SHËNIM: Serbë e maqedonas, ku ndahen e ku bashkohen?!

July 21, 2014 16:00 Updated

SHËNIM: Serbë e maqedonas, ku ndahen e ku bashkohen?!

Kush janë më të poshtrit, serbët apo maqedonasit?! Për një etikë të thjeshtë njerëzore, nuk na takon të shprehemi kaq rëndë, por kjo pyetje, është pjesë e një diskursi të rëndomtë publik, pjesë e dialogjeve në rrafshin urban, që gjallojnë prej vitesh në botën shqiptare, sidomos atje ku sprova e përballjes me këto dy etni sllave, është më e madhe. Dhe më të shumtët, mbrojnë idenë se më të poshtër          janë maqedonasit; se nëse serbi ta bën të keqen nisur nga një ndjenjë e marrë supermacie ndaj teje, maqedonasi ta bën nisur nga kompleksi i rëndë i inferioritetit. Por dhe nga pikëpamje të tjera, mbrohet ideja se edhe pse më kriminelë në situata të caktuara, prapseprap serbët qëndrojnë më lart se maqedonasit. Për ilustrim, thuhet se serbët kanë besë, po ta dhanë për diçka; ndërsa maqedonasit janë mishërim pabesie. Por paçka këtyre diferencave, që gjithsesi janë gjykime të përgjithshme me referencë përvoja të ndryshme individuale, në një pikë bashkohen dy llojet: merren me gra e fëmijë. Nëse luftrat thuhet se janë për burra, burrat luftojnë e vriten e jo gratë e fëmijët. Dhe në këtë aspekt, serbët nuk i kanë lënë gjë mangut paburrërisë. Të njëjtën paburrëri, tregojnë dhe maqedonasit, aq më tepër në kushte paqeje, kur shkojnë e dhunojnë dy gra, nënë e bijë, duke e justifikuar drurin që u kanë dhënë me gjuhë e arsyetime grash mendjefyçkash. Incidenti më i fundit i ndodhur në doganën e Qafë-Thanës me nënë e bijë të familjes Telalli, të rrahura prej policëve maqedonas, na tregon për sprovën e madhe që kemi me fqinjët tanë, jo se tregojnë burrëri të egërt, por se shfaqen si gra pa nder.   / E.H.

July 21, 2014 16:00 Updated
Komento

6 Komente

 1. Kris July 21, 16:38

  Me te poshter Jane politikanet shqiptare kendej e andej kufirit qe I Jane bere ure kalimi cdo poshtesie maqedonase.

  Reply to this comment
 2. Dardan July 21, 19:41

  Po nuk kemi pa serbe e maqedonas tu nxjerr motrat e grate neper trotuaret e Evropes síç bejne shqiptaret. Artikull prej mediokri i denje per llogje kafenesh te lagjja

  Reply to this comment
  • elio July 21, 20:15

   jo, e vertete nuk i kemi degjuar (i kemi pare vecse), po kemi pare kosovare plot neper kamioncinat e natos…apo jo o ti i dardhes (by..thes)

   Reply to this comment
 3. Pali July 21, 22:10

  Sllavet serbe dhe sllavet ne Maqdoni jane e njejta gje. Kurse maqedonasit (shqiptaret) jane ndryshe nga sllavet.

  Reply to this comment
 4. Mani July 22, 06:24

  Une do te quaja Maqedonasit si njerezit me te poshter ne Ballkan ,aresyeja sepse eshte shartimi e koncetrate e Serbit dhe Grekut kunder nje popullsie Shqipetare!

  Reply to this comment
 5. lulimiri July 22, 08:34

  Bravo Dardan, ngelen duke e pare te keqen tek fqinji kur e kane trun ne sy e nuk e shikojne.

  Gazetare medioker megjithese ky E.H zakonisht eshte pak me mire se pjesa tjeter injorante e gazetarise shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*