Gëzuar 14 shtatorin… Më falni 14 shkurtin!

February 14, 2016 00:07

Gëzuar 14 shtatorin… Më falni 14 shkurtin!

Pikat kryesore

 • Shën Valentini është një prurje e tranzicionit, një lloj “çamçakëzi” për vuajtjen ekzistenciale shqiptare, që nga një ditë e cila mund t`i diktojë çifteve, një lloj sjelljeje plot simbolika të veçanta të potencimit të dashurisë së ndërsjelltë, tashmë është shndërruar në një festë me elementë të dukshëm të dalldisë kolektive

Si titull i kësaj trajtese të shkurtër, zgjodha një ndër lapsuset më fantastike të moderacionit në mediat shqiptare, ndodhur vite më parë nga një emision radiofonik, nga një emër i njohur sot i medias vizive.

Duke qenë se atë kohë, 14 shtatori i Berishës kishte lënë gjurmë të pashlyeshme si përjetim dramatik dhe pothuaj ishte ende “lajm dite”, gjuha vajti te “dhëmbi”  i dhimbjes së asaj ngjarjeje e jo tek mimozat e vesuara dhe erëmira të dashurisë.     

Afërmendsh, 14 shkurti nuk ka ekzituar në komunizëm as në variantin ilegal, siç mund të ndodhte me festa të tjera, kryesisht fetare, që ishin pjesë e një tradite qindravjeçare.

Të rrallë mund të ishin ata në Shqipëri, të cilët, për shkak të leximeve, njohjes e kontakteve me botën, ishin në dijeni të një feste të dashuruarish, duke pritur se mos ndonjë kanal i huaj jepte me këtë rast në mesnatë ndonjë film “me shumë dashuri”; pra me ndonjë skenë të pazakontë erotike.

Tek ky grupim avangard për kohën, 14 shkurti njihej ndryshe dhe si Ditë e Rinisë.

Shën Valentini është një prurje e tranzicionit, një lloj “çamçakëzi” për vuajtjen ekzistenciale  shqiptare, që nga një ditë e cila mund t`i diktojë çifteve, një lloj sjelljeje plot simbolika të veçanta të potencimit të dashurisë së ndërsjelltë, tashmë është shndërruar në një festë me elementë të dukshëm të dalldisë kolektive.

Pika më e lartë e marrëzisë në këtë ditë, është përfshirja e shkollave dhe e kopshteve (organizojnë pikniqe!!!), shndërruar në një zakon të shëmtuar dhe pa asnjë logjike pedagogjike. 

 

*****

Foto Arkivë Dita: Berisha dhe bashkëshortja, kafe për Shën Valentin

February 14, 2016 00:07
Komento

29 Komente

 1. Veshtruesi February 14, 11:14

  Ahaha te rente damllaja…ti po feston 20 shkurtin jo 14-ten

  Reply to this comment
  • cfare bejne tani te vejat e 21 janarit zoti thano ? February 14, 01:11

   nje mesazh per moderatoret e Dites

   Ai surrati qe keni nxjerre ne fotografi kaq te lumtur pasi ka vrare dhe ka vjedhur milijarda eshte nje karshillek qe po i beni mijra grave te veshura me te zeza qe i kane vrare shen valentinin.

   vecanerisht bashkshorteve te heronjeve te 21 janarit dhe gerdecit

   komenti i metejshem eshte i teper por dhe ju te mediave te vrisni dhe me plumbin e shkrimit

   nqs ju te dites keni bere beteja “luftarake” per disa vite me shtrigun berishe dhe ne fund jepni keto provokime…une mbetem pa fjale….sa te papergjegjeshem qe jemi…

   cfare bejne tani te vejat e 21 janarit zoti thano ? kur ju i beni reklame nje miljarderri dhe motherfuckeri kanibal ??

   Reply to this comment
  • feniks February 14, 20:02

   Meqenese DITA,pa asnje te drejte MORALE dhe PROFESIONALE,boton ne faqe te pare krye artikullin e servilit te SOCIALIZMIT,P.Kulles,duke u tallur me cinizem kunder gazetares se mirenjohur Rudina Xhunga,do t’i them kryeredaktorit THANO:
   – Mos e shit dinjitetin e gazetes se nderuar DITA per 5 qindarka tek nje njeri qe NUK KA RESPEKT as per vete e as per lexuesit shqiptare!
   Perderi sa merr persiper te jape gjykimin e tij PUBLIKISHT,duhet te kete burrerine edhe te PERBALLET me lexuesit e vet!
   Ne se guxon dhe SHAN paturpesisht nje zonje grua si Rudina Xhungen,duhet te duroje edhe gjykimin e lexuesve per te kaluaren e tij dhe te gruas se tij!
   NDRYSHE TA QEPE HALENE, ky sharlatan,sahan lepires i DIKTATURES qe sot na hiqet demokrat!
   Edhe Berishen e MOLI, dallkauku,por sa mbaroi pune me ate ,e HODHI POSHTE!
   Ke probleme me veten P.Kulla e jo me Enver Hoxhen,BURRIN ME TE MADH TE SHTETIT qe ka nxjerre kombi shqiptar!

   Reply to this comment
 2. durim Satka February 14, 11:21

  Kjo Lirija si ka lene gje prej gjeje-te ngjare me te shoqen e Mao-Ce -Dunit!Kjo ngjashmeri i kujtoi Palokes -palo burrit-dje Bajgat e Maos!

  Reply to this comment
 3. nasruddin February 14, 11:32

  NJE HISTORI PER DEBILET ENVERISTE DHE DALLKAUKET BERISHISTE.

  Sot eshte dita e Shen Valentinit, qe perkujtohet ne gjithe Boten si dita e DASHURISE midis njerezve. Por debilet enveriste jane ateiste dhe dine vetem te mallkojne “ARMIKUN E KLLASES” dhe fjala dashuri eshte shprehje e ndaluar nga Partia e Punes nje “SHFAQJE E HUAJ” e shpikur nga Kapitalizmi dhe Imperializmi qe te zbuse proletariatin ne luften e tij clirimtare.

  Qe te dalim ne teme: Kush eshte Shen Valentini? Jua a thote nastradini o milet i paditur dhe i urritur per hakmarrje komuniste, pa piken e dashurise ne shpirtin tuaj te mbushur me mleef prej skllavi.

  Shen Valentini ka qene nje prift shpirtmire dhe besimtar qe vendosi ne vitin 273 pas Krishtit ne Rome te kurorezoje ciftet e reja krishtere ne martese per te krijuar familje sipas regullave te Zotit. Por Perandori romak Klaudi i II-te qe nuk besonte tek Zoti dhe qe ishte i degjeneruar totalisht nga incesti ne familje dhe seksi i pakontrolluar ate kohe e denoi priftin besimtar Valentini duke e djegur ne zjarr ne turren e druve. Pak a shume sic po bejne sot enveristet ne gazeten DITA dhe ne gazeten TEMA me figuren e Fatos Lubonjes. Por pikerisht sic veproi ANTIKRISHTI pederast Enver Hoxha me kundershtaret e tij per 50 vjet me radhe duke mbushur lumenj me gjak njeriu ne vendin tone. Pas kesaj kisha e krishtere e quajti Shen Valentini dhe Bota qe atehere e feston 14 shkurtin si data e shenuar e DHASHURISE midis njerezve.

  Prandaj edhe nastradini i urron te gjithe komentuesit e gazetes DITA: Gezuar festen e Shen Valentinit!

  Per debilat enveriste, per dallkauket berishiste dhe politiken shqyptare, nastradini mund te shtoje: Zbuteni shpirtin tuaj e eger o komuniste pa shpirt si kercu i thare, harroni 29 nentoret e ZINJ dhe LANC-et kriminale te Enver Hoxhes, qe mbollen MURTAJEN bolshevike ne trojet shqyptare dhe filloni te dashuroni krijesat e Zotit, sepse Koha e Qepes e Enver Hoxhes dhe e Partise se Punes ka mbaruar njehere dhe pergjithmone

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. February 14, 15:40

   O plak idiot! Po edhe sot ne diten e te dashuruarve kerkon te imponosh gomarlleqet e tua mor bajge? Pa le na beke dhe histori, per te prezantuar se je shume i “dijshem”. O Plehurinj, por kur nuk te pelqeka gazeta Dita dhe Tema qe po i anatemon si nje palo maskara qe je, shko mor dykembesh i rrjedhur dhe fute koken ne fekalen e Fahri Balliut dhe ngopu me produktet e tij.
   Deri sa te pelcasesh dhe te ja besh “bof” , 29 Nentori do te jete nje Dite e Madhe per Shqiperine dhe shqiptaret fill pas jubileut te shpalljes se Pavarsise. Tradhetaret dhe spiunet e sojit tend dhe pjellat e tyre gjithmone kane per t’u endur si ujqerit neper shkretetire duke uluritur.
   Dita e te dashuruarve nuk mund te pranoje psallme cinikesh, dallkaukesh, kastravecash, te rrjedhurish dhe te pjerdhurish si ty mor UK alias Nastradin.

   Reply to this comment
   • DREAM February 14, 16:22

    Ooooo me rafte pika ….paska dhe diten e te dashuruarve Vezhguesi
    Po cne mor bir i partise ,ti vetem 8 nentorin feston …1 majin festen e sklleverve dhe 16 tetorin …dt e babes adoptiv
    Vezhguesi ,ne nuk pelcasim …nuk na duhet asgje fare me dt tuaja ,por mos kerko te imponosh diktaturen tende ne mendjet tona .Mos te vije hidhur kur ne u tregojme ata qe beri deshmore po partia jote dhe mos harro qe ju pushtuat …Shqiperine ,ne dt 29 .Kte dekorate nu jua heq asnje brez .Jeni 47 vjecari i turpit demon komunist .
    nejse
    merr nje baby doll …te kuq ,shko te zonja {shoqja} juaj {jo muziken e valsit te koperativisteve},dhe une te garantoj qe mbas kesaj nuk do flasesh keshtu percart …dhe nqs do flasesh …do jesh me i embel .Urime ,sidoqofte bota kapitaliste te paska mesuar qe paska dhe feste …te dashurive ..
    jo vetem ajo e partive .

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. February 14, 22:08

     Te te bjere pika?!!! Jo mos u frikso se nuk bie rrufeja ne hale.
     Degjo ti zokopure!
     Nese dikush e ka majasellin apo qofte dhe fistulen ne vend te lig, ti e paske ne gjuhe, ndaj nuk tu ndenjka pa u kruar.
     Ti kerkon te prezantohesh duke treguar se menopauza te paska bere si çyryke. Po rri moj teveqele se le koqen e namit.
     Se megjithese jemi virtualisht, mos kujto se eshte ndonje veshtersi e madhe per te gjetur halen nga fsheh turinjte. Ta tegoj une pastaj valsin e kooperativisteve apo malanaken e putanickave.
     Budallaçke me brire! Po ta ritheksoj se nuk ma ndjen fare nese te pelqen apo jo ajo çka mendoj dhe shpreh une. Dhe sa per ate humorin tend, mua te pakten me jep pershtypjen e hungerimes se nje pele gerdalle pa zot.

     Reply to this comment
     • DREAM February 14, 23:42

      Do ti them Thanos qe do te me rrahesh ..eeheee
      haahahhahahahahahahahhahaahahaah

      kurohu menopauz mendore !
      kujdes me mausin se po te duket …pistolete .

   • nasruddin February 14, 17:06

    Te kam thene me pare:

    lere vesin e spiunit te Sigurimit te Shtetit dhe gjej nje profesion tjeter me te respektuar. Do te besh mire qe te qetesosh pak Nexhin e Enverit qe eshte pikelluar shume qe nuk do te degjoje me VALSIN E LUMTURISE te kolegut tend nga Sigurimi i Shtetit, spiunit te Partise se Punes, Avni Mula, ne interpretimin e kengetares enveriste Vace Zela.

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. February 14, 22:13

     Kur te marr vesh ngordhjen tende, se te jesh i sigurte qe te njoh mire, do te degjj me shume endje jo vetem valsin e Lumturise por dhe Valet e Danubit. avniut dhe per me teper Vaçes qe ipermend emrin ti nuk i vjen as tek thoi kembeve. Ty te pershtatet kjo zokopurja ketu lart, Mundohu t’i gjesh adresen se do jete dhe ajo keshtu shkop i thate si ty, langaraq.

     Reply to this comment
    • Loko-Loko February 14, 01:44

     Ju sot e keni bere feste te te dashuruarve 14 shkurtin se tere vitin femrat tuaja nuk bejne dashuri,se ato me veglat e qejfit nxjerin buken e gojes!
     Kurse ne komunistet si dje edhe sot bejme dashuri 365 dite ne vit!
     Sidomos ne operativet e sigurimit kishim aq shume lende te pare nga ju TRIMERESHAT E INTERNUARA,sa realizonim planin e shtetit,,objektivin e partise dhe angazhimin tone personal!
     Me keq fare e kishin ata qe kryenin stazhin e kandidatit te partise,se u kishin vene plane,objektiva dhe angazhime dopio!
     Megjithate edhe ata te nderuar dilnin se ishin te rinj dhe per 5 minuta e kishin “leven e marshit” gati per pune!!!
     Sic ua thashe nuk kemi qene fare pa pune edhe ne,prandaj sot juve femijve tane u ndrijne fytyrat dhe mendjen e keni pak cyryk se vetem 4 klase bete kur kishit kohen,se pas 90-tes nuk ishte shkolle me,por shit-blerje dipllomash!!
     He te me rruash,ik fli gjume se te do familja neser me te lehte per te mbledhur kanace!
     Ndersa une operativi i dikurshem,fale demokracise,djemve te mij dhe ca florinjve qe na keni pas dhuruar ju,nuk po rrojme keq se edhe kafen e mengjesit e pi me shoket ish sigurimsa tek nje lokal fantastik afer Sheshit te Shen Pjetrit!
     Me kete rast shohim edhe PAPEN e Romes!
     Qe ta dish ti,Papa na i ka falur mekatet me kohe neve,prandaj ne e bejme gjumin rehat!!!
     Mos u lodhni te merreni me ne!
     Keni pare ndonje ish operativ,ish polic,ish minister etj,qe te shese banane???
     Nuk e rruajme fare edhe nese ju hani kokat me njeri tjetrin!
     Ne vend qe te merreni me ne,ju po i bini vetes sic degjova ate kengetaren Alida Hisku,qe thoshte se ne hetuesi gjoja e kane perdhunuar!
     Pse perdhunim quhet kur vete zonja na lutej dhe na hidhej persiper me breket ne dore???
     Te lutem shume, ti themi gjerat me terbiet nashtithi!!!
     Jo i kruhet tani asaj dhe me KERKON AKOMA MUA!
     Ne nje magazine pa inventar nuk behet INENTAR,por sekuestro dhe magazinjeri ne burg!
     Pse ku jemi ketu:Ne Stamo Domo,mo???

     Reply to this comment
  • DinPaku February 14, 15:53

   Nastradin, titulli i shkrimit nuk perputhet me permbajtjen e tij. Do t’i shkonte me mire titulli “Nje histori per debilet enveriste”, sepse nuk ka asnje fjale per Dallkauket Berishiste.

   Reply to this comment
   • nasruddin February 14, 16:56

    Edhe debilet enveriste edhe dallkauket berishiste o Dine Paku, jane nga nje SOJ. Ata pa dyshim jane nga SOJI i spiuneve te Sigurimit te Shtetit, qe e krijoi Partia e Punes, prandaj besoje nastradinin se keta fanatike qe nuk e njohin dashurine njerezore, por kane qene robote gjakatare te regjimit komunist ne Shqypni jane JASHTEQITJE ose me thjeshte, me fal per shprehjen:

    MUTER TE NJE BYTHE.

    Reply to this comment
 4. Bilal camurri February 14, 11:43

  Feste e stisur e shnderruar ne dalldi katunaresh te sapo dyndur ne qytet!

  Reply to this comment
 5. Agroni February 14, 11:44

  Nje keshille o shoku i Gomarit,pasi ne shkrimin tend flet per dashuri e mirekuptim,per te eleminuar gjuhen e urejtjes qe ju si i pjerdhur nga trute vetem shan e ofendon.O perfaqesues i hipokrizise,o pjelle e se keqes qe mllefet e tua prej sharlatani mundohesh ti shfrysh ku ne komentet e tua prej idioti.Sa mire ka bere Enveri qe njereziti si ti i fuste ne biruce… njeri tjetrin.Te fala Lubonjes o Pederastet e shtypit shqiptar.

  Reply to this comment
 6. psikopati February 14, 12:08

  Po ti je nastrudini apo Nastradini?Po te jesh Nastradini dije qe Nasradini ka qene shejtan budalla si Sali Dallkauku.Historia flet vete per te dy si per Enverin dhe per Saliun.

  Reply to this comment
 7. Pëllumb zaimi February 14, 12:26

  Shën valentini? Një festë e importuar! Ajo e 14 shtatorit ? Festa e marshimit të shpellarizmit! Të dyja shprehje e marrezisë dhe e snobizmit shqiptar o ermir djali!?

  Reply to this comment
 8. durim Satka February 14, 12:34

  Festa e Ditës së Shën Valentinit mendohet të ketë origjinën
  nga festa e lashtë e Romakëve e quajtur “Lupercalia”. Gjatë ditëve të hershme
  romake , ujqër të egër ulërinin pranë pyjeve përqark. Romakët i luteshin dhe i
  kërkonin njërit prej Perëndive të tyre, Lupercus, të largonte ujqërit prej
  vendit të tyre. Për nder të Lupercusit mbahej një festival më 15 shkurt të çdo
  viti. Festivali mbahej si një festë pranverore pasi kalendari i romakëve
  atëhere ishte i tillë që Shkurti binte në fillim të pranverës.

  Një prej zakoneve të të rinjve ishte “llotaria e emrave”. Në mbrëmjen e 14
  Shkurtit , që ishte mbrëmja e festivalit të Lupercalias, emrat e vajzave të
  reja romake shkruheshin në një copë letër dhe hidheshin në vazo. Cdo djalë i ri
  tërhiqte një copë letër dhe vajza që kishte emrin në atë leter do të ishte e
  zgjedhura e tij-“his sweetheart :-)”- për atë vit.

  Legjenda thotë që kjo lloj feste u bë Dita e Shën Valentinit sipas emrit te një
  prifti që quhej Valentin. Valentini ishte prift romak në kohën kur Kristianizmi
  ende ishte fe e re në Romë. Perandori i atehershëm, Claudius II, urdhëroi të
  gjithë ushtarët romakë të MOS martoheshin ose fejoheshin pasi kjo do t’i bënte
  të rrinin në shtëpi me gratë dhe fëmijët, ndërsa beqarë ata do e kishin më të
  lehtë të luftonin luftrat e Perandorisë Romake. Valentini e kundërshtoi këtë
  dekret Perandorak dhe në mënyre sekrete kurorëzoi çifte të reja. Valentini u
  arrestua, u burgos dhe në fund u dënua me vdekje.

  Valentini u ekzekutua më datën 14 shkurt , mbrëmjen e festës romake të
  Lupercalias . Pas vdekjes Valentini, u shpall martir dhe Shenjtor dhe pasi Roma
  u kristianizua më shume, prifterinjtë e posteve të larta e levizën datën e
  festës pranverore te Lupercalias nga 15 shkurti ne 14 Shkurt . Tashme kjo festë
  quhet Dita e Shën Valentinit, ku me të drejtë festohet per dashurine :-))) .
  Gëzuar Shën Valentinin të gjitheve 🙂

  Reply to this comment
  • Marjana February 14, 19:57

   ..Prifterinjte e rrangut te larte?

   Je sa qesharak aq edhe per te ardhur keq per hajvanllekun me te cilin kerkon ti shtesh publikut.

   Megjithate ke akoma kohe te rritesh qe te behesh pak me i besuar, qe heren tjeter te mos therrasin urgjencen per humbje ndjenjash nga te qeshurit.

   Reply to this comment
 9. Gege Kosova February 14, 12:48

  Ketij ju kane perzi trakat dhe truri,Nuk di cila eshte dita me e lumtur e cila eshte dita me trishtuese e tij,POr, dita e ora me neveritese per shqiptaret ehte dita e Mbledhjes se Kuvendit Shqiptar.Ate dite duhet fikur Televizorin krejt, perndryshe, duhet pir ndonje qetesue, se vertet te shkon nervash, ose duhet shenderru an humor diskutimet e ketij plaku shume neverites, ne pamje dhe ne permbajtje te fjaleve te tij.Madje qenrimi gjat e pa asnje arsye dhe pa then asgje ne foltor eshte humor neverites per shikuesit, nese duan nte humbin kohe kot.

  Reply to this comment
 10. Horri i Bulevardit February 14, 13:49

  Nji llaf qe ka pas dal nga blloku, thoshte se Lirija alias Sllobodanka, e ka pas festu 14 shkurtin ma mir ne kohen e merhumit, se gjithmone uturakxhiun e thirrshin ate dite ne bllok dhe Iliri i merhumit, ja kriste dhe e nalojte vrapin ke pallati buze Brrakes.
  Thone se edhe Shkerdheni, eshte fryt i dashurise me 14 shkurt.

  Reply to this comment
 11. i mencuri February 14, 20:56

  O Nasrtadin , Vacja ka jetuar e kenduar ne ate kohe , sic ke jetuar ti apo prinderit e tu , se Nastradini i vertete eshte imagjinar. Vacja ishte e madhe , nuk ka ardhur e nuk do te vije me kengetare si ajo !! Po ti do jesh mangut nga trute , qe krahason talentin me regjimin :

  Reply to this comment
 12. MARKO February 15, 00:10

  Di dhia se çeshte tagjia. Di Saliu se çeshte dashuria.?

  Reply to this comment
 13. XUME PROTOPAPA February 14, 11:44

  SHEN VALENTINI – PAK HISTORI

  per idiotet e nastradinuar qe na qelbin çdo te rene te rrumpalles me kakarisje psikodelike te nje fantazie te semure e te pa sherueshme.

  Valentino lindi ne nje familje te pasurish (patrizie) ne Interamna – Terni i sot’tem ne vitin 176 te eres sone. Ai u konvertua ne kristianizem, duke u emeruar edhe Vescovo di Terni (Peshkop i Ternit), ne vitn 197 te eres sone, ne moshen 21 vjeçare.

  Ne vitin 270 (e.r. – era e re) Valentino gjendej ne Rome i ftuar nga oratori greko-latin Cratone (Kraton), per te predikuar mehari dhe konvertuar paganet (te pa fete).
  I ftuar nga perandori Claudio i II-te – il Gotico – per te nderprere meshen e krishtere dhe mohuar besimin e tij ne Jezu Krishtin, Valentini nuk pranoi duke tentuar per me shume te konvertoje vete perandorin ne fene kristiane.

  Perandori Claudio i II-te, e denoi me internim peshkopin Valentino, duke i falur jeten dhe duke ja besuar denimin nje familjeje te mireqente.

  Valentino me pas, me vdekjen e Claudio-s se II-te dhe ardhjen ne pushtet te perandorit Aureliano, arrestohet per te dyten here. Ne kete periudhe te perandorise romane, vazhdonte persekutimi i te krishtereve, e duke qene se popullariteti i Valentinos ishte gjithnje ne rritje, legjionaret romane e arrestojne duke e derguar jashte Romes, ne nje lartesi (lergesi e rruges) te rruges se fameshme Flaminia per ta rrahur me kamzhik, sa me larg popullsise se romaneve te krishtere qe mund ti vinin ne ndihme per ta mbrojtur.

  Vdiq me koke te prere nga legjionari roman Furius Placidius, i urdheruar nga perandori Aurelius, pas torturave te shumta, me 14 shkurtin e vitit 273 te eres sone.

  Nuk u denua me “djegje ne turren e druve” siç pretendon ShurranKostreci – alias nastradini – qe eshte fundi qe i kemi rezervuar ketij vete, por pasi u gjet i varrosur ne nje varreze ne miljen e 63-te te Flaminias, ku ne shekullin e IV-tert u ngrit edhe Basilika Shen Valentino ne nder te tij dhe tre dishepuj te krishtere sollen eshtrat e Shen Valentinos qe ruhen edhe sot ne te njejten basilike te Ternit.

  Ka shume versione per lidhjen e Shen Valentinit me festen e te dashuruarve. Ajo amerikane eshte nder me te fantazuarat, por me afer se vertetes qendrojne ato te pershkruara nga historiane te mepaste qe i rrefehen pikerisht ngjarjeve te perjetuara te Shen Valentinit: njera, tregon se ne momentet e fundit te jetes se tij, para se ti pritej koka nga legjionaret romane, per “herezi”, ai la te shkruar nje kujtese per te bijen e strehuesit te fundit ne internimin e tij, te cilen e kish sheruar nga epilepsia, me fjalet: i yti Valentini !

  Apo edhe historia e celebrimit te nje martese kunder vullnetit te prinderve te nje te krishtere Serapia me nje legionar roman Sabino, duke perfunduar me vdekjen e te dyve…

  Me festen e te dashuruarve, shen Valentinin e lidhen per here te pare freterit Benedetine, rreth shekullit te 4-tert te eres sone, duke bashkuar diten e martirizimit te Shen Valentinit, me festen pagane te romaneve Lupercalia !

  Ishte kjo feste (Lupercalia) qe i atribuohej dashurise, me rite te egra pagane. Ajo lindi, gjithnje sipas legjendave romane, pikerisht ne diten e krijimit te Romes, kur linden Remo e Romolo, ne kodren e Aventinos, te gjetur me pas ne nje pyll te shenjte te Giunos, (Esquilino), nga nje ulkonje, duke i ushqyer me qumeshtin e saj ne nje tane (zgaverr) ne kodren e Palatinos (Colosseo), per tu bere krijuesit dhe padronet e pare te Romes.

  Pa dashur te tremb Edi Kristaq Varesh Poetesh Ramen, me fillimet mazokiste te kesaj feste (festuesit ishin nudo te mbuluar vetem me lekuren e çjapit te bere kurban, ne nder te Ulkonjes qe kishte ushqyer me qumeshtin e saj Remon e Remolon), duke filluar qe me 13 shkurt te çdo viti e vazhduar me 14 shkurt, per te perfunduar me 15 shkurt.

  Megjithate, tregojne legjendat, qe mazokizmi, sidomos ndaj grave qe nje vit te caktuar kishin ngelur shterpa, pra rrahja me kamzhik per nente muaj te lehonise se tyre (shtatezanise te filluar me 13-14-15 shkurt), e kurorzuar me lindjen e romaneve te shumepritur, u shndrrua ne nje feste pagane, per tu transformuar nga freterit Benedetine, kater shekuj me vone, ne festen e te dashuruarve, pra te Shen Valentinit !

  Reply to this comment
 14. matjani February 14, 12:18

  Jo 14 shtatorin por 14 shkurtin. Sepse 14 shtatorin duhet t”ja uroni protagonistit kryesor ne terren mbi tank e me kallash dhe fisheke ngarkuar, Izet Haxhise, qe 2 dite pasi mori pjese ne vrasjen e Azem Hajdarit, doli te sjelle ne pushtet me arme Sali Berishen. Pikerisht kete Saliun ne fotografi e jo ate qe tregon Izeti histori sot.

  Reply to this comment
 15. qyetari B February 14, 16:39

  Pellumb Kulla i kishte kerkuar redaksise se gazetes Dita qe te mos lejonte komente ne shkrimin e tij. Dhe gazeta e kishte pranuar, prandaj une ketu me rastin e vlentinos do bej koment per shkrimin e Pellumb Kulles. , me mire te pellumbit qe rri ne bisht te kulles. Komenti im eshte qe ti vije turp po ka se shume nga keta qe kane ngrene me te dy luget sot jane bere pacavure te mendimit te lire. Te te vije turp Pellumb Kulla pa ti shkruar te gjitha se kush ke qene kush je e cili do te behesh. Balte.

  Reply to this comment
 16. qyetari B February 14, 16:40

  Pellumb Kulla i kishte kerkuar redaksise se gazetes Dita qe te mos lejonte komente ne shkrimin e tij. Dhe gazeta e kishte pranuar, prandaj une ketu me rastin e vlentinos do bej koment per shkrimin e Pellumb Kulles. , me mire te pellumbit qe rri ne bisht te kulles. Komenti im eshte qe ti vije turp po ka se shume nga keta qe kane ngrene me te dy luget sot jane bere pacavure te mendimit te lire. Te te vije turp Pellumb Kulla pa ti shkruar te gjitha se kush ke qene kush je e cili do te behesh. Balte. Je nga ata te 14 shtatorit ti

  Reply to this comment
 17. Sinqeritet November 20, 15:45

  Njeriu me negativ i Shqiperise i te gjithe kohrave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*