SHËNIM: Jaguarët e Ramës, “parajsa ekonomike” e Berishës dhe gërmadhat e një iluzioni para syve tanë

October 23, 2015 21:33

SHËNIM: Jaguarët e Ramës, “parajsa ekonomike” e Berishës dhe gërmadhat e një iluzioni para syve tanë

“Nga dita ne dite pritet funerali i tyre politik, por para funeralit te tyre, ata qe kane vjedhur qindra milione e miliarda leke qytetareve shqiptare per te treguar se nuk heqin dore deri ne minuten e fundit, kane vendosur pa dhene shpirt te vjedhin dhe miliardat e fundit…”

Fjalët e mësipërme janë të Sali Berishës, duke komentuar nervoz tenderin e fundit të qeverisë Rama për të blerë 29 makina Jaguar për qeverinë dhe shërbimet qeveritare.

Tenderi në fjalë ka padyshim anët e tij të errëta dhe nuk është ndonjë punë që meriton lëvdata.

Por të flasi Berisha për “vjedhje deri në minutën e fundit” është vërtet mbresëlënëse.

Berisha ra nga pushteti me votim masiv kundër tij nga jugu në veri të vendit në 23 qershor 2013.

Ajo që ndodhi në muajt e tranzitimit të pushtetit nga qershori në shtator ishte një krim i paprecedentë.

U krye me qëllim linçimi i arkës së shtetit duke lënë gjithcka pa mëshirë në pikën zero, duke vjedhur deri edhe fasulet e Rezervave të Shtetit. Mbytja në borxhe e ekonomisë, që edhe ashtu ishte në gjendje kome, kishte bërë ndërkohë të vetën.

Sali Berisha

Sali Berisha

Berisha e ka patur qëllim krijimin e kësaj humnere ekonomike, me shpresën se ajo do sjellë shumë shpejt trazimin politik që ai e kërkon me ngulm.

Abuzimet e pandëshkuara të tre muajve të tranzitit të qeverisjes ishin thjesht një përqindje në humnerën ekonomike që Berisha la pas.

Kur Berisha erdhi në pushtet në 2005 iu dorëzua nga paraardhësi i tij i asistuar nga FMN-ja një ekonomi shumë stabël, me prirje të forta rritjeje.

Vitet 2006, 2007 dhe 2008 ishin vitet më të mira sa i përket rritjes ekonomike, por dhe kreditimit në ekonominë shqiptare.

Këtu filloi dhe i gjithë problemi. Duke dalë jashtë rekomandimeve të FMN-së dhe duke e zbuar atë në vitin 2009, Berisha në të vërtetë filloi hedhjen në erë të ekonomisë shqiptare. Ai i lejoi qeverisë të marrë borxhe nga bankat e nivelit të dytë me interesa marramendëse për ndërtimin e një rruge, e cila bashkë me interesat bankare mund të ketë kaluar 1.3 miliard euro.

Nga ana tjetër, bankat, nën frymën e rritjes ekonomike dhe politikave të qeverisë, liberalizuan në ekstrem kreditë për qytetarët pa një orientim të qartë prodhues. Kreditë e ashtuquajtura konsumatore për blerje shtëpish, për ndërtim dhe deri kredi për pushime, e kthyen Shqipërinë në një vend rentier të papërgjegjshëm, pasojat e të cilës ndjehen sot.

Edi Rama

Edi Rama

Politikat ekonomike të Berishës nuk e orientuan askund tek prodhimi kreditimin e bankave, dhe miliardat që u derdhën nga bankat tek qytetarët, shkuan për beton dhe kasolle në gjithë Shqipërinë.

Kjo ka bërë që sot bankat të jenë pronare të gjysmës së Shqipërisë pa asnjë vlerë reale, që biznesmenët e mëdhenj shqiptarë të jenë të gjithë të mbytur në borxhe, dhe që vendi të mos ketë më as fuqi prodhuese dhe as mundësi për t’u kredituar.

Vetëm detyrimet që qeveria Berisha nuk ua kishte shlyer kompanive dhe individëve deri në shtatorin e vitit 2013, ka arritur kuotën 500 milionë dollarë (llogaritur me kursin e këmbimit të shtatorit 2013).

Deri në 1 janarin e 2015-ës, ishin shlyer rreth 350 milionë dollarë detyrime të vjetra. Ndërsa sot Ministria e Financave njoftoi se në 9 muajt e parë të vitit u shlyen edhe 150 milionë dollarë të tjera.

Në fakt, fondet e çelura për shlyerjen e detyrimeve të vjetra ishin 175 milionë dollarë, por jo të gjitha kompanitë/individët që prisnin të paguheshin qysh prej shtatorit 2013 kanë dorëzuar dokumentacionin e plotë për të siguruar arkëtimin e parave të tyre.

Berisha e akuzon pasardhësin e tij Rama si profan në ekonomi. Po edhe vetë ka qenë i tillë.

E ashtuquajtura parajsë ekonomike e Berishës ishin kreditë e panumërta të bankave, të cilat shkuan në total së bashku me kreditë e qeverisë, në rreth 10 miliardë euro për 4 vjet, dhe që krijuan iluzionin e pasurimit të shqiptarëve dhe të një ekonomie të shëndoshë.

Gërmadhat e këtij iluzioni janë sot para syve tanë. / Dita / 

FOTO LSA - DITA: Nje makine me targe të personalizuar të S.Berishës duke qarkulluar ne nje nga rruget e Manhattan, New York, SHBA, maj 2015

FOTO LSA – DITA: Nje makine me targe të personalizuar të S.Berishës duke qarkulluar ne nje nga rruget e Manhattan, New York, SHBA, maj 2015

 

 

 

October 23, 2015 21:33
Komento

54 Komente

 1. Tori Hoxha December 19, 22:18

  As Sali Berisha as qurrja e tij Lul Basha nuk kan goje te flasin per ekonomine dhe zhvillimin e vendit
  Berisha esht robi me BASTARD,me i ndyre,me kriminel,me psikopat i rrezikshem qe ekziston ne rruzull !!!!! Ptuuuuuuuuuuuu djall i mallkuar ….
  Plaseni pas hekurave mor horrin…ca prisni me ???
  Lerini Jaguaret dhe perversitetet tuaja dhe niseni shtetin ligjor nga Berisha jo nga fukarenjte qe ju sollen ne pushtet

  Reply to this comment
  • Edi December 20, 06:19

   Me Jaguar pa jaguar
   Te dyja palet e çuan popullin ne varr

   Reply to this comment
  • realisti December 20, 10:53

   Mire mire, flisni per humnere ekonomike ju..
   Me keto qe po ben Rama shume shpejt Saliu eshte prape ne pushtet
   Se mos kupton populli shqiptar nga shifrat e borxhit dhe tenderat e Jaguareve
   Ata duan buke e djath ne shpi

   Reply to this comment
   • NIKO December 20, 10:55

    Ka dy menyra per tu pergjigjur ne lidhje me Sali Berishen.E para eshte pergjigje politike ,ndersa e dyta eshte pergjigje si popull i thjeshte.Se pari mendoj se ai duhet eliminuar politikisht per te mos bere deme me te medha se cka bere.Se dyti duhej eliminuar fizikisht ne 97,per te gjithe ato te keqija qe i ka bere atij populli.Cilat nga keto mendime ju duket me i drej

    Reply to this comment
 2. Kristo December 19, 22:39

  Berisha i pafytyre !!!!!!!!
  Rilindja ka nisur te mbaje ere

  Reply to this comment
 3. . December 19, 22:50

  MERRJANI JAGUARET FUTJANI NE MENDERE ISH KRYEMUTIT TE SHQIPERISE
  VENDIN E KA VETEM NE BURG.
  AS NJE KOHE NUK KA ME E LA FAQEN E TIJ TE ZEZE QE I KA BERE SHQIPERISE E POPULLIT SHQIPTAR… ZOTI E MARROFTE QYSH E KA MARROSUR ME KREJT SUHARINE E TIJ…

  Reply to this comment
 4. arbri December 19, 22:51

  Berisha plak tradhetar e kriminel i shqiperis…..,
  Rilindja nje akullore me lesh nga ato qe hane femijet

  Reply to this comment
 5. vetvetja December 19, 23:00

  Saliu tani nuk eshte vecse nje qen i terbuar pa dhembe e thonj.Ai do pellcase nga marazi, por do ishte mire qe kjo t’i vinte ose pas hekurave ose i lidhur me hekura si i cmendur.

  Reply to this comment
 6. Besimi December 19, 23:19

  Njeriu me i peshtire i kombit shqiptar !! Mallkuar qofte momenti kur ka ardhur ne jete e kur u vu ne krye te vendit pa e merituar !!! Fundi i tij : si Caushesku ishallahahahahahhhhhhh !!!

  Reply to this comment
 7. Besimi December 19, 23:22

  Njeriu me i peshtire i kombit shqiptar !! Mallkuar qofte momenti kur ka ardhur ne jete e kur u vu ne krye te vendit pa e merituar !!!

  Reply to this comment
 8. Besimi December 19, 23:23

  Njeriu me i peshtire i kombit shqiptar !! Vdekjeeeeeeeeeeeee !!!

  Reply to this comment
 9. VL.HAS. December 19, 23:31

  Botojeni tre dite me radhe kete shkrim qe te marrin vesh dhe ata qe kane nisur tu pelqeje prape Berisha me premtimet e tij per takse 9 perqind dhe falje faturash nga e para!
  Turp e faqja e zeze
  Pa konsensus per vendosjen e shtetit ligjor nuk ecen para ai vend.
  por konsensus sa kohe qe eshte Sali Berishe Beogradi ne tirane nuk ka!!

  Reply to this comment
 10. SHAMIKUQJA December 19, 23:49

  Berisha qen bir qeni e bir kurvice
  e falen prape kurvat e PS-se
  kujtojne se kane te drejte te bejne cfare u do bytha e tyre e trashur me votat tona

  Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic December 20, 00:57

  Berisha ne twr filozofin e tije e udheheqe deshira qe shqiperi kurre te mos behet.Berisha gjithmon ka kerkuar qe shquiperin ta ket vete ne zotrim dhe asnjeher edhe kure e ka pasur nuk e ka lene te ngrje koke. Me tera kapacitete e veta ka bere qe shqiperia kurre te mos behet. Ato rruge qe i ka nusur edhe ato nuk plotsojne asnje standarte. Sote qeveria e re ka nje plan ambicioz qe Berishen e shqetson shume.Cdo ecje e shqiperis perpara nen drejtimin e socialisteve per berishen eshte nje plumb ne lule te ballit pasi Berisha ferkon duart se here te behet keqe per shqiperin.
  Imagjinoni sikur te ishin realizuar oferta qe dhe SHBA per shqiperin ne kembim te demontimit te LHL-ve pore Berisha duke e ditur kete gje ai ju kundervu tersishte duke inspiruar aktor te ndryshem ne ngritije e protestave per qellime te frenimit te kesaje gjej pers shqiperin. Pra Berisha ferkoi duart kur ato nuk u moren. Keshtu Berisha po vepron edhe per probleme te tjera ku rasti tani me FMN ku u ben thirrje te mos i besohet Edi Rames. Ja pra se deri ku shkon ky njeri shpurte kazem qe asnjeher nuk ja deshi te miren shqiperise.!
  Ashtu sice po ecin punet shume shpejte Berisha do te izolohet vete nga sukseset qe shqiperia do te arrije nen drejtimin e socialisteve dhe te Edi Rames.!

  Reply to this comment
 12. Aneja nga Tepelena December 20, 01:28

  E pse me je leqendisur ,o derman i ANESE ! Po ti e le ekonomine me dy shifra ,o tu befsha kurban. Po Gjermania nuk ishte dakort pe te dhen statusin nga inati ,o trimi Anese,se ja arrite asaj e po ja kaloje. Thone ,po une nuk e besoj,se edhe emigrantet marrkan ndihme sociale rreth 500 marka,po une them se do jene me pak se 3000 leke qe marrim ne ketu per familje, o i bukuri i ANESE! Ja qe edhe EUROPA TE PASKERKA INAT, TY ,o ylli i SHQIPERISE. Po kur te pash sot fytyren tende te merzitur ,sa s’me ra dambllja pe rse dyti,se nje here me ra kur pash disa ffemije qe hanin buken that. Pastaj e mblodha mendjen dhe thashe ,se ti u jep buke thate,kurse bota ,me perjashtim te Gjermanise qe eshte ne vend te pare ,nuk han buk fare. Ja ata te jashtemit ta kane prishur humorin ,pa le ky EDVIN RAMA qe po e po . Po ti moe u merzit te keqen Aneja, fillo e shaj!
  SHAJ,shaj pavarsishte se nuk e ke zakon,po shaj! Ja po i shkruaj edhe JOZEINES, atij Palokes si dhe ati mekembesit tend BSHES qe te ndihmojne per te share, shaj shaj edhe nga nena se ashtu e duan ata. TE PUTH ME MALL ANEJA .

  Reply to this comment
 13. Luciano29 December 20, 02:02

  Pse shqetesohenii po se berii qeveria do ta bejne haklajtt ich @ du “

  Reply to this comment
 14. ali December 20, 05:51

  Pasi beri ”black holly-n,, ne finance e kudo, Berisha mendonte se duke lene nje ”toke te
  djegur,, ne mbare Shqiperine , ahere qeveria e Rames jo me larg se 2-3 muaj do te fali-
  mentonte dhe per pasoje ,pensionistet,zyrtaret , e gjithe masa punonjese nuk do te merrnin
  pagat, do krijohej anarki , gjurulldi, etj. etj. Sala me banden e tij duke ndjekur si dikur ”strate-
  gjine ebtensionit,, do te vihej ne rrugen e trazirave,, tensioneve sociale, duke mashtruar se
  cdo gje e kishte lene ne rregull, me financa te bollshme,etj.etj. Ai nuk mendonte se pala tjeter
  do t’ja nxirrte horrlliqet ne shesh permes auditimit nderkombetar. Kjo e terbon hajnin e krimi-
  nelin ! Ai nuk donte zgjidhje te ketyre problemeve jasht mase te veshtira ekonomike nga qe-
  veria e 23 qershorit !
  Pikerisht te gjitha masat qe mori qeveria e re per zgjidhjen e situates ekonomiko-financiare
  permes BB e terbojne kete te semure psiqikisht ! Po ta shikoni Ai eshte shperfytyruar komplet!
  Por mbi te gjitha Berishen tani e shqetesojne dy probleme:
  Europa kerkon lufte kunder korrupsionit ne sferat e larta, jo ”cironkat,, por ”peshkaqent” !
  Ai dhe bandabe tij e kupton fare mire perse po ”bien keto kembana ,, !!! I ka zene tmeri nga
  qelia 313 dhe tash qe eshte ”kohe e dimrit,, !!!
  Se dyti, Berishen ,Bashen, Boden etj.etj. me ligjin qe eshte aprovuar apo do te aprovohet,ku
  korrupsioni futet ne ”krimet e renda,, qe presupozon sekuestrimin e pasurise te ketyre hajnave
  e krimineleve ,kjo e dyta do te ishte vdekjeprurese per kete bande ! Pritni…pritni se akoma nuk
  keni pare gje., u tha njeri si kalimthi ne parlament. Dante-ja thote:” nuk ka gje me te dhimbeshme, kur ne kohe te veshtira kujton jeten e lumtur ,,,…….

  Reply to this comment
 15. gani usa December 20, 06:18

  Aaahh Enver ku je!
  Cohu vetem gjysem dite!

  Reply to this comment
  • Shehu October 23, 22:28

   Te parin ty do te vriste qe ke tradhetuar per llogari te uses

   Reply to this comment
  • intelektuali October 24, 19:04

   Enveri ka lene Saliun dhe Edvinin per te vazhduar KAUZEN e Partise se Punes, por ka futur edhe Like Floririn per siguri me te madhe, se ndryshe kush do te mbroje kokainen e Xibrakes me administrator Ermal Hoxhen, brenda ne shtepine e Taulant Balles?

   Agroni eshte cuni i Cot Papulit te Hostenit qe gruaja i punonte ne Ministrine e Industrise dhe ai e spiunonte te Sigurimi regullisht, por nuk e dinte se gruaja e tij ishte oficere e larte e Sigurimit te Shtetit dhe kur ja tregoi te gjitha letrat Cotit ai i tha:

   PO KU TA DIJA UNE QE E KAM GRUAN SHEFE?

   Keta jane miqte e Saliut me Volkswagenin dhe te Edvinit me Jaguarin, por edhe te Bamir Topit qe ka bere krushqi edhe me familjen e Enverit dhe Nexhmijes edhe me familjen e Cot Papulit te Hostenit te Kohes se Qepes.

   Reply to this comment
 16. Arta December 20, 08:46

  Kanceri i Shqiperise esht plaku i ndyr me emrin Sali.

  Reply to this comment
 17. arvanitasi December 20, 08:51

  Dita ju lutem mos e sulmoni me Edi Ramen.
  Vetem juve jo.
  Ju duam dhe jo besojme. Beni pak durim.
  Popullit i ka ardhur shansi per te pare dite me te mira pas 24 vitesh te erreta nen qeverisjen e ketij qeni te terbuar me emrin Sali.

  Reply to this comment
 18. studentja December 20, 08:52

  Nuk ka me medyshje Saliu e shkateroi Shqiperin ,mendoj me shume per familjen e tij (shikoni pasurine e vajzes dhe djalit perpos moshes qe kane ).Te verifikohen pasurit e tyre si dhe oborit te tij .
  I bej thirje RAMES qe ne kete proces te perfshihen edhe disa ishe ministra dhe zyrtare te larte te qeveris Rama qe sot bejne te fortin

  Reply to this comment
 19. erisa December 20, 09:03

  Berisha Rama Meta dhe soji i tyre vetem ne burg e kan vendin dhe mos vononi

  Reply to this comment
 20. demokrati December 20, 09:57

  i lodhem duke pyetur ket Rame pederastin
  Halla dhe jaguaret merrni e ngrohni bythen kete dimer
  Po perse nuk hapen hetime per kete basterd Sali kur prova dhe fakte ka plot?

  Reply to this comment
 21. durrsaku December 20, 10:53

  Berisha plak i rrjedhur i pafytyre ,gjarper.
  Rama nje narcizist medioker qe hedh guret e fsheh duart njeri pa kurajo e pa vendosmeri lideri

  Reply to this comment
 22. Banija December 20, 11:48

  Si Berishen si Ramen do ti doja jo ne Jaguar, po te vizatuar ne nje oturak

  Reply to this comment
 23. Argita Berisha December 20, 12:02

  Varje dhe vetem varje per Sb dhe gjithe bandet e tij,,,vdeksh ishalla mos te zente viti i ri mor kafshe vicidoli

  Reply to this comment
  • derdimeni December 20, 14:29

   E nderuar Dita Saliu eshte ai qe eshte
   po edhe Rama jo thjesht me Jaguaret por me gjithe veprimet e deritanishme ne fushen e ekonomise tregon qe po e con vendin ne humnere.
   Eshte urgjente nje alternative politike opozitare reale

   Reply to this comment
 24. ora December 20, 14:37

  SHKURT MUHABETI: Mut Saliu kak ky i Jaguareve

  Reply to this comment
 25. . December 20, 14:40

  Z.Rama populli pyet :
  Pse nuk arrestohet Krimineli monstruoz i Shqiperise s-Ali Bisha ?

  Reply to this comment
 26. shqiptari December 20, 15:36

  atehere ky ka qen kukull shqiperin e ka udhehequre serbo greqia dhe ata nuk e lene te prekete kjo dukete qe kure ramene se lane te fitonte 85 perqinde po i vune nga pase ilirin me deshtakune e qeveris e berisha ai ishte e keqja me e madhe e shqiperis dhe kanceri i soteme e ne vazhdime qe kure ska per tu rekuperuare

  Reply to this comment
 27. Jashar kuca December 20, 18:18

  I lexova te gjitha komentet edhe gazeten,edhe dite me pare,e me para,e me pare e asgje spo kuptojme>Neve vuajme dhe Ai mburret duke folur ne emrin tone,neve qajme nga kufomat e ketij bastardi dhe ky krekoset neper ekrane,neve na kane bojkotuar si komb per shkak te ketij,dhe Ky cirret dhe kerkon fajtor,….s’la politikan e organizem politik dhe ekonomik te botes,qe nuk i vjen per shtat pa e perfolur….Ska gazete dhe televizion te mos na e shfaq per dite e per nate…More kush eshte Ky?? Kush e mbron?Kush perfiton nga Ky?Cfare imuniteti ka? Kush ja ka dhene dhe kush ja jep akoma?Po pse more zoteri gazetare asnjehere nuk i pergjigjeni ketyre pyetjeve qe ju vine per dite nga populli lexues??!! More kemi shtet apo skemi? Ka Europa ose Amerika institucione ligjzbatuese per krime te kesaje natyre kunder nje populli te tere?Shteti jone paguan takse si antar te OKB-se,ateheren pse i paguan keto? Pse jemi antar te NATO-s? Nuk e shikojne qe gjithe shqiperia eshte pushtuar nga nje bande kriminale?? Neqeofte se asnje ska fuqi te zbatoje ligjin per kete bande,na e thoni qe edhe neve populli i pa shprese te marrim masat tone,te mbrojme veten,femijet tane duke ju permbajtur fjals qe thote populli se : “Dy duar per nje koke jane”

  Reply to this comment
 28. shpresa December 20, 18:54

  sali berisha erdhi si nje varfanjak ne nje vend te pasur e iku pasnik duke lene nje vend te varfer
  te njejten beri e zogu qe jane te njejtet ne cdo gje sa I ngriti buste.
  ne ndryshim nga Enver hoxha
  I pasur ne nje vend te varfer e I I varfer ne nje vend te pasur ( shikoni femijet e tij) le ta gjykojme per shume gjera por jo per keto pa b o r xh e

  Reply to this comment
 29. MARKO December 20, 19:12

  Po mire more ne pse te djegim Shqiperine per keta. Marim i djegim keta dhe mbaron historia dhe nuk marim shembullin gjerman. Nje turre e madhe drush aty ne Farke…

  Reply to this comment
 30. tropo0jani December 20, 19:25

  Vuafte dhe e zencin mallkimet tona, ne 10 breza, o zot!

  Reply to this comment
 31. Niko October 23, 22:05

  Mire qe i marrin me lease etc po pse duhet te jene Jaguare?? Dengla do shesin keta ne nje kohe qe ky eshte nje shtet rrumpalle akoma?

  Reply to this comment
 32. bobo October 23, 22:50

  Ka psikopate sa te duash, qe ankohen se pse Rama nuk e arreston berishen dhe per kete ,ata e barazojne Ramen me Berishen dhe me Meten,ne disa rraste e akuzojne per vjedhje,por keta koketul dhe mjerane,harrojne se Fullani u lirua nga gjykatesit e korruptuar te Berishes.Neqoftese tani do te ndodhte arrestimi i Berishes dhe e bandes se tij,atehere shoket prokurore dhe gjykates te vendosur nga Berisha,do dilnin te gjithe si te pa fajshem nga gjykata,njelloj si Fullani.Prandaj mblidheni mendjen dhe prisni sa te mbaroje reforma ne drejtesi,qe te hiqen shoket e Berishes nga gjykatat dhe prokuroria.Rama eshte shume i zoti,por mbeshteteni fort dhe lereni te punoje.Do ta kerkoni Ramen dhe nuk do ta gjeni po ta fyeni,sepse ai mund te jape edhe doreheqjen dhe njerez te vendosur si ai,zorr se gjejme tjeter.

  Reply to this comment
 33. rrushi October 23, 22:56

  Do ishte mire qe te mos i kishte blere ne kete periudhe varferie,por opozita te mos harroje se do ti sherbejne edhe asaj,kur te vije ne pushtet,neqoftese do vije ndonjehere.

  Reply to this comment
 34. Andrea October 23, 23:59

  Rilindjes Po I vjen era mut i Ka dhier Iliri I floririt

  Reply to this comment
 35. Dr. John October 24, 00:18

  Po aman ore shoke partizan akoma me Salen ju. Sala kerrme eshte e ska goje te flase per asgje po sikur spo drejton mo ai o shoke. E mori timonin nje kerrme tjeter qe ti japi drejtimin e duhur gjasme e te korigjoje ate qe beri plaku kancerogjen. Por edhe ky na doli qelize e qelbur. Me llogjiken tuaj hajde tashti te themi qe edhe Sala ska faj se ashtu ja la Enveri shtetin. Po merruni me aktualen ore shoke se Sales mutin i hengri Rama qe na u hoq se do ja tregonte vendin per te keqijat qe na ka bere. Njesoj si i hengri mutin Sala Enverit e Nexhmijes. Per ca e trudhosni dhe e mashtroni kete popull akoma me Salen e me Enverin. Apo pse keni gazete se gazetar nuk jeni me keto shkrime tip komente per facebook.

  Reply to this comment
 36. jkoresh October 24, 01:08

  lereni hajvaanin e vicidolit te masturboje sic di ai ta beje mire ate pune.
  sa per denimin qe meriton ai do vonoje por nuk do mungoje.
  nuk mund te shkosh ne qender pa zene anet.
  eshte biseduar ky muhabet para dy vitesh. punet po hecin ngadale por gjithmone sipas planit.

  Reply to this comment
 37. nostradamus October 24, 01:39

  Poshte tradhetaret shqiptare aktuale si Berishovici me banden e tij mafioze,hajne , vrasese,
  etj.etj.etj.

  Reply to this comment
 38. .fteri October 24, 04:28

  Deshtimi i ekonomise ne shqiperi ka ndodhur se ne krye te shtetit erdhi kimineli dhe hajduti me i zi qe ka pare historia e ketije vendi Sali Berisha.Ky njeri ka zbatuar vetem ligjin e rrenimit ne te gjitha fushat te shtetit shqiptar si pasoje e restuarimit kapitalist .

  Reply to this comment
 39. Mark .uk October 24, 05:49

  More te shkret dukeni se cfar idiotesh jeni.Po ata do hipin ne kto makina e jo ju.Ju nuk u bahet vone edhe ne jua……cfar ju permban pragu vetem te jen te majt.Zoti ju ardhet hakut te dy krahve qe e cuan vendin ne vendin ma te varfer ne Europe

  Reply to this comment
 40. Profesori October 24, 06:55

  Sa shpejt e harroi ky popull idiot luften civile te 97 qe shpalli e realizoi krimineli me i madh i te gjitha kohrave, SALI RAME BERISHA!

  Reply to this comment
 41. Ardi Mamurrzaku October 24, 08:07

  Mos shpresoni,!asgje ska per te ndodhur!!!
  NE PO IKIM GJITHNJE MBRAPSHT,RAMA PO NXJERR KOKEN E TIJ,PO TREGON
  SE DHE AI,DO MARRE PJESEN E TIJ SI E MOREN TE TJERET PARA TIJ!!!
  NE RUMANI KAN BER 16 ARRESTI ME ME MINISTRA DHE ISH KRYEMINISTER,DJE URDHER ARRESTI ILIESCUN ISH PRESIDENTI RUMEN.
  TEK NE PO KRIJOHET NJE MAFIE E VERTET.

  Reply to this comment
 42. demo October 24, 08:30

  Jo per Jaguaret,por duke mos pergatitur dosjen e Berishes ne prokurori,Rama do te mbytet bashke me Berishen,se populli nuk eshte budalla.

  Reply to this comment
 43. andi October 24, 11:29

  popullit ska ci duhet se si e la ekonomine berisha, pasi sja thote shume per shifra.
  ky kryeminister i beri disa premtime njerezve, dhe prandaj fitoi.
  perse nuk u thane njerezve qe vendi ka kaq borxhe dhe do vuaje edhe ca vjet pasi keta te lajne borxhet????
  i harruat premtimet qe u bene para 2 vjetesh..i harruat se u premtua shendetesi falas..rritje rrogash..rroga te 13..rruge te reja..rritje ekonomike..shkolla te reja.. dhe cfare eshte bere keto 2 vjet..cfare
  as rritje ekonomike..spitalet per turp dhe me korrupsion..shkollat sic i la saliu..njerezit me te paafte dhe me militante jane vene ne krye..vetem fjalen burg po degjojme perdite..perdite e me zi..saliu ishte i keq..po ky nuk eshte me i mire

  Reply to this comment
 44. shpatar October 24, 12:42

  Ne Amerike gjithe maloket e Saliut ,per nder te tij, makinave u kane vene targen S.H.Berisha.Ne Shqiperi S.H.B.PD.

  Reply to this comment
 45. shqiptari October 24, 13:59

  mire t’ju behet,morracaker te ndyre,ne me jaguar…ju gjith jeten te hani bar

  Reply to this comment
 46. info analitike October 24, 18:51

  Dita nuk mbulohen zullumet e qeverise se Jaguareve me “fajin e ka Saliu”. Rilindesit po tregojne se dine te jene edhe me cinike, te pacipe e arrogante se qeveria e Saliut.

  Reply to this comment
 47. Tina October 24, 23:57

  O zyrtarë të lartë të Rilindjes, Juve ju pëlqekan Jaguarët, për të qenë më komodë…! Sa çudi, kur për pensionistët dhatë thërime për ngritjen e pensioneve, po kështu për kategoritë e tjera të popullsisë në nevojë! Sa tallje po na bëni, kur kërkoni “thelë mbi bisht”! – thotë populli. Ne i numërojmë lekët për të jetuar, ndërsa ju i shpërdoroni për makina, kur këto i keni.. Shkunduni nga euforia se kështu na humbni ne që ju besuam. Ne e dimë gropën financiare që gjetët, dimë edhe të presim, por jo t’ju shikojmë si zotërinj që doni të gëzoni, të gëzoni… Bëni ndryshimin nga ata të opozitës që fryjnë gjoksin dhe flasin broçkulla, sikur nuk i dimë se çfarë bënë kur ishin në pushtet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*