SHËNIM: Preç Zogaj mbron Arben Imamin (një avokati që nuk ngjit)

December 29, 2013 20:13

SHËNIM: Preç Zogaj mbron Arben Imamin (një avokati që nuk ngjit)

Në një shkrim të tij të fundit, publiçisti Preç Zogaj i është kundërvënë kryeministrit Rama në lidhje me qëndrimin e këtij të fundit në Top Story, ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Arben Imami. Si argument se nuk mund të ketë gjë politikisht me Imamin, Rama e zhvlerësoi atë si ndonjë politikan me peshë, aqsa për t`i dhën vetes një rëndësi që nuk e ka. Dhe Zogaj ka reaguar, duke i bërë një aplogji të gjithë karrierës së Imamit në politikë, që prej rreshtimit të tij në rradhën e parë të të rebeluarve kundër regjimit në vitet `90 e deri në ditët e sotme, duke u ndalur veçanërisht tek rrahja e tij në maj të `96, e protagonizmin e mëvonshëm, përfshirë dhe atë në`97 e deri më sot. Dhe ka të drejtë: karriera e Imamit është përlot me episode ekstreme, përfshirë dhe një rrahje me grushta në ambientet parlamentit me kreun aktual të grupit parlamentar të PD-së, eprorin e tij si deputet, Edi Paloka.

Por të gjitha këto episode në karrierën politike, jo doemos e bëjnë atë një politikan të rëndësishëm. Mund ta shenjojnë si aktiv, patjetër, ndërsa rëndësia matet me një tjetër metër. Më thjesht, asgjë nuk ndodh nëse politikës shqiptare i mungon Arben Imami, ashtu sikundër vërtet publiçistika politike do ndjente një boshllëk të dukshëm, nëse do i mungonte emri i Preç Zogajt, paçka kahjeve të protagonizmit publiçistik në raport me politikën e ditës. Arben Imami është gjithë episode, por nuk përfaqson kurfarë fryme në politikë. Krejt shterp në ide, teza apo vizione, imazhi i tij mbetet ai i “gjeneralit”, që kurrë nuk u kuptua se për ç`kauzë hipi mbi tank; si dhe ai i djalit plangprishës kthyer kokëulur tek Berisha, sërish pa u kuptuar së për ç`kauzë!

December 29, 2013 20:13
Komento

27 Komente

 1. tirka December 29, 20:22

  PER SHKRIMIN E ZOGAJT SHKROVA NJE KOMENT POR GAZETA “E PAVARUR” KU LEXOVA SHKRIMIN NUK E BOTOI. PUNE E TYRE. JA CILI ISHTE KOMENTI:

  “SHPIRTSHITUR QYSH KELYSH, B…LEPIRES NJE JETE TE TERE…”

  Reply to this comment
 2. nasruddin December 29, 20:31

  KUR PESHA NE POLTIKEN SHQYPTARE MATET ME METRIN E PRECIT.

  Cfare te presim me tej? Arben Imami eshte tipiku i servilit budalla qe per t’i bere qefin BOSIT flee dhe mbi Bomben Atomike, prandaj i dha drite jeshile KUSERISE makaber sapo hypi ne postin e ministrit te mbrojtjes dhe nuk pyeti as per ligj dhe per gjykate sepse nga eksperienca e tij me pare e kishte kuptuar se ligji dhe gjykata ne Shqypni ishte Saliu dhe familja e tij. Nga ana tjeter Fatos Nano e kishte treguar me vepra se kur bashkepunoi me Sali Berishen beri pare te madhe dhe ASKUSH nuk endeshkoi bile kur vrau nje kalimtar ne rruge me makinen e tij. Fatmir Mediu dhe Lulzim Basha gjithashtu ishin prova te gjalla se kur i sherben pushtetit mafioz jo vetem qenuk ndeshkohesh per krimet nga Drejtesia,por perkundrazi ngrihesh ne pozite dhe pasurohesh si Rokfeler Amerike.

  Reply to this comment
 3. LORA December 29, 20:53

  Une nuk do te ndjeja asnje boshllek nese ne publicistken e politikes se dites do te mungonte prec zogaj.
  Preci nuk po i ben apologji arben imamit;ai po deshmon se jane te gjithe njelloj,,,keta pardesybardhet e ramiz alise,qe e gremisen Shqiperine per 23 vjet me rradhe.Nuk eshte se po thote ndonje gje qe nuk e kemi ditur me kohe,por po na tregon vendosmerine e qendreses se bashkuar te statukuose malinje,qe i thote vetes klase politike e tranzicionit.Rreken se mund t’ja hudhin edhe 20 vjet te tjera.
  Nuk duan qe nuk duan ta njohin verdiktin e shenjteruar te 23 qershorit,per t’u sikterisur ne ndonje skute keta pardesybardhet krethemeles te Shqiperise se shekullit te 20-te.
  Harroje,o perc zogaj,,,,ky eshte nje shekull i ri ne te cilen do t’u ngrihet koka njerezve punetore,patriote ,profesioniste (dmth atyre qe e meritojne )dhe do t’u coje ju ne esfel te gomereve,bash atje ku e keni pasur vendin qe para 23 vjeteve.
  Ne nuk i lejojme vetes dhe progresit te Shqiperise ,vonesen.

  Reply to this comment
 4. Tori Hoxha December 29, 21:02

  publicist ky ?????? hahhahahhaha vetem nje emer meriton ky por une do e them ne spanjisht per arsye etike. PUTOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO !!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. zeni December 29, 21:04

  O Presh Zogaj. Ti je nje hic. Te kane rrahur shik-asit e Sales ne sy te djalit e ti vazhdon ti puthesh bythen.

  Reply to this comment
 6. Pedro December 29, 21:19

  Humbe nje mandat deputeti a nje karige mini-zvministri,prandaj je kaq – koq i flakte pas 23 qershorit. I pabesueshem,pervec zhargonit gazetarek…

  Reply to this comment
 7. emigrantet ne Canada December 29, 21:36

  Ju Lutemi gazetes DITA dhe gjithe gazetave Shqipetare qe akoma nuk jane kapur nga familja Berisha dhe Mafia e biznesit te kesaj familje famekeqe sa edhe familjes se Enver Hoxhes tashme ja ka kaluar ne cdo drejtim; qe nese duhet te botoje here pas here Prec Zogajn (nje nder anetaret e *Klubit te Lezhes* nje celule pseudo-intelektualesh te rinje e sigurimit te Shtetit e themeluar rreth 1980 e qe vazhdoi rekrutimet deri ne 1990 e pastaj u shkri tek PD_ja), te botoje DOSJEN e Sigurimit te Shtetit per gazetarin e poetin Prtec Zogaj (Dosja Lezha-80).
  Nga: nje grup emigrantesh Mjeke+Inxhiniere+Juriste+Agronome+Veterinere ne CANADA, qe ne rrethin tone si shoke e miq, si emigrante post-1991, kemi disa Lezhiane dhe Shkodrane qe e njohin mire e shume mire Prec Zogajn dhe te tjeret e *Klubit te Lezhes* ku padyshim eshte dhe nje numer jo i vogel ne Tirane tani ne krye te disa Mediave Berishjane dhe Mafias Shqipetare qe kryesohet nga familja Berisha..

  Reply to this comment
 8. Grava December 29, 22:27

  Preci ka kohe qe po na nxjerr mallin e ” hoxhe Kavajes” …

  Reply to this comment
 9. Profesori December 29, 22:33

  Jo vetem Imami por te gjtihe keta qe jane poltikanbe te ikin nga poltika nuk demtohet por shpeton shqiperia, sespe keta jane ata qe e kane shakterruar vendin ne keto 23 vite, jane te lidhur me njeri tjetrin jane i njejti top mu……., i ndare ne dy pjese.

  Reply to this comment
 10. S.p. December 29, 22:47

  Mos shkruani me per keta SPIUNA te dale boje se te gjitha cfare thone nuk kane vlere, shikoni karieren e tyre qe nga dhjetori 1990, qofte per njerin e qofte per tjetrin dhe nuk ja vlen te merresh me ta, per Zogajn te hapen dosjet dhe per Imamin te vazhdoj punen Prokuroria, mjafton kaq.

  Reply to this comment
 11. SKENDER BEU I VJETER December 30, 00:16

  PO QE PREC DHE PO QE ZOG DO TE THOTE DUHET TA PREISSH ME THIKE KETE ZOG K..E,QE PERDREDH B.THEN SA MAJTAS DJADHTAS SA LART ,POSHTE.KY DO LIDHUR NE KREVATI I ARBEN IMAMIT NE BURG QE TJA TREGOJE MIRE HISTORINE E TANKUT USHTARI I MIRE ARBEN I BUDES QE JU DOGJ MULLARI I BARIT DHE U DHIR BUDEJOVICE.

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic December 30, 00:41

  Eshte rrahur ne vitin 1997 nga Berisha pore me qe i ka pushuar dhembja nga e shkakltuar nga Berisha dhe nga Paloka tani Imami nuk ka asgje me t se shpina i ka pushuar.
  Keshtu eshte kur njerz si puna e Imamit nuk shofin me large se pragu i shtepise.!
  Sa i perket Precit sincerishte ky analist i ka humbur te gjitha shpresat per analiza te sincerta dhe te drejta. Sa her qe Perci shkruan vetem bumerag ben.Per pasoj edhe kete radhe keshtu beri.!

  Reply to this comment
 13. mark brunga December 30, 01:55

  Prec Zogaj eshte njesoj si kusheriri i tij i pare prej Rubiku Zef Ndreka.

  Reply to this comment
 14. Pëllumb zaimi December 30, 04:01

  Koment fshikullues dhe inteligjent ky juaji “lora” ? Nderime!

  Reply to this comment
 15. jed December 30, 07:03

  Me cfare matet rendesia tek gazeta dita? Me nje tufe militantesh qe zhgerryhen si derra ne balten qe i pergatisin gazetaret e nje gazete te rreshtuar verberisht majtas. Nuk e di kush eshte me i miri nga Zogaj, Imami apo Rama te cilet nuk jane dalluar si figura me integritet. Mirepo komentuesit i versulen vetem dy te pareve me thike nder dhembe me nje fjalor rrugesh. Dje shanin maloket e Berishes po edhe keto qytetaret e Rilindjes nuk me duken me te mire.

  Reply to this comment
  • nasruddin December 30, 09:43

   Nuk i eshte versulur kush Prec Lezhjanit te Zogajve, por mileti thote vetem te VERTETEN ne gazeten DITA qe eshte e vetmja ne Shqypni per liberalizmin e publikimimeve masive nga komentues dhe replikues te sojit enveriste apo berishiste, zogiste apo balliste apo thjesht antagoniste me MESALLAT ME DY FAQE te politikes shqyptare, te cilat ja “shesin b.then” te parit pushtetar qe i ofron ofiqe dhe LEKA dhe Prec Zogaj e deshmon me se miri kete fakt te trishtuar te real-politikes albaneze.

   Reply to this comment
 16. barba December 30, 08:53

  ARBEN IMAMI NUK E KISHTE KUPTUAR PLANIN E BERISHES
  QE AI E RAHU ,E LARGOI NGA PDJA DHE NUK I MJAFTOJ ME KAQ POR E NGRITI NE DETYRE E BERI MINISTER , E BERI DHE ME LEKE TE KORUPTUARA QE I NDAU ME FAMILJEN E BERISHES DHE TANI E LA PER NE BURK.
  KY KA QENE PLANI BERISHES PO PRECI SI NJERI I KALEMIT E KUPTOI DHE NUK U AFRUA TE LAKU I BERISHES ,KESHTU QE SHPETOI PER VETE ,PRANDAJ KUJDES PREC.

  Reply to this comment
 17. BJORN December 30, 09:00

  Ato qe ka shkruajtur tirka per Precin jane me teper se te verteta.

  Reply to this comment
  • Kris December 30, 12:12

   Keto komente, qe pershkruajne Precin si ish sigurims apo si nje bythelepires i Berishes, jane te verteta.Shikoni pikjatat e Precit..! Por kulmi eshte, qe bashke me Lubonjen dhe Andin ,bushatin ,jane bere analiste te Klanit , domethene te Fevzos,me pak fjale avokatet e Berishes. Prec me kishe lene pershtypjen e nje njeriu te ndershem,por je nje Berishist!

   Reply to this comment
 18. ALBANO December 30, 12:50

  PERSE NUK ELEJOJNE GJUKATAT TE BEJNE PUNEN /// GJYGJI DUHET TE GJEJE PROVA QE IMAMI KA SHPERDORUR DETYREN KA VJEDHUR //// PASTAJ TE NA TREGOJE FAKTET /// DHE TA DENOJE // POR KETO MIQ MAJTAS APO DJATHTAS MOS TE NA MARRIN PER BUDALLENJ ///DREJTESIA DUHET TE FITOJE // NE RAST SE EXISTON NE ALBANIE /// SE NUK JAM I SIGURTE ///

  Reply to this comment
 19. Laçiani December 30, 13:46

  Preç,jam me mendimin e komentuesit, Tirkes,Ju ja keni shitur shpirtin djallit,lugen me çorben e prishur e keni ngrene ka vite,dhe tani vetem ate vjell.Jeni kthyer nje njeri e aq,si i thone,personaliteti dhe vlera e atyre qe thoni,jane zero.Ç’te beshë duke vrapuar per te qene me i mencur se te tjeret keni arritur,ne kohen e nje shterpesie…..mjere Ti

  Reply to this comment
 20. Naftetar Vjeter December 30, 15:21

  Jane te dy miqet e Gani Shehut keta prandaj mbrojne njeri tjetrin po mjer ky popul se ketu litarin dun te marrin se cka pas litarin sdo tia di njeri fare po ky eshte kulmi.

  Reply to this comment
 21. hapenun December 30, 17:00

  haaaahaaahaaaa se kush foli ketu per presh zogun

  Reply to this comment
 22. zekthi December 30, 20:30

  Preçi Imami dhe bashkepunetoret e tjere si keta ngjajne si pjatat me fasule te shtruara ne nje mence ushtaresh te kohes se diktatures.
  Po Preçi kur i nxorren ne drite dokumenta se ka qene bashkepunetor i sigurimit u detyrua ta pranonte ashtu si e pranoi kandidati per president Hoxha.
  Por ky Imami, nje hajdut i rangut te larte, nuk e ka pranuar akoma statusin e tij para 1990-es .
  Per çfar e mbron Preçi ” kolegun ” e tij te vjeter te idealit ?
  Vegla te sistemit te Saliut para dhe pas vitit 90.
  Ata harrojne se kane dal lakuriq para popullit dhe nuk eshikojne veten por duan te shesin pordhe .

  Reply to this comment
 23. Ardi December 30, 20:30

  Precin e kane detyruar te beje kete mbrojtje per njeriun e Alise.Edhe rifutja ne PD te Imamit eshte bere me urdher te Alise.Mbajme mend qe Berisha hoqi pak derisa e ricikloi Imamin ne PD.Kete do te beje edhe Zogaj sot.Ata harrojne qe KM aktual,gjate fushates ka premtuar qe do ti krijoje kushte edhe PD te rilinde,pra te shpetoje nga “Njeriu i Ri” ,vepra me e cmuar e PPSH me te cilen mburrej Ramiz Alia.

  Reply to this comment
 24. MARKO December 30, 22:47

  Ju thoni se ka meter Preçi? Por ai nuk ka as k…. as bythe.

  Reply to this comment
 25. Ilir December 31, 05:37

  DUHET MIRATUAR URGJENTISHT LIGJI I DOSJEVE.

  PASTAJ TE SHIKOJME SA DO LIVADHISIM KETE SIGURIMSA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim