SHËNIM: Sa lloj “piramidash” ka lënë prapa Berisha?!

May 3, 2014 08:37

SHËNIM: Sa lloj “piramidash” ka lënë prapa Berisha?!

Siç u hodhën paralele mes rezultatit të 23 qershorit dhe atij të 22 marsit të vitit 1992, të tilla ka patur jo pak dhe mes post-pushtetit të Berishës të 2013-ës e atij të 97-ës. Është provokuar kjo pikërisht për shkak të situatës së rëndë financiare, thënë ndryshe të arkës bosh e të një borxhi të pazakontë financiar. Por a është vetëm kjo lloj “piramide” e lënë nga Berisha e qeverisja e tij?! Nëse fjalën “piramidë”, si diçka që bart brenda skandalin, dështimin e abuzivitetin jo vetëm në aspekte të drejtpërdrejta financiare, e adaptojmë për një çast për të futur në sistem vlerësimi dhe sektorë të tjerë, do të shohim se në krahasim me 97-ën, “gropat piramidale” të lëna pas janë shumë më tepër. Ato janë: “Piramida” e sistemit energjetik, ajo e sistemit shëndetësor, e  Pensioneve, e ish-të Përndjekurve; “piramida” e sistemit të drejtësisë; e Arsimit, e Legalizimeve, e Pronave; e burimeve nëntokësore, naftës, gazit, kromit po e po; e përmbi të gjitha është “piramida” e korrupsionit dhe ajo dështimit për të bërë shtet. Prej këtyre “piramidave”, jo për të gjitha ka përgjegjësi Berisha si iniciues, pasi disa i trashëgoi (p.sh. “piramidën” e degradimit urban), por ka përgjegjësi si mosfrenues, e në disa si nxitës e thellues.

May 3, 2014 08:37
Komento

11 Komente

 1. beni May 3, 08:43

  Burgu nuk e lan kete kriminel e antishqiptar…jete vrases e hajdut

  Reply to this comment
 2. karamamund-elefanti i trete May 3, 09:14

  Fytyra e qelbur e ndyraqit.

  Reply to this comment
 3. PIONIER LUBONJA May 3, 09:14

  Duhet perkrahur nisma:”KU JANE PARATE E SHQIPETAREVE,KU ESHTE PASURIJA E SHQIPERISE”
  Piramidat ka 22 vjet qe i shohin vetem shqipetaret por fatkeqesija qe nuk i shikojne gomaret dhe politikanet.Populli eshte ne udhekryq si asnjehere ne historine e tij sepse edhe kur ka qene i vjedhur nuk kaqene kaqe i poshteruar nga krimi e korrupsioni e ara qe e perfaqesojne ate.
  Populli fatkeqesine me te madhe e ka nga parlamenti qe nuk e ka perfaqesuar asnjehere sovranin.
  Ka me fatkeqesi per nje popull qe edhe pse votoi pas 22 vjetesh NDRYSHIMIN E MADH ka 8 muaj qe degjon ne parlamentin e popullit simbolin e shkaterrimit.KA ME TALLJE E ME POSHTERIM SE KAQE.Kush ja jep te ‘drejten’ nje Neroni te komandoje parlamentin e popullit dhe te mengjerit e B…. e te djathtet e gjizes i bejne fresk?
  Kjo e perditeshme mendoj se duhet hapi rubriken per nismen kunder korrupsionit si e vetemja alternative ku shqipetaret te japin direkt mendime per ta nxjerre vete gomarin nga balta.SHKATERRIMI I PIRAMIDAVE KRYESISHT ATE TE SISTEMIT BANKAR E FINANCIAR SHTO DHE PIRAMIDEN E INFORMACIONIT ANTISHQIPETAR NUK MUND TA BEJE KURRRREEEEEEE NJE QEVERRI E VETEME SA NJE SKUADER PER 8 MUAJ E AS PER 8 VJET.

  Reply to this comment
 4. Arben May 3, 16:32

  ORE SALIU VETEM PIRAMIDA DINTE TE NDERTONTE VETEM PIRAMIDA, POR NE SHQIPETARET PROBLEM KEMI SE NUK PO GJEJME DOT NJE UDHEHEQJE SIC DUHET.
  RAMA ESHTE KALAMA DHE NUK MUND TE NA COJE DREJT SUKSESIT

  Reply to this comment
 5. Pazar shqiptar May 3, 18:20

  Ore po ka bere tere keto piramida shto edhe vrasjet dhe si hyn gje ne kembe! Ka bere ,ka bere po pse spo gjejme derman dot, se kjo piramide ka pase me vete ilir meten?
  Apo jane bashkefajtore edhe disa nga e majta?

  Reply to this comment
 6. Vladimir May 3, 19:05

  A ju kujtohen fushat e me kanale vaditese e kullimi, me parcela te kuadratuara disa hektareshe ku traktoristi harronte te kthehej? A ju kujtohen fabrikat, uzinat, dyqanet, magazinat pa fund? U shkaterruan te gjitha. Asnjera prej tyre nuk kishte teser partie, mjaft te kthehej sistemi e te privatizoheshin me ligje e te mos liheshin ne dore te cubave, dhe shumica e tyre do te qene ne pune, siç jane edhe sot e kesaj dite ne vendet e Europes lindore tashme antare te BE.
  Ata qe i shkaterruan jane shume, por ka nje njeri sot qe duhet te therritet para drejtesise dhe ti thuhet: Pse i shkaterrove? Quhet Sali Berisha.
  Nuk mund te them pune armiqesore se biem ne retorikat e Prognozave te Enverit.
  Por pyes sinqerisht: Sikur “armiku me i betuar” i ketij vendi te merrte ne dore shtetin dhe te donte te na bente nje te keqe te madhe, çfare mund te na bente me shume?

  Reply to this comment
 7. Neser May 3, 20:10

  Mendova se kete kriminelin nuk do ta nxirnit me.Kete super fekale qe leshon vetem ere te keqe e ka vendin ne burg.Ky moster duhet shetitur neper Tirane ku me e pakta te peshtyhet nga 1 milion Shqipetare.

  Reply to this comment
 8. Pëllumb zaimi May 3, 20:54

  @ Vladimir? Shqetësime e pyetje te drejta ngre komenti juaj patriotik. Asgje nuk do të bënte një armik më shumë sesa na ka bërë! Nderime!

  Reply to this comment
 9. besniku May 3, 22:28

  Asnje nga keto nuk eshte afer te se vertetes. Piramida me e madhe dhe me zeze, eshte percarja e shqiptareve, nuk la gje pa bere, qe para se te behej kryetar i PD dhe kete e perforcoi gjate kohes qe qe president, e me pas kryeminister: percau veriun e jugun, percau partite politike, percau cdo sindikate, cdo organizate joqeveritare, percau familjet me ligjin e prones, percau dhe nxiti vellavrasjen midis shqiptareve te Shqiperise te atyre te Kosoves, ecau edhe parite politike ne Kosove, Maqedoni dhe Mal te Zi. Kudo dhe kurdo ka pasur si moto: Perca dhe sundo! Dhe kete e ka bere shume mire, duke ndihmuar keshtu UDB-serbe dhe te gjithe armiqte e Shqipertise dhe jo me kot nje gazetar e quajtur “Antishqiptari me i madh i te gjitha koherave!” Ky ka qene dhe eshte e keqja me e madhe e Shqiperise dhe shqiptyareve! Kush juk e kupton kete, apo nuk do ta kuptoje, do te thote se edhe ai eshte antishqiptar dhe proserb!

  Reply to this comment
 10. albani May 3, 22:37

  Une mendoj se ndaj ketij njeriu, duhet te krijohet nje levizje me emrin: Antishqiptari Sali Berisha, perpara drejtesise! Ti zbulohen pronat e grabitura, tokat dhe pyjet, pallatet, vilat qe ka ndertuar ai, Argita dhe bicimi i tij Zeni, si dhe forinjte qe ka vjedhur gjate ketyre 22 vjeteve si ne krye te PD dhe te vendit. Te kerkohet sekustrimi i tyre dhe rikthimi i pronave te marra me meshtrime tek pronaret e vertete (qe nga Konispoli e deri ne Vermosh). Pa nje levizje civile te forte, Sali Berisha nuk e prish shume terezine, sepse mednon se nuk kane cfare t’i bejne, atij dhe femiojve te tij dhe vasaleve te tij!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim