Shënim / Greva studentore ’91 dhe ironia e retushimit të historisë…

February 17, 2016 19:48

Shënim / Greva studentore ’91 dhe ironia e retushimit të historisë…

 

Një gënjeshtër e përsëritur mjaftueshëm, bëhet e vërtetë. Këtij parimi nuk i ndahet PD dhe specifikisht kryetari real Berisha, edhe në këtë përvjetor të grevës së studentëve të shkurtit 1991, që kulmoi me rrëzimin e monumentit të diktatorit Hoxha në sheshin Skënderbej. Me vite të tëra dhe periodikisht, protagonistët e vërtetë të atyre ditëve kanë folur dhe kanë thënë të tyren: Mes tyre Shinasi Rama (foto, në qendër). Sesi një natë më parë Azem Hajdari kishte patur një skandal të turpshëm me një femër në ambasadën franceze, sesi greva nisi si inciativë e shoqatës studentore “Fan Noli”, sesi PD u step dhe u turbullua nga kjo “dalje nga shinat”, sesi u negociua me pushtetin, pastaj sesi PD nisi të përdorë grevën në fjalë etj.

Tashmë është e qartë se pasi nuk la gjë pa thënë kundër tyre sa ishin gjallë, Berisha do të vijojë sa të ketë jetë, t’u thurrë lavde të ndjerëve Hajdari e Pashko, teksa kanalizon përballë “brezave të rinj”, gjithë meritat tek PD, e rrjedhimisht tek personi i tij. Ndërkaq do vijojë të harrojë e anashkalojë gjithë të tjerët…

Por kjo nuk e pengon të vërtetën e grevës së studentëve dhe rrëzimin e bustit, të jetë krejt tjetër. Veçse ironia e rrëzimit të diktaturës komuniste, (edhe për arsyen që të vërtetat më në fund të thuhen siç janë e të mos retushohen më sipas oreksit dhe rrethanave), për të nxjerrë në dritë një politikan që vepron fiks në të njëjtën mënyrë, është e hidhur… / DITA

February 17, 2016 19:48
Komento

6 Komente

 1. student i shkurtit. February 17, 23:10

  SHPIRT SKETERA.

  saliut jo vetem i doli boja,por eshte bere lolo cirku,kuiton se me dy gishtat lart do mare meritat e studenteve,qe i vrau,siktererisi, neper bote,ne nje takim hermetik ne nje dhome,si depo patatesh, derdelliti per te shkuar radhen.
  I rofte kostum,i me jaken e bardhe dhe shpirt sketere.

  Reply to this comment
 2. tomi February 18, 00:40

  Ama Shinasiu qenka inisiatori i greves? Paj zotin mos na hapni barkun se per Shinasiun dhe nja 10-15 shoke te mij qe ishin ne greve, rregjimit as ia ndjeu fare. Te mos ishte gjysma e Tiranes ne shesh, ai kinoteatri do ishte bere mauzole tani me kockat e Shinasiut e nja 700 te tjereve dhe Enverin do ta kishim akoma ne shesh.
  O Dita, rriteni pak piacen se Shinasiu nje informator i rendomte ka qene, Intervistoni ore ndonje nga ata me topet deri tek gjuri; ci beni reklame Shinasiut a thua s’na mjaftojne keta qe kemi.

  Reply to this comment
 3. pse ja ringritet monumentin peseri enverit tuaj ? February 18, 01:36

  Eshte kriminale qe ka akoma shqipfoles qe mendojne se levizja e dhjetorit ishte atribut I ketyre studenteve..qe ishin vecse ca figurante1000-2000 veta qe po loznin nje tragji-komedi ne skenen e Qytetit Studentit qe do kullonte gjak per nje cerek shekulli sepse filloi nje ballafaqim “luftarak” midis shume sherbimeve te huaja me Sig. e shtetit shqiptar qe ky I fundit dezertoi ne menyre te turpeshme.

  Vetem nje pyetje per keto te dhjeret e dhjetorit:

  -ku ishin ju ne 1997 qe u shkaterrua shteti dhe kombi per here te para ne historine e tij….

  me thoni vetem nje emer nga keto matherfuckers dhe per qindra krime te saliserbit ?!

  Krimi I tyre I pare eshte se ai system kishte rene qe ne 17 dhjetor 1981 dhe vazhdonte me inerci dhe Ramiz Alia shajeni sa te doni por ai ishte qe hapi rubinetin dhe pasi derzoi armet dmth ushtrine dhe sigurimin u cuan keto KALASTRENE me ate podhesorin e NY…

  Nese dikush lexon librin ( qe tani eshte hequr nga qarkullimi) te Dr. Werner Daum, ish-ambasadori ad interim i Gjermanisë në Shqipëri (1987-1990 me titull

  “SHQIPERIA MIDIS KRYQIT DHE GJYSEM HENES”

  (Albanien Zwischen Kreuz und Halbmond [Albania between Cross and Crescent].Herausgegeben von Werner Daum ) tergon qarte qe ky diplomat I RFGJ qe e pritem me “krahe hapur” ishte nje spiun kalibri qe organizoi ngjarjene ambasadave…dhe pislleqe te tjera qe nuk po zgjatemi.
  Pra nga kundershtaret e Enver Hoxhes dhe dipllomatet e huaj eshte bere dhe po vazhdon te behet nje beteje “legjendare kanibaleske “ me kufomen e enver hoxhes
  Boll kanibale….durimi e ka nje fund …..fundja merrni Salibishen dhe Edperversin ftoni dhe 3000 muxhihidinet dhe festoni se hodhet nje mase bronzi me ndihme e Ramiz Alise

  @@@@@@@@@@@@@@

  Por ajo qe I ve kapakun kesaj menxyre kombetare se kush e gatoi jane dy artikuj ne gazeten Dita qe jane: I pari I Shaqir Vukajt me titull : REVOLUCIONI I PERGJAKSHEM RUMUN

  dhe I dyti I izet haxhise me titull; SI E PRUNE SERBET NE PUSHTET BERISHEN NE 1992 besoj se nuk ka vend per asnje iluzion.
  Te pakten,shoqeria civile,te perndjekurit politike,intelektualet,mediat duhet e puhsonin se shkruari dhe te kerkonin me force largimin e salisrbit nga politika dhe arrestimin e tij per krime kombetare ne “llogari te te treteve”
  Por kjo nuk ndodh se ai vend dhe ai komb ka vdekur,moralisht,ushtarakisht , psiqikisht dfinacjarisht dhe eshte e kote te vazhdojme te mendojme per ate vend qe quhej dikur Shqiperi dhe e vetmja gje qe mund tju “uroj” eshte PUSHTIM TE KENDSHEM NGA SALISERBI.

  ndiqni sekuencat e ketyre shkrimeve njerin e izet haxhise dhe tjetri te te shaqir vukajt qe jan te mjaftueshme te themi R.I.P ALBANIA

  @@@@@@@@@@@@@@

  Nuk e kuptoj pse anshkalohet faktin qe Ramiz Alia kishte fuqi mbi KATOVICEN deri ne 2 prill 1991 kur lobi serb i plotfuqishem ne Amerike dhe Europe i futi thiken pas shpine jo vetem RAMIZ alise por dhe kombit shqiptar.
  Izet Haxhia di shume fakte “rrenqethese” per veprimtarine e Elez Biberajt dhe roli i tij antishqiptar sidomos pas 2 prillit dhe 4 dhjetorit te 1991 kur u prish qeveria e stabilitetit qe ishte akti me makaber qe nga 1912.
  Izeti nuk duhett e dale nga “linja e artikullit” me titull “SI E PRUNE SERBET NE PUSHTET BERISHEN.ne 1992″
  1..
  “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips.’’’’qe do te thote se berisha komandohej nga cia amerikane sepse nqs do ishte ndryshe kjo vizite duhej pregatitur nga DIPLLOMATE DHE JO NGA SHERBIME SEKRETE.
  2
  Dejvid Philips. NJIHEJ për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. ……..kjo do te thote qe zyrtare amerikane te dipllomacise dhe CIA-S qe merreshin ME shqiperine ishin serbo-file dhe ky eshte fakti me I tmerreshem qe e nxjerr jo vetem berishe por dhe lobin serb ne amerike..regjizoret e “revolucjonit serbo-demokratik te 1992
  3
  NE RRUGEN E KTHIMIT NE hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi ministry I jashtem serb Ivanovic I cili u takua privatisht me SALISERBIN…..KATASTROFIKJA QE THOTE HAXHIA eshte se IVANOVICI eshte pare ne tribune e mitingut te fitores se 22 MARSIT….
  4
  drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serb & maqedonas
  5-
  Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4

  E THENE ME SAKTE:
  BERISHA QENKA NJE HIBRID I FELLIQUR I SHERBIMEVE SEKRETE SERBE DHE AMERIKANE I KLLONUAR NE VITET 1991-1992 KUR ISHIN NE MUAJIN E MJALTIT DHE AS ME SHUME DHE AS ME PAK SHQIPTARET DUHET TE NDERGJEGJSOHEN PER CLRIMIN E SHQIPERISE NGA SALISERBI.

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

  REVOLUCIONI I PERGJAKSHEM RUMUN –SHAQIR VUKAJ –GAZETA DITA
  I vetmi vend i bllokut sovjetik ku ndryshimet u bënë me dhunë ka qenë Rumania. Por e veçanta e këtyre ndryshimeve, ishte se ato u bënë me “ndihmën” direkt nga jashtë, ku përveç CIA-s amerikane dhe KGB-së sovjetike, u aktivizuan hungarezët, zbulimi francez etj.

  Në gusht të vitit 1969, presidenti i ShBA, Nikson vizitoi Rumaninë (vizita e parë e një presidenti amerikan në vendet socialiste), që u pasua nga vizita të shumta të udhëheqësve të tjerë të vendeve perëndimore në Bukuresht dhe të Çausheskut në shumë vende të botës, duke filluar nga ShBA.
  A……………………………..
  Sipas burimeve amerikane, kineze, etj. gjatë takimeve të presidentit Bush me kryeministrin hungarez (qershor 1989) dhe Gorbaçovin në Maltë (2-3 dhjetor 1989) është marrë vendimi përfundimtar për përmbysjen e udhëheqjes rumune dhe eliminimin e Çausheskut.
  B……………………………….
  siç del nga dokumentet e botuar në vitin 1995 nga vetë rumunët, duke filluar nga viti 1987, në Rumani janë dërguar agjentë të përgatitur posaçërisht nga;
  B.Sovjetik,
  Hungaria,
  Izraeli,
  ShBA,
  Britania e Madhe etj.
  për të përgatitur terrenin për zhvillimet e mëvonshme. Tërheq vëmendjen fakti, se sipas këtyre dokumenteve, për eliminimin e Çausheskut kanë bashkëpunuar CIA amerikane me KGB sovjetike
  C…………………………………
  revolucioni rumun, ka qenë një kombinim midis:
  1- revolucionit popullor,
  2- komplotit të opozitës
  3-dhe një grushti shteti të organizuar nga shërbimet ndërkombëtare.
  Duke ju referuar ketyre ” puntatave” po ju pyes
  Po demonstratat e q.studenti,ne hedhjen e permendores se enver hoxhes,ne provokimin e shkolles bashkuar kush jane ato agjentura qe nderhyne kaq hapur
  Po ne masakren e 2 prillit 1991 pervec udb jugosllave ka qene implikuar cia me kgb ?
  A duhen dekoruar banda e tropojes e elez biberajt,berishes,hajdarit etj.. si flamurtaret e demokracise apo zagaret e Serbise dhe kriminelet e shqiperise
  Dokumentet e botuar për revolucionin rumun flasin për një teknologji të përsosur që është përdorur për rrëzimin e Çausheskut.

  EPILOG:
  Nga me siper del qarte se duke marre parsysh dhe intervisten e pro serbit Elez Biberajt ne 2008 te Klani I BLENDI FAQEZIUT del konkluzioni se Berisha ka qen nje ushtar,ose nje kobure qe pas dy prillit 1991 I nxorri uje te zi atij vendi dhe e verteta do jete lluks per brezat qe do vijne.Per gjeneraten tone dihet qe Berisha eshte krimineli por jo fajtori.

  Fajtori kryesor eshte miopia e pabesuesheme e shume shqipfolesve dhe pak shqiptareve si dhe mega-hipokrizia e miqve tane qe para interesave gjeostrategjike te tyre shkelin dhe elementet baze te demokracise ten je populli si Shqiperia qe eshte ne kufinjte e egzistences.
  Me sakte Fekondimi I monstres berishe,mbeshtetja e tij ne super krime kombetare & njerzore dhe mbrojtja sot e tij me cdo kusht nga “garantet nderkombetare” sic thote komiku Edi rama( lexo don kishoti me Sanco panco ilir meten) tregon madheshtine e Enver Hoxhes sidomos pas 2 prillit 1991 qe ishte me I rende se 7 prilli 1939..qe ishte nje pushtim I shqiptareve nga shqiptareve per interesa te serbise dhe greqise te mbeshtetur ng a lobet e tyre ne Washington dhe bruksel…Dhe ky lloj pushtimi do jete I perjetshem ..te pakten sot nuk ka asnje shans jo vetem per clirimine shqiperise nga “powerfull nazi-saliserbi “ por as per te thene te verteten e sakte..sepse dhe kjo fuck demokraci ne shqiperi po del e “ombel si hallva”

  bollkanibale se na i shpifet…

  Reply to this comment
  • info analitike February 18, 07:30

   Ty o i gjore nuk te paska dale akoma inati qe u shporr monumenti i kriminelit nga sheshi. Ku ishe zotrote? Ty te pelqen te shash i fshehur pas tastjeres si shume prej atyre 80 lekesave qe i gjeje ne cdo skute ne Shqiperi. Leri keto perrallat me agjentura qe te ka ngulitur ne koke paranoiku poliagjent enferri se nuk pijne me uje. Berisha eshte nje nga monstrat qe gjeneroi kryemonstra ndaj mos fajeso kot studentet qe protestuan. Studentet ishin te paperlyer me krime. Shqiperia sot eshte ajo qe mbolli enferri dje. Ne qeverisje ke te gjithe eter e bij sherbetore te regjimit enverist e i mbafsh me shendet. Nuk ta kane fajin studentet se ti je enverist. Cfare eo te mbjellesh do te korresh. Tani gezoji te korrat.

   Reply to this comment
 4. Tropojasi February 18, 02:36

  Gjithëshka ishte domosdoshmeri. Askush nuk ka meritë p;ër asgjë. “I zoti e nxjerrë gomarin nga balta” . Gomar ishte Shqiperiia dhe I zoti I gomarit ishte Ramiz Alia me Kliken qe I la Diktatori. Ky pra e la gomarin ne balte dhe I hoqi vetem samrin me ngarkesën. Gomarit ia hipi Saliu, duke e zhytur me tej ne baltë. Keshtu merita I takon Nastradin Sali Berishes nga Vuçidoli I Tropojes. Njeriut me negative qe ka pas Tropoja.Nje “sahan-lëpirës”, zagar prane Bllokut, qe I tundi bishtin Ramizit. Vetem “nje njeri qe s’merrte vesh ku e çonte mushka” mund te bente kete gurgule me nje “dus-taban” hidhnak.

  Reply to this comment
 5. intelektuali February 18, 11:26

  HERONJTE “DEMOKRATE” TE SALIUT RAJMONDA BULKU DHE GRAMOZ PASHKO PINJOLLE TE SPIUNES SE ENVERIT ELENI PASHKO, DHE PROKURORIT GJAKATAR JOSIF PASHKO, TE GJITHE SPIUNE TE SIGURIMIT TE SHTETIT ASHTU SIC ISHTE EDHE VETE SALI KOMUNISTI.

  Si ka mundesi nje ish enverist fanatik dhe ish sekretar Partie si Sali Berisha qe ka kerkuar vdekjen e Hysen Shoshorit dhe shume te tjereve gjate Ditkatures enveriste dhe me pas te dale si nje pushtatar VRASTAR DHE KUSAR i llahtarshem ne kohe demokracie, pra si ka mundesi qe ky njeri ANTIKRISHT sot te LIVADHISE 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe te flase per per HERONJ qe jane pinjolle te Eleni Pashkos, e cila ishte Mata Hari e Enver Hoxhes, ndryshe nje nimfomane qe nuk la burre pa futur ne krevatin e saj?

  prandaj:

  ne, pinjollet e intelektualeve properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga Enver Hoxha dhe nga Partia e Punes e Sali Berishes fajesojme per kete situate cirku komike dhe tragjike ne te cilen gjendet politika jone kombetare direkt Edi Ramen dhe Rilindjen e tij Socialiste, te cilet kane mashtruar popullin shqyptar dhe vete votuesit e tyre per faktin se jane bere Aleate me spiunin e Enverit Sali Berisha per te vjedhur asetet tona kombetare bashke me Like Floririn dhe per kete KUSERI bolshevikesh po kerkojne lobime ne SHBA tek John Kerry e gjetke ne mareveshje ne terrin e nates pa kurfare transparence per popullin tone pa fat.

  EDI RAMA ESHTE NJERIU PA MORAL QE PO BASHKEPUNON ME SPIUNIN E ENVERIT SALI BERISHA!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*