PD, mes zëvendësimit të elitave dhe mbetjes pa elitë!

Aida Nako April 16, 2014 10:57

PD, mes zëvendësimit të elitave dhe mbetjes pa elitë!

Dy ditë më parë, një ish-deputet i PD-së, Fatos Hoxha, reagoi fort duke pretenduar se kreu demokrat Basha po përjashtonte të gjithë elitën e kësaj partie. Nëse PD nuk sjell një frymë tjetër në politikëbërje, ankesa e Hoxhës është për t`u marrë në konsideratë. Se tek e fundit, ç`vlerë ka zëvëndësimi i një elite nëse kjo nuk shoqërohet me një frymë të re?! PD-ja vijon të jetë po ajo, me elitën që trashëgon e me ndoca të zëvëndësuar në përbërjen e saj; siç është po ajo si me Berishën kryetar e si me Bashën. Tek partitë tona kryesore, një gjë duhet të thënë troç dhe me të madhe: elitat e tyre të formuara në fillimet e pluralizmit, pothuajse dështuan.

Sado të ngrihen pretendime për formatin e tyre intelektual e arsimor, gjuha e realitetit në tranzicion: e qartë, e ashpër, e pamëshirshme, është “dëftesa” që açik i nxjerr ngelësa në të gjitha lëndët. Ne sot, nuk kemi qoftë dhe një figurë nga sallonet e politikës, që t`i atribuohet një reformë në një fushë të caktuar, për sa ka patur në dorë në bazë të posteve që i janë besuar; e për të cilin nesër të shkruajë historia. Vetë Lulzim Basha, nuk dihet se për ç`aftësi të spikatura dhe në ç`fushë shkëlqen personi i tij (akoma nuk mund të quhet personalitet), aq sa për t`i ngjitur shkallët e politikës me një galop të pajustifikueshëm! Zëvëndësimi i elitave në partitë tona, sigurisht që është i domsdoshëm, por vetëm nëse ato provokojnë frymë të re, energji të reja, vizion të ri.

Por Hoxha ka të drejtë në reagimin e tij, kur sheh se elitë e PD-së po shndërrohen emra si Eduart Halimi, Arben Ristani apo Flamur Noka. Kësaj i thonë jo ta zëvëndësosh një elitë, por ta lësh partinë pa elitë fare!  

 

 

Aida Nako April 16, 2014 10:57
Komento

9 Komente

 1. Naimi April 16, 12:13

  Kur mbante Basha po ata njerez qe humben rende ne zgjedhje ne forume drejtuese kritikohej me te drejte. Tani qe po i heq per te ardhur te tjere prap kritikohet se ” po e le pa elite ” partine. Sido qe te veproje do kritikohet. Por elite humbese nuk mban kush ne drejtim te partise. Natyrisht qe socialistet duan te rrijne akoma ne PD galloshet e grisura te Berishes se me to e kane me te lehte luften politike.

  Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi April 16, 12:13

  Shpellarë plus Hajdutë plus dygishtakë plus të korruptuar plus halabakë plus fantashkencëtarë pas gjermanikë plus grabitës votash plus vrasës me pagesë plus vrasës politikë plus fazlliçistë plus zaptues tokash të stilit “tokë e xanun” plus gënjeshtarë të çdo lloji plus kokëgdhënj plus tufë derrash….. B A R A Z “elita pëdë-iste” !??

  Reply to this comment
 3. Turlia April 16, 12:21

  Jo duhet “turlia elitare”Manol ! Do shtoja plus jesmenët plus servilët plus kokëpartiçkat?

  Reply to this comment
 4. Matematikani April 16, 12:32

  U bë plus, plus, plus kjo llogari. Po minusin ku e latë o trima pa mustaqe? Po e vë une,-minus të mënçurit,minus politikanët,minus qytetarët…???!

  Reply to this comment
 5. Matematikani 2 April 16, 12:51

  Herë idiotët në katror?

  Reply to this comment
 6. Ajet Delaj April 16, 15:00

  DOMOSDSHMERIA E REFORMIMIT DHE PRAKTIKAT MODERNE TE RINGRITJES SE PARTISE DEMOKRATIKE.

  Jeta politike , shoqerore dhe ekonomike e nje shoqerie te lire eshte ideuar , konceptuar dhe zhvillohet mbi bazen e alternativave te burimeve njerzore, ideve, programeve e teknologjise gje qe ka bere qe shoqerite e lira te ecin perpara me shpejtesi e te njohin kete zhvillim qe kan sot.
  Nga ky rregull nuk duhet te beje pejashtim as shoqeria shqiptare nese realisht e duan progresin dhe zvillimin e natyrisht perafrimit e standarteve me perendimin si paraksht per integrimin e vendit.
  Si rregull politika i prine dhe duhet ti prije zhvillimeve shoqerore e politike te nje vendi gje qe padyshim ka edhe nje rol mjaft te rendesishem qe percakton zhvillimet ne shume fusha te jetes.
  Per te kuptuar se sa i rendesishem eshte drejtimi politik i nje vendi do bie nje shembull nga politika Amerikane. Me fitoren e islamisteve ne Iran moren peng punonjesit e Ambasades Amerikane ne Teheran dhe i mbajten per 444 dite kur president ne Amerike ishte z. Carter . Mirpo Presidenti Carter ishte ne fund te mandatit dhe ne pushtet erdhen repuplikanet te kryesuar nga i madhi Ronald Regan. Sic dihet zgjedhjet ne Amerike behen te marten e pare te Nentorit te vitit elektorl e transferimi i pushtetit behet me 20 Janar te vitit qe pason. Iranianet qe kishin mbajtur peng per 444 dite punonjesit e Ambasades Amerikane ne Teheran i liruan pengjet i vune ne avion dhe i prune ne Amerike shendosh si kokrra e modhes pa pritur transferimin e pushtetit por vetem mandatimin nga populli Amerikan te Presidentit Regan.
  Cfare kishte ndryshuar nga fuqia e Amerikes per nje muaj? Asgje. Kishte ndryshuar vetem Presidenti i Shteteve te Bashkuara. Pra shikoni se cfare rendesie ka lideri i nje vendi edhe ne shtete me demokraci te konsoliduar gje qe e tregoje qarte edhe vazhdimi i Presidences se Reganit dhe shembja e perandorise se errsires komuniste nen programin e luftes se yjeve te Presidetit Regan.
  Pra kombe qe ne bazen e tyre kane parimet e lirise pamvarsisht nga madhesia e tyre kane njohur zhvillim e prosperitet ku nje nder ta padyshim qe jane edhe Izrealitet por pushtetin e votes se lire e te shenjte e kane shtrire edhe ne religjon ku komuniteti voton per kreun e Sinagoges per nje mandate vjecar.
  Tani te afrohemi tek fenomeni shqipar apo aty ku na pikon catia sic thote populli.Per rreth 50 vjet politika kishte shpallur monopolin e sundimit dhe nuk lejonte asnje konkurence e aq me pak ne fushen politike te drejtimit te vendit deri sa kupola sunduese politike u shnderrua ne sharrexhinj, karrocier, mjelse lopesh e brigadier.
  Lavdi Zotit e Amerikes qe na ndihmuan per ti cuar ne muzeumin e palavdishem te histories keto monstra te shekullit te 20 qe shqiptaret i derguan ne ragun e urise kolektive si ne Korene e Veriut nderkohe qe demokracite perendimore kishin kapur majat e zhvillimit e teknologjise ne shekullin e kaluar e ne vazhdim.
  Ne 90ten nen stuhine e fuqishme te rrezimit te regjimeve kriminale komuniste te Europes se Lindjes ra edhe regjimi i Tiranes padyshim nje nder me kriminalet dhe ne pushtet erdhen liberalet komunist por shume larg te qenit democrat liberator. Per te vertetenn per kohen perbenin progress pasi ishin njerz te shkolluar apo trajnuar ne perendim e natyrshem qe ishin shume me lart se ata qe menduam se i lame pas.
  Mirpo liberalet komuniste sapo zune majat e pushtetit natyrisht edhe me ndihmen e strukturave te vjetra bllokuan alternative e vlerave dhe filluan te pasurohen ne menyre te padrejte e te pandershme dhe nuk menduan asnje dite per ndeshkimin e krimeve te se shkuares e rehabilitimin e viktimave te sistemit komunist kriminal.
  Per 23 vjet me radhe shumica apsolute e partive politike shqiptare nuk i nderruan kreret e tyre duke u shnderruar partite e tyre ne kopje te zbehta te Partise se Punes dhe duke tentuar njekohesisht te shnderrohen edhe ne dictator te vegjel te jetes publike e shteterore te popullit shqiptar gjate ushtrimit te pushtetit por qe fatemiresisht nuk ja arriten e nuk do ja arrijne pasi sistemi demokratik praktikisht i pakthyeshem ne Shqiperi eshte armiku me i madh e i vendosur i ketyre rudimenteve te diktatures.
  Pra qartesisht tani ne Shqiperine postkomuniste nuk diskutohet me drejtimi i ecjes perpara por shpejtesia e zbatimit te reformave pra ne thelb sa do pengojne strukturat dhe mentaliteti i vjeter ne tere kete process drejt zhvillimit e progrsit pasi lavdi Zotit Shqiperia i ka tera potencialet njerzore dhe natyrore , pra i mungon vetem organizimi i brendeshem.
  Shkurt Shqiperia ka nevoje per nje qeverisje ndryshe e nje opozite ndryshe dhe kush e kupton me shpejt kete realitet i takon e ardhmja megjithse per hir te se vertetes jane te lidhura e ndervarura nga njer tjetra aq sa jane duke ndikuar si ne progresin e ndersjedhte e respektivisht ne zhvillimet ne Shqiperi.
  Une i perkas asaj kadegorie shqiptaresh qe pa asnje kompleks i kam uruar sukses qeverise se majte megjithse ne pikpamjet e mia mbi shoqerine dhe organizimin e saje politik nuk i perkas ketij grupimi.
  Kam qene dakort mbi rotacionin e pushtetit ne Shqiperi si nje hap i rendesishem per zhvillime positive ne te majten e te djathten shqiptare pasi Shqiperia qartesisht do hynte ne nje etape te re te zhvillimit te saje te brendeshem politik e shoqeror.
  Natyrisht qe besimi qe mori e majta ne elektoratin shqiptar mbeshtetej mbi premtimet e tyre qe ishin domethense dhe askush nuk kishte te drejte ti kontestonte pa ju dhene mundesine e provimit ne realitetin shqiptar. Tani premtimet ishin te shumta por une po i grupoj ne dy grupime te medha ato ekonomike dhe politike.
  Per hir te se vertetes lideri i te majtes z Rama kishte nje experience ne menaxhim qe kishte rezultuar e sukseshme me Bashkine e Tiranes dhe premtonte nje politike pertej se majtes e te djathtes e respektim I lirive politike per kampin e vet dhe ate kundershtar duke pranuar gabimet e ndryshimeve Kushtetuese te 2008 e korigjimin e tyre dhe reforma te thedha ne fushen e ekonomise e pronsise.
  Nderkohe qe premtimet per korigjimin e gabimeve te 2008 tashme jane harruar nga Kryeministri Rama duke vazhduar rrugen e parardhesve te tije ne keto 24 vjet per tu shnderruar ne nje kopje te zbehte te diktatorit komunist ne fushen politike pasi po shkon nje vit pa mandate si Kryetar i Partise Socialiste gje qe nuk e ka bere as vete Enver Hoxha duke i paraprire tendencies per dictator ne jeten shoqerore e shteterore me veprimtarine e tije te vazhdueshme antikushtetuese.
  Shqiperia gjithnje ka pasur problem me ligjin e te drejten pergjate 24 viteve te fundit demokraci alla shiptare por si kete radhe nuk ka ndollur kurre qe qeveria te inicoje tre reforma te medha qe te tria ne kundershtim me kushtetuten e vendit
  1- Reformen Administrative me Akt Normativ Antikushtetues
  2- Reform per kontrollin e teritorit me Agjensi Shteterore INUK antikushtetues
  3- Reformen per legalzimet e rigrabitjen e prones se qytetareve shqiptar me agjensi shteterore ALUZIN ne kundershtim me Kushtetuten e ligjet themelore te njeriut kryesisht ne kundershtim me te drejten e prones.
  Vetem njera duhej te mjaftonte qe Kryeministri te jepte dorheqjen por te tria bashke duhen zgjidhur veten me zgjedhje te parakoheshme.
  Nese llogaritet ne vlere monetare e kesaj papergjegjshmerie qeverisese vlera eshte disa milliard dollare pervec demit ne aspektin shoqeror , politik e prespektiven e se ardhmes.
  Ne kushte te tilla syte kthehen vetevetiu tek opozita per mundesine e korigjimit te ketyre veprimtarive fatale antikushtetuese pasi vetem nje dogmatic apo ineresaxhi meskin e perfitues direct i kesaj veprimtarie antikushtetuese mundet te qendroje si mbeshtetes i nje qeverie te tille e ne rastin konkret i Qeverise Rama.
  Ish- Kryeministri Berisha mbas 23 Qershorit beri nje akt civil e demokratik duke dhene dorheqjen ne Partine Demokratike si shprehje e pergjigjsise mbi humbjen qe duhej ta pasonin edhe ca figura te rendesishme te qeverisjes e politikes se tije e natyrisht edhe te konsumuara, gje qe nuk e bene.
  Pra mesimi qe la pas z Berisha eshte qe figura kryesore e partise merr postin e Kryeministrit kur partia e tije fiton dhe largohet kur ai humbet gje qe e kane realizuar me vonese por e realizuan Nano dhe Berisha.
  E theksoj kete pasi lideri i Partise Demokratike z Basha duket se po e vazhdon me tej filozofine e pergjigjsise te ish qeveritareve, pushtetareve e liderve politike te Partise Demokratike qe per hirt e se vertetes disa prej tyre kane qene ne ato pozicione per rreth 20 vjet. Une personalisht e shikoj si nje zhvillim pozitiv ne drejtimin e duhur ne riformatimin e Partise demokratike e factor percaktues ne ringritjen e saje.
  Sic e thashe alternative dhe konkurenca jane bazat e filozofise se sitemit demokratik pluralist dhe qe te vjetrit duhet te bejne nje hap anash duke mos e ndier veten as te perjashtuar as te perjetshem pasi thjesht po nderrohen portat per pjesen e dyte e ne vazhdim . Ata qe luanin dje , spektatore e mbeshtetes sot e keshtu me radhe neser pasi demokracia eshte nje process pa fund.
  Partia Demokratike eshte nje parti e madhe dhe mundet te nxjerri disa ekipe por fusha e futbollit ta zeme do njembedhjete pra nuk mundet te tere te jene ne fushen e lojes active pasi shumica jane ne stadium ne shkalle pasi keshtu ka qene dje e keshtu do jete dhe neser kur ekipi actual do largohet
  Ajo qe deshiroj te theksoj dhe duhet te fiksohet qarte ne statutin e Partise Demokratike eshte e drejta e Kryetarit te partise te grumbulloje ekipin fitues sipas filozofise se tije dhe qe duhet te jete bindes ne elektoratin e partise e diskutimet e brendeshme por ne anen tjeter nuk duhet lene ne nivelin e educates se tije politike marrja e pergjigjsive neser per ekipin qe po perzgjedh sot.
  Pra te vendoset ne statut me detyrim marrja e pergjigjsive pas cdo maci electoral local riperteritja e ekipit drejtues e largimi pa kushte mbas cdo zgjedhje te pergjithshme kur nuk vjen ne pushtet apo humbet pushtetin kur eshte ne qeverisje. Kjo duhet te jete taksative dhe te mos lejohet asnje hapsire per spekullime apo lojra fjalesh, pra statute i partise te riformatohet e te jete detyrues nga kreu i partise deri tek antari i thjeste ne baze.
  Une mendoj se eshte shume me productive per Partine Demokratike dhe te ardhmen e saje fokusimi i vendosjes se rregullave te statutit te ri duke kontribuar njekohesisht ne perpilimin e nje program coherent per nje parti te qendres se djathte sesa oponenca apo opozita e ish funksionarve te djeshem mbi perzgjedhjet e reja apo tendenca per te bere nje riformatim real te Partise Demokratike nga Kryetari Basha.
  Fakti qe mazhoranca e djeshme, Partia Demokratike humbi jo vetem pushtetin por edhe pakicen bllokuese te ben te mendosh se jo vetem duhet nje reforme radikale por edhe percaktimi sot ne fjalorin politik te disave se funksionaret e djeshem partiak e shteterore si vlera te Partise Demokratike le shume per te dyshuar. Ata ose ato padyshim qe kane qene vlera para 4, 8 apo 12 vjetesh por koha ka beret te sajen se bashku me veprimtarine e gjithsecilit qe mundet te kete ndikuar ne menyre shkaterruese te konsumimit e figures se tyre.
  Ne anen tjeter nuk mendoj se eshte ne te mire te ringritjes se Partise Demokratike duke ja u bere me gisht trashigimise se Partise Demokratike por ne anen tjeter mendoj se vete ata duhet te bejne nje hap anash dhe askush nuk ju a ka borxh klithmat perse nuk po me llogarisni edhe mua pasi antarsia e Partise Demokratike i ka votuar e mbeshtetur me se pakti 8 vjet cdonjerin prej tyre. Enough is Enough.
  Nje gje deshiroj t’ju a them antareve dhe simpatizanteve te Partise Demokratike se ne kushtet e nje konsumimi dhe degjenerimi te shpejte dhe te frikshem te super mazhorances sunduese nese Partia Demokratike arrin te riformatohet shpejt ne performance, resourse njerzore , statut e program coherent i nje partie te qendres se djathte pushteti actual i ka ditet e numruara e jo me muajt.
  Nje pushtet qe ne pak muaj eshte shnderruar ne nje mur shurdh-memec ndaj kritikave e sugjerimeve qofte dhe dashamirese dhe vazhdon me veprimtari antikushtetuese duke i shkaktuar buxhetit te shtetit deme kolosale per sot e neser ku nderpret kontaktet me miqte perendimor si zyren e ish-Kryeministrit Bler e Institucionet e Larta te Administrates Amerikane White House e State Department duke e shnderruar Otranton atostraden e droges sipas autoriteteve Italiane ja ka paracaktuar fatin vetes.
  Problemi madhor i opozites shqiptare ne tersi e Partise Demokratike ne vecanti eshte ndritja e tyre ne lartesine qe i kerkon koha duke mos lejuar qe pushteti i majte mashtrues dhe me nje shkalle te larte indoktrinimi te demtoje aspiratat e popullit shqiptar per liri, demokraci dhe integrim.
  Ajet Delaj
  New York

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim