SHENIM: Të kujt janë rrugët, të PD-së apo shqiptarëve?!

February 11, 2014 10:57

SHENIM: Të kujt janë rrugët, të PD-së apo shqiptarëve?!

Pas një inspektimi në dy kantiere rrugës në zgjerim e rikonstruksion, kryeministri Edi Rama, është përballur me akuza nga selia blu, sipas së cilës ato janë rrugë të PD-së! Eshtë një allasoj akuze sa të bën të fantazosh një situatë, ku Rama, endet si një maratonomak  lart e poshtë Shqipërisë me një flamur të PS-së në dorë,  dhe pasi mbërrin në ndonjë kantier punimesh, shkul që aty flamurin e PD-së e ngul atë të partisë së tij. Ky është surrealizimi ccmendura e qesharak që buron nga opozita, e cila përcjell në këtë mënyrë dhe vizionin e saj të mbrapshtë mbi qeverisjen;  nuk kupton apo nuk do ta kuptojë rolin e politikës në një shoqëri apo konceptin e drejtë mbi punët publike. E prirur të parcelizojë Shqipërinë e shqiptarët në ccdo segment jete, me “ne” dhe “ata”, “tanët” dhe  “t`atyret”, ajo i ka dhënë vetes atribute që nuk i takojnë, atribute që përccojnë arrogancë e fyerje ndaj njerëzve, popullit që i voton, jo si bamirës, por si shërbëtorë. Edhe si bamirës të jenë në qeveri, nuk u takon të rrahin gjoksin për punët që bëjnë, pasi gjeste të tilla zhvelerësojnë vetë thelbin human e fisnik të bamirësisë. Në qeverisje, ishin dhe do jenë kur t`u vijë momenti, vetëm si shërbëtorë. Ata janë thjesht të deleguar nga populli për të mirëmenaxhuar paratë e popullit, pasuritë, dhe zgjidhur problemet e së tashmes e së ardhmes. Rrugët nuk janë as të PD-së dhe as të PS-së, por janë të popullit, pasi populli paguan për to. Shfaqja më e shëmtuar gjatë qeverisjes së PD-së, ishte inagurimi i hapjes së tunelit të Kalimashit  ku valëviteshin flamujt e kësaj partie, a thua se ajo vepër ishte financuar me kuotizacionet e anëtarësisë blu e jo me taksat e gjithë shqiptarëve. Rama nuk është marrë me faktin se në cc`kohë janë nisur rrugët dhe se kush i ka nisur, e as që ka mohuar meritën e PD-së gjatë qeverisjes për investime në infrastrukturë; Rama thjesht ka thënë se rrugët e papërfunduara duhet të përfundojnë, e për këtë, ka marrë përsipër të shlyejë borxhet kompanive. Eshtë kaq e thjeshtë.        / E. Hoxha                  

 

 

 

February 11, 2014 10:57
Komento

31 Komente

 1. shqiptari February 11, 11:00

  kjo foto me terorista shkatruane nje kome si ky i yni dhe dolen pa u ndershkuare dhe marin guximin dhe duan te na bllokojne ne ditete qe vijne dhe duane pushtete prape mjer shqiperia qe i mabe keto plera dhe terorista qe ne ter boten amerika i djeg si minjte ketu ne shqiperi i jep pushtet cfare padrejtesie

  Reply to this comment
  • Devolliu February 11, 17:55

   Rama nuk ka të drejtë që të kalojë nëpër ato rrugë ku Saliu i Shpellave ka prerë shiritin me gërshërët e PeDe-së.

   Reply to this comment
 2. Shkodrani February 11, 11:17

  Po pse me leket e PD-es i bani ky kriminel ata rrug vrasese apo me leket e popullit Shqiptar sepse 80% te tyne i ka vjedh vet prandaj ka ba vetem gjysma rrugesh

  Reply to this comment
 3. ismeti February 11, 11:19

  po ateher paguni borqet qe lat pa shlyer , se edhe ashtu i keni vjedh ato lek o derra te shkaut

  Reply to this comment
 4. Toni i Madhe... February 11, 11:29

  …… ç’ne flamuri amerikan dhe jo ai shqiptare ne token tone SHQIPTARE a’po
  pune shqipfolsish, injorante ne lindje deri ne vdekje………..(bashke me ato politikanet ne foto)
  NE DEMOKRACI !!! RRUGET,NDRIçIMI i RRUGéVE,DRITAT,UJI etj jane te detyrushme nga çdo
  Qeveri Demokratike ,ne çdo vend demokratik,civil,per te miren,mirqenjen e çdo QYTETARI,
  Ne vendin tone akoma nuk jane plotsuar keto kushte elementare per te jetuar i denjè…, te
  presim per vitet qe vijne çfare do bèhet.

  Reply to this comment
 5. Naftetar Vjeter February 11, 11:34

  Me cfar i beri Sala me leket e Ram Berishes keto rruge qe qenkan te PD.Me keto projekte skandaloze te futesh ne liqenin e Pogradecit eshte krim dhe ky tipi e beri kete the tani na mburret per cfer qe ke shpenzuar leket e popullit pa kriter.

  Reply to this comment
 6. Tradita February 11, 11:35

  Rruga…rruge..rruge… U tall te Edi Rama ne opposite..po tani pse shkon kur I perqeshte.kjo eshte e c .eshte.

  Reply to this comment
  • bato February 11, 20:24

   O Tradita! Rama nuk shkon te prese shirita sic bente ai Saliu yt shpellar, qe nuk la cezme fshati apo kanal halesh pa i vene shirit dhe me pas i linte pergjysem se u vidhte fondet. Rama, i mire apo i keq per ty, po ben ate qe i takon nje kryeministri, te perfundoje punet e lena pergjysem nga qeveria antishqiptare se ato rruge i sherbejne tere popullit dhe paguhen nga leket e tua e te miat. Ne se je i semure berishian, kurohu nga trute e pastaj merr guximin e gjyko.

   Reply to this comment
   • ALBANO February 12, 11:58

    o bato rama nuk eshte me i mire :::edhe berisha eshte hajdut por te pakten beri disa rruge se enveri bente bunkiere :::::por rama e beri tironen pallate dhe ne parqet per femije beri pallate per te mbushur xhepat me pare :::: nuk e mbroj berishen se nuk punoi mire per shqiperine ::por rama cfare ka bo te mire deri tani ::::he as nje stadium te hajrit :::unazen e tiranes e lane pergjysem ::::dhe korrupsioni vazhdon si gjithmone :::::prandaj mos mbroni as njerin dhe as tjetrin :::

    Reply to this comment
   • Tradita February 16, 15:04

    Bato, e kam per nder qe jam berishan dhe Jo Nje pauses I Edi Rames,njeriut me pa moral ne Shqiperi,gjem ne bot nndonje kryeminister qe del nudo ne pla zhe, nndonje njeri ne Shqiperi qe akuzon te atin per baba te birit,( shih Mero Bazen ne gazetes tema)nndonje homo tjeter I skryetar partie.e di se jemi shume larg me njeri tjeter por to ke moralin tend si te Edi Rames une kam moralin Tim si te Sali Berishen! shume I respekuteshen ndaj prinderve te Tim!Vella shembullor!bashkwshort I shkelqyer, model dhe mbi te gjitha burre shteti dhe Nje nder patriotet me te medhenj te kombit shqiptar.

    Reply to this comment
 7. TJ February 11, 11:36

  Arestoni Berishen!

  Reply to this comment
 8. lejleku February 11, 11:40

  Ata i tmerron fakti se EDI i ka nisur punet me “themel” si i thote populli dhe ato qe jane ndertuar deri tani shkel e shko,ose korr e mos lidh, do te jene ne parametra bashkekohore. Edhe pse jane me taksat tona i trumbetojne si bema te partise ,me mire te kethejne leket e vjedhura ne arken bosh nga andej ku i kane cuar sa nuk eshte vone …!

  Reply to this comment
 9. davidi February 11, 11:42

  ama pyetje… te saliut jane ore

  Reply to this comment
 10. tanino February 11, 11:43

  per sa kohe do ngelen pa u ndeshkuar aroganca e ketyre mostrave do te vazhdoje. mavive qe na kerkuan votat dhe qe ju a dhame me shumice nuk na dolen edhe aq mavi . ju tremben BE-se dhe majmunit arvizu te cilet kerkojne bashkepunim me opoziten. keshtu qe per sa kohe ne shtepine tone komandojne komshinjte nuk mund te presesh mbarevajtje. haram votat tona zoternj pa bythe

  Reply to this comment
 11. I.Troplini February 11, 11:53

  Figurat e fotografuara ne prerjen e shiritit inagurues, jane deshmija dhe fakti tregues i nje mentaliteti tipik rural dhe tribal qe ka mberthyer vendin tone, me daljen ne skenen politike te njerezve qe se pari nuk respektojne vetveten dhe jo me vendin apo stilin europian te te berit politike.
  Largimi i ketyre forcave regresive dhe prapambetese nga skena politike, duhet te jete qellimi i levizjes se demokracise se brishte shqiptare. Menyra e tyre e degjeneruar e komunikimit, inferioriteti dhe harbuterija i nje Jozefine Topalli e amplifikuar me qenien prej mashtruesi ordiner te nje Sali Berishe, jane tiparet e nje pjese te shoqerise shqiptare qe gjen simotrat ne radhet e talibaneve por jo ne Europen e sotme.
  Perpjekjet e tyre per mbajtjen peng te situates ne vend, si garanci e vetme per mosperballjen me ligjin per vrasjet dhe vjedhjet qe kane kryer gjate “udheheqjes se vendit”, duhet te marrin pergjigjen e duhur nga shoqerija shqiptare.
  Rruget e paperfunduara dhe me standard Vucidoli, qe ne shqiptaret i kemi paguar sa frengu pulen, do na duhet ti punojme edhe njihere. Asnjera rruge e nisur dhe e prere me 150 shirita inagurues,,,nuk ka perfunduar. Shihni “autostradat” qe te cojne ne Shkoder apo rrugen e kombit. Shihni “autostradat” ne drejtim te jugut te vendit. Gjithkund rrumpalle. Asgje e kryer sic duhet. Vetem parate qe ishin planifikuar per ato rruge,,,ato jane zhdukur ne kanale qe i dine vetem keta “demokrate” kleptokrate.
  Eshte e vertete,,rruget dhe taksat jane te shqiptareve. Mashtrimi, vjedhja dhe vrasja, eshte e Sali Berishes dhe eunukeve qe i bejne fresk atij.
  Qe ky vend te kete nje te ardhme,,duhet lene pas ky simbol i se keqes.

  Reply to this comment
 12. P.A.B February 11, 12:12

  Rruget jane te Saliut, jo te PD.ae, Edi te beje te vetat!

  Te tilla do ngelen deri kur ne postime, artikuj, para Zgjedhje e votime… te perdoret:

  Taksa-Paguesi-Shqiptar

  Reply to this comment
 13. Pëllumb zaimi February 11, 12:19

  Edhe po të bëjé 100 universitete,edhe po te mbrojé 100 mastera,edhe po të shetisë 100 qëndrat me të medha të kulturës botërore,edhe po t’i kenë dhënë mësime morali 100 pedagogët moralistë më të medhenj të planetit,edhe po ta rrëmbejnë ufot e ta mbajnë 100 vjet nëpër galaksi, edhe po ta rrahin që t’i vijnë mëntë 100 policët shkopgomistë më të egër të botës,edhe…edhe…,-shpellari mbetet shpellar edhe po t’i mbeten 100 qeliza !? E Shikon gjithçka sikur është prona e tij ? Edhe ne të gjithë i dukemi si prona e pasuria e tij? Bajraktarizmi ose shpellarizmi janë kapitalizmi e komunizmi më i pafytyrë dhe më paranojak i planetit!!??

  Reply to this comment
  • x + y = z February 11, 16:46

   Bravo Pellumb !
   PD-ja dhe berishizmi gjithshka shqiptare do ta shohin si prone te tyre.
   Vajza, dhendri, djali, niperit e deri mbesa e plakut te rrjedhur e te pjerdhur
   na shohin si mall qe duhet ti kemi per zot.
   O perendi e madhe, cliroje Shqiperine dhe shqiptaret nga keta zagare !

   Reply to this comment
  • Korabi,France February 11, 19:08

   Dakort Zoti Pellumb po kur populli shqiptar do te bahet i ndergjegjshem se deri tashti e ka marre ne qafe nje kriminel si Sali Berisha,kam frike se kur ta kuptojne do te jete shume vone.

   Reply to this comment
 14. Horri i Bulevardit February 11, 12:29

  Kete pyetje e bera edhe une, kur lukunia e PeDerave, ju sulen foltoreve me zedheneset e tyre, duke akuzuar se kryeministri po i vidhte rruget.
  PeDerat, ne vend qe te fshihen dhe te mos flasin, se mosperfundimi i ketyre rrugeve jo vetem jashte cdo standarti, por dhe vonesa disa mujore dhe me vite, dalin dhe duan te na tregojne se rruget jane te tyre.
  Por une jam popull, dhe kerkoj nga qeveria e re, te rishikohen ku kane shkuar parate e taksapaguesve shqiptare, se parate i kane vjedhur pikerisht ata qe gerthasin.

  Reply to this comment
 15. Ilir February 11, 14:26

  RRUGET JANE TE SHQIPETAREVE, POR NUK DUHET TE HARROJME SE BERISHA KA QENE PER 8 VITE KRYEMINISTER I SHQIPETAREVE, NDRYSHE DO TE NA GJEJE SI ME KOMUNIZMIN QE THAME SE E HOQEM E NA DOLI NE FORMA TE TJERA PASTAJ.

  Reply to this comment
 16. "BALASHI" February 11, 17:43

  Eshte e çuditshme qe nga 23 qershori e deri me sot nuk degjuam qofte dhe nje autokritike nga PD qe humbi. Çudi per t’ u çuditur. Pellumb Zaimi ka bere tamam nje poezi te vertete tamam te tipit Ali Asllani. Bukur mire Zaimi.
  Perfundimisht ishin te çuditshem. Vini re dy ngjarje fare te vogla per konceptin e tyre. Per te perjetesuar gjithçka ajo bande qeverisese shkonte deri ne kapilare te jetes ne vend.
  Po te te mbaronte libreza e ujit nuk e merrje dot nje te re, me 20 qindarka, ne piken qe paguaje ujin,siç kemi vepruar tere jeten, por do te shkoje ne drejtorine qendrore tek Medreseja. E pasi paguaje ne 3 sportele e merrje librezen me kopertine BLU pas 4-5 ditesh!!!Shpikje e Dollapit.
  Shikoni targat e autoveturave qe jane BLU, madje edhe stema e flamurit kombetar.

  Reply to this comment
 17. MARKO February 11, 18:29

  Dje pashe … se si copetohej nje Xhirafe… per gene brenda gjinise… e per permiresim e mbrojtje rrace…. specialistet perkates vedosen ta coptonin dhe ta hidhnin ushqim per luanet, a tigrat… ne kopesht zoologjik. A nuk ngjasojne ne foto dhe keta si ajo xhirafa?…. nje lloj specie me ngjasime si xhirafa… a nuk do jete me mire te veprohej me ta si me xhirafen… per te permiresuar politiken shqiptare….Keshtu do te mbrohej dhe politika nga specie te llojit Berish-Topalli?

  Reply to this comment
 18. Dardhari February 11, 18:48

  Ruget dhe te gjitha veprat e mira jane te saliut dhe xhozefines.Ne qofte se ju kujtohet thenja e viteve te merhumit: Kanalin e hapet juve , tubat I shtruat juve po ujin e solli partija!
  Ndersa me kohen e saliut po e vini re te gjitha meritat I deshte P.Dja dhe ne foto copen me te gjate te shiritit e mer xhozefina. Kjo tregon se sa te ndyre ishin ata.

  Reply to this comment
 19. Pëllumb zaimi February 11, 19:43

  I nderuar ekuacion x,y,z! Faleminderit për komplimentin! E meriton nje kafe me bisht por,hajde zgjidhe ekuacionin tuaj!? Nderime!

  Reply to this comment
 20. Pëllumb zaimi February 11, 19:55

  I nderuar “korabi francë”? Faleminderit për konsideraten vleresuese! Sa për “ndergjegjesimin ” e shqiptareve rreth dukurise berisha,mendoj se ka një zgjim? Por ky zgjim kòntrollohet nga dhjetra ojq ,ojf e mekanizma te pushtetit te nendheshëm? Nuk e lëné të shpertheje energji !? Mbajtja ne gjendje nenshtrimi nepermjet kontrollit me “aristokracinë drejtuese” eshtë prirja pothuaj e cdo pushteti ne shqiperi? Nejse,eshte teme e gjërë? Nderime korabi shqiptar i francës!

  Reply to this comment
 21. Pëllumb zaimi February 11, 20:19

  I nderuar “Balashi”? Më kini vlerësuar me shumë sesa e meritoj me komentin tuaj. Ju falenderoj shumë edhe une! Komenti im ishte me shume njé shpërthim zëmerimi ndaj këtij bajraktari të pakorigjueshem që kërkon te përvetësojë gjithçka. Edhe për paratë e xhepit tone te hedhur në atë rrugë ky sharlatan kerkon te marë rolin e pronarit e te tutorit. “Ja u kam dhënë unë pa i kini ju”,- thotë sharlatani? Po çfarë t’ju them me? Atë punën e ujesjellesit e te librezes e kam provuar vete dhe ju kuptova menjehere për çka kini hequr!? Torturë e vertetë? Duhet te humbasesh 2-3 ditë pér të marë nje librezë “blu”. Thonë se dhe krevatin bashkeshortor e bojatisi “blu” pas një “ëndrre mbreterore”!? Nejse! Konsideratat tuaja në adresën time e meritojnë një kafe me bisht! Më duket sikur ju njoh por s’jam i sigurtë? Megjithatë kafen e kini të sigurtë dhe me bisht thonë andej nga tepelena! Gjatësine e bishtit e cakton miku themi ne të kooperativës se tipit te lartë të fahri balli slabinjës! Qofshi gjithnjë i nderuar “Balashi”!

  Reply to this comment
 22. Bulent February 11, 22:36

  Po ky qeka me verte psyko man …..ik o liu futu ne shpell mos na bezdis ma

  Reply to this comment
 23. kuli February 12, 01:51

  Po ore po rruget jane tonat dhe rrofte Pd qe I dha shtyse .Psikopati Rama thoshte rruge rruge rruge por seshte I zoti as sinjalistikat ti vere e ti mbaj as riparime te bej .Do bythe e mendje karrigja qe ka por ai ska te dyten mendjen.

  Reply to this comment
 24. Jozi February 12, 06:08

  Leket sateme i kishe mor pis qe ibere ato rug plus dhe sa ke vjedhur rugeve duhet mar kampion tu behet analiza sa esht vjedhur se sesht pron ati pisit

  Reply to this comment
 25. THUTHUQI .HALIMI February 12, 07:40

  rruget i ka ba sali burisha me familjen e vet palo krimineli sikur e ka çliru ky maskara tironen maloku morrash atje ne burg do perfundosh s ka proteste qe te shpeton vetem allahu o debili i vuçidolit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*