SHËNIM: Midis Qosje-manisë e Qosje-fobisë

Nga Mustafa Nano March 6, 2014 11:10

SHËNIM: Midis Qosje-manisë e Qosje-fobisë

Filipikja që kreu i Akademisë së Shkencave e të Arteve të Kosovës, Hivzi Islami kish shkruar në adresë të Rexhep Qosjes tërhoqi aty për aty vëmendjen e shumë vetëve, por të parët që reaguan ishin 37 vetë nga Tirana, mes të cilëve kish akademikë, shkrimtarë, gazetarë e intelektualë publikë.

Këta të fundit bënë një letër publike në DITA, ku denonconin fillimisht “gjuhën e fjalorin e Hivzi Islamit, të papajtueshme me normat e moralit publik e akademik”, e “transferimin e gjuhës së urrejtjes e të përbaltjes nga politika në debatin shkencor intelektual”, dhe më pas mjerimin intelektual të Hivzi Islamit që ngrihet mbi një personalitet poliedrik të jetës sonë kombëtare, për një protagonist të vijës së parë të intelektualëve që profesionin e tyre si njerëz të dijes e të letrave e përjetojnë si një mision patriotik e qytetar, e për … (në këtë pikë hosanarat për Qosjen nuk kishin të sosur).

Më kanë bërë përshtypje edhe fletë-rrufeja (kështu e quan me të drejtë Ardian Vehbiu) e Hivzi Islamit, edhe reagimi i 37-shes. Shkrimi i Islamit kish natyrë të fortë polemike, por në të nuk kish asnjë gramë klas e elegancë; përkundrazi, ai demonstronte në atë shkrim një varfëri të frikshme stilistike, dhe ca mendësi që ta bënin autorin të largët në kohë shí si të ish një mamuth a dinosaur. Të kapte në befasi e të tralliste me guximin “për t’i marrë fytyrën” tjetrit duke e damkosur faqe botës për divorcin, për orgjira, për stilin e tij të jetës, për mendimet e shprehura (ja një pyetje që vetëm një akademik si ai mund ta bëjë: në emër të kujt fole kur kërkove që veriu i Kosovës të shkonte në Serbi?), etj, etj. Shkurt, ishte prej atyre shkrimeve që, pasi i lexon, fillon e mendon se do të ishte mirë të ekzistonte institucioni i censurës (një shkrim i tillë, po nga Kosova e kundër kryeministrit Thaçi, më është futur off-side para nja dy a tre muajsh edhe në ResPublica).

Por edhe letra e 37-shes, ndonëse ishte stilistikisht dhe etikisht korrekte, ishte bajagi e çuditshme, qoftë për frazat e vjetra cliché që kish qëmtuar A.Lela, si “akuza jo parimore”, “proceset e emancipimit e demokratizimit të shoqërisë”, etj (Lela e kish kaluar me një nëntekst kritik të mezipikasshëm shkrimin bombë të Hivzi Islamit; dhe kuptohet pse), qoftë për shqetësimin dhe alarmin që vibronte në atë letër për shkak të faktit që ish sulmuar Ai, Rexhep Qosja d.v.

Ata e kishin nisur letrën me një motivim të fisëm (kundër gjuhës së përbaltjes e të urrejtjes), por kjo ishte me sa duket një pedanë, në mos një dredhí, për të dalë tek pyetja retorike: a mund të kritikohet në atë farë feje Rexhep Qosja?

Duhet thënë se Qosja i fryrë, edhe i vetëfryrë, deri në trajtën e një miti është shndërruar në një nga gjërat më bezdisëse këtyre anëve. Personalisht, nuk jam i sigurtë nëse më shumë ndjej bezdi prej 55 pyetjeve marroke të Hivzi Islamit, apo prej idesë që ka ca njerëz, mes të cilëve është dhe Qosja vetë, që tek Qosja shohin një ikonë kombëtare.

 

Nga Mustafa Nano March 6, 2014 11:10
Komento

87 Komente

 1. Vlora1912 March 6, 11:40

  Juve Zoti Muçi jeni nga ato lloj pemesh qe edhe beni Kokrra…Ndaj edhe je i shum lexuar dhe i shum komentuar e i shum gjuajtur me gur.

  Nuk deshiroja te te shihja ne pozicionin e gjuajtesit me gure te nje Peme qe si mbarojne kokrrat 12 muajit e vitit.

  Sot, ne Shqiptaret jemi te çliruar nga izmat dhe fakti qe shohim tek Akademik Qosja nje Ikone Kombetare nuk do te thot se jemi te turrulllosur por do te thot, sipas nesh “Adhuruesve”, se Qosja eshte vendosur ne Podiumin Moral perkates.

  Nuk e di Muçi, por seç ke diçka prej Lubonje ne kete shenimin e sotem per Akademik Qosen!!!

  Reply to this comment
  • Pap Delia March 6, 14:36

   Po pse s’ja thua troc o vlora 12, qe ty Muc e ben si lopa qe e mbush okaren me qumesht dhe i fut nje shkelm dhe e derdh te gjithe.
   Po c’i ke more Muc keto: “…Duhet thënë se Qosja i fryrë, edhe i vetëfryrë, deri në trajtën e një miti është shndërruar në një nga gjërat më bezdisëse këtyre anëve…”
   Nuk eshte ky Qosja qe kerkon ta besh ty. Ai nuk eshte “as i fryre e as i vetfryre”. i tille i vetfryre je ty o Muc. Kohet e fundit po vuan nga sindromi LUBONJA.
   Shko ore mbushu, se jeni shume te vegjel te merreni me Qosen, ty po e po, por edhe Islamet me gjithe akademiket e tipit Beqir Meta me shoke.

   Reply to this comment
  • Skypion March 6, 14:40

   Te gjithe e dime qe,letra e akademikeve shqiptare(te Shqiperise) ne mbrojtje te profesor Qosjes eshte e motivuar politikisht,per shkak se profesori eshte i majte.Pike.
   Por,nuk ka rendesi kjo,as letra denigruese e kolegut te tij ne Kosove;te tilla raste ka plot ne boten e letrave,duke filluar nga harbuterite e atij qe quhet si “me i kulturuari shqiptar i te gjithe koherave”,Konica pra,,e deri tek harbuterite e krenarise kombetare,te madhit Kadare,ndaj shume intelektualeve dhe akademikeve(per mua harbuteria me e madhe e Kadarese ka qene ajo ndaj Gjergj Fishtes dhe Arshi Pipes).
   Pra,edhe njehere,nuk ka rendesi kjo.Nuk ka ndonje gje te re.Per mua ,vecanerisht intriguese dhe interesante,eshte qendrimi i ndoca analisteve te majte si Mustafa Nano ndaj intelektualit te majte Rexhep Qosja.Ne fillim fare,ketu e ca vjet me pare,kur hasa ne shkrime te publicisteve dhe analisteve te majte kunder Qosjes,mendova se mund te ishte ndonje keqkuptim.
   Profesor Qosja eshte i majte;i angazhuar publikisht ne ceshtje te ndryshme po si i majte;ka qene dhe eshte nje nder antiberishistet me te eger;nuk ka intelektual te ketij niveli qe te kete sulmuar kaq ashper Sali Berishen.
   Tani pyetja eshte:pse keta intelektuale apo analiste te majte si Mustafa Nano dhe Ardian Vehbiu,tek i cili Muci,mesa duket,na qenkesh frymezuar(para ca ditesh pati nje shkrim te tille),kane kaq mllef ndaj profesor Qosjes?!
   Pse intelektuale dhe analiste te majte si Mustafa Nano dhe A.Vehbiu,kane me shume meri e mllef ndaj Qosjes se analiste e intelektuale te djathte si Alfred Lela,madje me shume edhe se vete berishistet,madje madje,me shume se vete Berisha,te cilin Qosja e sulmon kaq ashper (per kuriozitet,Berisha vetem njehere ka reaguar,por jo me mllefin e Mustafa Nanos)?!
   I bej keto pyetje sepse eshte cudi me vete;eshte me te vertete shume cudi.
   Megjithate,une mendoj se nuk ka asnje cudi ketu,perkundrazi ka nje shpjegim shume racional,qe eshte ky: profesor Qosja eshte i pari intelektual i ketyre permasave qe eshte shprehur hapur dhe me force per bashkimin e Shqiperise me Kosove,duke e argumentuar deri ne hollesi.Profesor Qosja vazhdon edhe sot e kesaj dite te mbroje me force idene e bashkimit Shqiperi-Kosove.Nga ana tjeter,intelektualet dhe analistet e majte si Mustafa Nano dhe Ardian Vehbiu,jane kategorikisht kunder bashkimit Shqiperi-Kosove.Te dy,si Nano edhe Vehbiu,e kane deklaruar qendrimin e tyre publikisht;por shume kolege te tjere te tyre,edhe pse nuk kane pasur “kurajon” e ketyre trimoshave per ta shprehur publikisht,jane kunder bashkimit me Kosoven.
   Te gjithe keta intelektuale dhe analiste te majte,si Nano,Vehbiu &co,jane,paperjashtim, nga e njejta nahije,nga e njejta mehalle,nga i njejti fshat,dmth,nga ai i Shqiperise se Poshtme.Nuk ka asnje intelektual apo analist nga Veriu i Shqiperise qe te jete shprehur kunder bashkimit me Kosoven;te gjithe jane te sojit te Mucit.Nese ndokush nga ata qe lexojne kete koment timin gjen ndonje intelektual apo analist nga veriu qe te jete kunder bashkimit me Kosoven,le ta thote;por nuk ka.
   Kjo eshte arsyeja se pse keta rrufjane jane kunder Qosjes.Kurse,mllefi qe kane ndaj tij,shpjegohet me mbeshtetjen dhe respektin qe profesori i nderuar ka ne popull,pavaresisht krahinave,bile ne jug adhurohet me shume se ne veri.Ne keto kushte fjala e prof.Qosjes peshon rende,dhe kur thote bashkim edhe populli qe e do ,thote po,bashkim!
   Pikerisht per kete,ne shume shkrime,te analisteve dhe intelektualeve te majte si Nano ,Vehbiu dhe shume te tjere,ka nje perpjekje per ta zhvleresuar figuren e Porfesor Qosjes.

   Reply to this comment
  • andi March 6, 14:42

   Muci ka disa kohe qe po mundohet te jete edhe ashtu edhe keshtu, kjo menyre ne fakt krijon lexus me shume per pak kohe, po dhe lexusit e rregullt fillojne e largohen.Me nje fjale nuk fitohet gja as mish as peshk. Rexhep Qosja eshte ne fakt nje kolos i mendimit te drejte kombetare perparimtare. Hivzi UDB eshte ne klanin e Sali Serbit dhe ajo eshte e verteta edhe e shkrimit te tij denigrus per Qosen. Megjithate sado akademike te jene soji i Hivzijve nuk munden te diskretitojne askend e jo ma Rexhep Qosen. Gjuha e ketyre lloj specien menjehere bie ere Shpellaresh te pa cilivizum.

   Reply to this comment
  • CAPAJEVI March 7, 20:32

   Perfumdimisht po behet nje gare e madhe ( rofte sebepi i letres se Z. Hivzi Islamit) per te thene se kush eshte “SHOKU BELULIT” …O bura te komentojme te gjithe…si te barabarte….Sa e neveriteshme .
   te nderuar Lapsaxhinj ! uluni me kembe ne toke dhe kuptoni qe ne kete bote ka lumenj si Lana, por ka edhe si Danubi…po ka edhe oqeane…!!!

   Reply to this comment
 2. Enveri March 6, 12:09

  Eshte me fat ky Komb qe ka nje intelektual si Profesor Rexhep Qosja ne morine e dallkaukeve qe e kane zene per fyti.

  Reply to this comment
 3. Ballkaniku March 6, 12:11

  Pyetja eshte pse ka Qose-fobi dhe pse Qose-mani. Te jete njera pale e zgjuar dhe tjetra e trashe? Pse nuk merr vota ne Kosove asnjehere Qosja dhe pse ka admirues ne Shqiperi? Besoj se ndarja eshte e ideve komuniste enveriste qe ka Qosja. Per idealistet komuniste Qosja eshte gjeni, per nacionalistet e djathte eshte lubi. Midis dy paleve jane ato vleresues te Qoses ne letersi dhe kritikues te tij ne politike.

  Reply to this comment
  • shqiptar March 7, 10:19

   @ Ballkaniku
   Ti e qartesove dhe i vure vule,na dhe nje mendim vertete´´akademik´´….habitem si nuk gjeni fuqine dhe te dilni nje here jashte asaj qe´´cdo gje duhet pa tjeter te jete e lidhur me politiken´´kaq te elektrizuar jeni nga kjo politike sa cdo mendim duhet pa tjeter te lidhet me te?????????
   Por ti qenke pak me i vecante se kaloke nga IDEALET komuniste ne ideale NACIONALISTE dhe beke krahasimet me lubi me apo pa 7 koka….
   Piqu se pa kalbesh pa u pjek mor i mjere……….

   Reply to this comment
 4. durim Satka March 6, 12:21

  Z.Nano-qe Qosja eshte vlere kombetare kjo dihet tashme dhe per kete nuk dyshojme as Ti, as une, as pjesa dermuese e Botes Shqiptare! Ndersa te Paragrafi juaj qe fillon: “Më kanë bërë përshtypje edhe fletë-rrufeja (kështu e quan me të drejtë Ardian Vehbiu) e Hivzi Islamit, edhe reagimi i 37-shes……..-dhe mbaron-…Shkurt, ishte prej atyre shkrimeve që, pasi i lexon, fillon e mendon se do të ishte mirë të ekzistonte institucioni i censurës (një shkrim i tillë, po nga Kosova e kundër kryeministrit Thaçi, më është futur off-side para nja dy a tre muajsh edhe në ResPublica).”
  Ke thene te verteten e madhe kunder barbarise, heretizimit, kanibalizmit social,i frikshem e i trishte, ke thene te verteten e madhe -por kunder asaj me te keqes- dhunes sociale e mediatike! Vertet qe duhet nje censure per shkrime te tilla heretike e kanibale kunder lirise se shprehjes e mendimit te lire-.Te njejten gje z.Muc Nano-duhet te kishe bere edhe per flete-Rrufene e Gaces kunder Lubonjes! Eshte e njejta gje ne shkrimin e Aurela Gaces te tipit (bullying-to be bullying) – kunder Fatos Lubonjes -dhe shtypi e botoi ashtu sikunder ajo shfrehu kanibalizmin e “saj”-(99% mendojne se ajo Flete-Rrufe e Gaces-nuk ishte shkruar nga ajo -dhe kjo eshte mese e vertete–dikush tjeter fshihej pas asaj -te frikshmes. Do te thuash po nga e kuptuat ju qe nuk e kishte shkruar Aurela Gace!! Hmmm!! Sepse Flete-Rrufeja e “Gaces” si te gjitha flete rrufete ishte ne ANTITEZE te Forte -me te qenit ARTIST- qe ajo nepermjet kenges muzikes, percjell ngrohtsi, miresi, embelsi-qetesi dashuri, tolerance, mirekuptim e te tjera..dhe tekstit te flete-Rrufese te Aureles tjeter-Jashte vetes! Mos themi qe eshte publiku ai qe te vlereson si per talentin edhe intelektin.
  “Më kanë bërë përshtypje edhe fletë-rrufeja e Aurela Gaces dhe reagimi i nje pjese te intelektualeve, artisteve, shkrimtareve dhe njeres te thjeshte ne rrjetet sociale. Shkrimi i Gaces kish natyrë të fortë polemike, por në të nuk kish asnjë gramë klas e elegancë; përkundrazi, ajo demonstronte në atë shkrim një varfëri të frikshme stilistike, dhe ca mendës heretizmi dhe kanibalizmi që e bënin “autoren” të largët në kohë shí si të ish një mamuth e jo kengetare. Të kapte në befasi e të tralliste me guximin “për t’i marrë fytyrën” tjetrit duke e damkosur faqe botës për lirine e shprehjes e mendimit te lire! Për mendimet e shprehura -nje shkrimtare e njohur i quante herezira te frikeshme- –Futja vetes -Hitler etj, Shkurt, ishte prej atyre shkrimeve që, pasi i lexon, fillon e mendon se do të ishte mirë të ekzistonte institucioni i censurës dhe si ka mundesi qe një shkrim i tillë, është futur off-side në shtypin shqiptar?! Z.Nano-ju kerkoj ndjese per perifrazimin”e paautorizuar” -por mendoj se shkrim juaj eshte nje Apel dhe Thirrje e forte kunder urrejtjes, percmimit e perdhosjes se vlerave-vlera qe duhet t’i respektojme me te mirat e te metat e tyre, se askush nuk eshte perfekt -por ama njeres te tille i duhen shoqerise, kjo eshte demokracia, liria e shprehjes dhe e mendimit te lire brenda etikes dhe intelektit njerezor !

  Reply to this comment
 5. P.A.B March 6, 12:23

  Filipikja….

  :):):)

  “Vdeksh o Muc, Vdeksh!” Ku i gjen keto dreq fjalesh.

  Kam qeshe me lot. (jo vec ne te por krejt kontekstin)

  —-

  * Sqarim teknik: Filipike (Angl. – phillipic) Oratorite e Demostenit (shek 4, para eres se re) kunder Mbretit Filip te Maqedonise. Ne kuptim ” te perditshem” mbahet si fjalim (i hidhur) denoncues.

  ** Ciceroi e perdori kunder Mark Antonit (ne vit 44-43)

  *** Hivziu kunder Qoses

  **** Akademiket Shq. …(LOL) nderhyjne me ” s’ka lezet Cuna “…dhe e prishen traditen e “filipit” (shkruaj, e me dalin lot nga syte!)

  ***

  Muc, ke bere nje fjali historike qe ne fjalen e pare. Sa kisha pa e degjuar … phew! Nje pershendetje te perzemert nga Londra, cuditerisht (sot) me diell. Je, unik! Per mu e ke la veten, po deshe….merr i vit pushim! :):):)

  p.s. Eshte ofendimi me i madh qe nje lexues te thote se kam lexuar artikullin, e poston si i do qefi. Sinqerisht se kam lexuar FARE… kete rradhe s’kam pse; i ke thene krejt me nje fjale!

  BRAVO.

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. March 6, 20:12

   me aq sa kuptova PAB, Muci ka vene ne prove ndjeksit e akademikut Qosja ne mediat socjale ..per te matur pulsin sa te lexuar jane ,dhe ti ja tregove rrugen me dy shembuj.nuk e kuptuan gracken qe u ngriti Muci,dhe vazhdojn akoma raprezaljet.

   Reply to this comment
  • zevzeku March 6, 20:38

   ‘Filipiken’ e morra vesh…flm

   Se mos me ndihmoni dot Juve a Muci per t’u ftilluar :

   ” Nje breshke pa korrace (guacke) quhet e pastrehe apo lakuriqe ?!”

   Dhe nje here flm (per sinqeritetin tim ne pritje tuajen )

   Reply to this comment
   • Ali ASLLANI.. March 7, 07:45

    rendesi ka qe e kupton thelbin e autorit te shkrimit ,kjo me ben te ndihem mire ,ndersa ironin tende te holle po e mar si kompliment si Zevzek qe je..

    Reply to this comment
  • ili March 6, 21:15

   zakonisht citohet origjina etimologjike e termit se anglishtja e ka te huazuar per vete.
   sqarim teknik – gjuhesor – etimologjik:
   filìppica s. f. [nga mbiemri. gr. Φιλιππικός, lat. Philippĭcus]. –

   1. I referohet oratorive te Demostenit ne te cilat nderseheshin me gjuhe te dhunshme qytetaret e Athines (ne vitet 351 e il 340 a. C.) ne lufte kunder Filipit II te Maqedonise. Lidhet gjithashtu edhe me forcen dhe dhunen e tonit te oratorive te Ciceronit (ne vitet 44 e 43 a. C.) kunder Mark Antonit.

   2. Per antonomazi, hakerrim ose fjalim i dhunshem ose i ashper polemik; ne te shumten e rasteve me ton ironik e talles.

   Reply to this comment
   • P.A.B March 7, 02:59

    Etimologjia – dihet (!?) se fillon tek Demosteni. Angl.-phillipic- eshte per forumasit qe duan ta kerkojne (per lehtesi, se shqip su del) ne Internet. E kushtdo shkruan te njejten gje me pas, 1,2,3,4 x, a sa te doje. Kur, si dhe sa. Dublimi s’o korrigjim, e as humbje kohe. Ato qe e lexojne ne Greqishten e vjeter, s’kane nevoje per Angl. Kjo o “per ilin, ne ligjerate te drejte” . [ Nese o i il tjeter ” qe me thonte “s’njeh Shk. e historia s’behet me “te thena” ” (te dyja gabim!) te cilit per nga toni ne adresim, vulgariteti ne arrogance, fjalet e pa-baza dhe mungesa minimale e etikes…s’do preferoja ti flisja, i kujtoj t’vazhdoje ku te doje vec jo nen postet e mia (per mire a keq) pergjigjen ja kam dhene nje here. Kjo o 2. Nese jo, flasim miqesisht.

    I dashur zevzek…pytjet e “biologjise elementare” s’jane te ndaluara. Mund t’duken me tingellim filozofik. (besoje, nuk jane.) E bejne 15-vjecaret gjithe diten ne forume e “yahoo answers” njeri pyet “breshka pa guace”, tjetri pergjigjet: c’eshte nje Njeri pa zemer e tru? (it may count as repartee & wit, in some hoods; in others; is neither) Jeni i mirepritur, per pak “sinqeritiet po vuajme te gjithe” Sa here “do ndihme per tu ftilluar” (fjalet e tua)…mos hezito. Meqe te pelqejne riddles … po t’le me “Suit 2 Suit” (e pashe rruges ne nje dyqan) mos me pyet a eshte rrobash, as mos u lodh me google. 🙂 Perzemersisht etj.

    Per shikues qe s’ shikojne, e degjues te pa-degjueshem, “letrat Shq.” e R.Qosja nuk jane qellimi i Shkrimit, e di…e di…Titulli duket qarte. Por s’eshte ashtu. Eshte nje arsye qe civilizimi perendimor shkon drejt tek Demosteni, e me thelle. Kjo s’ka te beje me aprovimin tone, “mucin” as rexhepin. Ti kuptojme ato gjera qe “vijne pavaresisht nga ne” Konteskti eshte gjithshka, nje i Verber mund te pershkruaje “lindjen e diellit” ndoshta dhe qartesisht ne fjlae, prape nuk eshte “lind-diell” sic e shohin ata me sy. Filipike- eshte fjale e madhe. Ka 8 Shkronja.

    Zoti A.A – Muci, ka dhene kotesise e pompozitetin provincial, fillim e fund, te nje komedia mjerane ku mungon takti; dekori dhe respekti i ndersjellte; nga cdo pale e perfshire ne kete mini-melodrame. Asnjera nuk eshte ne perpjestim me 1) gjestin 2) rendesine personale 3) rendesine ne jeten e publikut. i.e. “blown out of proportion”

    Kuptimi i “Mucit” – si e shoh une – s’eshte “krahasimi i drejte” tek “denoncimet publike-Filipike” (te gjata/ te idhta) por tek ngushtesia dhe shpirziria (sic) e njerezve te vegjel; tituj pa tituj kjo pak vlere ka. Kur Demonsteni fliste kunder Filipit, se beri per tu treguar burre i mire, e me shit mend (bota antike qe para saj e njihte si super-star te oratorise) as per ta quajtur Burre t’Keq. Po u tregonte Athinasve, se civilizimi i tyre eshte nen kercenim. Sic dhe ndodhi, Filipi sundoi “greqi e maqedoni” bashke; pasojat e te ciles (cudi?) akoma i keni tek dera… me Greke e Venizellos, me Shqiptare e me the-te-thashe.

    Ne te njejten kohe ka jetuar dhe nje ” i cmendur” tjeter, Diogjeni. Miq, mos t’ja fikim zjarrin Mucit, se kemi sh. pak si ky. “Njerzit me llampe” jane te rralle ne shoqerine tone. Per mburravece, llogje mejdani e replika pa buke; kurre s’kemi qene mangut. Flm @t’gjithe.

    Pa dashur te Shokojme askend, nje vend jeton pa Rexheper e 37 Akademike, bile pa Akademi fare. Kur s’ka Diogjene …AI VEND ESHTE DREJT RRESHQITJES s’PAFUND! Nje Lubonje u vete-konsumua (sic degjoj nga ju ne Shq.) tek ky Muc jeni ne “dege te fundit” leshojeni po deshet…e shikoni cfare ka poshte.

    Keshtu ndodh kur e lexojme Mucin, “ne Shqip” si nje abetare! Se gjithe jeten merremi me Emrat, e kurre me gjestin; ngjarjen, dobine dhe pa-dobine tek Ne.

    Reply to this comment
    • ili March 7, 13:28

     PAB,
     Po mjaft me budallalleqe o i gjore se qenke i semure fare. Nje lume i kote fjalesh boshe, nje Don Kishot modern qe lufton kunder mullinjve me ere, ky je ti. Grindavec patologjik.

     Reply to this comment
     • P.A.B March 7, 15:09

      AKTUALITET // Fq2. // “Fotoja me flamurin Bullgar…”

      [@ “that slimy slug-ili” qe me “kompanine e tij te batakcinjeve” nuk le subjekt pa menderosur!]

     • ili March 7, 16:31

      PAB.
      Keshillohu me ndonje psikiater se je keq, shume keq. Ndjell vec meshire per gjendjen psiko patologjike ne te cilen ndodhesh.

    • Ali ASLLANI.. March 7, 18:18

     obobo sa i cuditshem je mer P.AB.me vjen keq per ty por sinqerisht mos lexo shum..se i ngaterron mendimet ,respekt per diturin tende por kthjellohu se dukesh si NARKISOS.

     Reply to this comment
     • ani March 7, 19:48

      Ti P.ab. ju ve veshin me bisha behen. jeni i vecant ne forum banditesh me hitlerin kunder hitlerit pa tru jane. Prandaj i ben xheloz katundaret pa mend. Jane gati te vrasin nenen per REXHEPIN. Njemije here i tremb me fjalepa politike se armiku qe vrasin perdite.Kafshet e karrocave kush i beri njerez?mirkuptim mos prit nga kjo rrace qe na neverit.Jane te poshter. PerPostime te mira skane aftesi prandaj bejne si goret.Mesoj nga ti e lexoj me vemendje.

      Mos i pyet e mos ndalo.

     • ili March 8, 08:06

      Jo moj ani, problemi eshte se ky i PAB-eri ka gelltitur njehersh gjithe wikipedia-n dhe nuk ia ka bluar mire stomaku. Prandaj here pas here nxjerr nga barku keto tekste surreale. Mjafton nje verejtje dhe ketij i iken truri. Jam i sigurt se edhe ne jeten reale eshte i vetem pikerisht per kete menyre komunikimi paranoike qe ka. Shpjegoji nje gje “mendjendriturit” PAB, se liria e shprehjes nuk eshte prone ekskluzive e tij.
      Sa me siper vlen nese ti nuk je nje nder multipersonalitetet e PAB-se.
      Shkruan per “bandite hitleriane” dhe “nje rrace qe te neverit”, ndoshta ke nje konflikt te madh per te zgjidhur me veten.

     • P.A.B March 8, 15:57

      Ili, te kam thene vazhdo me ke je mesuar! 1) S’ishte 1 vrejtje. Ke 1-muaj qe e ke bere kete. U hodhe si arrogant i pacipe, ne nje shkrim ku prura 5 shembuj ULURITE “ti se njeh Shkodren etj” Bertite, berre shurren, OFENDOVE dhe u zhduke. 2) Ketu, s’bere Vrejtje o Ili! The merru me Etimologjine!! Ajo eshte budallek, jo vrejtje. “ne anglisht” e futa ne kllapa, dihet qe Demosteni eshte vete periudha/etimologjia. 3) te thashe qe s’ke as kapacitetin e as miresine, erdhe si skuth po une e di kush Je. 4) O il, “vrejta jote” s’vuri re asgje. The ekzakt ato qe jane ne postimin tim.

      Fjale-per-fjale, “korrigjim-vrejtja” juaj nuk shton asgje. Lexo postim tim / Postin tend.

      Dhe po te kesh vrejtje reale, ta thashe: s’me intereson mendimi jua, fare! Largohu. C’do me teper?


      Tani po na del tek Liria e Shprehjes. Ti??
      Njehere shan, dy kercenon, pastaj thua mjaft me budalleqe, pastak vizitohu te Doktori…. Ve 10 kufizime dhe bertet si i Marre!! E te hengren ty Lirine? Kur mo ili? Ti kerkon liri shprehje, kur sillesh ne kete forme? Ili, tek ai postim (qe te mos qelbin ilet kete) ta dhashe pergjigjen. Erdhe ti nen Postin tim (Ri-lexoje!) Erdhi ti tek Une, dhe pas nje Muaji s’tu ndejt. NUK ERDHA une, tek ti.

      Skuth e dime qe je, mos be si budalla tani.

      Ti, po do te heqesh Liri shprehje, me te shara, me skutherira, me ofendime publike dhe “aprovime te Ilit” S’ka per te ndodhur. Harroje, o Il! Harroje. Ta thashe 3x, mos mu afro. Nuk eshte puna jote “personi i vetmuar, jeta private” sa poston e kur poston dikush. Kur te jete forumi yt, deklaroje e ve rregullat “me aprovim te ilit”

      Je anal, krejtesisht banal, i paturp dhe (mjerisht) i gjore. Fillon vete, me pas ankohesh kur merr pergjigje. Ate pergjigje qe meritoje, pse pret tjeter?Kujton ti se do marrim “aprovim te ilit”?! Gabim. Sic dhe e pe, sic do marresh te njejten pergjigje, e more.

      Ili, goditjen e pare e ke vete, e Bere!
      Te tjerat nuk i kontrollon me ti,

      Cdo forme te ndjekesh, sido te fshihesh…sado skuth te duket vetja, dallohesh ne Ere. Ta thashe tek AKTUALITETI, ta them perseri. Nese te duket se te kane hyre ne Pjese, vazhdo jashte postimeve te mia. Erdhe ti ketu, ta perseris! As te jam afruar, as folur, as referuar direkt/indirekt. Vec heren e pare, je FATKEQESI.

      Nuk ka paranoje tek PAB. Fillove tek Herojte e Vigut, pjI, pas nje postimi normal e serioz me fakte, erdhi ti si Cub e Bandit, te me tregosh kufinjte, pa asnje argument, me ton arrogant e si legen; Bertite duke “na thene te mbyllim gojen, se historia s’behet me te thena, e une s’joh Shkodren. Il…te dyja gabim! As nuk u mora me ty, te tregoj c’di per Shkodren e se je gabim per Historine. il, ishte ton-barbaresh. E pashe kapacitetin tend dhe tu pergjigja: Zoteri, jeni Fatkeqesi.

      Pse u cudite? Pse cuditesh akoma? Ti do ti gjush njerezve dhe ato te thone, Hail Ili? Cfare pret pas denigron te tjeret? Lule? Ili, u tregove njeri i ulet. Sic dhe je. Pretendon se u pame per here te I-re, o ili? Kete do te rregullosh? S’behet me. Shiko postimet e jeten tende, i ke rehat. Sh mire. Mua? Mu zhduk. Asnje s’ta kufizon lirine e Shprehjes, sic dhe ti s’ja ben dot askujt kete.

      Ili, i dashur, je nje Fatkeqesi dhe deshtak i plote, ti nuk di as te thuash Miremengjes dikujt, prandaj vepron me zemer Skllavi e mendje te cale. Dhe kur te thone shporru, vjen prape me 99 forma. Te meshiroj o il, po kjo s’te jep te drejten te flasesh me dike qe te ka thene MU SHPORR.

      kapi ca gjojna tani 🙂

     • ili March 8, 18:19

      Po ti nuk je askushi or qyq qe te urdherosh se cfare bej une. Urdherat jepi ne shtepine tende ketu jemi forumiste njesoj si une si ti. Nese nuk te pelqen mbyllu ne strofken tende e shryhu si te duash e me ke te duash. Po ta perseris kurohu se nuk je mire nga trute. Vuan nga nje mani e shfrenuar e persekutimit dhe me akuzon per gjera qe vetem ti ne mendjen tende te semure i imagjinon.

     • P.A.B March 8, 20:00

      “Po ti nuk je askushi or qyq qe te urdherosh se cfare bej une. (ili) ”

      A-ha

      Bravo, ili!

      Ja kete po mundohem te them dhe une.

      S’te kam urdheruar per asgje. Je ti qe po e shtyn, shtyn e shtyn dhe KUR JE KREJT GABIM.

      Te thashe 1x, ti Kontrollon vec goditjen e I-re, asgje me teper.

      1) me shume takt ne pergjigje te I-re, te kam thene:

      O ili…a) me mire lexo Par. tim te I-re.

      b) c’fare ke shtuar ti “ne korrigjim e aprovim” jane ekzakt si Detajet qe kam dhene siper-e-para teje.

      2) Ne kete link – DITA, 17 Shkurt. Qe ta kuptojne te gjithe per cfare behet fjale. si shkove nga 1) skuthi 2)te i “demtuari” 3) tek viktima qe i lejohet te denigroje mbare e prape.4)tek- pushti arrogant qe shan e shan e kurrgje s’mban. 5) tek- Njeriu i ulet qe kapet me personin (qe dita-1) aspak me temen/ idene/ e dicka te re.

      http://gazetadita.al/pergjigje-e-qarte-por-ndoshta-jo-plotesisht-e-sakte/

      ketu je ti ili. aty jam dhe une. Hape Linkun. Gjeje veten. Gjeje, Ku e fillove sherrin! Kuptoje pse me ate ton, s’te llogaris fare. Prandaj s’te dua ketu.

      Pas nje postimi relativisht te gjate / e serioz, sic e shoh une. Erdhe ti me zhurme dhe Buje. Me the:

      a) i ke rene gjate (ili ate se percakton ti/si e sa!)

      b) bje dokumenta per M.U e Herojte e Vigut (ili, nuk po flisja ne debat me ty. Dokumentat i bie pala qe nuk pranon argumenin. Une po jepja shembuj ne Bote, e c’eshte herozimi e vazhdimesia. Politiken mbaje ti, s’me rreh per ty, ballistet apo dhe Herojte e Vigut!)

      c) vazhdove aty ku te djeg zemra. Partizanllikun, tifozerine e vetem ato qe ti di. 28.000 deshmoret. (Dicka qe si kam permendur e as me intereson! Se jane 28-12 apo 68!)

      e) “Po kerkon llogari si cunak, qe se njeh Historine e saj-Shkodres.” (ili- ndoshta e njoh me mire se ti! Ndoshta fare! Por nuk flitet ne ate menyre, simdomos kur personi ka bere dicka- sic e sheh ai- dhe per etike, as per ton, nuk behet keshtu! Po ti je i Paqene, o ili, nuk erdhe te FLASESH. Erdhe te me tregosh vendin dhe per lufte qenjsh! Vec kete di te besh ti, ili)

      f) Pasi me meson 2x (sic e mendon ti) “se une se dikam historine Shk” me Tregon dhe rrugen. Shko shkruaj per Bangladeshin, Indine e Nepalin! (sinqerisht, zoteri, jeni nganjerezit me te peshtire qe kam lexuar ne shkrim.!)

      DHe ne fillim me erdhe ti e me the: Nuk shkruhet historia me “thone” apo “thuhet”. (c&p/ ili fjalet e tua) Ne referim me Mujo Ulqinakun. E kam shpjeguar ne shkrim pse THUHET, se Italianet i terhoqen te vraret shpejt.

      Dhe ashtu behet Historia Ili, me thuhet.

      Akoma sot ne betejen e Kharkovit, nuk dihet saktesishtsa ushtare a tanke jane humbur. 1) ana gjermane ka te dhenat e saj. 2) Sovjetet te vetat. 3) vezhgues te pavarur (civile/ kryqi i kuq/gazetare etj) kane shifra te tjera. 4) historianet perendimore te tjera. pra THUHET. Keshtu dhe per numrin total te te vrareve ne L2B, nga Stalini, Mao etj…themi qe “thuhet” se historia- o il rrumpalla- nuk eshte Matematike. Datat jane une tjeter, por viktimat…themi cfare na thone! Nuk ka 5 burime qe bien ne nje pike!

      a) tani ti se keidene minimale te historise, por nga toni Une nuk flas dot me ty! Ton batakci.
      b) e ke, je person i kulturuar, por zgjedh te flasesh kutur-e-si-batakci. ili, te dyja jane punet e tua, s’kane te bejne me MUA!

      Pse s’ti thashe keto ate dite? Sepse ti nuk kishe ardhur per debat e as argument, erdhe te flasesh nga lart, te me tregosh vendin mua, te bertasesh si mjeran, ti besh thirje vulgut, te ulesh cdo gje serioze, te me terheqesh ne batakun tend; ta kthesh gjithshka ne Anesi. Ta kalosh kete ne partizane dhe gjermane… thjesht te me MBYLLESH GOJEN. dhe te kam thene vec kete:

      Flm Ili,

      Ne raste si ky (nga toni, mungesa argumentit, arroganca, padituria, e shume si kjo) me vjen keq qe ndajme te njejten gjuhe.

      Miqesisht. (Copy and Paste. 17 shkurt)
      —-

      1) per cdo njeri, do te thote qe s’do komunikoj me me ty! je i mire, i keq, injorant a i zgjuar…S’KA RENDESI. Menyra si mu drejtove s’me pelqeu fare.

      2) per me teper ty. ILI, qe nuk kishe asnje keqkuptim, si me shkruajte, KJO LEXOHEJ QARTE.

      Pse luan naivin ketu?
      Pse pretendon se tu henger e drejta?

      … dhe ne folem sot per here te pare, e une jam “paranojak” kundrejt nje ILI PAQESOR? Si nuk ke dy gisht ftyre mor burre?! 2 gisht…te mori e mira. Te gjithe jemi anonime, por nuk ben burri keshtu… LE NAM.

      Qe atehere ta kam pare nick-un kur poston, ME BESO, ASNJEHERE S’TE KAM LEXUAR. Ne kete forme, as me ndikon e as me ben pershtypje.

      Kush te that ty se po te mbyll gojen, a postoj kunder teje? Asnjehere. Posto ku te duash, dhe direkt nen mua (post te vecante) e as ‘sme vjen keq fare. Kur me adresohesh direkt, e ben ate qe bej une, duke (dhe) me korrigjuar…atehere e kupton se S’ta lejoj.

      Prape, tu pergjigja me miresi..duke e ditur qellimin tend.

      1) te thashe direk ik, ne Shkurt. prape erdhe. 2) te lija kete rradhe (e mendova) ti do besh me keq. ili..ti eshoket si ti, jeni sizagaret…hall t’ju injorosh e hall te merresh me ju.

      Se keshtu je gatuar o Ili!

      Ti do lufte!
      Ti do sherr!
      Ti do politike, t’ja nxjerrim syte njeri-tjeterit!
      Ti do maskarallek dhe Personalen!
      Ti do denigrim dhe te shash Personin direkt! (dhe kur je ne faj vete 4 x!)

      * Une te thashe heren eI-re, ili Faleminderi. Keto nuk i dua. Miqesisht etj.
      * Une tu drejtova heren e II-te. ili, te lutem mos me korrigjo (i.e. largohu, se te kuptoj kush je, e per c’ke ardhur)
      * u bere si bishe (Mbaj mend. Deri ketu je vete qe provokon 3 x!)
      *Une te tashe- ja pergjigjen me nje Teme tjeter, shko aty dhe Me lexo. Ishte nje shporru, pa e ndyre kete teme.
      * U terbove. Erdhe me masturbim publik dhe 10x me me egersi, e te shara personale.
      * Une te them, e di kush je! E di per c’erdhe.

      Ti prape vazhdon, ” fjala e lire, ky qyq me ngacmon etj”


      Ili..e leme ketu, nese kishe harruar “kush je” me ate link ta tregova.

      Nuk ka paranoje Nga une.

      JE I NJEJTI ili.

      Me nje ze denigrues, me mungese ndershmerie ne forum publik, nje person qe luan cdo rol te ulesh tjetri ne ta terheqesh ne nivelin tend. Pa turp e as karakter. C’do me teper tani? Po hap dhe lufte me ke te thote je gabim…Si e ke hallin e Ili????

      Te lutem largohu. Une dhe Ti, nuk kemi as c’ti japim e as c’ti marrim njeri tjetrit.

      a) Ti me kufizove dhe me tregove c’te bej.
      b) Vec te thashe, shiko punen tende.

      FAJI ISHTE I IMI.


      Ili ti fiton. Bravo. Ik tani.

      Sic thone dhe shume te tjere “merru me ilat” keshtu dalin keto pune. Kalofsh mire, kudo qe je. As me intereson ku-si-dhe-kush je.

      Kaq pata, te te them.

      Postimi eshte i lire…pa lidhje me mua. POR, Nese me nderhyn perseri, do e ruaj kete postim dhe do ta bie copy/paste kudo qe me futesh me “urdhera, keshilla, argumenta, korrigjime, mesime dhe vazhdime” Qe te mos protesosh PaFAJSINE ME, se na Lodhe.

      Per hater te zotit je i cuditshm. Te lexoj dhe vete dhe them; Nga doli, ky i persekutuar, kur VETE FILLOI, FILLON gjithshka, i eshte mbushur mendja se KA TE DREJTE. ili, nuk ke. E ke bere balte. Mbi 8x, tani!

      Miqesisht, e per here te fundit!ILI, une si person NUK DUA TE KOMUNIKOJ ME TY, AS PER MIRE E AS PER KEQ. “E zeze ne te bardhe.” Kur them fare, eshte absolutisht fare!

      Ili, eshte njearsye pse blosfera Shqipe, eshte ne kete forme…Pra nuk ka aq puritanizem, sa ti te mos gje 50 ila oponente si ty, dhe t’ja nxirrni syte njeri-tjetrit me Komuniste/ Balliste, Edin/Saliun. Une jam ketu perdicka tjeter.
      Gjeja e fundit qe kam ndermend kur postoj, je ti o ili, dhe ilet si ti.

      Te lutem me ler te qete, nuk kam asnje ndjesi ndaj teje!

      Pac jeten e gjate!

    • XHEMIL xhemili March 7, 20:14

     mbaje fajin p.a.b i fole si njeri. ali budalla ne delir flet rrugacshe. robi pa respekt te vetja thote kam respekt te dija.ky forum ka shume debila si alialiu.

     Reply to this comment
     • Horri Bulevardit March 7, 20:17

      Edi Rama duhet qe te pakten deri ne qershor, te kete shkarkuar, te gjithe kupolen e drejtesise dhe po i vuri shkopinj ne rrota kapteri president, me 84 vota, ta shkarkoje edhe kapterin si te paafte.
      Presidenti duhet te jete i afte me te dyja duart, se ajo dore qe eshte e afte, kap edhe ate mikun kur shkon ne vc dhe ndoshta si lan duart dhe si pasoje, shkakton ndonje epidemi nderkombetare, kur shtrengon duart me te huajt dhe boja na ka dale prej saliut per shume bema, por te pakten te ruajme fytyren, qe mos te na akuzojne edhe si pisanjose, se kapterri thote qe jam perfaqesuesi i gjithe shqiptareve.

    • gentian March 7, 20:43

     INJORIM ZAGARVE. KANE MESUAR NE FAMILJE SHARJET PERSONALE.

     Reply to this comment
     • ani March 8, 16:17

      Ili fola per goret ti qeke psikopat .Robi ta ka thon me takt ti largohesh ne pergjigjen e pare, ti be si qaraman.Pastaj shan si ta do b—a’ Katunarve si puna jote e kane qelb forumin duhet me u be ban.. Une te coj ne hesfel sta zjgjas si AI. Qerohu se na eshpife. Mahskull i dobet.

     • ili March 8, 18:24

      me kete pergjigje e kuptova edhe shkallen tende te larte te qytetarise. Cudi se neper forume gjen vetem qytetare kur statistikisht ne shqiperi shumica vjen nga fshati e persa me perket nuk eshte problem. Cudira shqiptare si puna jote moj ani.
      Fshatarlleku qendron ne menyren e komunikimit.

     • ili March 8, 18:41

      “robi ta ka thon me takt”
      ketu po tallesh me veten se nuk ia paske idene cfare domethene takt.

    • Ali ASLLANI.. March 10, 15:24

     P.A.B

     Edukata jone historike con ne nje deformim padyshim te
     paevitushem. Ne te gjitheve na kane ikuadruar ne nje skene historike te perkufizuar mire :Greqia,Roma e pastaj ne;me perpara , qytetrime te vagelluara te Orientit te mesem,te rendesishme vetem per kontributin modest te tyre per qytetrimin greko-romak .GJithe c’mbetet tjeter , eshte gjykuar si e parendesishme .Ne jemi mesuar brez pas brezi per te pranuar si te vetkuptuar qe beteja e Maratones ka qene fitorja e qytetrimit mbi barbarine.E gjitha kjo eshte dicka e persosur dhe e paqortushme ,nese rrethanat na lejojne ta kalojme gjithe jeten brenda kufijve te Evropes plake .Mirpo , mjafton te dalim prej saj dhe ja ku u neshtrohemi disa gjeraveve sa te egra kaq edhe te papritura .Po te mendohesh mire per betejen e Maratones prane rrenojave te Persepolit ,perfundimi del ndryshe .

     Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic March 6, 12:29

  Ne se e pranon Z.Mustafa Nano thelbin e problemit ne mes Akedemikut Rexhep Qose dhe Havzi Islamit.
  I nderuar z. Mustafa Nano. Lexova shkrimin pore atje ku kerkohet nuk pash qe ti te kesh dalur. Arsyet perse eshte Sakalldisur Islami jane keto qe po te shkruaj une. Nuk e di ne se do te pajtohesh edhe ti me keto mendime, megjithate kjo nuk do te thote qe neve te gjith te jemi ne nje mendje . Megjithate te lutem mos e anashkalo kete shkrime se kjo eshte arsyeja pasi Akademiku Qose dhe Adem Demaci u kan prekur ne Kallo ketyre fare Akademikeve.!

  PERSE E KA HUMBUR TURUON “AKADEMIKU” Islami.?

  Ka kohe qe Adem Demaci ka kundershtuar ngritjen e Bustit te Koloboracionist Ibrahim Rugova ne Prishtin. Madje ai e cileson ate tradhetre dhe frigacak.
  Ne mbeshtetje te kesaj Idej doli edhe Rexhep Qoseja. Keshtu qe dy firgyura me te rendesishme te Kosove kundershtuan nje qendrim qe u mbajt tejet I padrejte ndaje monomentit te turpit te Ibrahim Rugove.
  Me sa duket disa nga akademiket e kosoves dhe personalishte Hevzi Islami eshte prekur thell ne shpire pasi sice duket edhe ky ka qen ne unison me Ibrahim Renegatin Rugova. Koha po ecen me shpejtesi dhe historin nuk e ben dote ase Hevzi Islami dhe askush.Historin e bejne vete aktoret qe ajo I thirri per ta bere ate.Keto jane dy gjera te kunderta me keto qe mendojne keto pseudo akademik.
  Ibrahim Rugova nuk munde te cilesohet patriote. Po perse atehere I vendoset busti ne mes te Prishtines.? A bjen ndesh ky buste me veteqendrimin qe ka mbajtur Rugova.
  Natyrishte qe nuk ka akademikue q e ta kundershtoje Rexep Qosen Ase Adem Demacin . Pra ase Hevzi Islami te beje patriote Ibrahim Rugoven kure vete Rugova nuk I ka dhen kete merite vetes se tije.? Keta asnjeher nuk I japin pergjigje. Pra aspak I nderura Kryetar ,nuk e di I kujte pore I Akademis se Kosoves jo nuk munde te jeshe aspak nuk ke mundesi te deformosh historin.Ajo shkruhet sice e ka ber vete Rugove.Ai mere merite vetem aqe sa Rugova I ka dhen vetes se tija dhe asgje me te teper.
  Ketu jane prishur gjerat madje Akademiku Rexhep Qosja shkruante ,Vdekja me vjen prej syve te tille. Askujte ne Kosove nuk I ka shkuar mendja dhe askujte ne Kosove nuk ka mundure te shkruaj ne ket menyre. Ne kete Liber Akademiku ben thorrje per rrevolucion.Ai thote nuk ka liri duke qendruar ne shalet e Sabrijes dhe te Hajries.
  Tani ka ardhur kohe qe historia te veje ne vende sejcilin autore qe e thirri, Historianet e shemtuar deformojne ate kur shkruaj, ndersa historianet e vertet ata shkjruaj sice ken vepruer ata. Ibrahim Rugova ne kohen kure behej lufte ai festonte ne selin e Sllobodan Milloshevici, ku armiku I perbetuar I shqiptave e percjell per ne evrope duke kerkuar strehim politike per te ,.Po kush I dhe strahim.? Asnje vende evropian pervec vatikanit NUK ME MORI NE MBROJTJE RUGOVEN..Mos Harroni Vatikani akoma nuk ka denancuar Nazizmin Gjerman per pasoj ase Sllobodan Milloshevicin.?
  Kjo eshte arsyej qe Havzui Islami eshet sakalldisur me sa duke kjo sakalldi do ti shkoj mjafte gjate.!

  Reply to this comment
 7. Ilir March 6, 12:43

  Kjo pune e fryrjes nuk eshte vetem tek Qosja por ne pergjithesi tek te gjithe te ashtuquajturit “Intelektuale Shqiptare” biles edhe tek punetori me I thjeshte…shqiptare. dhe ne pergjithesi Shqiptaret kane nje Karfosje….kudo qe jane..(Tip Gjelash)..si Brenda dhe jashte vendit….Nuk jane praktike, komunukues, por shume fodulla….”Jane shume Trima-Budallenj….” …..dhe aspak realiste….

  Reply to this comment
 8. Bilal camurri March 6, 13:21

  Po rropateni me hir e me pahir ti hiqni kuroren profetit.Nuk ja hoqi dot Milloshevici,as Rugova,Hivzi Islami si kelysh i Berishe Fasllicit leh si qen rrugac,ndersa ti o Muc ben mediatorin;As ti nuk ke te drejte,As ti nuk ke te drejte,Megjithese profeti nuk ka folur ende.Nuk pyet hena,se ulerijne ujqit!

  Reply to this comment
 9. Goni March 6, 14:02

  Bilo Curri, Fazllici mori tender nga Rama e u be ortak me te e ti po nje vrime i bie fyellit. Berishen shaje por Fazllicin jo se ke pune me qeverine pastaj. Ka nderruar konjuktura. Fazllici mik me Berishen, por mik e partner edhe me Ramen tani.

  Reply to this comment
 10. lexusi March 6, 14:05

  Ah more Muci qe nuk e kupton veten se sa vlera ke, te duket vetja si Zeusi, mburresh shume. Duhet ta dish se njeriu mburret aq sa i mungon arsyeja.

  Reply to this comment
  • Skandro March 6, 21:52

   Ah,more Muç(+) Muç(+)i,ku e kupton ti fryrjen e nje Vetie.Kujton se ka lindur ne Skrapar ndonje qenie e ndryshme nga perkufizimi i Nolit te madh:

   Hall i madh me skraparllinjtë,
   ka rrezik te hash dhe dru.
   Le të vëmë një ministër,
   Se na duhen edhe pa tru.

   Reply to this comment
 11. kola March 6, 14:30

  I madhi Rexhep Qosja perballe buburreceve te tjere. Si mund ta krahasojne vetveten buburrecet me Rexhep Qosen? Ato mund t’ia kalojne atij vetem per nga sasia e sharjeve dhe sjelljes aspak te qyteteruar. Edhe dhelpra ngase e shihte rrushin lart ne peme thonte se rrushi nuk ben, nuk duhet. Pse sulmohet Rexhep Qosja? Kujt i ka bere keq? Ana personale e Rexhep Qoses, ashtu si edhe çdo njeriu tjeter, i perket vetem atij, nuk eshte hall i te tjereve. Kujt i sherbehet me sharje prej rrugaçes kunder Rexhep Qoses? Çfar te mira sjellin sulmet personale kunder Rexhep Qoses?

  Reply to this comment
 12. Mark uk March 6, 14:48

  Ala merreni me ket spiun te UDB Jugosllave.Persa i perket M Nanos nuk kam c te flas ala mendon se eshte komunizmi ne fuqi.Jo Muco jo ata e kan ndrruer vetem emrin.

  Reply to this comment
 13. strano March 6, 14:58

  O Muc nuk shkruhet cdo dite se shkruan edhe budallalleqe. Mgjth flm qe na ndermende filipikjen……

  Reply to this comment
 14. Atdhetari March 6, 15:12

  Ti o Mark, dukesh qe je alabak. As shqipen nuk e shkruan dot, pasi mundësia me e madhe eshte qe ti nuk je shqiptar, por ndonje serb.
  Sa per spiune te UDB-se jugosllave dhe asaj serbe sot, ka qenë dhe eshte idhulli yt, Sali Ram Berisha.
  Profesor Qosja, ka qenë, eshte dhe do te jete nderi i kombit shqiptar.

  Reply to this comment
 15. gjermani i fundit March 6, 16:07

  per mendimin tim akademiku R.Qosja perfaqeson nje dijetar antikonformist.Ai eshte mjaft i disponueshem per shtypin dhe sa here e kam lexuar nuk le shteg per dykuptime.Eshte i qarte ne çfare thote dhe i shpjegueshem.Sikur te mundja te isha nje person i degjuar ne Shqiperi do ti beja nje apologji te detajuar profesor Qoses.Ka pasur debate me figura te tjera te repektuara shqiptare,si psh me Ismail Kadarene,mund edhe te mos kete te drejte ne argumentet e tij,por eshte e lavderueshem antikonformizmi i tij ekzemplar.Stdjues i arsyeshem dhe mjaft i drejtperdrejte.Eshte figure e njohur,psh une kete kryeakademikun e Kosoves e harrova si emer sapo shkova ne rreshtat poshte.Shume si ky kane bere ndonje shkence,por me teper kane bere konformistin,kane rregulluar titujt,karriket dhe mobilimin e shtepise.Ndoshta kane marre ndonje medalje nga ministrite,por nuk kane ngulur rrenje ne publik;kjo i dallon nga Qosja dhe normalisht qe i ben xheloze.Pak kane qene 37 intelektualet qe ftojne kete kryeakademikun si-ia thone-emrin qe te ule tonet e inkuizitorit,duhet te ishin me shume sipas meje.z.Muçi ketu nuk ka thene asgje,perveç filipikes(Rexhepikes),madje ka lene te kuptoje se ,ky sherr prej pleqsh zevzeke eshte mire te behet me dyer te mbyllura,perjashta ti prese korteu mortor dhe fjaliomi i rastit.Kushdo qe do dale qe andej theror do pritet me himne te lavdishme,siç e kemi zakon te vleresojme njerezit pas vdekjes.

  Reply to this comment
 16. aljor March 6, 16:19

  Pema qe ka kokrra gjuhet me gure.
  Edhe Jezu Krishtit dhe Muhametit,jo te gjitha punet dhe jo te gjithe njerzit ja u pelqejne.
  Ketu hyne dhe z.Rexhep Qose qe ka me shume kokrra te mira e natyrisht edhe ndonje
  jo te mire.

  Reply to this comment
 17. alban March 6, 16:36

  Muco.Sic degjojme disa te verteta ne nga ty,degjo dhe mje te vertete nga nje prej lexuesve te tu.Je akoma shum larg Qoses.Nese hija e tije eshste shum e madhe,ske pse merzitesh.Fillo te shkruash sic shkruaje ne fillimet e zanatit qe ke sot,dhe do kuptosh qe hija jote nuk do shqetesohet nga hijet e tjera.Dhe atehere sdo te kete burr e jo me Frangaj te te thone me shiko drejte ne sy.

  Reply to this comment
 18. Mark uk March 6, 17:43

  AtdhetarI: Nuk jam duke bere diktim.Une kam shkruer ne dialektin tim dhe jam krenare qe kam dialektin shkodrane.Ne se Berisha asht i till sic thuani ju dhe komunistet e tjer mbrapa diellit shkoft.Ne pushtet jan komunistet ta zbulojn ne se ka lidje me Serbet ose ne te kundert hajani ..tin.

  Reply to this comment
 19. Vëzhguesi F. March 6, 18:35

  Aha!
  O zoti M.Nano, çoç ke dashur te thuaç por edhe kete radhe nuk ke qullosur gje pavarsisht se ndonjerit gati sa nuk i ka shpetuar çiçi ne breke nga kenaqesia qe ka ndjere per fjalezen tende te “madhe” (Filipikja).
  Po mire a megjithemend e ke zotrote qe po te duket vetja me i mençem apo me i squet se keta 37 vete jo nga Tirana, por perfaqesues te akademse, shkences dhe inteligjences shqiptare?!
  Te ka kapur keq ( mire e thote njeri prej komentuesve) sindromi i Lubonjes ose i vetefaktorizimit, ose ne gjuhen e popullit te ka hyp vetja ne qef.
  Ne fakt ky eshte nje sindrom i rrezikshem qe edhe miun kur e ze, i duket vetja me i fuqishem se luani.
  Apo doje indirekt te mbroje “arbitrin” Beci?!
  Ne kete rast, kur flitet per nje njeri te letrave shqipe si Rexhep Qosja, qe mund te ballafaqohet ne kete linje vetem me Ismail Kadarene dhe me askend tjeter, do ishte mire qe te mos e merrje mundimin te shkruaje broçkulla, se nuk besoj se je ne nivelin qe te besh kritike per te qofte dhe indirekt.
  Ndersa sa i perket karakterit dhe burrerise ne thenien troç dhe pa ekuivok te problemeve, nuk besoj se ka sot ndonje intelektual qe t’i rrije prane apo te jete i barabarte me te.

  Reply to this comment
 20. kristo March 6, 18:39

  sa e vogel duket bota me keta cunaket analiste rurale qe kemi.ky mucua herehere na vjen i moderuar .ky lloj jane te vetpunesuar.

  Reply to this comment
 21. Ali ASLLANI.. March 6, 18:46

  o Muco nuk jemi Qose mani jo.thjeshte ai eshte intelektuali me i kthjellet qe kan sot per sot shqiptaret..ai smban me hater asnji, ti thote te mirat dhe te keqiat ne sy …krahasimi qe ke bere po ta maresh holl holl i bie qe HIVZIU ESHTE DEMOSTENI QE I THA BARBAR FILIPIT .DHe keshtu i bie qe do behet me hir ose pa hir ajo qe thote Qosja do ti mari perpara keto qytet shtete si FILIPI …Mir o muc por jo vetem nji dit qibar duhet te jesh gjith vitin.

  Reply to this comment
 22. Aliu nga Selenic March 6, 19:31

  Per Sabra.!

  Me qe ja kam qelluar, gishitin beje gati dhe fillo se un nuk e kame ber per vete pore per ata qe e kerkojne dhe e lypin me qiri.

  Reply to this comment
 23. Bertoja Shkodër March 6, 19:33

  O Muç,një anonimsi puna jote(e kam fjalën krahasuar me profesorin) për të tërhequr audiencën,jo pa qëllim titujve të shkrimeve u vë emrin ose mbiemrin e profesorit të nderuar.
  Të them se,sinqerisht më pëlqen mënyra jote e të shkruarit,por si një personazh mediash ti e di mirë që audienca rritet edhe më shumë kur njerëz si puna jote(dhe imja) marrin guxim e gjykojnë njerëz si puna e Qosjes.
  E ke kuptuar që duke u marrë me njerëz të përmasave të Qosjes,nuk rrezikon që shkrimeve tuaja tu lexojmë vetëm titullin…

  Reply to this comment
 24. Meno March 6, 22:30

  O z. Muçi! Me fal qe s’te kuptoje dote. Ti je me Islamin, apo me Hivziun ne “elokuencen” injorante prej fshatari ne sharjet e tij, apo me akademiket tane. Sido qe te jete, ti kerkon te behesh interesant, bravo. Vazhdo se do na nderosh vazhdimishte. Ne kete rruge te ndihmon edhe orgjina jote krahinore. Sa per “gjerat besdisese te ketyre aneve…”, “Qosja i vetfryre ..”, e te tjera profka, as ta risin dhe as te bejne interesant per ata qe te njohen. Te tjereve su intereson fare, sepse stenjohin per pronar te ndonje ane. Sidoqofte si analiste eshte fat i madh qe te kemi dhe te na rrosh sa mali i Tomorrit. Urime..

  Reply to this comment
 25. MARKO March 6, 22:36

  Ky Muçi, ka nje dell… Eshte mastrubuar qe i vogel…madje ka deklaruar vete e ka shkruar… se i ka rene me dore… tani i ka ngelur ti bjere kavallit…mandej bythes se gomarit.

  Reply to this comment
 26. I indinjuari March 6, 22:49

  Prisja nga M.Nano diçka me te mire.Me vjen keqe qe ndjehet i “velur” dhe i toleron vetes ato gjera qe ua kundershton te tjereve.Bile kundershton edhe veten duke humbur koezionin e shkrimit me fjalite permbyllese kur thote se “Qosja i fryre dhe i vetefryre eshte shnderruar ne gjerat me bezdisese te ketyre aneve”,pasi ka thene se “shkrimi i Islamit nuk kish asnje gram klas,demonstronte varferi te frikshme stilistike,mendesite e nje mamuthi a dinosauri qe trallis per t’i marre fytyren tjetrit” etj,Nano mbetet ne dilemen “nese bezdiset me shume prej Qoses dhe njerezve qe e quajne “ikone” kombetarej a prej 55 pyetjeve marroke te Islamit” Nuk eshte fjala per t’i kerkuar Nanos dhe askurrkujt “zgjidhjen e arte”por duke ballafaquar qendrimet kryesore kritike te Qoses ne emisionin “Shqip”me te vertetat qe njihen krejt qarte, nxirrej deduksioni nese vlenin ose nuk vlenin per dimensionimin e tyre 55 pyetjet dhe 55 fyyerjet qe i adresoheshin atij nga z..Islami me tere ate shtrengate. Ndersa superlativat ndaj Qoses si “ikone” kmbetare etj,duhen kerkuar ne hiperbolikat e modelit “krenar se jam shqiptar” edhe pse neri-tjetrin e “terheqim zvarre”, duhen kerkuar me gjate, edhe ne ate qe eshte quajtur si ndjesi e “kompensimit” prej socio-darvinisteve duke embelsuar ate qe eshte e tharte.Kam parasyshe nje shkrim nga nje lider i forumit rinor te PD-se ne RD qe e quante Qosen “Rexhepagiç Qosiç, nje antishqiptar ne sherbim te Serbise” sepse asokohe Qose kishte adresuar nje kritike presidentit Berisha, qe kishte shkaktuar indinjate.Dihet qe mitet e idhujt shprehen me epitete superlative, demistifikimi i tyre behet me fjale pezhorative, duke ardhur te dyja ne balance me nivelet kulturore te shoqerive.Pikerisht ketu eshte, aty ku nuk duhet te jete,niveli komunikativ i asnjerit prej akademikeve, posaçerisht i Z.Islami si kryetar akademie.Zjarri, llava dhe guret qe i hidhen Qoses dalin prej nje vullkani urrejtjeje e merie.

  Reply to this comment
 27. AP March 6, 22:50

  Nuk e di si ky, Zulu , i është ngjitur DITË- s ?!
  Të komentosh pordhët që lëshon Muqi , është sakrificë.
  A e meriton Muqi të sakrifikojmë për të?!

  Reply to this comment
 28. agron March 6, 23:23

  ik o Mustafa nano se na vele me keto gjoja analizat e tua. Na ke bere qe sa here shikojme emrinbtend te gaeta “Dita” nuk e blejme ate dite se te heq humorin.

  Reply to this comment
 29. dhori March 6, 23:58

  Z.Nano!
  Kombet kane ikona, kane nevoje per to, i duan dhe i ruajne. Prof. Qosja sigurishte qe eshte ikon e kombit. Te tille nuk e bejne komentet tona, prirjet qe kemi te majta apo te djathta. Te tille e ben vepra e tij. E une dushoj qe ju personalisht te keni lexuar ndonje nga shume volumet e vperes se tij. Nuk ken kohe te lexoni dhe kjo eshte normale, se ju duhet te shkruani perdite per te marre para per te jetuar, por edhe te ndieheni se sa me shume te shkruani aq me i ditur dhe i famshem beheni.
  Duhet te kesh nje nivel prej gjysmanalfabeti, si dikush ketu qe s’ka mend, prandaj as argument, por urrejtja per profesorin, qe i frymezohet nga dashuria per Saliun, e shtyne ta “zhvleresoje” duke e quajtuar spiun te UDB.
  Megallomania juaj, zoti Nano po i tkurr. Ne kete rast me duket e perafert me ate te Matoshit.

  Reply to this comment
 30. Aliu nga Selenic March 7, 00:42

  Me bejne shum pershtypje keto 55 pyetje. A mos kerkoj Hevzio qe te jete ne unison me Gazeten 55. te Fahri Balliut. Ndofte edhe nen dhe e mbi dhe jen marre veshe me te” famshin” Fahri Balliu ku ai i thote qe te jemi ne kete kuader e ase me shume dhe ase me pak pore vetem 55 – se. Ndofte edhe me kode jan marre veshe.
  Ne na behet qejfi se njerze te tille te 55-ses, vetem rrisin autoritetin e profesorit te nderuar Qose. Ballijte dhe Islamet jne nje milingon ne rapore me profsorin e nderuar Rexhep Qose.!

  Reply to this comment
 31. Lexuesi. March 7, 08:55

  Lexoj 55 pyetjet dhe 55 fyerjet e nje “kryetari”kunder nje shkencetari dhe nuk befasohem se amatorizmat politike e kane shpene diturine tek varri, nuk befasohem as nga komentet, disa prej te cilave as nuk e dine per çfare flasin, sepse pas personazheve arriviste qe kane dale ne krye te politikes sone turren dhe pelcasin.Befasohem nga publicisti Nano, qe beri emer per aq kohe sa investohej qytetarisht dhe profesionalisht per t’ua vene paradokseve te kesaj politike “kufirin tek thana” duke mbajtur mbi supet e veta kosto disi te renda.Ne sharlatanizmat ndaj Qoses nuk arrine te shquaj te keqen qe mbart tepria e levdatave qe vjen nga amatorizmi i konsideratave dhe poshterimeve te ashpra qe vijne paradoksalisht nga “profesionalizmi” i atyre mendjeve te mbrapshta qe bejne akademizem duke mbledhur shkarpa per te djegur ne zjarrin e urrejtjes çdo gje qe eshte bekuar tek vatra.E tmerrshme eshte te thuhet nga M.Nano se “Qose eshte bere gjeja me bzdisese e ketyre aneve” duke u rrershtuar me dashje a pa dasje ne anen e profaneve, keqdashesve,sharlataneve.

  Reply to this comment
 32. Flag March 7, 09:04

  Qe Qosja eshte nje ikone e enveristave kjo dihet sepse vete ai, Qosja, shan kedo e vetem diktaturen enveriste lavderon. Dhe eshte normale te perkrahet nga enveristet . Dhe eshte po aq normale te mos e duan e te mos e votojne kurre ne Kosove ku e njohin me mire e nga afer.

  Reply to this comment
 33. Aliu nga Selenic March 7, 12:25

  Per Flag.
  Rexhep Qosja nuk eshte enveriste. Rexhap Qosja eshte Demokrat dhe vete Rexhep Qose i ka vene edhe emrin Gazetes Rilindja Demoktatike kesaj ketu ne shqiperi.Pore Rexhep Qosja nuk eshte tradhetar i Atedheut. Juve ose jeni injorante ketu ne Kosve ose jen budallej. ose ajo qe eshte me e rendesishmeja jeni serbofil.
  Ja argumetat.
  1. Sali Berisha i dha nafte Serbeis dhe nafta e Sali Berishes vrau qindra e mijra Kosovare. Ju o tradhetar te ndyre asnjehe nuk keni thne se Sali Berisha na vrau. Pra asnje nga ju pervec Rexhap Qose dhe Adem Demacit nuk ka kundershtuar kete tradheti qe beri Berisha ndaj poullit vella te Kosoves. Pra c`fare ka kjo me enverizmi more tradhetar.?Fjala e Rexhep Qoses eshte flamur per liri . Kjo nuk u konvergon Serbeve. dhe ase juve.!
  2. Sali Berisha UCK e ka cuajtur narkotrafikante maksiste leministe dhe e ngritur nga Beogradi per te desabelizuar Ballkanin. Juve asnjehe nuk e keni denancuar kete tradheti te tille. Cfar ka te bej ketu me enverizmi? Kur Qosja e denancon nje tradheti te tille,
  3. Sali Berisha beri thirrje te rrezojme qeverin socialiste ne shqiperi dhe pinjollet e Xhafer Deves bashke me Ahmet Krasniqin kane sulmuar qeverin shqiptare duke bere grushte shtet ne vitin 1998. Asnje nga juve nuk e keni denancuar Berishen per nje tradheti te tille. C`fare ka ketu enverizmi kur Qosja denancon nje veprim te tille ?
  4. Sali Berisha beri thirrje mos firmosni Rambujen, ndersa Rexhep Qose kritikon Sali Berishen per nje qendrim te tille po ketu c`fare ke te bej enverizmi.?
  5. Sali Berisha solli Janullatesin ne shqiperi Rexhep Qose kritikon per nje qendrim te till .Po ketu c`fare ke te bej me enverizmin.?
  7. Sali Berisha dha detin Greqise dhe Rexhep Qose reagon ashper .Po ketu c`fare ke te beje me enverizmin.?
  8.Ibrahim Rugova bashkepunon me serbe dhe Sllobodani . i ke te shkrojtra me larte. Rexhep Qose reagon ashper per nje qendrim tradhetar te tije.Po ketu c`fare ke te bejsh me enverizmin.?
  Te gjith keto ja veti, ti o Flage pore ase ajo fare Akademia qe keni nuk i kan denancuar keto qendrime antikombetar. Atehere cila eshte arsyeja e juaj qe Rexhep Qosen e konsideroni Envariste.?Ne se Enveri i ka ruajtur keto vlera qa Sali Berish i tradheton sa her ngrihet ne keme, ateher cfare fai kane ata qe raagojne ndaj kesaje tradhetie.? Per te gjith keto juve ose jeni Budallej bashke me kryetari e Akademis Hivzi Islamin, Ose jeni injorante , ose jeni tradhetar.E po shqiperia nuk eshte kaqe budellje sa t`ju lejme juve qe te shkerdheheni ter jeten me serbet.!

  Reply to this comment
 34. g-7 March 7, 15:06

  Kastriot Myftaraj – Dhjetë kosovarët që i kanë bërë më së shumti dëme Shqipërisë në 100 vitet e fundit

  7. “Ky ka lindur në 1936 në Vuthaj, në Malin e Zi të sotëm, por krejt veprimtarinë e tij e ka në Kosovë. Rexhep është një studiues grafoman, por që nuk ka sjellë asnjë tezë të re në fushat në të cilat ka shkruar.
  Njëqind vite pas vdekjes së tij, ai do të mbahet mend e shumta për mbrojtjen që i bëri përdorimit të simbolit serb të tre gishtave nga Partia Socialiste e Shqipërisë në protestat e vitit 1997 dhe në fushatën zgjedhore të atij viti në Shqipëri. Qosja vështirë se nuk e kupton që e gjithë bota në 1997 e njihte tashmë simbolin e tre gishtave si symbol serb, për shkak të përdorimit të tij prej serbëve në luftrat në Jugosllavi që prej vitit 1991, kështu që bota natyrshëm do të mendonte se protestuesit e pranverës 1997 në Shqipëri qenë thjesht filoserbë”.

  Reply to this comment
 35. Lexuesi. March 7, 16:06

  Filoturqit, filogreket, filoruso-serbet, filo-italo-gjermanet jane nacional-komuniste-sharlatanet , siç i quante Arshi Pipa,qe perdorin “patriotizmin” dhe nxjerrin “jataganet” qe i kishin fshehur nen jorganet per t’iu kundervene cilitdo qe ka vene nje gur ne themelin e vatanit.Pas akuzave qe i behen Qoses duan te fshihen “pordhamanet”, qe ishin ligjeruar prej Serbise per gjitheçka benin deri sa te boshatisnin duke pire “domixhanin” dhe te pasuroheshin me parate qe çonin emigrantet.Per arsye se Qose, Demaçi, Adem Jashari dhe gjithe ata qe paten mendjen prej shkencetari e shpirt luftetari nuk ishin perreth sahanit, nuk u fshehen poshte jorganit, as poshte fustanit, por luftuan me mend e me pushke ne shesh te mejdanit duke siguiruar forcen e NATO-s kunder Sllobodanit.Denigruesit e Qoses jane llafazanet, zuzaret, qe i kane sherbyer gjithemone nje padroni dhe zhurmojne si rrekete qe derdhen tek perroni.Krakerrijne si korbat buze nje shkembi, qe u sulen kermave pas akshami. Keta jane manekine, nga brenda te boshatisur, me shkelqim te rreme si kukullat prej xhami.

  Reply to this comment
 36. P.A.B March 7, 16:06

  Po dal pak nga tema duke sjelle nje shembull te vecante. Me shume si “dhurate” per Mucin ne ket w-end. ” E qosi, se qosi” duket e ezauruar tashme. Gjithsesi, cdokush eshte i lire te vazhdoje me “akademine dhe rexhepin”.

  ***

  Bernard Levin (1928-2004)
  _____________________

  Eshte nje nga gazetaret me brilante qe kam lexuar. Me origjine Hebre nga gjysherit qe vinin nga Rusia, filloi si marksist e ”laburist i djathte” dhe kalon ne admirim per Thacerin. Me pas largohet nga politikat konservative. Ne menyren e tij, i urrente politikanet. Per nje kohe ka dashur Arjanen (Huffington) qe fale tij u be gazetare e njohur. Megjithe diferencen ne moshe (42-21) e kaluan mire bashke, Bernardi i thonte “po te jap falas nje edukim liberal”.

  Ngelet nje mjeshter i fjales e debatues me dhunti te rralla.. Ne TV-reviews (artikuj per programme tv) i qellonte me shotgun (ekzekutivet dridheshin) Si Kritik Teatri, e quajten Kasapi. Kur e mori The Times i thane bej 2-3-4 artikuj ne jav, e shkruaj c’te duash, dicka teper e rralle per kete institucion. Kushdo e dinte se B.L. nuk kufizohej e as s’pershatej me rregullat. E futi gazeten ne Libel (gjyq) qe ne javet e para, se pena e tij nxirrte zjarr.

  Nje erudit i kompletuar; me njohuri ne art, muzike, drame, ekonomi (mbaruar LSE-ne) filma, letersi, histori etj.; e me kujtese fenomenale; mburrej haptazi: Gramatika s’eshte per mua. Ne nje vend ku pedantet argresive te hidhen ne fyt, duhen “t*pe te medha” te shprehesh ne ket forme. Beri nje artikull me 1-fjali, ~1700 fjale, e hyri ne Librin Gines (the guiness book of records) Me te qeshur pretendonte se nje “bastard ne Indi” ja kish thyer rekordin. Nje here tjeter tha: asnje “Anglez” s’me ndjek dot ne lexim, po te dua e pa u menduar, mund te ndertoj fjali me 40 “subordinate clauses.” (si me thene me 40 kthesa, detaj pas detaji.)

  Perhere kombativ e kontravers B.L, pozicionohej ne nje ane. Me Levin-in, qe nga politika nderkombetare deri tek nje problem mes dy personash, ishe i mire ose i keq. Shopenhaueri e ka quajtur stilin “fizionomia e shpirtit”. Bazuar ne kete, stili i Levin ishte dramatik. (sipas C.J) Eshte nje tradite e “te shkruajturit gjate” nga ata qe kane dicka te thone; filloi me Paskalin, vazhdon me Prustin, e Levin duket nga te fundit e kesaj specie. Ka pasur nje vetbesim absolut; Levin e dinte qe Levin eshte i madh; sic dhe Hugoi e dinte se eshte Hugoi. Dhe kur B.L eshte gabim, llogjika e tij eshte ne rregull. 3 gjera interesante nga B.L. Nje nga shprehjet me te bukura te tij, qe reflekton njohurite ne Literature:

  (1) Nese s’kuptoni argumentin tim, dhe deklaroni “eshte krejt Greqisht per mua”, ju po kuotoni Shekspirin; nese pretendoni se me shume ju kane bere keq se keni bere, ju po kuotoni Shekspirin; nese po kujtoni ditet e rinise, ju po kuotoni Shekspirin, nese veproni me shume ne merzi se ne zemerim, nese deshira juaj eshte ne kontroll te mendimit, nese c’keni humbur eshte zhdukur ne ajer, ….nese mendoni se jam i shemtuar, qesharak, inkarnim i djallit, zemer-gur e i poshter, koke-forte ose nje idiot, atehere… O Jupiter. O Zot! Tck-Tck! Per hater te zotit! E marrte dreqi! Jo keshtu por ashtu, eshte gjithshka e njejte tek une, sepse Ju Po Kuotoni Shekspirin.” (E prura shkurt se kjo fjali ka gati 400 fjale, (1/2 te A4) me presje, pike-presje, kuota, thonjeza, kllapa, dhe ne fund 4-5 fjali te shkurtra.)

  (2) “ Ju mund te thyeni cdo rregull gramatikor dhe te sintakses me vetedije, kur, dhe vetem kur, ju e keni bere veten te pa-afte te thyeni rregullat pa-vetdije.”

  Memo Editorit
  Nga: Bernard Levin
  Tek: Kujt i Takon
  Data: Mars, e 5-ta, 1980

  Dikush (korrektoret, ndoshta?) ka ndryshuar linjen e fundit te paragrafit te 2-te ne artikullin tim te mengjesit, nga “ gjigantet ne toke …” te “gjigantet mbi toke”. Po e gjetet kush e beri, do ju jem mirenjohes nese do i thonit, me takt, qe kam tre komente mbi kete ceshtje.

  1) Do preferoja mos ta bente.

  2) Me ka perfshire ne krimin me te madh ne kalendarin tim, po ju them, ne keq-kuotim. Fraza eshte nga Libri i Gjenezes, qe zakonisht i atribohet Zotit, (i cili, i di, kto pune)

  3) Njesoj si pika 1.

  (ne kuptim te drejte personi ka nderruan “In-me-On” (ne/mbi) Llogjike e sakte … por B.L. nuk korrigjohej si nxenes shkolle)

  Dhe lexuesit qe ankoheshin per stilin te tij – tek editori – prape kishin simpati e u mungonte kur s’shkruante rregullisht. Ne kulmin e fames B.L i jepte tonin debatit pergjate medias Britanike; shkrimet e tij komentoheshin poshte-lart e majtas-djathtas; per vlerat dhe mprehtesine ne kapjen e problemeve te kohes.

  “Muc” e prura kete – shkruar per qejf ne blogun tim – per te thene: po; shkruhet cdo dite! Si personi me siper, qe dhe kur shkruante “per seksin e mushkonjave apo SH.B.A – B.S” njerezit e lexonin me te njejten kureshtje. + “si birren e ri-pageses per fjalen filipike.” Ka disa qe cuditen si nje gazetar “shkruan perdite”. Ka te tjere, qe u luten disa Gazetareve (The Times tek B.L) te bejne pikerisht kete; TE SHKRUAJNE PERDITE.

  Reply to this comment
  • mato March 7, 16:42

   S’po gjej dot emotikonet se do ta kisha mbushur plot !!!

   Megjithate , porosita veshe te rinj per te shijuar kete muzike !!!

   Reply to this comment
 37. Aliu nga Selenic March 7, 17:04

  I nderuar Kastriot Myftaraj.
  Kish shume rrespekt ne radhe te pare per vuajtjet si I denuar, nuke di te vertetenje I denuar politik apo I denuar .Kete nuk e dijme mire , kure te hapen dosjet te te mesojme shume te vertet edhe nga ju qe nje pjes e mire ishit sherbetor te UDB dhe Berisha u shperbleu.(Nuk e kam rastin per ty Kastriot se nuk te njofe procedure e denimit e kam per ata qe I njohe)
  Sa I perket polemikes me Rexhep Qosen ta them me bindje te plote se e ke te humbur polemiken me te. Jo vetem te humbur pore edhe si I mundur ne tugje.!
  Le ti marremi me radhe se c`fare te “rejash” ne sjell ti ne Andres te Rexhep Qoses.!
  1. Ti tyhua : Ky ka lindur në 1936 në Vuthaj, në Malin e Zi të sotëm,
  1.1.Vendi Ku ka lindure profesore Qosja eshte shqiperi. Elekuanca qe perdore ti duke e cilesuar si ne Mal te zit e sotem.Kjo tregon se juve nuk keni haber per token shqiptare.dhe me fjalen (Male te Zi) keron ta largosh profesorin si shqiptare, Ketu e ke te humbur dhe bumerag I madhe per ty.
  2.Ti thua: Rexhep është një studiues grafoman, por që nuk ka sjellë asnjë tezë të re në fushat në të cilat ka shkruar.
  2.2. Edhe ketu gabohesh rende pasi gjera te reja ka sjellur aqe shume se vepra letrare ne sherbim te kombit shqiptar ka sjelle vepra me shume se ti fjale prandaj edhe ketu nuk ke kellce te kapesh me professor Qosen.Bile te mos shkoje ase mendja se munde te rritesh ndonjecike “autoritet” vetes duke polimizuar me profesore Qosen (kete harroje njeher e mire)
  3 Ti thua: Njëqinde vite pas vdekjes së tij, ai do të mbahet mend e shumta për mbrojtjen që i bëri përdorimit të simbolit serb të tre gishtave nga Partia Socialiste e Shqipërisë në protestat e vitit 1997 dhe në fushatën zgjedhore të atij viti në Shqipëri. Qosja vështirë se nuk e kupton që e gjithë bota në 1997 e njihte tashmë simbolin e tre gishtave si symbol serb, për shkak të përdorimit të tij prej serbëve në luftrat në Jugosllavi që prej vitit 1991, kështu që bota natyrshëm do të mendonte se protestuesit e pranverës 1997 në Shqipëri qenë thjesht filoserbë”.

  3.3 Partise Socialiste te shqiperis I marsh te keqen pore qe do se kjo force politike nuk ka asnje te keqe. Kjo forc politik e o qorr po tereh qe veten proceste demokratike ne shqiperi ,pasi nuk ka parter politik qe te shoqeroj ase kure Partia Socialiste te jet opozite dhe ase kure te jet ne pushtet. Juve jeni klasa politike me e degraduar qe fale Partise socialiste se per keto 23 vjet rrjeshte ase shqiperi nuk do te kishte po te mos ishte Partia Socialiste(mos harro naften dhen Serbise, mos harro Detin dhen Greqise) Nuk e ber keto PS pore idhuri yte Berisha o mjern! o mjeran !o njeran!. Ktrahura e viti 1997 e beri ideologu I shkatrrimit Sali Berish bashke me ndihmen e Serboviceve more mjeran pore mire pate then Namik Dokle.”kungulli kurr nuk piqet ne hije) e per pasoje edhe ti je nje kungull I pa pjekure dhe keshtu deri sa te vdesesh I till do te mbetesh.
  Te ndalemi teke tre gishtrinjet.
  a)Tre gishtrinje o injorante nuk jane vetem symbol serbe apo ruse apo greke,Jo or injorante.Tre gishtrinjet jan symbol I krishterimit ore injorant ORDODOKES.! (Me vjen keqe per vuajtje q e ke bere pore me sa duket e paske pasur hak denimin.) Por n je te “drejte” ke Je mesuar qe shqiptaret te nderojne me grushte. Dhe ti nuk pranon demokracin se ne se e pranon do te pranosh eshe nderimin me tre gishte edhe nderim me dy gishte edhe nderimi me shpate ne zemer sice nderon plehu mbret. E do ti pranosh te gjith se je ne demokraci pore juve ase qe keni ndermende te kuptoni se c`do te thot demokraci.
  b) Qe ti Miftari ta kuptosh drejte jo pas njeqind vjetve pore ne jet te jetev vepra e Qoses kunder Serbeve eshte guri themeltar I te gjith veprimtarise luftarake qe solli perendimin ne Kosove. Po ku e kuptoni ti o kungull kete gje. Qe nga viti 1967 deri me sote Veprat e Qoses jane monomente atdhdashurise. Dhe luften qe ka ber ai kunder Serbeve dhe te gjitha pushtuesve .Analizta e Qose jane udherrefyes jo vetem per ne pore edhe per brezat qe do te vijne.
  Juve nuk e keni shum hallin tek Rexhep Qose.Juve e keni hallin gjetke. E keni hallin se politika keqeberse serbofile po punon me ngute per te future perqarjen ne mes Kosoves dhe shqiperise. Rexhp Qosja ka mbrojtur pikpamjet kombetar kunder plehrave si Sali Berisha e tradhetri qe juve e mbai akom idhur Ibrahim Rugoven.Duka ua qjerrur masken ketyre tradhetarve te kombit shqiptare jut e pa fytyre I gatuani te gjith 55 pyetjet tek gazet e flliqur me antikombetar gazeta 55 me tradhetrin Fari Belliu dhe ja jepti Havzi Gomarit se ai eshte kryetr I gomerve dhe jo I Akademis se shkencave,(U kerkoi falje akademikve kosovar)e kam vetem e Havzi Islamin.! vetem e vetm per te percare kombin shqiptar.
  Une e dija qe Kastrot Miftari I ka pese para mende pore nuk me ka shkuar kurre mendja qe edhe Miftari pin uje ne kto krojna te serbofileve.
  Koha shume shpej o Kastrot Miftari do te shpalos te verteten se kush eshte ne sherbim te Serbeve dhe kush eshte kunder. Juve kekoni te beni lojen e serbe duke therritur luftoni serbet kjo per te percqre shqipret e Kosovart pore kurre nuk do t`ja arrini qellimit. Shqiptaret do tu tregojne vendin te gjith atyre qe ngejne kishtin kunder interesave shqiptare.!

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. March 7, 18:56

   Pershendetje ALIU SELENIC.Te lumte dora per shkrimin qe ke bere .Per mua eshte si udheheqes shpirteror akademiku Rexhep Qosja,eshte AJATOLLAHU i shqiptarve qe kane dy gram tru ne koke…………………………….

   Reply to this comment
 38. tata March 7, 17:13

  nje qelbesire nga ku dielli eshte ne horizont vete dy ore ne vit pra ky muv nano bashke me sharlatanin qose jane qelbesirat qe erdhen ne pushtet me blerje votash dhe vjedhje me kriminele dhe bastarde ne shumicen te ardhur nga jugu me preardhje fshatare meren me nje serb dhe tradhetar sic eshte rexhep qosja qe ne kosove nuk ja fut ne pordhe asnje formoje partine e tij dhe mori 00.05 perqind vota pra populli nuk eshte i gjithe budall qosja eshte nje pleh dhe pervers eshte shume larg sali berishes dhe ismail kaderese qosja eshte nje proletar si puna e edvin rames fatos lubonjes dhe tradhetarit dhe fundamentalistit maks velos

  Reply to this comment
 39. Aliu nga Selenic March 7, 17:26

  Tata
  lexo pake me larte.Lexo dhe pastaj shkruaj.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. March 7, 18:55

   Ali ! Pse harxhon kohen me nje dykembesh qe e vetquan veten “Tata”!
   Ky eshte nje pleher qe nuk meriton t’ia varesh torben se eshte idiot 24 karatesh dhe sumelepires i Sali shpellarit.

   Reply to this comment
 40. Pac March 7, 19:38

  Muçi eshte shum e zorshme te jesh gjithmone Muço i pa dredha dhe i sinqerte ,por besoj se te gjithe te mençurit mendojne se çdo njeriu mund te i gjindet ndonje pakenaqsi si edhe ne rastin e burrit te mençur e me zemer te madhe shqiptare prof Rexhep Qosja , Mendoj se te vertetes duhet te i qendrosh siç u qendron prof ,Qosja pa kompromise , per te mbajtur opinione korrekte per njerezit , historine dhe per te tashmen , per te lene gjurme ne shkemb e jo ne bore si Hivzi Islami me isoxhinjet e tije te çdo kohe .

  Reply to this comment
 41. Aliu nga Selenic March 7, 20:10

  Faleminderit Vezhguesi F. E kam parasyshe se kush eshte pore e bera me teper per te tjeret dhe jo per kete. Sali Shpellari tashme eshte ne grame e fundit bashke me keta sahanlepirsa te Kosoves qe kerkojn te bejen lojen e serbit ne kurriz te popullit shqiptar te Kosoves. Rexhep Qosja ua ka grisur masken qe me kohe prandaje edhe e luftojn, pore aqe sa me shume ta luftojne edhe me shum i rritet fama profesorit tone te nderuar.!
  Keta kur luftojn Qosen mendojne se kan luftuar shqiperin, po kujt i sherben kjo.Kete nuk e honepsin keta mjerane.!

  Reply to this comment
 42. Aliu nga Selenic March 7, 20:25

  Faleminderit Ali Asllani per vemendje qe u kushtove ketyre komentev.Te them te drejet jame shum i prekur ne shpiret qe si ka mundesi qe keta fare ‘akademikesh” te flasin kaqe pa pergjegjesi a thua se keta nuk kan jetuar ne Kosove. Ali, para pake ditesh pash nje vajze Kosovare te bukur si zana. E kishin marre serbet dhe e kishin perdhunuar e kishin bere cope si kafshet me dhem dhe e kishi flakur ne lube. Kur ishte gjetur e kishte filmuar nje nga Kosova dhe e kishte demonstruar ne facebook.(kuptohet kjo ne kohen e luftes) pore fotot i kishte ruajtu. Me erdhi shume keq dhe thash me vete.Ku e gjejn ket ket force qe mundohen te kundershtojn profesor Qosen i cili gjithmon ka denancuar masakrat Serbe dhe ka qen edhe udherrefyes per te gjetur rruget tone. Keta kerkojn ta mposhtin Rexhep Qosen pore ne te vertet nuk kan per t`ja arritur qellimit.Rexhep Qosja njemije her ka triumfuar mbi keta mjerane.

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. March 7, 23:15

   Te kuptoj dhe shpirti me dhemb per ato qe thua .E keqja eshte se interesi per materjalizem per fam dhe pushtet i katandis njerzit ne kte far feje .Por jo cdo gje blihet ne kete bote me an te interesit.DHe Rexhep QOSJA JAA THOTE TE VERTETEN LAKURIQ ketyre ,nuk e di cfar epiteti tu ve ketyre Makjavelistave.Por nejse ,ajo qe eshte e rendesishme ,eshte ilaci qe leshon nga goja Rexhep Qosja per te sheruar plaget shekullore, per ti zgjuar nga gjumi kta tutkun..DHe zilia e ktyne yzmeqarve, veglave qorre ne duart e hasmit eshte se ky njeri ku e gjen forcen per mos tu bler nga intersi.Haha te mjerert harrojn qe njerez te tille lindin te tille si fanar ndricues per popullin e tyre…

   Reply to this comment
 43. Tahiri March 8, 08:29

  Or Ali Selenice! Po nuk kupton o i vrare se nuk ka kush nevoje per sqarimet e tua alla-Selenice qe kapesh kot me te gjithe? Kupto se dielli lind per te gjithe e ka sejcili mendjen e vet e komentin e tij. Se dalim te Dulla pastaj, gjithe nje mendje e nje goje. Mos u ver kot ne kaq siklet se mos ben ndonje para-infarkt me gjithe kete vrull koti qe ke marre. Aty ku flet e nuk te degjojne mos rri kot. Mbaje vath ne vesh kete qe po te them e mos u hidh perpjete : Qosen as e kane votuar e as nuk e votojne kurre ne Kosove se ja dine me mire sa e ka enen.

  Reply to this comment
 44. bashkim March 8, 17:25

  Qosja ishte dhe mbeti njw nga demokratwt mw tw shquar shqiptar.Ne asnje situat nuk ishte ne krahun e inetresit te politikes ditore.Historia do ta vlersoj larte kontributin e Demaçt dhe Qosjws nw trojet etnike..
  Dy fjale per atfar Hevziun.
  Ne nw Kosove e njohim mire, eshte turpi botes per nje Akademik i njw Akademie nje partiake qe tere kohen ishte ne anen e kundert te barikades ne te gjitha situatat me te veshtira opwr kombin.Ai dhe gadi te gjithe koleget e tij pra edhe per Titon dhe Sinan Hasanin jane nje partia qe luftoj me ngulm per te mbeten ne kuader te serbise.
  Edhe per kete do te vlerson Historia por ajo qe me ka be tregon anen e errret te Hevziut eshte deklarata para pake ditesh ” Nuk i heqim kurr erwmart e Tirtos dhe Hasanit nga ASHAK”.Kete nuk ka bere vetem serbia si mirenojhje per vrastaret e shqipatreve.

  Reply to this comment
 45. Aliu nga Selenic March 8, 19:27

  PËRGJIGJJUNI
  Per Tahirin.!
  Ti nuk din ne se ka nevoj apo jo, per sqarimet e mija , Po te mos kishte nevoj per keto sqarimne edhe ti nuk do te sakelldisesh fare , pore me sa duket te kane cekur ne ndonje vende dhe ben nje reagim kaqe Cale.
  -Une e di se dielli linde per te gjith.Pore linde edhe per ate qe vret, edhe per ate qe perdhunon, edhe per ate qe pushton, edhe per ate qe dhunon, nen driten e ketij dielli u masakruan tere keto viktima ne Kosove.Asnje nuk e ndaloj dote rrezen e tije ase nuk do ta ndaloj.Ase une nuk pretendova q eta ndaloi ate, pore gjerat duhet tit hemi se duke mos I then e keqja mbulohet dhe fute rrenje te thelle vecanrishte ata qe te keqen e mbulojne me gjethe pemesh dhe poshte ajo fute rrenje te thella qe nje dite hazdiset edhe me keq.
  -Sa I perket Dulles te keqen e tije.Sa ishte gjall ai e bente ligjin edhe atje. Ket e dijem te gjith.Dulla u varros me 75 kajrafila te kuqe nga rinia Kosovare ate e kishin idhuj pavarsishte se propaganda serbe neperme keso fare koloboracionistesh ka ber qe per momentin te venitet pore kjo eshte e perkohshme.
  – Mos u merakos shume per shendetin tim, gezoi shendet te plote fal zotit. E nuk merakopsem ase nuk sakelldisem se dije mire se si do te rrjedhin ngjarje e ato do te shkojne sipas drejtesi dhe jo sipas hileqarve te pa fytyre.
  -Une flas dhe me degjojn bile shume mire.E degjojne edhe kete fare tahiri qe sote per her te par po ta shofe emrin. Keto komente o ti fare tahiri, jane keshtu. Keto jane rreke qe rrjedhin shpateve te maleve dhe ne se gjejne nje shtart te vertet ato do te formojne nje lum te madhe qe do tu sherbej ter njerzimit, ne se nuk gjejne shtrat pore rreshqasi ne keto fare guralecesh ato ashtu sikur dalin shduken perseri.Pore une mendoi qe keto rrjedhje kane gjetur shtratin e vet dhe do te bejen nje lume te fiqishem e ky lume pa tjeter qe do te nxjerre anash edhe ket fare tahirat qe po sakelldisen kote.!
  -Nuk kam nevoj fare te hidhem pepjet, pore Qosja nuk ka nevoje te dale dhe te votohet.Nuk e ka ndermend te ngrej parti politike.Qosja ka nje parti te madhe dhe shume te madhe eshte populli shqiptare qe perkarshi ketyre lakejve I kane dhen cmime plote duke e ber disa her qytatar nderi dhe kjo eshte shume e e madhe me e madhe se sa nje parti fantazem qe keroni t`ja vishni juve Qoses.
  Basoi qe u kuptuam.!

  Reply to this comment
 46. Grava March 8, 20:22

  Ky , medemek Mustafa Nanua, me kete shkrim ka dashur te mbahe rolin e Centristit PORDHAMAN.Shko ore (DELETED) se te ka hip vehtja ne qejf! Matet b… jote me Rexhep Qosen…

  Reply to this comment
 47. Grava March 9, 05:02

  O Tahir beu.Ena jote nuk merr shume se e ke tas.Ti e di per tenxhere te madhe.Gjerb ato dy luge dhalle dhe shko bej nonje dore letra ! Di ti te vleresoshe Qisen me 40 vellime te botuara.Na tregon se kush votohet anej e jetej.Ja ti voton salihun.Te te bejm me mene tyja?Nje koqe kanari si ti ?

  Reply to this comment
 48. reformer March 9, 14:40

  filozofia ose botkuptimi i Qoses eshte shume konservativ si ne pikpamje te nacionalizmit ashtu persa i perket edhe pozicionimit politik. mjafton te kujtojme polemiken me Kadarene , i cili eshte po aq nacionalist, por edhe modern njekohesisht.
  nuk kam asnje deshire te lexoj as letren e atij hafizit dhe as ate te akademikeve. besoj se keto jane retorika te zakonshme, dhe sa me banale aq me pa vlere per tu lexuar.
  por Qosja eshte dicka tjeter. nuk ka vlere te deiskutosh per te nese nuk i merr gjerat seriozisht dhe nese nuk bazohesh ne historine teper te gjate te kombit shqiptar.
  por duket se ne Kosoove ka nje axhende tjeter, e cila nuk ka te beje fare me historine shume shekullore te kombit tone, or eshte nje lloj salce e re politike e prodhuar per konsum pragmatik.
  Qosja me sa duket eshte mali me i larte qe duhet te klaoje hordhia e pseudo patrioteve, pseudo dijetareve ihnake dhe teoricieneve te kafeneve. modernizmi eshte dicka tjeter.

  Reply to this comment
 49. Agimi March 10, 03:17

  Pema me kokrra gjuhet me gure,s’ka si te ndodhe ndryshe me Qosen,disa nuk e kuptojne,disa te tjere duan te behen te famshem duke kritikuar Qosen ,ndersa nje pjese tjeter jane me fryme antishqiptare,antibashkim kombetar,proserb-kjo eshte edhe pjesa me e keqe, me e eger,pasi jane ne sherbim te klikave antishqipater ne Ballkan.Te tille mund te permendim Lubonjen,Hivzi Islamin,por pa harruar S.Berishen dhe sojin e tij.Mendoj se Muci ben pjese ne ate grup qe kerkon te behet I famshem duke kritikuar Qosen.Citon qe Qosja eshte bere me bezdishmi I ketyre aneve,nuk besoj se e ka me gjithe mend,pasi shumica e ketyre aneve shikon tek Qosja jo vetem thjesht nje njeri te mencur, por nje shqiptar qe mencurine e tij e ka vene ne sherbim te kombit-pa iu trembur syri-duke sakrifikuar edhe veten e tij me perballjet e antishqiptareve ne Ballkan.Imagjino sa I merzitshme jeni bere ju Muci, apo Lubonja e co.qe vetem ose shkruani budallalleqe ose u beni fresk shefave tuaj me shkrime pa vlere.Muci , nuk matesh dot me Qosen as ti dhe as nje pjese e madhe e analistecikeve ,qe jane kthyer thjesht ne rolin e ish komisareve-qe bejne pune politike.Ne fakt ju thjesht perfitoni nga ky kaos dhe ky tranzicion,juve ju intereson ky tranzicion qe te vegjetoni me artikujt pa vlere . Qosja eshte shume I madh per kutin tuaj Muci.Shkruaj per Lubonjen,Artan Hoxhen(spiunin),Blend Fevziun, Arjan Canin e co.Behu xheloz pse ato paguhen me shume nga Klani ne kurriz te taksapaguesve shqiptare.Qosja eshte vlere e shoqerise shqiptare.Kur shikoj artikuj shkrues,komentues apo analiste si ju,Lubonja,Hoxha e Co.krahasimi I vetem qe me vjen ndermend me Qosen eshte vetem ky;Qosja eshte nje shqiponje ne maje te malit,ndersa ju thjesht miza ne b…te kalit.

  Reply to this comment
 50. Tahiri March 10, 08:42

  Ali Selenice, nuk e ditke se Qosja ka marre pjese ne politike me nje parti-Qose por nuk ka marre vota. Shko informohu, mor enverist kaqol. Kurse ti GRAVA shko meso njehere shkrim e kendim e pastaj bej komente, se shkruan jo Qosen por QISEN. Mbase keshtu e ka mbiemrin e ti ke te drejte.

  Reply to this comment
 51. Aliu nga Selenic March 10, 09:39

  O tahir Kodoshi.! Rexhep Qose sote nuk ka Parti Politike. Di qe nje her ka dale dhe nuk ka fituar por kjo nuk do te thote qe nuk fitoi dhe ai qenka i keqe. Jo ore derzi. Rexhep Qose te thashe edhe me larte qe ai ka parti popullin shqiptare qe e kane bere qytetar nderi kudo. Po si do qe te jet puna ti mos u mundo te kapesh pas ketij problemi. Ballafaqofu ti me Qosen dhe vepren e tije dhe pastaj fole. Megjithate edhe te tjeret te kan folur dhe nuk po zgjatem shume.! Edhe nje gje. Historia o kodosh Tahiri nuk behet sikur don ti e ndonje tjeter, ajo shkruhet sice eshte dhe jo sic te don qejfi ty apo dikuj tjteri.Historia dhe faktet jan kokeforta.Asnjeri ase edhe ai banali Havzi Islami nuk eshte ne gjendje te ballafaqofet me vepret e Qoses.

  Ndesh me dite kushe eshte shqiptar.
  Lexo Qosen O i marre.!

  Reply to this comment
 52. Toni i Madhe... March 10, 10:21

  SHoqeria ,Harmoni,Edukata ,Cilivizimi,Respekti,Kultura,Krenaria,Morali etj- etj ne vendin tone eshte e sèmure dhe primitive dhe jo me kot
  nuk jemi njè mendje qofte edhe per njè personazh publik ,qoftè AKADEMIK,SHKRIMTAR,
  FILOZOF,POLITIKAN etj-etj,si perfundim jemi Popull qe krenohemi me krimin per ketè mjafton
  te shikosh-lexosh çdo ditè si jemi katandis si Popull,luftè ne jetè tè jetve ndermjet fukarejve..!!!

  Reply to this comment
 53. Tahiri March 10, 13:25

  Alo Alo Selenica. Ne dac me dit kush asht i marre, shih foton e Qoses or shqiptar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*