Ka një hall mbi hallet në këtë vend, quhet LGBT

February 29, 2016 20:52

Ka një hall mbi hallet në këtë vend, quhet LGBT

Agjencia BIRN i ka kushtuar një artikull të plotë një feste të komunitetit LGBT në Tiranë. Më poshtë artikulli dhe fotot:

 

Aktivistët e komunitetit Lesbik Gay Biseksual dhe Trans në Tiranë organizojnë rregullisht netë në klub në mënyrë që ata mund të festojnë në paqe, por edhe të luftojnë izolimin dhe për të inkurajuar lidhjen mes tyre.

Nuk ishte një e shtunë e zakonshme në një prej diskove në qendër të Tiranës. Organizatorët u kërkonin që në hyrjen kryesore pjesëmarrësve të shkruanin emrat e tyre të plotë dhe numrat e telefonit ose adresat e-mailit.

Disa prej të ftuarve hezitonin ta bënin këtë gjë por pasi aktivistët e ngarkuar shpjegonin që kjo gjë bëhej për sigurinë e tyre dhe se të dhënat do të mbeteshin konfidenciale, ata menjëherë firmosnin dhe hynin në klub.

Kjo ishte festa jozyrtare për Ditën e Shën Valentinit e komunitetit LGBT në Shqipëri, e cila pas disa vonesave për arsye teknike dhe organizative, u vu në skenë nga një grup i OJF-ve në kryeqytet të shtunën.

Festa, slogani i së cilës ishte “Dikush që do është LGBT”, u ndoq nga disa njerëz, aktivistë, miq dhe përkrahës të kauzës.

Ndërsa shoqëria shqiptare duket të jetë disi më pak armiqësore ndaj komunitetit LGBT se në pjesën tjetër të Ballkanit Perëndimor, duke organizuar ndonjë festë në Tiranë, mbetet ende një çështje e vështirë.

Elvis Mancellari nga “Streha” i tha BIRN-it se është vetëm një numër i limituar klubesh dhe lokalesh që janë të gatshme të presin festa të tilla. “Shumicën e rasteve, në biem në ujdi me pronarët përmes lidhjeve personale”, ka shpjeguar ai.

Por për komunitetiN LGBT në Shqipëri, festa të tilla janë më shumë se zbavitje. Ato janë një mundësi e rëndësishme për ta për të dalë dhe për t’u socializuar me njerëz të ngjashëm.

Duke vepruar kështu, ata të paktën do të ndihen më pak të vetmuar dhe të izoluar, besojnë organizatorët. Laura, një nga aktivistët që mori pjesë në festë, tha për BIRN se qëndrimet ndaj komunitetit LGBT në shoqërinë shqiptare janë përmirësuar.

“Kam marrë pjesë në festën e parë LGBT në Tiranë në vitin 2008 dhe më kujtohet se vetëm 10 persona ishin mjaftueshëm të guximshëm për t’u shfaqur. Tani ne kemi festa me më shumë se 100 pjesëmarrës”, tha ajo.

Pavarësisht nga muzika e mirë që luhet, në orën 9 të mbrëmjes atmosfera në klub është ende e ndrydhur. Rreth 30 persona të cilët kishin ardhur deri në atë kohë ishin të ulur në tavolina të veçanta në grupe, kryesisht duke u marrë me smartphonat e tyre.

Vetëm dy ose tre çifte gay dhe lesbike ishin mjaftueshëm të guximshëm të dilnin në pistën e kërcimit dhe të ndiqnin ritmin. Kjo tërhoqi vëmendjen e të pranishmëve por shumica qëndruan të ulur.

Gjërat nisën të nxeheshin rreth orës 10:30 të mbrëmjes, kur gjithnjë e më shumë njerëz filluan të futeshin në disko, duke përfshirë edhe një grup transeksualësh.

Ai që u dallua nga mesi i tyre dhe tërhoqi vëmendjen e shumicës së mysafirëve ishte Bunny, një 19-vjeçar me make-up të rëndë, flokë të gjatë të errët dhe me një fustan të ngushtë e të gjelbër.

Ajo ishte e vetmja në të gjithë turmën që ra dakord të dilte fotografi, duke shpjeguar se ajo ishte me fat që kishte një familje dashamirëse që nuk e kishin problem shfaqjen në publik.

“Kam dalë në TV dhe në paradën e LGBT. Jetoj me nënën time dhe me motrën dhe ato janë shumë mbështetëse”, tha ajo për BIRN.  / BIRN

660x330Girldancing_censored birthdayboy_censored_censored dancing_censored Guysdancing_censored hugs_censored_censored Lepurushja rendidancing_censored Thedancinghug_censored

February 29, 2016 20:52
Komento

37 Komente

 1. arianit February 1, 11:01

  Keto kan hall qejfi hahahah

  Reply to this comment
  • alban February 1, 14:23

   arianit…….heheehhehehhe….. 😀

   Reply to this comment
   • Eri February 4, 13:33

    Ndryshimi i vetem eshte se shumica thote o le le koka ime, keta thone o le le b.tha ime.
    Gjithesesi ky komunitet kete hall ka dhe nuk mund te presi 100 vjet sa te behet Shqiperia mire per te arritur ate qe do. Here pas here hedh ndonje shashke per te na mesuar edhe neve veshin, derisa te plasin fishekzjarrin ngjyre ylberi ne qender te Tiranes, por atehere nuk do na bej me pershtypje.
    Ta imagjinoje kete ide para 10 vjetesh te dukej çmenduri qe s’kish per te ndodhur kurre, ndersa tani gjykimi i shqiptareve eshte zbutur dhe pas 10 vjetesh do mendojme ne menyre indiferente.

    Reply to this comment
 2. Zadrimori February 1, 11:23

  lloj hallesh kjo dynja. Populli ka hall se po i cahet koka nga problemet, keta kane hall se nuk po u bejne ligjin per carjen e by….s

  Reply to this comment
 3. Del February 1, 11:57

  super shenim! ndaj komplet te njejten konsiderate per keto teatret tragji-komike te LGBT-ese!

  Reply to this comment
  • Pickologia (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku February 2, 12:20

   Keta te LGBT leshonj nji pordh dhe gazetat merren me to.
   Njisoj si me Berishen,qi osht bo si laper derrkuci.
   Po lerini o njerez rehat ata kane te drejte te kerkojne lirite e tyne,per tju bo masazh hemoroideve dhe anusit.
   Ata as nuk po vrasin as nuk po luftojne me arme per te drejtat e tyne.
   Thjesht ju pelqen te bejne dashuri me njeri-tjetrin.
   Make Love eshte ma mire se me bo lufte.
   Dashuria osht e shumllojshme.
   Un hoqa te zezat e ullinit me msu me e fry,dmth me bo ORAL me Xaken.
   Kom ndjek nji kurs ekstra te financu nga Bashkimi Evropian
   Ata jane te rritur dhe i din shum mire pasojat qe valvula e Anusit nuk osht prej hekuri,dhe ka afat skadence.
   Un per vete i kom thon Xakes,du pjese kembimi,si paradhanie,se nuk jom Xhenifer Lopsi dhe s’kam para me pagu siguracionin.
   Ne ju kemi thane menimin tone atyre te LGBT ,ato sna degjojne.
   Ather ti leme ta pesojne dhe ne pleqni te ecin me pampersa,sepse nuk do ta kontrrollojne dot ma fluksin e daljes nga Tuneli i Qaf-Krrabes drejt Tiranes.
   Merruni me kriminelat dhe jo me pordhet qi lshojne kta dylberat e bukur.
   homoseksualizmi ka egzistu dhe do te egzistoj.
   Por po e trazove M..TIN thone se i vjen era me shume.

   Reply to this comment
 4. Horri i Bulevardit February 1, 11:58

  E kane nje hall te madh keta, se suma eshte e keqe, kut kruhet, duhet me gjet nji menýre me i bo der, po mendoj te hap nji biznes ne salistan, te eksportoj vibratore, ti ndihmojme me sa kemi mundesi.

  Reply to this comment
 5. WOLF February 1, 12:43

  Keta ylberistet e LGBT qe dalin kane nje siguri ndoshta te kreu i qeverise Rama dhe ministri i Mireqenies Velia se do ti perkrahin. Ne Evrope te majtet jane pro tyre e vetem e djathta ekstreme i qeron. Per fat te keq nuk ka te djathte te tille ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 6. Ilir February 1, 12:56

  KETO PROBLEME I KA VETEM AVOKATI I POPULLIT DHE ASNJE QYTETAR TJETER SHQIPETAR. (KUPTOHET PERVEC TE ZOTERVE TE PUNES)

  Reply to this comment
 7. toni February 1, 13:27

  car halli kan keta te lgbt.se shkoni ore tek idulli i juaj lul Ciljeta se i jep ai drejtim problemeve te juaja,jo per gje po stazhin ne hollande per integritetin tuaj e ka mare ai,,dava plerash ketu ka probleme jetese sigurie keta kane hallin e sumes shkoni tek kryetari juaj lul ciljeta se ai ju gjen zgjidhje…

  Reply to this comment
 8. Entel February 1, 13:35

  ME NE FUND DOLI DITA E THA ME ZE TE LARTE C’MENDON POPULLI. PO NA VDIQEN KETA LEGENA QE U DUKET VETJA SI ELTON JOHN, BILE DHE ATE RESPEKT SHEKULLOR QE SHQIPTARET KANE PASUR PER DIVERSITETIN, KETA PISA SOCIOPATE, PO E SHKATERROJNE VETEM PER TE MARRE NDONJE GRANT NGA TE HUAJT;
  DITA, JENI FJALA E POPULLIT. SUKSESE.

  Reply to this comment
  • beso February 1, 16:43

   Fshati digjet kurva krihet i thone ketij muhabeti shqip. Njerezit vdesin per buke, nuk kane me se te ngrohen, nuk dergojne dot femijet ne shkolle, kurse keta nuk miaftohen qe i bejne keto pislliqe, por na dalin edhe ne[per gazeta. Zoterinj b…then ekeni tuajen, beni cte doni, por mos prisni duartrokitje

   Reply to this comment
 9. alban February 1, 14:08

  Parimisht jam kunder viktimizimit te teperuar qe LGBT apo edhe pjese te tjera te shoqerive te ndryshme si njerezit me ngjyre, grate, dhe njerez te tjere qe mund te ndihen te diskriminuar, i bejne vetes. Kjo eshte nje qasje aspak e zgjuar qe me shume nxit konfrontim me pjeset e tjera te shoqerise sesa ofron zgjidhje.
  Respekti fitohet duke treguar njeshmeri per hallet e ndryshme qe ka bota dhe duke nxitur komunikimin aktiv mes njerezve te pikpamjeve te ndryshme, jo duke pare veten qe qender te botes dhe injoruar ”tjetrin”.

  Reply to this comment
 10. merita merkuri February 1, 14:18

  po ju te Birnit i late investigimet po merreni me bythshpumit tani. Apo porosi e ambasades amerikone edhe kjo

  Reply to this comment
  • ili February 1, 15:01

   nga fotot duket nje gje koti fare

   Reply to this comment
  • Lao Tse February 1, 18:41

   Te drejten e kane te bejne ç’te duan me trupin e tyre. Kerkojne diçka me teper? Po çfare???
   Pse ambasadoret ne Tirane i mbrojne kaq shume keta njerez qe nuk duhet te kene asgje me shume se te tjeret?

   Reply to this comment
 11. Korabi February 1, 14:38

  Vetem duke u viktimizuar mund te marrin fonde, qe te beje nje jete te kenaqshme Kristi Pinderi&co. Keshtuqe i bie qe i bie bythes, pse mos ta perdore dhe per te jetuar ? E kane kthyer bythen ne biznes!

  Reply to this comment
 12. MARKO February 1, 16:16

  Ku eshte ai Ekrem Spahia? E ka mare hurin ne dore apo e ka futur ne vrimen e … hundes.

  Reply to this comment
 13. prenge sherri February 1, 16:21

  per kete lloj komuniteti ka nevoje sali brima
  biles sipas iformacioneve sala ka shprehur deshiren qe te ishte vehte ne krye te ketij evenimenti
  por per kete nuk ka shume siguri sepse flitet per konflikte brenda llojit.

  Reply to this comment
 14. miri February 1, 17:08

  zanot keni gjet mer cuna …shty m…… me k…..

  Reply to this comment
 15. fausti February 1, 17:36

  t neveritshem

  Reply to this comment
 16. ziko February 1, 19:07

  Keta te BIRN-it do ishin me te pranushem nëse do i bënin thirrje qeverisë që të ndihmonte ndonjë komunitet vërtet në hall, pa strehë, pa bukë, pa punë e në varfëri; të paktën do gjykoheshin për mirë, nga fakti se e shohin botën, jetën e njerëzit jo vetëm nga vrima e shqyer e…ndërgjegjes

  Reply to this comment
  • . February 1, 22:04

   Pas një pauze, ka ridalë në skenën ku luhet nonstop telenovela “çoroditja shumëpërmasore shqiptare”, komuniteti LGBT, për të aktruar dhe ajo rolin e vet.
   Komuniteti në fjalë, e ka tejkaluar debatin mbi atë nëse mund të funksionojë universi e të ekzistojë bota e njerëzia pa plus-minusin, por vetëm me plus-plusin ose minus-minusin; pa neuron-protonet, por vetëm me neuron-neuronet ose proton-protonet, e po tenton të imponohet me një arrogancë të paturp ndaj pjesës tjetër të shoqërisë, sikur ta ketë kredo jo të jetuarit me statusin e të barabartit me pjesën tjetër shumicë që ekziston në bazë të ligjësisë së natyrshme të plus-minusit, por detyrimin që kjo shumicë të ndihet keq që bën qejf e jeton me këtë ligjësi, e të shkojë pas qerres së tyre.

   Reply to this comment
 17. miri February 1, 20:13

  Keta le te defrejne e te bejne cte duan.
  Pjesa qe nuk u duroj dot eshte qe grejnë zërin në emër të një vetëpersekucioni të pafaktuar, por të vetëndjerë e të vetëshpikur, e më pas kalojnë në pozita ofensive të kamufluara në emër të të “drejtave” të tyre, duke i shndërruar të pasmet në qendrën centrifugale të botës.

  Reply to this comment
 18. arben lika February 1, 21:31

  shkoni tek murat basha dhe ekrem spahia,se ata ju bejne derman.

  Reply to this comment
 19. mm February 1, 23:16

  NPrirjet seksuale jane probleme private, Secili është i lirë të bëjë me jetën e tij si të dojë. Por vetëm kaq.

  Kërkesat per reklamë dhe promovime t’ia adresojne Arjan Çanit, as DITA as BIRN nuk duhet te merren me keta.

  Është e drejta e tyre të duan antinatyrën njerzore, ashtu sikunder është e drejta jonë të mos pranojme kontaminimin e mjedist dhe te kërkojmë ngushtimin e hapsirës per këta të sëmurë psiqik.

  Reply to this comment
 20. Studenti. February 2, 08:52

  Shumica e te quajturve LGBT lindin nga nje mutacion biologjik me nje orientim te devijuar qe vjen prej hormoneve qe prodhojne terheqjen seksuale te orientuar.Disa prej tyre lindin edhe me organet gjenitale te devijuara,te perkunderta ose te te dy sekseve njekohesisht, te cilat, keto te fundit, mund te indivudualizohen sipas deshires me nderhyrjet kirurgjikale gjate adoleshences.Ne te gjitha keto raste njerezit duhet te provojne nje lloj keqardjeje si per çdo anomali tjeter fiziologjike te organizmit tone.Nje lloj perbuzje,neveritje, a persekucioni ne rastet e ndeshkimeve te tyre, ka qene e paevitueshme atehere kur nuk dihej shkaku dhe keto sjellje seksuale ne Mesjete ndeshkoheshin si patologji psikike, me vrasje, debime , veçime etj. megjithese LGBT perpiqeshin te shpetonin duke e fshehur anomaline e tyre. Studimet thone se te gjithe LGBT perbejne rreth 4-6% te popullates njerezore.Pakica e theksuar e çfaredo lloji objekti e subjekti te jetes ka terhequr vemendjen e njerezve ne dy drejtimet ekstreme te qendrimit ndaj tyre: te idhujtarise dhe te urrejtjes.Popujt qe jane çliruar nga ky kompleks kane kuptuar me pare mekanizmin biologjik dhe nuk e shohim me ate vetem si sjellje sociale.”Mekanizmi” social brenda LGBT, dmth terheqja biseksuale e te berit seks, e kompromenton ate biologjik sepse kushtezohet me menyren evazive te jetes, te iracionalitetit te mendimit, te moszoterimit te ndjenjes dhe prandaj “ndeshkohet” nga opinjoni heteroseksual i shumices njerezore si nje dobesi morale.Por le t’i leme te gjithe ne fatin e vet duke aresyetuar se ajo qe nuk sjell nje te keqe shoerore nuk duhet keqtrajtuar.Por ky tolerim nuk eshte arsye per asnje LGBT per t’u vetelavderuar, per t’u afishuar ne menyre te ekzagjeruar, sikurse eshte nje marrezi e theksuar ekzaltimi per te manifestuar gezimin e nje anomalie qe natyra nuk e ka “kontrolluar”.Ndersa devijimi i orientimit seksual si ves i mesuar duhet ngushtuar gjithenje e me shume si preokupacion ne rritje i nje shoqerie te kulturuar. Faleminderit.

  Reply to this comment
 21. S.p. February 2, 12:25

  Ketyre te LGBT-se ju bejne dermane vetem HITHRAT nga pas, se sa per ligj si ka penguar njeri ta kruajne ku te duan dhe si te duan, dale, dale nje here me parada ne Shqiperi se eshte ca si shpejte.I thoni nje here Hollandes qe te mos pengoje futjen e Shqiperise ne BE pa shkaqe per ju.

  Reply to this comment
 22. Ylli Cabiri February 29, 21:22

  Cfare halli na paskan keta te LGBT-se?! Ne shqiperi ata jo vetem, qe nuk persekutohen por diskriminohen pozitivisht. Sinqerisht nuk e kuptoj se cfare kerkojne me shume, kur kane anetare te komunitetit te tyre shefin e pozites (nga Rovinji i Kroacise ne Pyllin e BUlonjes prane Parisit), shefin e opozites (rasti i cifutit holandez te ndjerit Barent Cohen),madje madje edhe kryebashkiakun Nr.1 te Shqiperise.Pash zotin cfare kerkojne keta,kur nje cerek shekulli me pare Tore Bytha, simboli i pederasise se Tiranes hiqte te zinjte e ullirit.

  Reply to this comment
 23. Peoples February 29, 21:39

  Hall i madh..Birn sound BYTHE.I keni goditur te gjitha problemet e korrupsionit tani ktheheni te brima.Populli paguan edhe per B tuaj .

  Reply to this comment
 24. E po kjo pune! February 29, 21:52

  keta mbeten me mizen nen kesu..(by..) po pse me zor doni ta beni publikisht, ikni o gjallesa ne shtepite dhe beni cfare te doni, kjo eshte liria, mos na cani trapin me shfaqje dhe parada se i bie te dalin edhe te tjeret ne parada pastaj me mangallin lart… karshillek do bejme! Boll e publikuat ndenjesen tuaj…

  Reply to this comment
 25. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. February 29, 22:50

  ….sikur nuk po e nxirni emrin e Shkerdhen Berishes pse ? Ai ka kohe qe eshte bere moter dhe anetare e me te drejta te plota, e shoqates pa fitim LGBT.

  Reply to this comment
 26. humor Unioni March 1, 08:48

  LGBT dhe heqja e Denimit me Vdekje per VRASJEN, jane 2 ” xhevahire ” te sjella nga politika globalisto-liberalo-anarkike qe ka marken ” Made in UE “! Keto 2 ” xhevahire “, plus dhe te tjere, mjaftojne per ta shkallmuar nje shtet ne degjenerim moral te mbrojtur me ligj dhe ne mbrojtje te jetes se vrasesit.

  Reply to this comment
 27. Cuxhaven, D. March 1, 12:43

  Para ca kohe nje deputet gjerman ne Buntestag tha ; Si do ja shpjegoj femijeve ne park kur shohin dy burra apo dy gra duke e puthur ne stola? Si do thote neser ne shkolle nje femije i biresuar nga nje cift homosh se ke ka babe e nene? Keto pyetje te deputetit u mbyten me deklarime boshe ne emer te lirise e te drejtave te njeriut. Kujt te drejte? Te drejtes per te shkaterruar normat elementare te njeriut, normat e familjes?

  Reply to this comment
 28. Po,Po March 1, 20:33

  PISLLEQE TE URRYERA DHE TE NEVERITURA

  DEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEERI NE EKSTREM !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*