kufi etj etj as qe nuk u morr njeri. Pas ’97 nuk u morr njeri me S.B per te krijuar klime vllazerimi e evituar rremuja. As edhe nje politikan nuk eshte denuar per masakrat e ’97. Dhe kjo klime kaloi dhe te biznesmenet , tek te fortet, te njerezit e tjere te pushtetit. Ne 2005 S.B-ja kthehu favoret , (megjithese u trumbetua ne fushate per lufte kunder korrupsionit , duart e pastra, klanet e zemunit) nuk pati asnje lloj hetimi per 8 vjecarin e meparshem. Sot kemi nevoje per ndeshkim, ndeshkim te vrasesve, ndeshkim te hajduteve, ndeshkim te krimineleve. Nga fillohet , nga koka… Eshte shume naive dhe turperuese te flasesh per denimin e SB si koke turku sepse e do BE-ja. SB -ja nuk eshte koke turku , eshte nje peson qe ka shkelur ligjet , dhe per kete duhet te ndeshkohet. Ai dhe gjithe te tjeret. Kemi nje problem, gjykatat!!!Kur flisni per fjalimin e Obames , flisni per ne SHBA, per nje vend per te clin vlejne ato fjale.
  ” 2. Sistemi ynë i qeverisjes është i ndërtuar mbi kushtin që liria jonë nuk mund të mbahet në varësi të qëllimeve të mira të atyre që janë në pushtet; kjo liri duhet të mbahet në varësi të ligjeve që synojnë të përcaktojnë kufij të pakalueshëm për ata që janë në pushtet””
  Qe te arrjme te shprehim keto fjale per Shqiperine duhet ta nisim nga zero, pikerisht ne respekt te ketyre fjaleve duhet te behet nje reforme e thelle ne sistemin e drejtesise, por per ti treguar Shqiptareve dhe botes duhet vepruar sa me shpejt. Berisha eshte shume i demshen ne pozicionin e sotshem, sepse beri cberi me Shqiperine ne 23 vjet, sot jeton i lire e i pasuruar duke lene pershtypjen tek Shqptaret e thjeshte se nuk kane per tu denuar kurre njerezit e pushtetshem. Nje denim i tij do ti duhej jo vetem statusit, po edhe qeveritareve te rinj per tu treguar se Drejtesia Vonon po nuk Harron!

  Reply to this comment
 52. martin January 19, 21:25

  muci, kot e zgjat kaq shume me arsye e kunder arsye… Beni nje gje te thjeshte : dilni me 21 janar si shoqeri civile e e protestoni kunder vrasesve te 4 viktimave te 21.1.2011. Kerkojini drejtesise, qeverise, Rames, Metes edhe Blushit . kujdo qe qeveris te behet drejtesia ne respekt te kujtimit te viktimave dhe ne respekt te mos perseritjes me kurre. Minimumi beni nje peticion popullor , ta firmose kush e gjykon te drejte. Nxirrni popullin ne vije te pare te mbroje jeten e te drejtat e tij.

  Reply to this comment
 53. Pëllumb zaimi January 19, 22:06

  “Ali asllani”? Kini shumë të drejtë në zëmërimin dhe revoltën tuaj!? Nuk jemi pa përgjegjësi dhe ketu fus dhe vehten time. Ne kemi lejuar te na përdhosin e te tallen me ne. Ne nuk i kemi mbrojtur me guxim ato figura heronjsh e historie te lavdishme që përmendni ju. Ne jemi qullosur nuk e di pse? Por nga veprimtaria ime (për te cilen nuk do tregoj heroizma personale) si qytetar i angazhuar kam vênë re se dikush u kujdes te na mbante e mbajë të përçarë e pa organizim. Kur mernim nje vendim te fortë menjeherë do te delte dikush për te na vënë gurë në rrota. Përçarja është një kancer qe ka hedhur metastazat ndermjet nesh. Duhet t’ju shpjegoj gjatë se nuk kam qënë i heshtur por aktiv dhe i vendosur gjithnjë. Por ka qënë shume e veshtirë për te gjetur njerzit e duhur. Dikush në menyrë të fshehté gjithnjë na tradhëtonte… Jane histori te gjata dhe unë nuk dua t’ju ha kohën. Por n.q.s keto histori i kerkon ja u jap qysh nga 1985 kur unë diktova thikën qe do ta sakatonte shqiperinë. Mjafton te bëni nje kerkese ne kete forum dhe une menjehere ju jap nr.e tel. Jam me ju ,me shpirtin tuaj që punon me “karburant” patriotik. Nderime ali asllani. Mos je ali asllani i pejës,miku im o trim? Ali asllanin e vlorës,vjershetorin e madh e njoh por ai nuk jeton më. Nejse kushdo qe te jeni keni një emer apo nje nick që mua më ndez zjarrin e patriotizmit! Nderime ali asllani ! V0-më kërkoje ku janë pasardhesit e avni rustemit . Nuk di fare asgjë. E dhimbëshme por ja që kështu është! Më e keqja eshtë se ne pak kujtohemi për ta,për pervjetoret e tyre etj.etj. Turp për ne e për ata që e kanë për detyré…!

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. January 20, 17:29

   Nuk jam nga Peja,thjesht e kam ne zemer ALI ASLLANIN me vjershat e tija,dhe zgjodha kete pseudonim..Ndersa per familjen e Avni Rustemit edhe un shum pak di ,Mjergulla qe i mbulon keto mistere qe thoni ju eshte nji ? per shumicen e shqiptarve dhe kthehet ne ceshtje te pazgjithshme ..pergjigja eshte e thjeshte fare per keto probleme , AFTESIA E JON QE MUND TE BEJME NE SI POPULL PO TE BASHKOHEMI NGA TE GJITHA PIKPAMJET. dhe ky bashkim aftesish eshte i padevijueshem nga rruga , dhe te kemi parasysh qe flasim per plane afat gjata .sps duhet te kaloj kater stinet e vitit qe te piqet fruti… sado keshtjella rere te ngrejne apo tigra prej letre do te zveniten me kalimin e kohes.Duhet te jeshe ne ne nji pik vrojtimi shum te larte qe te kuptosh levizjet e te gjitheve qe te nxjeresh perfundimin e ndryshimeve.

   Reply to this comment
 54. rrapua January 19, 22:14

  Ske faj oi Nano,se pervec pordhitikaneve te ketyre 23 vjeteve,po na cani bythen edhe ju analishverishtet.Ndaj u be keshtu shoqeria shqiptare se jepni juve mendim,fariu,arjani artani,arturi,cimi e ku di une nga i kane gjetur.Nuk te mjaftoi ajo qe doje te mbroje me lubonjen se nuk eshte e vertet qe ka patur “Katovice” ne shqiperi,por na thua se ta leme Berishen ne marrezine e vet.Po nuk te vjen turp more qe thua keshtu.Po si ua nxen goja more? Po ky mbeti me ure me zjarr ne dore per 23 vjet rresht more z,analist!? Ikni more se na u bete mortje me keto profka.Njesoj si ai patrioti jot qe na mbushte mendjen se nuk duhej hequr nga policia ai Brecani i berishes.Tu vije turp.Po skeni faj se nga Skrapari jeni.

  Reply to this comment
 55. Ajet Delaj January 19, 23:56

  January 19, 2014

  DREJTESINE E VENDOS NEPERMJET LIGJIT VETEM SHTETI LIGJOR I SE DREJTES .

  Te nderuar bashkombas.

  Se pari per cdonjerin qe synon apo rekomandon nje organizim e bashkim te diaspores ne Amerike gje qe une jam plotesisht dakort duhet te kete dy parakushete lehtesisht te realizueshme : Te shkruaj e komentoje me emer pra te parashtroje mendimet, idete apo deshirat poshte nje identiteti lehtesisht te identifikueshem ,se dyti ne forume replika te qendroje brenda etikes qytetare edhe atehere kur nuk je dakort me medimin e tjetrit.

  Une nuk mendoj se ka gje filozofike ne shkrimet e mia kur mundohem te jem sa me i qarte. Deshirat e njerzve mund te jene te ndryshme por jemi para dy fakteve mjaft kokeforta ku asnjeri nuk mund ti mohoje e ndryshoje.

  – Presumimi i pafajsise eshte nje e drejte kushtetuse ne nje shtet demokratik e shoqeri e lire.

  Cka do te thote se hetimi shkon nga veprimtaria kriminale drejt personit dhe jo e kunderta.

  – Shoqeria shqiptare ka zgjedhur nje pushtet me vote te lire qe ka premtuar ne fushate ndeshkimin e krimit e rithemelimin e shtetit. Pushteti duhet te realizoje pritshmerite e popullit nepermjet drejtesise ligjore e jo hakemarrjes primitive qe nuk te shpie askund.

  E para drejtesia nuk vendoset me seleksionim te vraret e mi e te vraret e tu pasi kalojme ne shoqeri tribale megjithse nuk e mohoj se te vraret ne bulevard jane te fresketa e dhembin me fort.

  Nuk eshte hetuar e zbuluar realisht as te vraret e 2 Prillit ne Shkoder te deputeteve Hajdari , Xhindi e Olldashi e po te doni edhe vdekja e Mehmet Shehut.

  Megjithate te qendrojme te 21 Janari meqe po vjen edhe pervjetori i kesaj date. Sipas FBIse 21 Janari eshte mjaft kompleks gje qe eshte e vertete.

  – Ka kater te vrare te pafajshem me duar ne xhepa ne bulevard

  -Ka prishje te provave (shkaterrimin e serverit te Kryeministrise} e moslejim te mbledhjes se provave nga prokuroria Brenda rrethimit te Kreministrise pergjate nates qe pasoje krimin.

  – Ka grusht shteti te pranuar nga ish-Kryeministri pasi ka bllokuar hapur zbatimin e urdher arrestit per zhinxhirin komandues te gardes e moslejimin e prokuroreve Brenda Kryeministrise mbas krimit.

  – Ka plagosjen e komandantit e Gardes brenda Kryeministrise besoj cdonjari e ka shikuar syrin e nxire te z Prendi

  – Dhe ne fund ka edhe nje proteste te dhunshme.

  Qe te dyshuar kryesor per tera keto eshte ish-Kryeministri e Ministri i tije i Brendeshem besoj se nuk e ve kush ne dyshim pasi ata ishin atoritetet kryesore ne Kryeministri pergjate 21 Janarit e ne vazhdim.

  Une do doja te dija gjate 4 muajve te qeverisjes e 6 muajsh te fitores se te majtes e z Rama si kryesues I kualicionit e Kryeminister a jane thirrur ne Prokurorine e Repuplikes zoterinjte Berisha e Basha thjesht per te dhene sqarime rreth kesaj ngjarje madhore e sensitive per shoqerine shqiptare e me ndikim te madh ne humbjen e pushtetit nga njera nane e fitimin e pales tjeter.

  Se dyti a eshte e turpshme per Kryeministrin Rama qe ben memorandum me Kryeprokurorin per te arrestuar ndonje fshatar qe hedh nje tel te paligjshem ne shtyllen e tensionit e nuk therret Kryeprokurorin per bashkepunim per te hetuar ceshtjet madhore qe shqetesojne shoqerine shqiptare me “Gerdecin”, “21 Janarin” “Cacin, Tacin e Nanon” e shume te tjera.

  Une mendoj se nuk duhet harxhuar asnje sekond kohe kunder Berishes Bashes Nanos e kompani asi ata ligjerisht nuk kane asnje fuqi ekzekutive ne Shtetin Shqiptar por i duhet kerkur Kryeministrit Edi Rama qe te beje reforma te thella ne te tera drejtimet pasi shteti shqiptar i ngjan nje thesi te kalbur qe ku ta kapesh e leshojne penjte dhe thellesisht mendoj se per kete arsye eshte votuar e mandatuar.

  Nese i ka duart e lidhura duhet te dali para shqiptareve e te tregoje sa projektligje ka te bllokuara nga Kryetari i Parlamentit e Komisionet Parlamentare kur dihet se projekt ligjet i inicon Qeveria dhe i aprovon Parlamenti.

  Mbas kesaje te kerkoje zgjedhje te parakoheshme pasi zgjedhjet e parakoheshme nuk jane fundi i botes kur dihet se Italia ne 50 vjet ka realizuar 50 pale zgjedhje dhe eshte fuqia e peste e botes.

  Nese nuk eshte i zoti per asgje apo thjesht eshte loje e Berishes te largohet sa me pare pasi vendi po shkon me shpejtesi te madhe drejt kaosit total nga mosqeverisja pasi Shqipria ka qene ne kaos permanent

  Bota eshte teater njerzit jane aktore mjere ata qe nuk luajne rolin e vete ka thene Shekspiri I madh. Kjo vlen per kombe popuj qeveri e natyrshem edhe per individe qofshin keta e Kryminister i nje vendi.

  AJET DELAJ

  NEW YORK

  Reply to this comment
  • Marin January 20, 11:25

   Z. Ajet, ju e dini mire se ne Kuvendin e Shqiperise, mazhoranca qeverisese ka 65 kartona te PS dhe 20 kartona te LSI =85 vende. Ju e dini mire po ashtu se PS me Edi Ramen ne krye ka pushtetin Ekzekutiv, kurse ne pushtetin Legjislativ nuk arrin te marre vendime qofte edhe me 70+1 vote, Pra i duhen votat e Ilir Metes. Keshtu, Ilir Meta vendos ekuilibrin ne Kuvend, pra ka ne dore pushtetin Legjislativ. Ilir Meta ka ne dore edhe Ministrine e Drejtesise qe kontrollon pyshtetin Gjyqesor. Pra ka ne dore edhe pushtetin Gjyqesor. Prandaj reforma ne Drejtesi eshte ne dore te Ilir Metes, sepse duhet prekur Kushtetuta e RSH e deformuar nga Sali Berisha per te ngritur kete kupole te larte shteterore qe ka sot, e cila nuk lejon denimin e krimeve te tij. Qe te hiqet kjo kupole duhet te korigjohen deformimet e Sali Berishes ne Kushtetuten e RSH. Lexova deklaraten e Ilir Metes dhene gazetarit Ben Andoni, ku thote se “Kushtetuta nuk eshte tabu.” Le te shpresojme qe kreu real i Pushtetit Legjislativ dhe Gjyqesor te kryeje detyren e tij per reformimin e Drejtesise!

   Reply to this comment
 56. Agroni January 20, 00:02

  Nuk eshte MUUCI mendja e ndritur e ketij artikulli,por dora e fshehte e ILIR floririt,kolones se peste ne mazhorance qe kane bllokuar se bashku me presidentin veprimtarine e qeverise dhe po bejne qe Rama me ekipin e tij te deshtoje dita dites.Une per mendimin tim mbeshtes thirjet e vazhdueshme te Berishes per tu ngritur ne demostrata masive per te perkrahur RAMEN dhe qeverine e tij per te arestuar ne menyre urgjente banditin Berisha dhe hajdutin e pa cipe ILIR META.Po se pesuan keta qelbesira si Causeshku ne Rumani kurre nuk ka per te filluar ne shqiperi demokracia dhe shteti ligjor.

  Reply to this comment
 57. ali January 20, 03:46

  Cuditem me zallamahine qe behet ne shtypin shqiptar rreth Sali Berishes ! Gjendja paraqitet
  nga shtypi , me analiza te pa fund, se po te denohet Berisha do te ndodhi ”apokalipsi,, jo
  vetem ne Shqiperi e Ballkan por edhe me gjere ! Jo bre burra asgje nuk ndodh po t’i vihen
  byzylyqet tradhetareve te kombit . U rras ne burg k/ministri i Kroacise ,asgje nuk ndodhi ne
  Kroaci,vetem 3 dit shkroi shtypi ! U rras ne burg k/ministri Rumanise ! Idem !
  Ndersa tek ne te gjithe vijne bythesh se kane frike se diktatori Berisha do t’i vere nofken
  ”diktatore,, ! Bajraktari primitiv Berisha kercenon pozita hesht ! Hedh aty -ketu ndonje romuze
  e batute ndaj berishes , pozita qesh, opozita ben sikur zemerohet dhe me kaq merr fund sean-
  ca parlamentare ! Parlamenti tregohet tolerant per t’i treguar Berishes e Jozit se ja si e drej-
  ton pozita aktuale parlamentin ”demokraci e kulluar,,. Sikur neser ta marre pushtetin PD do
  ta shihini si do ju trajtoi ! 100 here me keq se perpara kur Jozi drejtonte parlamentin .Parlamenti
  yne i perbere nga njerez pa edukate te opozites nuk mund te vendose pozita edukate cilesore !
  Madje sa kohe deputeteve nuk u ”digjet ,, pilafi tregohen te edukuar ,por i kemi pare edhe kur
  ubeshte ”djegur,, pilafi qe jane hedhur si te terbuar mbi te ashtuquajturen foltore ! O tempora,
  o mores !!! Quo vadis ????

  Reply to this comment
 58. ali January 20, 03:51

  Shenim: Ky Ajeti sikur ka zbuluar vezen e Kolombit atje ne Amerike ! Shet filosofi te ”lira,,
  nga ”maja Olimpit ,, !

  Reply to this comment
 59. Mark uk January 20, 08:19

  Qeni kur nuk din cte bej leh ne hene mos luani roin e tij.

  Reply to this comment
 60. vladi January 20, 10:03

  Z.NANO NQS NUK KENI HARRUAR JU DHE TE TJERE TE NJEJTEN GJE KENI THENE DHE PAS 1997 …BERRISHA NUK VJEN ME ,POR NDODHI E KUNDERTA ……S. BESOJ QE DO TI BENI TE NJEJTIN SHERBIM BERRISHES E CO TANI.A KA LIMITE PAFYTYRESIA JUAJ DHE E analisteve te tjere

  Reply to this comment
 61. Astrit Pepa January 20, 10:09

  NASTRADIN, PER KOMENTIN QE KE BERE MERITON NJE M.T TE MADH
  SALIU SA ME PARE NE BURG

  Reply to this comment
 62. tomsojeri January 20, 10:39

  Mendoj se Tani ka te drejt per sa thot dhe Muc “paqesori”le te shkruaj per ate pjes qe han kto “petulla” te gatuara me vaj berishian ! Duhet me ne fund te kuptojm si jan ndar “forcat” dhe mundesit e realizimit te atij objektivi qe 1 milion shqiptar hodhen ne er ate kriminel te pandreqshem qe mbetet gjithmon rezik permanent i shqiptareve jo vetem tashme qe nuk esht ne pushtet por ashtu sic thot vezhgusi edhe si ide mos ndeshkuese e shkakut ! Ilir Meta per mua esht “kucedra” e mbylljes se rjedhes drejtesi !Synimi i tij esht qe te behet kryeministri sa me shpejt i ktij shteti tashme te shperber qe ta perbej ai me menyren e tij !Jemi vet fajtor se i dham vot dhe fuqi ! Do bashkohem vetem me fundin e ligjerates se Ajet Delaj ku thot se nese Edi Rama esht i “plumbosur”brenda rolit si kryeminister pa pasur ate forc qe ne kujtojm dhe presim ateher le te ket burrerin tju a thot shqiptareve dhe te shkoj ne zgjedhje te parakohshme qe te marr fund ky dyzim e te dal ku te dal,ndonese jam i bindur qe tashme shqiptaret po kuptojn realitetin…..

  Reply to this comment
 63. Vlora January 20, 10:51

  Edhe une jame dakord qe Sali Berisha duhete te japi llogari per shume probleme,te
  cilat akne lidhje direkte ose indirekte me urdhrat qe ai ka dhene ne shume gjarje te
  renda qe kane qene me pasoja te medha per fatet e vendit ton.
  Po ashtu edhe per fatet e kosoves.
  Por a mundet qe kjo Prokurori,apo kjo Gjykate me gjyqtaret me kurse apo politikisht te deklaruar pro Sali Berishes apo te shpeblyer nga qeveria e Sali Berishes.Apo kur mendon se
  Gjykaten e Larte e drejton nje President Kamikaz.
  Qeveria e re e votuare ne masivitet ,per te ndryshuar kete realitet te hidhure te vendit tone
  .Ky gjykatat dhe prokuroret kane qene me te koruptuarit ,ne cdo sondashe te bere nga Shqiptare apo te huaje.
  Duhet te riorganizoj Gjykata Ushtarake ,me gjyqtare te rinje apo te zgjedhure ,sado qe jane te paket por ka edhe te tille.Dhe vepra si korupsioni,vjedhjet e pasurise se popullit,apo demtime te pasurive kombtare si Pyje,lumenje,Dete ,Nafta,Kromi.Vrasjet per motive politike
  gjarje si 1997,Gerdeci,21-Janari,Vrasja e Deputetit te PS.akoma e e pa zbardhur.
  Te gjykohen vetem nga keto gjykata pedryshe do te jemei njesoj pa ndryshuar as edhe nje gje.

  Reply to this comment
 64. Azemi January 20, 12:47

  Eh more z.Rama ke shume pune per te bere duhet revolucion portokalli,çdo gje duhet filluar nga e para.Por kryesuesi I listes kuptohet qe eshte Sali rrumpalla.Populli I din gjemat e ketij dhe eshte e kote ti permendim.

  Reply to this comment
 65. tiedin January 20, 18:30

  Populli thote:me i zi eshte shtiresi(nxitesi) se sa beresi!…Andaj nese fajtor per 21 janarin eshte ai qe mbrojti institucionin shteteror,shume me shume me faj dhe kriminel eshte ai qe me dite te tera paralajmeroj,nxiti,planifikoj dhe beri ate qe tashme dihet.U vrane kater qytetare te cilet bashke me te tjeret pjesemarres i thirri ne kohen e caktuar,ne vendine e caktuar,Edvin Kristaq Rama.Dhe ju ca te krisur nga urrejtja per nje njeri,harroni cdo gje qe ka te beje me drejtesine ,me ligjin ,fundja me Kushtetuten,dhe linconi Berishen,sepse ai eshte per juve ende i madh dhe i pa tejkalueshem per ata qe mendesia u ka mbetur ne revolucionaritetin e eterve te kuq vrastar,dhe sipas te cileve cdo gje duhet vene ne rend me damkosje,perjashtime e deri ne derdhje gjaku serish.Ne vend qe energjite modeste qe u kane mbetur nga klithmat tanime te shteruara dhe te cjerra,te orijentohen andej ku eshte e ardhmja dhe me kete zhvillimi,te budallepsurit dhe te fiksuarit pas herdheve te Sali Berishes,jane kapur aq shume per ‘to sa kane harruar se nese kunder tij votuan njemilion(prej tyre 50% sot jane pishman),per te (Berishen dhe PD)votuan mbi 700 000 njerez…! Dhe dikush ketu deshiron,qe te kethej edhe njehere fundvitet nentedhjete,kur bandat e kuqe revolucionare komunisto-fashiste kallen Shqiperine dhe vrane me mijera njerez.Shifet katerciperisht se kjo qeveri aksidentale nuk eshte e zonja te merr asnje pergjegjesi per deshtimet qe per dite po shifen ne punen e saj dhe permes muceve dhe dahinjeve po mundohet qe popullit t’i hedhe hi syve…Por sa do te zgjase kjo,se…!Do shofim!

  Reply to this comment
 66. M A R K O October 28, 17:50

  Berisha nuk duhet te denohet, por te ripet nga kembet si nje kanibal i ndyre qe ka mare jete njerzish.

  Reply to this comment
 67. vani October 28, 21:02

  Ne vend te parathenjes…

  “..Pa eshte then’ e sterrethene…
  Sa t’jet Sala neper kembe,
  Ka vec terr,nuk del me hene,
  Ka vec kuje,lot, e gjeme!

  KUR DO VEJ HAKA NE HAKE?!

  Prapa Sales,kurrsesi,
  Hap nuk beri ndershmeria!
  Prapa i van lukuni,
  Gjith’ te dalet nga cmendia.

  I vane prapa nepes-derrat…
  Vrases,pa din e iman!
  Ata,qe varrosen vlerat,
  e nje Kombi Ilirjan.

  Dhe lufton per jet a vdekje,
  te ndez pishen dhe nje here!
  Po ben te fundit perpjekje,
  Te na kall’ dera me dere…

  Biles,hapur,ashiqare,
  Pa iu dridhur hic qerpiku!
  Sepse,nuk ju be havale,
  Nje plumb qorr,sua belciku…

  Tash ky derr, plagosur rende,
  (Mos m’a merrni per shaka)
  Do se s’ben’ nje tjeter gjeme,
  Se shef kularin ne tra!…

  Ky fajtor nga dje dhe sot,
  (Dhe pas ngordhjes eshte fajtor)
  Ka shkul zemra,port’ me porte!
  Biles,me te tijen dore.

  Duhet mberthyer ne pranga,
  (S’ka me kohe,do derdhet gjak)
  THYEJ LIGJIN, zotni Rama
  Nese s’je me te, ortak (!)

  S’me pellcet,se c’thot’ Evropa,
  Qe shpesh na ka prish dhe pune!
  As nga Arivzuja,bota…
  Piken catis, ja di une.

  Nje qinde mrekulli te besh,
  ti o Rame,me gjithe te tut…
  Nese salen s’do e zesh,
  Gjithe do thone : ” Bere nje M…!”

  Japo,ik,ne s’ke klleqe..
  Ik,qe Sala prap te vi.
  U mesuam me ket’ M…
  Nje lug’ une, e tri luge Ti…
  ………………………………

  S’di se si, sot m’u kujtua,
  ” MIKLOVANI ‘, Gjalmeziu…
  Qe, pa ligj, u’a hiqte bythen
  Kriminelve,si saliu…

  Miklovani,arrestonte
  per cdo jave nje kreminel!
  Por gjykata i lironte.
  Kish, Lul Bashet ne themel.

  Dha e dha Miklovani…
  (Gjyqet, benin vetem gjume)
  Priste,sa binte akshami,
  u’a kendiste, mu ne sume…

  Gjoja,neper zjarr e siper…
  I vetem,u’a doli mbane.
  S’bahej mend,sa pat ormisur,
  Qen rrugesh,qen sallhan.

  Reply to this comment
 68. nostradamus October 24, 01:51

  Vetem ketij njeriu mos iu gjet varri ne Shqiperi ! Tradhetari me i madh i popullit shqiptar e
  ka emrin Sali Millosh Berishovici…!!!!

  Reply to this comment
 69. komentues nano October 24, 02:35

  O Mustafa Nano, ti don nje hu kurrizit dhe pastaj burgun me qe nuk je per Salen qe te hyje ne burg. Po cfar idiot analisti a intelektuli apo cfar mut shqiptari je ti qe thua lere kriminelin ne hijen e vet se eshte I pademshem. Po ligji po drejtesia ? Nuk e kuptoj ne cfar gjendjeje ke qene kur e ke shkruar ate artikull. Qofsh ti qe mos qofsh dhe te lutem mos del neper opinion asn je here megjithese e ke rralluar shume po zhduku fare

  Reply to this comment
 70. Mark uk October 24, 07:42

  Ne komunizem shkruhej sidomos te gazeta zeri i popullit:PROLETAR TE GJITH VENDEVE BASHKOHUNI.Tani te gjith ju bashkohuni e rruajani menermethanen Berishes,se kto fjal keni qe ne vitin 1990 qe i thuani o zagart e komunistve.

  Reply to this comment
 71. xhateli October 24, 10:02

  I gjithw ky debat janw llafe pazari, e kam thwnw dhe po e them: DUHET NJW AVNI RUSTEM!

  Reply to this comment
 72. Rita October 24, 21:49

  Ku eshte stonimi ???? Ku tjeter ??? Ne mos denimet e krimeve te komunizmit !!! Bijte e tyre qeverisin sot e si mund te denojne krimet e 23-se viteve te fundit ,kur kujtojne krimet e frikshme te baballarve te tyre ,qe jane te 1000 te fishuara !!!

  Reply to this comment
 73. intelektuali February 28, 13:09

  NE RUMANI CAUSHESKUN E VRANE SI QEN BASHKE ME GRUAN E TIJ, ILIESKUN O E DENOJNE SI KRIMINEL, NE SHQYPNI ENVER HOXHA ESHTE “HERO” ME VENDIM KUVENDI DHE SALI BERISHA ESHTE DEPUTET I KETIJ KUVENDI PLOT ME KRIMINELE DHE VRASTARE ALLA FROKU DHE VELLEZERIT E TIJ>

  A e kuptoni o gazeta DITA ndryshimin e madh midis Shqypnise Enveriste dhe Rumanise Demokratike ne BE, qe para do kohe ishte pjese e vendeve ish komuniste te Evropes Lindore por qe shume me shpejt se vendi yne e kuptoi te VERTETEN E HIDHUR.

  prandaj:

  SI MUND TE NDESHKOHET SALIU PER KRIMET E TIJ KUR ENVERIQE MBUSHI LUMENJ ME GJAK NJERIU MBAHET AKOMA SI “HERO” ME GJITHE PIRAMIDEN E TIJ FAMEKEQE NE MES TE TIRANES?

  Reply to this comment
 74. SA BUDALLENJ... February 28, 15:16

  Habitem shume..pambarimisht shume me moderatoret e Dites..lexuesit dhe komentuesit ?

  Habitem se ose jeni budallenj..ose beni sikur nuk kuptoni..

  Sali monstra nuk ka qene nuk eshte dhe nuk do te jete ndonje figure historike si i madherishemi enver hoxha..

  Ai u be nje kavie pikerisht per te ngrene kufomen e enver hoxhes qe ne fare menyre e realizoi..por e keqja eshte se ai xhaxhi eshte kthyer me fuqishem..biles me i vleresuar se i gjalle se populli ka ne dore dokumente uluretise.

  Pra me pak fjale berisha eshte nje personash..nje aktor monstre qe u dirigjua ne fillim nga antiamerikanet rajerson & elezbiberaj dhe tani po mbrohet me cdo kusht nga donald luja dhe franwisnerat fare hapur.

  pra dipllomatet perendimore sidomos ata amerikane ne vend te kerkojne falje dhe ta heqin nga skena e saliserbin e tyre..po tregojne barcaleta me dekriminalizim nga shakaxhiu donald lu

  ESHTE E UBUBUUUUUBUJESHME DEKLARATA E IZET HAXHISE…DHE AKOMA ME I CUDITSHEM REAGIMI I SKIPETAREVE

  AI PO E THOTE TROC

  SALI BERISHA ESHTE KLLONIM I SHERBIMEVE SEKRETE UDB-CIA

  Izet Haxhia: Ju rrëfej se si e sollën serbët e amerikës Sali Berishën në pushtet në ‘92

  Ish-badigardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

  Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

  Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.

  Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

  Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

  Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

  “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,

  ++++++++++++++++++++

  TMERRI PER BERISHEN E THOTE ANDREA DIMUSHI:

  Le të analizojmë disa sekuenca me spec nga Andrea Dimushi, ish kryetar i SHIK-ut në Pogradec e Kavajë në gjysmën e parë të viteve 1990
  “Në dimrin e ‘93 në fushën fare pranë liqenit të Pogradecit ulet një helikopter me Sali Berishën, Presidentin. SHIK Pogradec u njoftua në çastin e fundit me telefon e jo me radiogram si e donte rasti. Dolëm në fushën e akullt me automatikët në sedilje të Aro-s dhe e pritëm dhe e shoqëruam… Autokollona doli nga pikëkalimi i Tushemishtit, ku oficerë me dhe pa uniformë, maqedonas e serbë ngrinë gatitu e me nderim nën strehen e kapeles”–

  Në atë kohë në zyrat tona kishim një mik të shërbimit anglez i cili kishte autoritet absolute të njihej me çdo info në Pogradec e Korçë, por jo për këtë. Them anglez se ashtu e prezantuan dhe ashtu fliste… Ishte i çuditshëm fakti pse ai duhej të njihej me problemet që kishim ne. Akoma s’e kam kuptuar kush ishte….

  po ju te nderuar lexues e kuptoni ?

  QE ME SHUME FRIKE KANE DIPLLOMATET E HUAJ NGA BERISHA..SE JA U DI TE PALARAT…

  Reply to this comment
 75. padrino February 28, 16:02

  Po edvini qe decoroi ne fshehtesi, visho kajtazin , per shtepine e gjetheve, po bunkartin, po pse i Bini qemanes kot. o shoke komentus . ne shqiperi e ka mare fera uraten, per drejtesi. Qe kur serbo -boshnjaku ramiz alija doli ne krye tè ppsh, dhe caktoi poziten, dhe opoziten, e postkomunizmit, me ndihmen e merimanges se zeze, nexhit.

  Reply to this comment
 76. Rita March 3, 13:45

  Ah ku te gjejme 1 miljon komentues si i madhi “Nasruddin”qe te rindertojme Shqiperine e Re ,te rishkruajme historine e vetme e te vertete ,qe kaluam e te veme te gjithe banditet ,diktatoret ne vendin e duhur ,,ne Ferr e te nisim nje epoke te re e sic i ka hije popullit shqiptar ,,me traditat e njohira e paqesore qe na i kane zili dhe armiqte tane !!! Por qysh ?????? Me parlament komprementues ,e njerez te inkrimuar ???? Me Ramen ,Meten ,Beriishen e tj ???????

  Reply to this comment
 77. Tomislav gordic February 28, 16:49

  Emri im është Tomislav Gordić. Nëna ime më tha se ajo po kalonte nëpër internet dhe ajo erdhi përmes një botimi të zonjës Bridget Cooper, e cila thotë se kompania e saj e kredisë u jep kredi publikut në një normë interesi shumë të ulët prej 2%.

  Pra, i thashë mikut tim për mundësinë e huamarrjes nga zonja Bridget Cooper dhe ajo tha se ajo nuk do të më thotë të mos marrë hua nga kompania e zonjës Bridget Cooper, por unë duhet të marr hua një sasi të vogël për të provuar nëse kompania e saj është një legit kompani.

  Pra, unë veprova sipas këshillës së saj dhe unë kontaktova me zonjën Bridget Cooper nëpërmjet email-it: [[email protected]] e cila është në botimin që nëna ime e pa dhe unë kërkova një hua prej 8,000 euro. Zonja Bridget Cooper më përgjigjet dhe më dërgoi të gjitha kushtet dhe kushtet e kompanisë së saj që kam lexuar dhe kam pranuar kushtet.

  Pas miratimit të kërkesës time për kredi, kam marrë një njoftim nga banka ime se llogaria ime bankare është kredituar shumën prej 8,000 euro, nga “OMEGA FINANCE LIMITED”
  Unë kam qenë me të vërtetë i lumtur dhe kam ndarë goodnews me nënën time dhe mikun tim që më këshillojnë të shkoj përpara.

  Kam kompletuar shlyerjen e huasë më 18 Dhjetor 2017 dhe kam kërkuar për shumën prej 32,000 euro që kam marrë edhe në llogarinë time bankare pas ndjekjes së këtyre procedurave.
  Pra, unë dua ta shfrytëzoj këtë mundësi për t’i treguar të gjithë atyre që kërkojnë një huadhënës privat në internet që është i besueshëm për të kontaktuar kompaninë Madam Bridget Cooper nëpërmjet emailit: {[email protected]}
  Ju gjithashtu mund të më kontaktojnë nëse keni nevojë për ndihmën time ose dëshironi të më bëni pyetje për mënyrën e marrjes së kredisë.
  Këtu është e-mail im: [[email protected]]

  Reply to this comment
 78. cathy April 30, 01:02

  Emrat e mi është Cathy unë dua të dëshmoj për magjistar magji e quajtur Priest Mirror burri im dhe unë kam qenë i martuar ose 5 vjet tani ne nuk kemi një fëmijë dhe mjeku na tha se unë nuk mund të lindë sepse barku im kanë qenë dëmtuar për shkak të drogës gabuar recetë kjo mori mua aq i shqetësuar dhe burri im nuk ishte i lumtur kështu që ai vendosi të martohet me një tjetër vajzë dhe divorc me i ishte kaq i trishtuar i i tha mikut tim për atë ajo më tha në lidhje me një magji të fuqishme magji ajo më dha Adresa e tij e postës elektronike Unë kurrë nuk besoj në atë që shumë edhe pse i vendosur vetëm për t’i dhënë atij një provoni dhe ai më tha se do të marrë 3days për të marrë burrit tim kthehet për mua dhe unë do të mbetem shtatzënë unë dyshoi atë ditën e tretë bashkëshorti im erdhi për mua dhe po qante ai tha se nuk donte më divorc 3 javë pasi mjeku konfirmoi se isha shtatzënë ai gjithashtu mund të të ndihmojë ta dërgosh atë në [email protected]
    what’sapp +2348076821983
  Shto atë në Viber +2348076821983

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*