SHËNIM: Qenërisht, i pambytur!

Ermir Hoxha August 9, 2014 14:00

SHËNIM: Qenërisht, i pambytur!

Eshtë gusht, kulmi i sezonit të plazhit. Janë me mijra shqiptarë që janë dyndur dy detrave që lagin brigjet tona, për t`u kredhur në kënaqësi e relaks. Dhe mes tyre, nuk ka munguar në këto vite as ai, kryeshqiptari Sali Berisha. Për vite me rradhë, bash këto ditë, ai na u servir me gjithë qenien e tij duke thyer rekord pas rekordi të ndenjes në ujë, pra mosmbytjes.

Me shtatin e zhytur e kokën mbi syprinë, ai na buzëqeshte ngadhnjyeshëm, si për në na thënë: Keni inat, unë nuk mbytem, zërr! Edhe në verën e vjetshme, atë të sikletshmen nga rënia në opozitë, nuk harroi ta përcillte të njëjtin mesazh në kushte pluskuese: Që nuk mbytet kollaj dhe që mund t`i mbijetojë çdo deti, çdo thellësie, çdo furtune, për të dalë që aty vërtet i lagur dhe i bërë qull, por ama i pafundosshëm, i pa mbytur.

Këtë vit, për det ka zgjedhur moçalishten e politikës, aty ku nuk noton për zhgryhet, për të na dërguar mesazhin se deti është metaforë e mbijetesës së tij me çdo çmim. Protagonizimi i tij i shtuar, vërtet po jep të kuptuar se ai është një notar që nuk dorëzohet lehtë dhe që shënon rekord pas rekordi, pavarsisht nëse qëndron qenërishte mbi ujë (not qeni pra)!

 

Ermir Hoxha August 9, 2014 14:00
Komento

15 Komente

 1. aldo August 9, 14:40

  Dikur i bente pushimet ne Drilon me varken e cunave te xhaxhit duke u jargavit dhe notonin qenerisht dhe nuk mbyteshin . Kryekari eshte I paarritshem.

  Reply to this comment
 2. andromeda August 9, 14:41

  Talassa, talassa, po kujdes se ta rrasa.-duhet t’i thoshte Edi.

  Reply to this comment
 3. iri August 9, 15:13

  Akoma mereni me kete qelbesire endemike ? (fjala enemike =qe nuk ka te dyte te ngjashem gjallese qe eshte e vetme ne tere boten, f.l.m)

  Reply to this comment
 4. Mark uk August 9, 15:51

  Dalin disa brekgrisur e flasin per Berishen qe i ka kaluar te gjitha.Ne komunizem arriti te behet profesor doktor.Ne polike n ate kohe ishte sekretar byroje.Ne pluarizem u be kryetar paritie e shume shpejt deputet dhe presidentdy mandate.Po ashtu kryeminiter dy mandate.Del tani nje gazetaruc klysh komunizmi e cfar nuk shkruan.

  Reply to this comment
  • red por jo i kuq August 9, 17:55

   O Mark.
   Ky idhulli jot eshte nje trap i paarritshem.
   Ato qe thua ti jane te verteta.
   Ndaj une te bej nje pyetje: Me gjithe keto mundesi qe i dha kjo Shqiperi ketij trapi si ka mundesi qe nuk u be dot njeri per vete dhe te bente vendin duke patur mbi 20 vjet pushtet politik…
   Jane bere vende si Rusia, Kina, Turqia qe jane miliona e milion njerez, kurse kz trapi idhulli jot bashke me trapat e tjere nuk jane ne gjendje te bejne nje vend me vetem 3 milion banore dhe me resurse natyrore pa fund.
   A i rrofte profesor doktorlleku ketij. Ik o Mark se na hapet barkun ju qeneria e ketij legeni burre qe iu shpif Shqiperise ne oren e mbrame. Tallen te tjeret me ne se mbajme trapa te tille ne krye te puneve dhe pasi deshtojne nga 20 here

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi August 9, 23:23

    Ermir? Nuk më vjen mirë që përdorni cilësorin “..kryeshqiptari sali berisha ” !? Si mund të quhet i tillë një mutacion gjenetik i shqiptarit dhe i shqiptarizmit ??? Tung!

    Reply to this comment
 5. anonim August 9, 16:25

  vendosja e iniclaeve dhe jo emrit duket sa serioze jeni ne shkrimin tuaj. Te merresh ne veten e pare me nje njeri pa dallim kush eshte, eshte veprim shume i ulet. Keni nje vit qe jeni ne pushtet, ku i keni te gjitha aferta qe e akuzuat per vite me radhe, por dilni e nxirrni nje te burgosur, qe ta akuzoje tani. lat nam me urrjetje perosnale ndaj nje njeriu qe ju thote jam i gatshem te me hetoni per gjithcka. Por s’keni byth, dhe llapni qenerisht!

  Reply to this comment
 6. Matrapiku August 9, 17:40

  Rrace e ndyre shpellash.
  Nga gjithe burrat verdall ket rroten nga fshati gjeti Ramiz trapi me ia bo peshqesh Shqiperise

  Reply to this comment
 7. TUTKUNI NGA PODGORICA August 9, 18:25

  SHIQERE-PJELLA NOTON ME STILIN MEDUZE

  Meduza, e cila besohet të ketë qenë një nga tri vajzat e Perëndisë së detit Forki (të njohura si motrat e tmerrshme me krahë – ose tri Gorgona). Sipas mitologjisë,

  Meduza kishte qenë një vajzë shumë e bukur me flokë të gjatë dhe të valëvitur, “por pasi që” (Edi Rama – Gjuha Shqipe – vol.5) Meduza e kishte kritikuar perëndeshën Athina, ajo ishte shndërruar në një përbindësh, kurse flokët e saj ishin shndërruar në gjarpërinj helmues. Kushdo që e shikonte Meduzën – ngrihej nga frika.

  Legjendat tregojne se si greket e lashte arriten te beheshin mbreterit e gjithe hapsirave detare, dergonin meduzat me not deri prane veliereve pirate, te mahnitur nga bukuria binin ne gracken vdekjeprurese te tentakulave helmleshuese.

  Qe aso kohe stileve “shpinde”, “krrol” apo “stil i lire”, “delfin” apo “baterflaj”, “bretkocke” e “not qen”, edhe pse i lene pak ne ane te detit, gjithnje ka qene i preferuar stili “Meduze” apo “zonjushe”.

  Shiqere-pjella e Viçidolit shumeshpellor, ashiqare pelqen te qendroje mbi uje me stilin e meduzes se shndruar ne zonjushen helm leshuese, ne pritje te viktimave te joshura nga kaçurrelat e tij.

  Aty zbuloi sekretin e pavdekshmerise, kur takoi i befasuar simotren e tij meduze: Turritopsis Nutricula – meduza e pavdekeshme.

  Vetem nje gje e brengos kur noton me stilin “meduze”, idea e shnderrimit te plote ne T.N. (Turritopsis Nutricula – lat.), sepse eshte e vetmja qenje ne kete bote qe gojen e perdor edhe per te dhjere.

  Reply to this comment
 8. Lleshi August 9, 18:41

  O Dita kur do te hiqni dore nga bota e kafsheve ? Keta veterineret qe shkruajne dhe bejne sikur na ndihmojne te zgjedhim racat e qenve nuk bejne asgje tjeter se sa na bejne objekt bisede qente !
  Une kam idene se gazeta duhet te merret me keta elemente vetem kur ata te jene ne banken e drejtesise ! Kjo eshte e “reja” e vetme qe mund te prodhoje kjo qenie ! Lakimi i tij “kot” i sherben vetem atij , qenit !

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 9, 23:26

   @@@ Ermir? Nuk më vjen mirë që përdorni cilësorin “..kryeshqiptari sali berisha ” !? Si mund të quhet i tillë një mutacion gjenetik i shqiptarit dhe i shqiptarizmit ??? Tung!

   Reply to this comment
 9. Neser August 9, 21:02

  Funderrine e shpellave i piset kriminel,surrat hajduti,pervers,side e gjalle akoma ka morra ne shtepi.

  Reply to this comment
 10. Mark uk August 10, 07:14

  red po jo i kuq: Si ju dhe shume demon te kuq kto fjal i keni folur qe kur Berisha u vendos ne krye te levizjes per ndyshimin qe per fate te keq ala nuk ka arritur duke pas ala ksi legenesh ne Shqiperi.Ndyshimi do ndodhi kur te kaloj aqe kohe sa zgjati ozurpimi komunist.

  Reply to this comment
 11. Jozi August 10, 07:45

  i kuq por jo i kuq ke ber nje shkrim perfekt se kuptoj pse meren me te shkuaren me pler salin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*