Shqipëri-Turqi, një Erdogan ikën, një Erdogan mbetet

Nga Mustafa Nano March 18, 2014 10:35

Shqipëri-Turqi, një Erdogan ikën, një Erdogan mbetet

Berkin Elvan, djaloshi 15 vjeçar që mbeti i plagosur rëndë gjatë protestave të qershorit të vjetshëm në Stamboll, vdiq para disa ditësh. Kish nëntë muaj që ish në koma, por nuk ia doli. Dhe siç pritej, me dhjetra mijra turq e kanë përcjellë në banesën e fundit, duke e parë këtë edhe si një rast për të shprehur zemërimin e tyre me regjimin e Erdogan-it, forcat policore të të cilit s’e patën për gjë të qëllonin mbi një djalë të pafajshëm e të parrezikshëm, që atë ditë kish dalë për të blerë bukën në dyqanin pranë apartamentit të banimit. Ju kujton gjë kjo rrethanë, në të cilën policët qëllojnë mbi njerëz të pafajshëm e të parrezikshëm? Më 21 janar të vitit 2011, të njëjtën gjë, madje në mënyrë më të bujshme, bëri regjimi i Erdoganit të Tiranës.

Por ngjashmëria nuk mbaron këtu. Njerëzit që kanë maninë e sundimit janë një mut gjithandej. Erdogani i vërtetë, në ndryshim nga i yni, nuk duket se është i sëmurë, as karagjoz. Por në ushtrimin e pushtetit, me t’u gjendur përballë protestash e kontestimesh, demonstrojnë të njëjtën sjellje. Sidomos kur mbi ta bien akuza të shumta e të qarta për korrupsion (njësoj si Erdogani ynë, ka përfshirë djalin e familjen në afera të dyshimta). Mendja ta thosh se, me t’u informuar mbi vdekjen e Berkin Elvan-it, Erdogani do t’i dërgonte një mesazh ngushëllimi familjes së këtij djali, që dha shpirt për shkak të plumbave të policisw (ish bash kjo që bëri Presidenti i Republikës, Abdullah Gul). Por jo. Erdogani bëri atë që i ka hije. Doli për të sulmuar si “sharlatanë” ata që morën pjesë në varrimin e 15 vjeçarit, doli për të denoncuar komplotin që kanë dashur t’i bënin, e për të denoncuar armiqtë e Turqisë që nuk heqin dorë nga planet për të lozur me stabilitetin atje.

Nuk dihet se si do t’i vejë filli kësaj karfosje mes Erdoganit që këmbëngul të ecë në të vetën, pavarësisht presioneve që i bëhen nga shumë anë, dhe kundërshtarëve të tij, që po demonstrojnë se janë kockë e fortë. Erdogani nuk i ka punët mirë, por – këtu kemi të bëjmë me një ndryshim të dytë nga Erdogani i Tiranës – ai ka me vete shumicën e zgjedhësve. Në zgjedhjet e ardhshme administrative që do mbahen këtë muaj, më datë 30, pritet një afirmim tjetër i forcës së tij. Mund të humbë bashkinë e Stambollit, dhe kjo do ish një kopaçe e fortë pas koke, por sondazhet tregojnë se partia e tij vijon të mbetet partia e parë përsa i takon mbështetjes elektorale.

Dhe kjo do të thotë që turqve do t’u duhet dhe ca kohë që t’i lajnë hesapet me të.’ Jazëk’ (më saktë, ‘çok yazik’), do thoshin ata vetë në këtë situatë.

 

Nga Mustafa Nano March 18, 2014 10:35
Komento

19 Komente

 1. Asnjanes March 18, 10:48

  Shpresoj qe kete ta lexoje edhe kryeministri aktual para se te ulet kembekryq me Erdoganin.

  Reply to this comment
  • Skypion March 18, 16:21

   Para zgjedhjeve te 23 qershorit,Lubonja, kritikoi ashper gazetaret e rreshtuar ne llogore politike,dhe kishte parasysh pikerisht Mustafa Nanon,i cili u bente thirrje gjithe gazetareve te mbeshtesnin dyshen Rama-Meta.Shumica derrmuese e ketyre diarreve te tij(qe nga pikpamja stilistike jane mizerabel) qe i quan shenime tregojne, pikerisht ,sesa thelle eshte ngulur ne llogoren e pushtetit Rama-Meta.Gjithsesi,ne kete diarrene e radhes “harron” shume gjera.Prsh,harron qe Edi Rama,ne llogoren e pushtetit te te cilit eshte,e shpalli Erdoganin publikisht si mik te tij,duke e cilesuar me epitetet me lavderuese;e quajti edhe vella madje.
   Jo vetem kaq,por,qe eshte edhe kryesorja,e theksoi partneritetin strategjik me Turqine e Erdoganit,duke e bere me strategjik edhe se partneret e tjere strategjike!Ne ate kohe u kritikua nga analistet serioze,si Bushati dhe Lubonja(po permend vetem te majtet) se pse po i jepte shume kredite nje politikani autoritar si Erdogani.U kritikua nga ata,por jo nga soji i Mustafenjve te gazetarise,te cilet ose heshten,ose u munduan ta justifikojne me kinse pragmatizmin e Rames,ose me snobizmin e vanitetin e tij.Heshten ,pikerisht,ata qe ,nese ju kujtohet,kur kishte takime te Berishes me Erdogan ,nuk lane aludim te lig pa bere(vellezerit muslimane…).
   Dicka tjeter qe e shtremberon gazetari Nano ka te beje me krahasimin e 21 janarit me protestat ne Turqi.Dallimi mes tyre eshte i madh.Dallimi kryesor,eshte qe protestat ne Turqi u organizuan nga shoqeria civile(pavaresisht se iu bashkua edhe opozita),kurse protesta e 21 janarit 2011 ne Tirane,u organizua nga Edi Rama,nga e majta ne opozite.Protestat ne Stamboll u bene per nje kauze te drejte – ajo e 21 janarit ne Tirane u be per te eleminuar politikisht Ilir Meten dhe LSI-ne e tij,por edhe per te rrezuar qeverine e ligjshme,per te shkuar ne zgjedhje te reja te parakohshme.Protestat ne Turqi ishin me pjesmarrje masive ,vullnetare ,spontane te mijera e dhjeteramijera njerzve te thjeshte – ajo e 21 janarit,pervecse ishte e ideuar dhe organizuar nga lideri i opozites dhe per interes te luftes politike,nuk ishte aspak spontane,perkundrazi;200-300 kriminele ordinere mblodhen Rama dhe Tahiri anekend Shqiperise,i paguan me para ne dore,dhe i instruktuan sesi duhej qe protesta te pergjakej me cdocmim.Keta 200-300 kriminele ,amb.Amerikan Arvizu i pat quajtur “grupi me axhende kriminale”.Ne te vertete,keta ishin protesta e 21 janarit,dhe jo ata mijerat e tjere qe nuk dinin gje c’u kishte kurdisur sociopati-kriminel Rama.
   Shkurt,me 21 janar 2011 ,Edi Rama,organizoi te paren proteste fashiste ne Shqiperi; ideimi,menyra e organizimit,perqendrimi i forces goditese tek grupi i dhunshem(200-300 kriminelet qe kishin per detyre te shkaktonin me patjeter gjakderdhje ate dite,dhe qe ia arriten),propaganda qe e shoqeroi ate(tipike fashiste) – te gjithe keto jane elemente karakteristike te protestave fashiste apo naziste(Hitleri ka bere te tilla para se te vinte ne pushtet,e qe ngjajne si pikat e ujit me kete re Rames).
   Mirepo,keto nuk do t’i shohe gazetari Mustafa.
   Flitet shume per krime qe na paskesh bere Berisha;gazetari Mustafa flet me shume se te gjithe.Por,nese ka nje krim te Berishes,eshte se ka promovuar njerez te tille,si Mustafa Nano.Nga humbetirat e provinces e ka marre kete dilenxhi;e beri edhe “kuader” partie e shteti;madje e coi edhe “jashte shtetit”(endrra e cdo provinciali ).Natyrisht qe ne kete nder qe i ka bere Berisha,ka kontributin edhe vete zelli i vete ketij te paburri,qe ne ato vite te frikshme per shume te sojit e sorrollopit te tij,nga “raja komunist” u be demokrat i flakte.Sesa demokrat i flakte ishte ky,na e deshmon kthimi ne shtratin e tij te natyrshem,ate te kuqte,pasi kaloi rreziku “i revanshit te djathte”!Dhe,ja sot ,eshte nje nder gazetaret me fanatike te llogores se majte.
   Shume zuzare te ketij lloji ka promovuar Berisha ,por ky eshte rasti tipik.Pse e di kete,prandaj edhe e urren ate qe e solli ne Kryeqytet.

   Reply to this comment
 2. Zapbone March 18, 10:56

  Ti ke lindur ne kishe; ne kishen/partine komuniste . Je vaditur ujitur e sperkatur me pesticide ideologjike vrastare e plot urrejtje . Ti vashdon te jetosh ne kishe or mut. Dhe njerzit qe lindin e jetojne ne kishe e kane shume te veshtire per te qendruar zgjuar dhe per ta pare realitetin ndryshe, dhe jane te programuar te jene vetem militante radikale te verber dhe te shurdhuar nga kembanat qe dine vetem ti bien per te helmuar dhe shurdhuar cdo gje . Fol dhe nje fjale per Ilir meten, Gramoz Rucin, Edi ramen . Nuk e ben dot se je gege

  Reply to this comment
  • Zapbone March 18, 11:15

   Nuk e marr vesh pse e sakatoni komentin? komenti e humbet e qulloset dhe kur i ndryshon/frenon muziken e ritmin me pike e presje dhe jo me me fjale. Nuk ju kushton gje ta hiqni fare e te mos e publikoni, ose publikojeni tamam. Une i jam pergjigjur vetem ritmit te shkrimit.

   Reply to this comment
 3. GJEO-ANALISTI-ZVIVER. March 18, 11:16

  e dashura dhe simpatikja GAZETA DITA kame nje keshille ne qofse e pranoni,se vetem e VERTETA eshte KULTURE SHQIPTARE.
  pse:te gjithe e dijne se ERDOGANI e SALIHU jane te njejte,por edhe EDI RAMA eshte i njejti BAJZOZ TURK ku na i tregjke librat sesi frymzohet me dashurine qe ka kure lexone per kriminelin e njerzimin SULLTAN SYLEIMANIN OTOMAN.

  .bota ka futur ne listen e zez PUTININ si nje PUSHTUES MODERN i SOTIT,a ERDGANIN TURK si PUSHTUES me ane te ISLAMIT SALAFIST EKSTREMIST XHIHADIK.

  .leni ju prallat kure mundoheni qe te thoni se vetem SALIHU eshte ERDOGAN TURK kur dihet se EDI RAMA eshte po i njejti TURK si SALIHU.

  Reply to this comment
 4. pa emer. March 18, 11:24

  po shkaktar kryesor lidhja intime homosexuele e salihut-thaqi e rames me erdoganin dhe kosova e shqiperia refuzohen te pranohen ne unionin evropian dhe konsiderohen se dy provanca islamo-kaukaze.

  Reply to this comment
 5. salator March 18, 13:26

  po ja fusni kot lale; un jam tosk e kjo do te thot shume

  Reply to this comment
 6. Ilir March 18, 13:37

  O SHOKU, KUR TE PERMENDESH ERDOANIN TI, DUHET TE LASH DHEMBET POR ME NJE FURCE TE PAPERDORUR ME PARE.

  Reply to this comment
 7. katarakti March 18, 14:12

  Nuk jam dakort me Muçin kesaj rradhe. Berishes i ben nder kur e krahason ose e njehson me Erdoganin. Ka nje ndryshim themelor ndermjet Erdoganit dhe Berishes. I pari mori nje Turqi te rrenuar dhe e ngriti ne kembe. E beri perseri shtet te respektuar. I dyti e shkaterroi me themel vendin e tij. E ktheu ne zero ne te gjitha drejtimet. Ose me mire te themi e ktheu ne vitin 1913. Populli turk e do Erdoganin dhe ai ia ka fituar gjithmone zgjedhjet me nje shumice plebishitare. Ketu ku jetoj une, ne Europen Perendimore, emigrantet turq thone: Kurre me pare nuk e kemi ndjere veten me krenare sesa tani fale ringritjes qe i beri vendit Erdogani. Saliun mund ta krahasosh me Mubarakun ose Mobuton, por kurrsesi me Erdoganin apo Putinin. Keta dy te fundit i ngriten vendet e tyre nga qenefi ku kishin rene. ndersa Berisha e zhyti Shqiperine atje. Prandaj jo çdo krahasim qendron.

  Reply to this comment
 8. tanino March 18, 14:54

  me kete shkrim zoti nano tregon se nuk eshte i informuar fare per sa i perket turqise dhe eshte vertet per te ardhur keq per kete nivel kaq te ulet informacioni nga gazetaret tane. ose zoti nano ndjek nje politike keqdashese qe e ka burimin diku gjetke.po permend vetem nje fakt qe mbase shkruesi nuk e di ose nuk do ta vere ne refene qe turqia i ka shlyer te gjitha borxhet e veta si shtet pikerisht ne kohen e erdoganit kurse ne jemi te mbytur nga borxhet. keshtu qe lere rehat erdoganin dhe turqine po meru me breket e tua se i ke te pa lara.

  Reply to this comment
 9. tani March 18, 16:10

  ke filluar dhe ja fut kot per shume probleme .Do te lutesha te lexosh dhe te analizosh shume , me shume, holle problemet dhe shqetesimet qe ka shoqeria ne kohen dhe ne vendet respektive.
  Megjithate nuk ke faj se gjithesia eshte per ty dhe shume te tjere kopetent e analist te zot si ty, deri te Sheratoni……..

  Reply to this comment
 10. dajti March 18, 17:39

  Te lumte Muci, nje artikull i perkryer. Ajo shprehja se ata qe duan te sundojne jane nje mut gjithandej i ve kapakun gjerave. Edhe berishe shpella edhe erdogani i Turqise para 500 vjetesh ngjajne si dy binjake bastarde. Ky shpella jone e hengri turinjve me 1 milion goditje. Kurse ai turkoshaku do dhe ca kohe sa tja gjeje anen rinia turke. ASKUSH NUK MUND TI KUNDERVIHET PERPARIMIT. NDRYSHE PERFUNDON NE HALE.

  Reply to this comment
 11. dinpaku March 18, 19:10

  Koment i perkyer i skypionit. Per Mu…cin kam vetem nje sygjerim. Tani ka mbaruar ajo gjeja e madhe ne breg te detit ne Durres por nuk e kam pare te vije te pije nje kafe apo nje birre. Duku, duku se ti je si i shtepise apo jo Mu…ci !!!

  Reply to this comment
 12. JURISTI. March 18, 19:43

  se pari kurre deri me tani populli shqipetar nuk ka bere nje trakt paqje zyrtare me turqin per genocidin 500 vjeqar dhe coptimin e ish albanis se madhe ne 6 pjes ,po sikure ndahet ne 6 pjes nje pica ne grisha ne restaurant.

  .pra qdo vizite e marveshje me turqin ka qene ilegale deri tani,si nga esat pash toptani,ahmet zogu,enver hoxha,salih berisha,fatos nano,ilir meta e hashim tuku thaqi.

  pra ska shtet ne globe qe fillone miqasi e kumari me nje armik 500 vjeqare pa dhene krfare llogarije officiale ndershtetrore dhe pa nje referendum gjithe popullore shqipetar qka 90% e shqiptarve kundershtojm dhe refuzojm qfardo kontakti me turqin pa dhene llogari te pakten se ku la e zduku eshtrat e miliona varrezave te gjiyshrve tane shqiptar ,ish vorreza tipike shqiptaro-evropiane te shqiptarve te besimit katolik i nje populli i tere qe ka qene me besim katolik.
  .pastaje ku i zdhuku eshtrat e heroit tone nacional e internacional gjergj astriotit qe zvarrosi nga lezha dhe i humbi eshtrat e skeletin e tije ne lumine drin,po te njejten e ka bere edhe me trupine e posa varrosure ne prishtine te pjeter bogdanit ku zvorrosi dhe trupine e bogdanit e hangren qenet e prishtines vetem pse pjeter bogdani ka kerkuar qe qe hapen shkolla ne gjuhen shqipe,qka pushtuesit osman ka kundershtuar si te qmendure hapjen e shkollave shqipe.

  .kta enveri-salihu-nano-meta-rama e thaqi munde te bejne vizita e marrveshje ilegale me turqin, ku edhe esat pash toptani e ahmet zogu kane bere te njejtat vizitae marveshje me turqin,por dihet sesa tradhtar dhe sa e kane tradhtuar shqiperin.

  .rrnofte i vetmi presidente shqiptar ibrahim rugova qe nuk ka vizituare bere nje takim me qeverin turke,por ka qene thellsishte pro-identitetit iliro-shqiptar dhe pro-euro-Amerikan qka edhe dokumetohet seka pas perkrahjen e admirimin e shteteve te fuqishme botrore,ku edhe ne ceromonialin e varrimit te rugoves murren pjes presidenta e personalitete botrore.

  Reply to this comment
 13. Bentirona March 18, 20:00

  Sipas teje MUCO kjo eshte nje sfide e Rames per ta futur kadavren berisha ne burg,nryshe do te jete plere berishjane

  Reply to this comment
 14. Falko March 19, 07:36

  Shoku Muci . Te lumte ajo dore per kete shkrim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*