Janullatosi 86 vjeçar, probleme me shëndetin. Këshilltari: Mediat flasin tani që u shërua

August 18, 2015 11:13

Janullatosi 86 vjeçar, probleme me shëndetin. Këshilltari: Mediat flasin tani që u shërua

Kreu i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastas Janullatos, prej disa kohësh nuk gëzon shëndet të mirë, pavarësisht një përmirësimi të lehtë në periudha të caktuara.

86­-vjeçari, i ardhur në krye të institucionit më të lartë ortodoks në vend rreth 24 vite më parë, është rënduar nga ana shëndetësore.

Këshilltari i kryepeshkopit Janullatos për mediat, Thoma Dhima,  shprehet se është e çuditshme që mediat nuk u interesuan për shëndetin e tij kur ishte keq, por flasin tani që u shërua.

Kryepeshkopi Anastas eshte mire me shendet.

Ka pasur nje perudhe ne te cilen nje hernie e dhimbshme diskale e veshtiresoi ne kryerjen e sherbesave te shenjta, por asnje moment nuk u shkeput nga drejtimi i Kishes.

Tani, faleminderit Perendise, po i ben serish rregullisht te gjitha Liturgjite Hyjnore.

Ai drejtoi meshimin ne date 2, 6, 15 dhe 16 gusht.

Ka pasur vetem mbledhje rutine te Sinodit te Shenjte, te drejtuara nga Kryepeshkopi (sic ka pasur cdo muaj).

Sa per fantazira me zevendesime, doreheqje, kandidatura, “testamente”, pas shume e shume vitesh, do vije nje dite kur kjo çeshtje do shtrohet, por pasi Perendia te vendose ta therrese prane Tij.

Deri atehere, ai do jete gjithmone Bariu shume i dashur i besimtareve orthodhokse te Shqiperise, Kryepeshkopi i Kishes Orthodhokse Autoqefale te Shqiperise, duke marre si gjithmone prej tyre urimin: “Per shume vjet o Kryezot!”

“Cudia” eshte se gazetat nuk u interesuan kur ai ishte i semure dhe kete e deklaroi edhe perpara besimtareve, pa asnje problem, por kur u be mire.

Me sa duket dikush na qenka merzitur nga sherimi i Tij”, thotë ai.

August 18, 2015 11:13
Komento

102 Komente

 1. lato August 18, 18:49

  Dergojeni ne shtepi,te vdese ne shtepine e vet!

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 18, 19:52

   Të interesohen gazetat?! Pse? Për Kryepeshkopin grek të Kishës Ortodokse Joautoqefale nga Athina? Kujt i rr…. për armiqtë e Shqipërisë.

   Reply to this comment
   • tepo cobani August 19, 03:41

    PAPA BENEDIKTI XVI,

    KRYETARI I KISHES KATOLIKE BOTERORE,

    AKADEMIK DHE

    INTERPRETUES EKSELENT

    I DOKTRINES,

    E DHA DOREHEQJEN PER ARSYE

    MOSHE DHE SHENDETSORE .

    * * *

    NDERSA KRYPESHKOPI ORTHODOKS

    I KISHES AUTOQEFALE SHQIPTARE,

    HIRESIA E TIJ JANULLATOSI

    KERKON ME CDO KUSHT

    TE “MARTIRIZOHET”

    NE KETE POST DERI NE VDEKJE

    SI:

    1. PRIFT GREK ,

    2. SHTETAS GREK ,

    3. MESHTAR GREK ,

    – ANI SE UNGJILLI ESHTE I SHQIPERUAR

    ARTISTIKISHT NGA KRYEPESHKOPI I PARE

    SHQIPTAR, AT FAN S. NOLI ,

    – ANI SE HIRESIA E TIJ JANULLATOS E NJEH

    SHUME MIRE SHQIPEN DHE E KA STUDIUAR

    MIRE ATE ,

    – ANI SE AI ESHTE EDHE AKADEMIK POLIEDRIK

    NE FILOSOFI E NE FILOLOGJI

    E ME SHUME EKSPERIENCE,

    DHE SI I TILLE E DI ME SE MIRI

    CFARE DO TE THONE :

    1. AUTOQEFALI ,

    2. MESHE NE GJUHE AMTARE ,

    3. KODE E NENKODE, VEC E VEC E NE SISTEME …

    – ANI SE AI ESHTE BERE KRYPESHKOP

    ORTHODOKS NE SHIQPERI ME NJE PROCES

    ASPAK ORTHODOKS,

    ME SHUME “SQARIME”

    E TEPER INTERPRETIME

    TE KETIJ APO ATIJ KODIKU,

    TE KETIJ APO ATIJ SINODI …

    * * *

    CFARE VENDI PRET TE TE “DHUROJNE”

    NE ‘PANTEONIN’ E “SHQUER”

    TE LEGJENDAVE TE NGORDHURA BALLKANIKE ?!

    APO MOS DUKE U VARROSUR “PER SE GJALLI”

    NE KATEDRALEN ORTHODOKSE TE TIRANES,

    DO TE KEMI NJE VIJE KUFITARE TE RE

    PER ‘VORIO EPIRIN’ ?! …

    Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati August 19, 00:05

   Ore nuk kane rendesi fare keto gjera

   Rendesi ka fakti : Janullatosi eshte nje i pa-ligjeshem ne krye te Kishes sone ortodokse
   dhe duhet te iki urjgentisht se mandati i tij i Perkoheshmerise ka mbaruar me kohe

   Janulaltosi erdhi si i perkoheshem , dhe tani duhet te iki se vajti 20 vjet kjo “perkoheshmeria ” e tij

   Ca eshte kjo sjellje prej halabaku qe ben Jnaullatosi ?

   C’eshte ky qe vepron si Kolonizator me kishen tone ..? Duhet qe policia ti coje shkresen ku ti thote -Largohu, pike.
   Cdo gje ka njefare mase -Janulaltsi e kaloi masen –Enough , is enough.

   Kishat Ortodokse e kane ne ligjin e tyre qe primatet e Kishes i kane sipas kombesise se tyre
   Janullatosi eshte grek dhe duhet te largohet nga kreu i Koshes sone —

   Nqs do qe te qendroje meqe e paska qejf qendrimin ne Shqiperi,
   le te shkoje ne fshatrat e Minoritetit grek, ne Dropull dhe atje te vegjetoje ne krye te Kishes se Minoritetit ,
   por jo te qendroje akoma ne krye te Kishes sone Ortodokse

   Reply to this comment
   • bes bisu August 19, 09:21

    nexhmija la pas Ramizin, Ramizi na la pas qurren Sali, Saliu na beri peshqesh kete kalin e trojes

    Reply to this comment
   • enter April 14, 13:54

    Me duket se je shume injorant dhe nuk lexon aspak ndaj keput brockulla te tilla. Janullatos eshte ne krye te Kishes tone sepse e duam ne. Ju qe nuk e doni merruni me punet tuaja.

    Janullatosi erdhi dhe do rrije deri ne fund, ne jemi me shume te bashkuar ndaj jush se kurre.

    Janullatosi me fakte dhe vepra ka bere pune madheshtore per Shqiperine, por fatkeqesisht ju te verberuarit me gen turk jeni armiqte kryesore te ortodoksise dhe Shqiperise

    Reply to this comment
    • mirel April 14, 17:16

     qepe ti moj, lope minoricare
     u bere ti te flasesh per gen, akoma ste ka dale tagjia e stalles se derrave

     Reply to this comment
    • kulupidhis April 14, 19:27

     Sepse e duam ne? Kush je ti qe i lejon vetes te flasesh edhe per mua? Mos u bene gje zgjedhje dhe fitoi Janulla? Kapterri Janulla te grrice bythen ne malin athos! Ai ka ardhur te helenizoje jugun e Shqiperise! Jo me kot e propozuan edhe per president ne greqi, me motivacionin “Ka bere pune te madhe per greqine”! Kjo e ben fare ashiqare qellimin e tij dhe te langove spurdhiake qe i zvarriten nga pas!

     Reply to this comment
    • Elpiniqi April 14, 23:18

     Kush je ti more legen grek qe paske ko,petence te pranosh nje grek ne krye te Kishes ortodokse???
     Po ne Greqi A KA NDONJE SHQIPTAR SI PRIFT I THJESHTE NE NDONJE KISHE????
     Kisha greke ka qene ARMIKE E KISHES,KULTURES,GJUHES DHE HISTORISE SONE KOMBETARE!
     Kleriket grewke kane derdhur gjak shqiptari per interesat e Megalidhese greke!!!
     Greqia do shekuj te laje GJAKUN E DERDHUR KUNDER SHQIPTAREVE,ndaj nuk duhet te diskutohet fare qe koloneli i Asfalise greke Janollatos te SHPORRET NGA SHQIPERIA!!!

     Reply to this comment
     • tanush August 19, 01:37

      ka po si s’ ka. me sa di un kryepeshkopi i athines osh arvanitas=shqiptar

  • ... August 19, 07:20

   Cojeni ne Gerqi,se po na vdes ketu dhe e shpallin shenjtor si djalli antishqiptar shejtaqn Kozma!

   Reply to this comment
  • ... August 19, 09:21

   Se mos na vdesi, se ku do gjejmë tjetër pastaj. Nuk ma ha mendja se janë me shumicë kolonelët e ASFALIA-s me veladon.

   Reply to this comment
 2. beni August 18, 19:02

  Dikush studjon ate qe ka ndodhur diku, dhe ate ne shqiperi ku ortodokset banojne edhe komshinj me myslimanet dhe martohen bile me te krishteret, qe zor se ndodh ne bote pervec serbise e shqiprise! Myslimanet ne shqipri vecse kane emrin te tille, por kan mare shum e shum nga krishterimi sot filloj nje politike, qe misjone te caktuara kerkojn te radikalizojn myslimanet shqiptare te shqiperise se ata kosovare tashme jan radikalizuar me kohe ne sherbim te ekonomive te shteteve te tjera,! Problemi ngelet se si te radikalizojm ata ne shqiperi, sepse keshtu arijn qe te skllaverojm nje pjes te te madhe te popullsis, qe ekonomit e shteteve te tjera te ken teren e markate tek ne! Dikush e quan janullatosin armik, edhe pse ai esht perpjekur te realizoje ate qe kerkon vertet europa integrimin per te mos pasur divergjenca e konflikte si diku tjetr,,,,,, l kto mardhenje midis ortodoksis e islamit ne shqipri, shqetsojn dike tjeter, radikalet qe pergatiten ne laboratoret e shteteve pertej atlantikut per te dobesuar europen ne planin ekonomik,,,,,,,,,!

  Reply to this comment
  • Lleshi August 18, 21:52

   Janullatosi nuk quhet armik ! Ai eshte armik ! Ai eshte i njejti terrorist si ata islamiket fondamentaliste dhe si Irineji qe bekonte thikat e ushtreve serbe kur çanin grykat e femijeve 6 muajsh kosovare apo barkun e nenave shtatezena !

   Reply to this comment
   • beni August 19, 08:17

    Simbas teje armiku shkatron, saboton se keshtu te ka mesuar enveri, por ky lloi armiku , po na nderton, po lulezon institucione te renuara, po ben qe shoqeria te lulezoje e te kuptoje se ku ka qene e ku jeton , pavarsisht se si mundet te interpretohet nga nacional komuniste ekstreme si puna jote?

    Reply to this comment
    • Po,Po August 19, 08:35

     BENI,JE AS ME SHUME DHE AS ME PAK SE SA LLUMI I JASHTEQITJEVE TE GJIRIZEVE TE ATHINES.KUJDES KOKEN !

     Reply to this comment
     • beni August 19, 09:04

      Per cilen koke e ke fjalen, per ate te poshtmenate te ka……t?

    • Pellazgu August 19, 08:52

     @beni

     Ti je ai beni qeni që u thua të tjerëve “a ia ke parë sat’ëme”? Me këto komete antishqiptare, në mbrojtje të armiqve të Shqipërisë, kujdes se mos ia shohësh ti sat’ëme, o qelbësirë e shitur për 300 euro!

     Reply to this comment
     • beni August 19, 09:06

      Me ty duhet te luaj rolin e nje artisti filmi ne rolin e armikut se keshtu e meriton jo se dua une por e kerkon media?

    • Gent14 August 19, 09:24

     janulla eshte si kali i trojes qe po na percan cdo dite si metastazat e kancerit ne te gjoren Shqiperi. Ne e kundershtojme fort, por pushtetaret tane jane te kapur nga metastazat e janulles. ky (qellimisht e kam lene me shkronje te vogel) pasi ai nuk meriton asnje lloj respekti) po na helmon cdo dite duke futur urrejtjen nderfetare dita-dites. Gjeme me te madhe se kjo nuk ka, por do jete shume vone kur do e kuptojme se cfare na beri. Pushtetaret tane duken te pafuqishem akoma qe te luftojne kete te keqe te madhe. S’na mbetet tjeter se kamikaze nuk jemi, por paste mallkimin e popullit shqiptar dhe paste fatin e Shen Kozmait.

     Reply to this comment
   • beni August 19, 09:52

    Janullatusin e dime se si eshte, por pyes kur do ta njohe Vatikani pavaresine e Kosoves ?

    Reply to this comment
 3. ... August 18, 20:40

  një libër që fsheh polemikat shpesh të ashpra në Shqipëri lidhur me Janullatosin

  James Pettifer

  Libri i Andrew M. Sharpe me titullin “Të krishterët ortodoksë dhe Islami në periudhën post-moderne (Historia e Marrëdhënieve kristian-myslimane, vëllimi 16)” Leiden, Brill, 2012, është një punë ambicioze dhe e rëndësishme.

  Por thuajse çdo lexues ka gjasa të gjejë shumë rezerva në lidhje me këtë çështje, ose ka ta ngjarë ta admirojë atë.

  Titulli është disi çorientues, nëse postmodernizmi është menduar të fillojë në mesin e shekullit të pesëmbëdhjetë, pasi kjo është koha kur fillon llogaritja kronologjike e autorit.

  Ai më pas tenton të marrë në shqyrtim perspektiva teologjike ortodokse mbi fetë, dhe thelbi i librit vijon me ndryshimin e marrëdhënieve të Islamit dhe Ortodoksisë në shekullin e njëzetë. Ai përfundon me një konsideratë tërësore të rolit të dialogut në kishën ortodokse greke, duke çuar deri në një shqyrtim të hollësishëm të situatës pas sulmeve terroriste të 11 Shtatorit në SHBA, si dhe çështje të tjera bashkëkohore.

  Përshkrimi i tij për periudhat e hershme të historisë që kthehet përsëri në Bizant, është bërë përgjithësisht me mençuri dhe mbështetet në studimet moderne bizantine dhe osmane. Ky do të jetë një libër i rëndësishëm për historianët e ardhshëm të Ballkanit, nëse ata janë të interesuar për fenë ose jo, edhe pse kjo nuk do është e dukshme nga leximi fillestar.

  Një pjesë e madhe e të dhënave për pikëpamjet e autorit zë fill nga Ballkani, Shqipëria në veçanti, të fokusuara në rolin e kryepeshkopit Anastas Janullatos, kreu aktual grek i kishës Ortodokse Autoqefale shqiptare në Tiranë, të cilin në përgjithësi autori Sharpe e sheh si “një model të udhëheqjes ortodokse moderne”. Ai e sheh Janullatosin të shfaqet si një lider modern kyç në udhëheqjen ortodokse në rang ndërkombëtar në kohën e valës së madhe të përfshirjes së udhëheqësve të Kishës Ortodokse në organet e larta të Këshillit Botëror të Kishave pas vitit 1971.

  Sipas Sharpe-it, ky angazhim organizativ dhe publik erdhi si rezultat i debateve teologjike të mbajtura në të njëjtën kohë, apo më parë.

  Por dobësitë e mëdha në argumentet që jepen nga Sharpe janë të lidhura me modelin e tij shumë formal të organizimit të kishës ortodokse, por edhe të institucioneve fetare islame. Ai duket se supozon se, si ortodoksia, dhe islami, ndjekin modele organizative që në përgjithësi ngjajnë me modelin shumë të centralizuar të Kishës Katolike Romane, ku një Papë i veçantë mund të vërë vulën e tij personale mbi Kishën në një mënyrë vendimtare.

  Kjo nuk është kështu, veçanërisht në kishat e Ballkanit.

  Sharpe thotë për shembull, se “shumica e ortodoksëve shqiptarë ishin të lumtur për të pranuar autoritetin shpirtëror dhe shoqëror të Janullatosit dhe të pranonin pikëpamjet e tij”. Lexuesi jo ekspert i këtij libri nuk mer as edhe një ide, qoftë dhe të vagullt, që i gjithë qëndrimi në post i Janullatosit është shënuar nga polemika shpesh të ashpra brenda kishës në lidhje me faktin nëse ishte e përshtatshme për një qytetar grek të imponohej për të zaptuar postin më të lartë. Këto rezerva janë shfaqur gjithashtu edhe midis shumicës myslimane të Shqipërisë.

  Kjo kulmoi kohët e fundit me demonstratat e rrëmujshme anti-Janullatos brenda kishës kryesore Ortodokse Shqiptare në New York City, kur ai vizitoi Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar.

  Në të kundërt, Sharpe bën një analizë akute të pozitës reale të Patriarkut në Stamboll, Bartolemeu, si një udhëheqës, ku, siç thotë ai, Kisha është “kërcënuar në mënyra të ndryshme”, por kjo nuk vlen për situatën në vendet e rajonit.

  Libri ka megjithatë disa pika të forta të mëdha; ai sjell një masë materiali nga shumë burime dhe nga disa gjuhë mbi situatën ndër-fetare, edhe pse fokusi përjashton në pjesën më të madhe katolikët romanë dhe çështjet politike të Vatikanit.

  Autori duket se ndan të njëjtën pikëpamje me kishën ortodokse armene që ortodoksët kanë shekuj që jetojnë me myslimanët, një përvojë nga e cila të krishterët perëndimorë mund të përfitojnë.

  Morali i tregimit duhet të jetë, megjithatë, se kjo ndodh në kontekstin e traditave lokale të tolerancës dhe sensin e përbashkët, cilësi këto jo gjithmonë të lidhura me kulturat politike të Lindjes së Mesme dhe të Ballkanit, ku pjesa më e madhe e librit është vendosur intelektualisht.

  Reply to this comment
  • Po,Po August 19, 08:47

   ZGJIDHJA ME LEHTE,E THJESHTE DHE E SIGURTE,PA QENE NEVOJA PER ZHURME TE QELLIMESHME,ESHTE LARGIMI ,( TANI PAS NJE CEREK SHEKULLI) I JANULLATOSIT ,ZEVENDFESIMI ME SHQIPTAR TE VERTETE,DHE…..PROBLEMI MBYLLET AUTOMATIKISHT.KETE E DI EDHE NJE FEMIJE.CDO ORE QE AI RRI ATY,SHTON DYSHIME,PAKENAQESINE MBARE POPULLORE DHE MAHIS PLAGET E VJETRA.

   Reply to this comment
 4. latifond August 18, 22:30

  A mund te na thuash,te kujt riti jane kishat armene?

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 19, 09:59

   @ latifond

   Për të shuar kërshërinë tënde, po postoj një historik të shkurtër mbi Kishën Armene dhe bashkësinë e kishave ku ajo aderon. Shpresoj ta kem kënaqur kërshërinë tënde.

   Kisha Ortodokse Armene është pjesë e bashkësisë Ortodokse Orientale prej 6 kishash të pavarura nga pikëpamja hierarkike. Kjo bashkësi dallon nga Kisha Ortodokse e Lindjes, pasi nuk i nënshkroi formulat Kristologjike të Koncilit të Kalsedonit. Në të përfshihen Kisha Kopte Ortodokse e Aleksandrisë në Egjipt, Kisha Kopte Ortodokse Etiopiane Teuahedo, the Kisha Ortodokse Sirike me qendër zyrtare në Damask, por që sot është e vendosur në Beirut, Kisha Siriane Ortodokse Malankara. Pra këto kisha kanë nënshkruar vetëm Koncilin e Parë të Nikeas (viti 325 M.K.), që deklaroi se Krishti ishte Zoti, pra “bashkësubstancial” me “Atin”; Koncilin e Parë të Kostandinopojoës (viti 381 M.K.), që trajtoi çështjen e qenies ose jo hyjnor të “Shpirtit të Shenjtë”, Koncilin e Parë të Efestit (viti 431 M.K.), sipas të cilit Jezusi, qoftë si hyjnor, qoftë si njerëzor, është e njëjta qenie ose person (hipostasis).
   Njëzet vjet pas Efestit, Koncili i Kalsedonit deklaroi se Jezusi është një person në dy natyra të ndryshme, një njerëzore e një hyjnore (përkundër asaj çka ishte deklaruar në Efest. Ata që ishin kundër Kalsedonit e lidhën doktrinën e tyre me Herezinë Nestoriane që u anatemua në Efest, sipas së cilës “Krishti ishte dy gjëra të dallueshme nga njëra-tjetra, njëra hyjnore (Logos) dhe tjetra njerëzore (Jezus).
   Kreu i Kishës Armene është emërtuar Katoliko. Në historinë e kësaj kishe janë edhe tre katoliko nga Dinastia ALBANOSIDE, që mbretëroi në Armeninë në atë kohë: Sahak I (373–377); Zaven I (377–381) dhe Aspuraces I (381–386), por nuk di të them nëse ka ndonjë lidhje midis Albanisë sonë të dashur dhe Dinastisë Albanoside.

   Reply to this comment
 5. ç'na merzite August 18, 22:44

  -kam filluar te humbas fillin nga pa lidhja..

  Reply to this comment
 6. une August 19, 02:06

  sherim te shpejte
  prane njerezve te vet
  atje ku i ka
  ne athine

  Reply to this comment
 7. Era August 19, 06:28

  Po Saliu do bej ndonje urim ne FB per sherimin e ketij qe na beri peshqesh para 24 vitesh?

  Reply to this comment
 8. Perlat August 19, 08:51

  Janullatosi te shkoje ne gop te semes. Klysh greku . Armik i Shqiperise dhe shqiptareve. Te shporroet menjehere dhe te vihet ne krye te Ortodoksise Shqitare At Nikolla Marku.

  Reply to this comment
  • beni August 19, 09:18

   Po ktij nikolla markut i vjen era kellire, ka 2 muaj pa lare, shko e bjeri ere janullatosit i vjen era trendafil!

   Reply to this comment
   • Pellazgu August 19, 10:05

    @beni

    Sa mirë që ua di aromën meshkujve ti beni-qeni. Nuhatjen duhet ta kesh shumë të fortë, përderisa edhe duke ndenjur para ua ndjen aromën atyre që të punojnë nga pas… Ky postim i yti më bëri ta kuptoj më mirë simpatinë tënde për të gjithë plehrat greke… ke të njëjtin zanat. U fshin “shpatat” “luftëtarëve”. Më nga dal more beni-qeni, mos e merr me yrysh, se të zmadhohet fshirësja e pastaj nuk ta ngul më shpatën njeri…

    Reply to this comment
    • beni August 19, 10:36

     E keshtu jam kam fshire edhe sateme, bile ajo ta fshinte persembari, se nuk prishte tehun nga gjembat se e kish te ruar!

     Reply to this comment
     • Pellazgu August 19, 10:48

      @beni

      O fëlliqësirë, e kisha fjalën për “fshirësen” e “shpatës”, që ke nga pas, se ty nuk të punon “shpata”. Ti beni dylberi je një “shpatar” pasiv. Ty të hyn shpata, nuk e ngul ti…

     • mirel April 14, 17:19

      ashtu beni bravo, te na e fshish e te na e rruash mire.

   • Dardhari August 19, 00:07

    Epo ky ere trendafili jot QELBET nga brenda

    Reply to this comment
  • goni November 24, 10:19

   Perlat me keq ardhje te informoje se nikolla marku eshte thjesh nje civil si ty dhe si mua nk ka kryer mister per te marre titullin Ate. kshu qe sipas mendimit tend dhe te jesh ne rregull me mendimin tend duhet te thuash thjesht Nikolla marku.

   Reply to this comment
 9. lis dushku August 19, 09:12

  Ramiz Alia dhe Sali Berisha jane dy perfaqesues tipike te shkaterrimit te ndertesave fetare ne Shqiperi ne vitin 1967.Ramiz Alia eshte drejtues ideolog ,yshtes i turmave,Sali Berisha eshte zbatuesi ne terren.Nje nga ata Bucpapajt e ka fotografuar ne maje te catise duke shkulur tjegullat e teqese se dervishit te Luzhes.Pikerisht keta te dy jane autore te skenarit te uzurpimit te kishes autoqefale shqiptare nga patrikana greke,Ramiz Alia si yshtes dhe Sali Berisha si zbatues ne terren.Ramiz Podgoriceni nuk e dinte sa masakra e sa gjak eshte derdhur nga orthodokset shqiptare per te arritur pavaresine e kishes shqiptare?E dinte,se ka qene per 30 vjet drejtues i arsimit e kultures,minister,sekretar i KQ per arsim kulturen dhe ne fund fare e dinte se ka qene dhender i Themeluesit te shkences shqiptare Alexander Xhuvanit.Sali maloku nuk e dinte cka hequr ku popull nga djallezite e grekomaneve,se nuk ja pat thene i jati analfabet.E kam degjuar qe mburrej njehere me mesuesin e tij te gjuhes Peter Elezin.Peter Elezi ne 1930 hapi shkollen shqipe ne Himare dhe grekomanet e Himares i hodhen uje te perveluar ne koke.Ai qe di grate e motrat e botes,nuk e dinte kete?Keta te dy i dinin te gjitha,por perzune at Artur Liolinin e kishes se Nolit ne Boston,per te sjelle kryegrekun Janullatos nga Afrika.Ate qe greket e humben ne nje lufte 200 vjecare me patriotet shqiptare,e fituan me nje Kale Troje,qe hyri nga dera e madhe si dhurate.Ec e shkule tani!

  Reply to this comment
 10. Gent14 August 19, 09:27

  Nje autor i mirepaguar nga agjentura dhe kisha greke… pellit pellit se dicka do te mbetet. dhe keta dine te pellasin shume mire. Dine te na i vnedosin guret me mbishkrime greke ne cdo ndertese qe te na thone e shikoni – kemi qene ne para 1000 vjeteve… ehde pse s’me pelqen mund t’u them bravo kur na gjejne ne hundeleshe qe i lejojme e nuk u tregojme plumbin.

  Reply to this comment
 11. Tiranas orthodoks August 19, 11:46

  Duke lexuar komentet, nxjerr konkluzionin qe shumica e shqiptareve nuk e duan Janullatusin. Nuk e shajme per formimin akademik dhe as per kulturen qe zoteron, por fakti qe nje shekull me pare eshte shtruar qe ne Shqiperi, drejtuesit e kishes orthodokse dhe katolike te jene shqiptare dhe meshat te behen ne shqip ka nje domethenje te madhe.
  Eshte i cuditshem fakti qe pse nuk paskemi besim per ta drejtuar kete institucion fetar nje shqiptar, kur kemi mjaft klerike me arsim perkates dhe te afte per ta bere kete pune. Nuk besoj qe ai qe do vihet do ta bej me keq se Janullatusin.
  Edhe vete Janullatusi, duke pare e degjuar se si eshte opinjoni i shqiptareve per problemin ne fjale, me cdo kusht duhet ta leshoje vete kete vend.

  Reply to this comment
  • Dardha August 19, 21:20

   “Duke lexuar komentet…”

   Vetem nga ky togefjalesh nuk duhet te kishit vazhduar komentin, dhe jo me te nxirrnit konkluzion.
   1.Shumica e atyre qe shkruajne nuk perfaqesojne shumicen e shqiptareve. Qofte edhe si kampion.
   Jo te gjithe shkruajne komente, dhe shpesh shohim komente nga te njejten persona.
   2.Edhe sikur te perfaqesonin shumicen e shqiptareve nuk do te thote se perfaqesojne shumicen e ortodokseve (i dime tashme perqindjet e besimeve fetare) dhe e rendesishme eshte sa e duan ortodoksit. Nuk mund te nderhyjne besimet e tjera ne kete ceshtje.
   3.Po te lexosh komentet atehere del ne konkluzionin se shumica e shqiptareve jane me moral jashtezakonisht te ulet (duke pare se me c’fjalor flasin shume nga komentuesit). Nuk besoj se do ta pranonit kete.

   Reply to this comment
   • Dardhari August 19, 00:09

    Ke te drejte per nivelin e komenteve po thelbi eshte I njejte Janulla nuk eshte I mirepritur ne Shqiperi
    Nuk e di a ju mjafton kjo ?

    Reply to this comment
  • enter April 14, 13:57

   Qe nuk je Tiranas kjo duket, dhe qe nuk je ortodoks kjo eshte akoma edhe me e qarte.

   Mos luani me Zotin! Mos luani me fene. Jeni bere hijena. Nuk ka asnje akademik ortodoks qe ankohet per arabishten qe kendohet neper xhamite e Tiranes, ndersa ju keni guximin te ankoheni per Janullatosin, njeriun qe ka dedikuar keto vite te jetes se tij duke bere gjera kaq te cmuara per Shqiperine

   Reply to this comment
 12. ilia August 19, 12:49

  Une nuk po shoh qe t`i jete bere ndonje kritike Anastasit, me perjashtim te konstatimit pa argument ne titullin e ketij artikulli.
  Nese 100 islamike ose te pafe duan te protestojne ne SHBA kunder Anastasit, kjo eshte shenje e demokracise se SHBA dhe jo e faktit se pothuajse asnje orthodhoks i Shqiperise nuk eshte kunder Tij.
  Thuhet se ka patur polemika brenda Kishes Orthodhokse, per qenjen apo jo te Anastasit, por per mua kjo eshte e pavertete.
  Persa i perket percaktimit “modern” per Kryepiskopin, duhet te vendosen ne kontekstin historik, te nje lideri orthodhoks. Sot nuk eshte as koha e Bizantit dhe as pushtimi osman, keshtu qe Kryepiskopi Anastas, por edhe lideret e tjere dhe se pari Patriku Ekumenik Bartholomeu, do te sillen sipas rethanave te kohes, pa u shmangur asnje grime nga doktrina orthodhokse. Kjo eshte plotesisht e mundur dhe e justifikueshme.
  Persa i takone armenise, kjo nuk eshte Kishe Orthodhokse, por heretike, e ndare nga Kisha qysh ne shekullin 5 pas Krishtit, keshtu qe autori (nese nuk e ka bere me qellim) duhej te njihej me mire me historine e Kishes.

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 19, 14:51

   @ilia

   E mor ilia plehu antishqiptar, siç e kam thënë disa herë në forume të tjera, ti del të shkruash vetëm me urdhër të Anusit, sa herë ka tema ku diskutohen paudhësitë e Qishës Ortodhjakse Joautoqefale nga Athina. Aq e vërtetë është kjo që them, sa ti, si një prift veladonkëllirë e me mjekër të morrizuar skajshëm, për të mbrojtur të “papërlyer” këllirën, na del tani edhe kundër Kishës Armene, duke thënë me një shqipe të çalë: “Persa i takone armenise, kjo nuk eshte Kishe Orthodhokse, por heretike, e ndare nga Kisha qysh ne shekullin 5 pas Krishtit…”.
   Kush tha që kisha armene nuk është ortodokse? Kush tha që është heretike? Përse kisha jote të mos konsiderohet si joortodokse e heretike dhe ajo armene, së bashku me simotrat që nuk e kanë nënshkruar Koncilin e Kalsedonit, të konsiderohet ortodokse dhe joheretike. Fakti që ato refuzuan të nënshkruajnë Koncilin e Kalsedonit, të vitit 451 M.K., i cili binte ndesh me atë të Efestit, të mbajtur 20 vite më përpara, më së shumti tregon se të 6 Kishat Ortodokse Orientale, ku bën pjesë edhe ajo armene, kanë qenë koherente dhe nuk kanë dashur të diskreditohen si nënshkruesit e Kalsedonit, duke ndryshuar çdo 20 vjet përcaktimin e figurës së Jezu Krishtit, çka solli edhe faktin që ato t’ju tregonin me gisht si heretike (ato nuk janë “ndanë nga Kisha”, – siç thua, – por i kthyen shpinën kishës tënde, për shkak të heretizmit Nastorian që kisha jote përqafoi.
   Ti mbaj kishën tënde, por nuk ke të drejtë të shprehesh me nënçmim për atë armene, ashtu siç nuk ke të drejtë të shprehesh me nënçmim për asnjë institucion fetar të besimeve joortodokse. Është e drejta jote që ta mbash “Krishtin sipas doktrinës Nestoriane, pra si dy gjëra të dallueshme nga njëra-tjetra, njëra hyjnore (Logos) dhe tjetra njerëzore (Jezus), ashtu si është e drejta e tyre ta shohin Krishtin si “hipostasis”, pra si të njëjtën qenie apo person, qoftë në aspektin hyjnor, qoftë në atë njerëzor.
   Ajo çka kisha jote pranoi në Koncilin e Kalsedonës ishte as më pak e as më shumë por doktrina Nestoriane, që në Efest ishte anatemuar si “Heretike” po nga vetë kisha ku ti shërben sot. Kjo nuk i bën heretikë ata, por kishën tënde që “lëpiu” çfarë kishte pështyrë 20 vite më parë, prandaj kujdes me përhapjen e urrejtjes fetare. Në Mesjetë, me termin “heretik”, kisha jote dhe besime të tjera u keni marrë shpirtin të atyre që nuk mendonin si ju, prandaj kujdes kur e përdor.
   Nga ana tjetër, mos gërmo në histori, duke dashur të na mbushësh mendjen se kush qenka heretik e kush jo, sepse s’bën tjetër veçse hedh baltë mbi kishën tënde. Apo s’arrin ta kuptosh që hedh baltë? Të thuash që aksh kishë është heretike, sepse në shekullin e 5-të na përbuzi, pasi gjykimi ynë mbi Krishtin ishte i ndryshëm nga gjykimi i tyre, është të hedhësh baltë mbi kishën tënde. Pse ç’e kujtoni veten ju, pronarë të Krishtit? Kush ju tha juve se e keni Krishtin me tapi? Lindi Krishti dhe besimi monoteist mbiu më pas, apo ishte besimi monoteist që sajoi Krishtin. Kështu si flet ti, të bën të besosh se kisha jote ka tapinë e Krishtit dhe se qenka besimi yt që e ka krijuar atë. Ju s’keni as mënd të përpunoni gënjeshtrën. Në fakt, jeni edhe të pëafat në këtë drejtim, sepse sot në kohën e globalizimit gënjehen vetëm trutharët që i besojnë qorrazi gomarllëqeve që nxirrni nga goja.
   Fali Zot se s’dinë ç’bëjnë! U ka hedhur Anusi trutë e gomarit!

   Reply to this comment
   • Dardha August 19, 21:30

    “për shkak të heretizmit Nastorian që kisha jote përqafoi….”

    Del pak kontradiktor ketu. Kisha Ortodokse e hodhi poshte herezine e Nestorit.
    Figura e Krishtit nuk kishte nevoje per percaktime. Keshillat ekumenike tjesht hodhen poshte herezite dhe hodhen ne leter ate qe eshte e vertete.
    Krishti eshte nje person ne dy natyra, komplet Perendi dhe komplet njeri. Kjo eshte ajo qe beson Kisha Ortodokse.
    Lexo mire, dhe lexo me vemendje. Mos lexo sa per te gjetur gabime se nuk do kuptosh dhe mesosh dot asgje.Perkundrazi do flasesh tjeter per tjeter.
    Vendimet e Keshillave Ekumenike jane marre nga burra me hir Perendie, me nje urtesi dhe mencuri te atille qe nuk perseriten me. Nese do t’u ngjash, atehere ji me i perulur dhe, me kryesorja, mos urre dhe mos shaj. Ose mos i hyj fare ketyre puneve se nuk duket se jane per ty.

    Reply to this comment
    • Pellazgu August 19, 23:17

     @dardha

     Po ti e ke bishtin prapa apo e ke përpara, o koqja dardhë?
     Së pari, më bëhet qejfi që i je futur këtij diskutimi, pasi tregon se edhe ti je një prift si ilia, në mos qofsh ilia që ka ndërruar nofkën. Kësisoj, më plotësohet kuadri lidhur me faktin se ata që hedhin baltë mbi shqiptarinë dhe shqiptarët në këtë forum, s’janë tjetër veçse sahanlëpirës të Anusit.
     Së dyti, nuk ka asnjë kontradiktë tek fraza ime “… për shkak të heretizmit Nastorian që kisha jote përqafoi…”, por ti si prift duhet të përgatitesh më mirë kur del në forum, pasi nuk të falet që të bësh figurë të keqe në debatin me një ateist si unë, megjithëse teologjia rastësisht mund të jetë pjesë e formimit dhe profesionit tim.
     Së treti, kontradikta në këtë rast është vetëm në mendjen tënde, pasi Herezia Nestoriane e anatemuar në Koncilin e Efestit konsistonte pikërisht në përcaktimin se “Krishti është dy gjëra të dallueshme nga njëra-tjetra, njëra hyjnore (Logos) dhe tjetra njerëzore (Jezus), pikërisht ashtu siç thua ti, kur shkruan se “Krishti eshte nje person ne dy natyra, komplet Perendi dhe komplet njeri. Kjo eshte ajo qe beson Kisha Ortodokse.”.
     Unë e di që kisha jote ortodokse, – them “jote” sepse ortodokse janë edhe ato 6 Orientalet që sipas jush janë heretike, – beson atë që thua në replikën tënde, mirëpo ajo çka beson kisha jote nuk është tjetër veçse ajo që në Koncilin e Parë të Efestit në vitin 431 M.K. u anatemua si heretike, pra pranoi Heretizmin Nestorian. Skizma me kishat orientale ortodokse në ndodhi pikërisht për faktin se në Kalsedon kisha jote “lëpiu” atë çka kishte “pështyrë” në Efest.
     Lexo mirë që të kuptosh se ç’shkruajnë të diturit, sepse qenke një dardhë gungaçe që vërtet paske dëgjuar diçka rreth koncileve, por nuk e ke idenë se me se janë marrë ato koncile. O qyp, ajo çka kisha jote ka pranuar në Kalsedon, ishte hedhur poshtë prej saj dhe të tjerave në Efest.
     Pra, në KALSEDON NGA KISHA JOTE U PRANUA SI E MIRËQENË AJO QË NË EFEST U QUAJT HEREZI NESTORIANE. E thënë ndryshe, u pranua se KRISHTI NUK ISHTE E NJËJTA QENIE, QOFTË SI NJERËZOR, QOFTË SI HYJNOR (HIPOSTASIS) (siç ishte vendosur në Efest), POR KONSISTONTE NË DY GJËRA TË NDRYSHME NGA NJËRA-TJETRA, NJËRA HYJNORE (LOGOS) DHE TJETRA NJERËZORE (JEZUS) (siç ishte hedhur poshtë si herezi në Efest).
     Së katërti, vendimet e atyre koncileve janë marrë nga njerëz që ti as nuk e dimë e as nuk kemi për ta marrë vesh se kush kanë qenë (Ka ikur koha kur legjendat krijon të vërtetën, ndryshe do na shfaqeshin profetë çdo ditë). Për ta vetëm diçka dihet mirë: atë që e quajtën herezi në vitin 431 e lëpinë si të saktë në vitin 451, në Kalsedon! Sa për vete more trugdhë, jam me hire e nuk jam nga ata si puna jote e si shokët e tu që dilni forumeve dhe shpalosni injorancë deri në mëshirim. Pale, futesh edhe në polemikë për gjëra që veladoni mbase të ka bërë t’i dëgjosh, por që sasia dhe cilësia e materies gri që mbush kavitetin tënd cefalik nuk ta mundëson t’i kuptosh e mësosh.
     Bëj një sforco tjetër, se mbase këtë radhë i mëson mirë.
     Mbase edhe s’është faji yt, por ashtu të kanë gënjyer ata që ke mbi kokë.
     Dëgjo një këshillë o dardhë, mos e “kalb” veten më shumë duke shkruar budallallëqe pa hesap…

     Reply to this comment
     • Dardha August 20, 01:16

      Perseri ke gabuar.
      E ke filluar dhe mbaruar komentin me ofendime. Nese nje njeri ofendon, dhe sidomos kur ofendon pa u ofenduar, nuk mund te thellohet ne mesimet e krishterimit. Duke mos u thelluar nuk kupton cfare lexon, duke mos kuptuar fillon e flet brockulla, si keto qe ke vazhduar te thuash tek komenti.
      Nese nuk mund te debatosh pa ofenduar, atehere do te te lutesha mos t’i afrohesh me komenteve te mia. Nuk jane per veshet e tu. Nese komenton nuk do te te jap pergjigje, por vetem se nuk dua te ulen ne nivelin tend dhe jo se nuk kam une argumente. Ti ke nje mllef te madh brenda teje, por ky nuk eshte problemi im, eshte problemi yt.
      Dhe sa per dijeni, nuk jam klerik. Gjinia nuk ma lejon.

     • Pellazgu August 20, 07:22

      @Dardha

      Dardhushkë ke gabuar sërish, duke më thënë mua “ke gabuar”. Ti mor palo pleh që propagandon antishqiptarizmin bashkë me të tjerë veladonkëllirë në këtë forum, i iejon vetes të më thuash mua “Duke mos u thelluar nuk kupton cfare lexon, duke mos kuptuar fillon e flet brockulla…”.
      Së pari, moj dardhë e kalbur Dylberadhe je ti që të është kruar byça dhe ke replikuar ndaj replikës time për ilian, duke kujtuar se kështu do t’i shërbeje sa më mirë Anusit që lëpin ditë e natë. Kujt guxon e më fyen inteligjencën, duke më komentuar me injorancë ekstreme, si gjeli majë plehut, patjetër që me atë gjuhë do t’i flas. Pse, ç’deshe ti, të të thosha sa mirë e ke o prift injorant? Injoranca është një e keqe për çdo shoqëri, kurse për ty injoranca është mjet jetese, përmes së cilës ti dhe sëra jote keni gjetur mënyrën sesi të jetoni pa punuar, por vetëm duke mashtruar shpirtrat e dobët të besimtarëve naivë. Por për fat, pjesa dërrmuese e besimtarëve ortodoksë shqiptarë e dinë kush jeni ju e kush është ai që mbani mbi krye. Ajo pjesë frymëzohet nga vepra madhështore e Papa Kristo Negovanit dhe të tjerëve njerëz të ndritur të klerit ortodoks SHQIPTAR, ashtu siç prej asaj vepre frymëzohen edhe shqiptarët e ndershëm të besimeve të tjera apo ateistë, si unë.
      Së dyti, u tërhoqe nga debati në lëmin historiko-doktrinar të teologjisë, duke vijuar të flasësh budallallëqe të tjera lidhur me cilësinë dhe mënyrën e të shprehurit të komenteve të mia, me të njëjtën “djallëzi” naive që u përdor nga ju kur ishte rasti i zaptimit të Pallatit të Kulturës në Përmet, duke thënë se e kanë fajin myslimanët që nuk e mbajtët dot prenë e babëzisë suaj të pafre për të greqizuar çdo gjë shqiptare, me ndryshimin se në rastin e kishës së Përmetit e dinit që po merrnit diçka që s’ju takonte, kurse me budallallëkun tënd kujtove vërtet se do t’i bëje ballë debatit me mua, pasi kishe sigurinë që ato budallallëqe t’i ka mësuar dikush që ti e njeh për të ditur, por që në realitet duhet të jetë edhe më budalla se ty.
      Së treti, unë nivelin tënd e pshurr, por detyrohem të merrem me komentet e tu jo për ty, por për të davaritur tisin e injorancës dhe të mbrapshtisë antishqiptare që ti së bashku me bashklehësit e tjerë në forum përhapni për të infektuar mendjet e besimtarëve të ndershëm.
      Së katërti, ortodoksit e ndershëm SHQIPTARË përkujtojnë Negovanin, që pararendësit e tu maskarenj e helmuan për shkak se i vuri gjoksin mbrojtjes së gjuhës së pellazgëve hyjnorë, shqipes dhe nuk përkujtojnë Kozma Halenë e Etolit, që kërkonte ta “digjte” shqipen me zjarr. Shqiptarët e ndershëm e vendosin Nolin në kishat shqiptare, siç bëri i përndrituri At Nikolla Marku dhe jo të pengojnë vendosjen e bustit të tij në kishën që ai ka themeluar!!!!!
      Së pesti, unë kam vërtet një mllef brenda meje. Kam mllef kundër atyre që bëjnë paudhësi antishqiptare, që përdhosin kishën e Imzot Nolit, që përdhosin gjuhën për të cilën dha jetën shenjtori Papa Kristo Negovani, që nderojnë antishqiptarë si Kozma Etoli e që e presin si mik të madh të vetin armikun e betuar të shqiptarëve, Irinej, që pranojnë të ngrihet në mënyrë provokuese flamuri serb në mes të Tiranës dhe që njëkohësisht anatemojnë tepër të nderuarën Elida Jorgoni, sepse në dorë mbante flamurin shqiptar.
      Së gjashti, bëj një nder vetes nëse nuk do të të replikoj, duke të treguar fytyrën tënde të vërtetë. Mos dil të vjellësh antishqiptari në forum. Se kush je ti edhe të gjithë sivëllezërit tuaj ua tregoi gjesti i Elida Jorgonit, në rastin e bustit të Imzot THEOFAN STILIAN NOLIT.
      Së shtati, mos më çaj trapin duke më bërë gjoja moral mua. Ti dhe këllira jote, së bashku me ata që koordinohesh për të na “masakruar” në këtë forum me broçkullat tauja nuk më afroheni as deti tek “kokrrat poshtë barkut”..
      Së teti, rroftë Shqipëria, I përjetshëm kujtimi i Negovanit, imzot Xhuvanit, imzot Nolit dhe të tjerëve korifej të ortodoksisë shqiptare, që për shkak pamundësie nuk po i përmend, ndonëse e kam detyrim si shqiptar.
      Së nënti, ju o besimtarë të ndershëm ortodoksë shqiptarë bashkohuni rreth At Nikolla Markut, që të ndërtoni një kishë ortodokse shqiptare për vete dhe për Shqipërinë e mos e ndyni veten tuaj me këta sahanlëpirës të antishqiptarëve të Dylberadhës.

     • beni August 20, 09:06

      Po cfar shqiptari je ti more ku nikolla marku ka shkelur me te dyja kembet mbajtjen e kishes ne esapin e xhepit te tij,! Si mundet te flasesh ti per punen e patriotit kur ben punen e hamzajt,?shqiptar quhemi te gjith edhe ata pertej kufijve pobejn punen e turqis e tashme kerkojn bab erdoganin!

     • Pellazgu August 20, 11:24

      @beni

      beni-haleja si kërkon tolerancë dhe mirëkuptim nga të tjerët, kur të gjithë ata që s’i pranojnë gomarllëqet e tua i etiketon si turq, myslimanë, etj., duke qenë shembulli më i keq i intolerancës dhe prishjes së harmonisë fetare që karakterizon shqiptarët.
      Ç’hyn Turqia në këtë debat dhe ç’hyn Erdoani?
      Po nuk thonë kot, gjuha shkon ku dhemb dhëmbi. Ju ka mbetur ora tek Turqia, qysh nga koha (deri para 1 shekulli) kur të gjithë patriarkët në Stamboll i kanë shërbyer si qenë të rrahur Sulltanit, ashtu siç i ka shërbyer edhe Kozma Haleja nga Etolia, që erdhi në këto troje si emisar i shërbëtorit të sulltanit kundër gjuhës shqipe. Aty e keni mendjen ju, tek turku. Nuk ju pëlqen toleranca që ju ofrojnë shqiptarët e çdo besimi apo ata ateistë, por doni t’i lëpiheni padronit “sulltan”… Prit edhe pak, sepse, sa të iki nga kjo botë qytetari Bartolome, që e keni partia jote e ka emëruar kryetar në Stamboll, do t’i lëpiheni prapë Turqisë dhe prapë do bëni si thotë ajo, sepse kushtetuta turke e do “kryetarin” e partisë tuaj të lindur në Turqi, e me sa duken bathët një gjë e tillë nuk është e mundur. Atje ka shtet dhe nuk të lënë të dhunosh ligjet e vendit e kanonin kishtar, siç ka bërë Janullatos, duke marrë një fron që i përket një shqiptari.
      Ishalla e gjeni gjuhën me Erdoanin, por s’ma ha mendja, sepse ca dylberë nga ushtria e Gre-qi-së para do kohe këndonin se “me lëkurët e turqve dhe shqiptarëve do bënin litarë” dhe i keni mërzitur shumë ata islamikët e Stambollit. Nuk di nëse këta cubat-gra të ushtrisë së dylberëve ia kanë arritur të bëjnë litar me lëkurën e turqve, por me shqiptarët thonë që s’kanë lënë lafshë të prerë në synetllëk pa e bërë litar. Tani që po e mendoj, me turqit litari do ketë dalë shumë më i gjatë, sepse atje synetllëku është në masë dhe lafsha ka shumë… Të hollë këta dylberat. U marrim lafshën e bëjmë litarë dhe pasta e kemi më kollaj t’ua lëpijmë kastravecin shqiptarëve dhe turqve…
      Nikolla Marku, me shqiptarinë e tij ju vjen hakut juve o qelbësira të pështira!

   • Dardhari August 19, 00:15

    Epo ky ere trendafili jot QELBET nga brenda

    Reply to this comment
 13. dd August 19, 13:26

  Po drejtuesit e kishes katolike a jane italiane? Apo italianet jane me te mire se greket! Territoret shqiptare, detin shqiptar e shiti qeveria shqiptare, jo kisha ortodokse. Ju qe s’shkoni ne kishe nuk mund te vendosni per kete problem . Shikoni ata kriminelet qe prodhohen ne xhamite e blera nga Arabia, se ortodokset nuk po bejne krime, po kane ndihmuar me qindar te semure, kane dhene qindar bursa, po mbajne me buke sa sa familje qe jane harruar ne mjerimin e tyre nga shteti shqiptar. Ju qe hiqeni si shqiptare te zjarrte, si nuk protestoni per shkaterrimin e kombit nga Sala, Basha, Fullanet e sorrollopi I tyre. Ata kane perlare cdo gje. kisha s’ka asgje ne dore!

  Reply to this comment
 14. Shqiptar Çam August 19, 17:04

  Qe Janullatosi nuk eshte fetar, por Ambasador I greqezimit te Shqiperise(alla shen kozmai I sotem); shifet me se qarte nga artikulli(I perkthyer), qe publikoi Gazeta Amerikane “The Greek Reporter” me rastin e vizites se tij ne NY. Lexojeni me ngadale dhe do te shikoni qarte , se vetem nje here permendet Shqiperia (Anastasi I Shqiperise) dhe gjithe ftesat e takimet I ka bere vetem me greket e ketushem, aspak me Shqiptaret
  Protesta e organizuar nga Shqiptaret, pa dallim feje, qendron ne faktin se KISHA ORTODOKSE E PAVARUR SHQIPTARE ESHTE NGRITUR KETU ,PARA KRIJIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR, SEPSE NJE SHQIPTAR I KRISHTER I VDEKUR NUK U PRANUA NGA GREKOFILET TE VARROSEJ ME MESHE SHQIPE

  Bashkangjitur shkrimin e gazetes njuorkeze GREEK REPORTER TE DATES 31 JANAR 2014
  Arqipeshkopi Anastas I “Shqipërisë”,viziton grekët në NY

  “Vizita e Arqipeshkopit Anastas te Shqiperise ne New York
  Shkrim I gazetës Njuorkeze Greek Reporter
  Arqipeshkopi Anastas I Shqipërisë u takua me udhëheqësa, politikanë dhe antarë të komunitetit greko-amerikan, gjatë vizitës së tij në NY
  Arqipeshkop Demetrios I Amerikës shtroi një darkë për nder të Anastasit, që u shoqërua nga Arqipeshkopi I Kishës Katolike Romane të NY, Kardinali Timothu Dolan, diplomatë dhe perfaqesues te Arqidioqezës Amerikane. Arqipeshkopi Demetrios vlerësoi veprimtarinë misionare te Arqipeshkopit Anastas dhe progresin e Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë
  Arqipeshkopi Anastas foli për eksperiencën e tij misionare dhe marëdhaniet e Kishës Ortodokse me komunitetet e tjera fetare.
  Greqia ishte përfaqësuar nga ambasadori grek ne Shtetet e Bashkuara, Kristos Panagopullos, përfaqësuesi I përhershëm I Greqisë në OKB, Mishel Spinelis dhe konsulli I Përgjithshëm në NY George Iliopulos. Qipro ishte përfaqësuar nga përfaqësuesi I përhershëm në OKB, ambasador Nikos Aimiliou dhe Konsulli I Ri I Përgjithshm në NY, Vasilis Philippou.
  Arqipeshkopi Anastas I Shqipërisë paraqiti një leksion në Fordham University me temë:”Ortodoksia në Amerike”. Gjat një ceremonie speciale, universiteti I ofroi atij një Doktoratë Nderi pr Shkrimet Humane
  Më së fundi më 30 janar, Arqipeshkopi Anastasi, mori pjesë në një ngjarje të rëndësishme të organizuar nga Arqidiokeza e Amerikës për të kremtuar Ditën e Tre Hierarkëve dhe Shkrimit grek ku edhe ju foli studentave grekë. Në të njëjtën ditë do jetë edhe folësi kryesor në këtë ngjarje të rëndësishme- Gala në Metropolitan Club të NY”.

  Pra me QARTE SE KAQ NUK KA SI TREGOHET SE KUJT I SHERBEN JANULLATOSI
  DHE SI SHTESE PO NENVIZOJ NJE PJESE NGA LIBRI I S.MUSELIMIT I BOTUAR ME 1974 NE JANINE: Istoriko peripato ana tis Thesprotias”:
  :” PESHKOPI I THESPROTISE(ÇAMERISE SHQIPTARE), GREGORI NE VITIN 1878, PERKTHEN NE GJUHEN SHQIPE PJESE TE TESTAMENTIT TE RI, MEQENESE TE KRISHTERET ÇAME, NUK E KUPTONIN MESHEN NE GJUHEN GREKE”!!
  Ndersa sot mbas 136 vjetesh, janullua meshon ne mes te Tiranes greqisht??!
  AKOMA DUHET TE QENDROI JANULLUA NE SHQIPERI??

  Reply to this comment
  • Dardha August 19, 21:48

   Meqe jeton ne Amerike sigurisht qe nuk e di se meshat ne mes te Tiranes behen ne shqip. Kryepeshkopi lexon ne greqisht vetem pershendetjet dhe predikimet, te cilat perkthehen ne cast ne shqip. Por mesha e shenjte behet shqip.
   Ti sjell shembull nga nje artikull i shkruar nga nje gazete GREKE. Sigurisht qe ata do te flasin vetem per takimet qe Kryepeshkopi beri me greket. Mos pret ti qe ata te publikojne takimet qe Kryepeshkopi beri me shqiptaret?

   Dhe nje pyetje. Ortodoks je?

   Reply to this comment
 15. ilia August 19, 18:23

  Per te ashtuquajturin pellazg!
  Patjeter qe nuk kam dyshim ne cfare thashe, sot ka vetem Nje Kishe ne kozmos dhe kjo eshte Kisha Orthodhokse qe ka pranuar te 7 Sinodet, se bashku me ate te Kalqedonise, per natyren e vertete te Krishtit..
  Armenia nuk ka “Kishe”, por eshte nje sekt heretik, sepse ka pranuar mekatin e madh te “perzjerjes”, “shkrirjes” se dy natyrave Hyjnore dhe Njerezore..
  Ne fakt tek Jisu Krishti keto dy natyra qendrojne te dalluara njera nga tjetra, por jo te ndara dhe te vecuara sikurse pretendonte nestori. Jisu Krishti eshte Nje person me dy natyra, pra…
  mos u ngaterro ne gjera qe s`te perkasin, ose nuk i kupton..

  Reply to this comment
  • Dardha August 19, 21:39

   Sapo i shkruajta nje pergjigje “Pellazgu” ‘t por tani lexova komentin tuaj dhe shikoj se e paska marre pergjigjen.
   Ne fakt jane ceshtje shume te thella. Eterit e Sinodeve kishin Hirin e Perendise. Sado besimtare te jemi, arrijme ne nje pike qe mendja njerezore nuk mund ta kaloje, dhe aty gabojme.

   Reply to this comment
  • Pellazgu August 20, 00:11

   @ilia

   Për të ashtuquajturin pa veladon ilia.

   Ajo çka thua është revizionimi i Herezisë Nestoriane (po përdor fjalën revizionim, sepse juve sahanlëpirësve të Anusit, që në masë 90% keni qenë drejtpërdrejtë komunistë të Enver Hoxhës, ndërsa 10% jeni këlyshë komunistësh, kjo fjala “revizionizëm” ju shkonte shumë për shtat kur spiunonit armiqtë e klasës), duke e pranuar thelbin e kësaj herezie, por duke mos pranuar shkrirjen në një të dy natyrave, – siç i shihte Nestori, – dhe duke i përcaktuar ato si të veçueshme nga njëra-tjetra.
   Në Armeni nuk ka sekt heretik o ilia, por ka një Kishë Ortodokse Armene me të gjitha atributet që ka një institucion i njohur nga popullata që e beson, e cila nuk pranoi të lëpinte atë që ishte hedhur poshtë në Efest dhe që i mbeti besnike përcaktimit sipas të cilit Jezusi, qoftë si hyjnor, qoftë si njerëzor, është e njëjta qenie ose person (hipostasis). Dhe s’ka si të jetë ndryshe, përderisa ishte bir njeriu, lindur nga një nënë njerëzore si të gjithë ne, duke përfshirë edhe ata që vetëquhen Hirësi, Fortlumturi, etj., të cilët jetojnë e veprojnë si gjithë të vdekshmit e tjerë, në disa grupime të ngjashme me partitë politike, që ndiqen nga militantë (ithtarë) “qorra”, brenda të cilave përmes një lufte bërrylash, tarafesh dhe veprimesh nën rrogoz synojnë të kapin majat e organizimit ku aderojnë. Me të njëjtin arsyetim, sipas këndvështrimit të Kishës Armene heretikët jeni ju. Përse zotrote pretendon që ke atributet për të vendosur e për t’i quajtur të tjerët heretikë, kur edhe ti je në të njëjtën pozitë me ta? Apo kësaj i thua “ORTODOKSI”. Pra tregohesh “ortodoks” në anatemimin e të tjerëve, duke pretenduar se vet je i mirë. Kjo vetëm e ndershme nuk është, madje ngjan me atë luftën e ndyrë mediatike për të hedhur baltë me të padrejtë mbi kundërshtarin.
   Edhe së fundi diçka tjetër. Këto gjëra që unë i kuptoj më mirë se ty, përderisa nuk jam molepsur prej tyre. Nuk është çështje se je prift apo jo që t’i kuptosh, e rëndësishme të kesh mend e jo të jesh kokrra e analfabetit, siç je ti. Pastaj, më përkasin, apo s’më përkasin mua këto gjëra, nuk je ti që e vendos, pasi nuk pjerdh as më të mençurin mbi këtë botën që na ka falur natyra e jo më ty që je një prift veladonkëllirë. Nuk jam nga ata besimtarët që çfarëdo budallallëku t’u thuash në cilësinë tënde si prift, të besojnë qorrazi. Ata nuk kanë mend, kurse unë po dhe ofendohem tej mase nëse një qenie injorante si ty më thotë “… mos u ngaterro ne gjera qe s`te perkasin, ose nuk i kupton…”. Unë e quaj fundin e botës që analfabetë si ty, të cilët edhe 8-vjeçaren e kanë marrë me mesataren 4,5, të më tërheqin veshin për çështje të këtij lloji.
   Kjo Dardha që ia vënë “bishtin” nga prapa, këtu poshtë këtij postimit tënd, më ka dhënë përgjigje o ilia. Budallallëku që shpalos Dardhushja e Kalbur ma mbushi mendjen top se ai është njeri pa mend dhe që mendja e tij e cekët s’ka fuqi të arrijë në pikën ku të kapërcejë dogmat fetare, që s’kanë asnjë mbështetje logjike dhe shkencore.
   Nga mënyra si të ka shkruar Dardhushka, lë të kuptosh se është inferior në rang me ty dhe se ju jeni të koordinuar për të bërë propagandë antishqiptare në forum, mu ashtu siç të pata thënë më parë për atë çka bën ti me postimet e tua këtu. Në çdo resht të postimit të tij të mëposhtëm ndihet frika se mos e lëmë qenin që mban nofkën “Pellazgu” pa përgjigje. Ti ja ke mësuar historinë e koncileve këtij koqes së Dardhës, sepse ia fut pordhës njësoj si ty?

   Reply to this comment
   • beni August 20, 08:23

    Forumet ose blogjet ne internet jane per tu kuptuar ne anen njerzore, dhe per tu kuptuar edhe dicka qe vertet esht per te mesuar midis nesh! Fodulleku jot me fyerje e ofendime nga me te ndryshmet, ndaj cdo njeriu qe shpreh ate qe ai mendon, tregon edukate e kulturen e tij edhe pse edhe une te jam kunderpergjigjur sepse te kuptoj se je nga ata ateiste radikale qe kerkon te mbjellesh tek te tjeret! Radikalizmit qofte atij islamik e atij ateist kam qene i predikur per tju kunderpergjigjur, sepse vetem ne ket menyre ndergjegjsoheni ju ne nje far menyre per te respektuar edhe mendimin e tjetrit! Si mundet te flasesh ti per tu qojtur europian, kur ti poshteron kulturen e saj me ate radikalizmin tend te semure! Ne nje far menyre kto forume me kan mesuar, se sa te predispozuar jane shqiptaret sidomos kur flitet per nacionalizmin ekstrem e ate fetar per tu hakmare ndaj pakices ose thjesht jan te paket ata qe prapagandojn krishterimin ne keto forume, qe esht e mira fundja fundit se e keni gjetur kete kulture ne shqiperi e nuk e sollet nga nje vend tjeter! Pra ne nje fjale ti sulmon ate ekzistuesen e kerkon te vendosesh nje te ardhur nga diku tjeter ate orientale apo ateiste per te triumfuar ajo e jotja!

    Reply to this comment
    • Pellazgu August 20, 11:02

     @beni

     beni-qeni edhe injoranca jote ishte mangët, për të plotësuar tufën e zagarëve që lehin sipas oreksit të Athinës. A e kupton se ç’shkruan o qenie e pështirë, që flet për edukatë dhe respektim të mendimit tënd prej gomari, kur kujtdo që në këtë forum shpreh një mendim ndryshe nga i yti i thua “A ja ke parë satëme?”. Ti mor qelbësirë kërkon të mos ofendohesh?! Ndyrësirë antishqiptare! Farë e keqe plehrash që harbojnë rrugësh me emrin e Anusit në gojë dhe me “trangullin” në anus…
     Analfabet i pakorrigjueshëm!

     Reply to this comment
 16. ceni August 20, 00:50

  Kush di pak anglisht le te shkoje jo shume larg por ne Wikipedia ose ne Enciklopedine Britanike.
  Une shkova dhe lexova te dyja. Nuk pashe asnje te dhene qe te tregonte se kish armene eshte heretike.
  Perkundrazi, ajo qe me ra ne sy eshte se te dyja ato theksojne se KISHA ORTODOKSE ARMENE ESHTE KISHA ME E VJETER NE BOTE!
  Mbetet qe te dhenat e grekofileve te mirenjohur te internetit te jene nga burime greke. Keni gjetur ushqim te mire shpirteror. Pertypuni e ripertypuni ne grazhdin e Janullatosit o tradhetare te kombit.

  Reply to this comment
 17. ilia August 20, 12:09

  te ashtuquajturit pellazg!
  Aresyen se pse them se armenet jane sekt heretik, ta sqarova shume mire, por ti ose nuk e kupton, ose kerkon te vazhdosh debatin vend e pa vend.
  Por meqe ke qejf, po ta perseris per here te dyte, se herezia monofizite eshte nje mekat teper i rende, sepse barazon Perendine me Njeriun, pra “shkrin” te dyja natyrat nje nje te vetme….
  Persa i takon Nestorit, ti po perserit ate qe bene heretiket ne Sinod, ku paditen Eterit e Kishes se po vazhdonin herezine e Nestorit.
  Nestori mbronte herezine se Hyjlindesja nuk lindi Perendi-Njeriun Krisht, por vetem njeriun Jisu.., ku natyra hyjnore erdhi me vone, pra ka nje ndarje te natyrave, sikur kemi te bejme me 2 persona,….
  Kunder kesaj herezie ne kemi dale hapur dhe e kemi kundershtuar ne Sinodin e III Ekumenik ne vitin 431…
  Por duke thene se Krishti eshte Nje Person i vetem, kjo nuk do te thote se ka shkrirje te natyrave, pasi ato jane ta dalluara nga njera tjetra.
  Po i bie shkurt, nese do trajtime me te hollesishme mund te ti jap edhe ato (me shume jo per ty),…
  Per kete u mblodh Sinodi i IV i Kalqedonise ne vitin 451..
  Ja vendimi, citoj:
  “…Duke ndjekur Eterit e Shenjte ne mesojme me nje ze qe Biri i Perendise dhe Zoti yne Jisu Krisht duhet te rrefehet si nje dhe i njejti (Person), dhe Ai eshte i persosur Hyjni dhe i persosur si njeri. Perendi i Vertete dhe Njeri i Vertete, i perbere me nje shpirt te arsyeshem dhe trup (njerezor), dhe qe ka te qenet nje me Atin persa i perket Hyjnise se Tij dhe ka te qenet nje me ne persa i perket njerishmerise se Tij; i bere ne te gjitha si ne, me perjashtim vetem te mekatit; i lindur prej Atit perpara gjithe shekujve sipas Hyjnise se Tij: por ne keto kohe te fundit, per ne njerezit dhe per shpetimin tone, u lind (ne bote) prej Virgjereshes Mari, Hyjlindeses (Theotokos), sipas njerishmerise se Tij. Ky Jisu Krisht, i vetem dhe i njejti, i vetemlinduri Bir (i Perendise) duhet te rrefehet qe ka dy natyra, te paperziera, te pandryshuara, te pandara dhe te pavecuara…”
  Sinodet ne i besojme te frymezuara nga Shpirti i Shenjte,..
  ti pellazg, bashke me heretiket e tjere keni te drejten te zgjidhni ke te doni (perzjarjen e natyrave), bashke me armenet e tu heretike

  Reply to this comment
  • Pellazgu August 20, 13:38

   @ilia

   Vërtet mendon se unë duhet dhe do t’i shoh gjërat në këndvështrimin tënd? Qenke i mjerë fare! Unë nuk “fluturoj” me dogma të mykyra, që vijnë nga gjirizet e historisë.
   Pa dashur të zgjatem, në këtë debat me një të patru dhe të pakulturë si ty, po të them se debatin me ty nuk e bëj për të përfituar epërsi intelektuale, pasi atë e kam. Jam njeri me një trastë diploma dhe as nuk e mendoj të rivalizoj me një si ty, që të vetmin arsimim e ka marrë duke i tharë trutë në shkollën e budallenjve që ke bërë në Durrës, por e bjë sepse e ndjejë detyrë shpirtërore dhe patriotike t’ju demaskojë juve të shiturve tek greku, në mënyrë që askush të mos bjerë në kurthin tuaj antishqiptar.
   Sa për debatin historiko-teologjik po të them tani pikëpamjen time, që të mos kesh më iluzione se unë mund të ndikohem nga ato budallallëqe që shkruan ti. Pavarësisht se Nestori kishte boll budallallëqe në teorinë e tij, e ka pasur drejt kur thoshte se fëmija që mbante emrin Jezu, ishte me natyrë njerëzore, pasi kishte lindur si të gjithë njerëzit e tjerë.
   Ti ilia këtu bën punën e armiqve të shqiptarisë, përderisa kam bindjen se je një nga ata që do të nderoni pas pas pak ditësh një armik të gjuhës shqipe, e cila është shtylla më e fortë e identiteti tonë pellazg-ilir-arbëror-shqiptar. Të nderosh Kozmain e Etolisë, që ka dashur të zhdukë nga faqja e dheut të vetmen racë trashëgimtare të drejtpërdrejtë të pellazgëve hyjnorë , duke i “vrarë” asaj gjuhën (Janë edhe grekët trashëgimtarë të pellazgëve, por një e treta e gjakut të tyre është pellazg, ndërsa për 2/3 u rrjedh në deje gjaku i pushtuesve të Danau egjiptianit dhe të Pelops fenikasit. Pra 2/3 i kanë gjak afro-aziatik, çka më së miri e tregon edhe lëkura e zeshkët e pjesës më të madhe të tyre.). Pikërisht atë gjuhë që është mëma e të gjitha gjuhëve të basenit të Mesdheut e më lart në kontinent.
   ilia, kush nderon Kozmain e Etolisë kërkon t’i ngulë thikë pas shpine shqiptarëve dhe Shqipërisë!

   Reply to this comment
 18. ilia August 20, 14:41

  pellazg, une nuk po arrij te kuptoj idene tende..
  njehere na padit ne orthodhokseve per “nestorizem” dhe njehere thua se je vete “nestorian”…kjo e fundit duhet te jete e vertete, sepse ne nestorianet i paditem ne Sinodin e III-te si heretike,…,nese eshte keshtu je me i besueshem…,
  Ti me padit mua si “antishqiptar” pse mbroj kanonet e shenjta te Kishes, te cilat cdo orthodhoks e ka per detyre t`i mbroje dhe qe ti i quan “te mykura”.Pak a shume keto epitete perdoren komunistet kur ne vitin 1967 u vune zjarrin objekteve te kultit, u rrojten mjekrat prifterinjve dhe hoxhallareve deri sa perzien edhe eshtrat e te varrosurve. Edhe keta keshtu na paditen sic po ben ti sot,..prej tyre ndoshta ke marre detyren
  Persa i takon temes se Shen Kozmait kete e kemi diskutuar mjaft here, por shoh se “diplomat” nuk te paskan sherbyer te njohesh historine e kombit tone, pasi Shen Kozmain nuk ka patur guximin ta padite as historiografia komuniste, ne mungese te plote te cdo justikimi dokumentar dhe gojor bile,..
  Detyra qe keni marre persiper eshte ne sherbim te islamizmit ekstrem, te perhapur sot ne gjithe boten, e cila po e tregon fytyren e vet te vertete ne Irak, pikerisht keto dite
  Ne vazhdim te vepres se te pareve te tu ti padit Shenjtorin tone Shen Kozma Etolosin, si armik te Shqiperise,..kur vepra e tij pati si qellim dhe arriti, mosislamizimi i pjeses se Myzeqese, Berat, Lushnje, Fier, e cila shpetoi nga ky proces..
  Shen Kozmai u denua me prerje koke nga Kurt Pashai i Beratit, pra nga pushtuesit osmane dhe jo nga populli shqiptar..Aresyeja ishte padia qe ebrenjte e qytetit bene sepse Shen Kozmai predikonte mbylljen e dyqaneve dhe mosshitjen dhe blerjen, diten e Diele, diten e Zotit, nje detyrim qe cdo orthodhoks duhet ta zbatoje, bile edhe sot,..ishte ceshtja se hebrejve u humbnin fitimet e dites se Diele,…
  Shen Kozmai ka qene mik dhe vella i shqipetareve dhe Shqiperise, aq sa shume emra jane te ketij shenjtti nga kjo zone….,
  Edhe une nuk kam ndermend te te mbush mendjen, ..por duhet diplome e vecante qe te kuptosh cili ka qene Shen Kozmai…
  Sa per festimet, keto po i organizon Bashkia Fier, ku ne jemi kryesoret dhe e kemi per nder qe ky Shenjtor eshte martirizuar ne token tone dhe qe eshte mbrojtesi i Shqiperise dhe shqiptareve

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 14, 15:47

   @ilia

   Si nuk të vjen turp që më përmend mua islamizmin, more palo prift sllavo-bullgar-maqedonas?! Po ku ka më enverist e islamik se ti e sesa kisha jote, që çdo pikëpamje të kundërt me idetë tuaja absurde dhe vrastare, njëkohësisht, e etiketoni menjëherë komuniste, fashiste, islamike, e ku di unë.
   Po si nuk dhatë një herë një argument se përse komandanti yt meshon me gjuhën e djallit, aty ku shqiptarët shkojnë që të dëgjojnë për Krishtin? Nuk ka ditur shqip, ndonëse është arvanitas? Nuk ka mundur të mësojë shqip? Atëherë të zhduket nga Shqipëria e t’ju marrë edhe juve jo shqiptarët antishqiptarë me vete dhe në vend të tij të vendoset dikush që shqiptarët e duan e që u predikon atyre me gjuhën hyjnore SHQIPE!

   Reply to this comment
 19. Moka September 4, 21:35

  Tja hani mutin kryepiskopit se gje tjeter nuk meritoni te beni , jeni te denje vetem mutin tja hani!Ju befte mire tani.

  Reply to this comment
 20. elida jorgoni January 18, 13:39

  Noli yne tha, se Kisha Ortodokse nuk eshte vetem e ortodokseve, por e gjithe shqiptareve.

  Reply to this comment
 21. Arben April 14, 14:18

  ARTKULL I SPONSORIZUAR NGA JANULLATOS PER TE KRIJUAR TYMNAJE NE MENDJET TONA.

  TE GJITHE NE PROTESTE PARA KISHES PER TE KERKUAR LARGIMIN E JANULLATOSIT.

  Reply to this comment
 22. pellazg nga Braka April 14, 15:10

  I vetmi n jeri qe ka te drejte ne kete forum koq.. eshte Pellazgu. Ai eshte dora jone. Gaxhoi jone

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 14, 15:39

   @ pellazg nga Braka

   Prapë ti hale nga Braka?!
   Nuk të rri dylekshi pa t’u kruar, ë?
   E di që s’e ke zgjedhur keq pseudonimin? Ashtu lëkurerrët siç jeni ju qelbësirat afro-aziatike të Dylberadhës, apo ju copat e mutit që ju “prodhon” Anusi sa herë flet, ty të rri pas trupit përcaktimi “nga Braka”…
   Shko pallo tët motër tani o zagar pedrast!

   Reply to this comment
 23. zeleni April 14, 15:43

  Perpjekjet per te zbardhur djallin e zi Janullatos jane te kota.
  Nuk mund te kete budalla ne bote qe te dyshoje ne qellimin antishqiptar e helenizues te ketij koloneli te Asfalise greke, te veshur me veladonin e priftit.
  Edhe ata qe e mbrojne ketu Janullatosin dhe punen e tij antishqiptare (beni, Ilia, Moka, Dardha) e dine kete po aq mire sa une e ti por ata, si vete Janullatosi, jane armiq te Shqiperise.
  Ata kane shitur shpirt e trup te greku. Por edhe greku e di se ata qe tradhetojne atdheun e tyre mund ta tradhetojne edhe Greqine po te paguhen me mire nga dikush tjeter..
  Nga menyra si shkruajne dhe nga niveli ne te cilin shkruajne, te gjitha ata, pa perjashtirm, duke perfshire edhe “profesore doktoret” e plepave te Janullatosit si Aleksander Sallabanda jane injorante. Zaten, pjesa me injorante e shqiptareve eshte vene ne sherbim te Janullatosit.
  Ne kohen tone qendrimi ndaj Janullatosit dhe punes se tij te ndyre antishqiptare eshte guri i proves i atdhedashurise:
  KUSH ESHTE ME JANULLATOSIN ESHTE ARMIK I SHQIPERISE, NJELLOJ SI JANULLATOSI.
  KY ESHTE MOMENTI I SE VERTETES.
  SECILI KA TE DREJTE TE ZGJEDHE: ME JANULLATOSIN OSE ME SHQIPERINE.
  CDO “RRUGE E MESME” EDHE ME JANULATOSIN EDHE ME SHQIPERINE ” ESHTE VETEM NJE HIPOKRIZI E MADHE QE ASNJE SHQIPTAR I VERTETE NUK E BESON.

  Reply to this comment
 24. Pellazgu April 14, 15:52

  @ pellazg nga Braka

  Prapë ti hale nga Braka?!
  Nuk të rri dylekshi pa t’u kruar, ë?
  E di që s’e ke zgjedhur keq pseudonimin? Ashtu lëkurerrët siç jeni ju qelbësirat afro-aziatike të Dylberadhës, apo ju copat e mutit që ju “prodhon” Anusi sa herë flet, ty të rri pas trupit përcaktimi “nga Braka”…
  Shko pallo tët motër tani o zagar pedrast!

  Reply to this comment
 25. petraqi April 14, 16:00

  Ke plotesisht te drejte Elida Jorgoni. Ti je nje atdhetare e madhe shqiptare (edhe atdhetaria shkoka me fis). Atdhetaret shqiptare nuk mund te jene indiferente ndaj fatit te kishes sone ortodokse dhe katolike dhe te xhamive ne Shqiperi.
  Ne nuk do te lejojme qe ato te bien ne doren e te huajve dhe te shfrytezohen per shkaterrimin e Shqiperise, te Atdheut tone te dashur.
  Ne rastin konkret te Janullatosit, ne do te luftojme dhe me siguri do ta rimarrim ne doren tone Kishen e lavdishme ortodokse autoqefale shqiptare qe Fan Noli gjenial e ngriti ne lufte me perpjekjet e medha e Kishes greke per ta penguar. Ne do ta rimarrim me siguri, dhe shume shpejt, kishen tone te lavdishme te martireve Papa Kristo Negovanit, Petro Nini Luarasit, At Stath Melanit, Ballamacit, qe vrane paraardhesit e Janullatosit.

  Reply to this comment
 26. lis dushku April 14, 17:04

  O Pellazg,nderime per kulturen tuaj historike dhe njohjen e thelle te te historise se krishterimit.Dhelperite dhe pabesite nuk shkojne paralel me inteligjencen dhe me te trashe dhe te pakulture se keta prifterinjte greke te Janullatosit,vetem ne Greqi gjen. Shoh ne nje koment ketu lart nga Ilia se vepra e Kozma Etolosit pati si qellim pengimin e Islamizimit te metejshem te banoreve te Myzeqese,Beratit,Fierit,Lushnjes,….Te jete e vertete valle?A mundet valle skllavi i sulltanit te marre persiper nje misjon kaq te rende,ne kohen kur greket ortodokse jetonin me litar ne qafe?
  Te verteten e japin arkivat e Venedikut te kesaj periudhe.Kozma Etoliani levizte ne viset kryengritese te Shqiperise se jugut(Epirit te banuar ne ate kohe vetem nga shqiptare),me nje shpure prej 1500 kaloresish te vene ne dispozicjon te tij nga pushteti turk,dhe me nje ferman te portes se larte,te cilin ja paraqiste cdo sundimtari.Misjoni i ngarkuar nga Patrikana ishte te bindete kreret shqiptare te kryengritjeve anti-osmane te ulnin armet,sepse sipas tyre pushteti osman ishte bekuar nga perendia dhe ishte shume me i mire se pushteti i Frengjve dhe i Venedikasve.Kur arriti para dyerve te Parges me 1500 kalores,guvernatori Venecjan i Parges u tmerrua dhe mbylli portat e qytetit.Meqe viset e sotme te Camerise,7 ishujt dhe Korfuzi ishin nen sundimin e Venedikut,qellimi tjeter i Kozma etolosit ishte te shkepuste banoret shqiptare te krishtere te ketyre trojeve nga ndikimi i Venedikut dhe i kishes katolike Romane,cka perputhej plotesisht me interesat turke ne Ballkan.Eshte folur e shkruar se si e perzune Shqiptaret Suljote shejtanin e Patrikanes ,por nuk eshte shpjeguar se si nje murg i malit te shenjte si Kozma etolosi te prishe me kazem catine e kishes ne Himare per te marre qerestene per ndertimin e shkolles greke.Shpjegimi eshte i thjeshte:Kisha ne fjale ishte nje kishe katolike e ritit roman,ashtu sic ishin dhe banoret e Himares dhe gjithe Laberise ne ate kohe.Per me tej lexoni kujtimet e udhetarit turk Evliah Celebi per Dukatin, Vloren ,Kaninen ,Kurveleshin ne 1670(E gjithe laberia dhe Suli ishin shqiptare te besimit katolik te lidhur me Venedikun).Pra qirje Ilia,Kozma Etolosi nuk pengoi islamizimin e Myzeqese,Beratit etj,por pengoi katolicizmin ne keto zona,cka perputhej me strategjine e Turqve osmanllinj.
  Per vrasjen e Kozmait prifterinjte greke fajesojne cifutet,pa ditur se cifutet dite te shenjte kane te shtunen(Sabatin) dhe jo te dielen.Pra pushim kane te shtunen dhe jo te djelen.Kozma shejtanin e vrane shqiptaret,sepse duke perfituar nga fermanet e sulltanit,mallkonte hapur gjuhen shqipe dhe banoret qe flisnin kete gjuhe.Edhe prifti afrikan,janullatosi,duke perfituar nga nje dekret i Sali Berishes,qe si sulltan Mahmuti e ka marre nen mbrojtje,vazhdon te ece ne gjurmet e shejtanit Kozma duke perbuzur gjuhen shqipe ne Kishe.

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 14, 19:34

   @ lis dushku

   Përshëndetje bir i denjë i Shqipërisë hyjnore, të lashtë sa vetë jeta, vendit prej nga rreth 8000 vjet më parë u nisën për në Evropë individët që gjenetikisht i përkasin Haplogrupit E1B1B1, nëngrupi E-V13, që t’u mësonin barbarëve bujqësinë. Nuk është e rastit i dashur @lis dushku që, sipas analizave antropologjike dhe gjenetike, sot individët e atij nëngrupi i gjen në masën 47% në Kosovë (si askund tjetër në Evropë) e në Shqipërinë e veriut, duke zbritur në 26-30 % në Shqipërinë e jugut.
   Të falënderoj për arsyetimin mbi baza shkencore dhe jo broçkulla Anusi…

   Reply to this comment
 27. ilia April 14, 17:14

  Sipas nje shkrimi te koheve te fundit, Kryepiskopi eshte njeriu qe ka bere me shume per Shqiperine ne keto 24 vjet. Edhe une jam i ketij mendimi. I jam mirenjohes Kryepiskopit, jo vetem per ndertimin e infrastruktures kishtare orthodhokse, por edhe per gjithe veprimtarine filantropike ne ndihme te shtresave me ne nevoje te shoqerise shqiptare, hapjes se mencave per te varferit, ndertimit te shkollave, spitaleve, kopshteve per femijet dhe ata te braktisur e jetime, e..etj.
  Anastasi eshte vete ikona e Zotit Krisht, i cili Vete e ka sjelle ne Shqiperi, si te zgjedhurin e Vet, per te miren e shqiptareve. Ne duhet t`i tregohemi mirenjohes Kryepiskopit pee gjithcka ka bere per ne

  Reply to this comment
 28. caku April 14, 18:53

  Gjuha pellazge,eshte “hyjnore”,
  vec per te hyre ne nevojtore,
  eshte e paqte dhe e kallashit,
  e revanise dhe sukliashit,
  Gjuha pellazge esht’ shum’e gjate,
  vegel per burrat,por dhe per grate,
  nje sinonim, e perdor shkathet,
  disa te tjere jan’me te ngathet,
  po me stervitje,kalojne pengesat,
  lart ngrejne dipllomat,i hodhen fshesat,
  zanatin e babes e bene lanet,
  qe kur can’ ferren per ne kurbet,
  jan’ bere te ditur bre,sa me ska,
  tash shesin mend per badjava,
  duan t’i japin falas dhe benit,
  per vete mbajne,llapen e qenit,
  -mburet e turret nje anonim,
  kam qene pellazg,e shume “trim”,
  po sa here ylberin e kaperxeva,
  ne dylber dovleti u perktheva,
  ne ilir,dardan,alban,shqiptar,
  ne popull zulu dhe me samar,
  sa me rrethojne,jan’te perzjere,
  me turli racash e gjak te dhjere,
  Allahu me ruajti nga kjo ‘hata’,
  por me la vetem ne k’te dynja,
  s’po gjej dot grua, qe te shtoj racen,
  ca qe kam rrotull,kan’ngritur pjacen,
  s’po gjej as femer,qe te afrohem,
  po fle me sistren e po pallohem,
  do gris dipllomat,qe m’than trute,
  druvar do behem,te shkurtoj drute,
  te marr dhe une ndonje sklepacke,
  te jete pellazge dhe krejt budallacke,
  ta kete gjakun,njelloj me timin,
  e krejt si mua, ta kete gjykimin,
  dua,tek une bota te shohe,
  si qene pellazget ne ate kohe,
  se si llafosnin ata me yjet,
  se per qytete kishin vec pyjet,
  se ishin trima,por te uritur,
  mendonin vetem per te grabitur,
  ‘pushtuan” shume mbreteri,
  formuan edhe perandori,
  prodhuan shume perandore,
  por qe te gjithe tradhetore,
  braktisen gjuhen e te pareve,
  mesuan gjuhen e “barbareve”,
  pellazgjishtja gjuh’e kultures,
  humbi krejt si shurr’e pules,
  por nje pellazg ka ngel vertet,
  po ben roje ne xhenet,
  kush e ben kryqin lanet,
  roja e fut ne xhenet,
  dhe kush kryqin e nderon,
  ne xhenhem e torrturon,
  gjuha “pellazge”gjuhe bilbili,
  qe e flet vec ky lloj rrezili,
  ka meraqe kombetare,
  ndaj hedh vickla si xanxare,
  nje atdhetar i ores’ fundit,
  i ka fryr’ ne vesh hoxh’i katundit,
  Kur’hanin ne balle, dipllomat ne traste,
  HIRESIA TE ROJE,
  e pallazg bytha plaste…..!!

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 14, 20:46

   @caku

   Ku je mo @caku-tarallaku?
   Në këtë bejte psalltin që ke shkruar si mut i Anusit që je, thua: “-mburet e turret nje anonim…”. Po mirë prift me veladonin e këllirtë, ti cili nga qnetë që lehin sipas avazit të Anusit je, se emrin dhe mbiemrin s’ma ha mëndja se i ke caku caku, hë o shurrë?
   Lodhu sa më shumë të shkruash të tilla [email protected]ëqe, se ne qeshim pa masë me to. Mos harrë të ma lëpish Anusin. Mirë caku-tarallaku, ë?
   Një këshillë caku-morracaku. Herë tjetër mundohu t’i shprehësh më shkurt gomarllëqet, se kaq të gjata s’kemi kohë t’i lexojmë.

   Reply to this comment
  • mirel April 14, 21:06

   caku ti qenke dobic rrugesh

   Reply to this comment
 29. islam selami April 14, 22:30

  SHyqyr Allahut qe kemi dhe ne gazeten tone islamike DITA se keta kauret do na kishin vene perpara por ne kemi Bedriun dhe shume te tjere qe demaskojne dhe i cjerrin masken ortodoksve dhe peshkopit te tyre qe jane kunder Pejkamberit,alla alla inshalla .

  Reply to this comment
 30. jimi April 14, 22:35

  CAKU hahahahahahha je i paarritshem hahahahahahaa i terbove pellazget nga mongolia

  Reply to this comment
 31. Tarrasi April 15, 00:15

  Degjoni ore po flet prifti Ilia,pijaneci,kurvari,idioti,legeni,bythelepiresi….

  Reply to this comment
 32. Dardhari April 15, 00:52

  Per komentusit Dardha , beni , enter dhe ilia . Ju te gjithe debatoni per nje gje qe eshte e qarte
  Janullatosi erdhi si i perkohshem , ka punuar shume mire e falenderojme per punen qe beri po ai duhet te lagohet gje te cilen ai po te ishte ashtu si thoni ju duhet te largohesh vete .
  Tani une ju pyes perse duhet te arxhojme kaqe energji per te kuptuar kete shkrim qe asnje nuk e kupton lidhjen qe ka me titullin . Qe kur u hap Shqiperija u sulen lloj lloj mafjozesh nen petkun e feve te shpetojne shpirterat tane . Lind pyetja PSE ?
  1- kujtoni se ju dhimbsemi ?
  2- kujtoni se ata punojne per te miren tone ?
  3-nuk na mjaftojne nje tufe me politikane qe ( si ze gjumi per te miren e popullit )
  4- pse politikanet kalojne majtas , djathtas , PDS , PDNj , LSI , e kush e di sa te tilla jane
  5- ne qofte se nuk kemi Shpetim nga keto Banda Politikanesh do gjejme shpetim nga Prifterinjte Hoxhallaret apo Papet JO dhe JO keta qe na turbullojne trute me Krisht dhe Muhamet kane qellimin e vetem te jetojne pa dersire kure dhe te paguajme ne per ta . Feja eshte Politike qe te ben te mohosh Nene dhe Babe dhe te duash vetem xhamine ose Kishen
  Ne qofte sepaska zot pse duhet te vrasin njeri tjetrin njerezit
  Ata qe dine se cfare fitojne duke predikuar fene kane bere dhe bejne lloj lloj manovrash qe te terheqin kliente ne dyqanet e tyre qe vetem Injorante qe fatkeqesisht te shtyre nga varferija bijen pre e fese . Ne qofte se keta Hoxhallare , Kardinale dhe Peshkope mundohet per popullin e varfer pse harxhojne miljona per kisha dhe Xhamija dhe nuk ndertojne shkolla dhe shtepi per keta mjerane .
  Dje Kisha Orthodhokse Greke do jape Miljarda qe te shpetojne Shtetin Grek gje shume e mire po puna eshte nga I gjen keto para Kisha ?
  Pra lerini keto debate ku dikush mundohet te tregohet me I lexuar duke shpjeguar nestore, Jude dhe Krisht I biri Zotit jane te gjitha budallalliqe qe vetem injorantet I hane
  Krishtit & Muhameti = Enveri & Mehmeti ky I fundit ishte Juda . Saliu & Meta ky i fundit ishte Juda . Nuk ka asnje ndryshim gjithkush do qe te jete I pari ” hyjnori ”
  Dhe se fundi mos prisni nga Zoti se ai eshte per te gjithe dhe nuk ja del te meret me cdo njerin

  Reply to this comment
 33. lis dushku April 15, 01:12

  @Pellazg Haplogroup E1B1B,nengrupi EV13 shkeputet nga Levanti(Siri,Liban,Irak) ne periudhen e perparimit te shkretetirave ne Afriken veriore(rreth 6300 pes),nepermjet ngushtices se Dardan eleve popullon territoret e Greqise se sotme,Shqiperise dhe Kosoves.Perqendrimi me i larte ne Kosove 45-47%,favorizuar nga kushtet optimale te zhvillimit te bujqesise(Vendosur rreth 4500 vjet pes.)Si popullsi me origjin afrikane vendosur ne periudhen mesolitike dhe neolitike ne ballkan kane lene gjurme ne fushen e Korces.Mendoj se te kesaj popullsie duhet te jene vizatimet e shpelles se Trenit,kultura e fshatit Vajze ne Vlore,Jane matriarkale.Te kesaj popullsie duhet te jene kultura e Kretes dhe Mikenes,qe studiuesit e sotem perendimore gabimisht i quajne ancient greek.Greket e lashte u vendosen ne ballkan 4000 vjet pas tyre.Ajo qe nuk perkon ne gjithe kete jane studimet dhe germimet e arkeologeve shqiptare te periudhes se mesolitit dhe neolitit,qe ne krahasim te kulturave i kane nxjerre protoilire,pra indoeuropjane(Ne vitet 60-70).Indoeuropjanet i perkasin grupit I1RB,perqendruar ne Bosnje dhe jane shume te vone krahasuar me EV13.Keta i vune edhe nje flete- rrufe Cabeut te madh,se nuk po ua vershellente,por sic dukiet paska pasur te drejte gjuhetari,e verteton analiza e ADN.Keta arkeologet kane ngaterruar kulturat.

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 15, 11:44

   @lis dushku

   Të lumtë @lis dushku! I ke bërë një plotësim të hollësishëm asaj që preka shkaras, pasi e dija që për shumicën dërrmuese të forumit kjo temë është “kinezisht”. Të falënderoj për kompetencën, durimin dhe thellësinë e arsyetimit, por do më lejosh të sqaroj diçka. Vërtet që itinerari levantin, që përshkruan ti është tejet i saktë, por të mos e konfondojmë me haplogrupin që e ka origjinën nga pellgu midis Tigrit dhe Eufratit. Nëngrupi E1b1b1a2 ose ai që e kemi përmendur si E-V13 e ka origjinën nga Saharaja, e cila 20.000-25.000 vjet më parë ka qenë e gjelbëruar. Siç thua, – me shkretëzimin e saj një pjesë e individëve kërkuan mjedis për të jetuar duke u zhvendosur në veri dhe në lindje të Afrikës, ndërsa një pjesë tjetër u përshtat me kushtet e jetesës dhe vijojnë ende sot të jenë një nga shembujt e gjallë sesi njeriu i përshtatet natyrës. Pa tjetër që duhet ta dish se e kam fjalën për popullsinë berbere, e cila i përket Haplogrupit E1b e që s’ka asnjë lidhje me arabët që i populluan më vonë ato rajone.
   Janë individët nga Haplogrupi J2b (M102) (me nëngrupet e tij), me origjinë në Kaukaz, që iu avitën Ballkanit përmes Anadollit dhe mbërritën këtu në kapërcyellin midis epokës së gurit dhe asaj të bronzit, ndërsa E-V13 mendohet se zhvendosjen dhe përhapjen e bujqësisë ta ketë kryer në periudhën e Neolitit të hershëm.
   Të falënderoj për debatin.

   Reply to this comment
 34. Arben April 15, 08:39

  TE GJITHE NE PROTESTE PARA KISHES PER DEBIMIN E JANULLATOSIT NGA SHQIPERIA

  Reply to this comment
 35. caku April 15, 14:22

  Po qesh pellazgu,i shkoj inati,
  ju skuqen syte,ju “zbardh” surati,
  por kur e sheh se c’fare ka shkruar,
  e meshiron,se ka shkalluar,
  i ngatron llafet,i ben ujem
  me kaq i qofte,k’te lutje them,
  ska faj i ziu,ka lodhur trute,
  prandaj i duken gjith’si harbute,
  llafos me vete edhe ne rruge,
  vjen rreth e rrotull,tamam si fuge,
  esht’ bere lolo e gaz i botes,
  te ndjek nga pas,si pun’e rrotes,
  si ne cdo popull,e cdo epoke,
  ka dhe te shkare,gastore nder shoke,
  ne cdo qytet edhe katund,
  ne sofer i mbajne,deri ne fund,
  qeshin e tallen,e bejne humor,
  e marrin ne xhirro,e dalin tabor,
  dhe koha kalon,te gjithe harrohen,
  ndersa gastoret,gjithmone kujtohen,
  prandaj dhe pellazgu,s’do mbet’ne arkiva,
  do jet’ ne levizje,tamam mu si zhiva,
  e dua pellazgun,nga ju me te pare,
  se eshte si topi,qe peshon kandare,
  pa te tille yrneke,mos na lente zoti,
  na shkoj jeta pune,me keq se roboti….!

  Reply to this comment
 36. Ben April 15, 16:17

  Akoma ka shqiptare qe meren me hienen Muthamut te vete quajtur “Pellazg” ?
  Me sumitin,apo AAAnusin,dhe dylberin idiot me origjine osmane.
  Ky duket se vjen nga nje martese brenda familjes muslimane,mislimane,myslimane.
  Keta bastarde kane mungesa te theksuara mendore.
  Ky vdes per arabet,turqit,pakistaneze…dhe qan si krokodili per shqiptaret.
  O i shkreti ti bithpalare,sumpalare,AAAnuspalare te kam zili kurajon tende prej idioti.
  Dukesh qe paguhesh per gjith keto komente dhe ri prane kompjuterit 24 ore pa pushim.
  Ej birdylber i Allahit.

  Reply to this comment
 37. i ri April 15, 18:10

  Te njohur jane keta personazhe apendikse te Janulles misionare,ashtu sic ben ISIS,,ne lindjen e mesme,keta iliai eneat benet,caku spurdhjaku ,kane mare persiper te na ndryshojne jugun te na helenizojne me keto menyra ,qe jane sa naive aq dhe per humor.Ne se ju pelqen ky agjenti i asfalise janulla le ta marin ne shtepine e tyre nuk ka pune i huaji ketu.Ai eshte grek e autoqefalia e kishes nuk e lejon.Se dyti ai nuk i eshte permbajtur asaj marreveshjes verbale as per misionin e as per afatin.E treta,veprimtaria e tij e fshete dhe ajo e hapur po tregon se ky gjarper me syze ka investuar aty ku llogarit te kete me shume ndjekes jo aty ku ishte me e mira per vendin,punon hapur kunder interesave shqiptare.?Keta emrat qe shkruaj me larte qe ko
  mentojne jane te greqizuar ,jane avanposti i janulles ,edhe kur shkruajne qellimisht e bejne jo ortodokse por orthodhokse ashtu si e ka ne faqen zyrtare kisha .Marin edhe guximin te na fy
  ejne ,te na poshterojne edhe ne kete forum ,kane besim edhe pse e dine se jane gabim.Kjo siguri e tyre vjen nga fakti se shteti yne ka dale jashte loje ,duket se edhe ShIK. po ashtu.Ilaci i vetem eshte vetem te ngrihemi ti shkurtojme ditet janulles me protesta nga brenda e nga jashte kishes,kesaj figure te ndyre antishqiptare.Pastaj ketyre tellalleve te tij legena do tu mbyllet goja qe po na bejne edhe krimin edhe avokatin edhe poetin edhe Ponc Pilatin.Jane vertete njeres te neveritur,me te cilet Pellazgu eshte lodhur jo nje here e jo pa sukses.E falenderoj ate dhe te gjithe atdhe atdhashesit tane qe e kane mbeshtetur.

  Reply to this comment
 38. pellazgcar April 16, 12:29

  o @ pellazg car gjen ca njerez injorant qe pelqejn idiotizmat qe ti shkruan dhe te duket vetja i zgjuar kompleks zakonisht i njerezve te deshtuar ne te gjitha fushat e jetes. Hiqe at percen e urrejtjes dhe te cumen e sumes perpjet se do te hy nonje gjo e ska per te dale me.

  Reply to this comment
 39. Shqipe August 19, 01:15

  “Korea i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastas Janullatos, GREKU”
  KUSH E FTOI NE SHQIPERI KETE QEN? ASNJE ORTODOKS NUK E DO. ATA QE I SERVILOSEN JAN AFJENTE TE SHQIPERISE, E DUHEN CUAR NE TE S…S ME GJITHE ANASTASIN. PO NUK U PASKA RENE STROKA TE GJITHEVE. PTUUUUU

  “Cudia” eshte se KY FARE SHQIPTARI BYTHELEPIRES KA SURAT TE NA BEJ EDHE PRESION NEPER GAZETA. MOS U MERZIT ORE MIK SE VJENE NJE DITE DHE I GJEN MUSHKA DRUTE…

  Reply to this comment
 40. Arben August 19, 05:28

  TE GJITHE NE PROTESTE PERPARA KISHES PER TE KERKUAR LARGIMIN E JANULLATOS.

  KY NJERI MERITON TE TRAJTOHET SI QEN EDHE NE DITET E FUNDIT TE JETES.

  I THEM KETIJ “ZEDHENESIT” SE NUK JANE MEDIAT QE NUK E DUAN KETE QEN, POR I GJITHE POPULLI SHQIPETAR.

  Reply to this comment
 41. ilia August 19, 05:56

  Kryepiskopi meshon si djale 30 vjecar, prandaj armiqte e Tij nuk duhet te gezohen, se paku per nja 20 vjet,

  Reply to this comment
 42. Mark uk August 19, 07:26

  lis dushku: Dukesh se cfar injoranti jeni.Ne vitin 1967,vite qe ben fjal per ndalimin me kushtetut te besimit Sali Berisha ishte veten 23vjec.Bej komentet te pakten 10% te besueshem.

  Reply to this comment
 43. Spiro August 19, 09:21

  Gjate te ka leze Zoti mbi toke, por te jesh i sigurte qe ne djall do vesh. O pis grek, ne ferr do shkosh, sepse ne emer te Zotit u ke bere aq keq Shqiptareve sa duheshe vrare. Por me mire te shkosh ne ferr sesa te behej mekat nga ndonjeri duke te te vrare.

  Reply to this comment
 44. Mazllemi August 19, 11:51

  Vari qillon Janulles

  Reply to this comment
 45. Kozeta August 19, 12:08

  Epo te pakten u kenaqen njerezia duke komentuar dhe duke shfryre dufin, se tjeter gje nuk ka bere ky lajm 🙂
  Ku do ta çojme shpirtin ne te shkretet 🙁 🙁 🙁

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim