SHËNIM: Kavaja: dy gishta, një gisht, apo një dorë?!

Ermir Hoxha September 30, 2014 10:07

SHËNIM: Kavaja: dy gishta, një gisht, apo një dorë?!

INUK shembi dje obeliskun me dy gishta në qendër të Kavajës. Rama e kryebashkiaku Roshi e kishin paralajmëruar një akt të tillë, kohë më parë. Akti mund të komentohet nga disa këndpamje. Partia Demokratike e sheh siç ja do puna ta shohë: Si një akt banditesk kundër demokracisë.

Rama është shprehur sakaq, se ai obelisk ishte i shëmtuar; pra, nuk përmbushte sipas tij – edhe sipas një njohësi të artit figurativ – kriteret më të mirëfillta estetike. Këndpamje tjetër rreth obeliskut, është dhe hipokrizia që e rrethon atë nga demokratët.

Për një pjesë të kavajasve, ai obelisk nuk ka dy, por një gisht, e ai është gishti i mesit të PD-së kundrejt këtij qyteti, vërtet pararojë në lëvizjen demokratike, por që nuk mori asgjë sa ishin të djathtët në pushtet, për aq sa e ka merituar. Këtij qëndrimi, i shkon përshtat dhe formula tjetër, ajo që Kavaja nuk ka nevojë as për dy gishta as për një gisht, por ka nevojë për një dorë; një dorë që i jep këtij qyteti shpërblimin real për çfarë i ka dhënë Shqipërisë që në `90 me shpirtit e vet demokrat.

Kavaja nuk ka vuajtur për obelisqe, por për vizione të munguara pushtetesh e qeverish për të mos e lënë në mjerim, për vetë pozitën që ka, në zemër të Shqipërisë. Pra, një dorë për këtë qytet, e fuqishme dhe me impakt të dukshëm, është më e preferueshme sesa dy gishta cung.

Ermir Hoxha September 30, 2014 10:07
Komento

19 Komente

 1. andromeda September 30, 10:33

  E thënë shumë e saktë e me stil.

  Reply to this comment
 2. kuksjani September 30, 10:51

  Une per here te pare e shikoj, u habita kure e pashe.Gjithmon thoja,do jete nje dore me dy gishta larte,te jete nje pllake betoni me dy shtylla ne thurje,ME HABITI.
  Kjo qe ishte ………ishte nje fyrje per banoret.Shume mire kendonte nje femij 5 vjeq.
  O Sali,Sali Berisha
  futi ne bythe,ata dy gishta
  Sa te rritem edhe pak.do te behem demokrat.

  Reply to this comment
 3. nasruddini September 30, 10:55

  OBJEKTET E KULTIT JANE MBETURINE E STALINIZMIT DHE FASHIZMIT

  Prandaj Edi Rama para se te shembte KULTIN e Sali Berishes ne Kavaje me nje gisht apo me dy gishta perpjete, duhej doemos te kishte prishur nga themelet KULTIN-PIRAMIDE te ANTIKRISHTIT Enver Hoxha ne mes te Tiranes, qe i fut friken edhe femijeve ne barkun e nenes qe kalojne prane dhe qe qendron si HALLATI i tij agresiv i Diktatorit, perpjete i gadshem per te ndeshkuar “Armikun e Kllases”. Prandaj edhe GISHTI i Saliut ne Kavaje edhe HALLATI i Enverit ne Tirane jane produkt i nje ideollogjie dhe jane flakur me kohe nga Bota e Civilizuar sepse:

  OBJEKTET E KULTIT JANE MBETURINE E STALINIZMIT DHE FASHIZMIT

  Reply to this comment
  • KULUFI September 30, 14:11

   Ne ate forme sic e katandisi udheheqesi yt malok,ajo vertet te tremb. Por ki edhe pak durim sepse do behet vend qe kur te kalosh andej,mos te bejne kembet te shkosh ne kasollen tende qe ke ne maj te malit.

   Injorantet vetem qelbesirlleqe nxjerrin nga mendja dhe hale-goja e tyre.

   Reply to this comment
 4. feniks September 30, 11:58

  O nasrudin?Eshte gjynah qe ti te rrish mes njerezve!Si ke shpetuar gjalle para 90-tes,o GELBAZE TUBERKULARE?

  Reply to this comment
 5. nastradin translatori September 30, 12:07

  nastradin ZOGISTI

  Luften e klasave nuk e shpiku enveri.
  lufta e klasave , ka qene , eshte edhe do te jete.

  sot 90% e popullsise boterore qe i perket klases se varfer eshte ne konflikt me 10% te klases se pasur.
  dhe kjo lufte klasash do te vazhdoje akoma.

  Prandaj Nastradin Zogisti a nuk na thua ti je kaq i pasur qe mbron Kllasen
  TE ciles nuk besoje se i perket , si nga ana intelektuale po ashtu edhe nga ana materiale.
  Te jesh ”” morracak ”’ pra pa LEKA , e te mbrosh kllasen qe ste perket ?ke konfuzion mental , ngateron kekun me byrekun.
  Ti duhet ta fillosh Shkollen nga fillimi edhe njehere . qe nga klasa e pare.

  Reply to this comment
  • nasruddini September 30, 16:36

   Luften e Kllasave e shpiku Stalini ne Rusi dhe me kete LUFTE bolshevikesh likuidoi me pushkatime dhe nga uria 30 milione ruse dhe ukrainas duke i quajtur KULAKE. Bile edhe Lenini ishte kunder teorise se Luftes se Klasave dhe sa ishte gjalle hodhi ne perdorim me urgjence politiken e ashtuquajtur “NEP” qe do te thote ne shqypen tone: Politika e Re Ekonomike duke e kritikuar Stalinin si ekstremist dhe shpalli se NEP-i i tij ishte politika e:

   “NJE HAPI PERPARA DHE DY HAPA PRAPA”

   per te ritushuar terrorin bolshevik karshi popullates. Per fat te keq Lenini vdiq heret dhe kjo i dha mundesi Stalinit te aplikoje ne praktike teorine e tij te Luftes se Klasave, prandaj mos fol brockulla pa permbajtje shkencore dhe historike ne DITA se vetem me kete gje tregon nivelin e ulet te diskutimit intelektual.

   Reply to this comment
  • edmond(koder rreshen) October 1, 09:38

   Pirro, jeni njeri konfliktual,por me nje arsyetim llogjik qe len per te deshiruar.Edi eshte ne fillimin e tij si kryeminister,dhe ne si popull duhet te presim fundin e mandatit te tij per te then,PO meriton edhe nje mandat tjeter,ose JO ,dhe duhet te rikthehesh perseri tek telajot e piktures.Sa per Saliun thuhet se ishte nje doktor i mire ???(thuhet eeeeee)Sa per politikan………rujna o Zot ,ke patem,dhe un per veten time gjithmone e kam krahasuar per nga ngjashmeria,me komikun e madh Francez Lui De Fyne,dhe gjithmone thoje me vete,sikur ky aktor ti kishte ralizuar sot filmat e tij,dhe jo ne vitet 50 do te ishte bazuar,tek levizjet,dhe mimika e Saliut.

   Reply to this comment
 6. Pirro September 30, 14:18

  Obelisku eshte veper e piktorit Musa Qarri,kritikuar ne komunizem per tendecat e tij modernisteAjo qe thote Rama se ishte e shemtuar eshte subjektivizem.Po ta krahasosh Ramen me Musa Qarrin,Rama esht diletant,nje i ashtuquajtur piktor,sepse nuk ka as edhe nje veper te njohur,nderkoh qe M.Qarri ishte nga me te miret ne Shqiperi.Edhe sikur ta pranojm se obelisku nuk ishte i arrire,apo nuk ishte ne vendin e duhur,po piramida e Zeusit Enver si eshte?Perse socialistet kundershshtuan te prishej ajo karrakatine ne mes te Tiranes,per inat te Berishes,nga dashuria per Zeusin,apo per “vlerat” e te ashtuquajtures
  hale ne mes te Tiranes?Rama ka qene si te thuash mesues vizatimi,asgje me teper,qe u ngrit vetem nga shkrimet “rebele” si intelektual dhe jo si piktor(ne profesionin e tij).Rames “i lumt”kur ka gjetur debila qe tall bythen.Sepse me logjike,nje deshtak ne profesionin e tij,
  nuk mundet kurre te beje karriere ne drejtime tjera.por kjo esht Shqiperia jone.Rama te ishte i zoti kishte ndenjur ne France dhe jo te kthehej si deshtak.

  Reply to this comment
  • MEMEDHETARI September 30, 15:09

   Ja zberthimi i “dicitures” se “obeliskut”(po e ve ne thonjeza se as obelisk nuk eshte)”Dy gishtat lart”,sipas nje shprehjeje popullore greke:
   “Ne koke te …carit!”… 🙂
   Per ta kuptuar me qarte po them ca hollesira:Personi qe ka ne plan te thote kete shprehje,qendron ne pozicionin “Ne kembe – me kembe hapur”,ngre te dy duart lart,te ngjashme me figuren qe ka skicuar Musai dhe i leshon vrullshem poshte,midis kembeve… 🙂
   Pirro,nuk eshte fjala per te krahasuar Qarrin apo Edin si artista…
   “Fshati qe duket nuk do kallauz!”…
   “Dy gishtat lart” eshte nje veper e shemtuar,per te mos thene e shpifur…
   Krahasimi me Piramiden e “Zeusit”eshte nje lajthitje,po te gjykosh se sa aktivitete behen tek Piramida,ne nje kohe qe poshte “Dy gishtave”,pra,bazamenti,sherbente vetem per te rreshqitur dhe per te urinuar femijet…

   Reply to this comment
  • loni October 1, 00:34

   edhe adolft hitler vizatime bente,por me aftesine e tij ai mori timonin e gjermanise dhe pushtoi europen brenda vitit,duke i shtir friken botes tjeter,dhe duke bere nje gjermani te fuqishme ne ate kohe,nuk do te thote te jesh doktor qe te besh shume gjera,ai qe e do atdheun e zhvillon,dhe jo e shkaterron si saliu jone me profesion doktor profesor,apo si miloshevici doktor frofesor etj qe pervec se e kan djegur vendin e tyre por i kan lene edhe nja 300 vjet mbrapa.sa per nastron me lart ai eshte me te meta mendore qe e ka lene komunizmi me te drejte,dhe nga qe nuk ka men ne koke shan komunizmin me idene se mos i kthehen trute,kaq e thjeshte eshte ta kuptosh katagjozin nasruddini.

   Reply to this comment
 7. bero September 30, 15:31

  Ti Piro politizon edhe artin, tamam si ata qe kritikon te kohes se komunizmit..
  Ne qofte se ai Qarri a Dushku eshte kritikuuar per tendenca moderniste, kjo nuk flet aspak ne favor te tij. Ne favor te tij do te fliste vepra, e cila per hir te se vertetes, te kujton vetem nje kermill dhe nuk na ndjell asnje kenaqesi estetike ne kavajasve.
  Mbase Qarri e ka bere per aliens qe pritet te vine nga planeti Mars..
  Ne shumicen e rasteve, tendencat “moderniste” jane shpetimi i artisteve qe nuk bejne dot art te vertete.

  Reply to this comment
 8. labinot September 30, 18:10

  Nuk marr persiper te gjykoj veprat e artit por kjo karakatine qe u ckul ishte vula e banditeve te Berishes,qe vetem qyteterim,demokraci nuk sollen dhe aq me pak evropian,

  Reply to this comment
 9. Tartufi September 30, 21:41

  Kejo eshte loja me e bukur e radhes se dyte per skllaverine shqiptare.
  Legeni Sali beri lojen e pare duke rrezuar gurre dhe buste te paderastit Enver,skllaverija
  shqiptare gezonte me te madhe,per keto qe rezoheshin se fitoj lirine nga gurret e rezuar.
  Legeni rilindas po realizon lojen e dyte,duke rrezuar dy gyshtat ngritur ne Kavaje.
  Skllaverija gezon perseri si ne ate kohe se erdhi dita qe ne prisnim te rrezohen gurret dhe
  bustet,mjerani popull ngeli duke u lumturuar pas gurreve te rrezuar, Nuk kupton skllavi
  qe nuk eshte problemi busti,por eshte skllaverusi qe vazhdon te jete gjalle????

  Reply to this comment
 10. Dy Gishtat nuk jane.... October 1, 01:46

  Pa paragjykuar dot, sot,
  pa pasur te drejte te paragjykojme ate qe ka ndodhur 23 vjet me pare,
  s’mund te mos pranojme se Dy Gishtat nuk kane qene e as jane te Sali Berishes.
  Pa asnje medyshje, as te Edi Rames, pavarsisht pozicioneve qe kane pasur ate kohe…
  Dy Gishtat, madje, s’jane shpikje e zbulim as i kavajasve e as i shqiptareve…
  Jane simbol i perpjekjeve ne kerkim te lirise, perpjekje qe nuk reshtin kurre,
  as pak muaj me pare, nen pushtetin e Sali Berishes, e as nen hyqmin e Edi Rames sot…
  Premtimi elektoral i Edi Rames per “t’ja kthyer mbrapsht Saliut Dy Gishtat, t’i mbaj tek oborri i PD-se”,
  sic eshte dokumentuar me ze e figure te shprehej ai ne prag te 23 Qershorit, e kompromenton shume…
  Dy Gishtat nuk duheshin hequr,
  pa vene Dy Gishta te tjere, se paku po aq te bukur se ata Dy Gishta qe ishin…
  Perderisa ky popull keshillohet te duroj e te pranoj,e ende , edhe simbole te dhunes nen komunizem…

  Reply to this comment
  • Pirro October 1, 18:11

   Imagjino,te ndertosh nje obelisk pa pyetur ata qe i kushtohet!
   Edhe sikur ish obelisku nuk ishte i arrire artistikisht,nuk jan njerezit e duhur ata
   qe kan marre persiper per te ndertuar nje me te bukur dhe madheshtore,
   moralisht si edhe nga ana profesionale.Moralisht sepse Kryetari i Bashkise se Kavajes Elvis Rroshi,qe faktikisht quhej Ervin deri para 10 vitesht,por e ka nderruar emrin si person me precedence penale(i denuar ne Zvicerr per trafik droge),profesionalisht sepse as kryetari i Bashkise dhe as Kryeministri nuk kan haber fare nga skulptura.

   Reply to this comment
 11. labinot October 1, 08:25

  Dy gishtat e qelbur i rrezove.Coje deri ne fund,nxirri edhe nga shqupi plerat!

  Reply to this comment
 12. Pirro October 2, 22:47

  Mbillni lule e vendosni stola per pleq e femije dhe do te jete njemije here me mire se cdo gisht apo grusht qe ia futim perhere vetes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim