SHËNIM: Pasuria e pushteti nuk të bëjnë të lumtur?! Ja ke fut kot plako!

Ermir Hoxha July 25, 2014 14:20

SHËNIM: Pasuria e pushteti nuk të bëjnë të lumtur?! Ja ke fut kot plako!

Një frazë e Bashës në iftarin e organizuar prej tij mbrëmjen e së mërkurës se, as pasuria e as pushteti nuk të bëjnë të lumtur, është parë më tepër si një shprehi e hipokrizisë së tij, por që në të vërtetë, duhet parë si shprehi e paditurisë. Sepse ndodh që, edhe pasuria edhe pushteti të të bëjnë të lumtur.

Madje, pikërisht kur është fjala pasuri e pushtet me thelb fetar, buruar nga besimi, krijuar nga raporti i drejtë me Zotin. E thënë prej tij në një ambjent ku ka dominuar fryma fetare, possacërisht ajo islame, Basha duhet ta mësojë që në doktrinën islame, fakti që me pasuri e pushtet mund të jesh patjetër i lumtur, jepet nëpërmjet modelit jetësor dhe moral të dy profetëve, Davudit dhe Sulejmanit (Davidit dhe Solomonit, në një variant tjetër gjuhësor), të cilët kanë qenë edhe mbretër, duke poseduar njëherësh pasuri të madhe.

Ama, ndryshimi është se asnjëri nga ata nuk ka qenë pusht; asnjërin prej tyre, pushteti e pasuria nuk e kanë shpërfytyruar si qenie e ta bëjnë të urryer ndër njerëz. Pasurinë e kanë shfrytëzuar për t`u ardhur në ndihmë njerëzve, prej saj janë bërë më modestë e më të përulur ndaj Zotit; ndërsa me pushtetin e poseduar, kanë përçuar e vendosur drejtësi në njerëz. Kështu pra Lul, nëse ndjek këtë model, hallall i patç si pasurinë e si pushtetin!

Dhe sigurisht që lumturia është e garantuar, në daç në këtë botë, e daç në tjetrën, nëse e beson që ekziston!

 

Ermir Hoxha July 25, 2014 14:20
Komento

10 Komente

 1. beni July 25, 14:46

  Ktu mungon hiresia imzot Janullatos si perfaqsues i Ortodoksis se Shqiperise!
  Nuk mundet te kryhen aktivitete pa qen Kryepeshkopi jon i nderuar si pjes e tolerances mides festave fetare ne Shqiperi!!

  Reply to this comment
 2. E VERTETA July 25, 14:52

  Duket sikur kleriket e ndodhur ne tryeze e shohin pak te ndrojtur e mosbesues se ju kujton Enverin kur qe i ri.
  Paraja dhe Pushteti nuk te bejne te lumtur po nuk e pate llojin e shpirtit te paqte. Ja shihni kryeredaktorin e “DITA”-s. Edhe po pati para e pushtet sa te doje ai, perseri i lumtur nuk do te jete po pati padrejtesi dhe korrupsion ne Shqiperi. Nuk eshte si ca kryeredaktore tte gazetave te tjera, qe i rrinin Berishes poshte bishtit sa qe pushtet.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit July 25, 22:40

   E verteta,une e shoh fotón e kryeredaktorit ne faqen è pare e duket I qeshur.Kur njeriu del ne foto i qeshur presupuzohet qe eshte i kenaqur,se lumturia ndofta eshte doze me e madhe.”Ia fut kot plako”nuk I shkon nje gazetari,qofte edhe pikant (djeges, grrices ne kete kontekst),por Basha me keto dy fjale eshte ne linje me filozofine e te jetuarit,tjeter se ka gjynahe qe S’i lan me dot.Z.E.H.eshte ngaterruar keqas pastaj me dy mbreter ebrenj,sepse mbreti David nuk ka qene dhe aq paqesor ,madje as me tribute e tjera cifute.Sipas meje – ca pikante e kam-me shume ia ka futur kot ky plaku I inicialeve…Une propozoj qe Thano ti qerase cdo mengjes me caj manaferre,stimulon meditimin…

   Reply to this comment
 3. EURO MALOKU July 25, 15:10

  Po ç’pune ka Perendia ne Bashki ore trapa a jeni ne metroooo?
  Kesaj i thone te tallesh byth… me Profetin!

  Reply to this comment
 4. ALBANO July 25, 15:20

  or lul basha tu ti ka honger dhija librat ;;;; feja ka marre fund ne europe ;;nuk jemi me ne shekullin e 18 ;;; nuk ka me analfabeta qe besonin cdo gje te disa mashtruasve;;;; populli ka nevoje per vende pune pe zbavitje dhe per te perfituar nga jeta ;;;; kaq gje te theshte nuk e ke kuptuar ? , ? TE RRONI VETE SE TRUNI TE PASKA LENE ….PERSHENDETJE NGA PARISI …..TRAVOLTA ..

  Reply to this comment
 5. arberia July 25, 15:29

  ta gezojne festen po a e menduat o hajdut e vrases kriminel lulush sa mijra besimtare ne shqiperi nuk kane pasur cte hane ne kete nate te shenjte .ty dhe familjen tende megjithe ate qe te terheq nga hunda e banda juaj ju perendia degjofte mallkimet e ketij populli e sidomoa te atyre femijve jetime qe le ne 21 janar .shkofshin tek femijet tuaj o fare e qelbur.

  Reply to this comment
 6. petrit July 25, 15:42

  Shprehja “ja ke fut kot o plako”, me duket se i shkon me shume ketij shkrimi teper ordiner qe ka gjetur kot nje artific per te sulmuar shefin e opozites..
  Qe njeriun nuk mund ta beje te lumtur pushteti e pasuria, kete nuk eshte Basha qe po e thote sot. Ai thjeshte ka perseritur nje thenje teper te vjeter e te provuar tek njerezit.
  Rendesi ka se si mund te pasurohet apo te mare pushtet nje njeri.
  Ai qe ka fituar para me pislleqe e krime, sado i pasur te jete e sado i “lumtur” qe te paraqitet, e geryen permbrenda frika se nje dite keto para do ti dalin per hundesh.
  Po e njejta gje ndodh edhe me ata qe marin pushtet te pamerituar me genjeshtra e mashtrime.
  Ka edhe nje thenie tjeter popullore qe na kujton se genjeshtra i ka kembet e shkurtera.
  Pikerisht se e dijne kete, disa genjeshtare te veshur me pushtet, jetojne me friken se dikur genjeshtrat do ti dalin e prandaj nuk mund te thuhet per ta se jane te lumtur.
  Nuk me duket qe te jete “i lumtur” edhe shoku E.H. qe per ti bere hyzmet vendit te punes, shkruan te tillla pacavura.

  Reply to this comment
  • EURO MALOKU July 25, 16:22

   Jo petrit qe nuk je,por edhe tek zvaraniket nuk ben pjese, sepse po zvarritesh me shume se ata….Po ç’pune ka Lulushi me Profetin?
   Po ata budallenjte e tjere per nje te henger kane vajtur e degjojne pordhet e tij ne Bashki.Ajo Bashkija nuk eshte e “korrakeve” ,por duhet te jete nje vend jo fetar.
   Me gjithe se ne e dijme qe behet fjale per skipetare…keshtu qe vari hejbet…!

   Reply to this comment
 7. Ari July 26, 14:19

  Shkoni Ju te Gazetes “DITA” ke Iftari i RTSH qe ka “SHTRU” MARTIN LEKA ME PARATE TONA SE NE BRAZIL IKU ME SHPUREN E TIJ SI DREJTOR I TVSH! Mos u beni pale me te Keqen po Tregojini Vendin !

  Reply to this comment
 8. VEZHGUESI July 26, 22:14

  Pandaj vodhi 232 million euro, se e dinte qe paraja nuk te ben te lumtur . Edhe per pudhtet nuk ke deshire .po t’i futi ristani me zore fletet e fotimit qe u bere kryetar bashkie.
  Filozof I madh je , s’ta ha qeni shkopin………..sidomos per te vjedhur e per te vrare…….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*