Një bir k…ryetari

July 21, 2016 15:51

Një bir k…ryetari

 

Një ditë që nisi me festimin e suksesit të të gjithëve për pothuajse miratimin e reformës në drejtësi, dhe që u mbyll me një deklaratë të prerë të ambasadës amerikane, dita e djeshme ishte për fat të keq, një tjetër tregues kuptimplotë se si PD e ka të pamundur të shkëputet nga Sali Berisha.

Por çfarë ndodhi dje? Fillimisht duhet analizuar pasditja e datës 19 korrik, kur deklarata e fortë e Eduard Selamit për votimin pro të reformës në drejtësi dhe rrezikun e një pozicionimi të qartë antiamerikan të Lulzim Bashës dhe PD-së, shkaktoi një shok të vërtetë në Partinë Demokratike.

Ishte një goditje që u amortizua, sepse pas deklarimit edhe të Majlinda Bregut, Astrit Patozit etj, në grupin parlamentar, se reforma duhej votuar, Basha doli nga mbledhja i djersitur, por me bindjen se reforma do të votohej?!

Duhet thënë se gjithë dita e djeshme, pa mbrëmjen, ishte një shtyrje e këndshme orësh drejt votës së sotme në Kuvend. Debatet në faqet online lëvrinin mes rreshtave të tekstit të komisionerit Hahn, se sa rekomanduese dhe sa detyruese do ishte vendimmarrja e Organizmit Ndërkombëtar i Monitorimit; kush korri fitoret e tij të vogla, kush mundi kë. Paralel me këtë, telefonata dhe përgëzime ndërkombëtare për faktorin (më në fund) të pjekur politik shqiptar.

Edhe vetë Selami u detyrua të pranojë se qenkësh nxituar në “presionin” e tij, pasi, ja, Basha ja doli për mrekulli.

Ndodhi e papritura, ose më saktë ajo që mund të pritej vetëm nga njëra palë. PD vendosi se përveç institucionit të vetingut ndërkombëtar, duhej diskutuar edhe mënyra e përzgjedhjes së anëtarëve të Këshillit të Lartë i Prokurorisë dhe Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Si të thuash, tani që u morëm vesh për pikën që po grindeshim gjithë këto kohë, pse nuk i shohim dhe njëherë ato për të cilat nuk kishim ndonjë kundërshtim?

Dita

July 21, 2016 15:51
Komento

21 Komente

 1. alphade July 21, 02:33

  Mos e fajsoni kot mjeranin, viktimen e Saliut . Ai eshte
  nje kopje karrikaturiale e padronit te tij . Urdherohet si
  nje nxenes i bindur i klases se trete fillore, prandaj mos
  i vini faj !!! Ai hyn te shefi me mendjen e vet dhe del nga
  zyra padronit me mendjen e Saliut !!! Eshte per ardhur keq qe ky myteber dhe flet me ze te ngjirrur se Ai eshte
  kryetari i PD !!! I ngjirret zeri nga frika se mos zemeroi
  Saliun, kryekriminelin me te madh te kombit shqiptar !
  Poshte diktatori Sali Milloshevic Faslici .

  Reply to this comment
 2. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... July 21, 03:41

  Basha eshte bir k** por edhe by** qi**, me ku**t s’ka pse te merret Ambasadori Amerikan z. Lu dhe ajo e BE z. Vlautin, problemi dhe zgjidhja eshte vetem nje:
  Arrestimi si kriminel, hajdut, antishqiptar, mafoz dhe bajge dhendri i Serbise Krimineli Saleh.
  Nuk e kuptojme se si nje komunist dhe Sekretar Parti 24 karat, bashkepunetor i sigurimit famekeq ne komunizem, i perzjere me arrestime dhe internime, nje kriminel qe ka 26 vjet ne “demokraci’ i thencin qe fut percarje ne komb, kriminel me damke dhe i ka duart me gjak, tolerohet dhe takohet nga shtetatare e ambasadore Amerikane dhe nga ata te BE, perse i japin vlere kriminelit.
  Sot ti pijne lengun ketij Sllobodani te Shqiperise, i percmom i tall dhe i nxjerr ne pension te parakoshem. I LUMTE.

  Reply to this comment
 3. info analitike July 21, 04:24

  Shoket e Dites paskan vendosur te mbyten bashke me Ramen ne marrezine e tij. Po sikur ishte Xhafaj ai qe hodhi vickla e kundershtoi!! Kjo tentative per ti hedhur fajin kundershtarit duket si ato zhgarravinat e Rames pa koke e pa kembe. Pyetja lind: me kushtet me te cilat u arrit marreveshja kush doli fitimtar e kush kishre interes qe ajo te mos kalonte? Po te aprovohej reforma sipas marreveshjes se mbremshme ajo do te shenonte deshtimin e plote te Rames. Tentativa e fundit e deshperuar e Sorosit qe duke perdorur artilerine e rende po perpiqet te nxjerre gomarin Rama nga balta.

  Reply to this comment
 4. kshillusi nga himalaja July 21, 05:12

  Titullini kea.

  Reply to this comment
 5. fteri July 21, 06:22

  S.Berisha është ideatori i dhunimit , masakrimit të bisedimeve për reformën në drejtësi,është një antiamerikan i tërbuar sepse ka shumë frikë se do arrestohet ,do i sekuestrohet pasuria ,do ti priten duart e zeza që ka gllabruar drejtësinë aktualisht është kryetari mafioz i kësaj padrejtësie me Nishanin në krye të KLD-së , që sot është kthyer në në organizatë e egër kriminale që masakron shqiptarët. L.Basha është vetëm një manikin papagall që përsërit ato porosi që i jep në veshë Saliu .LULI ky dordolec sharlatan i pa cipë po degradon turpësishtë e marrëzishtë bisedimet për miratimin e reformës ,ky dinë vetëm të gënjejë dhe të mashtroi të mos mbajë fjalën .TURP nuk mbajti edhe premtimin që i dha edhe të dërguarës së sekretarit shtetit Amerikan z.Nuland. Nuk mbajti premitmet që i dha ambasadorve LU ,dhe z.Vlahutin .
  Çdo njeri e kupton DOLLOVERET dhe burracakritë S.Berishës e L. Bashës , ky manikin po shetë interesin e popullit , thjeshtë për të ruajtur interesat e tyre .Daullja po bije me të madhe për ata që kanë veshë,përse Luli gënjen Amerikanët dhe popullin ,është ruajtja me çdo kusht me thonjë e me dhëmbë për të MOSË dorzuar detyrën privilegjet dhe pasuritë prrallore që kanë vjedhur e siguruar në mënyrë pa ligjëshme ,kurrë nuk kan HALLIN E POPULLIT.

  Reply to this comment
 6. ilir July 21, 06:50

  Ky eshte edhe vet kurve

  Reply to this comment
 7. Lennard July 21, 06:58

  O Avni Rustem ngrihu nga varri se kelyshet e Esatit po tallavisin Shqiperine:Sale Gerdeci dhe Lul Rrugekombi ,duan te vrasin shpresen e shqiptareve

  Reply to this comment
 8. ALBAN DEGA July 21, 07:18

  KETA NUK KANE KONSENSUS ME VETVETEN… SI MUND TE KENE KONSENSUS ME TE TJERET !
  OPINIONE

  KONSENSUS “KESHTU E ASESI NDRYSHE” APO… !?

  – A mund te kete konsensus me nje “bande gangsteresh” qe nuk ka konsensus brenda radheve te saj…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Si?

  Me konsensus”Keshtu e nuk ka rruge tjeter” ” Sic themi ne e asesi ndryshe”, ” O me ne o me armikun e kllases… Rruge te mesme nuk ka” sic thoshte shoku Enver!
  Po a eshte ky konsensusi, mirekuptimi, marreveshja!?
  Kurrsesi!
  Ky eshte diktat i mirefillte! Diktat 24 karat… Jo konsensus!
  Me konsensus Sali Berisha dhe taborri i tij politik e familjar kuptojne diktatin…
  E diktati eshte thelbi i diktatures jo i demokracise!
  Nuk kane konsensus brenda familjes se tyre politike PD-se e koalicionit te saj e lehin nate e dite per konsensus me mazhorancen vetem per ta vonuar, vetem per ta sakatuar, vetem per ta sabotuar, vetem per ta zhbere, vetem per ta cformuar krejt shpirtin e qellimin e Reformes ne Drejtesi!
  Me lutje!?
  Miresine, lutjet, tolerancen, mirekuptimin… Partia Demokratike domethene Sali Berisha i sheh, i kupton, i vlereson si dobesi, si frike, si nenshtrim… e i shkel me kembe !
  Ndaj ai si nje femije i keq i llastuar dhe i lazdruar pertej permasave te vet durimit kinez te shqiptareve dhe vete nderkombetareve, ben te fortin, ben garipin, ben trazovacin qe kthen permbys e ben rrokopuje shtepine e perbashket te shqiptareve!

  Leva e Arkimedit? Jo! Leva e Sales!

  Si!?
  Nepermjet leves se sundimit te Sali Berishes, pandeshkueshmerise qe ia ka dhene vetvetes e bandes se tij nepermjet Ligjit me barbar te tiranise Ligji jam une!
  Nepermjet kushtetues se Sali Berishes” Ne Saliu, Me Saliun, Per Saliun!” dhe klanin e tij politik e familjar!
  Nepermjet marrjes peng e venies nen kontroll te plote te cdo hallke te shtetit ligjor nga gjykatesi me thjeshte e deri tek Kryetari i Gjykates Kushtetuese, qe para se te vishte togen e zeze me vetem 71 vota shkoi e u fal tek Sali Berisha, nga prokurori i fundit e deri tek Kryeprokurori i Shqiperise,.. Nga Arben Aliaj e deri tek Plepisti Gjin Gjoni, sot multimilioner, duke shitur drejtesi e deri tek Presidenti kapterr i SHQUP-it po me 71 vota te trafikuara e te shitblera!
  Ja pse Basha e juristet e SHQUP- it duan dhe kembengulin qe Vetingun ta beje pikerisht Gjykata Kushtetuese , 90 per qind e komanduar prej Berishes e jo aleatet tane strategjike e miq te sterprovuar te shqiptareve si popull e te Shqiperise si shtet pa perkrahjen totale, te te cileve Sali Berisha kurre nuk do ta kishte pare as ne enderr kreun as te shtetit e as te qeverise shqiptare !
  Ndaj nuk thote kot sovrani kur behet jevgu mbret se pari vret baben e vet !

  Cila eshte zgjidhja!?

  Eshte miratimi urgjent i Reformes ne Drejtesi me konsensusin e sovranit qe votoi ne menyre plebishitare me mbi nje milione votat e lira te shqiptareve me 23 qershor 2013 dhe me 15 qershor 2015!
  Konsensusi i sovranit shqiptar eshte i panegociueshem e i patjtersueshem!
  92 per qind e shqiptareve jane per Reformen ne Drejtesi si premtimi solemn i PS-se LSI-se etj. gjate fushates elektorale te 23 qershorit 2013, si e vetmja rruge per te luftuar korrupsionin dhe vendosur shtetin ligjor be Shqiperi!
  Askush as PS, as LSI asnje politikan nuk ka atribut te shkele mbi vullnetin dhe voten e sovranit qe eshte kyci dhe themeli i sovranitetit te shtetit shqiptar!
  Korrupsioni masiv dhe impuniteti ishin aresyet kryesore e ketij plebishiti mbarepopullor qe i shkaktoi nje Vaterlo te vertete ” bandes se gangstereve” dhe “kesaj Mafie qe ka dale krejt jashte kontrollit”!
  A ka zgjidhje tjeter?
  Nese mazhoranca nuk eshte e afte ta kryej kete mision te shenjte te sovranit ajo duhet tia ktheje mandatin atij dhe te shpalle jo vetem zgjedhje te parakoheshme parlamentare por njekohesisht edhe Referendum mbarepopullor per Reformen ne Drejtesi!
  E vetmja e “keqe”qe mund ti vije Shqiperise eshte se ato do te shumezonin me zero opoziten destruktive e shtetrrenuese te Mareshallit te Beogradit dhe RIA-s ruse!

  Enough it’s enough… Boll me!

  Cdo lutje per konsensus, per bisedime ( pazarlleqe ) te reja politike do te sillte jo vetem vonesa te reja, por edhe cenim te metejshem te thelbit dhe qellimit madhor te Reformes ne Drejtesi pet vendosjen e shtetit ligjor ne Shqiperi, sic ka ndodhur te pakten kater here gjate ketyre 15 vjeteve te fundit!
  Enough it’s enough, thone miqte dhe aleatet tane strategjike amerikane! Boll me!
  Edhe durimi kinez i Ambasadorit te nderuar amerikan, Shkelqesise se tij Donald Lu ka nje kufi!
  Cdo marreveshje okulte Edi Rames e Ilir Metes vec e vec apo se bashku me Sali Berishen do te ishte antishqiptare e antiamerikane! Pse?
  95 per qind e shqiptareve e duan e perkrahin SHBA- ne e BE-ne si aleatet strategjike dhe miqte e sprovuar te shqiptareve si komb!
  Proamerikanizmi eshte nje kult per shqiptaret jo vetem be Shqiperi, Kosove por kudo ne Bote!

  … Perndryshe … fjalen e fundit e ka sovrani !

  Asnje politikan nuk ka as fuqi e as tager te dale mbi kete kult te shqiptareve!
  Eshte koha per veprime jo per pisedime!
  Pisedime… nuk eshte gabim ortografik. Nje fjale e re shqip per pazarlleqe te felliqta, per bisedime te pista pa bereqet, per te vra kohen e te ardhmen e shqiptareve dhe Shqiperise!
  Shkurt e shqip: Jo me pisedime!
  Konsensus vetem me sovranin dhe voten e shpirtin proamerikan e properendimor!
  Perndryshe…. Perndryshe !
  … Le te flase sovrani me voten e tij te lire dhe Referendumin per Reformen ne Drejtesi!
  Ai dhe askush tjeter e ka fjalen e fundit dhe zgjidhjen perfundimtare ne demokraci!

  SHENIM: SHKRUAR E BOTUAR PER HERE ME 27 MAJ 2018

  Reply to this comment
 9. foti July 21, 07:24

  Gjithmon e me shume del ne pah fytyra evertete e uzurpatoreve te PD dhe varmihesve te vendit.Ky qendrim tregon se sa poshtersi ka bere kjo klas politike ne keto
  26-vjet pas dimrit te acart 50-vjecar.

  Reply to this comment
 10. Kali Tropojes July 21, 07:32

  Me thene te drejten o DITA, fotoja eshte me domethenese se artikulli. O bo booo si i ka rudhur BYZET mer yahoo 😉

  Reply to this comment
 11. a July 21, 08:40

  Nje bire sterkarakurve Edi Rama me gjithe ty o nAdrian Thano i shitur o antishqiptar

  Reply to this comment
 12. LORA July 21, 09:46

  “Bir kurve” !?
  Ky eshte ai qe qesh kur vret njerez te pafajshem.

  Reply to this comment
  • LILOLABJA July 21, 14:55

   Fiks Lora !
   Ky eshte nje vrases dhe ka mbylur mjaft dyer ,ku ta gjeje te ish bir kurve .
   Bej qejf mor kriminel se populli nuk kakohe te dale ne rruge se ndodhet me vacance dhe ti e di mire kete ,njehere i trembe ne 21 Janar dhe tani s’ka burre qe i njerr me ne shesh .

   Reply to this comment
 13. Acting July 21, 10:07

  Gazeta Dita ka qene shume e sakte per te zbardhur ambasaden amerikane. Sot mos u zperdridhni. E ka kupruar i majte e i djathte qe Rama dhe Lu nuk e pertpen letren e HAHN. Nuk reflektuan marreveshjen ne draft. U zhduken me procedura hileqare e dolen ne 12 te nates me pothuaj aprovim te sabotimit tevtyre. Ne negociata nuk u dergua xhafaj por engjell agaci i mafies qeveritare. Ne negociata momentin e fundit nuk shkoi as Lu e as Vllahutin. Nuk donin te ishin deshmitare te manipulimit qe do benin me pas. Nuk jane gati te votojne as Nuland. Kjo eshte nje loje e madhe e piste qe nuk i dihet ku do ti dale tymi. Nje gje eshte e sigurte . Shba kerkon zgjedhje te parakohshme . Rama po ashtu. Qellimet mund te jene te ndryshme. FBI nuk mund te therrase ne pyetje per 80 mije dollarshin e Bilalit nje kryeminister ne detyre.

  Reply to this comment
 14. alb July 21, 12:37

  Posht komunista.

  Reply to this comment
 15. Lpl. July 21, 17:32

  E kam thene qe ne fillim se Basha eshte me bir kurvet se Rama se eshte me i arsimuar dhe i zgjuar Rsma eshte sher budall dhe jo gjithmon sherr budallit i ecen mbare .

  Reply to this comment
 16. Hamza July 21, 18:59

  Ka marre hyqet e ustait edhe ky

  Reply to this comment
 17. Bedri July 21, 19:23

  Sali Berishes ti rruani topen e majte dhe gjysmen e se djathtes. Komunista leshi…

  Reply to this comment
  • tomorri July 22, 20:23

   Reformat u miratua 100% dr than kudh voton teformen voton per zany,apo ka autorizuar ndonje teeter.formalist bile blush te mos kishte votuar.duket sikur Jane penduar.
   Me gjith ate arrite nje sukses.

   Reply to this comment
 18. Andrea July 21, 22:50

  Acting,qenke nje biko pile qe se paske shokun,po si o digjikari Saliut akoma nuk je ne gjendje te reflektosh te pakten ne keto momente per te kuptuar te verteten.Gabim te kete bere prokuroria amerikane thua qe e nxori bllof historine e mashtruesit Sali,sa injorante si puna tende i shkojne mbrapa ketij karaduzi me emrin Sali apo mbare soji budallenjve.Ngushellime per mendjen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*