Pse Basha ka të drejtë të besojë tek një i plotfuqishëm

December 21, 2015 15:39

Pse Basha ka të drejtë të besojë tek një i plotfuqishëm

Në protestën e fundit, të thirrur nga një humorist që duket se e ka lexuar gabim precedentin Grillo në Itali, nëse e ka lexuar, kryetari i PD-së Lulzim Basha mbajti një fjalim të sforcuar, ku përdori disa terma që ja vlen të analizohen.

Së pari, duket se vargani i protestave po vjen duke u rrudhur dhe shndërruar në tubimet e dikurshme me bukë nga shpia, një specialitet i vjetër i Berishës. Ky është mëkat më vete, sepse ndaj kësaj mazhorance janë akumuluar jo pak pakënaqësi. Por është njëherësh fenomen standard, pasojë e privatizimit të protestave në Shqipëri.

Basha u shpreh kundër “ligjit klientelist për arsimin e lartë”, për të cilin në fakt nuk reagoi kurrë teksa draftet dhe projektet diskutoheshin dhe grupet e interesit, konkretisht studentë e pedagogë të universitetit publik nisën të artikulojnë shqetësimet e tyre. I lënë në dorë të klientëve privatë të çdo qeverie, ku spikat klientela e veçantë kundrejt Bashës dhe dishepujve të tij, ky ligj mund të ketë shumë pika të diskutueshme.

“Nxitimi” pas të vjeli i Bashës, nuk tregon gjë tjetër veçse një përpjekje të lodhur për të kapitalizuar çdo moment protestues të grupeve shoqërore, si më herët me shoferët e furgonave etj. Çka realisht mund të zbehë edhe vetë reagimin e shëndetshëm të atyre grupimeve që janë vërtet kundër ligjit në fjalë.

Por më shumë se kaq, Basha ra në sy sot për tonet apokaliptike që futi në punë në një paragraf të fjalimit, ku gati sa nuk tha se ai dora vetë, është ngarkuar me një mision nga providenca, nga i Plotfuqishmi apo cilido që Basha mendon se luan këtë rol.

“Asgjë nuk ndodh rastësisht. Besoj se vullneti i Zotit gjithmonë bëhet dhe besoj se ky vullnet është sprovë që duhet kaluar qindra herë si shoqëri dhe si komb. Përtej korrupsionit, vjedhjes dhe hajdutërisë, jeni ngritur për sprovën e madhe para së cilës Zoti po e vendos përsëri Shqipërinë. 25 vite më parë përmbysëm një regjim, që i konsideronte shqiptarët skllevër.

Sot, me sjelljen e tyre, qeveria ka ndërtuar një regjim të dytë kriminal që ligjin e zbaton vetëm për fermerë e berberë, por jo për ministrat milionerë. Janari i vitit të ardhshëm do të jetë nisja e aksionit më të madh kundër korrupsionit në 25 vite. Ta kthejmë në ferr çdo minutë të të korruptuarve”, deklaroi Basha.

Realisht, në një kënd arsyetimi, ai ka të drejtë të mendojë se ka një dorë sipërore që e ndihmon. Lulzim Basha duhej të ishte në burg të paktën tre herë deri tani, por ja tek është, duke udhëhequr një grup çdo herë e më të rrudhur njerëzish, në kërkim të pushtetit. Vërtet ministrat milionerë duhej të ishin në burg, dhe ky është vërtet fat i madh për Bashën. Është gjithashtu, një arsye tjetër e fortë, për të mos thënë më e forta, për të protestuar kundër kësaj qeverie.

Çfarë muaji ferri premton Basha në janarin që po troket? Do ishte logjike të mendohej se si pasojë e miratimit të reformës në drejtësi dhe zbatimit të ndëshkueshmërisë, më në fund të vinte vërtet një periudhë ferri për ata që kanë vjedhur, vrarë dhe shitur troje e territore kombëtare. Gjasat nuk janë të tilla dhe DITA e ka shprehur skepticizmin e saj. Atëherë i bie që ferri të vijë në PD ku pakënaqësitë ndaj lidershipit fals të Bashës, që edhe kur qesh, edhe kur bërtet e gërmushet, nuk e merr askush seriozisht, janë akumuluar tashmë.

Dhe nëse Bashës sërish nuk i ndodh gjë, ai vërtet do të ketë të drejtë të besojë se një i plotfuqishëm e ka marrë për dore dhe skalioni i parë i demokratëve që mezi pret ta zëvendësojë, nuk ka ç’i bën. Është ustai i rrëmujës që çirrej në sallën e Kuvendit, teksa Basha përpiqej ta imitonte jashtë tij. / DITA

December 21, 2015 15:39
Komento

30 Komente

 1. mirel December 21, 15:53

  S’i fut njeri nje koqe plumb ne goje

  Reply to this comment
  • Kapsollja December 21, 16:11

   Ai ka shprese tek perandoria qe i trajnon si kriminele,qe i hedh ne treg si haduter dhe qe i mbron si politikan demokrat!Ndaj dhe mezi pret Jaarin 2016,pasi ky muaj perkon edhe me deklaraten e nje tjeter pinjolli te PD te Fevzos se ne Janar priten ngjarrje te nxjehta ne politiken Shqipetare.Kjo me siguri perkon edhe me levizjet e shumta te Lu-Lu.ve ne te gjitha institucionet duke i marr ato ne dore pasi vete kryeministri yne tashme noshta ka rene dakort si Nanua ne 98 qe t’ia doreoje pushtetin ne menyre demo-kra-cie!

   Reply to this comment
  • hajdari December 21, 16:29

   Ne kohen e Enverit nje cift kishte vetem nje dhome dhe sa here i tekej per ndonje q..mje, i thoshin djalit te dilte ne ballkon dhe te numeronte gjera te ndryshme, nje here zogjte, nje here makinat e keshtu me radhe. Per cdo cope te numeruar i jepnin nje gjysme leku.

   Nje dite i thane te numeronte grate e veshura me te zeza. Djali pasi numeroi 2-3 gra, futi koken ne dhome dhe tha: Babi do te veje pak shtrenjt kjo e q..mja sot, se paska vdekur komshiu!

   Edhr puna e Bashes dhe Berishes keshtu eshte. Me 10 leke koka qe marrin kokpalaret e Bathores, nuk i dihet kur gezon me shume Lulka kur mblidhen shume apo kur mblidhen pak…

   Reply to this comment
  • adi December 23, 05:37

   Kafshe me fytyre njeriu. Eshte transformuar kafsha nga krimet e vjedhjet e bera.

   Reply to this comment
 2. 123 December 21, 15:58

  shifeni sharlatanin ,qe kerkon te imitoj mister idiotin ,
  o kurve e Isis shko ne siri nqs digjesh per lufte dhe kerkon te provosh forcen

  Reply to this comment
 3. lis dushku December 21, 16:23

  Kur njeriu qesh kot,quhet budalle;,kur njeriu cirret kot,prape quhet budalle!

  Reply to this comment
  • dfg December 21, 23:18

   Kurse ne Shkoder thone:
   – “EDHE BUDALLA,KRYT(koken) si te NJIRIT(njeriut) E KA”!!
   Edhe Basha,a nuk e ka kryt si te njirit??
   HAAAAAAAAAAA!!!

   Reply to this comment
 4. tini December 21, 16:51

  hahahahahahaha GOGOLI ne forme njeriu

  Reply to this comment
 5. leshi December 21, 16:55

  Po nuk u vra lulja pd nuk vjen kurr ne qeveri

  Reply to this comment
 6. maja December 21, 16:58

  Ky esht nje nga kriminelet me gjakftoht qe ka pasur politika shqiptare deri me sot..
  ky njeri esht i rrezikshem…KY ESHT I CMENDUR.

  Reply to this comment
 7. ylli December 21, 17:00

  Hajt Hitler.

  Reply to this comment
 8. Eni December 21, 17:05

  Basha duhet të ikë në Hollandë përndryshe e pret burgu.

  Reply to this comment
 9. dr. Mortis December 21, 17:14

  Ky eshte Coglione.

  Reply to this comment
 10. TJ December 21, 17:15

  Kjo bote eshte meshire plote, si Zoti vete! Pranon lloj lloj idiotesh! Zot na ruaj nga keta, qe ju duket vetja i zgjuar!

  Reply to this comment
 11. Ogni Volta ... December 21, 17:34

  Eh Zot i Madhe ,
  kur u be edhe ky surrat uturaku pa bisht ,
  te beje Skena te Tilla duke ber aktrime idiote .
  Ku kujton se eshte duke fluturu hollandezi bythngjit !
  Hik mer pleher dhe dorzohu prokurorise me deshire ,
  te lash gjynahet qe ke vs ktij vendi e ktij populli ,
  e mos u lodh kot me marre mesime te Tilla aktrimi ,
  se e para s’impresionon asnji , si bo as me qesh ,
  por tregon se je nji hajvan i vertet qe duhesh te zhdukesh nga jeta politike e etij vendi

  Reply to this comment
 12. bravo Grida December 21, 17:52

  paska goje goxha te madhe bucja e pd-se !
  i mbaka te dy mikrofonat Brenda ..

  Reply to this comment
 13. 66 December 21, 17:58

  Lul Basha gerthet e bertet,qe Sala ta degjoje se ne 2016 i vjen fundi,sepse don apo nuk don Lulushi reforma ne drejtesi do te behet,qofte edhe me referedum popullor.Luli me salen dhe gjith legenet qe e mbeshtesin,kerkojne te sabotojne kete refome duke krijuar konflikte dhe destabiliuzimin e vendit,por mendoj se nuk kane force ta bejne kete.Ata i tremben drejtesise dhe flasin per drejtesi,duke i inkriminuar te gjith kunershtaret dhe pa asnje dokument ne prekurori,por vetem fjale.2016 ten,qe pret Luli do ta shohim,qe do te jete me mire per popullin dhe goditje per Luli e salen,se ky popull nuk i fai dhe ligji do te veproj per deshkimin e tyre.

  Reply to this comment
 14. Arkidi December 21, 18:47

  Lulit sot i erdhen periodat?

  Reply to this comment
 15. Shqipe December 21, 18:47

  @ Eni
  Eni e dashur, qe Bashen e pret burgu kete e dine te gjithe…..Problemi shtrohet : Kush fshihet pas bashes, qe e perdor per KRIMINEL (X); HAJDUT (Y); SEKSER SEKUESTROSH(Z); dhe emerone per DEMOKRATE(= 10 VOTA) ku eshte ekuacioni a di njeri ta zgjidhje sepse une nuk di arithmetike.

  Reply to this comment
 16. I.Troplini December 21, 19:49

  Kryeministri i sotèm e “titullonte” nè kuvend, atè nga Viçidoli RROTÈ K….
  Çfarè titulli mund ti japèsh kètij kèrriçi hajdut e pervers? Duhet tè jesh nga Bathoret dixhitale, pèr ti shkuar pas njerèzve tè tillè? Neveri pèr mashtruesit ordinerè.

  Reply to this comment
 17. rudi December 21, 20:33

  dashte zoti dhe ne janar te te hedhin hekurat per vjedhjen maramendese per shitjen e detit e vrasjen e 4te pa fajshme

  Reply to this comment
 18. Nazim December 21, 20:58

  Hyt hitler ne miniature!

  Reply to this comment
 19. Kasandra December 21, 22:34

  Ferri në horizont!
  Kjo fotografi të vret sytë, fletë më shumë se origjinali, është e kundërta e urtësisë. Çfarë mund të presësh nga kjo gojë si grykë topi dhe dy sy që shohin ferrin. Kot i lutet Perëndisë kryetari i demokratëve. Shfrytëzimi e korrupsioni nuk u zhdukën me “përmbytjen” e botës nga Zoti dikur sepse nuk varet nga Zoti as natyra e as ecuria e shoqërisë njerëzore dhe as “pastrimi” i demokracisë liberale borgjeze jashtë rregullave të lojës së saj, zgjedhjeve. Besimi te vullneti i Zotit është frymëmarrja e fundit para dështimit total. Sot nuk mjafton vetëm rrëfimi te prifti e te hoxha për të larë “mëkatet e bëra me dashje e padashje” dhe për të vazhduar si më parë, e vlefshme për ndonjë tregtar. Tjetërsimi i njeriut në këtë farë mënyre tregon se e ka zënë paniku dhe i ka mbetur vetëm mjeti i fundi: “Mëshira më e madhe është të mos keshë mëshirë” ose, thënë ndryshe, të humbasësh arsyen e ti veshë flakën gjithëshkaje, po të lanë. Kasandra.

  Reply to this comment
 20. alphade December 22, 00:01

  Ky kelyshi Saliut dhe spiun i UDB, duhet te ishte ne qeli , por me sa duket i Alla-hu i ka
  dhe ”doren” dhe per kete Ai ne cdo tubim i lutet Zotit qe e ka shpetuar deri aty nga Mar-
  si i vitit qe vjen kur ligji mbi Drejtesine , ne se do te vihet ne zbatim:
  1. Vjedhja 240 milion dollareve te ”Rruges se Kombit”
  2. Vrasja e 4 qytetareve ne bulevard….
  3. Falja e 354 km2 e Detit Jon…
  Etj..etj.etj.

  Reply to this comment
 21. Unë December 22, 07:48

  Ka filluar te behet interesant. Mendoni nje pede, me fytyre te egersuar, duke tentuar te beje trimin dhe te fortin por qe i ngjiret zeri. Nuk mund ta trash dote.
  Ore lulush mos u mbush se vjen erë

  Reply to this comment
 22. shqip December 22, 11:27

  Siduket ka pas marre overdoze Viagre ,
  prandaj edhe surrati i eshte deformuar si car gamori , boothq!mit te PeDeve

  Reply to this comment
 23. aaa December 22, 18:08

  Nese do te lexonin keto komente terroristet e ISIS, do t’ju vinte zili qe nuk e kane kete lloj fantazie.

  Reply to this comment
 24. E verteta December 23, 10:40

  Luli eshte kukull ne duart e Sali Kriminelit,shan e cirret perdite I gjori,eshte bere qesharak gjer ne neveritje.

  Reply to this comment
 25. E verteta December 23, 10:43

  Shikoni Saliun eshte shperfytyruar eshte bere si bishe,si monster,te tille kerkon ta beje dhe Lulushin,vetem e vetem per te bllokuar Reformen ne Drejtesi,po u shket toka nen kembe e ndjejne qe 2016 do I dergoje pas hekurave etje ku meritojne te jene keta kriminele ordinere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim