SHËNIM: “Të përndjekurit erotikë”, si do dëmshpërblehen?!

June 9, 2014 10:22

SHËNIM: “Të përndjekurit erotikë”, si do dëmshpërblehen?!

Ditë më parë, nga Komuniteti LGBT u hodh propozimi që në listën e ish-të përndjekurve politikë për t`u dëmshpërblyer, të përfshihen dhe homoseksualët e asaj kohe. Por mbetet e paqartë nëse është fjala për persona që janë dënuar politikisht e që njëherësh kanë qenë dhe të “mbrapshtë” seksualisht, apo se ndëshkimin nuk e kanë patur për arsye politike, por për prirje erotike?! Thuhet se dhe në atë kohë nuk kanë qenë të pakët, por ende nuk ka të dhëna të sakta se sa, si e qysh janë ndëshkuar. Sakaq, për dikë ka lindur pikëpyetja nëse dëmshpërblimi duhet llogaritur me ditët e burgut e të punës së papaguar në kushtet e privimit të lirisë, apo me herët e të bërit të asaj pune?!

Si një komunitet me tipare kurajoze, nuk është çudi që të aplikohet kriteri i dytë. Më pas, do ishte vërtet interesante se me ç`lloj referencash do përcaktohej vlera monetare dhe metodika e vërtetimit të herëve. E kjo do na bënte ndoshta shoqërinë me solidare në botë, ku një përqindje e taksave nuk shkon vetëm për hallin, por dhe për qejfin e dikujt?! Problem tjetër është se shoqërinë ku jetojnë, ata mund ta ndjenë si burg, meqë është komunitet që nisen nga arsyeja e ndjenjës dhe jo ndjenja e arsyes. Kjo do e bënte akoma më të komplikuar çështjen, pasi, edhe nëse merren si kriter bazë për dëmshpërblim ditët e burgut, atëherë fondi financiar për ta do mbetej i palimituar. Pra, një “solidaritet shoqëror” që arrin majat e prapseprap nuk ndalet! / E.H.

June 9, 2014 10:22
Komento

11 Komente

 1. Pëllumb zaimi June 9, 11:31

  Nisur nga “arsyeja e ndjenjës” o ermir djali,unë propozoj që në demshperblim të përfshihet dhe një dozë “viagra” për çdo javë burg? Por kujdes me listat sepse mund te futen dhe njerez qe burgun ja u ka bërë tezja!?

  Reply to this comment
 2. info analitike June 9, 12:03

  E.H.
  Ke kaluar nga hamendesimet ne paragjykime dhe nuk ke sjelle fakte. Kesaj i thone te rrahesh uje ne havan e te spekullosh si te do qejfi.
  Po te analizosh situaten e homoseksualeve ne kohen e Hitlerit dhe persekutimin e tyre nxirren te dhena interesante si psh:
  Nga nje analize e Ruediger Lautmann del se 60% omoseksualeve meshkuj te mbyllur ne kampet e perqendrimit vdiq, krahasur me 41% te te burgosurve politike. Studimi tregon se edhe mundesite e mbijeteses brenda kampeve ishin me te medha per ata qe i perkisnin klasave te pasura. Gjithashtu vlen te theksohet se persekutimi ndaj omoseksualeve meshkuj (gay) ishte shume me i eger se ndaj omoseksueleve femra (lezbike) ndaj te cilave kishte njefare tolerance. Justifikimet e nazisteve per persekutimin e tyre nuk jane shume te ndryshme nga idete qe lexoj shpesh ne artikujt e tu e te tjereve mbi homoseksualet.

  Kur ne akoma sot kemi qendrime denigruese ndaj komunitetit LGBT eshte shume e lehte te supozohet se ne kohen e diktatures jeta e tyre ishte nje ferr i vertete e kjo nuk mund te reduktohet ne nje batute te rendomte me insinuata seksuale.
  Shoqeria shqiptare ne pergjithesi ka nje ndjeshmeri shume te dobet ndaj problemeve te barazise sociale dhe koncepte si “empatia” jane akoma larg nga te perceptuarit.

  Reply to this comment
 3. mergimtari fv June 9, 12:21

  Shperblimi i ketyre mostrave duhet te behet urgjentisht e pa sorrollatje ne furrat e metalurgjise se Elbasanit , keta kane te drejte , koha nuk pret se pastaj ju iken qejfi dhe nuk plotesojne kushtet per dem shperblim .

  Reply to this comment
 4. Hmm... June 9, 13:25

  ore a jane ne terezi keta njerez apo jo. Hajde te kerkojne demshperblim per politike edhe te burgosurit e kohes se Zogut. Ore thyen ligjin qofte ai i Zogut, Enverit, nuk ka rendesi. Hajt te rregullojme ligjin dhe boll me te shkuaren. Nje ndjese publike per kedo qe vuajti dhe te pafajshmit dhe nje dallim mes disidenteve te vertete qe nuk duan para por respekt dhe viktimave qe e hengren kot dhe meritojne demshperblim por jo lavdi. Edhe ne perendim nuk shkohet kaq larg dhe dikur dhe atje jane persekutuar personat homoseksuale. Ku fle lepuri!!!! Njeri hedh shashka per kete gje, dikush per legalizimin e droges. Po e marrim ne qafe shoqerine qe mire keq eshte mbajtur kurdohere ne familje, moral, tradite, shkolle dhe besim. Problemi sot eshte qe familja ka humbur vlera, besimi po ashtu, shkolla indiferente, nuk ka me shpirt lagjeje si dikur, media po trullos sepse censura ka rene per gjithshka nga fjalori, sjellja, modelet e jeteses etj.. dhe droga dhe teprimi publicistik me gay i ve kapak.

  Reply to this comment
 5. patrik June 9, 14:55

  …ketyre shume po u ha llogaria bankare!

  Reply to this comment
 6. kafkethyeresi June 9, 15:32

  jane krenare per bythen qe kane.shume zhurme po behet per keta bythe shkelyemit.tani po na del dhe nje avaz I ri:duan demshperblim.po,mor bythke,do ju japim nga nje trangull,ta mbani ne bythe,deri sa te shuheni fare.sikterr bythe muter,doni dhe te martoheni ju,fare e keqe!

  Reply to this comment
 7. yp xhixhi June 9, 15:43

  Tore Byth… p.sh e mori statusin si i persekutuar nga sistemi , se kishte njerez ne amerike , dhe quhej si njeri i deklasuar , por ne fakt ai eshte persekutuar se i binte edhe atij mikut , dhe doli i shkaterruar nga sistemi komunist dy here, pra Tore duhet demshperblyer se, qe ne ate kohe ai ishte kunder rregjimit,,,,,,

  Reply to this comment
 8. llumi June 9, 15:48

  Ne kohen e Enverit , nuk eshte e vertet qe jane persekutuar homoseksualet , pasi shumice e atyre qe ishin prane Enverit dhe vet Enveri ishin te tille. Ne shkollen e Bashkuar ishte komandati Rustem Peci , i biri i Shefqet Pecit , qe nga mjesi deri ne darke ate pune bente me oficerat. Shefqeti ka qene bashkepuntor i ngusht i Enverit. Po ta lexoj ndonje i shkolles se Bashkuar i kujtohet mire se cfare ka pare e degjuar ne ate shkolle, ,,,,po lere Tore Bythen se ai ishte i deklaruar,,, po vfare ti besh ketyre qe them une , ishin me qindra me ne krye udheheqesit e partise hahahahaha

  Reply to this comment
 9. Rrema June 9, 15:49

  Po pra behet fjale qe kush i ka rene me shume , ato te Partise apo ato te persekutuarit , kjo eshte ceshtja,,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 10. KOZi June 9, 16:13

  – Goxha diskutime! po nuk e kini dijeni qe denimet politike kane qene kapitull me vehte ne Kodin Penal. Shikohet neni e paragrafi i Kodit dhe del perfundimi.Dhe Ligji i miratuar nga Parlamenti ne 1992 ka te percaktuar nenet qe perfshihen ne pafajsi.
  – Kjo qe diskutoni ka qene denim super ordinier!

  Reply to this comment
 11. Jozi June 9, 16:38

  ME PRESHIN E DRITAN SHEHUT

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?