SHËNIM: E kujt është vila e madhe e bardhë, e zhytur mes pishave që spikat në foton e postuar nga Përparim Kabo (historia e saj dhe e vilave përreth)

November 28, 2020 12:50

SHËNIM: E kujt është vila e madhe e bardhë, e zhytur mes pishave që spikat në foton e postuar nga Përparim Kabo (historia e saj dhe e vilave përreth)

“Diten qe do rrethohet me shirit dhe SPAK shpall sekuestron, vetem atehere njerezit do te thone: Kjo eshte dita 1 e kalendarit te ndryshimit ne drejtimin e duhur” – shkruante në një postim në rrjetet sociale Përparim Kabo disa ditë më parë.

Postimi i botuar edhe nga DITA shkaktoi shumë reagime. Po e kujt është vila e bardhë mes pishave në foton që shoqëron postimin e profesorit?

DITA shkruan sot se kjo vilë e veçuar dhe shumë më e madhe se të tjerat përreth është vila e familjes Berisha, më saktë një nga banesat e tyre.

Vila është mohuar disa herë publikisht nga Sali Berisha.

Por banorët e fshatit Lura në Gjirin e Lalzit dhe vizitorët e rrallë që depërtojnë brenda fshatit turistik e dinë që Berisha gënjen kur flet për të, ose përpiqet t’i bëjë bisht përgjigjes me lojëra fjalësh.

Berisha, bashkëshortja e tij si dhe Argita me bashkëshortin, shoqëruar ndonjëherë nga Shkëlzeni gjatë verës mund të shikohen lehtësisht tek bëjnë plazh në vendin e tyre të rezervuar.

E famshme mes banorëve është edhe shëtitja e mbrëmjes e Berishëve në unazën rreth fshatit të vogël, ku të dyja çiftet, Saliu dhe Liria me Argitën dhe Jamarbërin, ecin dhe bisedojnë për hallet e vendit.

Si shumë nga pronat e familjes Berisha, edhe kjo vilë rezulton në pronësi të vajzës së Berishës, Argitës, së cilës, ashtu si edhe vëllait Shkëlzenit, nuk i njihet asnjë aktivitet veç “ndërmjetësisë” dhe “konsulencës ligjore”.

Vila në fjalë nuk ka qenë përherë kjo që është sot.

Berisha në verandën e vilës

Berisha në verandën e vilës

Argita Berisha ka blerë tokën rreth një vit pasi Berisha erdhi në pushtet në 2005.

Deri në atë kohë, bëhej fjalë për një përpjekje të një ndërtuesi që të kthente një tokë të mbushur me gjarpërinj dhe zonë kënetore, në një fshat me shtëpi modeste.

Por ardhja e Argitës ndryshoi gjithçka. Investimet qeveritare erdhën pas saj. Papritur u zhbllokuan fonde për rrugën drejt Lalzit duke e kthyer destinacionin ku më parë arrinin vetëm fuoristradat e diplomatëve të ngeshëm, në një rrugë të arritshme nga të gjithë dhe vetëm 45 minuta larg Tiranës.

Argita solli me vete të tjerë. Ish-ministra dhe deputetë të PD-së kanë vilat e tyre në këtë fshat, përfshirë drejtorë që e nisën karrierën nën yllin e Argitës dhe njësoj si ajo nuk kanë asnjë shpjegim të besueshëm për burimin e të ardhurave të tyre.

Çmimet e vilave në fshatin turistik u rritën menjëherë. Dhe vazhdojnë të rriten edhe sot, ndërkohë që ngjitur janë ndërtuar Lura 2 dhe Lura 3 por asnjë nuk ka sipërfaqen dhe afërsinë me detin që ka vila e madhe e Berishëve.

Në 2015 me një ligj të posaçëm, pronarët e vilave, ku vec politikanëve, bëjnë pjesë edhe biznesmenë, gjykatës, bankierë, privatizuan pa blerje edhe oborret dhe tokën përreth të mbjellë me pisha dhe ullinj.

Sot fshati është një ndër të paktat zona ku janë respektuar distancat nga bregdeti dhe lartësia e ndërtimeve.

Vila e sotme e familjes Berisha është ngritur mbi gjurmën e vilës së mëparshme blerë nga Argita. Vila e mëparshme u shemb tërësisht dhe në vend të saj u ngret godina e sotme, shumë më e gjerë dhe e lartë.

Ajo është vila e vetme që ka tre kate, nga dy kate që është norma e lejuar në planin e studimit urbanistik të kësaj zone

Godina e bardhë ka një sipërfaqe toke të bollshme të mbjellë me pisha dhe ndodhet në vijën e parë të fshatit përballë detit. Oxhakët e shumtë të vilës, ngrihen mbi kurorën e pishave, muri i ulët prej guri e dallon menjëherë prej të tjerave.

Vite më parë Berisha tha se ajo ishte e një biznesmeni dhe Argita kishte vetëm një apartament aty. Më vonë, zërat mbi vilën u shuan ndërsa pushteti i Berishës rritej.

Herën e fundit që pati një debat politik për vilën në fjalë, në maj 2014, Berisha sërish e mohoi, pasi një deputet socialist guxoi më në fund t’ia përmendte gjatë replikave në Kuvend. Deputeti i kërkoi INUK që të verifikojë dokumentacionin e vilës, e ndërtuar, sipas tij, mbi gjurmën e një ndërtesë shumë herë më të vogël. Berisha tha se ai nuk është pronar i asnjë vile në Gjirin e Lalzit dhe se fotot që deputeti socialist tregonte i përkisnin vilës së një biznesmeni.

Ca kohë më pas vetë Berisha harroi ku ndodhej dhe postoi në Facebook-un e tij një foto duke lexuar një libër. Ishte në verandën e vilës luksoze të Lalzit.

Vila është e Berishëve padyshim. Fotoreporteri i Ditës Klevis Janko e ka fotografuar atë në nëntor 2015:

1-12-23-34-46-6

Foto e postuar nga Kabo

Po çfarë shkroi Kabo disa ditë më parë që krijoi aq shumë reagime? Megjithëse nuk e përmendi të zotin e vilës, profesori i njohur, aktiv në media shkruante duke publikuar një foto të Gjirit të Lalzit:

“Kjo eshte vetem nje foto, nje foto qe mjafton per te kuptuar historine e ketyre 30 viteve, qe mjafton per te kuptuar motivimin dhe sinqeritetin e klases politike, mjafton qe te kuptosh se ç’është kapitalizmi shqiptar, ç’eshte demokracia, ç’jane partite politike, propaganda, votimet, fituesit dhe gjoja humbesit.

Kjo eshte nje foto qe te le te kuptosh se sa europiane dhe sa orientale eshte Shqiperia. Kjo eshte nje foto qe tregon se si dhe sa funksionojne institucionet inteligjente dhe ato te drejtesise ne vendin tone. Kjo eshte nje foto qe shpreh me kaq relief se sa rendesi ka populli per politiken, se sa e shqetesuar eshte ajo per rinine, per te ardhmen, per zhvillimin e qendrueshem.

Postimi i Kabos

Kjo eshte nje foto qe tregon se sa “luftarake” dhe “parimore” “opozitare” eshte lufta mes paleve qe ne keto vila banojne dhe jane fqinje me njeri tjetrin.Eshte nje foto qe shpreh se sa te drejte jane politikanet qe kane keto vila.

Ky vend nuk eshte Gjiri Derrave, eshte Gjiri Lalzit, i lalëve te zinj. E nese duhet te ndryshoje kahja e historisë ketu duhet te nisi. Diten qe do rrethohet me shirit nga OFL dhe pronareve do u shkoje letra qe per 48 ore te motivojne pasien e tyre, ne mos SPAK shpall ç, vetem atehere njerezit do te thone: Kjo eshte dita 1 e kalendarit te ndryshimit ne drejtimin e duhur”.

 

——-

©Copyright Gazeta DITA

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës DITA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar DITA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

November 28, 2020 12:50
Komento

126 Komente

 1. florini i lalzit November 17, 10:09

  Kjo foto flet shume, tregon etjen per para, korrupsion gare e shfrenuar me njeritjetrin kush ben vilen me shume kate me shume hale (per qen, mace majmun) dhe edukaten qe i jep brezit te ri, se vetem me politike dhe pislliqe mund te arihet dhe te futesh ne kete stalle derrash te majmur, qe qelbin aromen me te keqe qe mund te kete njeriu i kesaj vathe te degjeneruar

  Reply to this comment
  • page (FITIM), sa te doje "pronari", dmth sipermaresi, te mos kete..MË . November 17, 14:33

   e perserise; per gjithe boten “demokratike”, urgjentisht te modifikohet, termi kapitalizem me termin, ekonomi e nisiatives se lire,nen kontolline rrepte te pushtetit .
   sipermarrsi i nje aktiviteti ekonomik, te dorezoje gjithe dekumentacionin perkates financiar ne organet perkatese te shtetit dhe te ardhurat e sipermaresit (qe gabimisht quhet pronar), paguhet sipas aftesise dhe kontributit ekonomik .

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati November 17, 19:10

    Ky Kabo eshte nje cope buudallai me mentalitet bujku qe nuk ka shok

    Ky ben krahasime idioteske, qe te behet impresionues tek mendjet e varfera

    Ne te gjithe Boten ka lagje te tilla ku njerezit e pasur dhe njerezit e politkes,
    jetojne ne kushte shume me te mira se njerezit e zakonshem.
    Ndaj mencuria popullore e ka shprehur me shprehjen ” U beme te gjithe si kembet e dhise”

    Dhe ky deficent, duhet te kuptoje dicka, por edhe ju njerezit e thjeshte:
    Duhet qe njerezit e politikes dhe intelektualet tu krijohet nje jete me kushte me te mira,
    sepse ne te kundert ata bijen pre e sherbimeve sekrete te huaja,
    dhe te bejne gjemen–Sidomos kjo gje duhet per vendet e vogla sic jemi ne.
    Pra nuk ka gje te keqe, pse politikanet jetojne me mire,pavaresisht se disa i kane bere keto para edhe me korrupsion
    problemi eshte diku tjeter.

    Problemi jone ne keto 30 vjet nuk jane keto sharlatanizmat qe thote ky budallai Kabo,

    Probllemi jone eshte se Reforma ekonomike q e ndermarin te gjitha qeverite shqiptare ne keto 30 vjet ka ne thelb vetem Privatizmin total,
    dhe nuk i jep aspak rendesi, aspekteve sociale, zoterimine e aseteve kryesore te Ekonomise nga shteti
    dhe shperndarjes se te ardhurave tek shtresat me te dobeta,
    nepermjet reformave sociale , ku Taksat qe mblidhen te kene prioritet Ritjen e Mireqenies, se shtresave me te dobeta te shoqerise

    Pra si konkluzion ne na duhet nje qeverisje e vertete socialiste sic e kane vendet Nordike, Hollanda, Belgjika, etj
    sepse deri tani si e Djathta edhe e Majta kane programe ekonomie Djathtiste ekstreme,
    gje qe truri i Kabos nuk i kupton dot, ndaj edhe flet per kodra pas bregut

    Reply to this comment
    • Dajti November 17, 19:42

     Per “Raimond vlonjati-n” marksist-leninist te shqyer!
     Se pari ne Shqiperi ne asnje sekonde nuk eshte instaluar KAPITALIZMI,por nje principate feudale,ku kane sunduar diktatoret,ndersa populli eshte nenshtruar si skllav!
     Edhe ca institucione shteterore e legjislative,qe u krijuan per ta bojatisur principaten si moderne,ne asnje sekonde nuk i kane sherbyer te ashtuquajturit SOVRAN,por e kane shtypur dhe shfrytezuar ate pa fund!
     Sundimtaret qe grabiten pushtetin per 30 vjet,kane sunduar me keq se PUSHTUESIT nazi-fashiste sepse shkaterruan dhe grabiten te gjitha pasurite kombetare duke lene popullin ne mjerim te plote!
     Parimi i te gjithe sundimtareve te botes se “Lere nje popull te varfer se e sundon lehte” eshte zbatuar me perpikmeri keto 30 vjet ne Shqiperi!
     Dhe sot,kur te gjithe e pranojme se klasa politike na ka zhgenjyer,na ka varferuar,tallur,perbuzur dhe na ka nxire jeten e femijve tane,ulim koken duke iu nenshtruar SUNDIMTASRIT Rama se “Po iku Rama do vije Basha”,pra sikur mbaruan njrezit e URTE ne Shqiuperi,qe ka mbetur Rama edhe per 10 vjet te tjera!
     A nuk eshte keshtu Rama nje DIKTATOR?
     A nuk eshte ky popull bageti?

     Reply to this comment
     • gjaku i skardilajdit November 17, 19:54

      komenti yt i nderuar “Dajti”
      me duket se e kam shkruar dhe une egzakt
      ky rajmond vlonjati duhet te jete trampojan tropoje dhe ben perversitetin me te madh qe eshte fans si i Enverit ashtu dhe Saliut eshte “nonsens”

      eshte e vertete qe ka zona periferike ne perendim me ndetertesa lluksoze por jane te monitoruara nga zyra te caktuara ku ajo e INCOME TAX eshte kryesorja..Shikoni me kujdes zonen perreth sa nje fushe futbolli rreth Berisha-city ..
      Vetem Skardilajd Konomi po te cohej nga varri do te vinte gishtin te Drakula Tropojes..

     • Raimond vlonjati November 18, 01:43

      Degjo o deficent – Ti dhe te tjeret qe shkruajne ketu nuk e keni haberin fare se cfare eshte Marksizem-Leninizmi , cfare eshte Socializmi, dhe se cfare eshte Kapitalizmi

      Interesant eshte se ju jeni ca budallenj, qe ne fakt nuk kuptoni azgje, jeni nje mjerim total

      Por problemi ketu nuk jeni ju, turma e bagetive, problemi jone jane keta Kabo-te, intelektuale qe nuk e kane haberin fare,
      se cdo te thote Kapitalizem modern, dhe Socializem modern

      Nuk mbroj as Ramen as Salen dhe nuk jam per Basha idiotin
      Porse ne kete drejtim pushteti duhet te ndryshoje ne menyre qe Rama te largohet nga kreu i PS-se dhe pastaj te shpresojme qe ne krye te PS-se te vije nje Socialist i vertete,
      jo si Rama, Nano e Co, te cilet perdorin Partine Socialsite per te vjedhur shqiptaret me metodat ekonomike te te Djathes Ekstreme

      –Problemi ne Shqiperi eshte se te gjithe keta bejne nje Reforme ekonomike ekstreme te djathte
      Biles Rama eshte akoma me shume ekstrem i djathte, sepse
      Rama i kanalizon edhe Taksat qe paguajne Shqiptaret per ruget apo edhe per gjera te tjera, tek [Privatet, dhe nuk i lejon qe keto taksa te mblidhen nga Shteti,
      dhe privati qe ben sherbimin ( psh riparimin e rugeve, ) te marri nje pjese prej 30% te asaj takse,
      dhe pjesa tjeter e Takses ta marri shteti ,
      qe perdor per ngritjen e roges minimale ne shtet dhe ngritjen e Asistemnces

      Ca eshte nje shtet me ekonomi socialiste?
      Nje shtet me ekonomi socialiste i ka Industrine primare shteterore,
      dhe gjithe te tjerat jane private,

      Industria primare jane Minierat, Nafta-gazi, ( Industria Nxjerese dhe perpunuese) Energjia Elektrike, Industrite e renda ,
      Por edhe Aeroportet, Portet , doganat, mirembajtja e Infrastruktures ,sherbimet uji dritat etj, totalisht Vjelja e Taksave te cdo biznesi etj jane shteterore, jo private

      Dhe ja tu jap nje shembull te thjeshte : Psh Ruga e Kombit ka nje Takse 5 dollare
      Dhe eshte shume takse e drejte per ata qe jetojne jashte Shqiperise,
      sepse ata nuk kane kontribuar ne ndertimin e ruges me taksa, sic kemi kontribuar ne.

      Mirepo kjo Rruge e re kuptohet qekerkon edhe Mirembajtje-
      Kjo mirembajtje nuk eshte ndonje pune shume e rende, sepse ruga eshte e re fare; Ajo mirembahet me nje grup prej 5 vetesh plus 1 Inxhinjer , 1 teknik, 1 Rrrul te vogel qe shtron ruget, dhe nje furgon -Kaq.

      Atehere Shteti cakton , qe te Gjitha Bashkite nga kalon rruga duhet te bejne mirembajtjen e segmentit te Rruges qe ju kalon ne Rrethin e tyre
      Dhe te gjitha taksat qe merren nga ruga shteti i fut ne Buxhetin e tij ,
      dhe nga ai buxjet ju jep bashkive 25- 30% per t e paguar punetoret dhe per materialet e punes,
      Ndersa komplet pjesen tjeter e con ne te mire te shtresave me te varfera ,
      duke ju ritur assitencen, duke ju ndertuar shtepi falas, rit pensionet, modenrizon sherbimin Mjekesor ,etj etj sherbime sociale . Dhe kjo nuk eshte nje nder qe ju ben shteti,
      por nje detyrim, sepse ato jane para te paguara nga taksat tona,
      dhe shteti na i kthen ato para qe paguam ne te mira materiale, duke na ritur rogat, pesnionet etj etj

      Pra ky eshte shteti Socialist Modern, qe e kane edhe vendet Nordike, apo edhe Britania e Madhe, Italia, Spanja, Franca, etj etj

      Eshte interesant se Shqiptaret megjithse jane ne shumice me mentalitet te majte,
      prape nuk e kane haberin dhe nuk e kuptojne se Partia e tyre e majte
      eshte nje karikature e nje Partie ekstremiste te djathte
      sepse
      Rama qe eshte ne krye te PS, eshte nje sharlatan qe per te vjedhur,
      perdor metodat e djathta ekstreme, sepse ato metoda ekonomike jane me te mirat per te bere korrupsion,

      Pse?
      Sepse nepermjet motadave te djathta ju jepet prioritet individeve te pasur
      dhe kjo gje krijon terrenin qe Kryeministri te ndaje fitimet me keta milionere, sic edhe ben ,
      nepermjet PPP-ve,Taksave te Rrugeve te reja , apo edhe tenderave ku e cmon 1 Km rruge te shtruar per 20 milion dollaree.
      Natyrisht ne vendet moderne Kapitaliste ky korupsion nuk ndodh dot, sepse atje Gjykatat nuk te falin dhe e cojne direkt Kryeminsitrin ne ndjekje penale

      Mirepo ne Shqiperi Gjykatat do te jene ne duar te politikaneve edhe epr nja 30 vjet te tjera
      ndaj eshte shume me mire
      qe Shqiipperia te kete nje sistem ekonomik te te Majtes moderne Europiane

      Ne fakt nuk ja vlen tu kthesh pergjigje ju o ppopull se ju jeni variante ne miniature te ketij “mbushesit te topit” Kabo botrorit lol ,
      qe i shikoni gjerat vetem Bardh e Zi,-
      O me ne , o kunder nesh, rruge mesme nuk ka per ju

     • Gigi November 18, 05:16

      Great!

     • Kole Brana i Mokres November 22, 07:54

      Koment i sakte i Dajtit.

     • PORDHACI-FRIKACAK November 24, 13:03

      Dajti,
      Hiken kolera dhe vjen murtaja,hiken zgjebjia e ne vjen fruthi,hiken ujku e ne vjen hijena.
      Pra nga nje e keqe populli dele zgjedh te keqen me pak te demeshme,me sakte infektuese apo grabiteqare.
      Ne fakt kapitali i takon viteve 18000 me zhvillimin e teknollogjive industriale,psh çekiçi pneumatik ne kete kohe ka pare drite,maqinerite si tornot apo frezat po ne kete shekull kane pare drite per here te pare,puna zinxhir (automatizimi)po ne kete shekull ka pare drite,ndaj dhe quhet epoka e zhvillimi industrialo-kapitalis,.Friedrich Engels ka shkruar me detaje mbi kete periushe kapitalizmi.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Engels
      https://it.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Engels

      https://www.bing.com/search?q=oeuvres+de+Engels&form=EDGNB2&mkt=fr-fr&httpsmsn=1&msnews=1&refig=f885ee201e654d9a9ff5533c44f1a8cd&sp=-1&pq=oeuvres+de+engels&sc=0-17&qs=n&sk=&cvid=f885ee201e654d9a9ff5533c44f1a8cd

      Ne shqiperi sigurisht ska pare drite sepse me teper shqiperia ishte nje vend i varfer agrar,kete e vertetojne çfliqet,qe ishin nje fare kapitalizmi agrar,sepse kishte fshatare qe kishin marre me qira nje cope toke çifligarit dhe shlyerien e qirase e paguante me nje te treten e prodhimit te tij total.
      Deri ne momentin qe ka shlyerjie takse apo huaje (sot kredi) sigursiht qe ka kapitalizem’sepse si bujku por edhe puntori punojne per ate qe i perket toka,dhe jo ne menyre te pamvarur ne token e tij apo ofiçinen e tij private,biles edhe ne rastin e fundit eshte metode kapitaliste-sociale sepse teprica e produkteve vihej ne shitje direkte ose indirekte( shumica apo shitjia arkaike neper rrugica apo tregje te percaktuara).
      Me komunizmin kishte kapital industrial (uzinat e fabrikat,etj)ndaj dhe quhej zhvillimi socialist,forme e kmufluar,sepse askurre nuk mund te ket zhvillim socialist i pamvarur nga ai kapitalist,ndaj dhe quhet zhvillimi kapitalist-socialist.Shif veprat e Engels,per ta konstatuar kete fenomen zhvillimi shoqeror.

      capitalisme
      [capitalisme]

      NOM MASCULIN
      Régime économique selon lequel des personnes possèdent des capitaux, des moyens de production.
      synonymes:
      libéralisme · mercantilisme
      antonymes:
      socialisme · communisme · marxisme · collectivisme

      Capitalism
      [capitalism]

      MALE NAME
      Economic regime whereby people own capital, means of production.
      Synonyms:
      liberalism Commercialism
      Antonyms:
      socialism Communism Marxism Collectivism

      Communism
      [Communism]

      MALE NAME
      Doctrine that advocates the pooling of means of production, the abolition of social classes.
      Synonyms:
      socialism Marxism Bolshevism Collectivism

      Socialism
      [socialism]

      MALE NAME
      Political doctrine that places social progress, the collective interest above special interests.
      Synonyms:
      cooperating foesterism mutualism egalitarianism collectivism anti-capitalism progressivism
      Antonyms:
      capitalism Liberalism

      Antonyms:
      capitalism Liberalism

      Ne çdo etape kapitalizmi eshte gjithmone prezent sepse populli shet krahet e tija ne shkembim te nje roge mbiegzistuese,ndaj dhe skllaveria nuk eshte shuar apo fshire njeher e pergjithmone,per vete faktin sepse skllavi nuk kerkon askurre ekitetin e zotesive dhe aftesive te tija krijuese apo prodhuese,neglizhon em koshience çmimin dhe vleren e energjive te tija duke ja lene ato abuzimit te personave qe kamen dhe diktojne pushtetin e tyre.mbi gjakun e popullit punetor,prodhues dhe krijues.

      Pytjies tuaj”a eshte ramaqia diktator”sigurisht qe PO!!!
      Por ramaqia nuk ra nga qielli,sepse eshte populli dele qe ja la pushtetin e tij dhe,ramaqia kur pa qe eshte fare e lehte te nenshtrosh nje popull me anen e premtimeve dhe votimeve sigurisht ai zgjidhet si diktator nga vete populli.

      A eshte populli bageti,pergjigjia eshte tek pyetjia qe ti ben.
      Populli eshte dele por edhe skllav i bindur,i zellshem dhe i perulshem karshi grabiteqareve dhe pireseve te mundit dhe gjakut te tij.
      Dite te mbare.

    • Cane November 19, 20:31

     Po je Rajmondi apo Qim Peka ti?

     Reply to this comment
     • Raimond vlonjati November 22, 01:49

      Je gabim Cane !–Nuk diskutohet qe kjo vila e Sales, dhe gjithe vilat e tjera jane bere me korrupsion, vetem vila ne Surrel, eshte bere me para nga puna ne emigracion LOL

      Ne fakt ne Shqiperi duhet te jete ne funskion Shprehja :

      “Me trego nje vile,ose nje hotel, te te tregoj nje Hajdut”

      Te gjitha pronaret e vilave dhe hoteleve ne Shqiperi i kane fillesat e tyre ,
      ose me para te vjedhura ne shtet, nga politkanet,
      ose me para te bere me pune te pista nga halabaket-

      Te gjithe pasaniket kane nje “fillim te erret” te pasurise se tyre ,
      ndaj nuk mund te behet ajo pune dhe te merresh me te kaluaren,se pastaj duhet te prishesh gjithe hotelet dhe vilat e Shqiperise,
      dhe i jep mundesi hakmarjes Partiake kunder njeri tjetrit

      Por te merresh me cfare po ndodh ne vazhdim qe ti pritet ruga ,
      vjedhjes se metejshme…

      Se nqs merresh me te kaluaren prish unitetin social te shoqerise Shqiptare, dhe kjo i sherben armizve te Shqiperise
      , dhe pastaj harron te tashmen dhe shkateron te ardhmen.

    • mirel November 22, 04:28

     Ashtu tha dhe Ramuti, ne te gjithe boten qeverite vjedhin me tendera dhe PPP

     Reply to this comment
     • ! November 22, 09:23

      Keshtu po thote si gjithenje edhe miremuti !

     • mirel November 23, 15:42

      mirel = rrotkar komentator.

     • mirel November 29, 00:32

      Ashtu tha dhe Salmuti, ne te gjithe boten qeverite vjedhin me PPP

    • Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet November 22, 09:16

     O rks raimond,na mbushe mendjen se ka lagje te tilla ne gjithe boten,sikur nuk e di autori shkrimit edhe ne…
     Por ata nuk shajne bllokmenet si puna saliut qe eshte ber sheik pa pune vetem duke shkatrruar e vrare….
     Krahaso vilen e enverit qe ja moren me kete bllokmenin qe rrinte me epruvet shurre ne bllok….
     Edhe ne habiteshim me vilat e bllokut kur u hapen,kurse sot ne gjirin e hajduteve edhe muli nga shishtaveci ka vile dhe nje cader te madhe ku nuk afrohet njeri pervec malokeve…
     Shko shiko ngjit me vilen e saliut eshte monika qe i ra bretku duke punuar qe te mbaj budallenjte ne Londer….
     Dhe ka budallenj si puna e jote e zigureve qe ju kane hedh nga nje kocke dhe i mbroni…
     E megjithate papi te bej shkrime te mare ndonje honorar dhe ne te llapim se ata do vazhdojne te vjedhin dhe do shtojne vilat si shtepija e bardhe
     Rojet qe ruajne atje kush i paguan?apo nga pensini saliut dhe sllobodankes…

     Reply to this comment
    • Sqepari November 22, 09:57

     Edhe kar edhe vlonjat nuk shkon!

     Reply to this comment
     • Raimond vlonjati November 22, 20:45

      Ju jeni te gjithe sqepar
      ndersa,
      ky Kabo eshte Krye-sqepar

    • Doni November 22, 15:18

     Rajmond volonjati, profesor Kabo Po thote nje te vertete.
     Ku e cuan pasurine kombetare keta sharlatane antishqiptare politiqene qe kur hyne né politike nuk kishin breke né b…..
     Me doren e kujt u shkaterruan me mijra spitale shkolla biblioteka neper qytete e fshatra.
     Ku jane pasuria e te pareve qe deri me sot nuk kemi mare . Jane né token time e te tjetrit or Raimondo se vlonjat nuk je. Duhet te jesh flonjati.
     Kane bota por jane me para biznezi e breza.
     Jo keta horrat tane qe kane shkaterruar cdo gje.
     Dhe sa. Per dijeni keta jane né thesin e spiunazheve te huaja mos ki merak.
     Si thua ti do ta linte Sali Ram berishacic, lulezime bashuqin kryetar PD pa nje urdher.
     Prandaj kemi probleme se kemi njerez si ty mondo folonjati.

     Reply to this comment
     • Stiv Llazari November 23, 09:53

      Rajmond Kryeinjoranti.
      A mundet ti thuash ato fjale fyese nje njeriu me emer, si filozof me titull “Doktor i shkencave filozofike” te fituar ne Gjermani, antar i disa akademive (veç shqiptare) me emer ne bote. Punimet qe ka kryer Prof. Kabo ne fushen filozofike dhe te antropologjise nderojne ate vete por edhe Shqiperine tone te vogel, duke na renditur nder vendet me te larta perendimore. Dil me emrin e vertete dhe na thuaj se çfarë punimesh ke kryer dhe ne kë fushë je specializuar?!! Shpejt do ta marrësh vesh se kush çështë dhe çfarë do të udhëheqi Profesor Kabo.

    • mirel November 22, 15:36

     Duhet qe njerezve te politikes tu krijohen kushte me te mira, se perndryshe bijen pre e sherbimeve te huaja e te bejne gjemen. Ashtu eshte. Ja krijuam kushtet Berishes qe te na krijonte Gerdecin. Ja krijuam.kushtet qe te na rrethonte ne Vlore me ushtri dhe te na vriste me Avione.
     Ja krijuam kushtet qe te dilte hapur kunder Kosoves dhe te furnizonte makinen serbe te luftes me nafte.
     Dhe kemi faj prape se muk ja krijuam keto kushte dhe me te mira. Se prape se prape spiune e ushtare serbo greke u bene. Ja shiko Ramen, keto kushte ne vend qe ta ndalonin e cuan qe e cuan te Vucic dhe te Dule. Nje det qe e shiti Berisha njehere, e shiti Rama dy here.
     Dhe ca varreza me kocka shqiptare i shiten per kocka greke.
     Thua keto kushtet po krijojne spiune o Rajmond. E duhet te besojme se pasuria fillon nga krimi, tradhetia dhe nga poshterimi qe i behet popullit.
     Shko ne Norvegji e Suedi e Danimarke. Ministra e kryeministra marrin trenin publik, dhe nuk kane kurajo te kerkojne komoditete se do tradhetojne shtetin.
     Na duhet efendiu dhe padishahu thote Rajmondi, qe te mos kthehemi ne bujkrobe, te munduar e te pushtuar.

     Reply to this comment
    • Aliu nga Selenic November 22, 19:11

     Ky Rajmon Vlonjati qenka lojtur nga mende e kokes.
     Thellou pak ore zotri.! Nje vile kishte Enver Hoxha dhe 20 vjet rrjeshte ajo vil “çuditi” ter shqiptaret se si ishte qe ne fakte ajo nuk eshte hiq gje.
     Ishte nje Bllok ku edhe sote njifet me ket Emeri U lakua dhe u sumua sikure te ishte hitleri.
     Po sote ja ku na doli se Udhheqja u deshka te diferencohet me te gjith arsenalin eklonomik nga te tjeret,
     Ateher perse u sulmua vila e Enver Hoxhaes.?
     Pore per Rajmonin nuk pask hiq gje qe ata qe jen ne krye te shtatit te mbushin thaset ne banke dhe te bejne jete perrallore sice beri Berisha , Fullani Likja e te tjere me nga 700 mije Evro dhe kjo sipas Rajmondite qenka normale vete “budallai ” Kabo qenka shqetuar se nuk e “njihka” realitetin kapitalise.
     Po Obama qe udhtonte me Autobuz. e plote udheheqe te tjer te botes qe jen ne apartamente njelloi si te gjith qytetaret.?
     Duhet te themi.Se ne shqiperi nuk u ngrite Kapiotalizmi.pore nje Bande me ne krye Berishen e pa ftyre Berisha qe shkatrroi tere ekonomin e vendit shkatrroi 1 milion vende pune me qellim qe klasa puntore te largohet nga shqiperia sçe edhe eshte larguar dhe Berisha dhe banda e tije te bejne si te duan dhe c`fare te duan se kush nuk eshte per tu ngritur qe te bej zab kete bande te ndyre.
     Kabo thote OFL-ja te vej shiritat, OFL ja vuri shiritet edhe Fullanit, pore SPASK ja rikthej se ai ishte ne nte “drejte” dhe populli qe ngrite zerin ne te ” shtebur”e djjali i Fullanit fshinte djerset me pesqinde evro kure kercebte rrok.
     Kjo qenta e gjith qe nje grup banditesh te bejn jete perrallore, ndersa te tjeret te vdesin per buk.
     Pra te nderua komentues te ketij rrjeti. Tek ne akom demokracia nuk ka fituar, e sa nuk ka fituar Demokracia atehere fullanet Berishajt Likeja e Rajmonet do te hejdhi valle.!

     Reply to this comment
    • OK November 22, 21:46

     Ik se e more sufllaqen per sot. Toç

     Reply to this comment
    • xhemal November 23, 14:23

     te besh pasuri pa pune eshte problemi duke shfrytezuar pushtetin.te gjithe njerezeve duhet tu jepet mundesia te jetojne mire ky duhet te jete qellimi i politikes.cdo idivid qe ka aftesine te permiresoje jeten e tij nuk e pengon askush po jo ne kurris te tjereve.cdo sistem ka ligjet e rregullat e veta e duhen zbatuar nga kushdo.profesori flet me te drejte qe ne shqiperi nuk ka drejtesi po sundues perderisa njeres qe skane punuar asnje dite jane te pasur nga pushteti.nje shembull ilir meta kryetari i shtetit .mendo pastaj ata me poshte

     Reply to this comment
    • Tom December 1, 00:12

     Raimond!!
     Ore pis burr servil,mashtrues zagar. Ti ose je komentues nga Berishajt ose fshatar shkërdhat që të duket vetja se u civilizove.
     Pis Burr me dhe kurvë rrugë.

     Reply to this comment
  • Beni November 22, 08:01

   Prof Kabo qe njihet si i majte ka konstatuar nje fakt qe shume shqiptare me mend ne koke (jo militante trushplare majtas e djathtas) e dijne. Qe Sali Berisha dhe familja e tij jane super te korruptuar dhe ne nje shtet normal nuk do te kishin bere nje pasuri te tille perallore kjo eshte e vertete por edhe te ashtuquajturit “te mengjer” duket se nuk jane prapa te vetequajturve te djathte. Sikur OFL e SPAK te kerkonte info edhe per vilat e edvinit ilirit majkos lali erit rucit e keshtu me radhe atehere do te flitej vertet per vitin 1. Keta jane te gjithe njelloj dhe partite qe drejtojne nuk jane vecse sipermarrje korruptive kriminale per te vjedhur parane publike dhe per te eleminuar konkurrencen ne menyre qe te gllaberojne tregun. Dhe te mendosh qe per shkak te korrupsionit dhe kapjes se edvinit nga nje grup njerezish me pushtet ekonomik politik dhe mediatik si alternative qeverisese eshte lulushi nje super i korruptuar me shtepi dhe vila miliona euro qe nuk arrin ne asnje moment ti justifikoje burimin atehere e vetmja rrugedalje eshte qe kjo e shumepritur drejtesi e re te filloje te funksionoje per ti derguar keta kriminele te degjeneruar majtas dhe djthtas aty ku e kane vendin dhe per ti hapur rrugen njerezve dhe forcave te reja politike. Qe ne nje vend ku do te kishte nje sistem drejtesie te pavarur nga politika pavareisht prirjes qe mund te kishin per te pervetesuar parane publike nuk do te mundeshin dot

   Reply to this comment
  • Marko November 24, 14:55

   Vila eshte e pushtave gjaksoreve shkerdhatave malokeri e gjalle

   Reply to this comment
  • M a r k o November 29, 18:18

   U shofte rraca Berishe rrace muti serbe

   Reply to this comment
 2. Rrespekt ... November 17, 10:13

  Kjo qe shkruan Kabo
  eshte shume e vertete.
  Ktu fillon Rilindja me zhdukjen e Kalbesires Shqiptare.

  Mirpo vetem me shkrime kjo Banda e se Keqes Shqiptare
  nuk largohet .
  Duhet te vihet gjithe shoqeria dhe institucionet e Shtetit ne Marshe
  qe te zbythi Te Keqen Shqiptare nga ky vend pergjithmon dhe shqiptaret te ndertojne Shtetin dhe jeten e tyre ,si kudo ,
  shoqerise t’i kthehet Normaliteti e shqiptaret te jetojne te lumtur ne vendin e tyre te Mrekullueshem ,,,
  qe kjo Bande e Krimineleve Politike dhe AntiKombetare e mbeshtetur nga Qarqe Antishqiptare
  pjes e Te Forteve te ksaj Bote i menaxhon ne dem te Shqiperise e i mbron nga Ligji per 30- vjet me radhe,

  nderkohe qe ne si popull bejme thjesht spektatorin idiote, e budallain qaraman.

  Reply to this comment
  • Xhejms November 19, 10:15

   Prof.Kabo evidenton nje realitet qe dihet. Ben edhe nje thirrje me se me vend. Po kush duhet te beje ndryshimin, hopin e madh apo vendimtar! Jam dakord me komentin e zgjatur te Rajmond vlonjatit.

   Reply to this comment
  • Dull tropoja November 25, 00:04

   Po pse Saliu nuk e pranon pronesine e kesaj vile.E mbaj mend qe ne tv kur e pyeten tha se ishtee kunatit qe eshte biznesmen dhe ai shkonte si mik ke vila e kunatit.kur banonte tek apt i vjeter tha se aty do jetnte gjith jeten.
   Thjesht genjen pa pike turpi por para se gjithash eshte vrases kjo eshte me e rende.eshte edhe spiun i serbit e antishqiptar.

   Reply to this comment
 3. Erjon November 17, 10:20

  Para 30 vitesh thonim te njejtat fjale per ish Bllokun, ku banonte ish udheheqja e kohes
  I hoqem (ishte koha qe i hoqi) dhe rezultati ?

  Duket se rrenjet e se keqes jane më poshtë, nuk mund te kete piramide pa patur nje bazë….kur akuzojme duhet te jemi te vetedijshem

  Reply to this comment
 4. Ethem Lalaj November 17, 10:21

  DITA: Respekt çër Z.P.Kabo.E lexoi për herë.E ka thënë shpesh që SPAK të rrethoi Gj.Lalsit dhe kurorën e Tiranës me shirit të kuq ,athete e ka bërë detyrën”.
  -Të më fal z.Kabo për pesimizmin tim.Drejtësia te ne është në KOMA,90 % e vdekur.E kapur nga Sb,Im që në 92. “Asgjë nuk lëviz” -citoi Presidenti A.Moisiu në DITA ca ditë më parë.Dhe asgjë nuk do lëviz deri sa Sb të jetë mbi tokë.Kjo as për 30 vjet të tjera.SPAK,KLGJ,KLP,KED janë plotsuar me militant të PD+LSI që me KLD të drejtuarë nga LIKE,TOPI,NISHANI.
  -Gjyqtarët e Prekurorët u pasuruanë vetë nga ata që nxorrën nga burgu me € dhe $,pasuruanë ata që i emruanë në detyra ndonse me 7,8 klasë dhe u bënë juristë me diplloma fallco.
  -Tashmë janë hedhur në sulmë 3 fish kundra E.Ramës që kërkoi të shëmb pallatin e drejtësisë.
  -Dhe SHBA+BE kan ngecur keq.Ka 4 vjet që nuk po krijojnë dotë GJK,GJL.Sepse nuk do I.Meta.Ky hoqi Dvoranin dhe emroi në KED Vitore Tushën-Miken e Monës e të Argitës.Dhe kjo tallet me Maxhorancën,Ambasadorët.
  -FLM-FITA,FLM P.KABO

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 17, 10:54

   o kapterr madhor nga leshin ishe zhdukur??
   na humbe si nastradini i pulës(shurra e pulës) o e them lalai!!
   edhe tashti që i pastroi rama(deri dje e ke përkrahur pastrimin e drejtësisë nga rama)prapë e paskan mbushur këta të saliut me hadutër drejtësinë??
   o e thema bo me t’pyt i diçka??
   po kur dhjet rama,me një fjalë kur bo mutin rama,se ka mundësi ta nga tërrosh me numrin 10,mos osht gjo muti i saliut ai që i del pri sumet??
   sepse si shkruan ti!?
   ka shumë mundësi të jetë muti i saliut që del pri vrimës së ramës,prandaj vejn erë të keqe!ta kishte mutin e vetë rama!?
   livando do të kishte qënë,dhe ti do ta përdorje për të lyer turit e tu!!

   Reply to this comment
   • mirel November 17, 15:57

    haha, o ceno, lere budallain se nuk kupton

    Reply to this comment
   • Xhejms November 22, 10:30

    Anticensure, ju lutem, me i frenuar, ekuiliber…Nuk duhet fyer njeri, edhe per komentet apo opinionet qe shpreh. Me falni, ju lutem, nuk do te desha qe te keqkuptohesha!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 23, 13:07

     ke të drejtë xhejms!!
     dhe unë jam pak a shumë i të njëjtit mendim me ty!!
     por vetëm për të drejtën e shprehejs së fjalës!!pra gjithkush ka të drejtë ta shprehë atë si e mendon,si i leverdis!
     pra kapterr fasulja shpreh mendimin e tij dhe unë timin!!
     seicili vlersohet në bazë të asaj që ka thënë!!
     si kapterr fasulja dhe unë!!
     mendimi tim për kapterrin madhor e kam dhënë!
     nëse dikush do të shprehë mendim për atë që shkruaj unë!?
     nga unë e ka “portën e hapur”!!
     unë nuk e kam ofenduar kapterrin madhor!!ai vetë ka thënë se ka qënë “oficer madhor”,nga mëndja që ka nuk vlen më shumë se kapterr,nga mosha është madhor!!
     për pjesën tjetër nuk kemi të bëjmë me ofendim,është një shëmbull që mund ta kuptojë kapterri ynë madhor!!
     xhejms,unë nuk i përkas pjesës së mënçur që hidhet pas gurit,për ta nxjerrë nga pusi, që ka hedhur budallai!!
     unë nëse më duhet të nxjerr gurin,nuk është e thënë që të më duhet,hedh budallain në pus!nuk hidhem vetë!!
     e kam mësuar që në fëmijëri se është e pamundur që ti mbushet mëndja gjelit për kokrën e misrit!!

     Reply to this comment
 5. PERPARIM November 17, 10:59

  Kalo eshte nder te paktet intelektual shqiptar shume i pergatitur qe here pas here jep disa ide qe perkojne me te verteten se cfare po ndodh ne kete vend qe quhet Shqiperi ! Tani te gjithe e dime qe Politikanet shqiptare jane fajtore dhe autore te korrupsionit lart ekonomik dhe politik! Ky korupsion eshte hekur dhe beton ! Kekron nje fuqi te madhe explozivi ligjor qe te cahet!
  Vilat e tyre dhe pasuria jane gjurmet qe ata kane lene pas ! dhe nuk eshte e veshtire ti identifikosh!
  Nje pyetje qe ka lidhje me korrupsionin politik ne Shqiperi :

  Si ka mundesi egzistenca 31 vjecare ne politike e figurave kryesore qe kane pushtet dhe kontrollojne te gjithe jeten politike dhe ekonomike ne vend?!
  Si ka mundesi qe secili prej tyre ka nga mbrapa nje media te fuqishme si Klan Top Channal, TVSH 24 ORA NEWS ect…?!

  Uji i ndenjeur qelbet !
  30 vjet ndenjur ne Politike qelbesh nuk rruge tjeter duhet te largohesh, por smarrin vesh derrat !

  Reply to this comment
 6. Shpiragu November 17, 11:02

  I nderuari profesor Kabo!
  E kam thene disa here ne komentet e mija tek DITA,se ju jeni nje nga idealistet e ralle,qe ky vend ka dhe qe mund te behenni nismetare per zgjimin popullor nga gjumi letargjik 30 vjecar!
  Keto saraje te banditeve politike,jane maja e ajsbergut te rrenimit te plote te shtetit ligjor dhe demokracise ne Shqiperi!
  Jane pasojat e nje sundimi kriminal antishqiptar i te gjithe palacove antishqiptare qe kane sunduar dhe sundojne kete popull per 30 vjet rresht!
  Kane percare popullin perjetesisht,kane “tredhur” te gjithe intelektualet e ashtuquajtur te tille aq sa deri me sot mbushin faqet e gazetave dhe minutazhin e televizioneve me turli lloj citimesh si te Mao Ce Dunit,me turli lloj sofizmash,qe na jane bere te neveritshem sa nuk mban me!
  E gjithe media prej 30 vjetesh eshte bere pale me sundimtaret kriminale,qe vetem konstatojne ato,qe i shohim te gjithe me sy,por ASKUSH NUK MERR GUXIMIN TE THOTE TE VERTETEN ,SE KUSH ESHTE RRUGEZGJIDHJA”!
  Te gjitha tentativat jane konsumuar duke e lodhur popullin aq shume sa sot 50% e shqiptareve,pasi kane humbur shpresen se ky vend mund te behet,moren rrugen e ikjes pa kthim se edhe nuk shohin asnje drite ne fund te tunelit!
  Pa asnje dyshim sot njeriu me i rrezikshem per fatet e atdheut eshte Edi Rama,sepse atij i dhame 2 here nga mbi 1 milion vota,per te “SHERUAR SHQIPERINE”,por ai po e con ne varr perfundimisht!
  Vini re fjalorin qe perdor ky sharlatan ne komunikimin me opoziten ,gazetaret dhe njerezit e thjeshte dhe te vjen NEVERI,qe kemi ne klrye nje kryeminister te tille qe duhet te ishte ne BURG TE PERJETSHEM!
  Si mund te besojme qe ky njeri do na permiresoje jeten,kur ai eshte njeriu me i papershtatshem per te bere dialog,per te degjuar nje keshille dashamirese,kur mban rreth vetes keshilltare,qe vetem sa i lepijne kepucet dhe nuk guxojne t’i thone qofte edhe nje here “NDAL”?!
  Si mund te kemi besim tek PS-ja kur shohim qe ajo parti eshte bere repart ushtarak,pa arme dhe pa tru,se mjaftojne trute e Rames per te gjithe ata?!
  Si mund te besojme tek Rama kur ai ka goditur per vdekje brenda PS-se cdo tentative per te bere ndonje kritike nga te gjitha strukturat e partise,grupit parlamentar,kryesise,qeverise etj,kur per cdo gje,per cdo skandal korruptiv del ne media per te hedhur poshte cdo nakuze vetem ky sharlatan,sikur nuk ka njerez te tjere ne ate parti e qeveri?!
  Edhe baba ta kisha Ramen duke pare fjalorin dhe mimiken e tij te NDYRE do ta mohoja si prind!
  Rama mund te fitoje prap,por kurre nuk do fitoje SHQIPERIA!
  Zoti Kabo,behuni ju promotor i mbledhjes se nje grupi reformator idealistesh,pa parti,pa ideologji,pa te majte e te djathte por vetem SHQIPTARE!
  Shpetojeni Shqiperine se po VDES!
  Ndizni shkendijen e pare ju dhe do shihni se pas jush do mblidhen shume!
  Nuk eshte vone,qe deri ne zgjedhjet e 25 prillit mund te krijoni nje parti te re,qe do fitoje besimin e popullit,mjafton qe ju t’i prekni “telat” e zemres e te shpirtit ketij populli te mjere!

  Reply to this comment
  • Kapistallin derrave... November 17, 11:52

   Packa se profesori shfaq dukshem kapacitete te mjaftueshme per tu bere iniciator i nje levizje te re, une mendoj se themelimin e grupit te reformatoreve duhet t’ja leme ndonje “feniksi” ne dore. Tani te mbetet vetem te hedhesh kanditaturen, perara se t’na i kollofisi votat ndonje spurdhjak gjakprishur

   Reply to this comment
   • Zanati November 17, 19:30

    Ti kapistalli i derrave,meqenese qenke me i zoti se prof.Kabo,atehere i bie qe duhet te jesh ti udheheqesi i derrave pa kapistall,se ate do ta mbash vetem ti!
    Kemi shprese te madhe se ti qe merresh vesh me derrat dhe gomaret,me siguri,qe do merresh vesh edhe me delet!
    Te fala cobanit tend mjekerrcjap dhe pershendete nga une dhe thuaj qe te me haje…mune!

    Reply to this comment
    • Hajdar Zollota November 17, 20:12

     Hej medet. Leonora nuk i ndahet kollaj zanatit te vjeter. E ka shume qef gomarin. S’le rast pa e zene me goje. Kushedi se cfare historirash i kujtohen andej nga kaçubet e Shpiragut.

     Reply to this comment
     • Oxhaku November 18, 14:49

      Bravo Hajdar se I ben mire sherbim zollotes (ne shqip : bythes)!
      Shko ne Kavaje te pastrojne oxhakun!

  • Bureto November 18, 15:12

   Jo prof. Kabo, por edhe sikur Karl Marksi të dalë nga rradhët e të ‘majtëve’ dhe Adam Smith nga/apo në emër të të ‘djathtëve’, nuk fitojnë kurrë, sidomos në Shqipëri. Populli (elektorati) për inerci do të votojë partitë në rastin tonë PS dhe PD, kur lshtë fjala se kush merr pushtetin. Pse ndodh kështu këtë Përparim Kabo, si antropolog që është po mundi të na i shpjegojë. Sepse Kabo dhe çdo intelektual, fjalën ka, kurse politika është sport i vështirë për ta, që nuk e bëjnë dot, ngaqë duhet të jesh si Sala, Meta, Fatosi, Rama e co qysh nga 1991 e deri më sot, për të mos thënë Saliani, Balliu, Mona e co. që është të vësh kujen. Pra pse ndodh kështu, kjo është çështja?! Mendimtarët e filozofët, krahas dhënies së këshillave të tyre, mirë do ishte të vinin gishtin tek plaga, që për mendimin tim, veç të tjerave është dhe kultura e mangët demokratike e shqiptarëve. Dhe kësaj po sipas mendimit tim, sot për sot nuk i gjëndet ilaçi. Ndoshta do të duhen dekada.

   Reply to this comment
   • Uje profesor, uje... November 18, 19:42

    Mungesa e kultures demokratike ke masat eshte njeri aspekt, aspekti tjeter eshte pasoja e rende qe ka lene ne mendjet e njerezve njera prej diktaturave nga me te egra e me te dhunshme qe njohu Evropa pas L2B-se. Kane kaluar plot tridhjete vite qysh nga koha e zymte e spiunllekut dhe e kerbacit arnauto-bolshevik, e megjithate, kjo tufe amorfe e keqindoktrinuar ne kulm nuk eshte ne gjendje te kuptoje se inercise dhe votimit me koke ne thes duhet t’i vije njehere e pergjithmone fundi.

    Perhere ne te njejten vrime haleje hidhet letra higjenike, por kurresesi vota!

    Vota eshte aq e shenjte, sa qe cdokush qe i ka dy mend ne koke duhej te mendohej me dhjetra here para se t’ja beje peshqesh atyre qe po gezojne gjithe keto vila sheikesh, te cilat do t’i kishin zili dhe politikanet me me emer te vendeve perendimore.

    Kam pershtypjen se profesor Kabo qellimtazi ka perdorur nje gjuhe te kuptueshme, duke e shoqeruar shkrimin dhe me nje foto mjaft domethenese. Te tilla foto (me e mira do ishte video) duhet te publikohen cdo dite ne faqet e para te gazetave. Sidomos para zgjedhjeve ne menyre qe kjo tufe amorfe me memorie aq te ndryshkur te mos beje per te saten here radhazi vetendeshkim kur te ndodhet para kutise se votimit. Ajo qe s’marrin mundimin te analizojne e te shpjegojne kabot e perparuar, profesoret e tarifuar, dhe ambasadoret e skualifikuar eshte zgjidhja. Sejcili prej tyre ben konstatime, por askush nuk jep asnje rekomandim se si mund te dilet nga qorrsokaku. Keta e cojne tufen deri ke burimi, por askush nuk i jep nje gllenke me uje.

    Reply to this comment
    • Fisniku November 19, 08:24

     Per “uje profesor,uje…”!
     Boll u morem me ish diktaturen fantazem te pas L2B,per te justifikuar deshtimet dhe krimet pa fund te sistemit politik qe u instalua ne Shqiperi pas 90-tes ,por qe na u servir si “demokratik”!
     Ne se heshtja e sotme e shumices se shqiptareve per te protestuar ndaj padrejtsive,korrupsionit,krimeve etj te ketyre 30 vjeteve dhe pa aftesise,arrogances se klases politike t sotme i vishet gjoja pasojave qe na paska lene komunizmi,eshte mashtrim i madh!
     Jo,i nderuar,nuk ka asgje lidhje me komunizmin tuaj fantazme,se ne ate kohe,pavaresisht se ti e urren,shqiptaret kishin me shume liri dhe te drejta se sot!
     Sot vertet mund te ulurish kunder pushtetareve,por ajo kryesorja eshte se keta politikane NUK TE DEGJOJNE!
     Atehere per cfare na eshte dashur liria e fjales?
     Atehere,ne diktature te gjitha zyrat e shtetit dhe partise ishin te hapura ku njerezit te ankoheshin dhe ua zgjidhnin ankesen ne moment,ndersa sot askush nuk te degjon ,pa le te te zgjidhe ankesen,vecse duhet t’i shkruash portalit kryeministror!
     Ne se shqiptaret do te ishin kaq te shtypur ne komunizem sa qe akoma heshtin per te drejtat e tyre sot,sic pretendon ti,do te ndodhte e kunderta,pra jo heshtja,por REVOLTA MASIVE KUNDER PADREJTESIVE sic ndodh ne shumicen e vendeve te zhvilluara te Europes!
     Shqiptaret tani jane te percare ne kulm,te ndare perjetesisht ne 2 parti kryesore,qe luftojne jo per interesat e gjithe popullit,por vetem per interesat e tyre personale!
     Cfare demokracie qenka kjo qe i ka lene shumicen e shqiptareve te MJERE,ndersa nje grusht basnditesh politike dhe oligarke qe u bene miliardere?
     Shqiptaret heshtin,sepse jane te SHTYPUR dhe SHFRYTEZUAR nga nje klike armike e popullit shqiptar,me keq se sa pushtuesit nazi-fashiste!
     Por e gjithe kjo mbulohet me nje propagande gebelsiane duke terrorizuar popullin me sloghanet mashtuese “Shqiperia qe duam”,”Bashkia qe duam”,”Deputeti qe duam”,”Po iku Rama do vije Basha” etj.
     Ne asnje periudhe te historise sone nuk ka ndodhur,qe te mos dale qofte edhe nje njeri i vetem te TREGOJE RRUGEN E DUHUR QE TE MARRE NE DORE FATET E VENDIT,por te gjithe merren me konstatime qe i dine te gjithe!
     Nje rol te felliqur ka marre edhe media,qe censuron paturpesisht cdo tentative per te akuzuar pushtetin politik duke treguar se CFARE DUHET BERE PER TE NDRYSHUAR STATUKUONE e ketyre 30 vjeteve!
     Shqiptaret sot ndodhen para nje fronti te bashkuar ANTISHQIPTAR,aq sa duket anormale qe brenda elektoratiot te PS-se te dale nje njeri e te kritikoje Ramen,se te hidhen ne fyt,sikur po i vret babain!
     E gjithe kjo behet se midis dy partive kryesore zhvillohet nje lufte per JETE a VDEKJE per te marre pushtetin dhe punesuar militantet e tyre!
     RROFTE PARTIA dhe POSHTE SHQIPERIA!
     Kjo parulle zbatohet ne fakt prej 30 vjetesh ne Shqiperi!

     Reply to this comment
     • Xhejms November 19, 10:33

      Me i sakti Fisniku, sipas mendimit tim.

     • Pri dal t'partis q'ashtu osht... November 19, 11:52

      Me përjashtime të vogla në përbërjen e të cilëve hyjnë nja dy-tre mut’tharë madhorë, ndonjërin prej të cilëve zotnia jote i nerumi Drenovar e pati njof dhe ke “prapavija” (e ku tjetër?) e jeshilllëkut hoxhist, përsa i përket thelbit të çështjeve që trajtohen këtu je ditëzeza, e sidomos kur bie fjala per domosdoshmërinë e daljes në skenë të një lëvizje të re politike me formim dhe tipare diametralisht të kundërta me shëmtinë e kësaj parapolitike të shplarë, shumica e lexuesve në trajta të përgjithdhme janë në një linjë të përbashkët. Çfarë në kontekst do të thotë se më shumë gjëra na bashkojnë se sa na ndajnë.

      Nëse jemi d’acord deri këtu, atëhere le të shohim es çfarë na ndajnë. Ku qëndron problemi?

      Problemi është ke ajo dyshka. Dhe kur them dyshka, këtu nuk nënkuptoj detyrimisht atë dyshkën e fushatës halektorale me të cilin mburrej ramaduci i parapolitikës, por atë që fshihet prapa këtij numuri.

      2-shi është simbol i polarizimit dhe këtë ne kanë mësuar dhe bufat e shkencës së politikës.

      Shkaku kryesor i polarizimit të tejskajshëm të shoqërisë është bërë pengesë si per zhvillimet ekonomike po ashtu dhe ato demokratike.

      Frika e përballjes me të shkuarën, fshehja apo moshapja e dosjeve më me peshë (jo nga pluhuri që kanë zënë përsipër, por nga sasia e veprave kriminale të pandëshkuara), ka lënë ke qytetarët një boshllëk përsa i përket vënies në vend të drejtësisë ligjore.

      Një drejtësi e kapur është njëlloj si një hendek i hapur apostafat per viktimat e radhës.

      Po nuk u vu në shina drejtësia ligjore, krizat politike sa do vënë e do thellohen. Po nuk iu gjet ilaçi, nur ditë prej ditësh tollombackat kuq e blu do pëlcasin e do treten bash siç u tret në 90-ën flluska e sapunit ramizalist.

   • Xhejms November 19, 10:21

    I sakte Bureto! Ketu te gjitha hapesirat jane te zena,por besoj sedo te dale nje Aleksader i Madh qe te zgjidhe Nyjen Gordiane. Shume shpejt, ky akt.

    Reply to this comment
   • Kris 1 November 22, 03:51

    Me 2015 kur pronareve re vilave ju falen dhe tokat per rreth ne pushtet thuhet se ishte Edvini me 200 rilindas qe do te shkulnin nga rrenjet te keqen.
    Delet besojne drejtesi nga ujku

    Reply to this comment
 7. juventus November 17, 11:05

  Po mire more filozof i madh po andej nga Jala pse nuk dole apo ke shprese se mos te meshiron e te jep ndonje vile qofte dhe per pushimet verore Zamir Mane.Te keshilloj ta heqesh shallin se nuk ben aq ftohte dhe tregohu zotni ashtu sic une mendoj qe je.

  Reply to this comment
 8. Ateisti November 17, 11:19

  Desha t`iu kujtoj komentuesve se : Ne jemi shtet me sistem kapitalist ..Spaku eshte nje strukture shteterore e ngritur nga vete ky shtet per te mbrojtur interesat e klases qe e ngriti . Te jemi te sigurte se asgje nuk ka per te ndryshuar . Spak-u do te veproje , bile me force , per te mbrojtur interesat e atyre qe e ngriten ,por jo te
  ” vegjelise ” .

  Reply to this comment
 9. OFL - O Fiqo shkartisi Letrat November 17, 11:24

  OFL -ja u shkri sa per dijeni…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 17, 12:35

   në janar lali, në janar,akoma i ka nja dy muaj gallatë!!
   pastaj LOQJa shkon vetëm tek kriminelët ordinerë!
   politika nuk është e atij niveli!!
   është në nivel shumë më të lartë të krimit!!
   ata mund ti hetojë vetëm ASPAK!

   Reply to this comment
  • Zamiri November 17, 13:37

   Si gjithmone shume i sakte Profesor, ndiq parane se zbulohen te gjtha.

   Reply to this comment
 10. Kapistallin derrave... November 17, 11:30

  Me sa duken bathet, punen e gazetarise investigative po e bejne gratis “kabot e perparuar” dhe jo kaqolat llapaqena te vene qorrazi ne sherbim te pushtetareve. Edhe pse paksa e zbehur, fotoja e kesaj tragjedie te hidhur duhet studiuar me kujdes nga nje gazetari investigative, per te informuar publikun se cili prej horrave te parapolitikes, paramedias, etj., perfshi ketu padyshim dhe familjaret apo te afermit e tyre, banon ne vilat e ketij bregdeti te zaptuar. Me nje laps te zi te rrethohet sejcila prej tyre duke i bashkangjitur anash dhe incihalet perkatese.

  Reply to this comment
 11. Arben November 17, 12:22

  Allbania urupiane, skllav do te jene me apo pa gjirat e kurvave

  Reply to this comment
 12. enverdjali November 17, 13:00

  Bravo Papi, je po i njejti si gjithmone. Shkrimet e tua i lexoj gjithmone me nje fryme.

  Reply to this comment
 13. Viktor November 17, 13:51

  Supershkrim bravo te lumt pena

  Reply to this comment
  • Xhejms November 19, 10:39

   Nuk eshte super shkrim, por nje shprehje per nje realitet apo te vertete. Ne fund te fundit, kjo e vertete nuk zgjidh gje. Duhet veprim jovetem fjale! Ju flm. Me respekt.

   Reply to this comment
 14. Derrat e Sotmes jane Berxollat e se Ardhmes se Miqeve tone te Medhenj November 17, 14:18

  Kjo Stalle qe shikojme ktu ,
  ku Dikush joRastesishte ka Tufezuar gjithe derrat e Pyllit,

  i sherben Shqiperise dhe shqiptareve si nji

  Muze i Korrupsionit

  duke i treguar ktij populli se cdo te thote Demokraci
  per injorantet dhe keqperdorimin
  e saj nga Maskarenjte me
  Maska Demokrati !

  Mirpo kjo, i takon te Kaluares .
  Pyetja eshte ,,,sot
  se cfar do behet me Derrat Brenda Muzeut te Lalzit ?
  A dijne shqiptaret te ja dalin Grackes ku i futi

  Padituria & TRADHETIA qe i kapi naivet ne befasi ?

  A duan vertet shqiptaret te jetojne si njerez, me nji
  Shtet e Drejtesi funksionale ,si qytetare Dinjitoze
  apo habe ambjentuar tashme ne rolin e Skllavit !

  KUSH DO TA ORGANIZOJ DHE UDHEHEQ ????

  KU ESHTE ELITA E BASHKUAR ???

  Reply to this comment
 15. XXXL November 17, 15:01

  Problemi edhe nga aty merr kahun te vota dhe votimet gjegjësishtë populli që duhet të ndihmohet nga shoqata dhe individ të ndryshëm por jo nga ndonji parti politike që sistematikisht manipulon votuesit

  Reply to this comment
 16. IZVORI November 17, 15:49

  O i nderuar Z.Perparim.A eshte zotuar SHBA,te beje revolucionin LENINIST,(jo me violence) tek ne? A eshte zotuar SHBA te zhduke korupsionin,vjedhjen,grabitjen e pasurive te kombit? A ka investuar qindra miliona dollare per SPAK,e Byrone e hetimit,etj etj?Shqiptaret nuk mund te bejne me asgje nga nje klase e ulet,politike,mashtruse e poshter,grabitese,tallese ndaj populloit te vet.asnje gje.Populli Shqiptar i ka dhen besimin,demokracise Amerikane,Gjermane,e ka mbeshtetjen e nje kombi qe neser te beje ate rethim qe doni Ju dua une do nje popull.POR a mundet ta beje nje shtet kapitalist,sado i zhvilluar te jete,kur per 30 vjet me zor e nxori ne drite kete klase politike qe te pasurohet,te forcohet e te kete fuqine te mposhte cilido qe do guxonte ti prekte pronat e pasurite e fituara me gjakun e djeresen e shqiptareve? Si thoni Z.Kabo,a mundet qe kete shtrese te re ta groposi dhe te vere drejtesi? Mua me duket e pa mundur,sot dhe per 30 vjet te tjera.A do lejonte SHBA,Europa qe nje revolucion i vertete te fitonte e te konfiskonte pasurite e kesaj klase politike,te gjyqtareve eprokuroreve qe kane sot qindra mijera e miliona euro te grabitura popullit?A do lejonte qe klasen e ngritur ne pushtet ta rezonte e burgoste revolucioni i vegjelise,i te varferve dhe i atyre qe ju mohua jeta,puna,pasuria? KURRE. ASNJEHERE.
  DHE JU MOS PROVOKONI.PO TE JENI I ZOTI E TRIM DILNI ME KETE TEORI SOT E UDHEHIQNI MASAT E VUAJTURA,TE VJEDHURA,TE INJORUARA NGA KJO KLASE POLITIKE.Gomarin nga balta e nxjer i zoti,as SHBA,as EU.

  Reply to this comment
  • usali ram serbiberishaj November 17, 16:41

   IZVORRI

   pershendetje dhe urime

   ke bere komentin me idiot qe kam lexuar qe kur jane hapur komentet on line je kampjon idiotizmi

   pse

   nuk behet fjale per udheheqje masash ne revolucjon per marrje pasurish
   Behet fjale per zbatim ligji…
   Ku e gjeti kete pasuri Berisha qe vetem ndertesa ( me dy kate poshte) i kalon 30 miljon dollaret ?

   pse nuk del nje gazetar ta beje kete pyetje?

   Reply to this comment
   • Xhejms November 19, 10:26

    Besoj se do te dale dikush si Aleksandri i Madh qe ta zgjidhe Nyjen Gordiane. Une besoj. Do te ndodhe shpejt, se afermi. Ju flm.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 18, 09:49

   IZVORI
   ke të drejtë!amerika do të bëjë gjithçka,prandaj mos e vra fare!!
   bile lene e mos shkruj fare,futja gjumit se të zgjoj unë kur të ketë mbaruar punë amerika!
   do të jetë një ditë janari me djell e mbushur me lulkuqe,me llokume e oriz që bien nga qelli!!
   do të jetë një parajsë e klasit të parë,jo si ajo që predikojnë klerikët,ku çdo pordhë do të vijë erë livando!!
   fli shpirti fli,lëre amerikën të bëjë parajsën shqiptare!
   mo e vraj fare,e vrasin amerikonët për ty!nuk kanë gjë tjetër me bo!!diku duhet ta kalojnë kohën dhe ata të shkretët!përndryshe i zë gjumi në kom!

   Reply to this comment
  • Fisniku November 18, 21:10

   Degjo ti IZVORI!
   Ne se kerkon nga Amerika te “nxjerre geshtenjat nga zjarri”,qe t’i hash ti,atehere ke pranuar VDEKJEN tende!
   Pse duhet te te ndihmoje Amerika ty,kur e shikon se ti ke ulur koken,je i percare,do me shume partine se Shqiperine dhe fitoren ne zgjedhje te partise tende e konsideron jetike,ndersa humbjen e te tjereve e quan normale?
   Pse te ndihmoje ty Amerika,kur pasi degjove kryeministrin Rama qe deklaroi ne Konferencen Antikorrupsion,se “Kokat e korrupsionit ne Shqiperi NUK JANE POLITIKANET,por gjyqtaret dhe prokuroret” dhe te gjithe HESHTEN,qe nga opozita,media,OJQ etj,etj?
   Si nuk u shqetesua nje popull i tere kur me kete deklarate kriminale Rama AMNISTOI boterisht Sali Berishen,F.Nanon,Meksin,Meten,Bashen dhe vete Ramen?
   Si nuk i beri njeriu pershtypje se me kete deklarate kriminale Rama kercenoi hapur gjyqtaret dhe prokuroret e mbetur,se tani e tutje te mos guxojne te merren me politikanet,por me njeri tjetrin,se atje ekzistoka korrupsioni dhe jo ne qeveri e bashki?
   Kjo deklarate ishte GRUSHT SHTETI,qe Rama i paraqiti popullit shqiptar dhe nderkombetareve,qe te gjithe heshten,pra e pranuan se ishin dakort me Ramen!
   Ja kjo eshte ne fakt e ashtuquajtura Reforme ne Drejtesi,qe pa filluar fare,mori goditjen vdekjeprurese nga ai kryeminister,qe pretendon se po ben reformimin e drejtesise!
   Ky eshte nje MASHTRIM I MADH!

   Reply to this comment
   • Kokë qingji... November 19, 19:51

    Mbete forumeve or taj. Pse nuk shkon më mirë t’i futësh noi kokë të pjekme qingji në Dajt? Dhe pse duhet sipas teje ta prishi oreksin qytetari për gafën e radhës së një piktori që ka marrë mbi shpatulla një mision “impossible”? Të bërit politikë duket ashi qari që është për të sport i vështirë. Po të ishte se do kishim të bënim vërtet me një politikan të kompletuar e të zhdërvjellët, ai s’do fajësonte kurrë gjykatësit dhe prokurorët per korrupsion, sepse me një deklaratë të tillë ai do bashkëfajësonte dhe vetveten per mungesë të theksuar të aftësive drejtuese dhe organizative. Kaq dhe pikë! Që shumë prej mediave heshtin, kjo kjo ka të bëjë me faktin se shumica e tyre e kanë nga një tutor partiak mbi koka. Një medie e lirë dhe e pavarur nga politika (ku je o perëndi?), pas një deklarate fare të papeshuar dhe aspak diplomatike per një kryeqeveritar, do i kishte skuqur mirë ekfanet televizive dhe faqet e para të gazetave. Gjë që s’ndodhi. Kjo dëshmon qartazi varësinë dhe sharlatanizmin e tyre. Por para së gjithash vetë organet e drejtësisë të akuzuara për korrupsion, duhej të kishim bërë të pamundurën që të vinin në vend “dinjitetin e tyre”. Apropó dinjiteti… S’po pyes se sa gram u ka mbetur, por se a kanë patur ndonjëherë dinjitet? Nëse po, kush na thotë se më çfarë kohe përfshi këtu monarkinë zogolljane, diktaturën hoxhiste dhe anarshinë postkomuniste? Kur të dyja këto heshtën duke e futur kokën në rërë si struci, atëhere çfarë duhet të presionit ne prej një grushti lexuesish, shumica e të cilëve pak muss pas 2013-ës ja kanë mbathur në drejtime të paditura?

    Reply to this comment
    • mirel November 23, 14:55

     Rama e ka mision te veshtire te bej detyren dhe zbatoje ligjin, po e ka shume te lehte te vjedhi me te dyja duart gjithe cfare la Berisha, dhe ta shesi Shqiperine si pikturat neper ankande.
     Sa i vlejne mediat e korruptuara nuk i vlen elektorati. E kane gjetur formulen. Ja, ne psh na mban Dita ne tiro. Hiq e mos keput. Me shprese se dicka ndryshojme, por karremin e luan Rama. Na lene te kujtojme se Dita eshte gazeta “jobe”, pastaj na urdherojne te votojme per Ramen. Tak fap, menjehere ndryshon toni, dhe na ulerijne sikur jemi zhele. Na thone, injorante, shqupiste, gjithcka qe jane vete. Si guxoni te mos votoni me te “mirin” qe ka sot Shqiperia!?
     Keto thirrje, kercenime e receta vijne nga Dita, ajo qe i japim buke dhe besim. Pa besimin tone nuk do rronte Dita, nuk do i shitej tirazhi, por dhe pa vulen e Ramutit nuk ekziston dot. Dhe e ka gjetur, kujt ti hakerrohet?
     Popullit te Kukesit, apo protestuesve te Teatrit dhe Unazes Astirit. E gjen menjehere armikun ne mes nesh.

     Reply to this comment
     • mirel November 23, 15:44

      mirel = rrotkar donator virtual i deshperuar

     • Mireli i sateme o Dule Ramut kurva November 23, 16:12

      Uu shikono kurven e Dules
      Ke kollofitur ndonje kocke greke sot?
      O bordellot e Parisit. O antifashiste pa breke e pa uniforme.
      Vemje antishqiptare, cfaredo te thuash te ka dale boja.
      Ta futi Topalli.. Nuk do besh me teater me Bashen, po me Topallen tani.
      Yy buce te ndyra. Hapni shalet online. E shkerdhehuni me kockat greke te Meros.

     • xxx November 24, 21:53

      po o mirel bucja ramut me mediat e ka biznesin e zgjedhjeve
      te kujtojm sa frik kishte mediat vetem para dy viteve filloi sefte kurverimin me to sic e quan sot, tek Cani. Atehere i quajti mediat “kazan”.
      Sot i paguan ramuti mediat, ne mos direkt, indirekt. Permes ligjeve i shantazhon, permes ertv i konkuron, dhe ju shkon ne studjo ku ju ndersehet personalisht dhe pa maske.
      Me mediat do bleje votat dhe trazoje mjegullen, ujku mjegull do.
      shqipetari nuk ka standart, nuk ka moral, nuk ka gjykate. Egziston vetem percarja e pergjithshme nga ujkut kapitalist i mjegulles.
      Dhe kjo platforme online ku ne bejme gam gam perdite pa asnje fuqi me tej.. Se ramuti vepron perdite dhe prapaskene. Askush s’e di c’plan te ndyre shtyu perpara kryeqeni qeveritar SOT.

     • mirel November 29, 00:38

      Uu shiko kurven e Sales
      Ke kollofitur ndonje kocke kerme sot?
      O bordellot e Vicidolit. O antishqiptare pa breke e pa uniforme.
      Vemje shqiptare, cfaredo te thuash te ka dale boja.
      Ta futi Patozi. Nuk do te besh me teater me Salianjin, po me Patozin tani.
      Yy buce te ndyra. Hapni shalet online. E shkerdhehuni me kockat kerma te Fahriut.

   • O urjahip November 20, 00:05

    Stop censurës!

    Reply to this comment
   • Kole Brana i Mokres November 22, 07:59

    Nje miku im thote: SHBA ta shtron sofren, por nuk ta paguan.

    Reply to this comment
   • Kole Brana i Mokres November 22, 08:09

    Nje miku im thote: SHBA ta shtron sofren, por nuk ta paguan. I sakte Fisniku.

    Reply to this comment
   • Niko Shpiragu November 24, 07:30

    Fisniku! nuk e ve ne dyshim qe ju jeni njeri i mire dhe i respektuar. Pavaresisht se mund qe mos te jemi plotesisht ne unison me njeri tjetrin, kjo nuk do te thote se jemi te kundert dhe nuk duhet te kemi respekt per njeri tjetrin. Une jam plotesisht dakort me komentin tuaj te pare qe eshte llogjik. Ne komentin tuaj te dyte ku me drejtoheni mua ne menyre shume te kulturuar (une per kete u falenderoj) dua edhe une te them dicka , por te lutem mos u merzit, sepse une vetem do te shpreh mendimin tim ashtu sic e di dhe jo se dua te kundervihem. Une jetoj ne Amerike per me shume se 20 vjet, aty afer Michiganit, bile kam qene disa here atje. Une perpiqem te shikoj gjerat ashtu sic jane dhe me interesojne te njoh ceshtjet kryesore duke u munduar te eleminoj ato te dores se dyte e me tej. Nuk e di sa gjate keni ju atje, por mendoj se disa gjera nuk jane ashtu sic thoni ju. P.Sh. ju thoni qe Michigani eshte nje parajse e vertete. Ne se ju lexoni vleresimet e bera nga vet institucionet perkatese, Detroidi per nje periudhe shume te gjate eshte renditur qyteti me standardin me te ulet te jeteses ne Amerike. Per me shume njohuri, paralel me te eshte edhe Cliveland i Ohios. Por dihet qe keto dy qytete kane qene dhe ndoshta jane dy qytetet me industriale te Amerikes. Ne qytetin ku jetoj dhe punoj une dhe pikerisht ne kompanine time kane zbarkuar nje numer shume i madh nga keto dy qytete, vecanerisht nga Detroidi. Kur i pyet pse erdhet, ata thone se atje nuk jemi mire , ndersa ketu eshte mjaft me mire jo vetem ekonomikisht, por atje krimi eshte shume i madh dhe jeta atje eshte fare e pasigurte. Kujtes: Mchigani dhe sidomos Detroidi eshte qendra me e madhe e prodhimit te Makinave ne bote. Atehere pse te jete i fundit kur ai duhet te ishte i pari. E di pse, se ato kompanite private punojne per vehte dhe vetem i japin therrimet punetoreve, pra eshte fytyra e vertete i kapitalizmit. Me pak fjale: Detroidi nuk eshte parajse, por eshte qyteti i fundit ne Amerike. E une ne komentin tim fola per natyren e vertete te kapitalizmit qe eshte e njejte ne te gjithe boten, prandaj dhe njerezit nuk duhet te cuditen shume kur degjojne padrejtesira e ta dine se ato jane shoqeruese te keti sistemi. Une fola edhe per te tjera ane themelore te sistemit, prandaj s’kam nder mend te perseris prap ato.Ju duhet te perqendroheshit ne kryesoret dhe jo te flisni per kryetarin e Basshkise dhe per librat dhe mesuesit e shkolles. Megjithate, per ju dhe per te tjere qe na lexojne. Tirana eshte shume me e mire nga Detroidi dhe per kete ju duhet ta falenderonit krytarin. Une do te doja qe ju ti shkruani kryetarit te Detroidit qe ta bej ate si Tirana. Me pak fjale: Ju, gruaja juaj, vajza, dhe cdo femer tjeter mund te ecin edhe naten lirshem ne Tirane, ndersa ne Detroid ato dhe ju do zhdukeshit nga faqja e dheut po te udhetonit naten. Mjafton vetem kjo( ka edhe te tjera) per te rrezuar ate shprehjen tende se Michigani eshte parajse e vertete. Se dyti, cilesia e shkolles nuk eshte me e mire se ne Shqiperi. Le ta sqarojme: une bisedoj shume me kolege dhe puntore nga te gjithea vendet e botes. Te gjithe kane njohuri te mjaftueshme, me perjashtim te vendasve qe nuk jane ne gjendje te ndjekin bisedat dhe jane pothuajse injorante. Une nuk mendoj qe ka ndonje vend tjeter ku njerezit jane kaq te paditur. Pse, a ka te bej kjo me shkollen apo jo?! PO, kjo tregon nivelin e shkolles qe kane bere. Po te shkosh ne universitet, te gjithe te huajte jane studentet me te mire dhe vendasit jane te fundit. Jane budallnj?! Jo. Por shkolla qe kane bere u ka dhene me pak njohuri. Me qe ra fjala te paret padiskutim jane studentet kinez, pas tyre vijne aziatiket e tjere, pastaj vijne afrikanet, me pas eurlindoret, latinet dhe ne fund vendasit. Po te pyesesh vendasit atje shumica nuk di ku eshte Amerika ne harte. Edhe femijet e Shqiperise kur vene ne klase, ata jane shume here me parpara se vendasit. Pra, nuk eshte e vertete ajo qe thoni ju per nivelin e shkolles, megjithese ne raste te vecanta mund te jete si rasti i nipit tuaj dhe ndoshta atij mesuesit qe duhet falenderuar. Po te tregoj rastin e djalit tim. E cova ne nje shkolle te zgjedhur ne klasen e katert. Ai nuk dinte anglisht atehere dhe nuk e kuptonte se cfare thoshte mesuesja e matematikes. Ajo me dergoi leter qe djali juaj do te perserisin klasen. Une idergova leter dhe i thashe ai s’u kupton ju ne anglisht. por di me shume nga te gjithe studentet e tu dhe besoj se edhe nga ju. Kuptohet qe bera gabim. Ajo e revoltuar shkon tek drejtori dhe i tregon letren. Drejtori shkon ne klase dhe ja sqron me kujdes pyetjet djalit tim dhe ai i zhvillon ato shkelqyer. Ai i jep ushtrime me teper nga programi, qe nuk beheshin ne ate klase,mirpo djali i beri shume shpejt dhe per kete u habiten te tere. Drejtori e pergezoi djalin dhe shkruajti emrin e tin ne bord si studenti me i mire i karieres se tij si mesues. Ne shkurt ai me dergon leter qe ta shpie djalin ne nje shkolle te zgjedhur ku atje pothuajse te gjithe studentet kishin patur dhe vazhdonin te kishin tutor. Pas dy ose tre muajesh me thirren mua dhe time shoqe ne shkolle ku ishin te gjithe mesuesit dhe drejtoresha, e cila me tha qe e dija apo jo qe djali qenka gjeni. Habi e madhe! Pse? Me tregoi testin e gjate ku djali ishte i pari me 100 pike dhe i dyti me 49 pike e me radhe me poshte. Arsyeja sipas tyre: Ju jeni emigrante dhe te varfer, kurse keta femijet e tjere kane pasur dhe kane tutor dhe jane shume pas djalit tuaj. Kjo spjegohet se ai eshte i jashtezakonshem dhe ne jemi shume te kenaqur qe e kemi student dhe takohemi me ju. Cfare u thash une? Une kam qene mesues dhe drejtor per nje kohe relativisht te gjate ne Shqiperi dhe u flas me sinqeritet se si djali im ne vendin tim jane me mijra. Ne cdo klase jane 20-30% te tille. Atehere a mund te quhen te gjithe gjenij! Ata mendonin se jashe Amerikes njerezit jane me nivel me te ulet dhe shkollat jane me nivel shume te ulet. Une u thashe se programet tona jane me te veshtira se tuajat dhe shkolla jone eshte me lart se juaja. Ju jeni nje shkolle e zgjedhur, por po te krahasoheni me ato te vendit tim jeni shume me poshte. Ato e kuptuan kete, por nuk e di a me kuptuat ju apo jo?! Po te me keni kuptuar mos shkruani me per nivelin e shkollave, se te gjithe e dine te verteten.Nje keshille si mik, pavaresisht se nuk njihemi. Mos flisni me superlativa sidomos kur nuk e njihni problemin thellesisht. Respekt per ju.

    Reply to this comment
    • Fisniku November 27, 18:14

     Respekte,i nderuar Niko Shpiragu!
     Ju mirekuptoj plotesisht per sa shtruat me siper,kuptohet qe te dy shprehem pervojen tone,qe natyrisht nuk eshte gjitheperfshirese!
     Nuk pretendoj se njoh gjithcka ne Michigan,por citova thjesht gjithcka kam pare me syte e mij,pavaresisht se mund te mos jene njelloj kudo!
     Kur thashe se Michigani eshte parajse (ne se ka parajse une nuk e kam pare),kete e krahasova me ato cfare jetohet ne Shqiperi!
     Edhe juve ju duket nga larg se kryebashkiaku i Tiranes,Veliaj,paska punuar mire,por juve u ka mashtruar imazhi fallci i punes se tij!
     Vertet Veliaj ka bere me shume pune se para ardhesi Basha,por punet e tij nuk i mat me te keqen,por me mundesite kolosale qe ka patur ai per t’u sherbyer qytetareve!
     Se pari,Veliaj ne punen e tij udhehiqet nga filozofia mashtruese gebelsiane!
     Ne se udheton nga Rinasi e deri ne liqenin artificial te Tiranes,gjithkujt i krijohet pershtypja se po viziton nje qytet nga me te bukurit ne bote!
     Por po te vizitosh periferite e Tiranes,rreth 3-4 km larg qendres se qytetit,ne lagjen nr.14 Astir-Yzberisht ku banojne rreth 100-150 mije banore,shumica ne pallate 10 kate,do kuptosh se aty jetohet si ne Bombej te Indise!
     Banoret e kesaj lagjeje jane te diskriminuar,njelloj sic bente klika e Tito-Rankovicit me Kosoven!
     Prej 5 vjetesh ne pushtet,Veliaj nuk ka ndertuar ketu,per rreth 5-6 mije femije asnje cerdhe,kopesht,shkolle,lulishte,kende lojrash,biblioteke,stola dhe tavolina per te pushuar te moshuarit dhe prinderit me femije,nuk ka mbjelle asnje peme apo lule,nuk ka vendosur asnje kosh plehrash,asnje kabine ne stacionet e autobuzeve urbane,shumica e rrugicave mes pallateve jane te pashtruara,me gropa me balte e pluhur,kur cdo muaj ka xhvatur nga banoret miliona leke taksa vendore pikerisht per keto pune!
     E kunderta ka ndodhur me lagjet afer qendres se qytetit,ku gjithcka ndricon si ne Paris,aq sa edhe sinjalistika rrugore eshte instaluar me teknologji moderne,sa as Roma nuk e ka,por ne periferi nuk ekzistojne!
     Jane harxhuar miliarda leke pa nje llogjike ekonomike,pa leverdi,kur qyteti i Tiranes ka shume probleme te tjera me te nguteshme!
     Ngrihen pallate deri ne 137 kate,ku cmimi per m/2 ka shkuar si ne Londer dhe te gjithe tentojne te vijne ne qender,sepse periferite jane lene si GETO,duke “fryre” qendren pa drejtesisht!
     E po ne Michigan kjo gje nuk ndodh!
     Atje zonat e banuara jane planifikuar dhe ndertuar ne te gjithe teritorin ku nuk mungon asgje nga infrastruktura e nevojshme!
     Pushtetaret shqiptare punojne kuturu,kush u kerkon nje leje ndertimi me interes edhe per ata vete,e miratojne menjehere!
     Jane te cmendur pas ndertimeve gjigande,hedhin miliarda per autostrada,tunele,ura etj,te gjitha me kredi tregetare,por kane harruar se prioriteti kryesor per nje qeveri,bashki jane mbi te gjitha ELEMENTET JETIKE TE NJERIUT NE KOMUNITET!
     Njerezit atje ku banojne, nisur nga sasia dhe dendesia e banoreve per m/2,kane nevoje prioritare te kene cerdhet,kopshtet,shkollat,lulishtet,rruget e shtruara,gjelberimin,ndricimin rrugor,pastertine qe nga hyrja e pallatit etj,pastaj vijne autostradat!
     Ne Yzberisht nuk ka asnje gje qe te argetohen mijra femije,mijra te rinj etj pervec shtepise dhe kafeneve!
     Ne keto kushte ky brez i ri rritet me veset e klubece,muhabetet e te medhenjve,loja e vetme atje eshte celulari dhe televizori!
     Femijte dhe rinia duan te luajne ne kende sportive,te frekuentojne bibliotekat,te pushojne ne lulishtet me bar dhe peme ne vere,pensionistet duan nje tavoline dhe stola per te pushuar etj,por keto mungojne totalisht,sepse buxheti i bashkiose shperdorohet per investime mashtruese reklame imazhi e jo ne sherbim te qytetareve!
     Kurse ne Michigan rreth shtepive vila ka hapesire me bar e lule pa mase,ka parqe me stola,tavolina dhe kende lojrash pa fund,ka hapesire ku femijte dhe rinia mund te luajne me top etj!
     Kjo eshte arsyeja pse une e quajta Michiganin parajse,jo se nuk ka me mire diku tjeter!
     Nderime i dashur!

     Reply to this comment
 17. Lloji November 17, 15:51

  Foto sa 1000 fjale..!
  Popull veri gishtin kokes, jo koken gishtit, edhe se mund te them me bindjen time se ps eshte e keqja me e vogel fale Rames, por gjithsesi klasa politike tek ne duhet te ndershkohet si e majta dhe e djathta, po nuk pame politikane pas hekurave e keni te kote, vec na ngrini nervat me keto ‘foto’ te stalles!!!

  Reply to this comment
 18. Pse turfullon iliri fshat me fshat,pse kercenon saliu me vrasje,per te mbrojtur pasurine November 17, 15:57

  Pirdh o kabo pirdh,e mori ferra uraten dhe nuk ka spak e ofl qe te veri shirita te blloku bllokmeneve fshatare batakcinj te zbritur nga malet dhe e pan detin pas 90tes.
  Nuk ka polic e spak ti prek pasurine saliut,ilirirfloririt monika maces….
  Ti nuk ke pare mulin dhe maloket e tij nga fshati si krekosen te cadra e plazhit 20metra katror,i duket vetja si ne aren e patateve..

  Reply to this comment
  • Niko Shpiragu November 17, 17:01

   Shqiptaret (edhe une) e ndryshuan formen e regjimit vet dhe jo me force. Menduan se pas kesaj cdo gje do te ishte mire, por nuk mendojne se ne kapitalizem nuk ka barazi. Disa do te behen te pasur ne kurris te shumices se e tille eshte menyra e prodhimit e shoqeruar me mjete te tjera te korupsionit, vjedhjeve, vrasjeve, prostitucionit e tjer. Mendojne se klasa politike do ta rregulloje kete panorame te felliqur, por nuk mendojne se te gjithe ata mundohen si te rrisin fitimet e tyre. Mendojne se organet e drejtesise duhet te bejne drejtesi, por harrojne se ata emerohen nga politikanet dhe s’kane se si te luftojne boset e tyre qe i emerojne se jane vartes te tyre. Mendohet se SPAK or BKH do ta zgjidhin kete se ato organe jane krijuar nga perendimoret dhe jo nga politikanet e vendit, por harrojne se ne perendim eshte po i njejti fenomen si ne Shqiperi. Ne nuk e dime se vetem nje perqind e njerezve ne SHBA zoterojne 99 perqind te pasurise kombetare. A flet kjo apo jo? Si mund te pretendohet qe ne Shqiperi te jete ndryshe?! Shqiptaret jane iluzioniste duke menduar kapitalizmin nje parajse. Nuk eshte i tille. Edhe atje ku ju mendoni se eshte me mire, shikon mjaft njerez qe lypin neper rruge(me shume se ne Shqiperi), miliona te pa strehe e qe jetojne me ndihma, ka miljona njerez pa shprese e te ardhme. Une po flas per vendet perendimore qe kane standarted me te larta dhe nuk po flas fare per vendet e tjera si te Afrikes, Amerikes Latine, Azise qe kane nivel shume me te ulet. Behuni realiste dhe mos prisni gje nga politika dhe harroni perrallat se te huajte do ta zgjidhin hallin tuaj. Gjeni menyre vet se si ta permiresoni situaten tuaj. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. Mos harroni se edhe shume vende te tjera si ju i kane keto probleme. Edhe ato kane pritur gjate nga te huajte, por kan ngelur ashtu sic jane. Gjejeni zgjidhjen vet!

   Reply to this comment
   • Ishallah je ne enderr o popull... November 17, 19:46

    I zoti e nxjerr gamorin vertet nga balta por puna eshte se ai ne vend qe ta shtroje gamorin ne pune ja hedh ujkut qe ta shqyeje

    https://images.boredomfiles.com/wp-content/uploads/2014/11/wolf-donkey-friendship-2.jpg

    Reply to this comment
   • Shpiragu November 19, 12:41

    Niko,ti thua se,
    -“Ne nuk e dime se vetem nje perqind e njerezve ne SHBA zoterojne 99 perqind te pasurise kombetare. A flet kjo apo jo? Si mund te pretendohet qe ne Shqiperi te jete ndryshe “?
    Ketu gabohesh,Niko!
    Ne Shqiperi nuk ka funksionuar kapitalizmi ne asnje sekonde te ketyre 30 vjeteve!
    Ne se do marresh shembull kapitalizmin boteror,mos merr shembujt negative,por ato pozitive!
    Nuk eshte e thene qe nje shtet i pasur te kete edhe demokraci te kulluar,por mund te ndodhje edhe e kunderta!
    Ne SHBA,ku kam femijte e mij,vertet ka super miliardere,por shumica e popullit jeton njelloj sic mund te jetojne ketu ministrat pa korrupsion!
    Ka plot shembuj,qe duhen marre nga SHBA qe nuk kane te bejne me pasurite e vendit apo forma te tjera te pasurimit,por mbi te gjitha atje ekziston SHTETI LIGJKOR per te gjithe qytetaret e jo vetem per miliarderet!
    Ne SHBA drejtesia eshte vertet pushtet i pavarur e jo sio ketu,qe emerohen nga politikanet!
    Ne SHBA prej 200 vjetesh nuk ka guxuar asnje president,qe te deklaroje se :Kokat e korrupsionit nuk jane politiklanet,por gjyqtaret dhe prokuroret”,sic beri Edi Rama,se do kishte fluturuar brenda javes nga posti!
    Atje shtypi eshte vertet pushtet i KATERT dhe jo si ketu,qe kryeministri i vendit i etiketon si KAZAN PLEHRASH!
    Kurre nuk ka ndodhur ne SHBA qe ndonje president t’i ketye etiketuar shtypin si KAZAN apo si LETER HIGJENIKE!
    Ne SHBA zyrtaret e shtetit nuk guxojne te shkelin ligjet,t’u bejne padrejtesi qytetareve se ligjet jane mbi te gjithe e jo si ketu,qe kryeministri ben ligjin mbi te gjithe!
    Ne SHBA kurre nuk ka dale ndonje president,qe te dale ne mbrojtje te KORRUPSIONIT SHTETEROR sic ben Rama pas cdo skandali korruptiv!
    Ne SHBA nuk ndodh kurre qe 50% e bizneseve te jene informale dhe 37% e te punesuarve te punojne ne te zeze,sic ndodh ketu,duke i shkaktuar financave te shtetit deme kolosale dhe askush nuk u ndeshkua!
    U botua tek PAMFLETI nje shkrim me te dhena nga kontrolli i Auditit te Brendshem te Bashkise Tirane dhe KLSH,se drejtori Taulant Tusha ne 28 nderrmarrjet e bashkise ishin shkaktuar qindra milione euro korrupsion dhe ASKUSH NUK REAGOI!
    Bile edhe si lajm u hoq menjehere sikur behej fjale per domate te kalbura!
    Ku jane intelektualet trima,te afte dhe patriote qe te marrin fatet e Atdheut ne dore duke shporrur kete klase politike antishqiptare?
    POPULLI PRET ZGJIDHJE e jo perralla me konstatime!
    Mblidhuni dhe fitoni besimin e popullit me vepra e jo premtime!
    Dhe vepra e pare qe duhet te beni duhet te jete qe t’i beni “GJYQIN E HISTORISE KETYRE 30 VJET PUSHTIM OTOMAN”!

    Reply to this comment
    • Niko Shpiragu November 22, 06:49

     Z. Shpiragu! Ne nje koment njeriu nuk mund te shprehin plotesisht opinionin e tij, bile edhe mund te te bej edhe vleresime te gabuara. Shume mire qe ke informacione nga djali qe banon ne Amerike. Nuk e di sa kohe ka djali ketu, por une kam me se 20 vjet qe banoj dhe mendoj se kam me shume njohuri se ju qe e keni me te degjuar. Sigurisht qe ka ndryshime me Shqiperine, por nuk eshte aq i kulluar uji sic e mendoni ju. Por le te mos flasim me per kete. Ajo qe doja te thoja une ne komentin tim te pare, ishte se shqiptaret( ndoshta edhe une) jane iluzionist ose me shqip e kane perceptuar kapitalizmin si nje parajse, d.m.th. nuk njohin realitetin i cili eshte pothuajse i njejte ne te gjitha vendet. Ata mendojne se vetem ne Shqiperi nuk zbatohen ligjet dhe rregullat dhe nuk e dine se shumica dermuese e vendeve kane te njejtin problem. Kur bie fjala me njerez te ndryshem nga vende te ndryshme, cdo njeri tregon me neveri se nuk mund te kete korupsion dhe padrejtesi me te medha se ato ne vendin e tij. Tjeter gje qe une doja te tregoja eshte mendimi i ngulitur tek shumica e shqiptareve se drejtesia vetem ne Shqiperi eshte e pa pergjegjeshme dhe se ajo e ka ne dore te gjykoje edhe politikanet dhe s’po e ben punen e saj. Flijeni mendjen, komandon bosi dhe jo vartesi. Politika emeron gjyqtareet dhe ata jane vartes ose me fjale te tjera nuk bejne dot gje ne kete drejtim. Nje tjeter problem qe mendojne shumica e njerezve eshte se ate po e drejton perendimi qe edhe ka financuar. Flijeni mendjen 100% per kete: Perendimi nuk eshte i interesuar te gjykohen politikanet, por njerezit e thjeshte qe te sigurohet sundimi i ketyre politikaneve me te cilet ata ruajne influencen e tyre. Sic e kuptoj une nga jashte dhe ndoshta shume te tjere si une, jane keta te huajte qe e kane kthyer Shqiperine ne nje katrahure per ta perdorur si koloni te tyre. Mirpo kjo mund te behet vetem duke ledhatuar te shiturit dhe degjeneruarit se me ata mund te bejne pazare ne favor te tyre dhe nga ana tjeter duke u perpjekur qe qytetaret e zakonshem te jen konfuz dhe jo aktiv per te ndryshur situaten e tjere. Sa per ate drejtesine e kulluar qe mendon ti se eshte ne perendim mendoj se je gabim, mbasi ata gjyqtaret e tu rigoroz denojne me maksimumin e mundshem njerez per vepra penale te lehta dhe nuk jane ne gjendje te japin edhe nje verejtje (nuk behet fjala per ndeshkime penale) atyre policeve rracist qe vrasin njeres per shkaqe te vogla ose ne shume raste pa arsye fare. Sa per te varfer, te siguroj une se edhe ne perendim ata jane me shumice dhe ndoshta me teper se ne Shqiperi. Dhe ajo qe une do te thosha ne fund eshte se ne nuk duhet te harrojme Afriken, Ameriken Latine, Azine qe edhe pse kane qene gjithmone kapitaliste jane shume here me keq se Shqiperia. Pra fenomeni i shfrytezimit te njerezve nga nje pakice, korupsioni, droga, vjedhjet, vrasjet, padrejtesite e tjer jane fenomene te kapitalizmit qe ne ( perfshi edhe mua) e deshem vet. Per keto probleme mund te shkruash libra te tera, por prap ato nuk mbarohen. Ne duhet te perpiqemi qe te permiresojme dika, por prap mos te mendojme se do ta veme punen ne vije ashtu sic duhet, se jane probleme te sistemit ekonomik qe e shoqerojne ate hap pas hapi. Te uroj gjithe te mirat dhe mos mendo se jam i pakenaqur nga komenti yt. Ne vetem shprehim opinionin tone qe edhe mund te mos jete ashtu sic duhet. Respekt.

     Reply to this comment
     • Fisniku November 23, 12:25

      I nderuari Niko Shpiragu!
      Ato qe shkruajta per SHBA nuk i kam me te degjuar,por me te jetuar atje,sepse u ktheva vetem pak dite se te bllokoheshin rruget nga pandemia!
      Nuk qendrova atje si turist,por e pashe cdo gje me syrin e krahasimit me ato,se si funksionon shteti ligjor ne Shqiperi!
      Miliona euro harxhojne politikanet shqiptare neper bote,por deri me sot nuk kane vene ne zbatim pervojen e tyre si ne funksionin e administrates publike,te respektit te shtetit per lirite dhe te drejtat e njeriut,per respoektin e ndersjellte shtet-qytetar ne zbatimin e Kushtetutes dhe ligjeve federale dhe shteterore etj!Vertet kryebashkiaku i Tiranes mburret se ka marre diplomen ne nje universitet te shtetit te Michiganit,por deri me sot nuk ka prure ne fakt ASNJE NGA POERVOJAT e atij shteti ketu ne Tirane!
      Ne Michigan kam femijte,por krijova mendimin se ai shtet eshte parajse ne te gjitha kuptimet!
      Nuk pretendoj se atje nuk ka padrejtesi etj,por per sa kohe qendrova atje nuk pashe asgje te keqe qe duhet t’a thoja!
      Ne se do isha ne vend te pushtetareve te sotem,te paren gje qe do beja do te ishte,
      1- HEQJA E PESHES SKANDALOZE TE LIBRAVE te femijve te klasave te para te shkolles nga canta e shkolles dhe zevendesimi i tyre me TABLETA dhe LAP TOP-e,te dhena falas nga shteti ku te kene formatuar te gjitha lendet e shkolles!
      2-Nje nip i im,(sot ne klasen (grade) e dyte ),mezi priste te shkonte ne shkolle pas pushimeve verore,sepse maredheniet e mesuesit kujdestar me nxenesit dhe prinderit e tyre ishte super fantastike!
      Pranohet se tek ne nuk ka kulture te leximit te librave artistike,por me cfare pashe ne Michigan,them se fajin e ka vetem shkolla!
      Vjet cdo dite te hene mesuesi kujdestar u jepte per lexim jashte klase cdo nxenesi nga nje liber per femije!
      Bashke me librin u jepte edhe nje flete format qe ta plotesonin nxenesit pas leximit me pyetje te tilla,qe ta detyronin femijen ta lexonte seriozisht librin e jo sa per te kaluar kohen!
      Dhe libri bashke me fletewn dorezoheshin te henen e ardheshme dhe merrnin nje liber te ri!
      Ja keshtu fitohet kultura e te lexuarit!
      Se biblioteka e shkolles kishte mijra libra,gje qe bente te mundur edhe interesin e shkrimtareve dhe poeteve atje per te shkruar sa me shume libra!
      Eh,sa gjera te tjera kam pare atje dhe qe ketu as qe mundohet njeri t’i njohe e zbatoje!
      Por kryeministri yne ka futur ne kulturen shqiptare PALLAVREN se “Kudo ne bote ka korrupsion”,”Kudo ne bote ka vrasje” etj,pra sipas tij shteti duhet te dorezohet dhe populli te mos i kerkoje llogari shtetit!
      Kur ne nje moment i ngrita zerin nipit tim ne klasen e pare ,ai me kujtoi mua,gjyshit te tij se “Gjyshi mos e ngri zerin kaq shume ,mos me bertit,se po shkel amendamentin nr.x te Kushtetutes amerikane!
      Dhe kur degjoj kryeministrin tim bashke me presidentin qe e cilesojne njeri tjetrin “QEN,BIR QENI”,te vjen te mallkosh veten se pse jam shqiptar!
      Dhe akoma me keq se militantet e PS-se dhe e gjithe media servile dhe e nenshtruar punojne t’i mbushin mendjen popullit se “Po iku Rama do vije Basha”!
      E cfare te presim nga njerez te tille?

 19. kurora e salibeut ne washington November 17, 16:09

  Nuk me pelqen fare as ky lloj reportazhi I Perparim Kabos dhe as egzaltimi I ca komentuesve me siper.
  .
  Le ta argumentojme:
  .
  Themelet e Lalzit te zi jane hedhur qe ne kohen kur ca “idealiste enverofage” shkuan I puthen rrotat mbrapa te makines Bejkerit ne qershor 1991 ku ju be nje pritje e sinqerte por qe rezultoi se ishte “dirty job” pasi ai erdhi ne ate kohe ne Tirane pas nje takimi KONTRAVERSAL me Millosheviqin.

  E them kete se pikerisht ne qershor te atij viti ndersa Bejkeri “puthej” me Ylli Bufat e PS ne Washington po pregatitej katapultimi I dhendrit Serbise Berishoviq..mjafton te shihni “5 heronjte e Fikut” Ekrem Bardha..Elez Biberaj..Saleh Berishaj Azem Hajdari dhe Ismail Kadare..
  .
  Themelet e Lalzit te zi u celnikosen ne 4 dhjetor 1991 kur bossi I sotem I Lalzit I dha afat qeverise Bufit
  qe te arrestohej Nexhmije Hoxha
  per jeten perrallore qe bente ne Bllok…
  dhe per cudi asnje nga ‘KABOT” e PS
  nuk e ndali kete monster
  qe ishte I ‘OXHAKUT ENVERIT
  QE U BE MORR I ZI I ELEZ BIBERIT”.
  .
  Nuk ka perendi te luaje nga vendi cifligaret e Lalzit zi qe kur ne 21 janar 2011 Aleksander Arvizu I tha burre shteti nje SERIAL KILLERI qe ne nj efare menyre ambasadori amerikan dora vete u be VRASESI BESIMIT qe kishin shqptaret te Amerika..
  .
  Nuk ka perendi te luaje nga vendi cifligaret e Lalzit zi sepse Edi Rama jo vetem ishte I pafuqishem te zbatonte verdiktin e qershorit 2013 ..pranga Berishes…jo vetem qe u muar si kanibal me kockat & bunkaret e Enverit por dhe eshte bere “Njesh” me tradhetite e tij duke vrare shpresen per ndryshim..
  Pra qofte vrasesi besimit te shqiptareve te Amerika nga Arvizu ( lu & kim) qofte dhe vrasesi I shpreses se shqiptareve per zbatim ligji ndaj juntes kriminale biberishiste jane dy faktore qe mund tit hemi Perparim Kabos:
  :
  I nderurPap mos u tall me shqiptaret !

  Sali Biberisha eshte kriminel I sinqerte
  se ka pranuar se eshte I tille pra nuk eshte fajtor..
  .
  Fajtore jane vrasesi I besimit tone e Amerika ..Arvizu ( LU & KIM)

  dhe vrasesi I shpreses Edi Rama qe po tallin trapin me ne.. me integrim ne Europe…me vetingje dhe Spak-a dhe se fundi me FBI shqiptare me te cilen Biberisha fshiu sumen per ekspertizat e FBI amerikane..per 21 janarin 2011..
  .

  .

  Reply to this comment
 20. tomorraku November 17, 17:23

  Ky eshte “blloku” i vertete ,sepse ai i para viteve ”90 nuk ishte i vertete ,sepse asnji nga ish banoret e tij ,apo trashegimtar te tyre nuk banojne aty!Ja perse keta te “Gjirit te Lalesit”,apo banoret e rinj te ”bllokut”jane ”bllokmene” te vertete!A do te permbysen edhe keta “bllokmenet e rinj”,sic ben keta vete me ata qe iken!, “me rrobat e trupit” para viteve ”90?

  Reply to this comment
 21. Detari November 17, 17:27

  Aha, ka “vdekur” Frroku që na tregonte “Si çahet Blloku”.
  Ku jo o Frrok, ky është Bllok. Këtë nuk e çanë dot ti.
  Ata vërtetë ishin monistë, por jetonin me rrogat e tyre. Asgjë nuk muarën me vete, aty i lanë të gjitha, shtëpi dhe katandi.
  E o shoku Frrok, do ta çashë dhe këtë bllok!?
  Rënia e këtij blloku, është çlirimi i kombit. Nuk është punë Frrokësh. Duhet të ngrihet populli. Populli dremitë, nuk ka ndërmend të mendojë për demokraci, për një çlirim të dytë apo të tretë.
  Bllokmenët e rinj ia kanë shplarë trurin.

  Reply to this comment
  • Jak Omoni November 17, 17:51

   Detar ,me pelqeu komenti yt per
   “Frrokun” shume I goditur

   Kurse per popullin qe “dremit” e ke gabim…Marrim 21 janarin 2011 qe ishte nje zgjim masiv kunder kucedres Berishe dhe cfare ndodhi ?
   U vrane 4 kokpalare me duar ne xhepa pra akt naziskin..dhe ambasadori I vendit me demokratik ne bote e mbrojti kete perbindesh edhe pse pas krimit makaber perdhosi presidentin Topi dhe k/prokuroren si HORRA DHE LAVIRE.
   Pra pse e mbrojti ky ambassador Salikrimnelin dhe I shternguan hallatet Rames ?

   Pergjigja eshte

   Qofte Rama apo Berisha Meta dhe Basha jane kuislinge te nje regjimi ambassadorial I instaluar ne Shqiperi qe ne mars 1992 qe j aka kaluar pushtimeve te kaluara pasi eshte pushtuar truri..ect.

   Dicitura me lart mund te quhet:
   Shtepia e bardhe e Lalziut ..e Jakomonit dixhital

   Nuk mund te akuzosh nje popull qe tradhtohet pabesisht nga miqte qe kane bere dem me shume se armiqte

   Reply to this comment
 22. Izvori November 17, 20:08

  O usali Ram….nuk eshte vetem vila e Saliut,por jane milonat e Rilindjes ku e ku me te medha.Vjedhjet e rilindasve nuk mund te krahasohen ne keta vitet e Edvinit.Me fal qe ne ate shkrim nuk ishte emeri i PD isteve.Me vjen keq qe e sheh shkrimin si militant e e qe mund te jesh pjese ndonhe cope torte. Por po te them kaq e mbaje mend:nqse Amerika me gjithe ate premtim qe ka mare nuk konfiskon e nuk denon me SPAKUN E FBI esaj,atehere duhet mare strajca rruget e botes e gjithe shqiperia.

  Reply to this comment
  • Kole Brana i Mokres November 22, 09:52

   Keni te drejteZ.Izvori. Ndihem i turperuar nga varferia ime. Dy shkolla universitare, me merite, te shkuara dem. Ju, flm. Ne flasim ne veshe te shurdhet, para syve qorre. Respekte, per njeri-tjetrin!

   Reply to this comment
 23. agim November 17, 20:50

  Mire e keni z. Kabo, por si do behet? Kush do ta bejne? A nuk jane intelektualet dhe gazetaret qe e ndergjegjesojne masen , popullin dmth, dhe i drejton kunder ketyre HAJDUTEVE ? Ata DUHEN DJEGUR ATJE KU JANE, FAMILJARISHT, me gjithe pinjollet qe cajne rrjetet me fotot provokuese.
  Cfare e gjeti Fullanin qe doli nga burgu e mori edhe parate??? NUK I ZURI NJE COVID TE ZHDUKEN DERRAT !!!! TURP QE SHKONI DHE I VOTONI E I SHIHNI NE RRUGE DHE NUK I PESHTYNI!!!

  Reply to this comment
 24. Per Raiimondin November 18, 05:20

  Vetem vlonjat sje ti… o Rai-mond

  Reply to this comment
 25. usali ram serbiberishaj November 18, 17:01

  O IZVORR

  Je treguar me pyke se ai Rajmon Vlonati
  prej Marike.

  .Nese shteti amerikan-be dhe okb do me caktonin te vija rendin per te pastruar Tiranet e Tiranes hapi nr 1 do ishte arrestimi I ambasadorit amerikan I cili pasi degjoi kryegjeneralin shqiptar Luan Hoxha qe raportoi se Xen Berishaj e kishte kercenuar me jete dhe ambasadori ne vend te denonconte djallin e Sales I jep vize gjeneralit..

  Pra nese I viheshin prangat
  Xen Berishes .
  .ambasadorit amerikan qe u be pale
  me kete krimminel
  dhe Luan Hoxhes +Fatmir Mehdiut.
  .te garantoj se per 24 ore
  do fshihen dhe do arratisen Lalziotet dhe Rolling Hillsat…..

  Reply to this comment
 26. Adih November 19, 01:50

  I nderuar Z Kabo ! Ju lutemi shkruani me shpesh .Kemi shume nevoje si komb ..Jemi ne prag te zgjedhjeve parlamentare .Ketij populli dele qorre ,duhet ti hapen syte .Eshte me se e domosdoshme .Nuk e kuptojne se kane shume gjera ne dore , nuk mendojne kur jane perballe kutive te votimit .,nuk mendojne edhe as per femijet e tyre .Kemi tridhjet vite qe po shohim te te njejtin ” program ” te njejtin stil ,por fatkeqesisht vetem nderohen partite , vazhdon teatri i majmuneve ,me kete komb ,luhet vetem rrotacioni PS,PD e LSI .

  Shqiperise do i vije prespektiva dhe e ardhmja pozitive,zhvillimi social ekonomik vetem atehere kur ::::

  PARTITE POLITIKE SHQIPTARE ,DO TE BEHEN KUNDERSHTARE PA KOMPROMIS NE POLITIKE ,MIDIS TYRE .

  Tamam si jane partite politike , ne boten e zhvilluar perendimore ,prandaj edhe kane hecur ,prandaj jane te zhvilluara ,prandaj kene drejtesi te pa mvarur nga politika .Me keqeardhje politikanet e ketyre 30 viteve na kane servirur ne deleve qorre ,se drejtesia eshte e pamvarur nga politika ,por as edhe nje here nuk jane ndjere ,per te propoganduar ,SE DREJTESIA ESHTE E VARUR KOKE E KEMBE NGA LIGJI DHE VETEM ESHTE E PA MVARUR NGA POLITIKA :??

  Me ben pershtypje i nderuar Z Kabo ,ka komentues ,qe permendin kapitalizmin ?? Eshte per te vene duart ne koke ,te cmendesh ,kur ka akoma kafshe bastarde qe te kundershtojne .Si nuk i vjen turp nga vetja e tyre .Nuk te le kapitalizmi i sotem boteror te ndertosh vila ,rezorte e hotele ,qofte ne truallin e privatit ,po ashtu ne troje shteterore .E pse , se kane vetem nje vule ne dore ??

  Jeni treguar shume fine Z Kabo me kete shkrim .Kurse une do i veja emer tjeter .Keta jane vandale ,nuk e kam fjalen per tullat ,por per truallin qe e kane te rrembyer .Sinqerisht si i ze gjumi rehat ,cfare kujtojne keta agallare , ku dje skane pasur as breke ne bythe .Mos ndoshta keta arbuter politikane te ketyre 30 viteve te fundit , e kane bere planin ,ne do sundojme delet qorre popull.Do luajme me finte rrotacionin ,,pergjithone ,por vetem midis nesh ,te tejereve parti te reja , do ti marim frymen ,sdo i leme e tj e tj .

  I kane bere hesapet gabim .Dua tju them ketyre banditeve rugace e budallenj te gjirit te LALZIT se ::

  PRONA ESHTE LIRIA DHE AI QE TA RREMBEN PRONEN ,TE KA RREMBYER LIRINE .

  Kete nuk duhet ta arrojne , keta bastarde ,por mbi te gjitha jane dhe budallenj ,qofshin keta ????
  po ja u perseris z Kabo ,shkruani me shpesh ,ka shume per te shkruar ,o sot o kurre ,ky popull duhet pa tjeter te reflektoje .

  Faleminderit dhe respekte ,Zoti i nderuar Kabo !
  .

  Reply to this comment
 27. Tomori USA. November 19, 03:12

  Faleminderit zoti Perparim Kabo per shkrimin briland qe ne esece ka kruebanditet qe diten i qjne hallin popullit, naten bejne projektet dhe gllaberojne pasurit kombetre ne njemij enje forma. Vilat ne Lalez sjan te vetmet pasuri te patundeshme, qe duhen rrethuar, se si keto kan edhe te tjera Berisha, femijet e tij, Meta, Basha , ndoshta dhe Rama, por keti vetem nje i dime ate te Surelit. Esht per te ardhur keq kur mendon se keta palo politkane qe qeverisin vendin per 30 vjet, kan hyre ne politik me corape te grisura dhe sot jan multimiljoner, kur shumica e shqiptareve akoma skane uje te pishem, drita 24 0re, , shume prej tyre marin ilacet dhe buken me liste. keta basard, familjet dhe femjijet e tyre jetojne ne luks, dhe sdine se sa kane.
  Prandaj esht imedjate rrethimi me shirita i vilave te tyre ne Lalez e me gjere. nga SPAKU dhe BKH, vetem keshtu vihen ne v end, padrejtesit dhe vjedhjet qe i kan bere pasuris kombetare ne forma e menyra te ndryshme, duke i len shqiptaret me te varfrit ne Evrop e Ballkan.

  Reply to this comment
 28. Xhejms November 19, 10:45

  Besoj se do te dale dikush si Aleksandri i Madh qe ta zgjidhe Nyjen Gordiane. Une besoj. Do te ndodhe shpejt, se afermi. Ju flm.

  Reply to this comment
 29. shqiptari November 19, 11:03

  MASKARRALLEKU NE DELIR NE SHQIPERI.PUSHTETARET FRIKACAKE ,ANTISHQIPTARE DHE TE BERE BASHKE PER TE SHK…YER KETE POPULL TE MJERE NUK PERBEN LAJM TASHME.LAJM DO TE ISHTE REVOLUCIONI PER TE SHKATERRUAR KETE FARE BEJLERESH TE RINJ QE NGA HICI BRENDA NATES BEHEN MILIARDERE.KRIJUAN STRUKTURA TE POSATSHME ME FONDE NGA TAKSAT TONA PER TE CUAR PARA DREJTESISE VAMPIRAT POR ME KOT I PAGUAJME.JANE BURRACAKE DHE TE PAMORALSHEM.NE DJALL TE GJITHE.

  Reply to this comment
 30. Lili November 20, 07:07

  Eshte shume e thejsht puna: keta kane pushtetin qe te nenshtruarit vullnetarisht ju japin! Mjafton te shkojme te gjithe atje e t’i arrestojme vete mbasi shtet nuk ka kunder tyre po e kane kthye shtetin ne sherbim te tyre! Mjafton te bashkohen shqiptaret kunder tyre: nuk jane ma te forte se nje popull i bashkuar kur!
  Duhet vetem guxim e pak organizim!

  Reply to this comment
 31. Adih November 22, 04:55

  Ky shkrim ne vazhdim te shkrimit zotit Kabo ,pervec shiritit qe duhet ti veje SPAK e BKH, nuk duhet te haroje pa llogaritur edhe rogat e rojeve ,mos haroni ,cdo vile ruhet me tre turne ,rogat e bacevaneve ,rogat e mirembajtjes e tj .Ku i gjejne keto shuma parash qe pagojne gjithe keto roga nen stop ,dhe jo vetem ne kohe behari ,por 12 muaj ne vit ,nen stop .Ke bere nje gabim ,o Sali Berisha , me mire ta kishje ndertuar nje vile si kjo ,ne Vlore ,te trojet e tua , qe i ke me letra te regullta , ish trojet ISMAIL BEJ VLORES Qemalit ..Kur ishje kryeminister ,bere pazare , duke “shkelur” ligjin tend te zemres 7501 qe e kompozove vete ,o komunist i pa ndreqshem ,dhe i ndihmove me interes ,pronaret e vertete niperit e mbesat e Ismail Qemalit ,duke i dhene vetem atyre ,ne shkembim te 30 % m2 per vehten tende . Personalisht ti o Berishe ,nuk ke surrat te akuzosh Ramen si mister i 20 % . E “shkele ” ligjin 7501 ,kur ke interesa per vehte ,por per pronaret e tjere ,qe po i shkelni ,me kembe ,jo ti vetem ,por edhe Rama i sotem ,deri kur ??Kush jeni ju .Si do i pergjegjeni drejtesise se re .Nuk e kam fjalen per pronat e ish Ismail Bej Vlores ,i ke te regullta ate 30 % ,pamvaresisht ,e ti gezossh ,sjam xheloz sinqerisht . ,eshte peshqesh vetem nga karigja qe te la Ramiz Alia ,dhe me ate karige bere pazare me niperit dhe mbesat e Ismail Qemalit ,por e kam fjalen ,cna thua per truallin e viles madheshtore ne Gjirin e Lalzit . Po te shkruan nje pronar qe ka shume hektare ne Gjirin e Lalzit ,dhe nuk e keni lene , sikur edhe nje kasolle te beje ne truallin e tij ,natyrisht e dini ,se me njerez te tille jo kurrnace ,por me principe ,nuk mund ta luani bishtin , skeni as edhe nje shanc per % ,si me mbesat e Ismail beut te vlores..Eshte e drejte kjo , per te gjithe ju politikanet e ketyre 30 viteve te fundit ?Jeni ju me te zgjuar ,apo me te forte ?e pronaret jane budallenj ?
  Mesojeni nje here e mire , qesh ai qe qesh i fundit .Mesojeni edhe nje gje tjeter .Une qe po ju shkruaj skam frike ,ju edhe te zhdukni fizikisht ,por nje gje e di shume mire ,ju nuk mund te zhdukni nje fis te tere ,dhe kjo kurre nuk ju con ne fitore ,por perkundrazi …….?? Me vjen keq ,sinqerisht per ju te mjere ,qe keni vjedhur truall aty ,e them kete , se nuk e llogaritet dikur , se Amerika do riformonte drejtesine dhe nuk e dinit SPAK e BKH ,as edhe si emer te degjuar .por tani eshte vone per ju ,zotit faleminderit , ju kapi te pa pregatitur..Tani perdridhuni si te doni ?

  PRONA ESHTE LIRIA DHE AI QE TE VJEDH PRONEN , TE KA VJEDH LIRINE .

  Mos e haroni as edhe nje here ,nuk te fal njeri ???

  Po te shkruaj o Sali , konkretisht per pazaret qe ke bere dhe mos na shit dengla neper televizore , perballe moderatoreve intersaxhinjsh ,qe kane shitur edhe shpirtin . per interesa te pista te tyre te sotme ,o jo per prespektiven e femijeve te tyre .Ku as edhe nje vemje gazetar ,u bene 30 vite jo vetem ty ,por edhe Ramen e sotem ,as edhe nje gazetar ,sikur nje i vetem, dreqi ta mari ,, nuk ju ve me shpatulla mbas murit ,duke ju pyetur ,para kamerave te televizoreve per ceshtjen e pronave ?..Turp per keto palo gazetare ,ne “kokplalaret” nuk kemi respekt per to ,por vetem neveri … Me jep te drejte o Sali ,mos me mer inat ,ti personalisht me ke bere spiun, (nuk e kam ne gjak e ne fis ) te ruaj pazaret e pislleqet e tua ,vete na kini detyruar te behemi spiunet tuaj , edhe ne pronaret kemi gjak ,e dini mire ligjin e fizikes, veprimi ka kondra veprim , Edhe ne o Sali ,nuk jemi pa gje ,kemi 30 vite qe shkruajme dhe komunikojme me te gjitha kancelarite e perendimit ,per ceshtjen e pronave ,sjeni ju vetem te zgjuar dhe ne kurre nuk fleme gjume ?? Ma kujtoi i nderuari Zoti Kabo ,qe eshte teme ,per te komentuar , e te cjerre masken e 30 % te pronave te babait te kombit tone ISMAIL;BEJ QEMALIT, mare peshqesh e per turp vetem prej vules e kariges kryeministrore ,ku ja keni kaluar qindra e mijera here , sulltaneve te Turqise .. Sinqerisht mua me vjen shume turp personalisht ,kush na ka drejtuar e na drejton, e na jep mend ,sot e 30 vitet e fundit .Nen emrin “DEMOKRACI “

  Reply to this comment
 32. demo November 22, 05:46

  Berisha me liber.Oborri Ciflikut.
  Aristokrati nga Vucidoli.
  I zbriti enver hoxha nga shpellat qe te zevendesojne bejleret.

  Reply to this comment
 33. sapa November 22, 06:34

  Fale popullit dele te botes,fale sistemit demokratik me ligjet dhe te drejtat edhe per hajdutet,te korruptuarit shqiptare do ti shijojne brez pas brezi keto pasuri pa ju hyre ferre ne kembe!Dhe pas disa vitesh njerezit do komentojne si sot!

  Reply to this comment
 34. fteri November 22, 07:18

  FALENDEROI NGA ZEMRA GAZETËN -DITA -GAZETA MË SERJOZE QË SHPARTALLON DORËN E ZEZË SALI RAM BERISHËS BASHKË ME FALANGAT E TIJ PËRFITUESE TË TRUALLIT SHTETROR ME 5 EURO M2,ME FIRMË E VULË TË KRIMINELIT MË TË RREZIKSHËM SALI BERISHËS ,VEPRAT QË KA BË KUNDËR SHQIPRISË JANË MË TË RËNDA TË NJË UDHËHEQËSI VRASTAR E HAJDUT E TRADHTAR QË KA PA HISTORIA E TRISHTË E KËTI VENDI.Eksplorimi i një vile të Sali Berishës në “gjirin e derrave “15 herë më të fuqishme e moderne se banorët e tjer aktual të Lalëzit ,dhe 100 herë më moderne se vila e Enver Hoxhës dhe më moderne se gjithë vilat te bllokut udhëheqsve 45 vjetve komunistë ,do ti linte pa besueshme , të habitur ata burra shteti.Prandaj pa filluar sekuestrimi pasurisë kësaj vile të hajdutërisë dhe gjithë pasurive tjera të vjedhura nuk ka shqipri të lirë ,ose prisni sa të filloi lufta e trtetë botrore që shpçorret kjo klasë e degjenerur që ka mbërthy për fyti vendin.

  Reply to this comment
 35. Katiu November 22, 07:53

  E diel, Ora 7 e mëngjezit , lexova shënimin e DITË-s dhe 63 komentet .
  Hajde reagim hajde , shpërthim vullkanik i popullit tonë qibar e krenar !
  Në fakt s’jemi as qibarë e as krenarë , në fakt jemi një popullsi kope , frikacakë të përulur . Po , jemi trima për të vrarë njëri-tjetrin prapa ferrës , një popull që e hedh nga të duash me kapistër , me samar dhe me një hu për t’i thyer brinjët . Kështu me Turkun, me Zogun, me Enverin , me Ramizin, me Saliun , me Nanon e me radhë , kështu edhe sot e kësaj dite me palaçon, me horrin, me mashtruesin, me demagogun e fëlliqur Edvin Rama !
  Dikur ky batakçi mori një sopatë dhe filloi të priste një shtyllë që i pengonte rrugën, vetë ishte punonjës i komunales , vetë policë , vetë gjykatës….
  Pse s’merr sot një kazmë e të niset drejt Lalëzit për të përmbysur korrupsionin ?!
  Aa , jo , ka gjykatë , ky s’është as prokuror, as gjykatës !
  Ky tallet me ne, ky e ka bërë lolo një popull të tërë , ky na do edhe një mandat tjetër dhe pastaj edhe një tjetër e një tjetër , për të ndertuar Shqiperinë me bojna, Shqipërinë e tij të rreme, të bukur nga jashtë e të kalbur nga brënda .
  Dhe shqipëtarët ikijnë nga sytë këmbët .
  Këta janë të gjithë palaço , ky është më mashtruesi .
  Ne s’kemi parti politike , ne kemi banda . Po ata njerëz të përjetshëm , po ato fytyra të urryera .
  Nuk po del një njeri të na udhëheqë , dëgjohen vetëm zëra të mekur.
  Po ne të tillë jemi de , si dje edhe sot .
  Siç duket edhe nesër !

  Reply to this comment
 36. Tori November 22, 08:44

  Kjo eshte kryesorja Lili se mungon organizimi.ketu shume shkruajne,shume diskutojne por te gjithe jane njerez pa kapacitet per te drjtuar por jane vetem per te folur.Edhe ata qe u vrane tek sheshi i drejtoi Rama deri aty por mbas asaj i la ne shesh dhe deri tani i ka lene po aty duke i çuar nga nje tufe lule per pervjetor.Po qe se nuk behet nje ligj qe prona ti kthehet te zotit ne po keshtu do vuajme.Pashallaret e rinj kete ligj nuk e duan sepse e para mbesin vete me gisht ne goje dhe e dyta e dine mire se po te kete shtresa te pasura (jo keta pasanike qe i kane para te vjedhura qe i dergojne neper banka qe si dihet as emri ose i kane sajuar vete ) rritet dhe mireqenia e popullit,hapen shume me teper vende pune.Edhe Skerdilajdi (qe dikush e permendi)per kete u vra,pra per pronat e tij por ama nuk i ktheu pronat askujt tjeter qe i mertonte.

  Reply to this comment
  • Xhejms November 22, 10:05

   Tori jeni i sakte ne komentin Tuaj. Por, organet kompetente kane bere detyren, pavaresisht rezultatit.

   Asgje nuk ndryshon per mire ne vendin tone te molepsur. Por, Ju. Siguroj se Une do te beja Dicka. Ju flm

   Reply to this comment
 37. Daja November 22, 11:23

  Raimond vucidoli dezdar kulic heroina. Droge. Sala kompenso kohen deri 45 vjec nuk ka bere plazh se ishte nje koqe qe tallej gjithe Tirona si spiun i bllokut. Rajmonda nuk e sheh o torre nipat e hisni kapos mbrojtje Te saliut syri tv. Andi bushat dhe gim nesho dhe rajmonda hemafrodit.

  Reply to this comment
 38. SBUDBA November 22, 11:40

  Memetodat që ka përdorur ndaj vëndit dhe popullit qeverisja e tijë Sali Berisha ka qenë dashur të dënohej edhe duhet të dënohet nga gjykata sidomos ndërkombëtare për përdorim të politikave kriminale ndaj popullatës ishin dy metodat ma flagrante që ai relizoi e stimulimit të emigrimit dhe e krimit të organizuar që i konsideroi si dy degë ekonomike e fitim prurëse të hedhësh në emigracion 1/3 e popullit normat e OKB e cilëson popull i rrezikuar kuse kurse republika e Lazaratit si burim i mijëra vdekjeve dhe pa llogaritur puçet që ai bëri drejtësia kishte dashur të vepronte

  Reply to this comment
 39. detto tra noi November 22, 12:24

  Sali Berishes pra kete vile ja paska blere e bija, Argita!
  Po Edi Rames Kullen e Surrelit kush ja bleu, i biri Grigori? (apo i vellai Grigori, sipas Mero Bazes dikur)

  Reply to this comment
  • shqiptar, mos fli.... November 22, 15:03

   jo, jooooo; fare e thjeshte .
   banore te bregdetit, nga velipoja ne ksamil: rrembeni kazma sfurqe shata shpata. u shkerdheni genin kush ka zaptuar pjese bregdeti, qofshin dhe nga komuniteti juaj . shfarosini “pronaret” e plazheve . ju garantoj, se shfarosja e tyre (dhe shtetareve qe i mbrojne) eshte….LEGJITIME .

   Reply to this comment
 40. ... November 22, 17:36

  Lexova ketu lart komentuesin Adih ,desha te them ,a do te reagoje KRYEMINISTRI RAMA ,a do kontrolloje ne hipoteke ,pronat e ISMAIL BEJ VLORES .Si jane ndare .Rama ka pushtetin sot ,eshte i plotfuqishem se ndalon as edhe nje gje te beje verifikime ne hipoteke …Jo per ndonje gje ,eshte edhe para votimeve parlamentare ,dhe Rama e PS ,do kishte interes te madh , ,per kete pazarllek te piset , perballe pisllekut korrupsion i gjalle i Sali Berishes ..Por jam 100% i sigurte se Rama nuk do ndihet ,nuk i intereson se i duhet i nevoitet Saliu ,Basha ,Meta e dreqi me te birin ..Keto opoziten me njeri tjetrin e bejne per turp ,e shkojne deri tek covi 19 per “zhdukjene mos kallzimin real te viktimave “e ,per te fituar pike mbi zgjedhjet parlamentare .Turp ,dhe tallje se bashku me ne popullin ,qe vazhdojne te bejne katovicaret sot e kesaj dite gjoja jane “kundershtare” ne politike ndermjet tyre ..
  Cohuni nga gjumi i nenshtrimit ,o milet i mjere .

  Reply to this comment
 41. dashamires November 22, 18:02

  Ja ku eshte Saliu, ne mes Tiranes thjesht nje shtetas pa kurrfare imuniteti a posti.
  Pse nuk e padit ky pushtet dhe ta dergoje ne burg familjarisht per mos justifikim te pasurise?
  Por duhet qe paditesi te jete i paster, i ndershem, i pa korruptuar, me pasuri te deklaruara e te justifikuara per vehte!
  A eshte i tilla Edi Rama?
  Ahahahaha…keni harruar se ka deklaruar 3000 Euro pasuri kur ishte ne Bashkine e Tiranes….dhe sot jeton ne nje keshtjelle qe kushton miliona Euro per ta ngritur?

  Reply to this comment
 42. Fukarai November 22, 18:20

  Me vjen keq per ju komentues qe harxhoni kohen per vilat e korrupsionin e pushteve. Ato sa nuk duan tja dine por ne heshtje i gezojne pasurite e vendosura me korupsion, kriminalitet, si tradhetare te Kombit,qe per 30 vjet jane tallur me hallet e tyre. Jane nderuar sistemet, por mbetet e njejta klase politike, sot une e neser ti dhe te mos merremi me njeri tjetrin por ligjet te veprojne per ata qe skane buke per te ngrene. Perderisa mungon drejtesia dhe nderkometaret bejne sehir, nuk e luftojne ato krimin se ju intereson kjo situate, Shqiperia e mjere keshtu do te zvarritet po nuk doli nje klase politike krejt e re, pa keto emra qe i njohim qe na vjen ndyt ti shohim e ti degjojme. me te vertete na duhet nje Avni Rustem. Mos e gezofshin mundin e djersen e ketij populli, harram i pacin ne jete te jeteve.

  Reply to this comment
 43. Oso shkodrani November 22, 19:34

  DITA: Sugjerojani Kryeministrit Rama (Publikisht) qe te çoje OFL-ne tek kjo vile dhe vilat e tjera, e t’ju kerkoje adresen e shpenzimeve. Nisjani zyrtarisht foton ne fjale SPAKUT, BKH-së dhe Ambasadores Juri KIM dhe insistoni te merrni nje pergjigje. Permenda ju si gazete, sepse DITA eshte nje institucion shume me i fuqishem se nje individ.

  Reply to this comment
  • I juaji Edi Rama November 22, 20:11

   E di kete qe thua ti por nuk e bej se kjo eshte nje sufllaqe per militantet dhe nuk bazohet asgjekundi per ta derguar ne SPAK e aq me teper Yurit. Eshte pra si i thone fjales, nje shashke tymuese per perdorim te brendeshem mediatik.

   Reply to this comment
 44. gjermani i fundit November 22, 20:08

  sikur te ishte vetem kjo vila do ia kishim bere hallall. Po ky bandit shkaterroi shtetin nga themelet. Ky shiti si ne bahçen e babes armtimin dhe municionet e ushtrise, shkaterroi bazen materiale dhe logjistike, mekaniken dhe truallin ku ishin vendosur mijera reparte dhe instalime ushtarake. I vuri dinamitin bazes ekonomike te vendit dhe hodhi ne ere fuqine . Ta çoni para gjyqit kete bandit per kete dava vile eshte me pak se gjyqi i Nexhmies per kafen e mortit te Enverit. Dhe mos u merrni me vilat, se ato jane lezeti i kapitalizmit. Te mos ekzistonin horrat, mafiozet, te korruptuarit do kishte falimentuar Rrolls Rojsi, Mercedesi apo Ferrari.

  Reply to this comment
 45. mirel November 22, 20:09

  foton qe nuk e kisha pare kurre dhe …u preka c’eshte e verteta.
  Si ka mutesi thashe..? Keta njerez qe ishin si une e ti u bene “ata” qe duhet tju drejtohesh me noten “Lartesl”.
  E harruat kur media dhe gazetaret i drejtoheshin Ilir Metes te sapo zgjedhur president, me termin “Lartesi”?
  Lartesia Juaj!
  Me lejoni tju shpreh mirenjohjen qe shoh foto te tilla.
  Me hapen syte. Pashe jete dhe kulture te “larte” te me cfaqen para syve mua injorantit klasik, qe kam shkolle, po nuk di cte bej me te. Qe kam diplome, po nuk vlen gje. Lartesite e tyre me kane mesuar nje mesim te vyer, te shikoj dhe te admiroj.
  Te admiroj sesi pushteti ngjitet nga shkulmet e zemerimit, te mundimit e te raskapitjes, dhe bie ne valen e qetesise se pishave dhe puhizes se detit.
  Jane fin, me shije. Kane legance dhe dine te zgjedhin.
  Ne i kishim, po pa para ama. Mernim autobuz e bicikleta dhe leshoheshim ne pike te diellit per tu lare ne detin me te bukur ne bote. Pse ja vlente thua ti? Aspak.
  Jo ore. Ka qene budallalleku me i madh. Ku ka me mire se te rrish ne shtepi e te sodisesh pamje te tilla mbreselenese?
  Ku ka me mire se te mos kesh guxim te ulesh bythen ne gure se te vjen “pronari” e te thote, gris bythen, kokepalare?
  Kjo pamje me kujton cfare vendi kam ne shoqer dhe me sesa i pavlere eshte nje kokepalare si puna ime.
  Une, si ca te tjere, duhet ta kem per nder qofte dhe ti afrohem prapa gardhit ketyre “Lartesive te tyre”.
  Boll te sodis Saliun duke lexuar gazeten, tepke si Enver Hoxha, them cfare fati ore. Cfare fati paten ata horra e morra, qe e njohen Saliun nga afer, e qe i marrin ere.
  Njelloj si ata horra e morra qe e njohin Ramiun nga afer e i marrin ere.
  I degjoj ca e ca me endje kur flasin sesi njihen me kete apo ate, qe njohin xin dhe ypsillonin, qe jane keshtu e ashtu. Eeeee, cfare fati.
  Ky personi njeh nje qe njeh Ramen..Ky personi njeh nje qe njeh Ahmeten.
  Ky eshte njeriu i Ilirit, ndersa ky eshte bodigardi I Berishes. Nje liste e tere me VIPA. VIPA sherbetore te kuptohemi. Radha e dyte dhe e trete, qofte dhe e katert, nga ata qe te “rregullojne pune”. Se sa per banoret e vilave, ata jane “lartesi”. Te njohesh ata direkt eshte fat i madh ore.
  I kemi njohur dikur, po nuk ua dinim vleren mire. Gjenial tjetri, dhe nuk e kishim vene re.
  Psh, nje koshaxhi, pune piktori bythejashte qe do na behej nje nga Filozofet me te medhenj te antikomunizmit, sigurisht, i perkedhelur nga mesazhet private te Koplikut. Lot po me rrjedhin. Kaq e thelle dhe e delire paska qene bota e tyre, sa e meritojne me plot gojen qe ti marrin te gjitha. Me toka, me pallate, me pyje e det..
  Jam i prekur te mesoj se deshira e madhe per te qene antikomuniste i ka detyruar te pushojne ne vilat e “humbura” buze detit, ku ne budallenjte shkonim pa te keq.
  Sot, kur ju po e postoni serish letren e Kabos, dhe me pershkrimin e detajuar te viles se Salos, po qaj me ngasherim..
  Ameshim! Sa e mrekullueshme eshte paraja..Sa i delire eshte krimi, dhe sa hyjnore eshte pendesa jone qe nuk i deshem me zemer te hapur keta korifej te parajses..
  Long live the King!
  Amen..

  Reply to this comment
 46. KOKEPALARI November 22, 20:13

  @ OSO!
  MJEKERPALARI I SURRELIT DEKLARON SE NUK KA POLITIKAN TE KORRUPTUAR!!!
  KUPTOVE TI ??

  Reply to this comment
 47. mirel November 22, 20:38

  Dita na bere per te qare, dhe njehere.
  Njehere na beri Kabo.
  Nxori foton qe nuk e kisha pare kurre dhe …u preka c’eshte e verteta.
  Si ka mutesi thashe..? Keta njerez qe ishin si une e ti u bene “ata” qe duhet tju drejtohesh me noten “Lartesl”.
  E harruat kur media dhe gazetaret i drejtoheshin Ilir Metes te sapo zgjedhur president, me termin “Lartesi”?
  Lartesia Juaj!
  Me lejoni tju shpreh mirenjohjen qe shoh foto te tilla.
  Me hapen syte. Pashe jete dhe kulture te “larte” te me cfaqen para syve mua injorantit klasik, qe kam shkolle, po nuk di cte bej me te. Qe kam diplome, po nuk vlen gje. Lartesite e tyre me kane mesuar nje mesim te vyer, te shikoj dhe te admiroj.
  Te admiroj sesi pushteti ngjitet nga shkulmet e zemerimit, te mundimit e te raskapitjes, dhe bie ne valen e qetesise se pishave dhe puhizes se detit.
  Jane fin, me shije. Kane legance dhe dine te zgjedhin.
  Ne i kishim, po pa para ama. Mernim autobuz e bicikleta dhe leshoheshim ne pike te diellit per tu lare ne detin me te bukur ne bote. Pse ja vlente thua ti? Aspak.
  Jo ore. Ka qene budallalleku me i madh. Ku ka me mire se te rrish ne shtepi e te sodisesh pamje te tilla mbreselenese?
  Ku ka me mire se te mos kesh guxim te ulesh bythen ne gure se te vjen “pronari” e te thote, gris bythen, kokepalare?
  Kjo pamje me kujton cfare vendi kam ne shoqer dhe me sesa i pavlere eshte nje kokepalare si puna ime.
  Une, si ca te tjere, duhet ta kem per nder qofte dhe ti afrohem prapa gardhit ketyre “Lartesive te tyre”.
  Boll te sodis Saliun duke lexuar gazeten, tepke si Enver Hoxha, them cfare fati ore. Cfare fati paten ata horra e morra, qe e njohen Saliun nga afer, e qe i marrin ere.
  Njelloj si ata horra e morra qe e njohin Ramiun nga afer e i marrin ere.
  I degjoj ca e ca me endje kur flasin sesi njihen me kete apo ate, qe njohin xin dhe ypsillonin, qe jane keshtu e ashtu. Eeeee, cfare fati.
  Ky personi njeh nje qe njeh Ramen..Ky personi njeh nje qe njeh Ahmeten.
  Ky eshte njeriu i Ilirit, ndersa ky eshte bodigardi I Berishes. Nje liste e tere me VIPA. VIPA sherbetore te kuptohemi. Radha e dyte dhe e trete, qofte dhe e katert, nga ata qe te “rregullojne pune”. Se sa per banoret e vilave, ata jane “lartesi”. Te njohesh ata direkt eshte fat i madh ore.
  I kemi njohur dikur, po nuk ua dinim vleren mire. Gjenial tjetri, dhe nuk e kishim vene re.
  Psh, nje koshaxhi, pune piktori bythejashte qe do na behej nje nga Filozofet me te medhenj te antikomunizmit, sigurisht, i perkedhelur nga mesazhet private te Koplikut. Lot po me rrjedhin. Kaq e thelle dhe e delire paska qene bota e tyre, sa e meritojne me plot gojen qe ti marrin te gjitha. Me toka, me pallate, me pyje e det..
  Jam i prekur te mesoj se deshira e madhe per te qene antikomuniste i ka detyruar te pushojne ne vilat e “humbura” buze detit, ku ne budallenjte shkonim pa te keq.
  Sot, kur ju po e postoni serish letren e Kabos, dhe me pershkrimin e detajuar te viles se Salos, po qaj me ngasherim..
  Ameshim! Sa e mrekullueshme eshte paraja..Sa i delire eshte krimi, dhe sa hyjnore eshte pendesa jone qe nuk i deshem me zemer te hapur keta korifej te parajses..
  Long live the King!
  Amen

  Reply to this comment
 48. sa per saktesi November 23, 08:41

  “Diten qe do rrethohet me shirita dhe SPAK do shpalle sekuestron per Kalane Edi Kristaq Rama ne Surrel do jete dita kur qytetaret (me ose pa socialiste brenda) do thone – Dita e pare e ndryshimit ne drejtimin e duhur..”
  Tingellon me mire kjo o shoku Kabo, se besimi i qytetareve te drejtimi i duhur arrihet kur sheh pushtetaret nen sekuestro, pasi dreqi e mori o shoku Kabo, ate Kala e ate truall atje ne Surrel Edi Rames me 3000 Euro pasuri te deklaru nuk ja la trashegim bab Kristaqi de!

  Reply to this comment
 49. anila November 25, 17:13

  Ky eshte shteti i hajduteve qe duan hedhur ne ere atje, brenda viles qe ti shuhet fara edhe Sales, edhe Argites edhe klysheve te saj qe mund te jetojne me parate e vjedhura e pa punuar, lere pastaj qe do vazhdojne te pasojne ne politike. LAVDI KOHES SE ENVERIT E PARIMEVE QE KISHTE!!!

  Reply to this comment
 50. Opopull mjeran November 30, 18:54

  Gam,gam ,gam e cfryni dufin te kjo |”kafe” te Dites o popull “miz muti” me ne krye filozofin raimond muti se vlores i ha mutin ti ! Nuk do zgjatem si ju , se ndjej peshtirsi e neveri e do ngushellohem me fjalet e Kadares se madh
  (“popull skllav” ,”popull idiot”.).. qen irahur ,e i pabes ,qe shitet e blihet per nje trast miell ,qe ka 40 vjet qe ushqen hajdut ,kriminel e mashtrusa……..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim