SHËNIM / Disa foto të rralla (dhe dramatike, kujdes) nga varrimi i Arben Brocit dhe shënjestra e gabuar e B.Aliajt

December 7, 2015 18:24

SHËNIM / Disa foto të rralla (dhe dramatike, kujdes) nga varrimi i Arben Brocit dhe shënjestra e gabuar e B.Aliajt

Besnik Aliaj ka hedhur në faqen e tij fb një seri fotosh të rralla të fotografit grek Janis Dhimu, të cilat janë shkrepur në Shkodër pas ditës së 2 prillit 1991.

Disa prej fotove janë grafike, pasi paraqesin dëshmorin Arben Broci, që bashkë me Bujar Bishanakun, Besnik Cekën dhe Nazmi Kryeziun, mbetën të vrarë gjatë atyre protestave.

“Nuk ka nevojë për komente pasi secili mund të nxjerrë vetë konkluzionet e tij për ndryshimet”, – shkruan Aliaj, këshilltari i PD-së në këshillin bashkiak të Tiranës.

Nëse ndryshimet radikale në qytetin Shkodrës pas 25 vitesh, kanë qenë qëllimi i ilustrimit me këto foto, Aliaj mund të kishte zgjedhur edhe mjaft foto të tjera. Por eksponenti i PD-së, me këto foto një ditë para protestës që opozita po organizon në Tiranë, duket se ka shënjestër tjetër.

Megjithatë, një pyetje ka mbetur pa përgjigje zyrtare pas 24 vitesh nga ngjarjet e 2 prillit: Kush i shkaktoi katër të vrarët e një proteste të organizuar pikërisht në Shkodër, dy ditë pas humbjes së zgjedhjeve të 31 marsit nga PD?

Në DITA, prononcimet e personazheve si Izet Haxhia, ish truproja e Berishës kryetar i PD dhe president, flasin qartë për një inskenim të PD, me qëllim trazimin e ujrave politike menjëherë pas humbjes së zgjedhjeve të para pluraliste. Haxhia flet për eksponentë të lartë demokratë si Azem Hajdari, Pjetër Arbnori, Ali Spahia etj, që kanë organizuar 2 prillin me qëllim marrjen e pushtetit sa më parë, me porosi “nga lart”.

Për kujtesë, Haxhia thotë se Arben Broci ishte pjesëtar i grupit të studentëve shkodranë, kritikë të Berishës dhe qëndrimeve të tij të para politike.

Ish zv.shefi i Policisë Shkodër, Gjekë Çelaj, i pranishëm në këto protesta dhe i dënuar nga një gjyq qesharak politik, në rrëfimet e tij në DITA, ashtu si dhe në librin e shkruar prej tij për 2 prillin, gjithashtu flet për një ngjarje të paramenduar që më tej doli ose jo nga duart e organizatorëve.

Me ose pa dashje, Aliaj me këto foto trazon, përveç qytetarëve të thjeshtë, edhe disa shpirtra që ndoshta ai mendon duhet t’u vijë turp për 2 prillin 1991 në Shkodër. Vetëm se ata i ka shumë më afër nga sa mendon. / DITA

12301713_1026644534039515_8329894249129036892_n

12345672_1026644784039490_4505911036474000861_n 12316184_1026644657372836_3182528376947539524_n 12316216_1026644467372855_7225385286328236492_n 12316655_1026644727372829_1405857622094699935_n 12341500_1026644557372846_7328514483657023946_n 12342449_1026644847372817_5065947276423240651_n 12345553_1026644810706154_8497901429869229684_n

December 7, 2015 18:24
Komento

26 Komente

 1. realisti December 7, 18:32

  Neser te rekrutuarit e Isis me baban e tyre shpirteror sali brrishin ,
  do sulmojne kryeministrine , duke kerkuar te destabilizojn vendin ,
  sipas nji pleni te caktuar antishqiptare .
  nqs snajperat do kene projetilet e duhura , duhet te godase kokat e islamisteve te kthyer nga siria dhe demostraneteve idiote ,turmes se malokeve te mashtruar si me 97-en
  kujdes kryetarin dhe shpellarin

  Reply to this comment
 2. Barboon December 7, 18:45

  Pergjigjen e di Gramoz Ruci, po qe se e di Saliu e kreu kete, po dhe Berisha po qe se Gramoz Ruci ishte pergjegjes.Por si komunist Enverist njeri ashtu dhe tjetri komunist i PP, JANE KELYSHA TE KOMUNIZMIT.
  Demokraci ne shqiperi sndodhi kurre se Arben BROCAT u eleminuan ose u detyruan te largohen nga PD, qe ishte krijese e Ramiz Alise e vijushmeri e komunizmit veshur si demokraci.

  Reply to this comment
 3. Ardenica December 7, 18:54

  POPULL MOS U MASHTRO ! SALI BERISHA QE SHKATERROI SHQIPERINE KERKON PERSERI PUSHTET <PASI PO E NDJEN QE PO I VJEN DITA E DENIMIT

  TE RINJE E TE REJA DEMOKRAT, MOS HARRONI SE LULZIM BASHA VRAU 4QYTETAR ME 21 JANAR. KUJTONI LOTET E ANES!

  TE RINJ, SALIU PER PUSHTET ne shtator 1998 _ PERDORI TRUPIN E VRARE TE AZEM HAJDARIT PER TE BERE GRUSHT SHTETI. KETE DON TE BEJE EDHE NESER. NUK PO FESTON,POR PERGATIT SHKATERRIM. SHIKOINI FYTYREN E EGERSUAR DHE VENDOSNI. MOS SHKATERRONI TIRANEN! TREGETAR NESER MBYLLNI DYQANET SE HAJDUTET DO VEPRONE SI ME 1998. LANE ARKIVOLIN E AZEMIT E U VERSULEN RRUGEVE DUKE GRABITUR. SA HERE PD ORGANIZON GJOJA MANIFESTIME SJELL SHKATERRIM !

  Reply to this comment
 4. shqiptar sharri. December 7, 18:54

  Krejt kto gjerat qe ndodhen ne vitet e mbrapshta te,shekullit kaluar vitet e ditet e zeza per populin shqiptar,vitet e ngadhnjimit i se keqes ndaj te mires,jan vitet 1990-1991-1992-1996-1997-1998,dhe prap filloin vitet e zeza te shekullit 21,dhe ato vite jan 2005-2013.prap kur sali serbi dhe udba e serbis erdhen ne pushtet.Pra vrasja ne shkoder u be,me urdher dhe me organizimin e sebeve,dhe dorasit jan ndoshte shqipfoles,busta apo permendorja e ENVER MALIT,u rzua me organizimin e udbes dhe zagarve shqipfoles ashtu dhe ne shkoder eshte veper e shqipfolsve dhe udbes serbe,me ne krye sali serb kriminelin,dhe kryebanditin qeter spiun e serbis azem hajdar halja,qe e hengri koken e vet,por e la prapa sali serbin shum ma shum i rezikshen sesa shesheli apo milloshi serb.

  Reply to this comment
 5. Aphrodite December 7, 18:56

  Gjithmone me ka ardhur keq qe kjo ngjarje kriminale u organizua dhe u shtrydh deri ne piken e fundit nga politika.
  Eshte e trishtueshme te shohesh turma te manipuluara. Per vehte besoj matematikisht se te vraret u qelluan nga kriminele vrases ordinere te perdorur nga politika (te pakten pas ngjarjes).
  Gjithmone me ka munduar nje pyetje se si eshte e mundur qe familjet te besojne versionin e PD qe nuk mbeshtetej as ne prova materiale apo shkencore e as ne llogarine e thjeshte se cila pale perfitonte e cila humbete nga nje ngjarje e tille..
  Dhe u be nje gjyq pa evidence fizike si gjyqet e ISIS sot ose te Enverit dje …

  Reply to this comment
 6. gent December 7, 19:00

  Per Arben Brocin nuk e can bythen as vellai i vet. Sot ai puth duart e Sali Berishes qe i vrau vellane.

  Reply to this comment
 7. Ardenica December 7, 19:03

  Besnik Aliaj ! Perse i hodhe keto foto te 2 prillit nje dite para manifestimit ? O nxites i shkaterrimeve ? Keto foto nuk kane asnje lidheje me diten e neserme. PO Ti kerkon te nxitesh urrejtje e te shkaterrohet Tirana si Shkodra me 2 prill.
  Popull i Tiranes , DISTANCOHUNI NESER NGA MITINGASHET E SALI BERISHES E LOVACES SE TIJ LULZIM BASHES. Edhe vet demokratet po therrasin se PD tani nuk ngjall shprese!

  Reply to this comment
  • LORA December 7, 19:18

   Me vjen keq,Ardenica,qe nuk e kapni mesazhin e Besnik Aliajt,bere bash ne momentin me te duhur.
   Mesazhi I tij eshte sa qytetar dhe patriotik,,,,kush shkon pas mortjemadhit brekedhjere ,ose ha plumbin ,ose behet pjese e shkaterrimit te vendit.I drejtohet kujtdo qe i kan mbet dy pare mend ne kry.
   TUNG.

   Reply to this comment
 8. Genti December 7, 19:20

  POPULL, VRASJET NE SHKODER U POROSITEN NGA SALI BERISHA.
  Sa ju dunet qe ta kuptoni?!!

  Reply to this comment
 9. Shqiptari December 7, 19:34

  Ramiz Taip Alia programoi Dhjetorin dhe zgjodhi Dhjetoristet. Por i dolen 2 vete qe nuk i pati programuar. Azem Hajdarin e Arben Brocin. Dhe i vrau te dy. Njerin direkt ne 1991 e tjetrin me amanet politik ne 1998 se ky i pati nxjerre bojen si kelysh boshnjaku.

  Reply to this comment
 10. ne emer te popullit December 7, 19:40

  Keto foto jane loje e Sali Berishes dhe e UDB per destabilizimin e vendit dhe per te vrare njeres te pa fajshme dhe mandej ti beje martir si ne 2 prill:Kujde kujdes nga ky permindesh,qe ka 25 vjet qe ka vrare e shkaterruar Shqiperin.

  Reply to this comment
 11. Vëzhguesi F. December 7, 19:48

  Te gjithe besniket e agjentit te udb-es dhe sherbetor besnik te ish sigurimit famkeq, ata qe jane gjalle dhe ata qe nuk jane me, si Sali Berisha, Ali Spahia, Azem Hajdari, Pjeter Toma dhe kompani, duhet te kuptojne njehere e mire dhe te dine se veprat tinzare te inskenuara ne zyrat e Beogradit dhe te Podgorices, qofte 2 Prilli i 1991, qofte 1997, qofte 14 Shatori i 1998, nuk ka gjasa qe te perseriten me ne Shqiperi sepse e para ky popull nuk mund te genjehet dhe mashtrohet nga kriminele te etur per pushtet qe nuk e kane per gje te vrasin dhe te rivrasin dhe e dyta nje veprim i tille duhet me patjeter qe te detyroje agjensite ligjzbatuese, aq sa jane dhe si jane, t’i rikthehen ketyre dosjeve te pluhurosura nga myku i qellimshem i harreses dhe te rihetojne çeshtjet qe nuk u hetuan kurre dhe autoret e vertet nuk u ndeshkuan kurre.

  Reply to this comment
 12. BMW December 7, 19:57

  Do te thote se Besnik Aliaj po behet gadi per me u vra neser.

  Reply to this comment
 13. Prudentino December 7, 19:58

  Kuptoni perse nuk u be kurre njeri i rendesishem Azem Hajdari dhe Ali Spahia.

  Reply to this comment
 14. kanan tafili December 7, 20:07

  Neser sali bythqiri ka per te paguar noj kamikaze qe te hedhe veten ne ere mes demostruesve e te thote se i vrau shteti , nga kerma sali qfare nuk pret……..

  Reply to this comment
 15. Lleshi December 7, 20:21

  Gjynah cfare kane tallur bythen serbet me jetet e ketyre te mjereve , bashke me kelyshet e tyre ! Popull injorant , emocional dhe komplet debil !

  Shikojeni neser , se ky popull do ta tregoje serish fytyren e tij ! Do te kete bastarde qe do t’i dalin ne shesh Berishovicit , megjithese s’i lidh asgje me serbin , dhe ai po ua fut sa krahu !

  Edhe i vret dhe i tall sikur i qan ! Mjerim !

  Reply to this comment
 16. 2 prilli 1991 December 7, 20:26

  Saliu eshte i pabese,kujdes o njerez,mos shkoni si derri ne thes

  Reply to this comment
 17. fteri December 7, 20:32

  *****Ne keto 24 vjet shqiptaret jan mesuar me eksperimente te çdo lloji te S.Berishes, ishte ideatori I trazirave te 2 prillit ne Shkoder ku u vra Arben Broci.Te thuash se ai i beri nga padituria eshte gabim fatal ,pasi ai po kembengul tani se do te kryej nje kryengritje me 8 dhjetor 2015 !?.Nga sa del qarte se S.Berisha dhe sahan lepirsi i tije bashkepuntor ne krime L.Basha jane ideatoret e organizimit dhe frymezimit te thirrjes per kryengritje ,kjo eshte opozita me e shemtuar qe ka njohur jeta politike e ketyre 24 vjetve ,ky L.Bashe nje vjedhes i 300 mije eurove te rruges kuksit,vrasjen e 4 protestuesve ne bulevard . Kerkon qe shqiperia te mos integrohet ne Europe por te jetoi me nje shtet rrumpalle.Kjo eshte opozita me e shemtuar e UDHEHEQUR NGA KRIMINELI S.Berisha dhe banda rreth tije.~~####

  Reply to this comment
 18. Xhikja December 7, 20:46

  PRANE PD = PRANE arkivolit

  Reply to this comment
 19. ....... December 7, 21:23

  Keto jane nje pjese e historise tragjike qe ka mbajtur ne kurriz populli yne !!Akoma nje pjese e madhe njerezish shkojne pas kriminelesh gjakatar si te majte apo te djathte(ne kete rast )pa patur parasysh qe kta palaco vjedhin,vrasin e presin ne kurriz te ktij populli.Vellezer shqiptare kur do te zgjohemi?

  Reply to this comment
 20. Mark Hajati USA December 7, 21:53

  Me vjen jashtzakonisht si ate dite edhe sot per humbjen e jetes te djaloshit Arben Broci njeri i jashtzakonshem me shpirt dhe zemer si ai, e askush tjeter.Edhe une pse i majt nga bindjet e mija.Ky djal ishte i mrekullushem sepse e njoha qe kur ishte foshnje.I perkujdeshem si per vete dhe per te vellan.I kryente te gjitha porosit e prinderve dhe ishte djal i dashur e i sjellshem ne te gjithe pallatin ne Xhabiej.Kishem lezet kur e shikoja sjelljet e tija ne ate abient banimi.E keshtu vashdoi deri sa u rrite dhe ia moren frymen pa drejtesisht per nji cope karrige pushtetit.I vellai duhet te jete ma konsekuent ne kerkim te se drejtes pse ia moren frymen.Po te ishte ne te kunderten,Ai do e kishte zbulue pa medyshje krimin.Ishte dhe intiligjent.I sincert dhe kjo bani qe e rrejten ne mirebesim per te kontribue per demokracine e dy gishtrinjeve qe nuk u rrealizue kurr kjo demokraci.Po mbeti demokraci e hallaktun e trubullume ne gjithe mendjet e popullit e ngritun ne korrupsion deri ne rang qeverie.Sot mbas 25 vjetesh kerkohet te rreformojme drejtesine e te dalin para bankave te akuzuarit edhe kriminelet e kesaj vepre antinjerzore ne flijimin e te ndjerit Arben Broci.
  Ngushllime nanes se Tije Lijes.I perjetshem kujtimi qe na la si vegim qe diten qe iku e ne vashdim.
  MHajati.

  Reply to this comment
 21. Ornela M. December 7, 21:58

  Kuptimi i fotove eshte i qarte. Madje, ka dy kuptime. Njeri, ai real eshte se keta te vraret shkuan per hir te pushtetit te PD dhe S. Berishes por Shqiperia eshte ketu ku e shohim te gjithe, pra ata shkuan kot. Kuptimi virtual eshte se ate qe PD dhe Berisha bene ne 2 prill 1991, do te synojne ta bejne edhe ne 8 dhjetor. Do te kisha shkuar ne ” proteste ” po te mos kisha friken e kesaj ” loje ” te bandes berishiste por edhe friken e ndonje akti nga ISIS, i cili mund te kryeje nje akt terrorist ne mes te turmes per te arritur qellimet e veta.

  Reply to this comment
 22. Aqo December 7, 22:49

  O Popull I Tiranes dhe I gjithe Shqiperise, Neser. tregohu vigjilent.

  Reply to this comment
 23. Roland Telhaj 79` December 7, 23:54

  E vrau Saliu per se dyti kete mjeran, pasi e shfrytezoj per qellimet e veta, sikurse vrau dhe Azemin.

  Reply to this comment
 24. mirel December 8, 02:23

  I shkreti popull, ne varferine me te madhe perdoret mish per top.
  Nuk me vjen keq qe u perdoren nga Berisha, se besuan ne nje ideal te cilin dhe nuk e kuptonin, dhe shpresuan dicka te larte, por me vjen keq qe jane prape viktime e krimit Berisha, dhe akoma nuk jane zgjuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim