SHËNIM: KUSH PO E RISJELL ENVER HOXHËN

Bedri Islami September 18, 2015 14:19

SHËNIM: KUSH PO E RISJELL ENVER HOXHËN

Nuk do të doja të bëja një shkrim të tillë. Kohë më parë, as që do të më kishte shkruar në mendje. Aq më tepër, kur shumë gjëra janë më të qarta dhe përdallimi është i ndjeshëm. Por fakti mbetet i njëjtë, jo rrallë herë, ndoshta edhe nga pezmi, është bërë si lejtmotiv shprehja e dhimbshme se, “ishim më mirë, kur ishim keq”.

Në festën e Konferencës së Pezës, sepse, duam apo nuk duam, ajo është një datë e rëndësishme në historinë e kombit tonë dhe si e tillë është në nderin e gjithkujt të risillet; u shfaqën, edhe një herë, portretet e Enver Hoxhës. Ata që i mbanin, një grumbull i pacaktuar njerëzish, të cilët nuk i quan dot as nostalgjikë dhe as besnikë të përjetshëm, pasi nuk janë aty për nostalgji dhe shumë prej tyre nuk ia kanë parë hajrin asaj kohe, nuk janë ata që po risjellin Enver Hoxhën, apo nostalgjinë për të, qoftë edhe tek një grup njerëzish. Ata, sot e gjithë ditën, edhe po t’ua heqin me forcë, mendjen e kanë tek Enver Hoxha, ashtu si në kohën e komunizmit, megjithëse i ndaluar me ligj, kishte zogistë që mendjen e kishin tek Ahmet Zogolli. Nga këta njerëz nuk shpëton asnjë shoqëri, dhe një shoqëri e civilizuar nuk i mallkon, nuk i zë me gurë, nuk krijon urrejtjen ndaj tyre. Ata, të cilët u shfaqën në Pezë, ishin një grup njerëzish, të cilët, nuk përbëjnë kurrë, gjithë ditën e ditës, mendimin e shqiptarëve për një periudhë të caktuar të historisë së tyre, e cila, ashtu si bëri të dobishme, solli edhe gjëma që nuk mund të shlyhen aq lehtësisht.

Por, fakti mbetet fakt. Dy dhjetëvjeçarë më parë, kudo, në të gjithë shtetin, e përtej tij me një shpejtësi të marramendshme, ndryshuan gjërat, ndryshoi edhe mendimi e qëndrimi ndaj liderëve të kohës, e mes tyre, edhe për Enver Hoxhën. Nuk ka ndryshim dramatik, por shenja e rikthimit të Enver Hoxhës, megjithëse nuk duam ta pranojmë, ashtu si pa u ndjerë, po futet tek disa njerëz, jo edhe aq si nostalgji, por si perceptim i një bote ndryshe nga sa ishte menduar.

Enver Hoxhën nuk mund ta rikthejnë disa vetë që bartën portretin e tij. As festimi i Konferencës së Pezës, të cilën, nëse nuk ju kujtohet, i hapi gjyshi i zonjës Topalli, zoti Çoba. Nuk mund ta kthejnë as disa foto dhe as vizitat tek varri i tij në përvjetorët e lindjes apo të vdekjes.

Atë po e rikthen politika jonë, politika e ditës, e sharjeve, e pasurimit të padenjë, e vjedhjeve, e grabitjeve, e rikthimit të alfabetizmit, po e rikthen, duke thënë se e luftuam, pikërisht ajo klasë politike që në vitin 1990 u shfaq kundërshtare e vendosur e tij.

Disa zonja deputete të opozitës u dëshpëruan nga disa foto, të cilat, pasi mbaroi festa, u hoqën dhe nuk ishin në thelbin e saj, megjithëse nuk mund të mohosh faktin se njeriu për të cilin protestojnë ishte, edhe ai në atë Konferencë, e më pas, u bë njeriu kryesor i luftës nacionalçlirimtare. Në një luftë, e cila, nuk ishte kurrë luftë civile dhe nga e cila, për herë të parë, vendi ynë u bë pjesë e koalicionit të madh antinazist. Gjykimi i asaj që ndodhi gjatë luftës me atë që erdhi më pas, është njëlloj sikur të krahasosh ditët e dhjetorit me atë që erdhën në marsin e vitit 1997.

Zonjat u revoltuan, e drejta e tyre, por, jam i bindur se e dinë krejt mirë se më shumë se disa njerëz të skanuar pas një emri, se nuk rikthehet Enver Hoxha, qoftë edhe tek një pakicë, nëpërmjet tyre.

Personalisht nuk kam asnjë ndjenjë malli për atë kohë. Si unë, edhe të tjerë, ashtu si ndodh edhe ndryshe.

Më shkruante një mik i imi, se “prej 45 viteve punoj ndershmërisht, kam një punë të mirë, rrogë të kënaqshme, por kam arritur të kem vetëm një banesë 82 metra katrorë”. Ndërsa politikanët tanë, këtë banesë, as për fundjave nuk e duan. Ata kanë vila të stërmëdha, jo një e jo në një vend, kanë bërë pasuri të tundshme e patundshme, fëmijët, dhëndurët, kunetërit e tyre janë nëpër të gjithë botën, në ambasada, në zyra fitimprurëse, megjithëse shumë prej tyre janë të pashkollë.

Zonjat që u revoltuan e dinë krejt mirë këtë. Njëra prej tyre, megjithëse me fëmijë, shfajësohet se “bashkëjetuesi nuk është burri im dhe kështu pasuria e tij nuk është e imja”, megjithëse të gjithë e dinë se tenderat janë fituar nga emri i saj si deputete dhe të afërmve të saj, dikur krah i djathtë i Berishës në mashtrimin e madh të vitit 1997. Tjetra ndërton për vete dhe fëmijët e saj vila në qytet, në bjeshkë dhe në det, dërgon fëmijët në ambasada deri sa të përfundojnë studimet, me paratë e shtetit, i rregullon në disa punë njëherësh, ku fitimi është i madh dhe shpërblimi ende më i lartë, ndërkohë moshatarët e tyre, megjithëse njëlloj të arsimuar, ndoshta edhe më mirë, nuk kanë punë, jetojnë në kurrizin e një pensioni prindëror. E fundit, duke mbrojtur vrasjet e 21 janarit, forcërisht mendon se njerëzit duhen varur nëpër palma.

Dhe njeriu, i cili ka një të metë se mund të mendojë, thotë me vete: Po këto, në këtë kohë, kur i thonë demokraci, bëjnë kaq shumë gjëma, çfarë do të kishin bërë në një kohë tjetër? Dhe fillon e mendon për kohën tjetër, fillon e mendon kur ishin të varfër, por nuk kishin mbi kurriz gjithëfarë vagabondësh politikë. Fillon e mendon për një kohë kur mjekët nuk largoheshin dot nga fshati ku shërbenin, ku për një fëmijë të sëmurë rrinin gjithë natën në këmbë dhe harronin fëmijët e tyre. Ju sjell një shembull. E kam pasur mik të afërt mjekun Skënder Zaimaj. Nuk bën nëna djalë më të mirë se si ishte ai. Nuk jeton më. Ishte drejtor i spitalit në Selcë të Vermoshit, specialist i sëmundjeve kancerogjene, dhe natën e Vitit të Ri, sapo ishte ulur me familjen, një telefonatë për një të sëmurë në Vermosh, 100 kilometra larg, e ngre nga tryeza e shtruar, udhëton gjithë natën, nëpër borë e akull dhe i shpëton jetën një njeriu. Kush e bën tashti këtë. Askush, ose më saktë, pak kush. Tani mjekët rrinë me turne në zonat e tyre… një javë unë, një javë ti, një javë ai tjetri. Dhe njerëzit fillojnë e marrin mall, sepse nuk kanë as lekë të paguajnë për mjekun, ilaçet, analizat…

Enver Hoxhën e ndalon ajo politikë, tek e cila njerëzit kanë shpresuar që nga dhjetori i vitit 1990 dhe që nuk po e gjen rrugën për të ardhur tek ne. Nuk e risjell atë zhurma e pak çasteve e disa njerëzve, të cilët ende e kanë mendjen në një portret.

Atë e risjellin njerëzit tanë të politikës, të cilët, edhe në një vend të shenjtë, si parlamenti ynë, e kanë kthyer në një grazhd të neveritshëm. Ku burrat flasin si lavire rrugësh dhe vetë rrugët kanë ndot prej tyre. Mos e gjeni të keqen tek disa pak njerëz në një orë të mbetur.

E keqja fillon tek ju, njerëzit e politikës së verbër.

Bedri Islami September 18, 2015 14:19
Komento

65 Komente

 1. gegetoske September 18, 14:34

  Z.Islami!
  Enver Hoxha ka qene, eshte dhe do te mbetet perjetesisht ne memorjen e popullit shqiptar!
  Historine e ka shkruar bashke me populin shqiptar, me gjakun e derdhur per liri ne luften nacional -clirimtare,ne fillimet e shtetit te ri shqiptar, ne betejat e pafundme dhe shume te mundimshme per te ngritut Atdheun ne vendin e nderit qe i takon ne altarin e shteteve me te mira te kontinentit de botes,ne supersakrificat e popullit per mbijetese,per tu ringritur!
  Enver Hoxha eshte kujtesa historike dhe kryelartesia e shtetit shqiptar!Qe te zhdukesh ATE duhet te zhdukesh POPULLIN SHQIPTAR, kudo qe ai RRON E JETON, ne te gjithe boten!

  Reply to this comment
  • MIXHA ELEZ September 18, 15:42

   zoti Bedri

   je analist brilant,por dicka ke ne fyt dhe te pengon te thuash te verteten e plote..

   ato ” 4-5 shtrigat e Salemit” qe u rrevoltuan per portretin e Enver Hoxhes (ku une do permendja mbesat e bije vokshit te Partise) bene nje gje shume normale per intelektin minus qe kane dhe nuk duhet te zinin asnje rrjesht ne artikullin ballor te Bedriut tone.

   Ajo qe eshte kriminale dhe kanibaleske eshte nje aktivitet i neveritshem i qeverise Rama i cili ka mbyllur gjithe dosjet e krimeve te berishes dhe ka hapur ato te Enverit qe te 40 martiret e qe “dikush” ja futi Papes Romes nga mbrapa,te bunkari ,te shtepuia e gjetheve,ishulli sazanit e deri te maska e vdekjes para dy ditesh qe eshte nje veprim nekrofil i papranueshem qe barazohet me dhunimin e kufomes….

   Por arkitektet me te medhenj te ringritjes se vlersimit te enver hoxhes jane dhe disa veprime te paspjegueshme te disa ambasdoreve amerikane ku do permendja shkurtimiisht disa sekuenca pikante

   1-
   ne fushaten e votimeve te 1992 ambasdori amerikan i ardhur nga beogradi merr pjese ne fushaten elektorale.Nje veprim i tille i jep fund sovranitetit te nje vendi sado me qellim te mire te jete..

   2
   -nqs ne 1993 berisha bashke me rajersonin ndanin parate e floririt te bllokuar ne Londer Ilegalisht..kurse nga ana tjeter futej ne burgu lideri i opozite fatos nano….le ta vazhdoje vete konkluzionin lexuesi

   3
   ka fakte qe dipllomate ambasdore amerikane ne 1998 kane mbrojtur ne menyre te hapur berishen per krimin e grushtit te shtetit duke i bere presion Majkos dhe Metes….kurse ne 21 janar kemi nje tabllo te kundert qe te rrenqeth mishte…nuk e zgjasim se eshte folur shume

   4
   ne linjen krimit familjar berishian te gerdecit..si ka mundesi qe ambasda amerikane pais me vize Gjeneral Luan Hoxhen i cili jo vetem ishte denuar me burg nga drejtesia shqiptare por ishte denuar me vdekje nga shkelzen berisha dhe do pesonte fatin e kosta trebickes…si ka mundesi qe nga amerika (virxhinia) te vije nje ekspert per te mbuluar kete vrasje mafjoze

   5.
   Dihet qe Bedri Islami ne shkrimet e tij te Dita me te drejte ka argumentuar me fakte qe Berisha dhe Basha jane kriminele dhe tradhetare .

   Pyetja per ju eshte kjo zoti Islami:

   Jeni ju mashtrues qe na keni genjyer per veprimtarine antishqiptare te 2B..apo eshte hipokrit Donald LuLI qe se bashku me Edi Ramen qe nuk po e fusin ne listen e krimineleve kete dyshe kriminale.

   $$$$$$$$$

   Prandaj njerzit vleresojne kohen ” qe ishim mire ,kur ishim keq”
   me mire preferojne nje diktature te sinqerte se nje demokraci kriminale.
   shenim:
   eshte hera e trete zoti bedri qe kerkoj nje pergjigje modeste nga ana juaj…ose e thene ndryshe:

   kur do te na kritikoni ne amerikaneve zoti bedri.?!

   Reply to this comment
   • Blloku September 18, 19:20

    Letra origjinal .

    This letter was sent to Ambassador Ries and other

    U.S. government officials via email on Feb. 12 . The original letter included actual names that have been omitted here for reasons of confidentiality. There is another part to this story concerning human trafficking that is yet to be revealed. This story is far from over, but for now I can say that the Embassy has not issued a denial and further inquiries are being made through investigative offices that have jurisdiction over the Embassy.
    GQK

    Gary Q. Kokalari – Political Analyst

    By Gary Q. Kokalari – Exclusively for ACLIS

    February 12, 2007
    Ambassador Marci Ries
    U.S. Embassy
    Tirana, Albania

    Ambassador Ries,
    It has been brought to my attention that certain current and former employees of the U.S. Embassy in Tirana are alleged to have been members of Albania’s communist party. It is my understanding that in order to qualify for employment in the Embassy these individuals were required to complete Department of State form OMB NO. 1405-0029. Section 35 of this form asks the question: Are you now, or have you ever been, a member of the Communist Party or any communist or fascist organization?

    It is also my understanding that the individuals listed below may have been members of Albania’s communist party and may have answered “no” in section 35 of the above described form. If this is true, then these individuals made material misrepresentations on an employment application with an agency of the U.S. government and if so, I assume this constitutes grounds for termination. These individuals are [The original letter included actual names that have been omitted here for reasons of confidentiality]:

    1- Astrit Pullazi, nga Tirana.

    Ka filluar punë në ambasadën amerikane sapo ajo hapi portat e saj në Tiranë më 1991. Ky privilegj i është rezervuar prej amerikanëve për merita të veçanta: Pullazi ka qenë shofer i Enver Hoxhës.

    Në çdo rast që ndodhet vetëm, Astriti këndon këngën e tij të preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa të drejtë.

    2- Belul Cuka, nga Peshkopia.

    Ish-shofer i Kadri Hazbiut.

    Krenarinë për të kaluarën e tij e përmbledh në këto fjalë:

    «Kudo që e çoja me veturën luksoze “grushtin e hekurt të diktaturës” dridhej foshnja në bark të nënës.»

    3- Besnik Malo Çala, nga Vlora.

    Ka filluar punë në ambasadën amerikane bashkë me Pullazin më 1999.

    Cilësia e tij më e preferuar prej amerikanëve: Ka qenë kuadër i mirënjohur i Ministrisë së Punëve të Brendshme të diktaturës, ekspert i stërvitjes së grupeve terroriste marksiste-leniniste të mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», të cilat stërviteshin në Shqipërinë diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin në kampet stërvitore në malet e Burrelit dhe në Pishë Poro të Vlorës.

    Lidhur me të kaluarën e tij, Besniku i Partisë shprehet me krenari:

    «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftësinë time stërvitore të terroristëve.»

    4- Emri Baja, nga Kukësi, survejues i ambasadës amerikane në Tiranë.

    Gjatë veprimtarisë 15 vjeçare në Ministrinë e Punëve të Brendshme të diktaturës ka qenë krahu i djathtë i Kadri Hazbiut. I mirënjohur për egërsinë e tij ndaj “armikut të klasës”, Hazbiu e emëroi për disa vjet shef të kampeve të internimit në rrethin e Lushnjës për të mbjellë terror. Të internuarit e rrethit të Lushnjës të asaj periudhe shpreheshin:

    «Xhebraili nuk mund të ketë pamje tjetër veç asaj të Emri Bajës.»

    Lidhur me veprimtarinë e tij përkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:

    «Ministri më kishte thënë disa herë: Kur ti mendon se lufta e klasave është zbutur, unë ia bëj të njohur këtë shokut Enver dhe për armikun e klasës bien kambanat e vdekjes».

    I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometër i luftës së klasave», komunistit veteran Baja i është besuar survejimi i ambasadës së «imperializmit amerikan».

    5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.

    Kuadër i sprovuar i Sigurimit të Shtetit i rekomanduar për punësim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur për të:

    «Sikur shoku Enver të më pyeste: “Pas teje, kush është personi që më do mua më shumë?”, unë do t’i përgjigjesha pa u menduar: Hasani.»

    Hasani ka qenë sekretar partie ne Farkë të Tiranës, tek helikopterët. Në çdo xhep të tij mban një fotografi të Enver Hoxhës, ndërsa në shtëpi ruan me mall një statujë të vogël fildishi të diktatorit, të cilën e ledhaton në mbrëmje deri sa e zë gjumi.

    Tiranë6- Selami Liço, nga Peshkopia.

    Ish-oficer zbulimi në kohën e diktaturës dhe oficer ushtrie deri më 1997. I akuzuar për kontrabandë masive armësh prej vitit 1997 e në vazhdim, Liçon e mori në mbrojtje ambasada amerikane në Tiranë, ku edhe u punësua në vitin 2000. Atje vazhdon të jetë edhe sot. I befasuar prej ngrirjes së dosjes së tij penale mjaft të ngarkuar, nuk lodhet së përsërituri fjalët:

    «Mallkuar qoftë kush mendon se amerikanët janë antikomunistë!»

    Gruaja e tij ka punuar gjithmonë në “Bllok”.

    7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.

    Ka filluar punë në ambasadën amerikane qysh më 1991, me “ajkën” e të punësuarve atje.

    Deri më 1973 – sa kishte gjallë babanë –, ka jetuar në “Bllok”. Është dëgjuar të përmendë shpesh kujtimin më të shtrenjtë që ruan nga jeta në «Bllokun e Udhëheqjes”:

    «Sa herë që vinte për vizitë tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorët e vendosur si ti janë maja e shpatës së diktaturës së proletariatit, shoku Misto. I tmerrove klerikët me pretencat e tua, që s’njohin dënim tjetër veç atij me vdekje. Uroj që edhe Agimi të eci në gjurmët e tua.»

    Për meritat e babait dhe të tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen të dy të punësuar në ambasadën amerikane.

    8- Bashkim Male, nga Erseka.

    Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikëqyrës në ambasadën amerikane. Bashkëpunëtor aktiv i Sigurimit të Shtetit. Shokët e tij të punës trembeshin më shumë nga Bashkimi, se sa prej kryetarit të Degës së Brendshme.

    «Përpiqem të jem më tolerant kur më shajnë për familjen, se sa kur më përgojojnë karrierën time si anëtar besnik i Partisë së Punës», pranon me çiltërsi Bashkimi.

    9- Sadik Hasko, nga Skrapari.

    Një tjetër rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili është shprehur me respekt të thellë si për patriotin e tij edhe për ambasadorin amerikan në Tiranë:

    «I vetmi komisar që i ka lexuar nga tri herë të gjitha veprat e shokut Enver është pikërisht Sadiku. Një ditë Sadiku, i përhumbur në kujtime, shkroi instinktivisht me bojë të kuqe mbi një mur të ambasadës emrin e pavdekshëm “Enver”. Falënderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, në vend që ta pushonte nga puna mikun tim për pakujdesinë e treguar, e thirri në zyrë dhe i dhuroi një flakon parfumi Nostalgji. Vetëm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollë që më kishte përsëritur disa herë shoku Enver gjatë viteve të fundit të jetës së tij të ndritur:

    “Sillo, në politikë gjërat nuk janë ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanët ti? Aq sa jam unë besimtar se kam mbiemrin Hoxhë, aq janë edhe ata antikomunistë”. »

    10- Veli Varfri, nga Tepelena.

    « Bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit për mua ka qenë po aq i domosdoshëm sa edhe frymëmarrja», thekson Veliu me modesti.

    «Edhe sikur të mos quhej “Lug i Zi”, ai vend atë emër do të kishte marrë prej nënave të shumta tropojane që veshi me të zeza Veli Varfri, duke iu vrarë djemtë në kufi.»

    Sa herë që bie fjala për Enver Hoxhën në ambasadën amerikane, Veliu përdor epitetin «I paharruari», duke psherëtirë dhe sytë e tij mbushen menjëherë me lot. Nëpërmjet një sajti privat shpërndan stema të ish-diktatorit.11- Bardhyl Poda, nga Erseka.

    Një ndër komunistët fanatikë që e ka vizituar më shpesh shtëpinë muze të diktatorit në Gjirokastër, duke pozuar çdo vit para saj.

    «Sigurimi i Shtetit për mua ka qenë Zoti në tokë», shprehet Bardhyli në konfidencë.

    12- Qemal Bashkurti, nga Tropoja.

    I pyetur nëse do të dëshironte që t’i ngjallej njeriu i tij më i dashur që nuk jetonte më apo ish-diktatori, Qemali është përgjigjur pa ngurruar:

    «Nuk kam pasur në jetë njeri më të dashur nga Enver Hoxha.»

    13- Kasëm Ymeri, nga Skrapari.

    Dëshira e tij më e madhe në jetë:

    «Të kisha vdekur në të njëjtën ditë dhe orë me Enver Hoxhën!»

    14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.

    Ky është i rekomanduari i tretë i Sulo Gradecit, për të cilin Sulua vetë shprehej dikur me modesti:

    «Sikur shoku Enver të kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do të kishte mbetur pa Sillo.»

    15- Aleks Ndini, nga Korça.

    Shprehja e tij më e spikatur:

    «Një ditë pësova një krizë kardiake pranë vendit ku ka qenë liceu francez në Korçë, të cilin e vizitoj shpesh. Në çast mendova: “Ç’vdekje të lumtur paskam pasur fat! Duke u rrëzuar përtokë, do të kem rastin të vë kokën atje ku ka vënë këmbën dikur shoku Enver!”»

    16- Peti Çala, nga Fieri.

    Ditën që u rrëzua monumenti i diktatorit në Tiranë, duke u ngashëryer Peti deklaroi:

    «Do të kisha qenë i lumtur sikur të vdisja duke më rënë përsipër ai monument.»

    17- Shkëlqim Xhagolli, nga Tirana.

    «Po të kisha vdekur duke qenë anëtar i Partisë së Punës, me siguri vdekja do të kishte qenë shumë më e ëmbël për mua nga ç’do të jetë një ditë në të ardhmen», është shprehur mes miqsh Xhagolli.

    18- Hajri Mazaj, nga Vlora.

    I paepur në zhvillimin e luftës së klasave edhe brenda fisit të tij të cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhënë urdhër të prerë postave të kufirit në Peshkopi:

    «Ose asgjësoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugë të mesme nuk ka.»

    Idenë e tij për vlerën e jetës, Hajriu e ka përmbledhur në pak fjalë:

    «Sa boshe do të më dukej jeta, sikur shoku Enver të mos më dilte çdo javë në ëndërr!»

    19- Fejzi Hoxholli, nga Korça.

    «Shumë herë u kam tërhequr vërejtjen prindërve që nuk më kanë çuar emrin Enver», ka thënë Fejziu me keqardhje.

    20- Mels Arapi, nga Vlora.

    Të afërmve të tij u ka lënë këtë amanet:

    «Nuk duhet të harroni të çoni mbi gjoksin tim në arkivol teserën e Partisë së Punës.»

    21- Isa Lumani, nga Erseka.

    Çdo i interesuar mund të gjejë në shtëpinë e Isait secilën prej “veprave” të ish‑diktatorit. «Veprën 19» në anglisht ia ka bërë dhuratë ambasadori amerikan më 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit të ditëlindjes së diktatorit.

    22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.

    «Sikur shoku Enver të kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipëria do të kishte mbërritur në komunizëm», ka profetizuar Shtepani.

    23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.

    «Po ratë në vështirësi, kujtoni shokun Enver; po ratë në nevojë, kujtoni Partinë e Punës!», i ka këshilluar të afërmit e tij Muharremi.

    24- Halit Haliti, nga Erseka.

    «Kur mora teserën e Partisë së Punës nuk më ka zënë gjumi dy net nga gëzimi», është shprehur i përlotur Haliti.

    25- Jorgo Kaçi, nga Saranda.

    Kur ishte komandant kufiri në rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte në çdo mbledhje forcave të mbrojtjes:

    «Çdo shqiptar që arrin të arratiset bëhet vegël e imperialistëve, për të luftuar kundër popullit e vendit të tij. Një atdhetar i vërtetë pranon më parë të vdesë, se sa të vihet në shërbim të amerikanëve.»

    Kur “atdhetari i vërtetë” Jorgo Kaçi pranoi të vihej në shërbim të amerikanëve në ambasadë (sigurisht pa vdekur), atje mësoi disa gjëra që nuk i dinte më parë dhe thirri i entuziazmuar:

    «Nuk ma priste mendja kurrë që karriera ime komuniste, e ideuar në Komitetin e Partisë të Sarandës, do të realizohej në selinë e ambasadës së “imperialistëve amerikanë” në Tiranë! I ftoj gjithë shokët e mi të idealit që parullën “Lavdi Marksizëm-Leninizmit!” ta zëvendësojmë me “Lavdi prapaskenave të politikës!”».

    26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

    Shef i kufirit të jugut deri më 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend për vrasjet e shumta në kufirin e jugut të shtetasve që tentonin të arratiseshin. Për këtë “meritë të spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaçërisht në fund të vitit 1990. Po për të njëjtën meritë, ambasada amerikane e punësoi duarpërgjakurin Rrapo pak kohë pas dekorimit.

    Prej datës 03 shkurt 1990 deri në datën 23 gusht 1990 (pra, brenda një periudhe më pak se dyqind ditë) me urdhër të Rrapo Hazizit janë vrarë prej postave të ndryshme të kufirit të Jugut 23 shqiptarë me moshën mesatare 27 vjeç. Ky krim i përbindshëm ka ndodhur disa muaj pas përmbysjes së komunizmit në Evropën Lindore dhe në një kohë që në Shqipëri ligji i vendosur rishtas parashikonte një dënim maksimal deri në pesë vjet heqje lirie për shkelje kufiri

    It is further my understanding that Embassy employees ************, ************, ************ and possibly others were direct subordinates of Kadri Hasbiu when he served as Minister of the Interior under communist dictator Enver Hoxha. In that position Hasbiu was also head of Albania’s dreaded sigurimi secret police operation that acted as the intelligence and enforcement arm for Hoxha’s brutal regime. As is well known, most, if not all, of the people who worked under Hasbiu were considered “sigurimi” and served as the nucleus of the intelligence apparatus for Albania’s communist party. What is disturbing about this situation is that if this is information is true, it is possible members of the former communist government may have embedded spies in the U.S. Embassy. This should be of major concern because it could mean that individuals who maintain close links to the host government of Albania (Prime Minister Sali Berisha was a member of the communist party) are serving as an intelligence network within your Embassy. Furthermore, this could also explain persistent reports that former Prime Minister Fatos Nano had sources of intelligence within the Embassy because of the fact he was a key member of the former communist regime and he maintained closed ties with “ex-sigurimi”.

    As a citizen of the United States of America, I demand that you investigate this matter and determine if any of the information contained in this correspondence has any basis in fact. Your immediate attention and response is respectfully requested.

    As you are aware, tampering with any files of the U.S. government could be construed as obstruction of justice.

    Please be advised that on January 19, 2007, FBI Director Robert Mueller as well as several members of Congress were notified about this matter via certified mail.

    Thank you.

    Sincerely,

    Gary Q. Kokalari

    Reply to this comment
 2. askushi September 18, 14:38

  Artikull perfekt.

  Reply to this comment
 3. petraq September 18, 14:50

  ato zonjat te nginjura eri ne fyt nga demokracia aq sa po u del per hundesh nuk e kane me enver hoxhen as me komunizmin keto jane pretekste ato deshirojne qe e kaluara pesedhjetevjecare te mos permendet fare me qekllim qe te fitojne kredibilitet per vehten e tyre e te duket sikur edhe luften nac clirimtare e kane bere ato.u duhet dhene pergjegje shkoqur e ball per ball.historija mbetet ashtu si ka ndodhur asnjeri nuk ka te drejte ta ndryshoje dhe po u perpoqe ta ndryshosh do te hash koken tende dhe ai revolucioni demokratik qe pretendon sali berisha e ka bere me pare populli qe ka shtrenguar radhet reth qeverise rama meta,kush do qofte qe ta kundershtoi do te thyej koken para forces se popullit e pezes heroike.

  Reply to this comment
 4. Xhikja September 18, 14:55

  Lavdi vepres se Enverit ,,,kam lindur ne 1995 dhe ndijehem i paplotesuar qe nuk linda ne peridhuen e republikes populloresocialiste te shqiperise .

  Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 16:03

   Me fal Xhike, por nuk eshte zor te jetosh si ne kohen e Enverit. Merr ca shoke qe mendojne si ty, shko ne Martanesh, merrni me vehte nje kamjon rere e nje kamion cimento, filloni hapni gropa ku te mundni, pa ndonje plan dhe mbushini me beton. Kur t’ju mbarohet rera dhe cimento merrni varete dhe filloni thyejeni betonin qe derdhet vete. Pastaj hapni gropa te reja e sillni perseri rere e cimento e keshtu me rradhe. Te Shtunave nuk ka pushim, te Djelave nje po nje jo ka pushim, tjetren pastrim teritori. Per te ngrene vetem buke misri me gjize dhe per dite festash, sidomos per 29 Nentor edhe dy qepe te njoma dhe ndonje top hallve po patet miell, vaj e sheqer. C’te te them tjeter, provojeni keshu je here, po nuk ju peqleu do t’ju dergojme autokinemane me filmin “Malet me blerim mbuluar”. Po patet nevoja te tjera thojini Sekretarit te PPSH se ua plotson.

   Reply to this comment
   • c September 18, 17:10

    dy fjale per komentuesin xhike:

    Lere kete nastradin se ky eshte enverofagopitek,eshte vampir qe ushqehet me bolet e fishkura te enverit.

    Meqe ky shajisti eshte kapur te ushqimi po te spjegoj disa probleme shkurt:

    Nga periudha 1944-1950 ishte dhjetvjecari i perballimit ku gjithe europa kishte probleme te renda ushqimi,biles miljona italiane ,greke dhe farnceze shkuan ne amerike se po vdisni urie.

    faza e dyte1950-1961 ishin ndihmat e bashkimit sovjetik ku ushqimi u permirsua dukshem ku jo vetem u hoqen triskat por filluan dhe eksportete ushqimore.

    Faza 1961-1963 ka qene nje krize e rende qe perfundoi kur erdhen tranoqeaniket e CH-AL me grure dhe cdo qe i hante robi i zotit bile s dhe qumesht panda

    Pra faza 1964-1976 ka qene faza e bollekut dhe kus e ka ka kaluar le ta thote.

    Pas 1977 sidomos pas vdekjes se enver hoxhes shqiperia 1985 kaloi ne kolaps sepse nga 850 mije qe ishim ne 1944 u bene 3..2 miljon pra u katerfishua popullsia..

    Duhet theksuar se pas 1991 shqiperia mbahet nga 1.5 miljon emigrantet dhe nga aktivitete informale se po te ishte per shtetin e fatos nanos,berishes dhe edi rames..ky shahisti qe leh ketu do hante koqet e tua tung

    Reply to this comment
    • Shahisti September 18, 17:47

     Or c(ar) bashkohu edhe ti me Xhiken dhe plasu ne Martanesh, e kur te ngelesh pa ngrene se do mbarohen edhe manaferrat bej nje tasqebap me koqet e tua dhe te Xhikes dhe hidhni koke a pile kush do ta haje.

     Reply to this comment
     • Elpiniqi September 18, 20:03

      O shahist,nastradini…!
      Meqenese e urren kohen e ENVERIT,doemos qe keto 25 vjet KAPITALIZEM do t’i kesh permiresuar kushtet e jeteses sepse me ndihmen e babait tend ish brigadier kooperative,qe nenen tende e mbante mire ne rreze te mullarit,tani gruan,motat,vajzen i ke te punesuar ne pune te mira me rroge te madhe si PUMONJESE SOCIALE SEKSI tek semaforet,SEKRETARE te ndonje biznesmen etj!
      Lum si ti,qe ia ke hedhur kesaj dynjaje!
      Doemos qe u kthye koha e CAJUPIT,qe grate e shtepise punojune,ndersa burrat pine raki!!!
      Qe puna eshte NDER E LAVDI e ka thene Enveri,ndersa Sali Berisha ka thene,NGRINI DY….kembet perpjete te beni pare shume!!!

  • Bamiri, Qytetar i Lashte Tironc September 18, 21:36

   Nuk eshte e veshtire, o bir…

   Reply to this comment
 5. gushti September 18, 15:03

  E. Hoxha nuk eshte nxjerre jashte ligjit. Ata, qe e quajne veten te djathte dhe antienveriste, e kane qeverisur kete vend per 15 vjet. Ne qofte se nuk e donin Enverin dhe partine e tij, pse nuk e nxoren jashte ligjit? Perkundrazi, ne zgjedhjet e v. 2011 perfituan edhe nga votat e atyre njerezve qe mbanin portretin e Enverit ne Peze. Nuk e nxoren sepse tek ai i kane rrenjet. Hidhen e perdridhen tani per te krijuar kredo politike tek miopet, qe ende vazhdojne t’u besojne dhe t’i votojne.

  Reply to this comment
 6. XXL September 18, 15:24

  Zonjat e zoterinjte e revoltuar prej se keqes jane shushatur se jane ndotur prej vetevetes.Jo ate vjershen e deformuar nga alkooli te Ristanit,por lexoni vjershen “Hakerrim” te Ali Asllanit,qe eshte shkruar me 1942 si te ishte shkruar tani.
  Dallavere neper zyra, dallavere ne pazar,
  dallavere me te huaj,dallavere me shqiptar,
  nen dore, nen maska merrni pasuri dhe ar,
  qe ju vune pejtesisht vulen e turpit ne balle.

  Hani,pini, rrembeni eshte koha e çakenjve,
  hani,pini, vidhni, eshte koh e maskarenjve,
  hani, pini,vidhni, krijoni aksione,monopele,
  exelenca, shkelqesa “tuti quanti come vole”

  Reply to this comment
 7. Artan September 18, 15:25

  Mos harroni nje gje! Vetem ne periudhen e Enver Hoxhes Shqiperise nuk iu prek asnje pellembe toke. Qofte vetem per kete fakt i falen gabimet qe mund te kete bere.

  Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 18:02

   Pse or ti Tano, pas Enverit sa pellembe toke i jane marre Shqiperise?

   Reply to this comment
   • Artan September 18, 20:21

    I moren detin o djale. Nderhyne te tjeret qe na u kthye

    Reply to this comment
   • Lleshi September 18, 20:44

    Shqiperia as nuk ekziston ! Cfare quan Shqiperi ti qen antishqiptar qe i ke vene vetes emrin Shalisti ? Nje cope territor toke apo deti ?

    Jo or qen antishqiptar ! Shqiperi duhet te quhet toka qe i takon Popullit Shqiptar , ku ai deklaron dhe vendos me vullnetin dhe pushtetin e tij !

    Dhe kjo lloj Shqiperie as qe ekziston !

    Por mos e harro ! Shume kane ardhur dhe shkuar plehra si ty , por ne fund te fundit Shqiperia i eshte kthyer shqiptareve ! Sot ikin njerezit e thjeshte me gomone ! Neser eshte radha jote !

    Reply to this comment
 8. tomsojeri September 18, 15:27

  Bedri ! Le tu skuqet faqja disave, qe nuk jan pak tani dhe nese u ka mbetur faqe, pasi te lexojn kte shkrim !Edhe un qe shkruaj ketu, nuk do merja mundimin te dilja me nje portret neper rug te demonstroj me figuren e Tij , perpara mekatareve te pas Tij, sepse kjo figur po mer dimensione edhe ne mendjet e atyre qe ne ate koh nuk e donin ! Ndoshta per disa ky emer ishte fatkeqesi por sot keta, jan fatkeqesi e gjith kombit ! Jan cka me e shemtuar mundet te pjell nje komb !Ai ishte nje dhe mbajti ne supe te Tij me emrin e Tij ter “gjynahet” e asaj kohe aq te turbullt e aq te prapambetur ku mbreteronte varferia,analfabetizmi,malarja e gjakmarja !Ndersa sot, kta jan shum dhe mbreteron krimi,pabesia,mashtrimi ,hajnia , tradhetia e perseri gjakmarja! Enverin po na e kthejn kta ne mendjet tona, qe nese gaboj me luften e klasave, kta krijuan klasen e mbipasur te tyre, qe lufton e rjep ter shqiptaret …….

  Reply to this comment
 9. Jetimet e 21 Janarit September 18, 15:43

  ”Mos e gjeni te keqen tek disa pak njerez ne nje ore te mbetur..”
  ————————————————————————–
  Ky lloj shkrimi nuk ka te beje as me informacionin,as me gazetarine por mbi te gjitha me SHQIPETARIZMIN o ISLAM-i!
  -Shqiperine nuk e çliroi nje grup njerez qe ‘u ka ngelur ora’ po populli shqipetar!Jazek-
  -Shqiperine nuk e ndertoi nga ‘hiçi’ nje grup njerez ‘qe u ka ngelur ora’ por populli shqipetar.Jazek!
  -Shqiperine e bashke me te historine nuk e shkaterroji me teorite reaksionare te ‘terapise se shokut’ nje ‘grup njerezish ‘ qe u ka ngelur ora’ por nje ‘grup lrriminelesh injorantesh e te manipuluar’ nga BBB-Beograd Biberajt Berishat me bekimin e e ‘ATYRE’ qe ti ke frike ti permendesh.
  -‘ATA’ nuk jane nje ‘grup njerezish qe u ka ngelur ora’ si thua ti nga frika por ata perfaqesojne 99 perqind te popullit shqipetar 25 vjet qe perjetojne skllaverine feudo mesjetare apo migjeniane.
  ATA JANE AJKA E KETIJ POPULLI QE NUK U TREMB SYRI NE LUFTE SE JANE SHQIPETARE,PUNUAN PER NDERTIM SE JANE SHQIPETARE,NGRITEN GRUSHTIN LART EDHE KUR KRIMI POLITIK UA NDALOI 25 VJET,VUNE SHALLIN E KUQ SIMBOL I GJAKUT EDHE KUR UA NDALOI KRIMI E ANTISHQIPETARIZMI ,FESTOJNE HISTORINE EDHE PSE POLITIKAT ANTISHQIPETARE TE BE NA ME RA-ve kerkojne tua mohojne ate duke u shkaterruar tere simbolet e duke u vendosur ne mes te kryeqytetit simbolin e krimit,korrupsionit,injorances,hajduterise,tradhetise Ahmet Zogut E ne vorrezat e deshmoreve kreun e krimit ‘HAJDARET’.
  Historine e ka bere dhe eshte prone e popullit shqipetar .Enver Hoxha eshte pjese e kesaj historije e qe te besh paralelizem qe historija eshte Enver Hoxha e aqe me teper ta krahesosh me pleherat e kesaj politike antishqipetare e ‘perdhunuar’ nga mender ‘ambasadore’ e me krye sharabajken JOZEFINA ‘LESHI’ ESHTE FATKEQESI PER NJE INFORMACION E NJE GAZETAR AS TE LIRE AS TE PA VARUR E AS PROFESIONISTqe nuk di qe ne kete vend ka 25 vjet nuk ka as pluralizem as parti e fjalet ‘e majte’ apo e ‘djathte’ jane simbole jo alternativash e perfaqesimi por thjesht –banda qe vjedhin me doren e mengjer apo te djathte!TURP!

  Reply to this comment
  • Lleshi September 18, 21:26

   Foli o Jetimo , foli shqip Bedri Islamit se e paska harruar shqipen !

   Trimeria , kur eshte ne gen , nuk iken as kur plakesh ! Ata burrat aty me ato pankartat , kane mbetur po ata trimat e rinise se tyre ! Nuk e rruajten fare se cfare thote gjermani e italiani , Bedriu apo Xhensila !

   Nuk sillen si kunadhe , por si luane sepse e kane trimerine shqiptare ne gjak ! Na pelqen apo jo neve , i pelqen apo jo Arvziut !

   Keta trima e bene Shqiperine !

   Reply to this comment
 10. METEH September 18, 15:45

  Analize e sakt qe u verbon syt PD…dhe atyre zoçkave te PD qe te dhjamosura me djersen e popullit tymosin me aromen e qelbesires Sali qe i ka derguar atje per te fituar ndonje vote e kredibilitet nga ambasadori LU,qe e ka tmerr komunizmin a thua se eshte gjalle E.Hoxha,i cili e kishte ne shenjester çdo shtet qe e kercenonte per ta rrezuar.Dhe dihen agjenturat Anglo-Amerikane…! Po te behet referendum,besoi Enveri del fitues me çdo njeri tjeter,pasi populli po e sheh me syt e tij se politikanet e sotem jan veçse hajdut,kriminel,te paafte dhe ky vend nuk mund te behet me ta,sidomos me SB,LB..!

  Reply to this comment
 11. geg hyseni September 18, 15:47

  Shkrimi i z.Bedri,si gjithnje eshte shum i goditur…Por me bukur dhe sake e ka thene nje shkodran tjeter…Po keta te bajne me e dashte Enverin me zori more zot zoti!!!

  Reply to this comment
 12. leshi September 18, 16:01

  xhaxhi enver o xhaxhi enver e ke gojen me sheqer cohu nga varri per nji muaj dhe vdis prap

  Reply to this comment
 13. leshi September 18, 16:04

  xhaxhi enver cohu nji jav nga varri dhe pastaj vdis prap

  Reply to this comment
 14. ne emer te popullit September 18, 16:13

  Une nuk jam historian por e kam jetuar kohen e E nverit nje gje nuk arrij te kuptoj, tek shume e shume njerez qe harrojne dhe nuk arrijne te dallojne dhe kuptojne se ceshte e mira.te dashur bashkombas.Ju lutem mos merrni kurre Pike referimi te keqen , ne duhet te marrim Pike referimi shtetet e zhvilluar dhe jo shqiptaret qe nuk e kan haberin te qeverisi, duke filluar ,nga kush do qofte ane ky.kam thene shpesh dhe kete do e perseris sa here qe te jete nevoja qe ne 100 vjet Shtet Shqiptar nuk ka pasur asnje, te qeverise shqiprine sic duhet por kemi pasur Mbreter hajduta si ZOGU diktatore si ENVERI dhe kriminela si SALIU dhe lista ose eshte me gjate ose do te behet me e gjate.

  Reply to this comment
 15. Kusaxhe September 18, 16:16

  Shkrim i sakte. Vuajtjet e popullit

  Reply to this comment
 16. Sallakja September 18, 16:19

  Kush po e sjell Enver Hoxhen ?
  D.m.th. Bedri efendiu e ben fakte ardhjen e E.Hoxhes.
  Problemi eshte kush po e sjell ?
  Mire do bente te vinte o Bedri, ta veme ne baken e te akuzuarit
  bashke me te gjithe komunistet e tjere, pa perjashtim.
  Ti behet Nyrenbergu komunizmit qe te fillohet nga e para,
  packa se humbem 25 vjet.

  Natyrishte ne qofte se duam nje Shqiperi normale

  Reply to this comment
 17. brandt September 18, 16:25

  Enver Hoxha ishte nje patriot i madh.
  Ai konsolidoi pavaresine e brishte te Shqiperise per gjysem shekulli duke bere hie pluhur te gjitha endrat donkishoteske te Megaliidhese e te Serbise se Madhe qe donte dalje ne Adriatik. Dhe kete ai e beri me mjeshterine kushtet e nje rrethimi real jo vetem nga fqinjet armiqesore, por duke perballuar edhe forcen e fuqive te medha europiane (Anglie France qe perkrahen pretendimet greke per Shqiperine e Jugut), te SHBA qe natyrisht synonte permbysjen e komunizmit ne te gjitha vendet e Europes Lindore po, me vone, r edhe te Rusise sovjetike.
  Eshte ky kapital historik i krijuar per gjysem shekulli nga Enver Hoxha ,qe Shqiperia jone nuk mund te gllaberohet dot nga fqinjet armiqesore (Greqi e Serbi) edhe sot qe nuk ka nje shtet te pavarur shqiptar.
  Gjate gjysem shekulli te sundimit te Enver Hoxhes u krijuan veprat me te medha jo vetem ne fushat ekonomike (industri, bujqesi, etj.) por mbi te gjitha lulezoi nacionalizmi shqiptar i mbeshtetur ne veprat madhore qe u krijuan ne fushen e letersise, artit, shkencave te natyres e inxhinierike (hidrocentralet e medha), te gjuhesisse, te historise, folklorit, etnografise e ne pergjithesi te shkencave albanologjike.
  Per kete shtytje te jashtezakonshme qe i dha ketyre shkencave dhe vetedijes kombetare shqiptare, ai eshte bere objekt sulmesh te egra te propagandes antishqiptare greke e serbe.
  Ate duhet te mallkoje Janullatosi qe i ka deshtuar perfundimisht endra vorioepirote e Megaliidhjese.
  Edhe vetem per kete konsolidim te pozites politike se Shqiperise ai do te mbetet politikani dhe shqiptari me i madh ishekullit 20.

  Reply to this comment
 18. zhozituta September 18, 16:46

  Shume e sakte. Ata qe mbanin portretet me teper se nostalgjike jsnr te zhgenjyerit nga politika 25 vjecare.

  Reply to this comment
 19. E po kjo pune! September 18, 16:54

  vetem greko-serbi e urrente Enverin ndaj kur e hidhni poshte hidheni per standartet e pjerdhura “moderne” te demokracise (te drejta per hajdutet) dhe jo per patriotizem se ndryshe i bie ti beni fresk greko-serbit. Pak mbreter e perandore diktatore ka patur perendimi dhe sot ende jane emblema te historise se kombeve te tyre! Vetem sepse kane qene patriote ne fund te fundit.

  Reply to this comment
  • or TAJ September 21, 12:39

   Cilet Serb e urrenin ? Ata qe e sollen ne pushtet dhe qe bashkepunuan me te dhe me kliken e tij pas vdekjes?!…..
   Per cilet Grek e ke? E ke per ata Grek qe Enveri anulloji ligjin e autoqefalise se Nolit dhe e vendosi ne varesi te Greqise, me veglen e tij Josif Pashkon????

   Enveri ka vetem 1 merit te MADHE….. Merita e tij eshte qe u Q…u rrobt shokeve te tij kriminela te luftes me soj e sorrollop. Kjo eshte merita e tij. Per kete i lumte Bitha……

   Reply to this comment
 20. LOVE September 18, 16:56

  ,keni 30 vjet qe krahasoheni me ate kohe
  se aty keni shpirtin , ate keni babe ,ai ju ka ..shoqeruar nenat , vetem ate enderronit
  nuk u tregonit femijeve Aishtanjin ,por gjagji Envorrin , grate tuaja nuk u thone te rritesh te behesh si babi , joooo ,si xhaxhi Envorri ,kur riprodhoheshit mendonit emrin per femijen
  …envorr , partija dhe negjmija .
  “…por si perceptim i nje bote ndryshe nga sa kishim mendur ..” shkruan zeri populist
  te na …rruac mor shok ,po ti nuk ke mend ,dhe as bote tjeter .
  ” u be dhe ai pjese e asaj konference ” …me pas u be figura kryesore …
  epo dhe Saliu na solli demokracine ,jo se eshte i njejti kendveshtrim …
  u be pjese e dhjetoristeve , ju pelqen apo jo juve ,keshtu do jete
  kur ishin te varfer nuk kishin ne kurriz gjithfare lloj vagabondesh politike ??
  kishin vagabonde ,vrases ,sigurimsa ,qelbesira qe lustronin e ndriconin cdo gje me pene
  njesoj si sot ,po ata te djeshmit jane …
  ” do ta peshtynit apo do ta puthnit ??? mbase dhe gaboj per titullin
  nuk do ta puthja sepse nuk ndihem nostalgjik ,as nekrofil
  nuk do ta peshtyja sepse nuk e urrej ,thjesht do i thoshja : ngordhe dhe ti mor derr,te gjitha te zezat qe bere nuk te bene te pavdekshem ,te ben nje moster te vdekur
  pervec kesaj nuk dua as te harxhoj peshtymen
  kaq ,nuk ka nevoje te ushqeni masat me puthje dhe peshtyme ….
  se di a kupton ti shok ,po kupton ti kupton ,po ke shpirtin bolshevik ,ate se zhben dot me

  nuk e risjell dot me ,as ti , as ata beteranet pa dhembe , as Miu ..ops Miloja
  as Zoti nuk e risjell me , eshte neveritur nga mostrat
  E keqja fillon te ty ! Je ti qe ushqen masat ,je ti qe ushqen vetem ate model krahasimi
  Bedri

  Reply to this comment
 21. Djathtisti September 18, 17:07

  E keqja fillon nga kuplaraja qe dje ishte parlamenti Shqipetar e sot eshte vendi ku prostituojne femr e burra me lluksin me te madh ne te gjithe europen,por qe u mungon morali e nderi .Enver Hoxha kerkohet e perflitet me te drejte nga te gjthe njerezit(qe fatkeqesisht nuk jame dakort me Jo z.Islami)duke nenkuptuar shtet te pavarur e jo koloni ambasadoresh,qeveri pune e jo horra qe vjedhin çdo dite,rend shoqeror e jo rend ne sherbim te kupoles kriminale qe vrasin e vjedhin ne mes te dites e etiketohen “burra shteti”nga pseudodiplomate qe po ti analizosh nuk jane gjet tjeter vetem te derguar per te mbrojtur agjentet e tyre ne Ballkan!Demokracia nuk ka dy shpejtesi z.Islami e nuk do te thote drejtim e receta ambasadoresh,por shtet me dinjitet e i pavarur,shtet i barabarte me te gjithe ata qe duan mardhenie ekonomike e kulturore reciproke duke mos futur hundet ne punen e brendeshme te nje vendi !Ndaj edhe figura e Enver Hoxhes eshte e kerkuar sot e e respektuar dje sepse formoi shtet,e beri Shqiperine qe plehrat e sotme me kollare te mos kishin asnje mundesi te livadhisnin e jo te beheshin pasaniket me te medhenje te ketij vendi me ane te krimeve e vjedhjeve e trjnimeve ne zyra te erta ketij sistemi qe sa vjen e po shuhet ne ç’do vend si i dale boje.E.Hoxhe sot e perflasin vetem laviret e laviret pasi ne kohen e tij ai si lejonte kuplarate per ta,ndaj edhe dufi eshte i madh e zduan te kete nostalgji per te!Popullt qe i ka shkuar dhimbja ne palce e qe jane me keq se ne kohen e Enverit pasi ne ate kohe kishe ku ankoheshe e çeçua kishte bixhak sot jo vetem qe nuk ke ku ankohesh por i ke te gjitha shtigjet te mbyllura per te kerkuar nje te drejte e per ç’do problem duhet te trokases ne dyert e Muleve,e Ristaneve e sa e sa halabakeve te veshur me petkun e pushtetit .Qe te behet Shqipëria duhet filluar si ne vitin 45 si shtet i pavarur e sovran e jo nen drejtimin e survejimin e disa palo ambasadoreve qe kane ardhur me tjeter mision e jo ate dilomatik!

  Reply to this comment
 22. ne emer te popullit September 18, 17:10

  O zoti BRANDT mos ke bere gje shkollen e partise ku sekretar ishte NANO dhe zevendese e tij ishte nexhmija, po cfolni keshtu mor, asnje nuk eshte marr me SHQIPRINE me duket e ke pare per sa e mori ShBA, IRAKUN dhe se cfar ushtrie kishte IRAKU. Por taktika e Diktorit ishte gjithmone po na sulmojne sot apo neser, me qellim qe njerzit te ulshin koken dhe me kryesorja ti nenshtroheshin DDiktaturen dhe kete e bente ai per mrekulli.

  Reply to this comment
 23. lato September 18, 17:13

  Enver Hoxhen e risjell PANDESHKUESHMERIA.Asnje fjale tjeter.Neqoftese kishte ndeshkime exemplare ishin ato te sferave te larta te pushtetit.Mileti pa se si vriste e priste Mehmet Shehu,Kadri Hasbiu,si perdhunonin ndyresirat e ministrise se brendeshme Fecorr Shehu dhe Nevzat Hasnedari,si shtronte orgji me jevga Brake e me cingijet Vace Zela Beqir Balluku e Bekteshi,si linte kopila i perndershmi Thoma Deliana,si kapardiseshin femijet e Mehmet Shehut dhe ja pa ndeshkimin e tmerrshem olimpik,me far e me rrenje.As sot nuk e kane marre veten nga ndeshkimi i tmerrshem.C`rendesi ka se per cfare denoheshin?Rendesi ka qe denimi ishte mesjetar,publik,me pjesemarrje turmash,qe e shtynin te kenaqur me buke me vaj,por ama te lumtur,qe ja pane fundin.
  Mos kujtoni se sferat e mesme,nuk denoheshin?Jooooooo!E keni gabim.Edhe sferat e mesme e hanin saterin,qofte tanet,te luftes,te lidhur me njemije fije me diktaturen.E mbani mend nje kryetar komiteti te Tiranes te quajtur Dashnor Mamaqi?I lidhur me Beqir Balukun?Po nje kryetar tjeter komiteti,qe vrau veten me revole ne shtepi te vet,sepse kooperativa e Shengjergjit harxhonte me shume mish se qyteti Tiranes?.Kjo ishte si enigma e rruges Kalimash-Kukes qe kushtoi sa buxheti vjetor i shtetit,sa tuneli La Mansh-it,poshte oqeanit Atlantik,sa komplexi olimpik i lojrave te Pekinit,por Bashen nuk e gjeti gje.
  Po nje nder madh te magazinave te rezervave te shtetit ne Mullet,?Nje babaxhan me kaskete sigurimi,kryetar keshilli nga Petrela,i mbiquajtur beu Saukut?Idoli i shoferave te parkut.Cfare nuk gjindesh ne magazinat e Tiranes,e gjente beu Saukut.I shkoi fjala shokut Enver,i habitur tha:-Une bejleret i pushkatova qe ne 45,paskan mbetur bejlere ne Tirane?E arrestoi me corape dhe e pushkatoi brenda nates,sa familjes ja kthyen ne mengjes rrobat dhe ushqimet.
  Po nuk shpetonin nga ndeshkimi edhe shtresat e uleta,edhe inteligjenca e partise,edhe klasa punetore.E mbani mend Gasper Cucine,qe falsifikonte bileta treni.Mori veten ne qafe,se ishte goxha trombjer.Ca inxhinjere ne Korce,qe partia i shkolloi ne Bashkimin Sovjetik dhe u kthyen prej andej me gra ruse dhe polake,u hipen pordhet e medhaja.Ishin bere si prifti Drenoves me Harem.Ju rrasi nga nje akuze politike me gjithe gra dhe vajten ne te semes.Ca mesues ne Cerrik qe mender si ay pedofili i Divjakes abuzonin me femijet,i mblodhi ne kinema te qytetit u beri gjyq publik me klasen punetore,u futi nga nje akuze politike,qe i bene hasha edhe familja edhe shoqeria e perfunduan ne varr para kohe.
  Ndonje hajdut kooperative qe vidhte domate per te mbushur barkun,ndonje marangoz,qe vidhte nje cope derrase edhe bente sikur nuk e shikonte..por populli ishte vigjilent dhe i kenaqur qofte edhe me buke thate,por kishte NDESHKUESHMERI.

  Reply to this comment
 24. xhimi September 18, 17:13

  Z.Bedri!
  I sakte si gjithmone.

  Reply to this comment
 25. xhaja September 18, 17:14

  Enver Hoxha eshte pjesa kryesore e historise se vendit tone i njohur si shte me 28.11.1912 nga fuqite e medha.

  Koha evulon bemat flasin vete. Enverin po e qajne me shume ata qe vodhen dhe u pasuruan me shitjen e pasurive qe ndertoji populli nen udheheqjen e ai ” diktatori “.

  Po te ngjallej edhe nje here Enveri te paret do te brohorisnin ata hajdute se do te thonin

  Mirseerdhe enver djali, nderto edhe nje here fabrika dhe uzina, (pa cka jo rentabel sipas disave qe po keto ja falen turqeve dhe grkeve te cilet tani bejne para si Kurumi me shoke)

  bej liqene dhe hidrocentrale se pastaj dime si bejme ne KOPILAT E LALES, MASHTRUSIT E HALLES DHE BAJGAT E LOPES SE SALES.

  XHAJA KA KAVAJA ME BREKUSHE TE MEDHAJA POR I NDERSHEM QE NUK KA VJRDHUR ASGJE NGA ATO QE BERI POPULLI ME DJERSEN DHE MUNDIN E TIJ.

  Reply to this comment
 26. Myzeqeja e vogel September 18, 17:25

  Bravo Bedri Islami! Enver Hoxha ishte Enver Hoxha, ishte burre zemani. Sakte analiza per zonjat e degjeneruara qe po shijne ne kurrizin tone. Ah o Zot i Madh ver dore dhe merr hak per popullin e vuajtur Shqiptar, ndeshkoje kete shpure dashakeqe.

  Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 18:12

   Pse nuk erdhe sot ne mbledhjen e celules ti? Do te marrim masa dhe do ta shenojme ne biografi, dhe sat bije nuk do t’ia nxjerrim shkollen per rrobaqepse, more vesh ti laluc muti?

   Reply to this comment
 27. c September 18, 17:29

  dy kategorite me te ndyra pas 1991 jane ish komunistet egoiste si berisha-mehmet elezi-besnik mstafa… dhe ish klasat e perbysura qe u bene spiune te ppsh para 1990 dhe pas 1992 ne sherbetote te berishes ku me prototipi eshte FRANKESHTEIN MONSTER BLEDI FEJZIU..qe si nipi i esat pashe tradhetarit krenohet me te.

  e pershendesim keto bledifejzite e gazetes dita me keto vargje te fisnikut ADuka

  Reply to this comment
 28. c September 18, 17:30

  Tani mushkën bëjnë me barrë,

  E su luan hiç sheqeri,

  Del Fevziu e bën libër,

  Paska qenë homo Enveri (!)

  Enverist unë kurrë skam qenë,

  As kur qe Enveri gjallë,

  Po aspak nuk është e thënë,

  Të besoj tani çdo prrallë!

  Unë jam fare i paanshëm,

  rob i fjalës dhe i nderit,

  O Fevzi, sbëhesh shkrimtar

  Se i hedh qymyr Enverit!

  Ti shumë homo ke në mend,

  Se rrethuar je me djem,

  Dhe ta thuash për çdokënd,

  Nuk e paske hiç problem!

  Ti nuk turpëron Enverin,

  Se i ngjite ligësinë,

  Por ti Librit i nxin nderin,

  Poshtëron gjithë historinë!

  Po të pyes me lezet,

  Përgjigju me fjalë të nderit,

  Mendon ti, kishlindur burrë

  ti ngrihej para Enverit?!

  Se duroj unë dot pisllëkun,

  dhe pisllëk është gjithë ky rast,

  Por smë shkon në mend të them,

  O Fevzi je pederast!

  Kurse ti del reciton,

  edhe hiç stë dridhet syri,

  se e di që stë pickon,

  as Sokoli, as Iliri!

  Asnjëherë o Fevzi djali,

  Stë kam dashur e stë dua,

  Po srrëzohet Enver mali,

  Nga ato pordhët e tua!

  Rri aty tek Opinioni

  rri aty ku pate fatin,

  se Enveri, o Fevzi,

  sa çje ti, kishte Hallatin!

  Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 18:05

   O c(ar)i kjo vjersha eshte kryeveper. Vetem strofa e fundit ka nje gabim te vogel dhe ne te vertete eshte:

   Rri aty tek Opinioni

   rri aty ku pate fatin,

   se Enveri, o Fevzi,

   sa çje ti, ne bythe donte Hallatin!

   Reply to this comment
   • Justina September 25, 22:47

    paske shume talent, hahaha

    Reply to this comment
   • Justina September 26, 14:54

    o shahist nuk eshte jeta shah, qenke gjithe hile dhe intriga, qenke shume i krimbur ne shpirt me gjithe keto akuza dhe intriga. Nuk e di a do besh dot shah para portes se ferrit qe po te pret.

    Reply to this comment
  • Justina September 26, 14:40

   qenke i madh kam qesh me lot

   Reply to this comment
 29. SuloKapedani September 18, 17:58

  Ju pershendesim z.Bedri!E kuptoj shqetesimin tend dhe shkrimi yt e tregon qartè.Enver Hoxhen e sjell historia e vendit tone per kèto 25 vjet te mbrapshta te shkaterrimit te çdo gjeje e ndertuar me djersen e popullit dhe lulezimi i tanishem me nje pjese te konsiderueshme te mafies se re te shqiptareve me boten e ndyre te kamorristeve dhe koza nostrave.Cilido qe edhe nuk e njeh te shkuaren reale para v.90 do ta njoh dhe vleresoj mire.Do flasin pa ndroje se ajo kohe nuk vjen por ka qene e mire per shumicen e shqiptareve.Nuk do kishte fukarenj nder fukarenjt.Pra Enverin nuk e rikthen nostalgjia por vete historia qe vleresimin e saj e bene populli.Ju pershendes.

  Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 18:09

   Kush eshte populli ore, qe na e vleresoka Enver Gjirokastren, kasapin e kombit? Apo jeni ju nje dore trushkulurish qe s;keni c’beni tere diten e me nje kafe perpara e me nje paqete cigare (qe ju zente kanceri, ju zente) beni tere diten llo-llo-llo e rroni me 100 mije lek ne muaj, or zgjebarake.

   Reply to this comment
 30. Arben September 18, 18:04

  PER ATO QE I KA BERE KETIJ POPULLI, ENVER KRIMINELI NUK MERITON PAQE AS ATJE KU ESHTE TANI.

  Reply to this comment
 31. Aqo September 18, 18:39

  A doni me per Enver Hoxhen o i nderuari gazetar Bedri Islami?!
  Shkruan bukur por behu pak me i sinqert dhe nje cike me trim,per te thene ate qe ndjen.
  Mos ki frike!

  Reply to this comment
 32. besimndregjoni September 18, 18:44

  KRIMINELET NUK BEHEN HERONJ

  Të ekzekutuar për motive politike 5037 burra dhe 450 gra
  Të dënuar me burgosje politike 21.788 burra dhe 7367 gra
  Të internuar per motive politike 48.217 burra dhe 10.792 gra
  U dëbuan nga qytetet kryesore dhe nga zonat kufitare 11.536 familje
  U pushkatuan apo vdiqën në burgjet shqiptare 64 shtetas të huaj
  U burgosën 1215 burra dhe 38 gra me kombësi jo shqiptare
  95 shqiptarë kosovarë që ndodheshin në Shqipëri u pushkatuan
  U ekzekutuan dhe u burgosën klerikë katolik 120 veta
  U ekzekutuan dhe u burgosën klerikë bektashian 83 veta
  U ekzekutuan dhe burgosën klerikë mysliman 60 veta
  U ekzekutuan dhe burgosën klerikë ortodoksë 39 veta
  U shkatruan dhe u mbyllën 2169 institucione fetare
  Xhami 740,
  Kisha manastire ortodokse 608, Kisha manastire katolike 157
  Teqe , tyrbe 530
  4500 Të pushkatuar me gjygj dhe pa gjygj mbas 25 vitesh nuk u janë gjetur eshtrat… Në vend u ngrit një sistem burgjesh e kampesh cfarosëse;Gjirokastër, Tepelenë, Vlorë,Korçë, Berat,Elbasan, Durrës, Tiranë, Burrel, Shkodër, Peshkopi, Tepelena, Bulqiza, Spaci, Qaf-Bari.
  ”. Nji katastrofe, nji masaker masive, nji gjenocid i vertete!

  Reply to this comment
  • Elpiniqi September 18, 20:08

   O besim ndregjoni!
   Ti dhe rraca jote e QELBUR,duhet te ishte zhdukur ve tera e jo te denohej ne burgje e internime!
   Edhe sot e 25 vjet shkerdhatokraci keni mbetur po aq te NDYRE E ARMIQ TE Shqiperise sa atehere!!!
   URREJTJE per jete ndaj RRACES TUAJ PLEHRA!!!

   Reply to this comment
 33. Agim Cani September 18, 18:50

  …ka nje te vertete qe eshte absolute…Enver Hoxha eshte politikani dhe burri i shtetit qe ka me shume aksione se kushdo tjeter ne Bursen e Politikes shqipetare ne keto 100 vite…Bedriun e kam mik te vjeter…eshte brilant ne analizat qe ben…eshte patriot dhe atdhetar…ne ket shkrim ka gabuar…eshte veshtire te gjykohet Enver Hoxha…tjeter…?…nuk di c’te them…mer gurre e bjeri Malit i thone kesaj…!…

  Reply to this comment
 34. c September 18, 19:03

  o nastradin llapazani

  te kujtohet greva e urise se te perndjekurve politike kur u dogjen te gjalle dy veta ??

  te kujtohet qe ne 14 tetor ti i ke cuar kartoline berishes per ditelindje.

  duke perjashtuar nja 10 perqind te te perndjekurve poltike ju horrat e tjere,ju spiunet e enverit duhet te ktheni miljonat e dollareve.

  eshte super krim qe per ju te paguajne dhe femijet apo bebet qe nuk kane lindur akoma.

  eshte 90% e ju spiunave qe po i ktheni lavdine enver hoxhes se edhe pse spiunuat shoket tuaj por dhe po merrni miljona dollare qe o zot ju ngelshin ne fyt

  ja nje nga rraca juaj o kerme e historise:

  Skënder Tufa, ish-koordinatori i grevës së urisë.

  Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit.

  Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.

  Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht

  ne gop te semes enveri..por per nje gje duhet ti puthin bythen shqiptaret:

  grekut,serbit,islamikeve,hajduteve imoraleve tradhetareveambasdoreve dhe ju spiuneve ju shkerdheu nenen dhe e keni hallall se paskeni qene shume

  Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 19:23

   O c(ar)i edhe sikur te gjitha keto te jene te verteta, kjo nuk e ben Enver Gjirokastren burre me te mire nga c’ishte, or zagar enverist. A e bejne Ducen burre me te mire te zezat qe beri Hitleri? A mund te thuash qe meqe bajgat vine ere te keqe, era e mutit eshte e mire? He, or debil fol, Enveri mut ishte e mut do te ngelet, po do te thuash ti ka edhe mutra te tjere, po ka or ka, po kjo nuk e ben Enverin kadaif. Idiot!

   Reply to this comment
  • Shahisti September 18, 19:24

   Dhe se harrova, po qe per te shkerdhyer nenen…..nenen dhe te tjerat me vrime ku i ke ne fis e rrobt e shtepise dhe te gjithe kooperatives bujqesore ku ke ndertuar socializmin dhe ngopeshe me buke misri me dhalle.

   Reply to this comment
 35. c September 18, 19:49

  per besim ndregjonin

  o kapterr i kepuceve te hidrocentalit firzes zona b dhe lider i BP TE ENVER HOXHES JU DUHET TE KTHENI URGJENTISHT PARET QE KENI MARRE SI I PJERDHUR POLITIK SE NUK KE QENE ASNJE DITE NE BURG.

  MOS E NGATERRO ENVER HOXHEN ME KETO STATISTIKA SE ISHTE LUFTE E FTOHTE.

  SHIKO GREKUN ME 2 MILJON TE VRARE TE HUMBUR DHE TE EMIGRUAR…ME MIJRA KOMUNISTE TE VARUR.

  SHIKO DHE NE AMERIKE KAMPET E PERQENDRIMIT PER AMERIKANET ME ORIGJINE JAPONEZ RRETH GJYSEM MILJONI,

  JA CFARE BERI LUFTA E FTOHTE…NUK ISHTE BALET OSE SPORT POR ISHTE LUFTE E FROHTE ME E KEQE SE E NXEHTA…

  Victims of McCarthyism

  It is difficult to estimate the number of victims of McCarthyism. The number imprisoned is in the hundreds, and some ten or twelve thousand lost their jobs.[52] In many cases simply being subpoenaed by HUAC or one of the other committees was sufficient cause to be fired.[53] Many of those who were imprisoned, lost their jobs or were questioned by committees did in fact have a past or present connection of some kind with the Communist Party.

  But for the vast majority, both the potential for them to do harm to the nation and the nature of their communist affiliation were tenuous.[54] After the extremely damaging “Cambridge Five” spy scandal (Burgess, Maclean, Philby, Blunt, et al.), suspected homosexuality was also a common cause for being targeted by McCarthyism.

  The hunt for “sexual perverts”, who were presumed to be subversive by nature, resulted in thousands being harassed and denied employment.[55] Many have termed this aspect of McCarthyism “The Lavender Scare”.[56]

  Homosexuality was classified as a psychiatric disorder in the 1950s.[57] However, in the context of the highly politicised Cold War environment, homosexuality became framed as a dangerous, contagious social disease that posed a potential threat to state security.[57] As the family was believed to be the cornerstone of American strength and integrity,[58] the stigmatisation of homosexuals as “sexual perverts” meant that they were both unable to function within a family unit and presented the potential to poison the social body.[59] This era also witnessed the establishment of widely spread FBI surveillance intended to identify homosexual government employees.[60]

  The McCarthy hearings and according “sexual pervert” investigations can be seen to have been driven by a desire to identify individuals whose ability to function as loyal citizens had been compromised.[59] Joseph McCarthy began his campaign by drawing upon the ways in which he embodied traditional American values in order to become the self-appointed vanguard of social morality.[61] Paradoxically, accusations of alleged homosexual behaviour marked the end of McCarthy’s political career.[62]

  Dalton Trumbo and his wife Cleo at the House Un-American Activities Committee in 1947.
  In the film industry, more than 300 actors, authors and directors were denied work in the U.S. through the unofficial Hollywood blacklist. Blacklists were at work throughout the entertainment industry, in universities and schools at all levels, in the legal profession, and in many other fields. A port security program initiated by the Coast Guard shortly after the start of the Korean War required a review of every maritime worker who loaded or worked aboard any American ship, regardless of cargo or destination. As with other loyalty-security reviews of McCarthyism, the identities of any accusers and even the nature of any accusations were typically kept secret from the accused. Nearly 3,000 seamen and longshoremen lost their jobs due to this program alone.[63]

  Some of the more notable people who were blacklisted or suffered some other persecution during McCarthyism are listed here:

  Nelson Algren, writer[64]
  Lucille Ball, actress, model, and film studio executive.[65]
  Alvah Bessie, Abraham Lincoln Brigade, writer, journalist, screenwriter, Hollywood Ten
  Elmer Bernstein, composer and conductor[66]
  Leonard Bernstein, conductor, pianist, composer[67]
  David Bohm, physicist and philosopher[68]
  Bertolt Brecht, poet, playwright, screenwriter
  Archie Brown, Abraham Lincoln Brigade, WW II vet, union leader, imprisoned. Successfully challenged Landrum-Griffin Act provision[69]
  Esther Brunauer, forced from the U.S. State Department[70]
  Luis Buñuel, film director, producer[71]
  Charlie Chaplin, actor and director[72]
  Aaron Copland, composer[73]
  Bartley Crum, attorney[74]
  Howard Da Silva, actor[75]
  Jules Dassin, director[76]
  Dolores del Río, actress[77]
  Edward Dmytryk, director, Hollywood Ten
  W.E.B. Du Bois, civil rights activist and author[78]
  George A. Eddy, pre-Keynesian Harvard economist, US Treasury monetary policy specialist[79]
  Albert Einstein, Nobel Prize-winning physicist, philosopher, mathematician, activist[80]
  Hanns Eisler, composer[81]
  Howard Fast, writer[82]
  Lion Feuchtwanger, novelist and playwright[83]
  Carl Foreman, writer of High Noon
  John Garfield, actor[73]
  Jack Gilford, actor[75]
  Allen Ginsberg, Beat poet
  Ruth Gordon, actress[75]
  Lee Grant, actress[84]
  Dashiell Hammett, author[73]
  Elizabeth Hawes, clothing designer, author, equal rights activist[85]
  Lillian Hellman, playwright[73]
  Dorothy Healey, union organizer, CPUSA official[86]
  Lena Horne, singer[75]
  Langston Hughes, writer, poet, playwright[73]
  Marsha Hunt, actress
  Sam Jaffe, actor[73]
  Theodore Kaghan, diplomat[87]
  Garson Kanin, writer and director[73]
  Danny Kaye, comedian, singer[88][broken citation]
  Benjamin Keen, historian[89]
  Otto Klemperer, conductor and composer[90]
  Gypsy Rose Lee, actress and stripper[73]
  Cornelius Lanczos, mathematician and physicist[91]
  Ring Lardner Jr., screenwriter, Hollywood Ten
  Arthur Laurents, playwright[75]
  Philip Loeb, actor[92]
  Joseph Losey, director[73]
  Albert Maltz, screenwriter, Hollywood Ten
  Heinrich Mann, novelist[93]
  Klaus Mann, writer[93]
  Thomas Mann, Nobel Prize winning novelist and essayist[93]
  Burgess Meredith, actor[73]
  Arthur Miller, playwright and essayist[73]
  Jessica Mitford, author, muckraker. Refused to testify to HUAC.
  Dimitri Mitropoulos, conductor, pianist, composer[94]
  Zero Mostel, actor[73]
  Joseph Needham, biochemist, sinologist, historian of science
  J. Robert Oppenheimer, physicist, scientific director of the Manhattan Project[95]
  Dorothy Parker, writer, humorist[73]
  Linus Pauling, chemist, Nobel prizes for Chemistry and Peace[96]
  Samuel Reber, diplomat[97]
  Al Richmond, union organizer, editor[98]
  Martin Ritt, actor and director[99]
  Paul Robeson, actor, athlete, singer, writer, political activist[100]
  Edward G. Robinson, actor[73]
  Waldo Salt, screenwriter[101]
  Jean Seberg, actress[102]
  Pete Seeger, folk singer, songwriter[73]
  Artie Shaw, jazz musician, bandleader, author[73]
  Irwin Shaw, writer[75]
  William L. Shirer, journalist, author[103]
  Lionel Stander, actor[104]
  Dirk Jan Struik, mathematician, historian of maths[105]
  Paul Sweezy, economist and founder-editor of Monthly Review[106]
  Charles W. Thayer, diplomat[107]
  Dalton Trumbo screenwriter, Hollywood Ten
  Tsien Hsue-shen, physicist[108]
  Sam Wanamaker, actor, director, responsible for recreating Shakespeare’s Globe Theatre in London, England.
  Orson Welles, actor, author, film director[citation needed]
  Gene Weltfish, anthropologist fired from Columbia University[109]

  ECT ECT

  PRA O KAPTERRI I CIZMEVE TE FIERZES KTHE PARET E BURGUT O HAJDUT DHE SPIUN

  ENVERIN LE TA SHAJNE ATO QE DHANE JETEN NE 1946-1954 QE ISHIN IDEALISTE KURSE JU JENI THJESHT MONSTRA ME KETE SHAHISTIN,NASTRADIN APO KUSH GOPISOMES ESHTE

  Reply to this comment
 36. shqiptar sharri. September 18, 20:46

  PER,LOVEN,PER NASRADUNIN-INTELEKTUALIN,DHE GJITH BASHIBOZUKET DHE PASARDHSIT E ZOGISTVE,DHE BALLISTVE E UDBASHVE DHE CIASHVE,PER KREJT JU QE HUDHNI BALT MBY ENVER MALIN,KENI KETE POROSI NGA SHARRI.
  Te,lexoni veprat e ISMAIL KADARES,dhe te lexoni dhe nji LIBER NGA NJI SHKRIMTAR ANTIKOMUNIST,FRANCEZ,ME EMRIN JONI HOLIDEY-TITULLI I LIBRIT ESHTE.SHQIPTARI DINAK,Pasi ta lexoni ate liber dhe veprat e ndonji opionisti te vendit dhe te huj atehere edhe ju epni komentet e juja.Perndryshe mos ja futni kot,si kau peles,vetem se e ureni NVERIN,se jua mori nga dora shqiprin dhe e shporri nazifashizmin nga trojet tona,praj juve jua shpori zotnit dhe jua hoqi ca flori nga dora,dhe ju e urreni,por ne mrendsi dhe ju thoni ndevete se,ENVERI,e tregoi veten dhe grupin e tij se jan patriot dhe luftetar te pa mposhter per lirin e popullit dhe te vendite,dhe u tregue i menur dhe puntor sa nuk behet ma,prandaj ju nuk duhet te shani ENVERIN,se ju shani krejt luftetaret e vrare dhe deshmor e hero te vdekur e te gjall,pra ju shani 28000,mij deshmor te shqipris londineze dhe 30000,deshmor te vendeve shqiptare nen ish jugosllavi,pra mos shani ENVERIN,APO FADILIN,dhe komandantat e komisaret e luftes se i shani dhe i perbuzni dhe veteranet e plakur e te raskapitur,qe jua lan kete SHQIPRI,pra ju them dhe nji here mos u trgohni ma te keqinj se djalli apo shejtani,mos u tregohni nihista dhe njerez te pa shpirt,kaq ju them se dotju denoi edhe zoti ne boten qeter,edhe pse ndoshta ne kete bot ju ka denuar sistemi dhe rendi kushtetus a republikes s shqipris pra rendi i kushtetutes s diktatures proletariatit ju e keni ditur se deniheni,ashtu sic denoin dhe ne amerik,dhe ne tere boten ligjet e shtetit dhe atje ne ate koh ka pas shtet ligj rend dhe kushtetut,..e dij se dotme bombardoin ndonji komentus si LOVE,apo NASRADIN,por e drejta dhe e verteta jan ne anen time,dhe te ENVERIT,dhe 28000 mij deshmorve dhe te mijra e mijra ende te gjalle veteranve,te luftes dhe te punes.

  Reply to this comment
 37. besimndregjoni September 21, 12:35

  Per ”C” me falni “VC” ruget i ke te hapura per te denoncuar nqs une jam hajdut ne prokurori.. Rrugen e ke te hapur per te pare dosjen time nqs kam qene spiun.. por fyrje nuk e ke te drejte njerzore… une botova te dhenat shteterore te krimit te Enver Hoxhes.. me emer e mbiemer por ti C pse fshehesh mbas VC apo se i tille je.. dil ne shesh te mejdanit balle perball une te pres se nuk jam frikacak si ty e vc si puna jote.. une nuk fyej se jam malsor dhe dinjitetin e tjetrit nuk e perdhos me fyrje rrugacrie apo spiunlliku duke u fshehur mbas inicialit C.. I FSHEHUR EKE FILLUAR JETEN I FSHEHUR DO TE VDESISH DHE NE FUND ASKUSH NUK DO TE KUJTOHET SE KUSH ESHTE C APO VC….

  Reply to this comment
 38. Lleshi September 21, 14:03

  Pse nuk e botoni te plote listen e perndjekurve qe ka nxjerre Ministria e Drejtesise , me gjithe te dhenat per ta ? Ta marrim vesh nje here dhe mire , ne cfare date jane perndjekur , ne c’menyre , dhe ata qe kane dosjet , Numrat e vendimeve dhe datat e tyre ?

  Tani , eshte shanci se jane sul te gjithe per leke ! Keshtu qe nuk behet fjale se ka mbet ndonji pa kerku , aq me teper ne kete kohe te pamoralshme dhe korrupsioni jane fut edhe shume qe s’kane lidhje me poltike !

  Te marrim vesh nje here dhe mire , se ka lloj e lloj llafazanesh dhe spekultaoresh si per numrin e tyne ashtu edhe per “veprat e mira” qe kane kry !

  Reply to this comment
 39. arben September 21, 19:14

  Flamuri i pavaresise se shqiperise u ngrit ne Vlore me 28 nentor 1912 dhe u njoh nga vendet boterore mos gaboj me 29 korrik 2013. Te paret tane ishin analfabete se ashtu na la turku,por buke kishin per te ngrene, u desh nje shqiptar me ndihmen e europes Austro-hungari e Itali ne vecanti te nisnim rrugen e vetqeverisjes. Me pas ndodhi lufta e pare boterore, pas saj deri rreth vitit 1920 vendi ishte pothuajse ne anarki pasi dominohej nga tipat si Esat Pashe Toptani, etj, deri ne momentin qe Zogu konsideloi pushtetin e tij deri ne vitin 1939, prape te paret tane kishin buke per te ngrene dhe ishim te pavarur, te lire dhe nuk e cenonte kush pavaresine e shqiperise. Me 1939 filloi lufta e pare boterore, ne shqiperi filloi te dale ne pah komunizmi ku para se te mbaronte lufta populli shqiptar njohu lideret e rinj,Enver Hoxhen te parin i cili vdic me 1985 ne moshen 76 vjecare, Koci Xoxen i cili e shijoi pushtetin vetem 3 vjet pasi e zhduku rivali i tij i frikesuar nga ai naten ne kodrinat e Tiranes, Mehmet Shehu cili e shijoji mire pushtetin per rreth 38 vite por e mbyti veten me nje plumb ne gjoks ne tmerr per veten dhe familjen pasi ai nuk donte tja linte pushtetin mehmetit, po keshtu Beqir Balluku pasi ky sipas atij kaperdisej dhe ishte shendoshur shume nderkohe qe ai pesoi infarket,Kadri Hazbiu sepse donte nexhmija, Tuk Jakova, Hito Çako, Petrit Dume ky kishte fituar fame ne Ministrine e mbrojtjes dhe kishte filluiarv ta rivalizonte te madhin, etj qe spo me kujtohen, te gjithe keto ishin besnike te partise e te Enverit. Kohet e fundit del ne tv nje qe eshte denuar me grupin pucist te B.Ballukut, po mir mor komentues cfare i thuhet kesaj. Po te ringjallej Mehmeti dhe kadriu te njejten gje bejne, shkojne tek varri i enverit e luten per te. Mire keto qe vrau, por ja beri popullit me keq se deri ne vitin 1939. Per çfare ta mbajme mend Enverin, çfare beri per shqiperine, pasi pavaresine dihet kush e solli, kjo eshte merira me e madhe per ne shqiptaret, pasi lufterat jane fituar e humbur e pavaresia nuk eshte cenuar.

  Reply to this comment
 40. arben September 21, 20:09

  Harrova i diçka, ne kohen e enverit te gjithe ishin te barabarte, nuk ishte problem materializmi, nga fillimi i viteve 1980 kur dhe kam qene femije nuk ngopeshim me buke, imagjino si jetonin shqiptaret, diskutonim buken e gojes ne vitet 1980, kur nenat dhe baballaret tane punonin 10 ore a me teper ne dite, nuk e kuptoj sot mesatarja e punes qe bejne shqiptaret, jo ata qe punojne ne shtet apo tek keta hajdudet privat, mund te jete 3 apo 4 ore ne dite dhe dihet se nuk diskutohet buka,bulmeti etj. Mire mo komunista prinderit tane punonin 10 ore ne dite per te mos u ngopur, cfare te mire i solli enveri popullit? Mendoj nje gje? E ka percare me teper se turku per 500 vjet.

  Reply to this comment
 41. arben September 21, 20:43

  Edhe nje gje te fundit kisha? Ne kohen e Enverit ishe i privilegjuar po te ishe anetar dhe kanditat partie, ishe i privilegjuar po te ishe bashkepuntor i sigurimit dhe agpv, gjykates dhe prokuror, keto te fundit ne ate kohe ishin varja mender pasi me i pushtetshem ishte nje anetar partie me 4 klase. Pjesa indiferente ishte nen kontroll,por duke qene edhe punetor te ndershem nuk gezuan pushtet as pasi u rrezua komunizmi, pasi dihet se edhe pas viteve 1990 dominuan ish partiaket dhe ish sigurimsat, sic edhe deklarojne njezeri vete politikanet. Te them te drejtem jam shokuar per ate artan hoxhen ish kandidatin per president, gjynat ta rekrutosh ne ate moshe, ajo dosje e shkermoqi.

  Reply to this comment
 42. aMIXHA ELEZ September 21, 20:57

  per komentuesin arben.

  kam pershtypjen se I takon atyre qe para 1990 vdisnit per enverin dhe pas 1992 po ushqeheni me kufomen e tij.

  si I kendonit ju enverit malsia e tropojes dhe hasit,,,dhe tani I hani kockat si dikur turqit skenderbeut.

  Plot pese shekuj nana priti
  Skenderbeut nji vella ia rriti
  legjendar n’lufte e n’liri
  enver hoxha emni i tij
  gjysem shekulli kombi t’pat
  lum si shqipja qe t’pat djale
  tan’ Shqipnia per ket emer
  me dy sy e me nji zemer
  ushton vaji, vaditi token
  shpi per shpi e ne çdo voter
  per ket’ vdekje t’burrit dheut
  qau dhe shpata e Skenderbeut

  Reply to this comment
 43. Onkezmi September 22, 02:09

  Eshte e rralle te lexosh nje shkrim te tille kaq te dobet pa koke dhe pa bisht.Ju gazetaret e dale pas shiut nuk do ju kujtoj njeri,por ishe shqiptaret e medhenj do te rrojne ne gjenerata te tera.Pra a nuk ishit ju gazetaret pas shiut qe edhe Skenderbeun doni ta rrezoni nga froni,Qemalit i vute bisht,Toptanin na e bete hero,Zogun e futet neper krevate,Delvinen e harruat fare,dhe Enverin beni presoin ne ndjenjat e njerezve ta urrejne me zor…meso te shkruas.Tash ke nje lexues me pak…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?