Berisha citon Bankën Botërore (por raporti është i 2012-s kur ishte vetë në pushtet)

December 6, 2014 16:40

Berisha citon Bankën Botërore (por raporti është i 2012-s kur ishte vetë në pushtet)

Ish-kryeministri Berisha në një postim në Facebook tha dje se në Shqipëri është rritur varfëria.

Berisha futi në citim edhe Bankën Botërore, duke folur për një raport.

Por burime nga Banka Botërore sqarojnë për gazetën se nuk ekziston asnjë raport për varfërinë.

Përveç atij që është publikuar në vitin 2012 (e gjeni në linkun: http://goo.gl/G46VKc), kur në pushtet ishte vetë Berisha.

Më poshtë postimi i ish-kryeministrit në Facebook:

Shqiperia ne marshin e mjerimit! Varferia ekstreme rritet kete vit me 6.2 here.

Te dashur miq, tronditese per te mos thene te kobshme jane te dhenat e fundit per varferine ekstreme (sipas Bankes Boterore konsiderohen ne gjendje te tille personat me te ardhura nden 1.25 $ ne dite) apo siç quhet ndryshe mjerimin ne Shqiperi.Te dhenat e Bankes faktojne se varfia ekstreme ne Shqiperi ka arritur ne 8.2% nga 1.3% qe ishte ne studimin e fundit, pra eshte rritur 6.2 here.
2
Sipas ketyre te dhenave sot ne Shqiperi mbi 250 mije vete jetojne ne varferi ekstreme, pra ne mjerim, nga vetem 30 mije qe ishin ne studimin me te fundit. Rritja me shpejtesi e mjeriimit lidhet para se gjithash me humbjen e vendeve te vetme te punes ne familje, nga rritja e taksave, largimi i investitoreve te huaj, renien me 50% te investimeve te huaja kete vit, renien e eksporteve krahasuar me nje vit me pare, thellimin me 20% te defiçitit tregtar ne muajin tetor si dhe zhytjen e ekonomise ne reçesion.

Te gjitha keto jane rezultat direkt i politikave antibiznes te analfabetit ne ekonomi, piktorit deshtak Edi Rama, rritjes se madhe te taksave, bllokimit te ndertimit ne mbare vendin, sektor qendor i ekonomise ne te cilin siguronin buken e perditshme mbi 43 mije familje shqiptare, anullimit te paligjshem te qindra koncesioneve dhe kontratave. Por ne kete rritje te frikshme te mjerimit tek ne nje vend me peshe zene dhe ulja e madhe dhe me shpejtesi e ndihmes nga emigrantet per familjet e tyre, rritja absurde e takseve etj. Sb

 

 

December 6, 2014 16:40
Komento

24 Komente

 1. mirditori January 8, 13:07

  Nasradini (Sali Berisha) mjeshtri i rrenave behet i rrezikshem (jo se nuk eshte)por kur beson ne rrenat e veta.Neqoftese historine do e mendojme si nje shtepi(me dhome ndenje.guzhine,ne,koridor,dhome gjumi me hale(banjo)ne ballkon) ne hale e ke vendin.Se vetem historine nuk mund e ndryshosh.

  Reply to this comment
  • tahir gashi January 8, 17:26

   ne hale e ka vendin DOKTOR MORTJA,por ne letren higjienike ku te jete stamposur fytyra e tij dhe e jozefina topallit!

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati December 6, 16:44

    Sala e la me mire fuqine blerese se sa po e ben Edi

    Edi po e shkateron komplet fuqine blerese te shqiptareve duke ritur cmimin e karburanteve dhe te energjise elektrike

    Pa u futur fare ne hollesira ,Kaq mjafton per te treguar se ekonomia ne kohe te Sales
    ishte me mire dhe se Edi eshte ne ruge te gabuar persa i perket ekonomise

    Ky qe ka ber artikullin ja fut kot, dhe ben servilin e rendomte

    Reply to this comment
    • Sony December 6, 20:23

     Kur je injorant total ne fushen ekonomike gjeja me mire eshte te rrish urte e te mos komentosh, mirepo ky nuk eshte rasti i raimond vlonjatit.
     Te dhenat jane ato te 2012 per faktin e vetem se Banka Boterore (BB) perdor te dhenat e INSTAT Shqiptar, te dhena per mbledhjen e te cilave Banka Boterore edhe ka kontribuar dhe njihen si LSMS (Living Standards Measurement Survey).
     A bie fuqia blerese e shqiptareve? Sigurisht qe po! Ashtu sikurse bie fuqia blerese e atyre qe me vite te tera nuk e kane paguar energjine duke u mburrur sikur kjo te ishte pozitive. Sepse ne te tjeret, shumica, ne ishim te marre qe e paguanim dhe e paguajme rregullisht energjine.
     Saliu eshte aq INJORANT ne fushen ekonomike sa jo vetem shkruan per te dhena te Bankes Boterore te vjetra te 2012 kur ai ishte ne pushtet por MBI TE GJITHA permend Banken Boterore e cila bashke me Fondin Monetar Nderkombtar (IMF) i japin borxhe shteteve per energjine apo dhe ne fusha te tjera. Tani o raimond djali keto borxhet DUHET te paguhen se leket nuk bihen nga qielli por mblidhen nga taksat tona, (sepse gjithmone mbrapa ketyre borxheve qendron nje shtet i fuqishem si SHBA per shembull e cila jep pjesen me te madhe te borxhit nepermjet BB apo IMF) dhe po nuk IA PAGOVE borxhin ndodh ajo qe ndodhi me Argjentinen qe shpalli gjendje defaulti apo siç ka ndodhur me shume vende te Afrikes (si Nigeria apo Sierra Leone, te zhytura ne kaos dhe luftra civile, kuptohet pse…..). Meqe leket muk bihen nga qielli dhe Sali HAJVANI ka qene per me shume se 15 vjet ne krye te vendit duke e RRENUAR ekonomikisht me vjedhje e korrupsion, vjen dita qe femijet e shqiptareve (jo femijet HAJDUTE te Saliut), duhet te paguajne borxhet sepse BB i kerkon mbrapsht!

     Reply to this comment
     • aa December 6, 20:56

      Eh Sony, ti vertet mendon se “raimond vlonjati” do te kuptoje gje? Ai dhe shume te tjere si puna e tij e kane trurin rrafsh, pa asnje rrudhe – efekt “magjik” nga gjysh Sali Pinoku. 😉

     • Toni December 7, 09:50

      Po car do kuptoje rajmondi qe vjen nga fshati me 3-germa KUC-VLORE,rajmondi si shume te tjere ka pesuar shplarje truri dhe as reformatimi nuk e fut ne binare,or hajvon rajmondi po car la mire saleshi la plera servilizmi te sojit+sorollopit tend kete po,8-vjet pas Gjermanise e renditur ne ekonomi dhe del ne recesion per 1-vit kjo eshte teoria e kalbur+ideollogjia e juaj o plera,ikore shko e shit fara,dava ANADOLLI..

     • plaku December 7, 02:09

      sony,
      Ke shume te drejte mik, borxhi qe merr sot qeveria e re nga FMN dhe BB jane taksa per neser per taksapaguesit. M.gj.ate une mendoj se qeveria ka bere mire qe ka marre borxh nga FMN dhe BB.

      Pershendetje

   • Samiu December 6, 16:45

    Vetem ne gjuhen shqipe, fjalet “shpik” dhe “shpif” ndryshojne vetem me nje germe….. edhe kete e shfrytezon nje qenie si Berisha…..

    Reply to this comment
    • shqiptar sharri. December 6, 16:46

     Po,ki kryekriminel ka shkollen e serbve,shpif,shpi,shpif,sa ma shum se dicka ngel.Kete e ka than krushku i sali serbit nji pseudoakademik i barbaris serbosllave,qosic,prandaj mos u cuditni or shqiptar.Po,dhe ju qe i thoni vets shqiptar,nuk jene te till,se po ta kishte qeter popull kete si kryetar apo presiden,moti ja kishte shkurtue jeten,por nuk jeni shqiptar prandaj e duroni kete gjakatar,

     Reply to this comment
 2. Malo January 8, 13:38

  Sali Efendiu, flet si e jema e Zeqos maje thanes. Ai eshte fajtori kryesor per mjeriomin ku eshte katandisur vendi dhe shqiptaret sot dhe per turp te te moshuareve, flet njelloje si fajdexhit e perandorise otomane duke shprehur injorance te theksuar sidomos ne fushen ekonomike. Ky i semur psiqik eshte degjuar shume nga shqiptaret, prandaj edhe i vune drun me 23 qershor. Tani ka dale e flet si gjeli maj plehut ne mengjes. Po te pakten gjeli flet me orar, ndersa ky i ka kaperdhir te gjitha. Kjo do te thot se ne kafken e kokes ka me pak tru se gjeli. Kush e ka qejf le ta degjoje.

  Reply to this comment
  • Perparim Halili December 6, 16:39

   Ndërsa diskutohej buxheti i vitit 2014, në të 12 herët që foli dhe 17 ndërhyrjet që bëri ish-kryeministri Sali Berisha, paralajmëroi me “dhimbje për shqiptarët”, se buxheti i qeverisë “Rilindja” do të ishte “buxheti i mjerimit” social ekonomik të popullit.

   Pa asnjë pendesë, pa u skuqur e pa u zverdhur në fytyrë, deklaroi me zë të lartë (sikur të ishte realitet) që qeverisja e tij e deri qershorit 2013, paska “vendosur paga të larta, në nivele financiare sipas standarteve të pagave të 5 vendeve më të zhvilluara të BE”. Po kështu, Berisha parlajmëroi shqiptarët, se me këtë buxhet e skemë fiskale të ofruar prej qeverisjes “Rilindja”, do të binte fuqia blerëse e këtyre pagave, për shkak të rritjes së çmimeve. Po me “gjuhën” e Berishës, “recitoi” diskutimet shabllone dhe “kori” i tij i ish-ministrave e deputetëve të mbetur prezent në seancë.

   Me të njëjtën kapardisje e demagogji, madje mashtrim publik, “Sali bollëku” u foli shqiptarëve edhe 100 ditë më parë, kur pas 1 milion votave kundër tij, la çelësat varur në derën e kryeministrisë e ia mbathi për në… opozitë. Mes të tjerash, ai deklaroi saktësisht kështu: “… Kemi krijuar dhe lënë për shqiptarët një mirëqenie të lartë ekonomike, gjë e cila ka për bazë pagat e larta, në nivele si pagat e vendeve më të zhvilluara të BE”.

   Në fakt, siç e kemi dëgjuar, këtë përrallë, ish-kryeministri Berisha e ka rrëfyer nga 10 herë në ditë gjatë 8 viteve të pushtetit, duke kaluar deri në çmenduri komike, aq sa e shpalli Shqipërinë, të njëjtë me Gjermaninë si fuqi ekonomike kombëtare dhe për mirëqenie të lartë të popullit. këto ditë, shfletova një statistikë (publikuar në muajin shtator 2013 nga “EURO-STAT”(Agjencia e Statistikave të BE). A dini zoti ish-kryeministër, se me çfarë fuqie blerëse pagash, i ke lënë shqiptarët në vitin 2013, në raport me vendet e BE?!

   Ja cila është realisht llogaria e fuqisë blerëse të pagave, pagesave e pensioneve në Shqipëri: Pensionet minimale që jep qeveria, përballojnë vetëm 10 ditë ushqim mbijetese për 1 person. Pagat minimale, përballojnë vetëm 15 ditë ushqim minimal për 1 person. Pagat mesatare përballojnë vetëm 10 ditë ushqim minimal për 2 persona. Ndihma ekonomike përballon vetëm 2 ditë ushqim minimal për 1 person. Me këtë llogari “parajse” të siguruar prej ish-pushtetit “Berisha”, detyrohen të jetojnë dhe jetimët, invalidët e gjithë shtresat në nevojë.

   Kjo tabelë e përgatitur nga “EURO-STAT” për nivelin fuqisë blerëse të pagave deri në muajin shtator 2013, tregon fuqinë blerëse reale që kanë pagat e vendeve të Europës. Në këtë renditje, fuqia blerëse e shqiptarëve në raport me popujt e tjerë të disa vendeve të Europës, rezulton kështu:

    

   1. Luksemburgu e ka fuqinë blerëse 298 pikë, ose 199 pikë më lartë se mesatarja e BE.

   2. Gjermania e ka fuqinë blerëse 281 pikë, ose 181pikë më të lartë mesatarja e BE.

   3. Holanda, ka fuqi blerëse 134 pikë, ose 34 pikë më të lartë se kuota mesatare e BE.

   4. Danimarka, ka fuqinë blerëse  125 pikë, ose 25 pikë më të lartë mesatarja e BE.

   5. Irlanda e ka fuqinë blerëse 124 pikë, ose 24 pikë më të lartë se mesatarja e BE.

   6. Austria e ka fuqinë blerëse 122 pikë, ose 22 pikë më të lartë se mesatarja e BE.

   7. Italia e ka fuqinë blerëse 107 pikë, 7 pikë më të lartë se mesatarja e BE.

   8. Greqia e ka fuqinë blerëse 98 pikë, pra vetëm 2 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   9. Kroacia e ka fuqinë blerëse 71 pikë, ose 29 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   10. Rumania e ka fuqinë blerëse 55 pikë, ose 45 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   11. Bullgaria e ka fuqinë blerëse 43 pikë, ose 57 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   12. Mali i Zi e ka fuqinë blerëse 60 pikë, ose 40 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   13. Turqia e ka fuqinë blerëse 58 pikë, ose 42 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   14. Serbia e ka fuqinë blerëse 57 pikë, ose 43 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   15. Maqedonia e ka fuqinë blerëse 48 pikë, ose 52 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   16. Bosnja e ka fuqinë blerëse 48 pikë, ose 52 pikë më të ulët se mesatarja e BE.

   17. SHQIPËRIA e ka fuqinë blerëse 8 pikë, ose 92 pikë më të vogël se mesatarja e BE dhe 6 herë më të ulët se Bosnja e Maqedonia.

   Reply to this comment
 3. ali January 8, 13:39

  Mezatarisht pensionisti shqiptar qe eshte baza minimale e mireqenjes merr 130 dollare ne
  muaj ! Sa merr nje pensionist europian ? Duhet te kemi parasysh se cmimet ne ”parajsen”e
  Saliut jane me te larta se ne Europe ,pa permendur ketu Ameriken qe jane ku e ku me te lira
  se sa ne Shqiperi dhe Europe ?!
  Prandaj ”parajsa shqiptare ,, e Sali Katranit eshte nje genjeshter e mashtrim me dimensione
  kozmike ! ”Black hole,, qe la Ky njeri ne ekonomine dhe financat shqiptare do te mbeten ne
  historine shqiptare si ”njolle e zeze ,, qe nje dite ky mashtrues , vrases e kriminelbduhet te
  jape llogari para drejtesise. shqiptare, por jo me kete drejtesi qe ka fabrikuar Sala por me drejte-
  sine e vertete ku edhe princesa e Spanjes del para gjyqit keto dite ”per droge e pastrim parash,,
  Kur edhe kjo princese del ne gjyq perse te mos dali ne gjyq nje plebej sic eshte Sali Berisha ?!1

  Reply to this comment
 4. Gas January 8, 14:20

  S’e ke lexuar mire tabelen me duket. Tabela e Eurostat-it per vitin 2012 thote qe Shqiperia eshte ne kuoten e 30 pikeve dhe e ka Bosnjen mbrapa. Dhe ne tabele mungojne vende qe jane pa dyshim nen nivelin tone, si Ukraina, Moldavia dhe Bjellorusia. Per me shume hidhi nje sy faqes se Wikipedias per PPP Index http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

  Reply to this comment
 5. mergimtari fv January 8, 14:37

  Franca dhe pse nuk eshte ne liste e ka mesataren e pensionit te pleqerise mbi 1650 euro kur dihen nivelet e larta ne vendet nordike si te parat ne bote , shqiptari i shkrete ka shekuj qe lufton per buken e gojes qe sot ka njerez qe nuk arrijne ta sigurojne , S.Berisha eshte turpi dhe fatkeqsia komtare si drejtues i shtetit , tipik mediokriteti anarkist e karrierist i ulet ne ekstrem me banden e tij qe i shkon pas , vellezer largojeni qenin e ngordhur se qelbet nga infeksioni i krimit e po u vdes dhe te ardhmen femijeve tuaj e Shqiperise hallemadhe .

  Reply to this comment
 6. illo January 8, 15:46

  Ardhja e Saliut , ne drejtimin e shtetit shqiptar , perben nje aksident tragjik . Saliu u kujdes , qe njerzit afer tij te pasurohen , me grabitjen e pasurise se perbashket , qe ne Shqiperi ishte shume e madhe , sepse Enveri mendoi vetem per akumulim dhe armatim . Saliut nuk I bente pershtypje gjendja masive . Ndergjegjia e tij u kriminalizua , deri sa hapi depot ushtarake , nje skandal , qe nuk eshte degjuar ne as nje vend dhe rrast . Kriminalitati I tij u rrit dora dores . Nje njeri I tille , nuk mund te kete lidhje me realitetin . Krimi I eshte bere natyre e dyte . Disa me keshillojne , te mos flas te tilla gjera pa vendim gjyqi . I sqaroj keta dashamire , se per shtetarin nuk ka nevoje per vendim. Shtetari pergjigjet me koke per detyren , qe I ka dale per zot . Njerzit habiten se si drejtesija lejon nje njeri te zhytur ne krim , te shetisi me veture , te jetoi ne lluks dhe te flasi pa dogane . Illo

  Reply to this comment
 7. Jashar kuca January 8, 17:39

  Mire e ke Ti,more zoti gazetar,po nuk e di Ti se per cilet shqiptar flet Salihu?? Ai nuk flet as per Ty dhe as per neve! Ai flet per ata 1000 sahanlepires qe ka pas vehtes.Ai disa i ka bere depudet,disa gazetare e pronare gazetash,disa si babagjysh te vitit te Ri,disa si forca speciale. disa si forca speciale e bejne aksine ne mes te qytetit,disa minatore dhe vene mina,disa te tjere i ka si analiste qe argumentijne se cfare pune bejne keta te mesipermit….Keshtuqe Ai mire e ka se ata aq e kane rrogen.Per te tjeret nuk i nxihet fare Berishes,se Ai e di mire se sa e duan shqiptaret…..Une mendoj se ky nuk eshte faji i Salihut,per mua ketij i lumte,faji eshte i vet shqiptareve,qe vajten 23 vjet qe po ju q…,nena para e mbarapa dhe po bejne sehir e presin nga gjoja “drejtesia”…Te jap garanci se Salihu dhe shume pak kohe do dhe do te shikojme te gjithe ne se cka per te bere. Ai qe kur ka ardhur ne pushtet ka thene se : “Do t’ua ngrij buzeqesgjen ne buze” dhe kete e beri dhe po e ben,ateheren Ai e ka fain,Jo,absolutishte Jo,fain e kemi neve qe spo i ngrijme qurrat ne hunde>>>Keshtu i dashuri Perparim,!!

  Reply to this comment
 8. Bilal camurri January 9, 08:51

  U bene dele romaket,pa u be ujk cezari!

  Reply to this comment
 9. LORA December 6, 17:20

  E paska zene alzhajmeri mortjemadhin brekedhjere !?
  Druaj se eshte roli i fundit qe ka ndermarre te beje publikisht per nevojat e tij imediate,,,perpara se te shkoje ne banesen pa qera.
  Kush t’ja kete keshilluar kete rol,valle?Patjeter qe nahija e fazlliceve;e kush tjeter?Atyre u duhen shqiptaret sa me te varfer,qofte edhe ne endra brekedhjeresh.

  Reply to this comment
 10. Sokrat Marina December 6, 17:49

  NE JEMI ME TE POSHTER,ME HAJDUTE,ME KATRAN DHE ME VRASES QE DEGJOJME ENDE ME TE POSHTRIN ,ME KRIMINELIN E KETIJ POPULLI,KETE NJERI ME EMRIN SALI .

  Reply to this comment
 11. shqiptar sharri. December 6, 17:53

  per z.Ali
  ju,shqiptaret me duket se nuk jeni ne tok te bukes or njerez te endrave te bukra,(vet jam shqiptar)po ju si mundni te krhasoni shqiprin njishekullore,me shtetet te evropes medisa shekuj para neve?Ku,ne kemi njerez te vjeter qe kan jetue dhe kohen e princ vidit,dhe te fan nolit,dhe te zogut,dhe sfundi dhe 50,vite te shtetit te diktatures po e themse juve ashtu ju vjen mir.Po,kur shtetet evropjani kishin univerzitetet dhe akademit e shkencave te gjithckahit,ne nuk kishim shtet,ne ishim nen perandorin turke,po e pranoi qe dhe kombe qera ishin nen perandorin osmane,por ata popuj ishin treguar ndoshta ma te zotet.Pasi simbas historis univerziteti kroacis ka kaluar 167,vite i srbve 148,po i gjermanve,austriakve,rumunve,po jam ne zvicer,po ktu ne zvicer me duket qe nga viti 1447,univerzitet,akademi,pra kan pas kta shtete inxhiner,te ndertimit,te mekanikt,te industris rande,pra gjitha i kan pas para ma pak se 150,viteve,kurse ne kur i beme kto gjera?Tani mos pritnit ju qe per nji shekull ta mrim japonin,zvicre,apo gjermanin e francen,nese kshtu mendoni jeni shum naiv or zotri!?Po,ti shofem gjerat reale bilem mir kemi mri,me punen e pa lodhur te gjeneratave te luftes eshte bere shum.Ju,apo ne,nuk kemi pas tren,deri pas luftes s’dit botnore,pra kur treni ka qen deri ne shkup e selanik,ne shqipri nuk ka pas,po ashtu nuk kemi pas fabrika,uzina,po buqsia si ishte,po knetet si ishin,,po minierat si ishiin,po infrastuktura si ishte po rym a kishim dhe sa hidrcentrale kishim kur mbaroi lufta 1944,pra si ishim,dhe si jemi?A’jemi mir pas rarjes se sistemit,une them mir jemi,po dote ishim ma mir te ,kjo eshte qe neve na len pas edgmos i kishim shkatrue uzinat,fabrikat,koperativat,pra dote ishim edhe ma mir se qe,jemi,Por politikat e gabuara,polizikat klienteliste,vjedhjet pa fund,shitjet e pasuris kombtare pa asnji fitim per popullin dhe buxhetin kombtar,krejt jan kto pasojet qe jemi keq,pra politikat oligarkve dhe te kapitalizmit markatist amerikan,e shkatruan ekonomin kombtare per pilitikanet klanore dhe klienteliste.Se,SHqipria si vend eshte e pasur por duhet menaxhar mir dhe jo tu prishte xhdo gje ne emer te antikomunizmit,po tu benin,qe ne fillim reformat e sistemit te zhvillimit kapitalisto borgjez,e jo kapitalizmi i eger markatist vetem per oligarket,por dhe borgjezin qe mban klasen e mesme,jo si tek ne,klasa e shum te pasurve 5%dhe 95%fukni fukara,dhe mbesim mbrapa,maqedonis,e te mos futi qera shtete se ata jan shum para neve dhe maqedonis.Pa,ndryshimin e politikave dhe udheheqsve politik,te gjehit dhe te sodit,nuk dote perparoimdhe nuk dota kemi jetesen ma te mir ky eshte mendimi im or miku ali.

  Reply to this comment
  • aa December 6, 21:02

   Edhe ne kemi universitetet me te mira ne bote. Ne universitetet berishiane, per nje muaj, pa shkuar fare ne Universitet (si dhe pa diplome te shkolles se mesme), mund te marresh Master, qofte edhe sikur te mos dish asnje fjale te vetme shqip! 😉

   Reply to this comment
 12. MERIMANGA E KUQE December 6, 21:29

  PSE MERRENI ME NJE NJERI TE MARRE???????????????????? KU QENDRON PUNA ??????????? PSE HARXHOHET KEJO KOHE KOTE ME KETE NJERI????????????

  Reply to this comment
 13. Drejtori I Bankes Boterore December 7, 01:56

  You incorrigible knob head!!
  ..qe ne shqip i bie

  o I pandreqshme!!!:) etj, etj..

  Reply to this comment
 14. metlaj December 7, 11:13

  te keqiat e saliut jane shume me te renda se te hoxhes Deri me sot hoxhes nuk po i veretetohen vjedhje nga ai ose pjestret efamiljes se tij ai shtezoj me te padrejte te pasurit e sinqerte dhe beri shume mire per te pasurit qe asaj periudhe kane qene me te vertet bio kjo verteohet me gjendjen shendetesore ne dy periudhat per te njejtat mosha me 25 vjec kete mund ta jap realisht ministria e shendetesis tjeter eshte se ajo peruidh ka bere krime por keto pothuajse midis popullit pas 15 vjetesh shkuan ne zero periudha e tanishme nuk vrete shtetit por krijon mos besimin ndaj ligjit dhe mos zgjidhjen drejte te pronave si dhe vaferin qe ndikojne shume me teper se periudha e pare kush e solli ket mentelitet po e ardhmja me gjithe keto borxhe qe duhet ti paguajme nuki jane qeverisje e keqe pas vdekjes se komunizmit shikon ndaloni ne rradhe te lgjallet shkaterues se sa te vdekurit lereni rrinin ta kuptoj vete te verteten fuqia bleres te jepet me konkrete dhe me stuktur e qiraja shpenzimet drita uje ushqime veshmbathje mjeksore dhe te trjera dhe shpresa ishin me te medha se sot qe vuajm depresjon nga mos besimi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim