Ekonomia, sipas PD ecën keq. Po numrat ç’thonë?

April 1, 2014 20:17

Ekonomia, sipas PD ecën keq. Po numrat ç’thonë?

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, u shpreh dje gjatë mbledhjes së grupit të Partisë Demokratike se ekonomia është dështimi më i madh i qeverisë Rama-Meta. “Konsumatori e ka lënë në klasë qeverinë Rama-Meta,” tha Basha.

INSTAT-i ende nuk i ka publikuar të dhënat e vëllimit të tregëtisë me pakicë të muajve të fundit, por të dhënat e zhdoganimeve janë një tregues i mirë për konsumin, meqenëse më shumë se gjysma e konsumit në Shqipëri përballohet nga importi.

Që të zhvishet efekti i ndryshimeve të akcizave dhe taksave t e qarkullimit, analiza duhet bërë në vëllim e jo në vlerë. Gjithashtu, duhen analizuar disa muaj bashkë, për të zhveshur efektin e konjukturave mujore të importimit (p.sh., në dhjetor, importuesit tejdepozituan mallra për t’i dalë përpara rritjes në janar të akcizave, taksave të karburanteve etj.)

Kështu, në periudhën tetor-janar, vëllimi i mallrave të zhdoganuara ishte 1,318 mijë ton. Ndërsa në të njëjtën perudhë të një viti më parë, vëllimi i mallrave të zhdoganuara ishte 1,254 mijë ton. Pra vëllimi është rritur me 65 mijë ton, ose 5%. Ndërkohë, vlera e këtyre mallrave ishte 4% më e madhe.

Duke parë më gjerë, në dy muajt e parë të këtij viti (i pari i buxhetuar nga qeveria e re), të ardhurat në Thesarin e Shtetit u rritën 5.6%, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm – nga rreth 496 milion dollarë në rreth 524 milionë. Në qoftë se i zhveshim këtyre të ardhurave ato jotatimore (si ndihmat, fitimet e Bankës së Shqipërisë, etj.), rezulton se të ardhurat tatimore-doganore janë rritur 5%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të mëparshëm – nga 442 në 464 milionë dollarë.

 E.Zaloshnja

April 1, 2014 20:17
Komento

23 Komente

 1. fukarai December 23, 09:45

  O LUL – Geisha , po patjeter qe do thuash keshtu , se ke brenda mllefin e pallatit tat qe u shkarerrua e u be cope -cope.U nxifshi te gjithe c’jeni ju Berishjanet e u befshi si pallati yt e mos ju mbette asgje ,se eshte haku ipopullit qe do ta paguani shtrenjt.!!! Buuuurrrrggg e shfaaaarrrroosssjeeee sa me shpejt , qe te vijne dite te mira edhe per ne fukarenjte.

  Reply to this comment
  • shpatar December 23, 11:10

   fukara .Nuk e vret shume mendjen per Pallatin Mbreteror .Kane vjedhur aq shume e kane aq shume neper bankat e botes sa lozin me to.Hallin ky karagjoz e ka tek drejtesia .Bashke me Saliun ,se te tjeret ne Pd nuk i pjer…in po ngren akuza bajate per te eliminuar daljen para Drejtesise se vertete .
   Nuk ma do mendja se do ti shpetojne ndeshkimit te popullit .Uqerve kur u vjen ngordhja ulurijne dita dites deri sa hane njeri tjetrin .I pari qe do ta haje nga Saliu eshte Lulushi .Firmat e Lulushit jane akoma te njoma ne shume pazare korruptive qe askush nuk i mbulon .Jo me shume se 3 muaj pash rastesishte nje harte te kufirit detare te botuar nga grekerit. Ishte ashtu sic ka firmosur Lulushi . A e kuptoni qe eshte bere fakte i kryer kufiri yne detare ne jug dhe ska burre nene tua marri grekerve edhe nese Rama hap gjyq nderkombetar.Ky precedent do ta groposi Lulin nese populli ngul kembe.

   Reply to this comment
 2. S.p. December 23, 11:35

  C rendsi ka ca thot Lulja per Ekonomin kur askush nuk e beson? Edhe ata qe e besojn, bejne sikur e besojn…
  Ti more balash i Saliut pi veze ose leng qepe qe te rregullosh zerin sepse as demokratet nuk po te kuptojne dot se cfare po thua ne fjalimet e tua.
  Nje pune di te besh mire TI, te vjedhesh parate e popullit, ku te mundesh e si te mundesh, por nuk e ke menduar fare se do te japesh pa derman llogari nje dite para drejtesise, kur kjo te jete futur ne binaret e ligjit.

  Reply to this comment
 3. "BALASHI" December 23, 11:45

  Fukara. Duket qe te ka folur zemra e jo buzet. Te pershendes…

  Reply to this comment
 4. . March 31, 20:26

  Ky shale thate dhe faqe-torve, burre pa bythe eshte VIAGRA e kriminelit Ali Bisha.

  Reply to this comment
 5. Jozi March 31, 20:33

  PO SI E PRURE DERI KETU MOR PIS PER 6 MUAJ U KATANDIS VENDI NE KETE FAR FEJE MOR PLER QE TALLESH ME ATA INJORANT QE TE VIN PAS SE ME POPULLIN S TALLESH DOT SE TA DHAN RESTON HAJDUT ORDINER

  Reply to this comment
 6. info analitike March 31, 20:53

  Nga dikush qe realizon planet mbi 100% tek dikush qe thote qe gjerat shkojne keq, militantet zgjedhin te besojne duke u bazuar ne partishmeri.
  Pikerisht mbi mungesen e trasparencen lidhur me numrat e ecurise se ekonomise ishte shkruar nje artikull ketu ne Dita qe askush nuk komentoi.

  Reply to this comment
 7. titani March 31, 20:53

  PO LUULUSHI NUK E KA SHKRUAR VETE ATE QE LECOI NE KONFERENCE .ATE JA KA SHKRUAR QILI NGA ZYRA E SALIUT PA U KONSULTUAR ME BODEN DHE MIMEN.

  Reply to this comment
 8. beni March 31, 21:48

  Mos e nxirrni me ne gazete kete kriminel karagjoz

  Reply to this comment
 9. ciklamina March 31, 22:06

  e mo Zaloshnja, nuk gjete derman as ti. sa andej ketej, sa te News 24, te Vizioni, te Dita, mbaje ore kulon ne nji vend se le nam

  Reply to this comment
 10. fat man April 1, 01:09

  Shoqja Lulezime ti ke Mandat per dy Krye.are, na trego qe koto shifra qe deklaron, i ke pare me gjyslyke te erreta te nxire me pishtarin e pishes qe te ka dhene Sali C4 dhe renia ekonpomike ku late toke te djegur pas dhe asnje kokerr leku ne buxhte por vetem borxhe ne 1 miliard euro, i flet nga podiumi shoqates PD apo nga ajo i Bashkise se vjedhur. Na ke bere shume merak dhe ku nuk te kemi kerkuar, me Aida Shtinon, Lek Plepin qe e ke mik ne fb, me Chuck Norris, me Mut Noken pataten Novoseles, Visho Ajazin, Strazimiri me Floke, Thuthuqi Paloqja, me ver Llapen e 21 dhjetorit, Ylli Pango te Zogu i Zi etj. por pa rezultat, deri sa doli zedhenesi-sja tranvestite e shoqates LGBT qe ti ndodheshe aty, per nje vizite pune, eh shyqyr shpetuam nga ky “siklet” i madh.

  Reply to this comment
 11. Jozi April 1, 05:45

  ATA TE PD JANE BER GRUP SA TA ZHDUKIN SI KRYETAR KETE DEBIL

  Reply to this comment
 12. Eli April 1, 07:49

  Llull….vaksinimi qe te ka bere Berisha te ka dhene efekte anesore o toc i bashkis.

  Reply to this comment
 13. Etien April 1, 08:11

  Kush eshte i kenaqur nga gjendja aktuale ekonomike le te bertase “Rrofte qeveria”, te tjeret qe jane ne veshtiresi ekonomike i japin te drejte opozites. Kjo eshte demokracia ku shumica e pakica ndryshojne vendet sipas situates ekonomike e jo sipas deshirave politike.

  Reply to this comment
 14. ismeti April 1, 08:12

  na i kthen ato 400 milion euro qe i vodhe nga rruga e kombit

  Reply to this comment
 15. Mark uk April 1, 08:17

  A ka ndyshuar gja ne xhepat tuaj ju militaruca se nje vite ma pare.Pse beheni servila kur gjendja juej ekonomike eshte ma e rendeuar se nje vite ma pare.Po duhet ditur se kur ka vite elektroal ekonomia stenon.

  Reply to this comment
 16. Horri i Bulevardit April 1, 08:22

  Lulzim Basha ka te drejten te flase, kush do ta degjoje, le ta degjoje, eshte puna e tij.
  Problemi per ne shqiptaret nuk qendron tek Lulzimi, por te ndeshkimi, qe duhet te bejne organet e drejtesise.
  Kur mazhoranca te filloje te ndeshkoje abuzuesit, atehere edhe fjalet e Lulzimit, sdo te kene asnje efekt, biles ndoshta do tja mbathe nga syte kembet, per te shpetuar koken.

  Reply to this comment
 17. lulimiri April 1, 08:24

  Po c’lidhje ka rritja e importeve ne sasi me konsumin e popullates? Ja kane ardhur 500 tone lekure per kepuce, a ndikon kjo ne konsumin e popullates? Ik o Zaloshnja futi 1 tas grosh para se te merresh me analiza ekonomike se nuk merr vesh.

  Sa per tregtine me pakice te dhenat i per tremujorin e 4 2013 i ke ne faqen e INSTAT. Cfare niveli i ulet te ekonomisteve kemi. Jane gjithe ata njerez te ditur qe kane mbaruar jashte dhe nuk gjejne pune prej ketyre plehrave qe kane uzurpuar vendet.

  Reply to this comment
 18. miri. April 1, 10:57

  ate tranvajen …….kur do e besh se po te mbaron mandati , mire qe je hajdut po qenke dhe renacak.

  Reply to this comment
 19. Tradita April 1, 11:02

  Brava Zaloshnja, je shume “bindes”0 zot sa poshte bie personaliteti o njeriut.

  Reply to this comment
 20. P.A.B April 1, 14:42

  Duket qe ka ndryshime ne dogana, ne tremujorin tetor-janar dhe dy muajt e pare te ketij viti. Por nuk jam dakort me z. Basha i cili flet pa shifra e pasqyrime te sakta per publikun; nese Qeveria i duket se nuk punon ta thote; pse-ne. Artikulli ka kapur nje aspekt, por shifrat ne Ekonomi jane disa-planeshe:

  a) Punesimi – ngelet faktori baze qe nje ekonomi po shkon drejt permiresimit.
  b) Inflacioni – duke kontrolluar ate stimulon rritjen e garanton qendrueshmeri cmimesh.
  d) Aktiviteti i klienteve – shpenzimet, ndertimi, blerje shtepishe etj.
  c) Investuesit – gjithmone konsiderohet si nje nga treguesit me te rendesishem qe nje ekonomi eshte ne zhvillim; percaktor i nje ekonomie te shendetshme.

  Qeveria e Koalicionit akoma nuk s’filluar pune e eshte ende heret te “kritikohet apo te garantohet ne emer te saj”, sic dhe eshte e veshtire tani te japesh prognoza per me pas. Ka dhe faktore te tjere qe nuk kontrollohen plotesisht por mundesite per me mire gjithmone duhen eksploruar.

  Rritja e kontrollit e puna e mire ne Dogana, shkon drejt kufizimit te ekonomise informale dhe luftes ndaj korrupsionit; sigurisht mbushet arka e shtetit e qeveria duhet pergezuar per kete. Gjithsesi, ne fund eshte “dicka standarte” e kurre s’duhen neglizhuar treguesit e plote ekonomike; jane ato qe sjellin analiza te plota, sukses apo deshtim.

  Reply to this comment
 21. shqiptari April 2, 08:44

  personalishte e ureje dhe jme kundere injorancese qe ka ky bure me shpurene e tije po situata eshte e rende dhe mizore 60 % e shqiptareve jetojne me 200 euro pra situata eshte katastrofike mizerabele dhe kete situate e sulmojne inorantete berishovic dhe bashic me shpurene e tyre pra ata qe e sollene dhe pere turp te europes dhe amerikes perfaqsojne nje parti te madhe dhe plote endra demokratike urpe te kene qe e lane kete vende keshtuketa qe erdhene me mzore se ata qe ikene dhe keshtu loja vazhdone sklevere te perjetsheme

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*