FOTO: Policia, më “e bukur”, por… pamja nuk mjafton

January 1, 2018 12:09

FOTO: Policia, më “e bukur”, por… pamja nuk mjafton

Policia është një prej segmenteve të shtetit, prej nga mund të dallohet e vlerësohet vetë shteti.

Përpara reformave të viteve të fundit, ajo ka qenë ndër segmentet më mizerabël dhe ky perceptim, e kishte argumentin e vet tek shërbimi policor në terren, që ofronte shumë pak autoritet, seriozitet, etikë profesionale e pamje imponuese.

Sidomos kjo e fundit, pamja, aparenca pra, ia kishte ulur tej mase kreditet e personalitetit figurës së policit.

Në terren vështirë të hasje policë të pashëm, me shtat të rregullt, që përçojnë rini, energji e dashuri për profesionin; por e kundërta: hasje ca të rrudhur, të lodhur, barkun sa një kacek e gërmuqër.  

Pra reforma në Polici e kishte emergjente më së paku ndërhyrjen në aparencë të policëve në terren.

Dhe Shqipëria ka tashmë një gjeneratë të re në polici, të paktën në pamje.

Por me Thelbin duhet kohë e gjatë për t`u marrë.

Ky shpërthim të rinjsh në polici nuk ka ardhur nga një dëshirë e natyrshme për t`u bërë profesionistë.

Tani për tani kjo gjeneratë e re,  e ka parë veshjen e uniformës më tepër si mundësi punësimi. 

Këta policë të rinj duken bukur, por…

Ende krimi rezulton “më i diplomuar”, sepse ka… zellin.

b.m. / dita  

1234567

January 1, 2018 12:09
Komento

22 Komente

 1. Dike Mullai thote- March 19, 13:57

  Nje sjellje e SHEMTUAR!
  Me rastisi tek ‘Plepat’ ne Durres hipa ne nje autobus te Beratit. Passi kaluam ‘Malin e Robit’, pa u futur tek ‘Mbikalimi i Golemit’ per ne Kavaje, nje cift pleqesh, njeri invalid, kerkuan te zbresin! Shoferi, nje djale ‘babaxhan’, gjeti nje vend te pershtatshem ku nxorri gomat e djathta ne karaxhade, jashte autostrades. Faturinoja shkoi te ndihmoje te moshuarit, duke i u zbritur sendet qe kishin me vete. Pa pritur mbriten dy Police te qarkullimit Rrugor, nga krahu tjeter i autostrades. I kerkuan Dokumentat shoferit dhe ne cast i Prene Fleten e Gjobes 3000 L.R. pa marre parasysh vjetersine ne pune te shoferit dhe gjestin njerzor te tij ne ndihme te udhetareve te moshuar!
  Jo vetem shoferi,por u indinjuam edhe gjithe udhetaret me kete veprim te ASHPER te Policeve! Shumica e gjykuam se do te mjaftonte nje Terheqje Vemendjeje!

  Reply to this comment
  • Celebron March 19, 15:05

   Jam dakort qe sjellja mund te konsiderohet e shemtuar dhe se nje “terheqje vemendjeje” mund te kishte mjaftuar!

   Por, imagjinoni ate qe pasagjeret “harrojne ose nuk imagjinojne” dhe sidomos shoferet duhen te kene shqetesim konstant: asnjehere dhe askund nuk mund dhe duhet ndaluar ne autostrade per shkak te problemeve shumta qe krijohen per automjetet qe vijne me shpejtesite perkatese. A e konceptoni dot rrezikshmerine potenciale per jetet ne rruge por edhe tuajen brenda autobusit!?Ky automjet , autobusi, eshte per me teper i rende dhe i permasave bllokuese ne trafik qe shton efektin viziv te veshtiresise ne qarkullim.

   Personalisht do preferoja nje funksionalitet ligjor sesa etik apo empatik kundrejt miresise qytetare. Ligjerisht veprim i drejte i policise, por etikisht mund te ishte vepruar ndryshe.

   Reply to this comment
  • Fieral September 16, 21:42

   Mendoj se gjoba ishte e drejtë, se personalisht jam rrezikuar të përplasem nga ndalimi i një autobusi i cili kishte zënë gjysmën e korsisë, kurse tek korsia e shpejtësisë po vinte me shpejtësi një makinë tjetër. Mezi ia kam arritur të ndaloj pas autobusit……

   Reply to this comment
  • Dritan September 17, 09:50

   Policia ka patur te drejte. Bej prove ta besh te njejten gje ne Gjermani, e ta shoh shoferi ti hiqet leja e qarkullimit per1 vit e te ngel pa pune.Pa frike fare ta them.Duhet ta kuptoni qe shteti s’mund te lejoj gjeste individuale.Ne duke bere gjeste individuale jemi nje vend si qenef dhe Gjermania nje vend ku funksionon cdo gje.

   Reply to this comment
  • guri shabani September 17, 10:47

   Po saliu i beri gjyqtar mw 6 muaj dhe na mori ne qafe Po me mire keta te rijte se do mesohen se ato te vjetrit qe nuk ngopeshin kurre.

   Reply to this comment
 2. kengetari March 19, 15:26

  Mua me dhemb Policia, se ajo eshte, vecsa pasqyra e shtetit tone, edhe nje organizate e fuqishme ne mbrojtje te jetes, shendetit, prones dhe dinjitetit njerezor.
  Nuk mund te rri pa stigmatizuar qellimin e theksuar propogandistik e publicitar te veprimeve te dy viteve me.pare me organizimin e konkurimit per te sherbyer ne Polici.
  Ishin 10 600 konkurente per 500 vende, pa asnje kriter seleksioni te tyre.
  Thua se “Policia eshte e plakur, pse nuk vure kriter moshe ne pranime, 50 apo 40 vjecaret do t’i pranosh? Me thane se dje, me djemte e vajzat e Tiranes, konkuroi dhe fitoi testin intelektual nje 51 vjecar !!!!
  Po kriter aftesish fizike apo shtatlartesie pse nuk aplikuat ? Pa kete kriter nuk do mbetet invalid dhe 1.5 metrosh pa u futur ne polici !
  Pse organizon konkurimin intelektual me pare dhe nuk ben testimin fizik i cili ka karakter te theksuar perjashtues ?

  Reply to this comment
  • Lili September 16, 21:26

   Pse?sepse ne polici nuk Jane te gjithe ne terren:disa Jane mjeke edhe police,disa Jane inxhinier edhe police ,disa specialista ne ekonomi-si mendoni se skemat e evazionit fiskal do zbulohen,?nga nje spécialiste sportive apo spécialiste finança?disa spécialiste ne drejtesi etj etj:pra paragjykimet per barkun apo look un Jane idiot:aftesia ne pune nuk matet vetem me shpjetesine me te cilen ti ngaren!vjen edhe nga diplomat kur vendi i punes kerkon kompetenca specifike.e ndoshta ai 51 vjecar i ka pasur ato kompetenca! Nuk Jane te gjithe per polici rrugore!

   Reply to this comment
 3. P.A.B March 19, 21:06

  Oficeri i Policise si perfaqsuesi me dukshem i shtetit, vecse reflekton situaten ne kete Shtet.

  Ai do ndryshoje plotesisht kur te ike nga politika, gjenerata post-nano/berishe. Bejme mire te ankohemi por realisht ne kete klime me “kr/parlamenti/ partish etj” e keto deputete qe jane, veshtire te presesh per Oficere qe “percojne rini, energji dhe dashuri per profesionin”

  Reply to this comment
 4. bardh March 20, 12:33

  po ti a e shef veten ne pasqyr se sa i shemtuar je

  Reply to this comment
 5. baze March 21, 11:12

  Popull mercenar, vdesin te kene pak pushtet dhe jane gati te bejne punen e qenit edhe turni 3 e dite festash, po keshtu eshte kur je i paafte te besh nje profesion tjeter, normal katundare qe nuk duan te punojne token e te kullosin lopen.

  Reply to this comment
 6. petrika September 16, 21:13

  Edhe tek ne polici duet te jete 190 cm. i gjate 90 kg. i rende dhe te kete mbaruar shkollen e larte.keshtu i ka ghith bota.Bukuria eshte e fundit,ne krahasim me keto qe permenda une.

  Reply to this comment
 7. nga italia September 16, 23:16

  Pirdh pirdh se lirohesh dita bashk me thanon.
  e keni nga xhelozia po plasni si e transformoi sajmiri policin moderne te shqipris.
  E.moret me qafe sajmirin ihoqet politikws nje aset t pashembullt.
  Ju e sulmuat te paret per hashashin per llogari te lali Erit

  Reply to this comment
  • ELA TASI September 17, 19:35

   kRYEMINISTRI ISH-BASKETBOLLIST E KA ME QEJF KETE PUNEN E TRUPAVE TE BUKUR ETJ.
   SI NE SHUMICEN E GJERAVE E KA GABIM.
   AI VENDIMI PER SHTIMIN E OREVE TE FISKULTURES NE SHKOLLA TREGTON CEKTESI.
   DO BENTE MIRE TE SHTONTE ORET E SHAHUT.
   NE KEMI NEVOJE PER MENDJE, JO PER MUSKUJ O ZOTI rAMA.
   KEMI NEVOJE PER THELB E PERMBAJTJE, JO PER CIPE TE SIPERFAQSHME QE I DEL MENJEHERE BOJA, ASHTU SI RRUGEVE TE TIRANES QE MJAFTON NJE VES E LEHTE SHIU TI PERMBYSI

   Reply to this comment
 8. Hurma Arabie. September 17, 07:58

  Ne bote shikon edhe policine kriminale qe nuk jane fizik dhe te gjate, se keta gjatovillat jane pa tru si Sala e Rama, por ka edhe jo trup medhej, por jane pinco dhe te afte profesionalisht, u duhet tu punoje truri dhe jo druri, tek ky i fundit duhen idiote te gjate e pa tru.

  Reply to this comment
 9. Darius September 17, 10:19

  Vetem ne nje vend te Cmendurish si Albanistan behesh,gjykates,polic,prokuror……etj per 6 muaj.
  Dikush permend Gjermanine,po ne Perendim kuptohet qe polici nuk e tund Lepiresen(tabelen)kot,dhe aq me keq te te ndaloje pa lidhje.
  Ne nje vend ku shteti behet me fushata 6 mujorshe,kuptohet qe Ushtaret 6 mujorshe jane ne sherbim te verber ndaj shtetit,se dhe Kadeti shteteror nuk e ka idene ku lidhet gomari,po perdoren nga shteti per Mish per Top.
  Shtet V.K!

  Reply to this comment
 10. Xhimi September 17, 12:33

  Edhe une jam Dakord per gjoben sepse shoferi ndalimin do e bente edhe per te tjere djem te rinj si ndodh per dite duke rrezikuar auto mjetet ne autostrade. Ndalimi i fur gocave dhe aautobuza even behet per para dhe jo per respekt Moshe.

  Reply to this comment
 11. ´´ January 1, 13:50

  Ka nji perceptim siperfaqsor ne mentalitetin e asaj shoqerie ,sa i perket profesionit te policit e kjo jo vetem ne ate te paraqitjes se tij te jashteme ,por edhe thjeshte si profesion ,( nuk shkojn qytetaret me u bo polica -shkruan dikush ) si deklarohet me larte nga disa komentues .
  Ky mentalitet , i te parit profesionin e policit si nji “xhandar zogist” trasheguar nga injoranca e asaj bote ,tregon qarte ,ate mentalitet e koncept banal mbi policine .(nuk do desha te qendroj ne kte pike e komentin tim dhe nji koment te ksaj teme,Mbi konceptim Profesion e Polici ,do ta bej mbas 100-vjetsh ktu ,duke menduar se vetem atehere do ket vend per diskutime kjo teme mes shqiptaresh ) . Sa i takon shtalartesise ,ky k “Kriter ” sigurishte qe ka te bej shume ne nji shoqeri te dhuneshme qe nuk njef e rrespekton Ligjin e rregullat e lojes ne nji shoqeri ,eshte pikerishte ajo qe un ,kam theksuar edhe me larte ,ai mentalitet siperfaqsore i shiqptarit .(polici duhet te trembi nji qytetare me paraqitjen e tij , sepse shqiptari nuk rrespekton e do te njofi ligjin .dhe i bindet vetem forces -dhunes . Pastaj nji nder kriteret ne ate profesion ,(sipas meje)eshte padyshim niveli i shkollimit pra Shkolla e Policise . Kam shetitur ne disa vende Europiane dhe kudo shof patrulla policie me nji fizik normal ,madje te shkurter psh ne Paris ,kudo ne Pikat Muze te qytetit ,shifje patrulla policie te shkruter nen mesataren .Pra …shpresoj te kuptohemi

  Reply to this comment
 12. Shqiptaret me Ligj s'duhet te kuptojne ndjenja ,por Rregulla strike January 1, 15:39

  Sa i takon gjobes se vene nga Policia Rrugore
  , ai eshte i drejte . Ligji nuk lejon vend per asnji art intepretimi sepse bazohet ne rregull ,disiplin ,siguri te shoqerise dhe jo ne nji ndjenje !
  Dole jasht Korsise Ligjit , terhiqen konseguencat per secilin , abuzues ose thyes te ligjit .

  Reply to this comment
 13. kavajoti January 1, 17:47

  Po pse me pula do luftohet krimi!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*