SHËNIM: Një sharlatanizëm politik

Bedri Islami December 7, 2014 01:06

SHËNIM: Një sharlatanizëm politik

Në Tiranë u bë promovimi i një libri per Ahmet Zogollin, bajraktarin e Burgajetit, i cili u shpall mbret nga italianët dhe u përmbys prej tyre. Libri është shkruar nga Blendi Fevziu dhe në promovim ishte krejt elita politike. E një vendi që prej kohe nuk po njeh pjesën e domosdoshme të një elite të tillë, intelektuale.

Mjaft njerëz janë ndjerë të trishtuar nga kjo që ndodhi, duke e quajtur skandal promovimin e tillë të një libri, vlerat e të cilit ende nuk dihen e për më tepër në një vend që nuk është bërë për ngjarje të tilla. Aq më tepër, që në kohë të ndryshme, jo shumë të largëta, statura të rëndësishme të mendimit intelektual të Shqipërisë kanë botuar vepra të një rëndësie kapitale, dhe megjithatë, ata kanë qenë të huaja për politikën dhe liderët e saj.

Asnjëherë më parë, (besoj edhe më pas) Pallati i Brigadave, tempulli i paraqitjes zyrtare të këtij vendi, mjedisi ceremonial dhe përfaqësues, nuk është shndërruar në një skenë të tillë, dhe nëse kjo do të ishte bërë për vepra madhore të historiografisë sonë apo për letërsinë e madhe të Kadaresë apo të Agollit, ndoshta do të ishte parë si një vazhdë logjike e dinjitetit të kombit.

Sidoqoftë, libri për Zogollin bashkoi në një kundërshtarët politikë nga më të zellshmit dhe dua të besoj se pak prej tyre kanë ndonjë ndjenjë respekti per Zogollin e duan të dijnë për bëmat e tij.

Çfarë ishte ky promovim e përse u bë, pikërisht në atë vend, me aq bujë dhe publicitet, me praninë e shefave të shtetit, në tre nivelet; të opozitës në një nivel, të njerëzve të letrave thuajse në asnjë nivel, të njerëzve që janë në gjykim në nivelet më të larta të Bankës Qendrore, e në fund, të kurriz-ulurve të çdo niveli?

Asgjë nuk është aq e thjeshtë sa duket. Çdo krahasim çalon, thonë gjermanët, dhe çalon edhe krahasimi im me lojën e pingpongut të bërë dikur në Kinë që solli një përmbysje të relacioneve mes vendeve të mëdha, pavarësisht kundërshtive. Por shpesh herë pas akujve që duken se janë ngrirë, ngjarje të vogla tregojnë për shkrirjen. Nuk besoj se ky libër ka një fillesë shkrirje të bashkësisë sonë politike. Ka kohë që forcat politike në Shqipëri, më parë se të shohin kundërshtarin, shohin armikun. Kjo është një filozofi pluraliste e montuar dhe instaluar në Shqipëri nga Sali Berisha, njeriu që mungoi në promovim, por kishte “konsujt” e tij, djalin dhe të dashurën e tij. Nga kjo filozofi bunkeri nuk heq dorë as pasuesi i tij, Basha.

Por është një shenjë se si një media vizive,ne këtë rast TV Klani, deri dje themeluese e hasmërisë mes kaheve të politikës, pasuese e verbër e një force kundër një tjetre, vendi i shantazhit përmes emisioneve speciale dhe filmimeve të fshehura, zëri më i fuqishëm kundër opozitës së djeshme, kthehet me shpejtësi marramendëse në kahun e kundërt, aty ku është edhe fitimtari i rradhës, për t’ia lejuar vetes se, një ditë tjetër, mund të kthehet përsëri aty ku ishte.

Më rastisi të ndjek një natë emisionin e lajmeve në TV Klan dhe me erdhi ndot nga ajo servilosje e budallallepsur, e skajshme, sidomos kur tregonte “njerëzit e lumtur” që vraponin t’i bindeshin qeverisë për të paguar faturat e energjisë elektrike. Më është kujtuar RTSH e dikurshme, kur pas çdo fjalimi të liderëve, vraponte të bënte jehonën pozitive.

Kthimi i shumë mediave drejt pushtetit nuk ka të bëjë me qeverisjen e mirë apo të keqe, as me reformat e as me vizionet që përcjell një qeveri. Ka të bëjë me pallatet e ngritura, edhe pa leje, ndaj shumë botues janë edhe ndërtues; ka të bëjë me financimet dhe reklamat, të cilat, ashtu si kanë rendur dikur drejt TV Klanit mund të rendin përsëri; ka të bëjë me heshtjen ndaj prapshtive të bëra dhe borxheve financiare, ndaj të cilave, së bashku, qeveria reagon butësisht, si një përkëdhelje e mbrëmjes.

Në të vërtetë, pavarësisht se një media ka qenë kundër apo pro një force politike, ata duhet të jenë të njëjta për çdo shtet në trajtimin e tyre, jashtë politikës, edhe kur ta bëjnë borxh me sajesat e pafund; edhe kur e meritojnë të mbyllen.

Nga ana tjetër është një shenjë, po ashtu e prapshtë se, njerëzit e pushtetit po ngarendin më shumë drejt asaj që ishte e kundërta e tyre, duke harruar se në atë që është arritur nuk është vetëm mendimi i tyre, por edhe i një media të tërë që, duke i përkrahur, rrezikoi shumë e njëkohësisht humbi shumë. Pushtetmbajtësit po ngarendin drejt asaj që ka qenë e mbyllur dhe kundërshtare ndaj tyre, dhe, mjerisht, harrojnë ata që u bënë bartës të vlerave që mendonin se kishin sjellur me vete. Qeveria, e bindur se janë “të tyret”, i lë në harresë, qoftë edhe për një fjalë njerëzore.

Atëherë çfarë ishte ky promovim? Thjeshtë dëshira për një libër të ri, një pasazh i idesë se liderët e politikës janë njerëz të letrave dhe të vlerave të larta intelektuale? Apo kishte më shumë se sa kaq?

Promovimi i këtij libri, sidomos në atë Pallat, ishte sharlatanizëm politik. Librin e promovojne fillimisht njerezit e letrave, pavaresisht vleres, idese dhe permbajtjes. Promovimi ishte paraqitja e forces se grupit te Klanit dhe Henri Çilit, perballe pushtetit. Promovimi ishte rasti i artë për të dëshmuar një të vërtetë se, ashtu si nuk kemi ende kudo një media prestigjioze, të dinjitetshme, ashtu edhe ndjenja e përgjegjësisë e politikës sillet rreth hiçit.

Dëshmoi se mediat vërtet të pavarura, medet, janë ende një specie e rrallë.

Libri në vetvete ishte shkaku i dukshëm i një mjegulle që po përhapet gjithnjë e më dendur. Për Ahmet Zogollin ky ishte nder i veçantë që i bëjnë, sepse, i vdekur tash sa dekada, po i shërben politikës më shumë se sa të ishte i gjallë.

Për cilën vlerë u fol në këtë promovim? Çfarë risie solli? Në Pallatin e Brigadave, që mori këtë emër nga brigadat e Ushtrisë Nacional Çlirimtare, pak ditë pas 70 vjetorit të Çlirimit, risillet figura hije e një njeriu që tradhtoi vendin e tij,duke i lënë njerëzit në mesin e katër rrugëve.

Në Pallatin e Brigadave, pikërisht si një kundërshti ndaj vlerave çlirimtare, presidenti, që ishte po ashtu në atë sallë, i thirrur me një gisht nga bosët e mediave, nuk festoi as 70 vjetorin e Çlirimit, por e transferoi në një restorant…dhe ne fund, Pallati i Brigadave nuk ështe vlerë e Zogollit.

Ai filloi si një dhuratë tradhtie për Zogollin nga italianët, të cilët, kur e panë se tradhtia nuk ishte e mjaftueshme, e përzunë atë, vendosën ne pushtet kuisligët e tipit Verlaci dhe Mustafë Kruja,që kishin qenë pasues besnikë të Esat Toptanit, dhe e perfunduan Pallatin, qe nuk pati kurrë inaugurim. Nuk kishte as emër. Ndaj mori këtë emër që ka ende sot.

Dhe në fund: Promovimi ishte dy kuptimesh: Klani kaloi me pushtetin, pushteti iu përkul Klanit. Kaq.

Bedri Islami December 7, 2014 01:06
Komento

66 Komente

 1. Emigranti December 6, 21:50

  Vazhdon akoma te drejtoje e keqja ate vend

  Reply to this comment
  • bracja akoma ne opozite December 6, 22:30

   Sa here votuesit e PS kerkojne denimin e vrasesve te 21 janarit, gerdecit etj, me vrap pergjigjen nje lukuni freshistash “ska faj Edi Rama, Rama nuk eshte prokuror as gjykates”.
   Por Edi Rama te pakten mos ti vleresoje keta hajdute qe kane mbeshtetur krimet e 21 janarit deri dje. TV Klan eshte nje shembull shume i mire i kesaj. Tv Klan bashkepunoi ne fshehjen e vrasjeve te 21 janarit duke kryer krim te paster. Tv klan fshehu plagosjen me plumb te gazetarit te saj, dhe beri edhe montazhe filmash per cadrat pistoleta qe ishin perdorur sipas Klanit. Per kete bashkepunim ne krim, Tv klan u shperblye me miliona euro vjedhje te pasurive te kombit.
   Per asnje nga keto krime nuk eshte denuar Tv Klan, dhe ketu freshistet do bertasin prape qe Rama nuk as prokuror as gjykates.
   Por kush e ndalon Ramen qe te pakten te distancohet nga ky grup mediatik i kriminalizuar? Prokuroria, gjykata?
   Kush e detyron Ramen qe te shkoje neper qokat e ketij grupi mediatik qe ka fshehur vrasje dhe vjedhur miliona? Prokuroria? Gjykata?
   Pergjigja eshte e thjeshte, sja ka fajin as prokuroria as gjykata. Rama mbetet nje servil i mediave, biznesmeneve, politikaneve qe deri dje vidhnin Shqiperine. Kurse atyre mediave, biznesmeneve, politikaneve, votuesve qe sakrifikuan per te deri dje, u ka kthyer krahet si nje mosmirnjohes i pashembullt.

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi December 7, 01:42

    VR !!! @@ “Klani kaloi me pushtetin,pushteti iu përkul Klanit. Kaq”. Bukur Bedri Islami, bukur! Por ndjej se kini dashur të thoni më tepër se kaq! Kini dashur të thoni ca të vërteta të hidhura akoma më të mëdha. Kini dashur të thoni se ne jemi të tradhëtuar? Mos u prononco por,unë e ndjej se kështu kini dashur të thoni? Ndjej se në promovimin e librit të mbretit të tradhëtisë mund të marin pjesë vetëm tradhëtarët e vegjelisë e të majtizmit!? Më vjen keq ta them por do ta them se: nuk do të ketë gjykim dhe fajtorë për Gërdecin? Nuk do te ketë gjykim dhe fajtorë për 21-janarin? Nuk do të ketë gjykim dhe ndëshkim për salinë? Nuk do të ketë gjykim dhe ndëshkim për Lulin? Nuk do të ketë rilindje? Sepse u promovua tradhëtia dhe shiritin e preu Edi Rama!? Nuk është aq e thjeshtë sa duket!? Nuk është aq e rastit sa duket!? Nuk është thjesht mbledhje për punë libri? Mbajeni mënd,-do të kemi sharlatanizma të tjera ku “rastësisht” do të jetë edi rama dhe po “rastêsisht” do tê mungojë saliu!? E majta me edi ramën do të dekompozohet. Pjesë e çdo dekompozimi do tê jeté dhe Mimi? Do të japë dekorata për tê tradhetuarit ndërsa rama do të bëjë promovime rastêsore me stanin e tradhêtarëve!? Është rregulluar skenari në menyrê tê atillë që njerezit te zhyten nê iluzione dhe nê shpresa të kota!? Nëpërmjet rastësoreve majtiste tê Mimit dhe tê stanit tê vogëlushêve qeveritarê dhe tê rastesoreve djathtiste tê ramês dhe tê ustallarêve katovicianë!? Ketu do tê jemi,nuk ka vetêm sharlatanizëm por ka mê tepêr se kaq, shumê më tepër!? Ka sundim dypolar të vegjelisë me mënyra tê rafinuara tê përpunuara në nëntokën shqiptare!? Shkrimi juaj flet edhe me nêntekstet e tij pêr tê gjitha kêto. Ky shkrim përbën njê hap shumê të guximshêm!? Ju nuk e përmendni edi ramën por unë kuptova se një nga kryesharlatanierêt nuk kish sesi té mos ishte dhe ai? Ai ka ecur gjithnje djathtas!? Djathtas u rrjeshtua dhe me mbretin e fevziut! Djathtas do tê rrjeshtohet dhe shumê herê te tjera? Me pêrjashtim te diteve te votimeve kur do tê kthehet majtas pêr te takuar ndonje veteran te porositur pêr t’i dalë perpara…? Nga ata qe dekoroi mimi ! Nderime Bedri ! Shkrim me vlera të mêdha! Me aktorë mbretêrorê!? Me regjizorë nêntokêsorê!? Me muzikê katoviciane? Me gazetarê, shtetarë e qeveritarê bij …
    !? Tung!

    Reply to this comment
    • diamond December 7, 10:53

     Nje pyetje kisha per Kryeministrin????
     ç’deshte ne ate darke bastardesh?
     Nuk do ishte me mire te organizonte nje darke per librin e Kristo Frasherit?

     Reply to this comment
     • Bureto December 7, 19:43

      Pallati i Brigadave, apo cdo emer tjeter per te, ne rradhe te pare eshte rezidenca shteterore nr.1 e vendit dhe nuk mund te keqperdoret per asnje arsye tjeter nga kushdo qofte. Nese ka njerez qe e kane lejuar ne kete rast dhe nese nuk ka ligj qe e ndalon, atehere qeveria te coje projektin sa me pare ne parlament qe mos te kete me rast te dyte si ky. Per me teper te keqperdoret nga disa bythelepiresa te te gjithe pushteteve. Nuk i di arsyet e Rames pse ishte aty, por cilatdo qofshin ato, ky rast ishte nje minus i madh per te dhe jo pa kosto. Nuk e kuptoj se ç’pune ka kryeministri me promovimin e nje libri kur vendi ka te tjera halle dhe per me teper qe ai duhet te merret seriozisht me krijimin e shtetit te se drejtes dhe ta beje kete jo me propagande, por ta kape demin nga briret duke c’rrenjosur korrupsionin ne rradhe te pare nga vete strukturat qe ai drejton dhe me rradhe ne drejtesi e kudo gjetke. Ato qe po ben ne disa fusha si te energjise, ndertimeve pa leje, arsim etj, jane per t’u pershendetur fort, dhe duhet te cohen deri ne fund por me to le te merren agjensite ligjzbatuese, ndersa puna e tij eshte t’i kontrolloje ato dhe jo te kthehet ne shef te tyre. Duhet ta ngreje steken edhe më, sepse i gjate eshte dhe mund ta kaperxeje, por jo duke ulur kurrizin ama para disa lapanjozeve. Kerkohet më shume dinjitet shtetari prej tij. Ne te kundert le t’i beje te fala Sandrit se zgjedhjet po vijne, E para e mbi te gjitha mbetet reforma ne drejtesi dhe denimi i zullumqareve te ketyre 20 vjeteve te kujdo qofshin ata.Po i beri keto, ose me mire te themi po hodhi bazat, me ato 85 votat e arta qe ka dhe qe me shkathtesi mund t’i coje ne 93, do mbetet ne histori, ne te kundert merreni me mend s’e ç’zhgenim i madh do te jete per ata qe i besuan. nese misionin e tij e quan te mbaruar se plotesoi endrren e tij per kryeminister e ka gabim, Nese donte te behej kryeminister per te bere ato qe premtoi kur kerkoi mandatin popullit, atehere te rrije me shume ne zyre dhe te vrase mendjen per zgjidhjet dhe jo te mendoje per t’u afishuar rast e pa rast ne TV.

    • fb December 7, 18:53

     Po te kesh vjedhur energji elektrike futesh ne burg. Po te kesh vjedhur sa Tv klani futesh ne pallat brigadash.

     Reply to this comment
  • Kelmendi December 7, 00:17

   Vertet ndihem mire kur shoh se ka ende nje klase intelektuale qe e mban te fresket llogjiken dhe ndergjegjen qe I duhet nje kombi per te mbijetuar. Nje artikull i perkryer dhe mese i perpikte. Jam I sigurte se “te ndriturit” tane jane te bindur qe kane te bejne me popullin me bageti ne bote!! Sa me shpesh tu a kujtojme qe nuk jane asgje me teper se bojaxhinj e kasape te vendit me me halle ne Evrope, aq me pak do t’u duket vetja si mjeke e artiste.

   Reply to this comment
  • jj December 7, 12:39

   Eshte parashikuar 100 vjet me pare:
   http://m.youtube.com/?#/watch?v=w2Ta0TIc2Tk

   Reply to this comment
 2. @@@@ December 6, 21:50

  Medet ky vend qe spati kurre burra,vec HAJNA!
  Te lumte pena Z Islami!

  Reply to this comment
 3. treporti December 6, 21:51

  Bej te fala Sandrit ,o Kryeminister!

  Reply to this comment
  • anonim December 7, 09:10

   Ekzakt…!! ..deri dje,TE FALA SANDRIT..!! sot trash zerin me ” kurriz ulurit ” dhe mjaullin para llumit te llojit Naim Cili apo By….lepires Fevziu….Turp !!

   Reply to this comment
 4. Ilmi Veliu December 6, 21:55

  Njerëzit e tillë si Fevzo e Sandri që për para janë në gjendje gjithëkuj të ja lëpinë trapin,janë të gatshëm të bejnë edhe budallaki tjera pa fund….Kush i finanson keta mafiozë dhe nga ku i marrin paratë. A i paguajn tatim shtetit këta hajdutë që shkruajnë dhe promovojnë historinë e një hajduti dhe krimineli që me ndihmën e ushtrisë së Serbisë uzurpoi pushtetin,u vetëshpallë mbret dhe vrau figurat më të mëdha dhe më të ndritura të kombit shqiptarë. A hargjojnë arin shqiptarë që zogu e pat vjedhur atëherë dhe tash ndoshta nipi i tij ia ka dorzuar Sandrit apo Fevziut që pastaj ata ta shpallin mbret atë. Jam i sigurtë se po…

  Reply to this comment
 5. I.Troplini December 6, 21:56

  Shqiperia e Cileve dhe Fevzive, eshte nje Shqiperi …. Ata qe kane ndjesi per nje vend te tille, marrin pjese ne nje ceremoni te tille “synetlleku” dhe e shohin ate mbremje fshataresh, si eveniment kombetar.
  Personalisht, nuk me duhet te lexoj zhgarravinat e njerezve pa asnje vlere morale, per te konstatuar se jane dishepujt e kenetes shqiptare se te organizuarit te shoqerise. Kjo kenete e Terbufit, i gjen vete bretkocat e saj.

  Reply to this comment
 6. leon December 6, 22:07

  Fatkeqsisht…shume e sakte. Pergezime z. Islami

  Reply to this comment
 7. alfade December 6, 22:12

  Cfare maskarade ! Bufonerite e te dy paleve ! O tempora, o mores !? Quo Vadis ??

  Reply to this comment
 8. mond December 6, 22:17

  shikoni si zgerdhihet çili , eshte aq i gezuar sa ska qe po “rregullohet” me kryeministrin e rradhes.Kurse sandri me duket sikur po thote me vete ate shprehjen e Sali Protopapes: do me besh kakerdhi do me besh !

  Reply to this comment
 9. cuci December 6, 22:20

  o edo me saduket paska shije tjeter pushteti ne realitet

  Reply to this comment
  • Adem Ciceri December 7, 00:44

   Qe Edi Rama eshte nj person kontrovers kjo eshte nje gje e ditur dhe nuk habit me njeri. Po ama nuk ka sesi te mos shkulesh lesht e kokes kur e sheh ne resme te qeshur e te gezuar kur takohet me Sander Frangajn dhe Henri Cilin, dy persona qe i kane bere zbor tere jeten duke mos i lene gje pa thene deri dhe me debimin nga televizioni i Sandrit. Dhe sebepi i gjithe kesaj dashurie te peshtire na paskesh qene promovimi i librit te Fevzos mbi Ahmet Zogun. Fevzo pra, qe ploteson triumviratin me Frangajn e Cilin. E hajde pastaj mos shpreso tek Rilindja po deshe.

   Reply to this comment
 10. Shaljanet December 6, 22:26

  Blendi Fevziu eshte djali i jashtligjshem (KOPIL) i Fecor Shehut ne kohen qe prinderit etij biologjik ishin te internuar ne Feras te LUSHNJES dhe e jema e ketij bastardi ka qene dashnoria e Fecor Shehut. Ky Hektori mesuesi dhe ish bashkpuntori i sigurimit e ka biresusar kur Blendi ishte afer 9 vjec nga shtepia e femijes Zyber Hallulli dhe e ka rit si femijen e tij kopilin e fecorit nga frika se mos i benin gje dhe nga turpi se Fecori kish dashnore dhe gruan e ketij fare buri me emrin Hektor.
  Shkoni ne dokumentacionin e atyre viteve behet fjal aty nga 78 a 79 ku flitet gjithcka e ku ka lindur BLENDI.
  Pastaj shikoni profilin e ketij bastardi dhe te Fecor SHehut e do kuptoni gjithcka.

  Reply to this comment
 11. mendim shkreli December 6, 22:43

  te pakten kemi nje publicist dhe nje gazete ku del e verteta. Bravo DITA, bravo z.Islami.

  Reply to this comment
 12. Fan December 6, 23:04

  Ah mor i nderuar z,Islami.

  Si ka nisur kjo pune nuk do jete e larget dita kur ti shofim ne nje treshe……fevzo-legenin, sander -maskarain dhe rama-frikacakun.

  Reply to this comment
 13. shqiptar sharri. December 6, 23:28

  Bedri,gjali nuk eshte rastsi,kjo katrahur e kty populli,as e ktyre politianve,jo nuk eshte e rastit miku im.Plaku gjerman filozof,qe nuk me kujtohet emri ka than:XHDO POPULL KA PUSHTETARET E VET.Pra si eshte poplli ashtu dhe pilitikanet,dhe pushtetaret,mjerisht.Nji popull qe shkel dhe perbuz historin e vet,ai popull eshte i destinuar te ngel,pa histori.Shiqo sot lexova nji historian maqedon,ku thot se shqiptaret ne maqedoni kan ardhe nga fundi i shekullit 19,dhe jan nga fise tr malokve te shqipris malok ju thondhe nji pjes nga fushkosova e vushtria jan vendosur ne rethinat e shkupi tr sotem dhe te rekes varda deri ne gostivar.Pra neve nae shkrujn historin te huj ne swkemi historian,ne skemi intelektual,ne skemi atdhetar ne jemi jevg.Ne vend qe ta mbrojm Aleksandrin e madhe-leka i madhe,dhe tju themi sllaveve mbyllne byth…n-dhe gojen se ai eshte ilir,dhe tju themi grkve mos u mundohni me bere dhe ju si sllavet se maqedonia eshte po ilire,historianet,dhe intelektoalet tan,kan mbyll sy e vesh,si me qen ne planet qeter jp ne tok,po atehere cfar te bejn raja e kti populli fukara qe vuan per xhdo gje spaku 70%e kti poplli.Tani,po hy te tema sirekt.Sa,i perket sesi ndodhi qe ky promovim ndodhi mu ta pallati i brigadave?Ti,edhe e dha sqarimin sepse:por une jam ma i zhgenjyer nga rama-meta sesa nga renegati mustaqemuti,apo nga fevziu ftyrziu dhe nga funderinat cili-sandri,se kta jane njerez zuzar dhe kur ti shofesh qe aty moren pjes ajka e.lavireve e prostitutave te bareve te nates qe tundin vithet dhe gjinjejt duke u shit per para po tek kta zuzar e meshkuj kurva,dihet se jan klasa e degjeneruar si tuna,genta e shum qera qe ishin aty qe nuk kan lexue asnji veper letrare apo filozofike por vetem porno ravista sesi ju hyn ma mir,pra po ti shofim kta atehere nuk kemi se cka theme vetem rrofte kurvnia e lavirizmi,shqiptar ne krye me kukul presidentin impotent.Pra per kete grup qe pershkrujta mundi te them,jan tradhtaret dhe bit e tradhtarve,jan vrassit dhe kriminelet e lutetarve te luftes nacional clirimtare,jan vrassit e deshmorve dhe te herove,jan laviret dhe pushtat e pinjollve te,zogut,ballit,ligalitetit,dhe jan llumi i shqipfolsve te tubuar e rrethuar nga kurvat shqipfolse.Tani po dal tek qershia ne torte.Po,mir ai llumi qe ishte ati per te promovu llumin e tradhtis dha baben e tyre.Po,cki lipi ati,kryeministr dhe kryeparllamrntari?Po,a ka turp apo si ta quaj kete veprim te ktyre hipokritve nuk gjej fjal por dote mundohem qe ti demaskoi,sa ma rande se e meritoin.Po,para dy jave,mundohesh si kryeminister te tregohesh kombtar,patriot,dhe se nderon luften nacional clirimtare dhe respekton veteranet e thynjur,e respekton deshmoret dhe herot e luftes,dhe nuk i nderon komanantet dhe udhheqsit e luftes,kjo eshte hipokrizia ma e turpshme dhe injoranca ma fatale te nji qeveratari frigacak.Te,shkosh te bejsh gjija nderimet dhe te perkulesh para varezave ku prehen eshtrat e deshmorve dhe herove,dhe teta vrase syrin potreti i komandantit te ktyre deshmorve dhe herove,dhe per nji diplomat ne detyr,qe te thojka ja me mua ja me enverin,dhe ti i nenshtrohesh nji shantazhi kundershqiptar ti duhet ma te mos jesesh kryeminister,apo kryeparllamentar.SE,nuk je ne gjenje te mbosh te drejat e herove dhe gjakun e deshmorve qe ti,gezon lirin qe ata ta sollen.Pra,kta dy,qeveritar u bashkuan me vrassit dhe mohusit e luftes qe bene deshmoret dhe herot,dhe gjith lutftetaret qer,pra ti shkele me tedy kembet ne ate qe bere par nji jave me festat kurqysh,festa vetem me kalue radhen,ka sjell nji kangtare angleze qe kendon rok muzik thot njeri se ata deshmor per rpk muzik kan dhan jeten,pra kta dy pushtetar promovuan tradhtari dhe baben e tradhtis,dhe kur dalin ne t,v,si mbame meta,thot se lufta ishte popullore dhe nuk ka vend per enverin ati,shiqoje hipokritin e flliqur qe komandanti nuk ka vend aty,po a nuk eshte per piskam nq kup te qiellit?!!Ore,ju mund te mos e doni enverin,mund ta ureni,por nuk kene te drejt tja mohoni luften dhe udheheqjen e saj dhe te vendit per sa ishte gjall.Kemi nji fjal popullore thot:TRIMIN VRA,AMA HAKUN MOS JA HA,pra thuje ate qe ka bere or ju pushtetar lavire or ju pakurizor dhe pa bes e fee,o ju te pa nder e pa moral,ju keni ra ne tenjejtin pus te historis fekale,ju jeni bere baraz,me saliun dhe nishanin,ju jeni bere baraz ne zogollin,dhe toptanin,ju skene te drejt ta shajni saliun per kto gjera,ai dihet se bene punen e srbit,po ju tkuj pun jeni duke bere or,ram mavria dhe ilir meta delia?Pershendetje bedri gjali.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 7, 01:51

   “Shqiptar sharri”? Thjesht por saktësisht i vërtetë o trim? Nderime!

   Reply to this comment
  • 888 December 7, 01:51

   ke te drejte shoku. Shikoje ate tipin me dore ne xhep, te lutem. Etika e takimit.

   Reply to this comment
   • anonim December 7, 21:28

    …sa bukur keni kapur momentin…vetem nje katundar i rene se voni ne qytet,i fryre nga pushteti dhe parate mund te mbaje doren ne xhep nderkohe qe i jep doren nje tjetri,aq me teper kryeministrit te vendit te tij…kuptohet qe Sander Mafishja nuk ka pike respekti per Edvin Ramen…le ta mbaje Rama kete fyerje…Ashtu sic e kuptoj Ramen,kontrovers i civilizuar,une do t’ia kisha plasur ne fytyre katundarit Sander….Rama di c’ben..!!….e fundit,kush eshte kryeministri..!? Sandri apo Edi…!?

    Reply to this comment
 14. Kris 1 December 7, 01:05

  Ne kete stan vetem zagare mund te rrine.Ca zagare ndukin zorret mantas e ca I ndukin djathtas.Bulldogu I rames don te haje ne te gjitha krahet.

  Reply to this comment
 15. M A R K O December 7, 01:11

  Nuk kish se si te mos mungonte dhe kinezi Shkelzen Berisha me
  Armina Mevlanin

  Reply to this comment
 16. plaku December 7, 01:34

  Ja se cfare kane thene njerez te medhenj mbi politiken :

  Ne duhet te kerkojme pajtim dhe jo dominim te njeres pale.
  Gjuha politike eshte krijuar, qe te beje qe genjeshtrat dhe moralin te tingellojne si te verteta dhe te respektueshme.
  Politikani duhet te jete i afte, qytetari duhet te jete i ndershem.
  Politika eshte arti i se mundeshmes.
  Politika eshte nje kompromis i vazhdueshem midis pushtetit dhe aresyes
  Ne politike nuk ka miq, mik eshte vetem qeni.
  Politika është në natyrën tonë – jemi kafshë politike – atëhere duhet ta ushtrojmë këtë veti tonën. Aristoteli

  Kam mendimin se Edi vajti ne pallatin e brigadave si politikan dhe jo si nje njeri privat. Mendoj se, ka nje ndryshim te madh midis nje njeriu privat dhe nje politikani ( njeriu publik ). Ne se ti behesh politikan je nje person publik dhe paguhesh per interesa te tjera me te rendesishme se sa ato private, bile kur shkon diku ose thua dicka si politikan ti nuk duhet te flasesh ose veprosh si Person privat por si Person publik me pushtet. Me siper dikush ka thene se politikani duhet te jete i afte dhe qytetari te jete i ndershem. Me vjen keq por sipas meje politikani nuk duhet te futet ne kornizat e ngushta e nje mentaliteti ose normave morale te ngushta, ai nuk mund te perfaqesoi personin privat, ai nuk e ka kete te drejte kur cfaqet ne publik si Person Politik, ai ne kete rast duhet te jete i afte dhe i lire nga normat morale. Politika nuk eshte moral, Politika eshte interes bile eshte merr dhe jep, eshte kompromis i vazhdueshem. Ndryshe eshte ne jeten e tij private, ne shtepi, ne shoqeri etj. Atje ai mund te jete vet vetja te kete miqte e tij dhe ta shijoje shoqerine e tyre sipas shijeve te tija personale.

  Kur ai eshte diku si politikan ai, sipas mendimit tim, nuk duhet te jete me vetvetja sepse ne kete rast ai perfaqeson dhe mbron interesat e shtetit te cilit ai i sherben dhe merr rrogen.
  Per aresyet qe shtrova me siper ndoshta ne nuk duhet ta kritikojme kaq shume Edin, sepse harrojme qe ai ne rastin me siper ai ishte nje Person publik dhe jo privat. Ne poltike nuk ka vetem te zeze dhe te bardhe, ne politike ka interesa, kompromise. Aristoteli me siper thote “kafshe politike”, pra kafshe dhe jo etike. Kafsha nuk e njef etiken ajo do te mbijetoje, pra si ne rastin e Edit ai do te mbijetoje politikisht. Mendoj se para se te kritikojme ose shajme dike duhet ta veme vehten ne pozicjonin e tij, sepse neve nuk kemi informacjonet e tija si kryeminister, neve kemi vetem çelesat e kashtes ne dore, si i thone.

  Mendoj se neve nuk duhet te harrojme koalicjonin qe beri Edi me hajdutin me çisme Ilir Meta. Mendoj se ai beri mire qe e beri kete koalicjon sepse hoqem qafe te keqen me te madhe, m.gj.se Edi duhet te paguaje çmimin per kete koalicjon. Sipas llogjikes sime, nga ana etike koalicjoni i Edit me LSI ishte nje veprim etik me i gabuar se sa dhenja e dores se njerezve te felliqur te mediave tona sic jane Cili dhe Frangaj.

  Kuptohet se nuk pretendoj se kam te drejte ne aresyetimet mija. Ne fund e fundit kush eshte e drejta ??!

  Reply to this comment
  • vaso. December 7, 15:05

   i nderuar komentuesi “plaku”

   Po ju drejtohem ju si komentuesi me i vjeter,me i ekulibruar ne kete gazete te nderuar.

   Eshte fat i madh i kombit qe ka nje gazetar atdhetar te ketij niveli si Bedri Islami qe fatkeqesisht ka pak shqiptare qe e vlersojne se jane bere shumica shqipfoles pa gjak dhe pa shtylle kurrizore

   Falenderoj posacerisht dy komentues virtuoze “shqiptar sharri” dhe “pellumb zaimi” .Komentet e tyre shpesh kane me rendesi se vete artikulli dhe vlejne disa here me shume se veprimet anemike te qeverise Rama.

   Le te futemi ne Teme:

   Komentuesi “plaku” teorikisht ka shume te drejte sidomos kur flet per Ilir Meten qe eshte njeriu me i urryer pas kriminelit berishe.

   Ju i nderuar gaboni rende ne nje pike.

   Kjo qe po ndodh ne shqiperi nuk quhet politike por pornopolitike dhe paria e sotme e Tiranes i kane hequr breket para panelit nderkombetar qe e komandon ate vend qe pas 2 prillit 1991 qe ishte nje puc shteti duke abuzuar me luften kunder komunizmit te rene me kohe .

   Vizita e Rames ne Pallatin e Brigadave nuk ishte personale (meshire per ju qe mendoni te tille)

   Ajo vizite ishte sic thote i madhi Bedri

   PUSHTETI JU PERKUL KLANIT MAFJOZ.

   Jam shume dakort me ju qe politika nuk eshte moral..por ketu e ka nje kufi njerzor (me ndiq me vemendje)

   “Politikanet” Berishe,Bashe jane kriminele dhe tradhetare dhe duhet ti analizojme te tille se e kane kaluar kufirin e politikes ..kane vrare shqiptare pa ju dridhur qerpiku dhe kane firmosur tradheti duke buzeqeshur.

   Nga ana tjeter vete Ahmut Zogu ka kryer krime te perbindeshme me klerin katolik me qindra figura politike dhe e ka shtypur me zjarr dhe hekur dhjetra levizje dhe protesta kunder tij .Lexoni cfare thote ambasadori amerikan Grand i asaj kohe per tradhetite e Zogut…..Lexoni tregimet e kolegut te Zogut Catin Saraci ne kujtimet e tij ne Londer qe me fakte e paraqet Zogun nje super moster…e plot te tjera si shitja e vendit Italise ,braktisaja e 7 prillit 1939,vjedhja e thesarit si dhe bashkpunimi me serbet , greket dhe amerikane per terrorizem kunder shqiperise dhe plane per agersion ushatrak multinacjonal

   Pra qofte Berisha & Basha apo Zogu para se te quhen politikane jane kriminela dhe tradhetare.

   Pse pikerishte ne keto kohe shume te turbullta ku shqiptaret jane me te percare se kurre pa financa,pa ushtri,pa ekonomi,pa moral nje dore e zeze organizon ne pallatin e brigadave nej provokim kaq banal..

   …..Kush eshte ajo dore e zeze qe pruri pikerisht ne 17 nendor 2012 ne diten e clirimit te Tiranes eshtrat e tradhetarit Zog

   ..Kush eshte ajo dore e zeze qe ngriti statujen e Zogut pikerisht ne 24 dhjetor 2012 ne pervjetorin e grushtit te shtetit kur Zogu me serbet dhe ruset e bardhe rrezuan qeverine demokratike te Fan Nolit

   ..Kush eshte ajo dore e zeze qe pruri pikerisht ne jubileun e Kosoves hoqen tabelen e deshmoreve te 4 shkurtit 1944 dhe vune te nipit te Xhaferr deves.

   Jane qindra dhe mijra raste qe tregojne per krimet e Berishes,Bashes,Zogut qe i kane bere bere me Balto Stambollat,Fejzite,Frangajt dhe grupet e “ciftelive” te
   tyre.

   Perfundimisht:

   Perse edi rama ka tradhetuar 21 janarin 2011 dhe votuesit e 23 qershorit 2013

   Perse Edi Rama me Lilushin e Cepanit hoqen si te dhjere shallin e kuq nga qafa ne jubileun e 70 vjetorit duke e kthyer ate pervjetor nga dite lavdie ne funeral home duke u degdisur ne bungkarin e enverit.

   Ketyre pyetjeve i dha pergjigje vete Edi Rama me viziten ekstremisht poshtruese ne pallatin e brigadave qe u kthye ne nje orgji nga porno-politikanet Rama -Meta , kriminelet Basha dhe Berisha junior qe kishte marre me vete seks-mevlanin.

   Kjo vizite tregoi se dyshja Rama -Meta jane si droni i beogradit qe dikush i komandon ne distance dhe ndoshta jashte vullnetit te tyre i coi me detyrim te Felzi toptani per ti poshtruar dhe treguar shqipfolesve se ai vend eshte republike ambasdoriale dhe paria e tiranes jane disa mantenuta te perkoheshne ne porno politiken shqiptare qe u duk ne bordellon e Klanit.

   I nderuar komentuesi plaku

   Ai vend eshte shperfyteruar ne nje kuote te pabesueshme.Te pakten ne komentuesit qe akoma e duam ate vend fort, le ta themi te verteten lakuriq: se cdo lloj pushtimi klasik eshte me i mire se ky lloj poshtrimi si ne ditet e sotme duke u perdorur si kavie eksperimentale dhe nevojtore ambasadoresh

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi December 7, 16:24

    VR !!! @@@ Vaso ? Faleminderit dhe ju jam mirënjohës për vlerësimin “virtuoz”! Kam një çikë rezerva në fjalën e fundit,- synoj të bêhem virtuoz por e ndjej se jam vite drite larg për të arritur aty? Ka më virtuozë se unë dhe këtë nuk e them për modesti!? E them pêr vërtetêsi. Unê mê shumê e mendoj vehten si konsekuent, koheziv dhe paksa kokêkrisur por jo virtuoz? Nejse,-duhet tê dini se ju ndjek vazhdimisht por nuk ka rastisur t’ju jap ndonje vleresim? Por ama mê kini pelqyer dhe gjithnje kam menduar,kush mund te jetê ky “vaso-ja”? Mê dukeni shumê i afêrt né mendime dhe né ritmin e frymêmarrjes politike,në shqiptarizêm dhe patriotizêm! Njerêz si ju i nderoj shumê pos te tjerash sepse mê gezon fakti qê unê dhe te tjerê “nuk jemi vetêm”? Lidhur me komentin e sotem meriton vleresimin tim tê lartë sepse edhe unê jam i bindjes qê “politika nuk duhet te jetê pa moral”? Madje nje politike jashte moralit e urrej? Nuk e imagjinoj dot qe per interesa politike te bej kurban fjala vjen patriotizmin apo shqiptarizmin? Heq menjeherê dore nga politika n.q.s ajo mê imponon te bej kurban keto dy vlera morale!? I gjithê shkrimi i z. Bedri apo tê gjithê shkrimet e z. Bedri janê bartês te vlerave politiko-morale dhe te guximit intelektual (edhe ky i fundit eshte vlere morale?) Meqênêse kjo temê kerkon kohe per ta artikuluar po ndalem ketu duke ju uruar gjithe te mirat aty ku jini? Do lexohemi! Nderim dhe mirënjohje mik i mire!

    Reply to this comment
   • plaku December 7, 19:24

    vaso,
    Faleminderit per shkrimin shume civil. Sic duket per disa gjera ne kemi mendime te ndryshme. Siç e thashte edhe ne fund te shkrimit tim te mesiperm une nuk pretendoj se e kam te verteten ne xhep. Une di me siguri se e respektoj mendimin tend m.gj.s nuk bie 100% dakord me ty. Ne jemi ketu ne forum te diskutojme ne menyre civile dhe te mesojme nga njeri tjetri.

    Te uroj ty dhe familjes nje jave te re te kendeshme.

    Reply to this comment
   • anonim December 7, 21:33

    super koment….!! Pa fjale…!!..

    Reply to this comment
 17. Pëllumb zaimi December 7, 01:49

  “Shqiptar sharri”? Thjesht por saktësisht i vërtetë o trim? Nderime!

  Reply to this comment
 18. Niko December 7, 04:28

  Bravo z. Islami, fatkeqesisht analiste si ju numerohen me gishta. Urime si gjithmone gazetes dita qe vazhdon te ngelet platforme a mendimit te lire.

  Reply to this comment
 19. socialisti bythpambuk December 7, 05:20

  Pervec qe Edi Rama eshte njeri kontrovers , Ai eshte i kapur nga mediat mafioze si tv KLAN ( shikoni si qendron Sandri me dore ne xhep dhe takon Ramen , kjo tregon qe Rama eshte pa dinjitet dhe Sandri eshte bosi i tij dhe i jep urdher Rames sa here te doje qe te paraqitet ne tv KLAN.)
  Rama eshte i kapur nga bisnesmenet me te fuqishem( asgje nuk eshte bere ndaj monopoleve te krijuara ne kohen e Saliut , Manaj me te tjere vazhdojne te pa trazuar , Rama donte ta hiqte fare aksisen e pijeve energjetike sepse ka lidhje me pronarin e redbullit) .
  Po si mendoni ju se keto Rama i ben thjesht per miqesi ? , natyrisht qe jo, ne mes eshte paraja prandaj dhe Edi eshte njeriu me i pasur ne Shqiperi. Apo besoni ne deklarimin qe ka 3000 Euro ne banke. Pra me kete palo njeri qe eshte KM mendoni se Shqiperia do te behet? Kurre.

  Reply to this comment
 20. sk December 7, 06:25

  Mbaje Rama….
  Me dore ne xhep dhe me dhembet jashte.

  Reply to this comment
 21. Paci December 7, 09:14

  Kush don edhe nje Zog ,
  Zogu ishte ,, dhe po behet model per politikanet e pas Enverit ,model se sa e lehte eshte te besh karrier duke bashkuar politikane , gazetar dhe intelektual bashke ne pandeshkueshmerine e tyre , bashke ne pertalljen e interesave dhe te vertetave te shumices dermuese te popullit dhe vendit ,

  Reply to this comment
 22. Shekspir Vlora December 7, 09:45

  Nuk ishte Edi i fotografise, ky i Fefziut, pour kulishi i Nanos!

  Reply to this comment
 23. andromeda December 7, 10:05

  O Rama, o legen ti je superhajdut se ti ke vjedhur besimin e njëmilion votuesve shqiptarë. Si s’e paske një fije dinjitet o burrec? Po ty Sandri e Klani e Fevzua të kanë bërë legen e superlegen o shoku dhe ti shkon i lëpihesh, e për se për një pseudohistorian që s’ka për ta lexuar e për ta marrë seriozisht kurrë asnjë shqiptar. Ik ore mbushu, se s’presim të mirë prej teje. Ti i ngelesh në borxh të madh shqiptarëve sepse jo vetëm të besuan qeverisjen, por dhe të kanë mbrojtur deri sot nga idiotësitë që ti ke bërë se aq tru ke.

  Reply to this comment
 24. cilieta December 7, 10:13

  Dhe nje here, Edi Rama nuk eshte politikan, dallohet vetem per nje kembngulje ne berjen e gjerave qe here I del mire e here I del keq. Katandisja e politikes ne derexhene e sotme, ku LSI vendos se cila parti duhet te jete ne pushtet eshte veper e gomarrllekut politik te Rames qe e braktisi, ne vend qe ta mbante afer, dhe ia dhroi Beishes, ku ai u fuqizua 20 here. Tani Meta e ka kapur per koqesh Ramen dhe duhet te pranoje kostot e nje politikani provincial qe nuk ka te nginjur me para te zhvatura.
  Dhe ne rastin konkret, ai I ben fresk nje qelbesire si Bledi Feziu, duke e ditur mire alergjine qe ka elektorati I tij per kete sharlatan. Kjo eshte nje tjeter kosto e Edit ne elektoratin e tij, te cilin nuk e kenaqi me vende pune, pasi ia mori te gjitha Iliri.

  Reply to this comment
  • Tartufi December 7, 22:13

   @ ciljeta
   Te kam thene e shtrenjta dhe e embela e zemres time ciljete.
   Me mire miru me dashuri se sa me parashikime ne politike.
   Ata qe ndjekin pushtat per ti prure ne pushtet,ju ngelet brisku per te pastruar
   vendet delikate.
   Kundershtaret politik nuk perdhunohen,por burgosen,te perdhunuarit jane ata
   qe rine prane perdhunusit. kato reshta jane per komentin e shkuar qe me kishe
   bene.

   Reply to this comment
 25. mersin kurti December 7, 10:21

  Librat e Fev-ziut jam i bindur se nuk kane asnje lloj vlere dhe shume shpejt do te perfundojne per letra higjenike. Mediat, pushteti, gjyqesori dhe mbare politika jane grupime te medha interesi, te cilet pasurine kombetare e kane shnderruar ne pasuri te tyre dhe e kane depozituar ne bankat e Zvicres dhe Qipros. Me kujtohet nje film me protagonist aktorin italian Benigni, “Fajin e ka parajsa” .Ne Shqiperi fajin e kane te dyja parajsa dhe varferia.

  Reply to this comment
 26. linda December 7, 13:02

  Ne kete shkrim jane thene te tera respekt per ju z.Islami

  Reply to this comment
 27. faro December 7, 13:12

  Kembengulja e Kryeministrit per te focuar shtetin ligjor me vepra konkrete qe po i shohim te gjithe si Lazarati, energjija, ndertimet pa leje, reforma arsimore etj. ; bie krejtesisht ne kundershtim me kete perulje para nje medje krejtesisht te pamoralshme si Klani me fvzon e sandrin. Faleminderit Z. Islami qe je gazetari me i besuedhem sot bashke me nje nr sh te kufizuar gazetaresh serioz.

  Reply to this comment
 28. Legalisti December 7, 13:13

  Pallati i kujt brigad? Brigades Pare me komandant poli agjentin Mehmet Shehu? Brigada e Dyte me komandant tradhetarin Beqir Balluku? Apo Brigadave me komandante e komisare Petrit Dumen, Gjin Markun. Dali Ndreun, erj, etj, tradhetare e te shitur te armiku? Dhe keto i ka percaktuar vete Enveri, jo legalistet. Prandaj emri Pallati i Brigadave eshte qesharak. Ose eshte qesharak Enveri qe i damkosi si armiq. Keshtu qe emri Pallati Mbreteror eshte emri me i drejte.

  Reply to this comment
 29. Pipi December 7, 14:03

  Edi Rama, po presim prononcimin tuaj ne lidhje me kete vizite butaforike tek Fevziu, Henri dhe Sandri “yt”. Te lutem, mos na i mbush mendjen me filozofira, por fol drejtperdrejt dhe qarte, duke kundershtuar shkrimin brilant te Bedri Islamit.

  Reply to this comment
 30. kritiku December 7, 14:06

  Turpi me i domethenes i nje klase politike tejet te koruptuar,qe shkojne dhe i bejne temena nje pseudohistoriani,per nje leter higjenike qe ka shkruar per te vlersuar figuren e njollosur te kryetradhtarit te shqipeise…

  Reply to this comment
 31. Pëllumb zaimi December 7, 16:18

  Vaso ? Faleminderit dhe ju jam mirënjohës për vlerësimin “virtuoz”! Kam një çikë rezerva në fjalën e fundit,- synoj të bêhem virtuoz por e ndjej se jam vite drite larg për të arritur aty? Ka më virtuozë se unë dhe këtë nuk e them për modesti!? E them pêr vërtetêsi. Unê mê shumê e mendoj vehten si konsekuent, koheziv dhe paksa kokêkrisur por jo virtuoz? Nejse,-duhet tê dini se ju ndjek vazhdimisht por nuk ka rastisur t’ju jap ndonje vleresim? Por ama mê kini pelqyer dhe gjithnje kam menduar,kush mund te jetê ky “vaso-ja”? Mê dukeni shumê i afêrt né mendime dhe né ritmin e frymêmarrjes politike,në shqiptarizêm dhe patriotizêm! Njerêz si ju i nderoj shumê pos te tjerash sepse mê gezon fakti qê unê dhe te tjerê “nuk jemi vetêm”? Lidhur me komentin e sotem meriton vleresimin tim tê lartë sepse edhe unê jam i bindjes qê “politika nuk duhet te jetê pa moral”? Madje nje politike jashte moralit e urrej? Nuk e imagjinoj dot qe per interesa politike te bej kurban fjala vjen patriotizmin apo shqiptarizmin? Heq menjeherê dore nga politika n.q.s ajo mê imponon te bej kurban keto dy vlera morale!? I gjithê shkrimi i z. Bedri apo tê gjithê shkrimet e z. Bedri janê bartês te vlerave politiko-morale dhe te guximit intelektual (edhe ky i fundit eshte vlere morale?) Meqênêse kjo temê kerkon kohe per ta artikuluar po ndalem ketu duke ju uruar gjithe te mirat aty ku jini? Do lexohemi! Nderim dhe mirënjohje mik i mire!

  Reply to this comment
 32. Gjergj December 7, 16:19

  Nusen e kemi te ndershme,,,,,, vetem se nja 2-3 here, nuk mundi te thoshte dot JO dhe i “hodhi nje sy” tavanit te komshinjve.
  Edhe Kryeministrin e kemi me parime, i panjollosur dhe i pandalshem ne luften kunder korrupsionit dhe i zellshem ne ndertimin e meritokracise per te zevendesuar ate tjetren,,,,, ate shkerdhatokracine, simboli i te ciles, jane pikerisht keta koalicionistet e Kryeministrit tone dhe keta dy bujqit, qe kane ardhur ne audience private.
  E filloi punen e tij, si Kryeminister i shqiptareve me mision Rilindjen e shtetit por na perfundoi si murator i kuplarase se bujqve,,,,, ky Edi Rama.
  Mos e merr personalisht Z.Kryeminister. Shqiptaret kane nje cerek shekulli qe tradhtohen nga putanat dhe kodoshet. Nje me shume apo me pak, nga soji i tyre, nuk ndryshon dot statusquone.
  Shijoni miqesite me bujqit qe duan te jene intelektuale, Z.Kryeminister. Ju humbet nje mundesi te arte, per te treguar se nuk jeni nje lepur.

  Reply to this comment
 33. mongoli December 7, 16:39

  Turp,turp,turp!Jeni qe te gjithe tradhetare te kombit.Hakmarrja do te vije shume shpejt,por atehere nuk do kemi asnje meshire.Ilir Meta,gjej vrime te futesh!

  Reply to this comment
 34. ante December 7, 17:42

  QYQJA PO KËRKON ZOGUN E SAJ, KU-KU, KU-KU, KU-KU…..
  Koment Politik
  Dr. Sul NESHA
  Me sa duket, ky Blendi Fevziu me pamjen e Fantomasit, e ka zënë një diarre e pandalshme, për të shkarkuar “filozofinë e tij” mbi figurat në Historinë e Popullit Shqiptar. Po ky hemofrodit politik, pa kockë e pa bosht, ku i gjen ky informacionet dhe i shkruan kaq shpejtë, duke na sjellë “vepra të mëdha” qindra faqesh? Si ka mundësi kaq shpejtë ky “historian” démodé, në një kohë kaq të shkurtër, pa u mbushur dy vjet, na sjell dy “vepra” voluminoze dhe na i servir, sikur të jetë “koka e Zeusit” në historiografinë shqiptare?! Kjo është një ngarkesë e papërballueshme nga “vepra në vepër”. Blendi Fevziu nuk njihet si historian, por thjeshtë, është një gazetar, letrar i rëndomtë, që ka bërë “hajër” brenda një institucioni mediatik politik, duke çoroditur opinionin shqiptar me bëmat e tij.
  Këtë nuk po guxon ta denoncojë asnjë përfaqësues institucional i shtetit. Këtë po e them unë. Ku i gjen ky zotëri informacione me kaq vlerë shtetërore? Si i paguan ky sejmenët e tij për t’ja sjellë taze në tastierë, kur shumë profesionistë do ta kishin zili një material të tillë arkivor? Këto janë informacione dokumentare në Arkivin e Shtetit. Rruga për t’i marrë mund të jetë e hapur, por klkasifikimi i tyre nuk është atribut i zotit Blendi, por korrupsion dhe lëshime nga përfaqësues institucional, të cilët duhet të kenë ligjin në tavolinën e punës, për përdorimin dhe shfrytëzimin e Arkivit të Shtëtit Shqiptar. I bëj me dije Presidentit të Republikës, Kryetarit të Parlamentit, Kryeministrit të Shqipërisë, pavarësisht pranisë së tyre të diskutueshme në ceremoninë e inagurimit të librit për Mbretin Zog, në Pallatin e Ahmet Zogut. Këtu ka shkelje të procedurave për informacionin e klasifikuar. Këtu ka grabitje në rrugë të paligjëshme prej personave jo kompetentë dhe me autorizime të dyshimta, për të marrë material dokumentar në Arkivin e Shtetit. Këtu, në rastin konkret, organet kompetente duhet të hapin procesin hetimor. Këto dokumente, që sillen si simite të tavolinë, janë të një rëndësie të veçantë, me vlera historike për popullin dhe shtetin.
  Krerëve të lartë të shtetit po ju bëj me dije diçka të vogël, në dukje të parëndësishme. Më përpara se sa ta shtjelloj këtë, kam disa pyetje për Blendi Fevziun dhe kërkoj përgjigje publike prej tij.
  Kush e nxit Blendin të merret me dy nga figurat më të spikatura në Historisë së Popullit Shqiptar, në një kohë të trazuar, kur këtë nuk kanë guxuar ta bëjnë as akademikët shqiptar me status studimor dhe shkencor?
  Nga është kjo shtytje për Blendin, për t’u marrë në një kohë kaq të shkurtër me figurën e Ahmet Zogut dhe të Enver Hoxhës?
  A është në gjendje profesionale një gazetar i thjeshtë të vërë “gurët” në vendin e duhur në historinë tonë?
  A nuk e kupton Blendi Fevziu se, sot të marrësh një nismë të tillë, godet drejtëpërdrejtë inutetin e popullit shqiptar dhe thellon përçarjen, duke nxitur urrejtjen midis shqiptarëve?
  A nuk është ky rast i përsëritur më skandalin që ndodhi para pak kohësh në Gazetën “Panorama”, që u botuan tinëzisht dorëshkrimet e Haxhi Kroit, pa miratim institucional, pa leje, duke shkaktuar një masakër të vërtetë me historinë e vendit?
  Po Blendi Fevziu, nga e ka këtë nismë, me nxitje nga brenda apo nga jashtë?
  Ku e gjen kurajon Blendi Fevziu t’i hedhë sot bënzinë zjarrit midis shqiptarëve?
  A duhet të kërkojë ndjesë ky njeri tërë shqiptarëve, të cilët sot janë nën efektin e ndikimeve ideologjike dhe se, këtë plagë të rëndë e shëron vetëm koha dhe kurrë zjarrvënësi Blendi Fevziu?
  A është ndopka reagues ky gazetar i përfolur nga shumë kritika dhe vrejtje që i bëhen nga shtresat e ndryshme sociale, deri në nivelet akademike, për frymën neofashiste që ai përcjell nëpërmjet emisioneve të tij të shumëkritikuar?
  Çfarë misioni ka Blendi në jetën mediatike dhe social politike shqiptare?
  Kujt i shërben ky gazetar më i paguari në Shqipëri?
  Edhe disa problem për kupolën e shtetit shqiptar.
  A do të ndalet ky ndonjeherë nga institucionet kompetente, të cilat përgjigjen për sigurinë kombëtare, me në krye Presidentin e Shqipërisë, të cilët me detyrim kushtetues, kanë prioritet sigurimin e unitetit të popullit dhe përkujdesjen për çdo shqiptar kudo në botë?
  Cila është përgjegjësia e Kryetarit të Shtetit, kur pushteti i mediave është nën juridiksionin e tij dhe element i Sigurisë Kombëtare?
  Si mund të bëhet palë Presidenti, Kryetari i Parlamentit, Kryeministri me një gazetar të thjeshtë, kur opinion kupton dhe kërkon llogari: Ku i gjen dhe në çfarë rruge i siguron Blendi Fevziu matërialet e klasifikuara të Arkivit të Shtetit me karakter historik. Kush ja vë në dispozicion dokumente të dosjeve të sigurimsave Blendi Fevziut, për t’i publikuar si akullore në ekranin e TV Klan, ne emisionin “Opinion”, emisioni më antishqiptar që kemi dëgjuar e ndjekur ndonjeherë?!
  Ku shkojnë kështu koka e kupolës së shtetit në një ftesë Fantomasësh?!
  A ka seriozitet dhe analizë në institucionet tona për gjithçka që i bën karrshillëk rendit dhe ligjeve?
  Kjo që po ndodh në Shqipëri, në jetën social politike, po na bind se në krye të institucioneve, nuk janë njërëz profesionistë, që në çdo hap të ecin dhe të drejtojnë duke respektuar ligjet e shtetit shqiptar, por kemi të bëjmë me njerëz të politizuar, të cilët akoma vazhdojnë procesin e thërrmimit të unitetit kombëtar. Shteti nuk drejtohet me ish dispeçer të parqeve automobilistike. Këtu, ose nuk e merr vesh i pari të dytin dhe të gjithë bëjnë gangsterin, ose e dinë fortë mirë, se çfarë bëjnë, duke i bërë karrshillëk popullit të lodhur nga varfëria.
  Blendi Fevziu, me një skuadrë mercenarësh prapa, të cilët janë vënë në punë t’ja shkruajnë “veprat” me saldime të materialeve të Arkivit, që shpesh janë konflktuale, të çon në një ceremoni të shëmtuar në Pallatin e Mbretit Zog, duke na sjellë përballë mediokritetin, degradimin real të klasës politike dhe të oligarkisë kriminale shqiptare, tejet të politizuar brenda strukturave shtetërore. Në mënyrën më qesharake, Fevziu dhe Çili, mblodhën me një fishkëllimë stanin e lepujve. Blendi Fevziu luan rolin e “kodoshit politik”. Shqipëria është bërë nga njerëzit e saj famëmëdhenj, tashmë të future në historinë e saj dhe këta kodoshë, ajo do t’i nxjerrë si jashtëqitje. Opinioni i ndërshëm dhe i ekuilibruar shqiptar, duhet ta kuptojë skenën tragjikomike të Fantomasit. Takimi në Pallatin e Ahmetit, nuk bëhet për librin e Blendit. Aty u sajua vendi i pazarllëqeve të ndyra politike në kurriz të shqiptarëve. Libri është vetëm sebepi i takimit të kodoshëve politikë dhe sejmenëve e zhgaravinave të tyre të rimelit dhe minifundeve.
  Çfarë duhet të kuptojmë nga kjo skenë e shëmtuar mediatike?
  Skena shfaq interesaat e përbashkëta të oligarkëve të kriminalizuar shqiptar. Këta janë sfondi, nuk janë problemi. Populli ndihet i zëmëruar dhe i fyer nga gjendja e rëndë ekonomike, ndërsa kodoshët i bëjnë karrshillëk në mjedise tepër komode, duke demostruar sfidën antipopull. Nuk pretendojmë se e çmontojmë këtë skemë të koklavitur vip – rripash të mbledhur në sallën e dikasterit, por me të drejtë pyesim: Ku qëndron enigma e promovimit dhe e takimit me kupolën e shtetit?!
  Së dyti; Na shfaqet një mision, duke shpalosur hakmarrjen politike ndaj figurës së Enver Hoxhës. A është koha për ta bërë këtë? A i shëben kjo situatës social ekonomike të popullit? Pse shqetësohën klasa politike dhe oligarkët nga nindikacionet që kanë të drejtë të shfaqen, si për Enver Hoxhën edhe për Ahmet Zogun?
  Së treri; Zgjidhja që do të bëj Blndi Fevziu në shërbim të qarqeve të caktuara, që i hedhin bënzinë zjarrit midis shqiptarëve, është e kërkuar, por jo e gjetur. Karshillëku i nxitur qëllimshëm midis përlasjes së figurave të Enver Hoxhës dhe Ahmet Zogut, e përtyp Blendi me shpurën e vet, por jo shqiptarët. Shqiptarët nuk kanë kohë të tepërt dhe nevojë për urrejtje, por për paqe, unitet, punë e mirëqënie. Historia do të shkruhet me të vërtetat e saj nga shkencëtarët, historianët, por jo nga kodoshët politikë. Çdo kush ka vendin e tij në Historinë e Popullit Shqiptar, dhe kufijtë nuk i vë dot Blendi me sejmenët e tij kopjacë, por vetë vetëdija kombëtare e popullit, i cili është i interesuar për një Shqipëri të fortë dhe stabile. Historianët akademikë shqiptarë, duhët të ndihen të fyer rëndë nga një kodosh Fantomas. Blendi dhe Blendët, do të bëhen si historitë dhe shakatë e Maqo Pelivanit dhe të Pandi Peleshit, dhe nesër shqiptarët do të qeshin me ta. Ka kohë që qyqja ka bërë vezët në folenë e shqiponjës dhe tani po kërkon pjellën e saj. Nëse shtetarët tanë do të rrijnë duke bërë sehir, se çfarë ndodh në shtetin shqiptar dhe rëndom, me ose pa vetëdije, do të bëhen palë me tragjikomedi të tilla Fantomasësh, kjo do të ketë haraç të madh.
  Ku-ku, ku-ku, ku-ku…..
  Është koha që populli dhe inteligjencia atdhetare të nxjerrin jashtë në sipërfaqe kromën dhe vulgaritetin që kanë mbajtur kaq kohë të konservuar brenda vetes. Duhet edhe kjo, duhet, që këllira të dalë jashtë, ta marrë me vete Lana dhge lumënjtë e shqipërisë, bashkë me ujrat e zeza, e t’i çojë për kripë. Koha po vjen. Lumënjtë duhet t’ua kthejmë Haurëve të Avgjisë.
  Tiranë, më 07 dhjetor 2014

  Reply to this comment
 35. 01 vlora December 7, 17:45

  respekte Bedri je shume i sakt.

  Reply to this comment
 36. Lami December 7, 22:29

  Ky që keni shkruar është thjesht një hartim.

  Mësoni të shkruani: thoni me gjakftohtësi se cili është problemi që keni, Ahmet Zogu, Blendi Fevziu apo klasa politike. Pastaj shpjegoni se cila është alternativa që ju kërkoni: Enver Hoxha, komunistët, nacionalistët, një klasë tjetër politike, apo diçka tjetër.

  Nëse problemi juaj është klasa “e keqe” politike, na thoni se ku dhe si mund të gjejmë një klasë tjetër.

  Nëse nuk ju pëlqen Ahmet Zogu, na thoni se cili personazh i historisë shqiptare do t’ju pëlqente në vend të tij (Esat Toptani, Shefqet Vërlaci, Shefqet Peçi, Haxhi Lleshi, Hysni Kapo apo Enver Hoxha).

  Konkluzion: Nga mënyra se si shkruani, kuptoj se ju jeni pjesë e mediokritetit që përshkon shoqërinë shqiptare. Përpiquni të shkruani diçka konstruktive, sepse të shash është gjëja më e lehtë në këtë botë.

  Reply to this comment
 37. alban December 7, 22:41

  Rama ka nje te keqe fare te vogel.Ate se lidh asgje me te majtet dhe po i perdor ata per interesat perverse te tije.Shihni qeverine,njerezit prane tij dhe ska nevoj per koment.Nuk eshte skandal qe ai paguan me taksat tona djalin e ballistit butka per te botuar nje liber qe sdo e lexoj njeri ku tentohet te pastrohen mbeturrinat e ketij vendi?Por te presim se do shohim te tjera deri ne zgjedhjet lokale,te te cilat sdo kete me nje milion vota por shum me pak.

  Reply to this comment
 38. Gregor December 7, 22:54

  Por Edi Rama nuk eshte i majte, as PS e tille. Prania e Rames ne promovim eshte fyerje per te gjithe elektoratin e majte dhe ate te qendres, qe figuren e Zogut e shohin si nje keqberes per shqiptaret e Shqiperine, nje tradhetar te vendit te tij, i cilesuar i tille edhe nga kushtetuta qe ai vete e hartoi dhe e miratoi, nje shites trojesh shqiptare per te ardhur ne pushtet, vrases i figurave te medha kombetare te kohes, vjedhes ordiner i thesarit te shtetit…
  Por Rama po ecen revan drejt se djathtes, shihni si kane evoluar ngjhyrat e PS: fillimisht ne stemen e PS, trandafili i kuq, me Ramen ngjyra evuloi ne roze, zgjedhjet e 2013 ne lejla dhe me pas vjen bluja. Ai ka vlera si administrator, por si udheheqes i nje force politike, eshte tek zerua, si i majte apo i djathte.

  Reply to this comment
 39. Dashnor Kozaj December 7, 23:02

  Per komentuesin ,- ante . ke shkruar shume ,por perse nuk e vendos emrin tend te vertete ne koment . Perse fshihesh pas pseudonimit ,njelloj si ne kohen e qoftelargut ,Enver Hoxhes ,kur spiunet shkruanin me pseudonime . perse nuk del hapur ,sic ka shkruar gazetari Bedri Islami , apo komentuesi Pellumb Zaimi.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 8, 07:26

   Dashnor kozaj? Miku im, -po del rrallê, pse? Nejse,më bej njê zile pasi mê êshte fshirê nga memoria e celularit tim,numri juaj? Prandaj dhe nuk ju kam marë? Nderime!

   Reply to this comment
 40. Hajdar N. Sula December 8, 04:36

  leksion falas per dashnoret e blogut te gazetes Dita.

  Zoti Kozaj nuk e di pse me dukesh si polic trafiku me keto komente bajate.Ti mor trim qe del me emer orgjinal na trego se cfare ke bere konkretisht dhe cilin ke trembur me ato pacavuret tuaja.
  Mos e kraheso vetem me Bedriun dhe Pellumbin se je mijra vjet drite larg tyre.Jo vetem kaq por i kerkon llogari komentuesit -ante- se paska frike te dale me emer orgjinal.Ti more trimi dashnor duhet te dish qe me emer dolen ne 21 janar 2011 ato qe u vrane ne bulevard dhe gerdec dhe ju dashnoret e blogjeve dhe te loqeve bete shurren ne breke dhe i late te vraret ne bulevard bashke me Edi Ramen qe po pshurr mbi ato jetime.Persa i takon komentit te “ante” qe ka risjelle komentin politik te Sul Nezhes mund te them se eshte nje nga komentet me te goditur te pakten keto dhjete vitet e fundit.Ideja e tij eshte e sakte kur shtron pyetjen:Kush e paguan kodoshin Fejziu qe perpiqet te heqe nga historia enver hoxhen duke e bere Gogol dhe nga ana tjeter po e paraqet satrapin Zog si nje shenjtor.
  Kam pershtypjen se Blendi Fejziu eshte kthyer si “gjeneral gramafoni”
  i viteve 30-40 ku partitura e tij eshte nga doktrina antishqiptare e Rajersonovic-Elezbiberovic te viteve 80-90 e ashtuquajtur dekomunistifikim qe u tjetersua ne serbizim dhe greqizim te trojeve shqiptare.Pikerisht fejziu ky pinjolli i esat tradhetar toptanit bashke me dhendrin e serbise berishoviq e kane gjunjezuar ate vend perfundimisht sidomos tani qe “vune ne rrjesht” ne pallatin e zogut kurves dhe edi ramen me ilir meten.Pikerisht keto thote Sul Nesha ne menyre perfekte bashke me zotin bedri islamin se vizita idiote e Edi Rames te mafjozet e Klanit ishte kapitullim pa kushte e fituesve te 23 qershorit 2013..pra ishte nje tradheti e hapur..dhe njerzit duhet te mendojne se “rrezimi ” i berishes para nje viti ishte nje komedi e luajtur keq…Shqiptaret tani e mbrapa pervecse denimit te kupoles kriminale 2B duhet te denojne dhe tradhetaret Rama-Meta

  Reply to this comment
 41. socialisti bythpambuk December 8, 05:42

  Tradhetia e ka emrin Edi Rama.

  Reply to this comment
 42. erion December 8, 11:18

  Luigj Gurakuqi, Avni Rustemi, Bajram Curri keta emra me vijne ne mendje se ka dhe te tjere.
  Ahmet Zogu eshte vrases i tyre.A ka njeri qe ndjehet Shqiptar qe mund te vere ne dyshim patriotizmin e tyre?
  Ata politikane qe moren pjese ne kete ceremoni shkelen ne gjakun e tyre

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 8, 13:25

   Erion? Kini shumë të drejtë. Ata patriotë të mëdhenj që përmendni ju dhe shumë të tjerë janë vrarë nga ahmet zogolli, u rivranë nga blendi ahmetzog toptan fevziu dhe në ceremoninë mortore i rivarrosi pa nderim edi rama !? Në Shqipëri ka “rilindur” vetëm një gjallesë,- “Tradhëtia”!? Nderime!

   Reply to this comment
 43. Patriot 3 December 8, 15:26

  “Në Shqipëri ka “rilindur” vetëm një gjallesë,- “Tradhëtia”!?? E fortë dhe e vërtetë kjo,lapidare!

  Reply to this comment
 44. Pëllumb zaimi December 8, 15:32

  Nnnnnnn oh! “Në Shqipëri ka “rilindur” vetëm një gjallesë,- “Tradhëtia”!?? E fortë dhe e vërtetë kjo,lapidare!

  Reply to this comment
 45. Maliq December 8, 16:54

  Ishte vertet nje turp i madh,hapa televizorin thashe cfare ka noll,ne gare para Fevzos,Cilit .ca me pa te gjithe baballaret e kombit,ambasador,bigbrotherist,texhveshur e gjithfare………..bravo Rama e co…e ne fund nje turp…..nje minj nga ata ta kanaleve.gadi harrova populli kerkon te perseritet ky eviniment.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*