Nëse do të gjykosh një epokë, shihi artin që prodhon, sidomos muzikën

October 9, 2017 10:37

Nëse do të gjykosh një epokë, shihi artin që prodhon, sidomos muzikën

I nderuar z.kryeredaktor

Para disa kohësh Hysni Zela deklaroi në një intervistë në DITA se afro 90 përqind e këngëve të sotme, nuk do kalonin dot as komisionin e  dikurshëm të Pallatit të Pionerit. Kjo është plotësisht e vërtetë.

Ai rrezikon të linçohet nga ky deklarim, e nëse ndodh që po, kjo do vërtetonte flamën e barbarisë në muzikë, si dëshmi e një kohe barbare!

Nëse do të gjykosh një epokë, shihi artin që prodhon, sidomos muzikën, kualitetin melodik e veçanërisht përmbajtjen tekstuale, fabulën dhe mesazhet që përçon.

Muzika jonë e djeshme, e cila dhe pa asfarë nostalgjie, ka një nivel qartësisht të dukshëm në të gjitha drejtimet, përkoi të ishtë e tillë nën një regjim si ai komunist, por jo se buronte nga fryma komuniste, thagma sociale apo shpirtërore e asaj kohe në atë regjim, brenda kufijve territorialë; më tepër, ishte rezonim i një epokë që kapërcentë këto kufij, e merrte e jepte me botën e lirë përmes udhësh okulte që gjuha e artit i disponon.

Askush nuk e mohon dot që ndikimi i Sanremos si frymëzim ka qenë prezent, edhe pse i kamufluar nga linja e realizmit socialist në përbërësit tematikë.

Muzika shqiptare ishtë e arrirë, pasi dhe ajo botërore ishtë po ashtu; ndërsa sot, siç tekstualisht muzika është kurvëruar në të ashtëquajturin treg botëror, e tillë është katandisur dhe ajo shqiptare, shoqëruar kjo dhe me degradim të pentagrameve, prej nga buron çdo lloj zhurme veç melodisë, të asaj që të përkëdhel, të drithëron, të edukon, të çon zgupthi në qiej ëndrrash, ngjeth, të frymëzon apo të motivon.

E.H.

October 9, 2017 10:37
Komento

34 Komente

 1. eksperienca August 20, 10:58

  njerez te lindur per cdo gje, jo vetem per te bere muzike,por per ti lene nje shije te keqe muzikes,e cila sot eshte ne vitet me te erreta te saj,ne nje dekadence totale tekst muzike edhe pa sikronizuar midis tyre, qe ja shton edhe veshja porno e kengetareve apo korografise.
  duket sikur qajne,sikur mjaulline,edhe asnje tjeter fjale, ashtu si thote edhe i madhi A.KRAJKA, vetem dashuroj,,,,,,,,,shuroj,
  kujto kenget
  shqiperi o vendi im.
  kur celin bozhuret.
  valsi i lumturise.
  lule bore,
  ne moshen e rinise,
  cel si gonxhe dashuria.
  syt e tu ……………………………………………… te gjitha brilante.
  ne prag te 70 vjetorit te clirimit ministria e kultures duhet te therrase te gjithe plejaden e artisteve,dhe ata qe me zerin e kenget e tyre na sillnin gezim.
  dhe ne festivalin e RTSH,ata te jene prezent.
  muzika nu vdes kurre

  Udhet E Atdheut Me Therrasin

  Udha më thërret shtigjeve të reja,
  Vala e një lumi po më thotë eja.

  Toka jonë e bukur hapet valë, valë,
  Zërat më urojnë: biro, ardhsh i bardhë.

  Qielli ësht`i kthjellët si një sy fëmije,
  Toka rrit për ne fjalë dashurie.

  Syri i udhëtarit, zog që s`di të ulet,
  Pikë e djersës sonë, ra dhe u bë lule.

  Qielli ësht`i kthjellët si një sy fëmije,
  Toka rrit për ne fjalë dashurie.

  (refren)
  E ku ka më t`bukur si kjo tok`e artë,
  Dielli nëpër pemë si fole e zjarrtë,

  Moshën e rinisë ti jeton atdhe,
  Ti je dashuria, zemra jon`ti je.
  ————–

  Toka jon`e bukur hapet valë, valë,
  Zërat më urojnë: biro ardhsh i bardhë.

  Toka ësht` e lumtur kur ndjen hapa njerëzish,
  Jeta kërkon këngën siç do zogu qiellin.

  Udhëtoj në fusha, udhëtoj në shkrepa,
  Njerëzve që si njoh u them tungjatjeta.

  Mbushur plot me ritme ngjyra gjithashtu,
  Dashurinë për jetën e përcjell tek ju.

  Udhëtoj në fusha, udhëtoj në shkrepa,
  Njerëzve që si njoh u them tungjatjeta.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 20, 11:26

   Bukur “eksperienca”! Nuk ju shtoj gje pas vargjeve te asaj kenge dhe muzike te bukur? Po i këndoj e fishkëllej me vehte! Bukur! S’ka me bukur!? Tung!

   Reply to this comment
  • feniks August 20, 12:41

   Te mrekullueshme!
   HYJNORE!!!
   NJEREZORE!!!
   Ndersa sot ARMIQTE E EGER TE KOMBIT SHQIPTAR me ne krye GJARPRIN E ZI Sali Berisha ne cdo drejtim e kane cuar per 24 vjet cdo gje ne Shqiperi 5 SHEKUJ prapa!!!
   U perdhos HIOSTORIA,HERONJTE,KULTURA,ARTI,TEATROT, ESTRADAT,OPERA E BALETI u shkaterruan!!!
   Nuk shkon dot ne TETRIN PALO KOMBETAR se nuk ke cfare te shikosh!!
   Te gjitha pjeset qe jepen jane skandaloze!
   Personazhet kryesore jane PROSTITUTA,BURGAXHINJ,TE CMENDUR ,TRAFIKANTE,ARISTOKRATE TE RENE NGA VAKTI etj!!!
   Skenografia eshte TURP T’A QUASH TE TILLE se me dy CARCAFE VARUR E DY KARRIGE nuk quhet e tille!!!Humori eshte kthyer ne BASTARDIM,KARAGJOZLLEK,BANAL,etj,qe perfaqeson vetem HUMORIN E SHTRESES ME UBHORANTE TE SHOQERISE!!!
   Edhe TV TOPO-CHANNEL,qe gjoja perfaqeson sot humorin tone me PORTOKALLINE,te vjen TURP E TE NGRIHEN NERVAT ku e shikon!!!
   KAQ POSHTE KANE RENE KETA PRONARET E KETIJ TV-je,QE NUK E KUPTOJNE SE KY QE TRANSMETOJNE NE PORTOKALLI NUK ESHTE HUMOR,POR HORROR????
   SHPORRINI ATA SKENARISTET,REGJIZORIN dhe 90% te atyre karagjozeve,qe i paguani si AKTORE HUMORI,se e kane BASTARDUAR ATE SKENE!!!
   Ktheni koken prapa,jo me para 90-tes se jeni vite drite me ate humor qe qanim me lot nga te qeshurit,por te pakten humorin e viteve te para pa 90-tes dhe do bindeni se JENI BERE PER T’U VENE KUJEN!!!
   JETA SHPIRTERORE NE SHQIPERI ESHTE E VAJTUESHME,ndersa ne KOSOVE eshte si ne fillimet e jetes NJEREZORE!!!
   Ne se nuk e kane kuptuar se komuniukimi me kombin shqiptar duhet te behet ne GJUHEN LETRARE STANDARTE E JO NE DIALEKT,me mire te mos e janin shfaqjen e tyre per Shqiperine dhete mos thone se po flasim SHQIP!!!
   Nje shtet modern ka vetem nje GJUHE STANDARTE KOMUNIKIMI,ndersa me dialekte flasin ZULUTE e Afrikes!!!

   Reply to this comment
 2. ALBANO August 20, 11:32

  more kelyshe kamunisti ;;; me thuaj pak dhe pyete pak hysni zelen ;; se ne cfare vendi ne bote te transformojne muziken qe ka kompozuar nje artist ;; Aleksander vezuli vete e ka pronuar se ja hiqnin notat kur kompozitonte nje muzike ne vitete 80 ;;shikoini grupet sllave te fiteve 80 novi fisili ;;; bjello dugme ;;; Zdravko ;;; riplla corba dhe te tjere pastaj hysniu qe kendonte se ishte vellai i vaces ;;;dhe kendonte si gjeli ne plena ;;; sot Aleksander gjoka dashnor diko dhe grupi djemte e detit dhe shume te tjere kendojne shume bukur qe po te ishin kamunistat nuk do te degjoheshin ndonjehere ;;; se enveri dhe avni mula benin kenge vetem per kamunistata ;;; propogande edhe ne kenge ;;;;;perse ne vitet 80 degjonim pozdravin bon jovin tina terner; abba ;; bonyem bee gees ELTON JOHN .JOE COKER .. MUZIKA SHQIPTARE ISHTE ME E DOBETA NE EUROPE

  Reply to this comment
  • Komiti August 20, 12:04

   Ti “albano” apo “sërbano” e ke nickun? Vër te dytin se të shkon . Pjellë kolaboracioniste. Ju mohoni te pamohueshmen. Kini lindur të ligj e do vdisni të ligj? T’i rruaç bythën muzikës se atyre viteve. Vesh gomar!

   Reply to this comment
  • itali August 20, 12:16

   bravo abano. ky komunist trapi ka nostalgji per konget e komunismit se vetem ato ka nigju.udhetoj ne fusha udhetoj ne shkrepe njerezve u them tungjatjeta.haahaahaaaa.posdravi eksperienca sdi ca ishte. ishte nje emision radio me i ndjekur ne balkan dhe ne shqiperi.ishte radio sllave.albani ka harru me permend juzhni vetar qe ishin 5 kengtaret shemsa. sinan. dragana mille kitic.kemal

   Reply to this comment
   • Komiti August 20, 12:42

    Albano sërbano? Dole me nickun “itali” tani ë ? Rracë e poshtër!

    Reply to this comment
    • itali August 20, 16:37

     o trap nuk jam albani une por jam dakord me albanin ti je nje koqe komunisti dhe te duket cudi qe te tjeret nuk jane dakord me ty. hik e nigjo ato konget tuja..a kane uje ato burime etj etj se kto digjon ti. edhe ke konget shef armik ti.

     Reply to this comment
  • Berat-Çelepias August 20, 14:37

   Te lumte Albano. Nuk ishim te gjithe femije oficerash gjate diktatures. Ndaj nuk jemi te gjithe nostalgjik te nje kohe qe edhe muzika kullonte gjak

   Reply to this comment
   • ALBANO August 20, 17:09

    OR BERATS ME KUJTOVE NJE HISTORI TE BUKUR QE NUK MUND TE RRIJE PA E TREGUAR .. KUR ISHA USHTAR NE VAQAR ISHTE NJE OFICER QE NJE HERE ME THA SE JAM LLUMI I PROLETARIATIT …ME BERI PER TE QESHUR .. DHE QESHEN EDHE SHOKET E MI .. SEPSE ISHA REBEL POR PER KAMUNISTAT CDO JO KAMUNIST ESHTE TRADHETAR. DHE I NJEJTI OFICER MBAS DISA KOHE ME FOLTE PER MUZIKEN .. QE I NJIHTE DEAR STRAITE … RROLLING STONES ..BEE GEES…U CUDITA DHE NUK I BESONJA VESHEVE … KJO ISHTE HIPOKRIZIA E SHQIPTAREVE TE NDERSHEM …. E KUPTOJ PO TE TREGONTE CFARE NDIENTE E FUSNIN NE BURG …POR NJE KATNAR NUK MUND TA KUPTOJE …PO TE DONI JU JAP EMRIN DHE ADRESEN E SHEFIT TE OFICERAVE …TI REZARD QENKE NJE PADERAS I QELBET … ENVERI TE NXORRI NGA MYZEQEJA E LUSHNJES PER DEGJUAR GRUPIN E PILURIT SA PER BERISHEN AS ME PLAS AS PER BASHEN MORE VESH KRIMINEL I ENVERIT ..BABI I JOT I SHPETOI KAMUNISTAVE SE MEHMETI ..BEQIRI KADRIU DHE SHUME TE TJERE NUK I SHPETUAN … POR NDOSHTA MAMI JOT JA MERRTE NE GOJE KAMUNISTAVE QE I PASKE SHPETUAR .. RRACE ZGJEBARAKE …MERCI ENCULE

    Reply to this comment
    • Amerikani October 11, 10:20

     Albano ajo kenga “Sa ma bere qejfin, prishe mercedezin” eshte kenge e bukur. Po dhe keto te tjerat e Noizit e pordhoizit. Te pakten nuk jane kenge komuniste. Ke te drejte ti. Ku i kuptojne keta komunistet keto kenget moderne.

     Reply to this comment
  • rezart August 20, 15:05

   Po he,more KELYSH FASHISTI!!
   Cfare do,qe hakerrehesh sikur je trim i madh??
   Po pjelle e KERMES ANTI SHQIPTARE je,qe ke 24 vjet dhe ke bere nje VRIME NE HALE!!!
   Mire atehere nuk te paska lene ENVERI,po keto 24 vjet kush te ka penguar,o KRRIC i zgjebosur,qe pervec ca TALLAVAVE MESJETARE dhe SHALEVE HOVERDA nuk sheh tjeter gje ne TV-te tona???
   Atehere behej muzike nga kompozitore profesioniste ndersa sot A NUK ME THUA SE KUSH ESHTE KOMPOZITORI I VETEM ne Shqiperi,pervec atyre qe kopjojne kenget e huaja dhe perkthejne tekstet???
   Shko more HALABAK,bythe grisur se nuk ke buke te hash nese nuk e shet menderen si PEDE!!

   Reply to this comment
  • Ylli October 11, 23:04

   Albano ….shkruhet BIJELO DUGME ,RIBLJA CORBA ,NOVI FOSILI ,ZDRAVKO COLIC.Por te falet se ideja eshte qe grupet e ish Jugosllavise benin rock te nje niveli boteror.Zdravko jep koncerte para 100 mije vetave ne Beograd ,Sarajeve ,Zagreb ,Shkup ,Budva ,Oher Tuzla etj .Pra artist i kompletuar qe performon 40 vjet me rradhe ne nivel te larte.E gjitha kjo ne Jugosllavi ,e cila gjithsesi nuk ishte Itali ,France Angli apo Gjermani.
   Ndersa ne ???Ne kishim nje Vace Zela ,nje ze i mrekullueshem ,nje personalitet te madh.Ishte Tonin Tershana ,Luan Zhegu ,Sherif Merdani e ndonje tjeter qe ne shumicen e rasteve kane kenduar mefiokritet komunist.Komunistet shqiptare vetem art nuk dinin te benin.Komunistet shqiptare ishin vrases te muzikes ,krimininel te kultures.Adhurues te Revolucionit Kulturor Kinez….degradimi me i madh i njerit intelektual.
   Ne kishim dhe vazhdojme te kemi muziken me surrogato ne Europe.Kengetaret shqiptare kur fladin ne intervista ,zbulohen lakuriq me nivelin kulturor qe kane ……zero ,ordineritet ,anafalbetizem.
   Jane kosovaret ata qe duke qene nen ndikimin e lirise se ambjentit muzikor te ish Jugosllavise ,bejne deri diku muzike cilesore.Nora Nishliu ,Era Istrefi ,grupi TROJA ,Ledri Vula as qe krahasohen me keto zhgarravinat tona.Te mendosh qe ne Shqiperi pelqejne Noizyn dhe Stresin ,eshte ne kufijte e cmendurise.Turp Kombetar.
   Sandrit i ka ngel ora te Zemra e nje gruaje.Qe nga 95 nuk ka bere nje kenge te hajrit.Gent Bushpepa me nje ze metali te llahtarshem ,kendon vetem covera.Ton Deda kenga e fundit e sakte eshte Stine Dreqi.Bojken Lako mbetet ne nivel te kenaqshem por i mungon te qenit rocker i madh.E ndonje tjeter qe sme kujtohet.
   Ndersa te flasesh per muziken e kohes te diktatures ,eshte mosnjohje e muzikes.
   Respekt per Xhuliana Jorganxhi ,e fundit tekstshkuese e madhe.
   Nga 1000 kenge shqiptare ,mezi mund te degjohen ,me hater rredh 20.Te tjerat jane antimuzike.
   Laje laje kryt si rosa.Luje belin ,ta mat lala qemerin.Luje sumen Toso ,sa te vi lala ne qejf.

   Reply to this comment
 3. XUME PROTOPAPA August 20, 11:45

  CHI NON LAVORA NON FA L’AMORE

  Kush nuk punon nuk ben dashuri, i drejtohej shume me vone Adriano Celentano demonstruesve te 68-tes nga skena e fameshme e San Remos.
  Fitnete Rexha e “Bubullim te shkomi i Kavajes”, shume me pare mbushte valet e Radio Tiranes me vargjet e kesaj kenge:

  Me gëzim po shkoj në punë
  Po punoj-e pa përtim
  I: Faqebardhë e lum unë
  Sa me gaz e me dëshirë
  Me shoket jam vu në garë
  Tuj kalu’ normën përdit’.
  Na u dhashtë e punë e mbarë!
  Jemi shembull për të rinjt’.
  Po punoj për vendin tim
  Do të ec përdit’ më shumë.
  Natë e ditë-e pa përtim
  Faqebardhë e lumja unë.

  Dhe ajo qe ishte shendeverlleku i te gjitheve, kendohej qe nga mengjezi sidomos e deri pak para fillimit te punes nga te gjithe shqiptaret, thuhet se edhe te burgosurit belbezonin mes dhembeve kete kenge.
  Ishte shnderruar ne “HIT-in” e gjithe repertorit te melodive te kohes, ishte kenga me e kerkuar ne programin e kengeve me porosi te Radio Tiranes. Imagjinoni çfare ndodhte ne rruget e Shkodres kur transmetohej, “zeri ne kup te qiellit” te shurdhonte veshet.
  Pelqehej, ishte melodioze, e bukur, mbreselenese – asnje nga keto, ishte nje menyre e rrafinuar e shkodraneve (kerkesat me te shumta vinin nga Shkodra) per tu tallur me enveroxhizmin e kohes se diktatures se proletariatit, te realizmit socialist real (dhe jo te komunizmit imagjinar te Ermir Hoxhes – nuk ka ekzistuar asnjehere ne kete planet shoqeria komuniste!).

  Mbase i rreferohet kesaj kenge Hysni Zelua, basjkekengetar me Fitneten e madhe te Rexheve te Tirones.

  Ja dhe linku per nostalgjiket: https://www.youtube.com/watch?v=GVjuEKtdEKU

  Reply to this comment
 4. ALBANO August 20, 12:37

  PROTOPAPA SA MIRE I MBANKE MEND KETO VARGJE …UNE ME SHOKET E MI NE TIRANE SA FILLONNIN TE KENDONIN VACJA HYSNIU PLEQTE E KRUJES GRUPI I PLURIT E NDERRONIM RADION … NUK DONIM TE VRISNIM VETEN ME MUZIKE KATNARESH … JETA ISHTE E VESHTIRE ME ABBAT . HOTEL CALIFORNIA …IGGELLS BEATLLES DEPP PURPLLE … DHE PO TE DEGJONIM HYSNIUN … NA NGELTE VETEM TE VRISNIM VETEN NGA TRISTESA … KISHA 14 VJEC DHE ME NJE SHOKUN TIM NE PALLATIN E PIONIEREVE NE TIRANE E PYETEM TE MADHIN ROBERT RADOJA PROF … SE CMENDONTE PER BIDELLSAT .. DHE A E DINI JU TE GJITHE SHQIPTARE SE CFARE NA U PERGJIGJ … SE CFARE BEJNE BEEATLLES 4 VETA NUK E BEJNE E GJITHE ORKESTRA E RADIO TELEVIZIONIT SE BASHKU … ME KUJTOHET SIKUR TE ISHTE DJE …PRANDAJ FSHATARE ..MESONI ME JETU PASTAJ SHKRUANI IDIOTIZMA ..

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA August 20, 16:34

   PER TY BIBANO

   Anglishtes ja nxirrke shpirtin, italishtes zorret, mendo pastaj per shqipen qe shkruan e denje per pionieret e pallatit te pi-a-nerve te tirones. Me sa shoh ke gabuar kursin qe ndiqje, ku mami te dergonte pasditeve qe i desheronte te lira.
   Ne vend te korit duhet te ishe rregjistruar tek kursi i qylafe-beresve apo i shportave dekorative me gjethe hithrash.
   Koçua i pedofileve te Himares se Nerenxit, ka hapur vende pune edhe ne tirone: karabush-pjekesa tek ish qenefi i trenit, perfito se kerkesat jane te shumta e mund ta humbasesh kete mundesi per te ardhmen tende.

   Reply to this comment
   • ALBANO August 20, 17:24

    POUR TOI PEDERAS DE BERATIT ..JE AUBLIE L ALBANAIS L JE NE PARLES PAS D ITALIAN MAIS TOI CONARD DE PEDE QUAND MOI JE M AMUSSE EN TIRANE TOI T ETAIS EN KOOPERATIVE J IMAGINE POUR RAMASSE TES MAIS … TA COMPRIS GRAND ENCULE …MERCI FISE DE PUTE . OH JOBLIE TA MERE SUCE LE KRYETARIN E FSHATIT .POUR UN ….BONNE PLACE …

    Reply to this comment
    • Berat-Çelepias August 21, 01:31

     Albano, nuk kuptoj frëngjisht por me duket se me ke share mua. Dua te di vetem PSE? Persa i perket te sharave dua te te them qe nuk humbas kohe me gjera kaq te thjeshta. Per mua te shash dhe ofendosh dike ne anonimitet eshte shumë e thjeshte. Te pak tren ku miresine te me shpjegosh PSE?

     Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA August 20, 18:57

    NUK FLAS GJUHEN E PEDERASTEVE TE NENURAVE TE SENES

    Che sei un’ figlio di putana, sgualdrina, cocca, rompi palle, succhiona fin’a disperazione per questo non ho anche un minimo dubbio. Ma che sei finito dove i scopatori di tua madre vendevano icone rubate, lo prendo adesso.
    Misero chiamarti è tropo poco, ofendo i veri miserabili, te non sei altro che un topo di fogna, che la formazione elementare lasciata a meta’ lo hai preso nelle discariche umane parigine.
    Mi preme a dirti che se non hai trovato ancora il tuo riempitore del sedere bucata che chiudi con il tapo di legna mentre camini, vai nel quartiere dei armeni, sono famosi per dimensioni belli e grossi. Non dimenticare di prendere con te anche la mamuccia tua – ce anche per lei.

    Reply to this comment
 5. LORA August 20, 13:05

  Jeni plotesisht I sakte,ne kete shenim ,zoti E.H.
  Une mendoj se xhagurenjte e muzikes barbare nuk kane bole te lincojne artistin kaliber HYSNI
  ZELA.

  Reply to this comment
 6. Piro August 20, 14:36

  Duam nuk duam ketu nuk eshte vetem muzika qe po degjeneron (qe nga te kenduarat zezakce rap, orientale dhe evgjitce qe mbysin ambientet e defrimit shqiptar). Problemi me i madh eshte ngritja e nje brezi te ri injorant dhe snob te tipit Albano e Xume Protopapa, qe mendon se progresi shoqeror lidhet me industrine e komercializuar qe vete perendimi e konsideron si degjenerim te muzikes se tij. Ata jane njerez qe nuk dine c’eshte muzika e qe kujtojne se behen te kulturuar (megjithese nuk dine as te shkruajne emrat e kengetoreve qe “preferojne”) duke share muziken shqiptare. Snobizmi i tyre eshte perpjekje per te fshehur inferioritetin e tyre kulturor. Ata nuk dine se cila eshte muzika e mire e perendimit ne kohen tone e nuk njohin asnje kompozitor me te vertete te madh te Europes e te Amerikes.

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA August 20, 16:56

   TJEGULLAT MARSELIEZE TE PIR-DHOS

   E di qe fillimisht, duke ditur me tipin e mutmbushjes qe je gatuar gati e kalova leximin e ko-rr-mentit tend, po me zuri syri qe me paske theritur ne kauze !

   Meqe jam i apasionuar pas historise, ashtu si per muziken e artin ne pergjithesi, dacin me “Laureta” (jo ajo e Koços se Agron-Andon Pedose) e kam pagezuar tek Endrina Fuga – Piro!
   E kam te ze minj thua ti, e kam si felin modern me nje fjongo ne qafe, jo.
   Eshte nje nga te punesuarit ne Fabriken e tulla-tjegullave te Brrakes se Tirones.
   Kur gervish dyert shume e quajne Pir-dho, kur ze pleshta e tartabiqe e fillon te shurroje neper ambjentet e fabrikes i therrasin Pirushurr!
   Pa u zgjatur shume Pir-dho Daci eshte i pazevendesueshem per provat e cilesise qe jemi te detyruar te aplikojme per prodhimet tona, kryesisht tjegullat.

   Me modelet tradicionale nuk kemi problem, se ndryshe nga sa i ndodhi Piros se Epirit, Pirdhua yne nuk pyet per tjegulla te thyera ne koke, i kalon te gjitha me sukses: as tjegulla nuk thyhet as edhe koka e Pirdhos.

   Problemet fillojne kur provojme modelet e tjegullave Marselieze, disa here kemi derguar ne urgjence tek doktor Agaçi i Edi Rames, Pirdhon me kokete thyer e te mbuluar me gjak.
   Andaj per te mos felliqur kete faqe online me gerricjet tuaja, degjome Pirdho, ec tek Brraka te te punesojme ne vend te Dacit tone.

   Reply to this comment
 7. Mark uk August 20, 16:08

  Cna shpife me kto dy germa.Per 50 vjet ishim te detyruar te shifnimEnver Hoxhen,tani shofim nje E.H e na perzihen zorret.

  Reply to this comment
 8. Paci August 20, 16:28

  Kohe e marre me njerez te marruem . per cilin art dhe kenge flasin kto njerez , per artin qe per 24 vjet nuk prodhohet nje film edukativ ose kenge qe te i rezistoje kohes , Cila kenge eshte me e pelqyer ? Kenget e vendit tim, te Vaçe Zeles opo kenget , e kam.b… e mire te Çiljetes . Puna eshte se ne ate kohe çdo njeri punonte dhe jepte llogari per punen qe bente , kurse ne kohen e politikaneve rrumpalle njerezit shkatrrojne dhe bejne sehir ose zbaviten kur shofin shkatrrim . Kete e shikon ne mjedis , ne art , ne kenge , ne sporte e kudo , se politikanet dhe shumice e njerezve e kuptuan demokracine si mos dhenje llogari per punen , duke u mbeshtetur te parimi , Ç”me duhet mua se çbej une .

  Reply to this comment
 9. ALBANO August 20, 16:54

  more pirro katnari ;; nje here ne shqiperi e pyeta nje katnar ;;;kelysh kamunisti si ty a e njihte john lenon ;;; dhe a e di se si mu pergjigje more zagar i fshatrave ;;; ;; po e njihte xhonin e lemes ;; kjo ishte kultura e juaj katnare ;; edhe kompozitoret e medhenj shqiptare Aleksander vezuli ;;; robert radoja ;;selim ishmaku ;; u frymezonin nga muzika boterore more ;; fshatar ;; ku kishte tironsa qe degjonin hysni zelen vace zelen more katnare ;;; kisha shoke tironsa ne laprake tek 21 dhjetori tek rruga elbasanit tek kisha ;;; cuna drejtoresh ;;inxhinierash doktoresh ;;dhe cuni i hekuran isait degjonte rrock en rrolle more cobene nga lushnja ;;;por ;;ku dine dhija ceshte taxhia thonim ne tironsit ;;;merci ; et a bientôt ;;; en fait tani degjoj ;;; JOHNI HOLLIDAY ET JON BON JOVI .. MORE TE VARFER … ..JU MORI ENVERI NE TIRANE DHE NGELET NENTE UJE NJE KOS GJITHMONE…TE RRONI VETE SE TRUNI JU PASKA LENE … FSHATARESIA KOOPERATIVISTE ….DEGJONI PLEQTE E KRUJES TRIMAT E ENVERIT …

  Reply to this comment
 10. Zaho August 20, 20:05

  Edukimi dhe prejardhja ime nuk me lejon t’i pergjigjem ne te njejtin stil (se edhe po te dua nuk e mesoj dot se nuk jam rritur me te) te Albanos dhe Xume Protopapes.
  Mua vetem me vjen keq per keta te mjere dhe ne pergjithesi per mjerimin e rinise injorante qe kultivoi Shqiperia ne kete cerek-shekulli.
  Mekat i madh per kete vend, per kete brez injorant qe pergatiti Sali Vicidoli per shekullin 21.
  As te shkruajne e te lidhin dy fjali nuk dine edhe pse degjonin gjera te medha dhe kulturoheshin te rruga e Elbasanit e te 21 dhjetori (sigurisht koncerte pa para ne radio, se nuk ishin aq budallenj te shpenzonin para per koncerte live).
  A kemi rene valle me te vertete kaq poshte?
  Por jo, Shqiperia ka edhe te rinj te edukuar dhe me ment, qe mund te tregojne se dine te bejne edhe dicka me teper se sa te degjojne muzike ne radio dhe te tregojne sa te kulturuar jane duke mesuar edhe emra kengetoresh te huaj (ndonese nuk dine as t’i shkruajne as t’i shqiptojne).

  Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA August 20, 21:16

   ZAHO PUSHTIT

   Sa gabim ke bere te me perziesh me shelliren qe aq shume te shembellen, Bibanon.
   Paske zgjedhur nje nick name shume impenjativ, ti zhgerryerje e asfalteve kurve shkelese.
   Nuk kam ndermend te te tregoj sa poshte fundoset injoranca me te cilen dy te degjeneruar te kane mbarsur per ne kete bote. Eshte e vertete qe jam nje nga te shumtet e pergatitur ne kohen e qepes (perdorimi i qepes ne mungese te lugeve per te ngrene fasule), po do te te duhen nja dy tre shekuj per te arritur kulturen gjitheperfshirese te cilen e disponoj me te tepert.
   Kisha degjuar per soliste, baritone, basiste, kengetare po eshte hera e pare qe degjoj te flitet per “Kenget-o-re” !
   Pa aluduar per Zahon e posa ardhur ne jete, ti duhet te jesh personifikimi i Zahos se pedofileve te Himares e Vunoit, ai qe fuste kembet mes shaleve te nje partizaneje, dhe e ferkonte ne gjithe trupin. Dhe dihet fundi i tij, uroj edhe per ty nje fund te tille, se sa nuk i duhet kesaj shoqerie aq edhe per dy te degjeneruarit qe te paskan “edukuar” je nje kerme per tu flakur.

   Reply to this comment
 11. itali August 20, 23:35

  shqiperia nuk ka pas tradite per konge flas para viteve 90 nuk po them qe nuk ka pas talenta por frika dhe censura kane ber te veten. pas viteve 90. nuk po flas per kto halabak kongtar por kompozitoret etj etj shumica jane po ata te para viteve 90 .shifni festivalin evropian cfare veni kap shqiperia.ktu nuk e shkuaj vendin nga ballkani qe fitoji festivali se pastaj ofendoheni.ky eshte realiteti shqiptare.te pare gjo do i hiqsha licensen ketyre tv me muzik shqiptare. se kto e kane fajin.kur do lindi ne shqiperi nji kongtare si de gregori apo de andre apo celentano ose vasco rossi qe eshte 60vjec mush stadiumin ne milano 3 net rrjeshte nga 100 mije spetatore..

  Reply to this comment
 12. rrjedh ne kenge e ligjerime October 11, 21:39

  Nuk e di pse ka kaq maraz nga dy-tre komentues per kenget e madherishme te viteve 60-70-80-90 (kuptohet qe ka nje perqindje te vogel te kengeve qe ishin te dobeta)
  Kemi ardhur ne nje stad ku rinia e sotme quhet e patatinave..e silikonit– e free seksit e droges..e shkumes e tatuazhit dhe percinave…..e buzeve te fryra etj etj dhe muzika i pershtatet ketyre ekseseve….dashuria per vendin dhe njerzit duket sot e vjeter dhe demode.
  .
  Jam krenar qe i perkas atij brezi qe rinine e kaluam ne vitet 60-90..ishin vite te veshtira por te lavdishme
  Ju pershendes te nderuar lexues me nje nga kryeveprat e asaj kohe:

  Rrjedh Në Këngë E Ligjërime
  =========================
  MUZIKA-FEIM IBRAHIMI
  TEKSTI -GJOKE BECI
  KENDON VACE ZELA
  dhjetor 1980

  ..

  E i fortë po shndrit ai diell
  dhe burimi këngës lugjeve i përcjell.
  e i fortë po ngroh ky diell
  edhe trimat nëpër mend mi sjell,
  mi përkëdhel.

  Nga ky diell i kohës sime
  shndrisin shekujt në agime
  dhe naganti i shqiptarit zjarr flakëron!

  O ku ka si ti, o Shqipëria ime,
  o fisnikja përmbi gur.
  Rrjedh në këngë e ligjërime,
  ballëlarta me flamur!

  (x2)

  E i fortë po bien ai terr
  dhe lahuta tingujt mi çon larg,
  i përcjell.
  E i forte po bjen ai terr,
  partizanët nëpër mend mi sjell,
  po mi sjell.

  Nga ky zë i tokës sime
  flasin shekujt me gjëmime,
  edhe krisma e shqiptarit rrjedh
  brez më brez.

  (x2)
  Oo ku ka si ti, o Shqipëria ime,
  o fisnikja përmbi gur.
  Rrjedh në këngë e ligjërime,
  ballëlarta me flamur!

  http://www.youtube.com/watch?v=kYD5dtQjGNY

  Reply to this comment
 13. Timonier Edvini October 12, 06:27

  Rnofshin kanget dhemokartike, te postkomunizmit, si hashashi, kokahina, etj. Muzika , arti, knematografia, e realizmit socialist, te Diktatures jane shume Lart, nga arti sotem, varius, karius.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim